'ositieve ontwikkeling ^)ij Akzo zette zich in eede kwartaal voort Kaste wisselkoers ;een middel egen de inflatie Rusland wordt grootste grondstoffenleverancier Bezig bedrijf Dollar hoger op rede Ford Estel verwacht goed resultaat in tweede halfjaar aljjaarwinst 37procent hoger dan in 1973 Shag en pijptabak straks ook duurder DE en Heineken nu in het geweer tegen verkoop Profimarkt Rand gedevalueerd Britse regering nationaliseert stukken zeebodem Winst in april/juni ruim verdubbeld Senaatscommissie VS: 'Belangrijker dan China' Joegoslavië gaat invoer beperken Wall Street blijft flauw ww/ik'wiairtet woensbajg 14 augustus 1974 FINiANCISN/ECON OMIE Tll/DRiLll ïbai LONDEN-FRANKFORT De inter nationale wisselmarkten hebben dins dag optimistisch gereageerd op de inaugurele rede var de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten, Gerald Ford. De koers van de dollar gaf een stijging'te zien. In Frankfort bereikte de Amerikaanse valuta de hoogste waarde sinds ongeveer vijf maanden. De openingskoers bedroeg 2,611 mark vergeleken met een slotkoers van 2.602 mark maandag. Rond de middag gold DM 2.6142. Het slot was DM 1TERDAM De positieve ontwikkeling van de resultaten van Akzo lieeft zich in liet tweede In Londen k]l0ra de koers van de irtaal van 1974 voortgezet. De nettowinst beliep 100,7 miljoen, hetgeen 36 pet meer was dan in dollar ten opzichte van liet pond ster- tweede kwartaal van vorig jaar, toen een winst van 74,3 miljoen werd behaald. De winst over ÏXr'pM'ïïmd géSoteerd"vergeleken eerste zes maanden van het lopende jaar was met 200,9 miljoen 37 pet hoger dan in de eerste met maandag 2,369 dollar. Een en ft van 1973, over welk tijdvak de winst 146,6 miljoen bedroeg. stijging van het bedrijfsresultaat 23 pet van 386,8 min tot 470,0 alsmede een daling van de inte- iasten waren de voornaamste oor- en van de winsttoeneming in het con ste halfjaar, waartoe alle produkt- d? epen bijdroegen met uitzondering 61 de sectoren coatings en consu- itenprodukten. Hiervan bleven de iltaten, mede als gevolg van prijs- leersingsmaatregelen, achter, een toelichting op de cijfers wordt egd, dat de halfjaarswinst zich nog li gunstiger zou hebben kunnen nikkelen, indien Akzo niet met 'i schaarste aan grondstoffen te npen had gehad. Per gewoon aan- van 20 verbeterde de winst in tweede kwartaal van 2,65 tot 41 en in de eerste zes maanden ƒ5,22 tot 6,80. 3 is over de winstontwikkeling in eerste halfjaar in het algemeen tevreden. Gelet echter op de bestaan de onzekerheden met betrekking tot de resultatenontwikkeling in de twee de helft van het jaar wordt het pre matuur geacht om te zeggen, dat de Akzo met haar winst reeds op een gezond niveau is terechtgekomen. De omzet van Akzo toonde in het tweede kwartaal een toeneming van 23 pet van ƒ2.343,1 min tot ƒ2.833,5 min. In het eerste' halfjaar was er sprake van een omzetstijging met 22 pet van ƒ4.637,9 min tot ƒ5.667,3 min. Voorraadwinsten Door de uitzonderlijke prijsstijgingen in de grondstoffensector als gevolg van de oliecrisis zijn in het eerste halfjaar op de voorraden winsten ont staan, die in de tientallen miljoenen guldens (meer dan 20 of 30 miljoen) ander was een weerspiegeling van op timisme dat de regering Ford het vertrouwen binnen en buiten de Ver. Staten zal herstellen. Deviezenhande- laabs spraken bovendien de verwach ting uit, dat de Amerikaanse beta lingsbalans een bemoedigend beeld zal blijven vertonen. Ook in de dollar iets in waarde. lopen. Deze winsten zijn niet begre pen in de resultaten van