Ford laat voorlopig alles gelijk Portugal vraagt VN om erkenning Guinee-Bissau <*c OPENING Rabobank Israël gaat zijn paraatheid testen bruidshuis SLOOS Nixons naaste medewerkers brachten hem tot ontslag het weer - Regensof Strandverwachting Twee doden na drama in flat de koning Verhuizingen piano-transporten Jan van Duuren Van der Luit Op dinsdag 13 augustus wordt de geheel nieuwe bruidssalon geopend Haarlemmerstraat 42 LEIDEN C V VERBOUWINGS-UITVERKOOP HELEEN ZiRKZEE JEUGDIGE MEDEWERK (ST)ERS TROUW/KWARTET MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 WASHINGTON (UPI, Reuter) President Gerald Ford heeft zijn eerste dagen in het Witte Huis duidelijk gemaakt dat zijn be leid voorlopig niet veel zal verschillen van dat van zijn voorganger Richard Nixon. Ford leidde zaterdagmorgen voor het eerst een kabinetsvergadering op het Witte Huis. Hij vroeg bij die gelegen heid alle kabinetsleden en ook alle andere stafleden van het Witte Huis voorlopig op hun post te blijven. De president zei te geloven in 'continuï teit en stabiliteit'. Minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger ant woordde namens het gehele kabinet en zei: 'Wij wilden uitdrukking geven aan onze onwankelbare steun en vol ledige loyaliteit voor u'. Ondertussen waren er tal van bood schappen van president Ford onder weg naar alle hoeken van de wereld. Daarin herhaalde president Ford steeds dat hij geen veranderingen wil in de verhoudingen met het buiten land. zoals die onder Nixon zijn ge groeid. Minister Kissinger ontving zaterdag een hele reeks buitenlandse diploma ten. Ook hij gaf allen de verzekering, dat de presidentswisseling in Was hington geen verandering zal brengen in het "buitenlands beleid van de VS. De vertegenwoordiger van India ver telde hij, dat zijn voor oktober voor genomen reis naar dat land gewoon door zal gaan. Voldoening Tezelfdertijd ontving Ford een stroom van boodschappen en gelukwensen van tal van alle belangrijke leiders in de wereld. President Podgorny van de Sowjet-Unie gaf in zijn boodschap aan Ford uiting aan zijn 'grote voldoe ning* over diens belofte, dat hij aan de vrede zal werken. Over de verkla ring, die Ford naar het Kremlin heeft gestuurd zijn geen bijzonderheden be kend gemaakt. De nieuwe president heeft ook de NAVO-raad in Brussel een boodschap gestuurd. Daarin beloofde hij steun aan een krachtig Noordatlantisch bondgenoot schap. Hij zegde een zo nauw moge lijk overleg tussen de VS en hun bondgenoten toe. De Westduitse kan selier Helmut Schmidt is door de nieuwe Amerikaanse president uitge nodigd voor een gesprek. Datum en plaats voor deze ontmoeting zijn nog niet vastgesteld. Wel heeft Fords woordvoerder Gerald terHorst ge- WASHINGTON (Reuter, UPI, APTopmedewerkers van het Witte Huis hebben vorige week een beslissende rol gespeeld bij Nixons besluit om af te treden. Dit blijkt uit verschillende pers berichten en een verklaring van de senator Hugh Scott. Een bepaalde groep kranten meldde zondag, dat de chef van de staf van het Witte Huis en de beide belang rijkste advocaten van Nixon hebben gedreigd ontslag te zullen nemen als de president niet met het bewijsma teriaal op de proppen zou komen, dat uiteindelijk tot zijn vertrek heeft ge leid. Volgens deze bladen hebben staf chef Alexander Haig en de advocaten St. Clair en Fred Buzhardt Nixon vo rige week maandag gezegd, dat zij zouden opstappen als de president de tekst van zijn gesprek met Haldeman van juni 1972 niet vrij zou geven. Door dit dreigement werd Nixon ge dwongen publiekelijk toe te geven dat hij veel eerder van Watergate wist, dan hij tot