ihell-tanker dreigt op ots te pletter te slaan Prins Claus stelt 'regenton' in dienst Weekje werken Voor Surinamers hier slechts één paspoort Huisartsen die teveel declareerden mogen zich tot 1 oktober melden carte Zee op volle kracht naar bedreigd schip bman bekent ook Stranding meisje Doorgereden automobilist aangehouden 'Mensen in nood' geeft 25.000 gulden Buinee-Bissau i door hele G erkent MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Hst Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Kinderlokker gebruikte zelfde methode Groepen Surinamers wijzen dubbele nationaliteit af Twee 17-jarige meisjes verkracht Drinkwater voor Rotterdam en deel van Brabant verzekerd Spaarbekkens in Biesbosch K4 KWUOT.T DIXSD.VG 13 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 een onzer verslaggevers TERDAM In een ware tegen de klok vaart op het blik de sterkste zeesleper rereld, de 'Zwarte Zee', naar ;raat van Magellaan, waar de )00 ton metende Shell-tan- Metula' op een rots vastzit, inker dreigt elk moment met chtersteven tegen de rotsen de Zuidamerikaanse kust ka- e slaan. Het schip is geladen 190.000 ton ruwe olie. De 36 j^:. renden allen Nederlan* hebben de Metula zon- vond al verlaten. eer de Zwarte Zee op tijd komt, ie tanker wellicht losgetrokken •n en kan de olie in andere en overgepompt worden, ein F. Minkels van de Metula, anaf een Chileans vrachtschip de r in het oog houdt, heeft gister- ag via de radio Shell Tankers rland BV in Rotterdam meege- dat de situatie ongewijzigd is. vil zeggen dat de tanker tegen de i blijft aanbeuken en elk mo- door midden kan breken. Mocht warte Zee niet op tijd komen, al Zuid-Amerika met een giganti- watervervuiling te maken krij- morgen i EDAM De 43-jarige zeeman uit Vlaardingen heeft tegenover litie van Schiedam toegegeven in van dit jaar een zevenjarig dams meisje te hebben aange- anVlaardmger werd vrijdag door "Ijjrcmenden gegrepen, nadat hij een [g Age. vrouw aan de Rotterdamse- in Schiedam had aangerand. On- hel mom van controleur van een éntelijke dienst was hij het huis de vrouw binnengedrongen, n, die argwaan tégen de man ii terden, wachtten hem buiten op. lasfomwonenden tuigden de zeeman ate af, dat hij in een ziekenhuis ndeld moest worden. Daarna ging lolitie tot arrestatie over. Alle 34 bemanningsleden en twee officiersvrouwen op de tanker 'Metula' van de Shell, verlieten zondagavond het vastgelopen schip toen het risico groeide dat de tanker tegen de rotsen te pletter zou slaan. lèepboot Zwarte Zee, eigendom Leen Smit en Co uit Rotterdam, op zijn vroegst morgen bij de •r zijn. Gezagvoerder P. F. de heeft Smit meegedeeld dat hij in geval donderdagmiddag in de t van Magellaan zal zijn. De boot bevond zich in de Brazili- haven Rio Grande do Sul, op deine duizend mijl van de Straat, enkele andere zware sleepboot 70%d zich in de buurt van de ir. 'Dit gebied is nu eenmaal één Pajde uithoeken van de wereld', zegt voordvoerder van Shell Tankers. i{; Idels zijn al wel twee sleepboten van de Chileense marine bij de tan ker gearriveerd. Maar deze boten be schikken over te weinig pk's om de kolossale tanker los te trekken. De Metula is één van de vier grootste tankers van de Shellvloot. De Metula is zaterdagmorgen in de Straat van Magellaan, in het uiterste puntje van Zuid-Amerika, aan de grond gelopen. Aan boord bevonden- zich twee Chileense loodsen. Het schip was van de Perzische Golf op weg naar de Chileense haven Quinte- nos, ter hoogte van' Santiago. De tan ker vaart onder Antilliaanse vlag. Shell Tankers Nederland BV heeft zowel de officieren als de beman ningsleden aangemonsterd. neer de Zwarte Zee het schip los kan trekken zal het overhevelen geen pro blemen geven omdat het weer in de Straat van Magellaan redelijk is. De bemanning van de tanker zal voor lopig niet naar Nederland overgevlo gen worden voor het geval de tanker loskomt en naar een Chileense haven zal moeten worden gevaren. Argentinië Voor de duizenden Chileense vissers zal het ongeluk met de Metula