het eerste en tweede kwartaal, doch ter opvanging van eventuele prijsdalingen gereser veerd. Over de werking van de voor- .r - raadwinsten in het jaarverslag 1974 Jv,e" ve™nen. Ook in Parijs steeg zal tezijnertijd een definitief stand- "e clol,,ar iet-s in waardp punt worden ingenomen. Akzo ken schetst de huidige situatie op de grondstoffenmarkten nog als onover zichtelijk. De invloed van de valuta-ontwikkelin- en is negatief geweest doordat verge leken met vorig jaar in het algemeen een daling van de waarde van buiten landse valuta ten opzichte van de gulden is opgetreden. Door de belang rijke betekenis van de buitenlandse ondernemingen (Akzona, British En- kalon) had dit een druk ter grootte van ca 4 pet op de in guldens uitge drukte resultaten tot gevolg. Investeringen tybank: huidige systeem beter W YORK Een terugkeer naar vaste wisselkoersen is allesbe- ve een middel voor alle kwalen. Het zal noch de inflatie afrem- n, noch de wereldhandel stimuleren. Aldus First National City ik in haar economische nieuwsbrief van augustus. argument voor het loslaten van huidige systeem van zwevende en bele wisselkoersen wordt aange- d dat vaste wisselkoersen in wereld met open economieën isbaar zijn met het oog op de itabiliteit, omdat alleen vaste llkorsen de regeringen een mone- discipline opleggen. 'De open die de tegenstanders.. van de lende wisselkoersen voor ogen >X, echter niet van deze wereld', merkt Citibank'. De wens om terug kere/i naar vaste wisselkoersen be tent iu feite niets meer dan het Wen opnieuw te leven in een ikbeeldig verleden'. 'Wanneer de op openheid gebaseerde veronderstelling rde snelle aanpas sing van internationale prijsniveaus Boor middel van het vrije handelsver keer—juist zou zijn, vloeit voort dat dere poging om bij het bestaan van ste wisselkoersen een onafhankelijk inenlands monetair beleid te |ren vruchteloos zou zijn. 'Maar', us Citybank, 'de fedten duiden op t tegenovergestelde', t verlangen van regeringen om hun en binnenlands beleidsdoelen na te en. blijkt zo groot te zijn geweest er van monetaire discipline wei- -jirust onder vangenen Portugal iSABON (UPI) Portugese dag- den vroegen gisteren om een hu- J pe behandeling en een snelle bericli- van de 600 oud-leden van de vei- leidspolitie, die nu in Lissabon ge- igen zitten. De gevangenen, alle- ai oud-agenten van de eertijds ge en nu opgeheven veiligheidspoli- kwamen maandag in verzet. Zij gerden terug te gaan naar hun en en eisten een betere medische andeling en financiële bijstand •r hun familie. De regering zegde de eisen te zullen bestuderen. Het icht over de onrust in de ge van ge leidde tot een demonstratie van iO '-gevangenen van de Pide. Gisteren je® de toestand weer normaal, zo liet Portugese overheid weten. In hun imentaren herinneren dagbladen an, dat de Pide zich gehaat heeft naakt door de martelingen en ver- leringen, waaraan zij haar gevange- onderwierp, Maar behandel de '•agenten humaan. Wij zijn niet zij,' aldus een krant in Lissabon. nig of geen sprake was. Bovendien werd de onafhankelijkheid bereikt ten koste van aanzienlijke belemmeringen voor het wereldhandelsverkeer en ka pitaalbewegingen. Handel belemmerd Vaste wisselkoersen hebben er weinig toe bij god-ragen de souvereine. landen ertoe te bewegen een uniform mone taire beleid na te streven. Onder het 'Bretton Woods-systeem' werden han dels- en kapitaalbewegingen, in belang rijke mate belemmerd. En hef was het voortduren van deze belemmerin gen dat de critici ertoe bracht te beweren dat de