nu toe altijd had toege geven. Door die onthulling verloor hij nagenoeg alle steun in de Senaat en bleef hem niets anders over dan op te stappen. Volgens het- verhaal had advocaat St. Clair pas de vrijdag voor Nixons vertrek het bewuste bandje beluisterd. Hij was toen erg geschrokken, omdat hij niet wist dat Nixon al in zo'n vroeg stadium van de Waiergate-in- braak wist. Hij was onmiddellijk naar Haig gelopen om ook die op de hoog te te brengen. Haig was daarop naar de president gegaan en had hem dui delijk gemaakt, dat zijn topmedewer kers geschokt waren. Uit wat senator Hugh Scott gisteren vertelde kan blijken dat president Nixon toen al het hopeloze van zijn situatie heeft ingezien en besloten heeft om maar af te treden. Scott had vorige week, samen met twee andere Republikeinen, een gesprek met Nixon. Hij vertelde gisteren, dat hij, vlok voordat hij naar Nixaa zou gaan, was opgebeld door Haig. Deze had hem dringend gevraagd Nixon niet tot aftreden proberen te bewegen. Op het Witte Huis had Haig dat verzoek nog eens herhaald. Haig had gezegd, dat Nixon zelf al had besloten om af te treden. Als hij nu onder druk wordt gezet, bestaat er een kans, dat hij zich toch weer zal verzetten en alsnog zal besluiten om het hele proces in het Congres tot het einde door te maken, zo had Alexander Haig zijn verzoek toegelicht. De drie Republikeinen had den daarop besloten bij Nixon niet aan te dringen op aftreden. Wel hadden zij hem duidelijk gemaakt, dat hij geen kans had om het proces in het Congres te overleven. Senator Scott zei, dat Nixon dit nieuws kalm, met de voeten op zijn bureau, had aan gehoord. Hij had nog een grapje ge maakt. dat hij de enige levende ex- president zou zijn als hij zou aftreden. zegd, dat de president voorlopig geen enkele binnenlandse of buitenlandse reis op het programma heeft staan. Vice-president President Ford heeft de leiders van de Democraten en de Republikeinen in het Congres en een aantal vrien den gevraagd kandidaten te noemen voor het vice-presidentschap. De na men moeten in gesloten enveloppen voor woensdag ingeleverd zijn. De Republikeinse leider in de Senaat, Hugh Scott, heeft zich inmiddels uit gesproken voor de kandidatuur van Nelson Rockefeller, oud-gouverneur van New York. Rockefeller werd in zijn partij altijd beschouwd als een nogal vooruitstrevend politicus en hij zou daarom niet gewenst zijn bij de sterke rechtervleugel van de Republi keinen. Volgens Scott valt het verzet van die kant erg mee, omdat Rocke feller aardig bijgedraaid is. Volgens een enquête van het Ameri kaanse weekblad Newsweek zouden de Amerikaanse kiezers het liefst de con servatieve senator Barry Goldwater uit Arizona als vice-president hebben. Hij kreeg bij de enquête 23 procent van de stemmen, Rockefeller achttien en gouverneur Ronald Reagan van Californië twaalf procent. Naar de kerk Oudergewoonte woonde president Ford zondag een dienst bij in de kerk, waar hij al jarenlang bijna iedere zondag kerkt. Daarna ging hij naar het. Witte Huis om te werken aan de rede, die hij vandaag voor het Con gres (Senaat plus Huis van Afgevaar digden) zal houden. Verwacht wordt, dat hij daarin veel aandacht zal beste den aan de strijd tegen de inflatie, op dit moment het grootste probleem van de VS. Op grond van zijn verle den in het Congres neemt men aan, dat Fords economische politiek nauwe lijks zal afwijken van de nogal behou dende koers, die Nixon voerde. Nixon zocht het vooral in bezuinigingen van de overheid en opvoering van de rentevoet om de investeringen wat te beteugelen. Verder zal Ford vanavond in het Congres zijn