geen ernstige gevolgen hebben. De olie, die nu al uit de tanker loopt, zal met de Kaap Hoornstroom oostwaarts naar de Argentijnse kust stromen. In dit (ui terst dunbevolkte gebied wordt wei nig gevist. De Metula is in 1968 in Japan van de helling gelopen. De 320 meter lange tanker is een zusterschip van de in 1969 na een explosie gezonken Shell- Tanker Marpessa. SOEST De 16-jarige Paul Hendrik- sen uit Oegstgeést die afgelopen week einde door een automobilist in Leu- sen werd aangereden eri daarna door de doorgereden man aan de bant van de weg werd gelegd, is gistermiddag in het ziekenhuis 'De Lichtenberg' in Amersfoort overleden. De doorgere den automobilist is -inmiddels aange houden. Het is de 48-jarige majoor van de Koninklijke landmacht, P. A. H. E. uit Soest. De in Ermelo gelegerde majoor bleek kort voor het ongeluk een café in Leusden te hebben bezocht. DEN BOSCH De stichting 'Mensen in nood' in Den Bbsch, de Nederland se afdeling van de rk hulpverlenings organisatie Caritas Internaticnalis, heeft uit haar rampenfonds 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de overstromings ramp in Rangladesj. Het geld is over gemaakt aan haar zusterorganisatie in Dacca. De stichting 'Mensen in nood' stelt haar gironummer 1111222 voor dit -doel open. Vermeld dient te worden: Bangladesj. Justitie officieel niet op de hoogte Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'In bepaalde gevallen kan tot straf- én tuchtrechtelijke maatregelen worden overgegaan', aldus een woordvoerder van het Gemeenschappelijk Overleg Ziekenfondorganisaties (GOZ) in een commentaar op de brief, die het GOZ heeft doen uitgaan aan alle vijftienhonderd apotheekhoudende huisartsen. De fondsen geven artsen, die zich niet aan de richtlijr.en neergelegd in de overeenkomst tussen de fondsen en de landelijke huisartsenvereniging hebben gehouden, 'ernstig in overwe ging' zich op korte termijn in verbin ding te stellen met de ziekenfondsen, waaraan zij als medewerker zijn ver bonden. Het Goz heeft tevens aangekondigd de controle op de declaraties te zullen verscherpen. Op de vraag of in be paalde gevallen niet reeds tot straf rechtelijke maatregelen kan worden overgegaan, antwoordde een woord voerder van het. GOZ, dat hiervoor opzet bewezen moet kunnen worden. 'Er kunnen ook vergissingen in het spel zijn'. Stroming i' ik Nederland O! Iw uictir HAAG Nederland heeft de Mae' hankelijfce republiek Gudnee-Bis- gisteren daadwerkelijk erkend. De v. ring stuurde de revolutionaire re- 4i ng van deze voormalige Portugese nle gisteren een telegram, waarin gesteld wordt' diplomatieke betrek- ■^en -aan te gaan. de andere lidstaten van de EEG )en besloten tot erkenning van de bliek over te gaan. Het Franse isterie van buitenlandse zaken cte dit gisteren namens de negen I-landen bekend. 'De Nederlandse ring is bijzonder verheugd, dat de e wil van beide partijen (Portugal de Guinese bevrijdingsbeweging GC red.) om te komen tot een w hoofdstuk in de geschiedenis hun respectieve landen tot een ssing -heeft geleid', aldus het mi- Tie van buitenlandse zaken in Haag. De EEG4anden zullen ook aanvraag van Guinea-Bissau voor lidmaatschap van de Verenigde es ondersteunen. 's bekend 'heeft het kabinet-Den maandenlang weerstand geboden de druk vooral vanuit de linkse ringspartijen om al veel eerder erkenning van de eind vorig jaar sroepen republiek over te gaan. linkse legeringsfracties vonden e erkenning van de republiek -akelijk, om druk op de Poriuge- egeriog uit te oefenen ,de gebóeds- in zuidelijk Afrika onafhaske- leid te verlenen. Minister Van der 1 weigerde' steeds tot erkenning te gaan omdat, zoals hij zei, inning alleen door Nederland geen zou hebben. Nederland probeerde are EEG-landen en de Scandinavi- landen ertoe te. krijgen gezamen- tot erkenning over te gaan, maar mislukte totdat nu de nieuwe ugese regering zelf zich voor on- inkelijkheid van de kolonies uit- ik. gens het Angola comité blijkt uit arkemning nu dat de bewering van Nederlandse regering