wisselkoersen in de praktijk niet werkelijk vast lagen. Er bestaat aanleiding om de regeling van Bretton Woods te beschouwen als een systeem van meervoudige wissel koersen die periodiek veranderden als gevolg van door crisis-situaties te weeggebrachte veranderingen van de officiële koersen of als gevolg van enigszins gemaskeerde revaluaties die werden veroorzaakt door beperkende maatregelen met betrekking tot het valutaverkeer. contingentering van import en belastingen. Dit alles teza men komt er, volgens Citibank, op neer dat vaste wisselkoersen het slechtste van twee systemen bieden: geen monetaire discipline en strenge beperkingen ten aanzien van goederen en kapitaal. 'Het is waarschijnlijk) dat ieder af komstig systeem met zogenaamde vas te wisselkoersen een afspiegeling van het verleden zal zijn. Terugkeer naar een wereldomvattend monetair systeem dat beperking eri verstoring van de wereldhandel met zich mee brengt, zou een vergissing zijn, aange zien de prijs die regeringen op deze manier moeten betalen voor het na streven van een onafhankelijk binnen lands beleid te hoog zou zijn'. 'Het zou veel beter zijn verder te werken met het huidige systeem van flexibele koersen, waarin zowel onafhankelijk heid als openheid mogelijk zijn', zo besluit Citibank. De investeringsuitgaven bewegen zich t.)t dusverre beneden het onder het in het jaarverslag 1973 aangegeven ni veau ca ƒ2 miljard in de jaren 1974 e 1975 tezamen. Reden: door de ener giecrisis zijn bepaalde investeringsbe slissingen opgeschort. Omdat er even wel ook sprake is van een belangrijke stijging van de investeringskosten is thans nog niet te zeggen of dè uitga ven over genoemde jaren lager zullen uitkomen. In elk geval zal de ven nootschap in staat zijn in de komende maanden haar investeringsuitgaven te financieren uit de cash flow (winst plus afschrijvingen), haar ruime li quide positie en de haar reeds ter beschikking staande kredietfacilitei ten. Het aantal personeelsleden bedroeg ultimo juni 108.000 (eind 1973: 105.800). Ook in Nederland breidde het personeelsbestand zich uit. DEN HAAG De prijzen van shag-, pijp- en pruimtabak gaan in septem ber met vijftien cent per pakje van vijftig gram omhoog. Het ministerie van economische zaken heeft de Vere niging Nederlandse Kerftabakindus trie toegestaan deze prijsverhoging door te voeren. De industrie zal met ingang van 9 september bqginnen met de aflevering tegen de verhoogde prijzen. DINTELOORD De 35-jarige Turkse gastarbeider Gurigor Alptekin uit Ou- denbosch is gistermiddag I>ij een fron tale aanrijding met een 'BBA-bus op de Noordzeedijk te Diriteloord om het leven gekomen. Volgens de politie reeds de Turk met zijn auto te hard een bocht in en kwam daardoor te slippen, s Van een verslaggever AMSTERDAM Douwe Egberts en Heineken hebben de president van de rechtbank in Amsterdam gisteren in een kort geding gevraagd Profimarkt b.v. te Monster te verbieden hun merkprodukten onder de door de fa brikanten vastgestelde prijzen te ver kopen op straffe van een dwangsom van 250 gulden per overtreding. Profimarkt verbrak eind juli, vrijwel gelijktijdig met het Amsterdamse su permarktbedrijf Dirk van den Broek, de verticale prijsbinding. 'De voor raad DE-koffie van Profimarkt is in middels op eii er wordt geen nieuwe geleverd. Een verbod is dus niet no dig', betoogde mr. K. W. P. Klaassen voor het winkelbedrijf. Hij achtte het probleem niet dringend genoeg voor een kort geding. 