oproep tot eenheid en samenwerking herhalen, zo heeft zijn woordvoreder Gerald terHorst laten weten.. Ford begint zijn toespraak vannacht om twee uur Nederlandse tijd. De grote meerderheid van het Ameri kaanse volk heeft Nixons besluit om af te treden met instemming begroet. Dit blijkt uit de resultaten van een telefonische steekproef, die het week blad Newsweek hield. Volgens de enquête vindt 79 procent, dat Nixon het juiste besluit 'heeft genomen. Meer dan de helft van de ondervraag den (55 procent) vindt niet, dat Nixon nu nog strafrechtelijk vervolgd moet worden. De mogelijkheid om Nixon aan te blagen wordt bestudeerd door de speciale aanklager voor de Wa- tergate-zaak Leon Jaworsky. Een be slissing van hem op dit punt zal nog wel enige tijd op zich laten wachten De commissie voor de herverkiezing van ex-president Nixon wil 775.000 dollar schadevergoeding betalen aan het bestuur van de Democratische partij. De Democraten hadden een schadevergoeding gevraagd in verband met de inbraak in hun hoofdkantoor in het Watergate-gebouw, ruim twee jaar geleden. LISSABON (AFP, Reuter, AP) De Portugese regering zal vajJ daag de Verenigde Naties verzoeken Guinee-Bissau te erkennen eM. als lid van de volkerenorganisatie toe te laten, zo werd gisteren i Lissabon bekendgemaakt. President Gerald Ford leidde zaterdag voor het eer st een vergadering van het Amerikaanse kabinet in het Witte Huis. Aan zijn rechterhand zit zijn minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Egypte en Libië ruziën door JERUZALEM, TRIPOLI (UPI, Reuter) De Israëlische regering beeft gisteren een grootscheepse mobilisatie-oefening aangekon digd. In het communiqué, dat na het weke lijks kabinetsberaad werd uitgegeven, stond dat de regering wilde testen hoe snel de reservisten onder de wa penen kunnen worden gebracht, De vaststelling van een datum voor de oefening, waaraan alle reservisten zul len deelnemen, is overgelaten aan de generale staf. Het Israëlisch kabinet is gisteren uit voerig ingelicht over de bevindingen van vice-premier Jgial Allon bij diens besprekingen in de Verenigde Staten. Volgens de Israëlische kranten heeft minister Allon in de VS van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger te horen gekregen, dat Jordanië bereid is met Israël te gaan praten over een gedeel telijke vredesregeling. Volgens het dagblad Jerusalem Post zou Kissinger een doorbraak op weg naar Jordaans- Israëlische onderhandelingen hebben bereikt bij zijn besprekingen met de Jordaanse premier Zeid Rifai. 'Er wordt hier aangenomen, dat Rlfai heeft aanvaard, dat de Israëlische troepen niet alle posities langs de Jordaan hoeven te verlaten', zo schrijft de Amerikaanse correspon dent van de Jerusalem Post. Het blad Ha'aretz weet te melden, dat minister Kissinger nog deze maand een bezoek aan Israël zal brengen. Boot vernietigd De Israëlische marine heeft vrijdag nacht een Palestijns landingsvaartuig onderschept en vernietigd. Het lan dingsvaartuig was volgens Israël op weg naar de Israëlische kust. In Da mascus heeft een Palestijnse woord voerder het verlies van een vaartuig toegegeven. Hij zei, dat er een schip verloren was gegaan in een gevecht tussen Israëlische schepen en Pale stijnse commando's. Eén opvarende had de kust weten te bereiken. De anderen - er werd geen aantal ge noemd - werden vermist Syrië heeft zaterdag toegegeven, dat het toestel met Canadese VN-functio- narissen, dat vrijdag in de buurt van de Libanees-Syrische grens neerstort te, door Syrisch luchtdoelgeschut is getroffen. Het toestel, dat op weg was van Beiroet naar Damascus, werd neergehaald