dat zij op id van het volkenrecht Guinee- g, 'au niet kon erkennen, niet waar jederland had de kolonie een half geleden ook kunnen erkennen, t toen beheerste de vrijheidsbewe- I PAIGC een even groot gebied als Volgens het Angola comité 'heeft ;r, Jregering echter de steun aan een ie, VO-bondgenoot altijd belangrijker ia, >nden dan de solidariteit met een n volk, dat zich probeerde vrij te iten van koloniale overheersing' Gezagvoerder Minkels (.44) kon zater dag Rotterdam vanaf de Metula mel den dat de situatie niet ernstig was. In de loop van zondag kwam daar plotseling verandering in, toen een sterke stroming het schip deed draai en. Het liep toen acuut gevaar met de achterkant tegen de rotsen kapot te slaan. De machinekamer maakte wa ter. Olie stroomde uit de tanker. Ge luk bij een ongeluk was dat de over de rotsen schurende tanker geen vlam vatte. De kapitein liet direct een SOS uit gaan. Zondagavond werden de opva renden, 34 bemanningsleden, twee vrouwen van officieren en twee lood sen, door een Chileense reddingboot van boord gehaald. Dertig beman ningsleden en de twee vrouwen zijn inmiddels in de Chileense havenplaats Punte Arenas aan wal gezet. De kapi tein, drie officieren en de twee lood sen bevinden zich op een Chileense vrachtvaarder in de buurt van de Metula. De kapitein staat via de boord- radio in contact met Rotterdam. Hoewel de verbinding zeer slecht is, kon Shell Tankers BV gistermiddag wel opvangen, dat de gezagvoerder een plan gereed heeft om de olie in andere schepen over te pompen. Wan- ADVERTENTIE) In verband met de grote hoeveelheid zet-adverten- ties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het Onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. De fractieleider van de PPR m de Tweede Kamer, Bas de Gaay Fortman, werkt een weekje in de bouw in Amsterdam. Op de foto zien we de bekende volksverte genwoordiger een flink stuk hout torsen. Van een Verslaggever AMSTERDAM De 52-jarige tijd- sehriftenbezonger G. C. S., die zater dag heeft bekend- de tienjarige Helene Isaac en de negenjarige Basje Bloeme- na om het leven te hebben gebracht, heeft in een nader verhoor gezegd, dat hij drie jaar geleden de negenjari ge jongen op dezelfde manier heeft ontmoet als nu Heleentje Isaac. Zijn aanvankelijke verklaring als zou hij de eerste moord 'zorgvuldig' hebben voorbereid, blijkt niet juist te zijn geweest. Kleed De echtgenote van de verdachte heeft intussen gezegd dat ze het kleed waar in het lichaam van Basje gerold was, inderdaad heeft gemist. Zij had daar over ook met haar man gesproken, maar ze heeft kennelijk geen achter docht gekoesterd. Volgens hoofdinspecteur J. C. van Rlessen, die mede het onderzoek heeft geleid, zou de man 'een uitvoerige smoes' over het verdwijnen van het kleed hebben opgehangen tegenover zijn vrouw. Volgens dat verhaaltje zou het kleed al eerder zijn weggeweest. Maar toen er grote publiciteit werd gegeven over dat kleed heeft de vrouw nog tegen haar man gezegd: 'moeten We toch eigenlijk niet naar de politie gaan?' Maar de verdachte had dit voornemen uit haar hoofd gepraat met de bewering dat zij dan mogelijk veel moeilijkheden om niets zouden krijgen. In de brief worden de huisartsen, die onjuiste declaraties hebben ingediend bij de ziekfondsen erop gewezen, dat zij zich voor 1 oktober vrijwillig bij de ziekenfondsen kunnen melden. Desgevraagd deelde het ministerie van justitie ons mee 'formeel nog niet op de hoogte te zijn'. De laatste tijd is gebleken, dat sommige apotheek- houdende huisartsen duurdere medi cijnen in rekening brengen, dan zij aan hun patiënten afleveren. Het GOZ noemt daarvan in zijn brief enkele voorbeelden. Zo is er een apotheek- houdende huisarts die steeds 6,10 gul den declareert voor valium, terwijl hij 'zijn patiënten apaurin geeft, waar voor hij maar 2.81 in- rekening zou mogen brengen. Een andere arts koopt DI-mythyl dope 250 mgr. in voor 87.50 gulden per duizend tablet ten en declareert duizend tabletten aldomet 250 mgr. voor 175 