'Laat nu maar eens in een normale procedure uit de verf komen hoe die hele verticale prijsbin ding eigenlijk in elkaar zit. Volgens mr. Klaassen zijn de dagvaar dingen onvolledig omdat erin geen sprake is van contracten met verkoop voorwaarden. 'Profimarkt heeft ook geen contractbreuk gepleegd want er is geen contract alleen een hele berg facturen.' In de door Douwe Egberts gestelde verkoopvoorwaarden is spra ke van een boete van 250 gulden per geval van prijsdoorbreking. In de dagvaarding wordt een dwangsom ge vraagd dat kan niet. U als president van de rechtbank kunt ook geen boete opleggen.' De uitspraak is op 23 augustus. PRETORIA De Zuidafrikaanse rand is met 2 procent gedevalueerd ten opzichte van de Amerikaanse dol lar. Sinds op 21 juni de Zuidafrikaan se centrale bank besloot de rand be perkt te laten zweven ten opzichte van de dollar is dit de eerste wijzi ging in de rand-dollar verhouding. De prijs van de rand is nu 1,47 dollar, tegen 1.50 vóór de devaluatie. Tussen Groot-Brittannia en Canada is een nieuwe onderzeese telefoonkabel in gebruik genomen, die het aantal telefoonlijnen tuscn Europa en Noord- Amerika meer dan verdubbelt. De nieuwe kabel voorziet in 1.840 telefoonlijnen in beide richtingen; de zeven a' eerder gelegde kabels voorzien in 1.555 telefoonlijnen tussen Europa en Noord-Ame- rika. Voor het vervaardigen van de kabel voor het 2.800 zeemijlen lange traject werd 7.000 ton gegal vaniseerd staal, 6.000 ton plyethyleen en 600 ton koper gebruikt. LONDEN De Britse regering maakt een begin met de uitvoering van haar plannen om meer over de oliewinning in de Noordzee te zeggen te krijgen door stukken zeebodem in de Schotse kustwateren te nationalise ren vóór de bouw van betonnen pro- duktieplatforms. Minister van energie Eric Varley heeft gezegd dat hiermee wordt beoogd een zo goed mogelijk gebruik te maken van het beperkte aantal plaatsen voor boringen en er voor te zorgen dat de oliemaatschap pijen voldoende faciliteiten kunnen krijgen. Het is voorts de bedoeling het aantal hoorplaatsen in de hand te houden om tegemoet te komen aan de wen sen van' de milieubeschermers en de omvang van de betmnen bouwwer ken te beperken. Het ministerie van energie schat dat de oliemaatschappij en het» komende jaar dertien plat forms zullen bestellen en in volgende jaren gemiddeld negen per jaar. Het zullen vooral betonnen platforms wor den. De Labour-regering is van plan een Britse nationale oliemaatschappij op te richten die een belang van 51 procent zal verwerven in olieprojec ten in de Noordzee. De produktie wordt vöor 1980 op 100 miljoen ton per jaar geraamd. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 5 29%-% (29%- 30X4)Unilever S 38%-39 (39-40); Philips S 10%-% (10%-%) en KLM $21%-% (31%-%). Opgave Weeks, Hornblower. NIJMEGEN Estel (Hoogovens-Hoesch) venvacht op grond van de gunstige markt en de goede orderpositie, dat in het tweede halfjaar de installaties volledig zullen zijn bezet en dat een bevredigend re sultaat zal worden behaald. De uitvoering van de investeringspro gramma's verloop1 overeenkomstig de plannen. In het tweede kwartaal van het lopen de jaar werd een nettowinst behaald van 87,6 min tegen ƒ36,5 min in dezelfde periode van vorig jaar. De bedrijfswinst steeg van ƒ100.6 min tot 180.8 min. terwijl de omzet omhoog ging van 1875,3 tot 2545.5 min. De omzet over de eerste zes maanden van 1974 bedroeg ƒ4887,6 (v.j. 3703,7) min, De bedrijfswinst in het eerste halfjaar was 355.5 min tegen 147.7 min en de nettowinst 163,1 min tegen ƒ41,4 min. Omzet omhoog' WASHINGTON De Sowjet-Unie