door een Syrische raket. De negen Canadese inzittenden kwa men om het leven. Canada heeft bij de Verenigde Naties aangedrongen op een onderzoek en dat is inmiddels ook op gang gekomen. Canada zal zelf ook een team van onderzoekers stu ren. Libië-Egypte De Libische leider kolonel Khaddaffi heeft het hooglopend conflict tussen zijn land en Egypte een ramp ge noemd. In een intervieuw met een Libanees weekblad zei hij, dat hij herhaaldelijk geprobeerd had contact op te nemen met de Egyptische presi dent Sadat om een einde te maken aan de crisis. 'Maar Egypte heeft alle deuren in ons gezicht dicht geslagen', beschuldigde Khaddaffi. Hij gaf voor al de Egyptische pers de schuld van de Egyptisch-Libische ruzie. Egypti sche journalisten beweren onder el kaar, dat zij van de ene op de andere dag een conflict met dit of dat land kunnen veroorzaken, aldus Khaddaffi. De Egyptische president heeft volgens hem alle controle over de pers verlo ren. Hij waarschuwde Sadat, dat Libië over een groot aantal gegevens be schikt, die eng belastend zijn voor de Egyptische president. Sadat zal niet meer kunnen slapen als wij deze gegevens publiceren, aldus Khaddaffi. Eerder al was in Libië bekendge maakt, dat Egypte al zijn militaire medewerkers uit de Libische strijd krachten heeft teruggetrokken. Ook mogen Egyptenaren niet meer werken voor de Libische overheidsdienst. Het officiële Libische persbureau meldde, dat Libië nu de Libische nationaliteit zal aanbieden aan Egyptenaren die daar willen komen werken. Van onze weerkundige medewerker Tijdens het weekeinde heeft de na tuur ons er nog weer eens aan herin nerd, dat de'hondsdagen niet voorbij zijn. Uit onstabiele lucht vielen, gesti muleerd door trogstoringen, buien met hagel en onweer. In feite was de buiigheid vrijdagmiddag al begonnen: in Zutphen viel toen in vrij korte tijd 36 mi„imeter neerslag. Zaterdagavond tussen zeven uur en half negen trok over If oord-Friesland een complex met tamelijk frequent onweer waarvan Stiens, ten noorden van Leeuwarden, en Hohoerd aan de Waddenzee 26 millimeter regen overhielden. Op laatsgenoemd station viel 22 mm in een uur tijd. Zondagmorgen tapte het Brabantse Wouw twintig millimeter af en zo zullen er nog wel meer plaatsen geweest zijn. Zondagmiddag verbeterde het weer enigszins met wat meer zonneschijn, echter voornamelijk in de kustgebie den. De imnd was tijdelijk krachtig tot hard uit westelijke richtingen. De verbetering die in de afgelopen nacht verder is doorgezet, ging samen met een zicakke rug voortkomend uit het Azoren-hogedrukgebied, dat in zijn centrum 1025 millibar laat aflezen. Wellicht begint ook de dag van van daag vooral in het oosten met droog weer en opklaringen, maar erg lang zal dat zeker niet duren. Van het westen uit is er namelijk alweer re gen onderweg. Gistermiddag om êên uur was die gevorderd tot het Zuid- ierse Cork, 's avonds om zeven uur tot de lijn Bournemouth aan de Engelse zuidkust tot Valley in de Zuidoost- Ierse Zee. De nattigheid is annex met een depressie die naar Schotland op trekt. Het minimum verliet in de nacht van vrijdag op zaterdag het gebied bij New Foundland en is met de zeer krachtige westelijke hoogte winden snel de oceaan overgestoken. De grootste tvindsnelheid op ca. 10 km hoogte werd zaterdagmorgen in de vroegte gemeld door een vliegtuig ten westen van Ierland: 393 kilometer peruur. Verkeersvliegtuigen die uit Amerika van dergelijke straalstromin gen gebruik maken, komen ver voor op het vliegtijdschema in West-Euro pa aan. Hel komt voor dat die vlieg tuigen meer dan een uur te vroeg aankomen. Vandaag