gulden. In een ander geval werd voor 165 gulden honderd tabletten doxycycline ingekocht, terwijl het ziekenfonds een rekening kreeg voor honderd tablet ten vibramycin van 260 gulden. DEN HAAG Een aantal nationalis tische actiegroepen van Surinamers in Nederland heeft een telegram aan premier Arron van Suriname het plan voor een dubbele nationaliteit van de Surinamers in Nederland afgewezen. Dit plan is naar vo-ren gebracht door de Surinaamse vertegenwoordigers op de conferentie van de Koninfcrijks- commissie in Willemstad-Curagao. Het telegram is ondertekend door de actiegroep Presarasibi uit Delft, Fris- rapen uit Voorburg, de werkgroep Souverein Suriname uit Amsterdam en Suracom uit Nijmegen. ARNHEM/UTRECHT Gisternacht zijn voor zover bekend twee zeventienjarige meisjes verkracht: een in Arnhem en een in Utrecht. Het eerste meisje woont in Wester voort. In Arnhem heeft ze de laatste bus naar huis gemist. Ze zocht bij het station een taxi voor de rit naar huis. Plotseling werd ze vastgegrepen en in een auto gesleurd. Drie jongemannen reden haar naar de woning van een vap hen. Ze werd onder bedreiging met een windbuks gedwongen zich uit te kleden. Twee jongens verkrachtten haar. Toen het meisje vrijkwam van haar belagers, stapte ze direct naar de politie. Het drietal kon nog in dezelf de woning worden gearresteerd. Het tweede slachtoffer is een zeven tienjarige inpakster uit Utrecht die in een bar was ingegaan op het aanbod van een man haar naar 'huis te brengen. Onderweg sleurde hij haar een plantsoen in waar een ande re man stond te wachten. Een van de beide mannen kon later worden gear resteerd. Van een verslaggever SCHIPHOL Plet is niet <le bedoeling dat de Surinamers, die in Nederland blijven na de onafhankelijkheid van Suriname twee pas poorten krijgen. Zij houden het Nederlandse paspoort, maar krij gen door de 'sluimerende' Surinaamse nationaliteit gemakkelijker de volledige Surinaamse nationaliteit. Dit zei prof. Van der Hoeven, voorzit ter van de koninkrijkscommissie, die gisteren op Schiphol terugkeerde met de Nederlandse leden van de werk groep die de vorige week op Curagao met Suriname en de Antillen hebben beraadslaagd over de nationaliteiten kwestie. Uit dit overleg zijn negen uitgangs punten gekomen, die gebruikt zuilen worden voor de opstelling van een ontwerp-overeenkomst. Deze komt weer aan de orde bij de algemene slotvergadering van de koninkrijks commissie begin oktober in Den Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vandaag stelt prins Claus de door de Rotterdammers zo lang begeerde 'regenton' officieel in dienst. De ingebruikneming van het NY "Watenvin- ningbedrijf Brabantse Biesbosch betekent dat de gehele drinkwatervoorziening van Rotterdam en omgeving en van een deel van Noord-Brabant is verzekerd. Haag. De koninkrijkscommissie zal dan aan de drie regeringen een aantal adviezen uitbrengen over de toekom stige verhoudingen tussen Nederland en de Antillen en voor de afwikkeling van de zaken voor de Surinaamse onafhankelijkheid. De negen punten zullen de grondslag gaan vormen. Prof. Van der Hoeven wees de kritiek van de Surinaamse oppositie over de negen punten van de hand met de opmerking: 'naar mijn gevoel zijn het goede uitgangspunten. Wij hebben billijkheid gecombineerd met de er kenning van de problemen van Suri name in de toekomst. Bovendien zijn deze voorstellen hanteerbaar, er kan weinig verwarring over ontstaan.' GEEN DAM Prof. Van der Hoeven wees er nog op, dat de nationaliteitenkwestie niet ge zien moet worden als een poging om de stroom Surinamers naar Nederland in te dammen of stop te zetten. 