heeft veel meer kans dan de Chi nese Volksrepubliek om voor het westen waaronder de VS de voornaamste leverancier te worden van energie, metalen en andere grondstoffen, aldus een economisch overzicht, dat is gepubliceerd door de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen. De studie, die werd gemaakt ten be hoeve van de commissie tot onderzoek van de multinationale ondernemin gen, acht het potentieël van de Chine se Volksrepubliek tot olieproduktie lartegeld voor eduwe officier [AATBURG (AP) De Britse re- ing heeft de weduwe van een in 3 geëxuteerde Marokaanse officier bedrag van ongeveer 243.750 gul- sm ar tegel d geschonken, betreft de weduwe van luitenant- °nel Mohammed Amokrane, voor- lS plaatsvervangend chef van de fokkaanse luchtmacht. Amokrane 1 riet een medeplichtige naar Gi- [tor gevlucht na een mislukte aan- op koning Hassan in augustus Zij kregen daar echter geen 'hek asiel en werden door de Brit- autoriteiten aan Maroko uitgele- Samen met tien officieren en erofficieren werd Amokrane ter d veroordeeld. Het vonnis werd op Januari 1973 voor een vuurpeloton rokken. De uitlevering ontmoette Nationaal veel kritiek en 'ook in [eland zelf kreeg de regering het ar te verduren. touw Amokrane is een Duitse en dit sinds de aanslag in West-Duits- Flink lagere winst Pye (Philips) EINDHOVEN De Britse Philips- dochter Pye Holdings heeft in he eerste halfjaar van 1974 de omzet ten opzichte van dezelfde periode van het voorgaande jaar zien stijgen van 84 min tot 90 min pond (ƒ533,4 min resp. 571,5 min). Het nettoresultaat daalde van 3,5 tot 1,7 min pond 22,2 min resp. ƒ10,8 min). De winst in het eerste halfjaar is beïnvloed door overheidsbeperkingen op het consumptief krediet, door de driedaagse werkweek en door snel stijgende kosten gepaard gaande met een wettelijke prijsregeling. Geschat wordt dat van de winst 900.000 (ƒ5,7 min) moet worden gere serveerd voor herwaardering voorra den (in het eerste halfjaar 1973 was dit 400.000 pond of ongeveer 2,5 min). Deze toeneming onderstreept volgens Philips de tegenwoordige ho ge graad van inflatie. Over het gewone aandelenkapitaal heeft Pye een interimdividend gede clareerd van 1,225 pence 0,778) per aandeel. Bij dit dividend behoort een tax-credit van 0,603 pence (ƒ0,383). Vermogen Goldmines verder omhoog AMSTERDAM Het fondsvermogen van het beleggingsfonds voor Goud mijnwaarden Goldmines is van 31 mei tot en met 31 juli 1074 gestegen van ƒ32,1 min tot ƒ34,7 min. De basis- waardè per gehele participatie ging omhoog van 1198,55 naar 1296,10. Thyssen-Bornemisza verhoogt bod AMSTELVEEN Thyssen-Bornemis za heeft haar bod op alle uitstaande gewone aandelen en 'warrants' Indian Head, New York gewijzigd in die zin, dat de prijs voor een warrant is verhoogd van twee dollar tot 2,25 dollar netto. Het bod van Thyssen-Bornemisza is geldig tot 19 augustus, tenzij tot een verdere verlenging zou worden beslo ten, aldus het concern. Volgens een voorlopige en onofficiële telling waren begin augustus onge veer drie miljoen gewone aandelen aangeboden zodat Thyssen-Bornemisza op dat tijdstip ca. vijf miljoen gewone aandelen India Hean bezat of 85 pet van de ca. 5,8 min uitstaande aande len Van de bijna 400.000 warrants waren er ca. 12.000 aangeboden, ofwel 3 pet van het totale aantal warrants. In oktober 1973 verkreeg Thyssen- Bornemisza reeds 34 pet in Indian Head door 750.000 aandelen direct van de maatschappij te kopen tegen 27 dollar per aandeel en een bod uit te brengen op circa 1,2 min aandelen eveneens tegen 