slecht strandweer met regen. Matige tot krachtige zuid tot zuidwes ten wind. Vooruitzichten voor dins dag: in de loop van de dag opklarin gen. weinig verandering f 1 v V'/ V' 17i? v 'W-l iW,vW\ I»*. AMSTERDAM Een drama in de Amsterdamse Bijlmermeer heeft zater dag twee mensenlevens geëist. De 34- jarige PTT-telexiste P. W. van Door- nem werd bij of in haar flat om het leven gebracht en de 54-jarige teke naar J. M. G. die ervan verdacht werd haar te hebben gedood, maakte na urenlang verhoor in een cel van het politiebureau IJ-tunnel een eind aan zijn leven. Tot dat moment had de tekenaar ontkend zijn vriendin om het leven te hebben gebracht. Zijn lezing was dat de vrouw van de negende etage ge sprongen was omdat hij de relatie met haar wilde verbreken. Ht lichaam van de vrouw was zater dagmorgen zeer vroeg bij de flat ge vonden. De politie door omwonenden gewaarschuwd, begaf zich naar haar flat, waar de tekenaar de agenten ontving. Volgens de politie deed de man vreemd en legde hij 'gekke' ver klaringen af. Sectie bracht aan het licht dat de vrouw gewurgd was. Met dit besluit ligt de weg naar onafhankelijkheid van deze Westafri- kaanse Portugese kolonie definitief open. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat de Portugese vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Veiga Simao, vandaag aan de voorzitter van de veiligheidsraad een boodschap van zijn regering zal over handigen, waarin deze zegt bereid te zijn de republiek Guinee-Bissau op 'een zo vroeg mogelijk tijdstip de jure te erkennen'. In de bekendmaking van het ministe rie werd echter niets gezegd over een statusverandering van de Kaapverdi- sche eilanden, voor de kust van Gui nee-Bissau. In de verklaring van het ministerie in Lissabon werd gezegd dat de formele erkenning komt zodra de Portugese regering en de Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinee-Bis sau en de Kaapverdische eilanden (PAIGC) het definitief eens zijn ge worden over de bestuursoverdracht van deze voormalige Portugese kolo nie. Volgens goedingelichte ringen in Lissabon zijn er nog een aantal moeilijkheden (die echter niet van ernstige aard zouden zijn) die het sluiten van een overeenkomst met het PAIGC in de weg staan. Een defini tief akkoord is de komende dagen nog niet te verwachten omdat president de Spinola voor een rustkuur naar het noorden van Portugal is vertrok ken, waar hij tot aanstaande donder dag zal blijven en volgens de grond wet is hij alleen bevoegd, overeenkom sten inzake de overzeese" gebiedsdelen te sluiten. Bh een staakt-het-vuren in Angola is br reikt zal de Portugese regering ee£r> voorlopige coalitieregering in Ango e 1 vestigen, bestaande uit vertegenwookje digers van de verschillende bevi ingsgroepen. Deze voorlopige reg ring moet binnen twee jaar algemei;n( verkiezingen organiseren voor de s n menstelling van een wetgevende ve^st' gadering. Deze zal een grondwet mo ten opstellen en vastleggen well J banden het nieuwe Angola met Porti in, gal wenst. Bij dit dekolonisatieproc^a; mogen waarnemers van de Verenigd^ Naties aanwezig zijn, aldus de Porti gese regering. De Angolese bevrijdingsbeweging FNLA, (nationaal front voor de b ek vrijding van Angola) heeft zich ec|py( ter al met klem uitgesproken tegeó^ het besluit van de Portugese regerin om stammen (de verschillende bevcr^ kingsgroepen) te erkennen als politi VO ke vertegenwoordigingen. Volgens h; FNLA zou dit afscheidingsacties eLig chaoïi in Angola veroorzaken. H«r FNLA geeft toe dat de Portugesnc! minderheid in Angola moet worde F. betrokken bij het bepalen van djgXi toekomst in