'Dat zou en ondeugdelijk en kwalijk mid del zijn. De kwestie van het ai of niet teruggaan wordt overigens niet be paald door de nationaliteit maar door de mogelijkheden daar*. De kwestie van de migratie valt echter ook niet onder de taak van de koninkrijkscom missie, aldus professor Van der Hoe ven. Reeds sinds april 1973 wordt gebruik gemaakt van het wa ter uit twee spaarbekkens: de 'Petrusplaat' van 105 hectare met een inhoud van dertien miljoen kubieke meter en de 'Honderd en Dertig' van 219 hectare met een inhoud van ruim 32 miljoen kubieke me ter. Het ruwe water hieruit de NV is geen drinkwaterlei- dingbedrijf, maar een toele veringsbedrijf wordt via watertransportleidingen van 26,5 kilometer lengte (naar de Berenplaat) en van dertig ki lometer (naar Kralingen) ge transporteerd naar de Rotter damse waterleidingbedrijven. In totaal komen er vier spaar bekkens in de Biesbosch. Het derde bekken, 'De Gijster', dat een inhoud krijgt van 43 mil joen kubieke meter, zal om streeks 1978 gereedkomen. Het vierde bekken, 'De Zuider klip', met een inhoud van 67,6 miljoen kubieke meter, zal naar behoefte in de jaren tachtig worden voltooid. In de spaarbekkens van de Bies bosch kan dan ruim 155 mil joen kubieke meter water worden opgeslagen ten behoe ve van de drinkwatervoorzie ning van Zuid-West-Neder land. De transportleidingen naar Brabant en Zeeland zullen hoofdzakelijk in 1975 en 1976 worden aangelegd. Ze zullen naar Zeeland ongeveer 150 ki lometer lang zijn en naar Noord-Brabant ongeveer veer tien kilometer. Het hiervoor benodigde pompstation en de bijbehorende transportleidin gen op de Petrusplaat (bij het eerste voltooide bekken) zijn reeds gebouwd. De directie van het Waterwin- ningbedrijf Brabantse Bies bosch is, na een jaar ervaring, bijzonder tevreden over de kwaliteit van het afgeleverde water. 'Deze kwaliteit bleek beter te zijn dan was ver wacht', aldus directeur prof. ir. P. L. Knoppert. Vervuild Zoals bekend mag worden ver ondersteld zijn de spaarbek kens in de Biesbosch aange legd, omdat het Rijnwater zo verontreinigd is, dat dit niet meer als ruwe grondstof voor drinkwater bruikbaar is. Dit geldt vooral in tijden van lage rivierafvoer, wanneer de .con centratie van afvalstoffen het grootst is. De spaarbekkens worden daarom voornamelijk gevuld met water uit de min der vervuilde Maas, een zuive re regenrivier. Maar omdat de Maas in droge tijden praktisch geen water levert, moet het water in spaarbekkens worden opgeslagen. Op de vraag of het Maaswater ook niét door vervuiling wordt bedreigd,' antwoordt ir. Knoppert: 'Er is een prioritei- tenrapport, waaronder ook de Maas valt, in voorbereiding dat een meerjarenplan voor de waterzuiveringsinstallaties aangeeft. De Staatsmijnen in Limburg hebben een plan voor biologisch waterzuive- ringsbedrijf bestekklaar en als België de vervuiling van de Maas niet aanpakt, snijdt het in eigen vlees: Antwerpen be trekt drinkwater uit de Maas.' Landschap Volgens ir. Knoppert is bij de aanleg van de spaarbekkens bewust rekening gehouden met natuur en landschap van de Biesbosch. Bestond de Bies bosch aanvahkelijk uit de ele menten landbouw, natuur en recreatie, zij bestaat nu uit de elementen spaarbekkens, na tuur en recreatie. 'De land bouwgronden zijn spaarbek kens geworden, waarbij veer tig miljoen gulden is uitgege ven voor het verwerven en pachtvrij maken van de grond', aldus de heer Knop pert. Spaarbekkens in de Biesbosch Over de kritiek op het in gebruik nemen als spaarbek ken van hel natuurgebied 'De Dood', geeft de directeur als commentaar dat dit gebied in de jaren zestig nog een landbouwpolder was en pas la ter een natuurgebied is gewor den. 'Bovendien zullen de pol ders Noordplaat en Lange Plaat ter compensatie aan het natuurgebied van de Bies bosch worden toegevoegd.' De landschapsarchitect en Biesbosch-kenner ir. W. Thij- sen heeft 'de landschappelijke verzorging van de buitenzijde van de dijken rond de bek-- kens en de aangrenzende ter reinen in handen. De archi tect, prof. W. G. Quist ont wierp de gebouwen zodanig, dat deze in het Biesbosch- landsohap passen. De kosten van de aanleg van het project zijn tot nu toe 320 miljoen gulden. Voor het totale pro ject worden de kosten op on geveer 580 miljoen gulden ge schat. 'We hebben besloten dit jaar in onze tuin te blijven kampe ren

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5