27 dollar per aandeel. op korte termijn sterk beperkt door de aldaar opnieuw gevolgde beleids lijn om buitenlandse deelname in de ontginning van onderzeese oliebron nen voor de Chinese kust te weren. Amerikaanse en Japanse maatschap pijen hebben belangstelling getoond in de gezamenlijke ontginning van deze voorraden. De thans door China gekozen beleids lijn sluit waarschijnlijk voorlopig elke samenwerking met het westen uit bij de ontginning der natuurlijke hulp bronnen van de Volksrepubliek, aldus het rapport, maar het voegt daaraan toe, dat in Peking druk wordt uitge oefend om Japan een alternatief te bieden voor Russische grondstoffen. Dit kan in de toekomst voor China een motief vormen om zijn politiek van afweer tegen buitenlandse partici patie te herzien. BELGRADO Om zijn invoer te beperken heeft Joegoslavië een im portdeposito ingesteld. Importeurs moeten een deel van de waarde van goederen die zij in het buitenland kepen voor zes maanden in dinars op een renteloze lening bij de centrale bank vastzetten. Voor artikelen als fototoestellen, filmcamera's en projec tors is dat dertig procent, voor bier, wasmiddelen, leren kleding, radio's en dergelijke vijftig procent. Uitgezon derd zijn goederen die in Joegoslavië in exportprodukten worden inge bouwd of verwerkt. In de eerste zeven maanden van dit jaar is op de Joegos lavische handelsbalans een tekort van ongeveer twee miljard dollar ont staan. Het rapport stelt,*dat de importantie van de Japanse politiek van economi sche toenadering tot zowel Peking als Moskou in belangrijkheid onmiddel lijk volgt op die van het Amerikaans beleid inzake oostwest betrekkingen. Minder belang wordt gehecht aan Eu ropese vorderingen in de oost-west handel. In een toelichting noemt Estel het resultaat bevredigend. Ten opzichte van het eerste kwartaal 1974 steeg de omzet met 8,7 pet van ƒ2342.1 min tot 2545,5 min. Omdat echter de kosten tengevolge van het niveau van de stijging van de grondstoffenprijzen en van het salarisniveau alsmede door enige bijzondere posten sterker toe nam, bedroeg de verbetering van de bedrijfswinst slechts ƒ6,1 min oftewel 3,5 pet. De produktie van ruwijzer en ruw- staal 'bereikte niet het niveau van het voorafgaande kwartaal tengevolge van enkele storingen bij de hoogovens in het staalbedrijf IJmuiden. De perso neelsbezetting steeg na de relatief sterkere toeneming in de voorgaande kwartalen slechts met 100 werknemers ten opzichte van 31 maart en wel tot 76.500 per 30 juni jl. Van de door Estel in het tweede kwartaal behaalde nettowinst kwam de helft (f 43,8 'min) toe aan de N ederlandse houdstermaatschappij Kon. Néd. Hoogovens en Staalfabrie ken. Deze ontving, op grond van het bezit van 14.5 pet van de aandelen Hoesch, bovendien een overeenkom stig deel (ƒ6,4 min) van de aan Hoesch toevallende winst. Tezamen met de inkomsten uit de door Hoog ovens niet in Estel ingebrachte activa leverde dit in april/juni een totale nettowinst vJoor Hoogovens op van ƒ51,6 (v.j. 22,4) min, of per aandeel ƒ3,98 (1,72) DOW JONES INDEX induM. Sporen Iftlll. obl. Modi 9 aug. 777.30 161.52 69.72 66.00 854.2 12 aug. 767.29 160.05 69.34 65.92 842.4 13 aug. 756.41 157.96 68.32 66.01 860.3 Aiinil. Obl. Uil. H. I,. f' a«i!>. 