Angola. Mozambique In het noorden van Mozambique hel ben zich gedurende het afgelopeM weekeinde ernstige ongeregeldhede s's voorgedaan, die aan een onbeken aantel mensen, onder wie zeker twe ibe blanken, het leven hebben gekost. I k de hoofdstad Lourengo Marques \ver< n.' vernomen dat een grote groep kleuiJni: lingen plunderend en brandstichteniila door het stadje Antonio Enes trols J men met de minister voor overzeess., Ae"j J* 522"ÏL- ÜS gebiedsdelen de Almeida Santos, vori- a^r Jg, De Portugese minister van buiten landse zaken, Mario Soares, heeftssa- ge week in Algiers met de leiders van het PAIGC over de machtsoverdracht onderhandeld. Volgens goedingelichie kringen in Lissabon zouden .beide par tijen overeengekomen zijn dat de Kaapverdische eilanden bij het onaf hankelijk worden van Guinee-Bissau niet bij de nieuwe republiek zullen worden gevoegd. Waarnemers ver wachten dat de Portugese regering zal aandringen op een referendum op oe Kaapverdische eilanden voordat deze eveneens onafhankelijk kunnen wor den. Al eerder dit weekeinde maakte de Portugese regering een plan bekend dat de tweede veel grotere Afrikaanse kolonie Angola binnen twee jaar onaf hankelijkheid moet brengen. Zodra dodèii Vielen. Het Portugese lege k heeft per vliegtuig versterkingen naa ire het noorden overgebracht. De ongeoi ganiseerdè'grbep 'klèurlingen zou geeifëf enkele verbiadinff. ftebben met he^ Frelimo, de bevnjaingsbeweging va( Mozambique. In Braga, een stad in 'ïi'e(:nóbr.( Portugal zijn twee studenten teerd wegens het verkopen'! plaren van 'Strijd van het v8 officiële spreekbuis van de MRP beweging van het Portugese revolutl naire proletariaat. Deze extreem link se maoistische groepering is onlang door de regering geschorst vanweg zijn kritiek op de beweging van d strijdkrachten- UITZENDBUREAU Telef. 01710-31T1Ö Korevaarstraat' 33 Leiden wabo in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060. Begrafenisonderneming Haagweg 31 - Leiden Tel. 23574 NIEUWE AUTO HUREN autoverhuur TipTOD st.aagtenstraat 14 I li Ivi telefoon: 01710-25709-53627 leiden AANVANG DINSDAG 13 AUGUSTUS JAPONNEN NU VOOR 25,— dames zomer en winter jumpers alle maten 12,95 heren zomer en winter truien alle maten 12,95 kinder zomer en winter truien alle maten 7,95 heren en jongens zwembroeken 4,95 dames badpakken en bikini's 14,95 meisjes badpakken en bikini's 4,95 damespantalons zomer en winter alle maten 20, Helanca dames en kinder pantalons f 4,75 DAMESVESTEN 15,95 HEREN VESTEN 17,95 DAMESROKKEN 11,95 PAKJES JEUGDIG 25,— BROEKPAKKEN 25,— herenoverhemden korte en lange mouw 2 voor 25, modieus gekleurde spencers 2 voor 19,50 3 PAAR PANTY'S voor f 4,50 3 PAAR KNIEKOUSEN voor 4,50 Meisjes en jongens ondergoed 1,50 per stuk konfektie - textiel VAN 'T HOFFSTRAAT 7 - LEIDEN TEL. 24610 TE ALPHEN AAN DEN RUN bestaat thans de mogelijkheid tot plaatsing van enkele in de leeftijd van 16 tot 18 jaar. De werkzaamheden zullen in eerste instan tie van administratieve aard zijn. Na een inwerkperiode zijn er verschillende moge lijkheden. Aan verdere opleiding binnen en buiten het bedrijf wordt de nodige aan dacht besteed. Aangezien het om uiteenlopende funkties gaat, kunnen zowel sollicitanten met LEAO of gelijk te stellen opleiding als bezitters (sters) van het MAVO-diploma reflekteren. De salaris- en bijkomende arbeidsvoor waarden (o.a. bedrijfsspaarregeling) zijn Sollicitaties (schriftelijk of mondeling) te rich ten aan de RABOBANK, postbus 55, Alphen aan den Rijn, tel. 01720 - 75966. Buiten kantooruren: 01720 - 91380 of 92201.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6