10.160 14.660 1.722 523 7S4 12 aug. 7.780 11.290 1.679 418 862 13 aug. 10.140 11.390 1.723 272 1.093 Koersen in Montreal Bovis Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Happig Burlington Ind. NEW YORK ACF Industries Alreo l Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can. De oliereserves van de Chinese volks- ^m Eiecua™ower republiek zijn aanzienlijk, maar voor Am Metal climax het grootste deel onontgonnen, wat te Am Motors wijten is aan gebrek aan kapitaal en AmTeiiTei technologie. De oliereserves voor de Ampes kust van China op het Aziatische Anaconda continentale plat zijn in het bijzonder Atian° Richfield van belang voor Japan, aldus het rapport. Het voegt eraan toe, dat de Bendix Chinese Volksrepubliek reeds materi- Bethf.steel aal voor olieboringen op zee van Ja- R,0,°j"n8Dl pan heeft gekocht en er happig op zou zijn om met Japan een 5 jaar can Pacific Ry lopend contract aan te gaan voor de £h'ane„ uitwisseling van ruwe olie tegen 'raffi- ches^ie s^stÜem" naten. Chrysler i Cittes Service Colgate Palmolive Overwegende dat dit zou kunnen lei- S,°ÜJndust,r.bes den tot toekomstige Japanse betrok- Cons Ed^on kenheid bij de Chinese olieproduktie, cont can stelt het rapport dat het Chinese °VVri„h, leidenschap deze kosten zeer wel te curtiss Wright A hoog kan vinden, ofschoon de voorde- Dan ind len overduidelijk zijn. Het grootste Dowrchomic2i potentieel voor industriële samenwer- du Pont (ei> king tussen oost en west ligt in de gezamenlijke ontginning van de na- Eastman Kodak tuurlijke hulpbronnen van de Sowjet- Kirst Nat city Unie: in het bijzonder van de uitge strekte grondstoffenvoorladen in Sibe- ,.:x Admiral Corp r e' Allcngheny Po» S Akzona Am Standard Deze Siberische reserves zijn het on- Amsterd ind. derwerp van Japans-Russische onder handelingen en thans zijn de Japan- Bait Ohio ners betrokken in 3 gezamenlijke Bavuk cigars projecten de meest ervaren onder handelaars in bilaterale overeenkom sten betreffende ruwe grondstof. Vol- Ceuó re"er gens het rapport vormt de Japanse chadbourn corn ervaring een nuttige achtergrond, l?h,as0Jj?lei:,t Fd waartegen de ontwerpers van het comineo" Amerikaanse beleid toekomstige deel- cont Telephone name in soortgelijke ondernemingen kunnen projekteren. Fluor Corp 18% 18 1«% 16% 38% 38% 23% 23% 23% 23% 88% 86% 31 30% 18% 18 19% 19% 14% 14% 31% 31% 33% 31VB 45% 44% Is -ex 14% 41% 40% 24 23 18% 17% 34 32% 67% 65 150 148% Gen Eelectric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Getty Oil Gilette llimbcl Brothers Goodyear 1 an P Gulf Oil Illinois Central Ind (nstico Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 11% 20% i 99% 28% 19% 22% 19% 14% 14% 7% 7 203 202% 22% 22% 27% 27% 48 48% 19% 18% Ling Lemco Vouri 9% 9% Litton Ind 7 6% Lockhoad Aircraft 4% 4% 26% 20% 15% 15% 22% 22% 12 12% 39% 39% Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougl Mobil Oil Corp Nabisco Nat Cash Reglst Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Net Lead Ind Int Bank for Rec Int Flav Frag Int Paper (14) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund 28 27% 30% 29% 4% 137', 107, 10% 36% 36% 14 137', 16 157's 21% 21% 56% 56% Pac Gas and El Penn Central Pepslco Phelps Dodgo Philip Morris Philips Petr. Procter Garni RCA Republic Steel Reynolds Ind. Roal Dutch Petr. Santa Fê Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Calif. Stand Oil Indiana Exxon Corp. studebaker Worih Sun Oil Texas Gulf Texas Inst. Transamerica Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel. WexUnghtiuie El. Wool worth Nat. Can. NY Cenlr. A North West it N Am Philips Co Reliance Gioup Union Electr. United Corps United Gas Western Bancorp 24% 24% 45% 43% 30 29% 6% ex 65% 43% 427'. 11% 11% 30 29% 75% 74% 23% 22% 37% 377*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11