Andere tijd breekt aan oor boeren en tuinders' 'Binnenstad niet dicht voor alle verkeer' Toch wel handig zo'n brommer! Mrodex Goos Kamphuis: groot vertrouwen in mensen Automobilist rijdt na dodelijk ongeval door vee series eisen ïpresenteerd Lamacurl NIEUW-ENGELAND Kindermoord s oeren VVD en CHU overwegen een debat in kamer over landbouw Nederland erkent Guinee-Bissau 'zo spoedig mogelijk' Amsterdamse commissie wil auto op andere manier terugdringen Controle zou al 33 miljoen gulden kosten (louw'KWARTET MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K3 Ictieleider na massa-bijeenkomst in Utrechts stadion: (ADVERTENTIE) hti een onzer verslaggevers :EOHT 'Wij zijn ervan ertuigd, dat voor boer en tuin- har nu een andere tijd gaat aan- >ken', aldus de heer K. Olie- in, woordvoerder van de 28 ac- groepen uit het hele land, die ard erdag samen met de drie land- nziWorganisaties in Utrecht de dumonstratieve bijeenkomst van ren en tuinders hebben geor- zaüseerd. 'Wij geloven dat al ^er se eisen voor honderd procent len worden gerealiseerd'. actiegroepen vinden dat de demon- itie in stadion De Galgewaard is ;elopen op een eenheidsmanidesta- twaarbij voor iedereen duidelijk is arden dat boer en tuinder tot nu geen deel hebben gehad in de mene welvaart. Verder is duide- tot uiting gebracht, dat de boeren ;|n vertrouwen meer hebben in de £tee waarop de drie centrale land- worganisaties hun belangen heb- i behartigd. Wndaar dat de heer Olieman tijdens demonstratie in het stadion een ffganisatie van de top van de een- landbouworganisaties eiste. La-** op een inderhaast belegde pers- terentie, erkende de actieleider ,dat eis spontaan in hem, is opgeweld Ir dat hij erachter1 stond. 'Het itrouwen jegens de organisaties is jter dan we dachten', gj werden op" deze persconferentie e series eiseri door de actiegroepen Irèsenteerd.' De eerste door de uwse' actielèider Van Nieuwenhu- jCvöör alle in Nederland geprodu- '^■de granen twintig cent per kilo of "'pveéf vijftig procent prijsverho- Voor de suikerbieten 35 gulden I ton, ongeveer vijftig procent. melk tien cent per liter meer, vlees verhoging van de interven- mpt twee gulden per kilo, fabrieksaardappelen vier cent kilo of vijftig procent prijsverho- e wl" de pluimveehouderij bevatte het Nws.;t gepresenteerde eisenpakket een 8,-°2Vhte produktiebeheersing en een ;\die op voergranen neerkomend vier cent pc ei. Voorts bevatte to wousnrr im« to inousjut mantels en korte jasjes in klassieke en actuele kleureno.a. naturel, zwart, camel, bruin, groen en raf-blauw. Kleding en service gesigneerd Amsterdam Koningsplein 020-245721 dameszaak Eindhoven Rechtestraat 040-443208 Vervolg van pagina 1 dig zijn naam: hij was een bekende figuur in de buurt De argwaan van de politie werd ge wekt toen de man zei niets bijzonders te hebben gezien. Na een eerste ver hoor werd hij heengezonden, maar donderdag haalde de politie hem op van een camping in Ede, waar hij met zijn gezin verbleef. Bij een gesprek daarna kreeg de poli tie de indruk dat hij meer wist s Avonds werd hij officieel aange houden en bij huiszoeking in zijn woning vonden rechercheurs een ge krabbeld tekeningetje van een aantal Amsterdamse straten en een blauwe plastic wasmand, die ook belangrijk voor het onderzoek zou blijken. De man kwam klem te zitten toen zijn verklaringen over het tijdstip dat hij zijn bladen in de buurt bezorgd had, niet klopten. Ruim 36 uur na zijn aanhouding bekende hij. Meegelokt door Leen van Ginkel Niet alleen de NCR V-medewerkers, maar even zovelen in ons land moesten afgelopen zaterdag liet bericht accepteren dat Goos Kamp huis na een ziekte van enkele weken aan een plotselinge inwendige bloeding was overleden. Vanaf 1 juli 1953 was hij werkzaam bij de NCRV en in de jaren daarna hebben we zijn ontwikkeling als mens en kameraad meegemaakt. Bij de boeremtemonstratie in het Utrechtse stadion Galgenwaard waren zaterdag nogal wat koepstuk- ken aanwezig. Op deze foto zijn te zien: CHU-fractievoorzitter R. J. H. Kruisinga (links boven), KVP- fractieleidér mr. F. H. J. J. Andriessen (naast Kruisinga), minister Duiseuberg (links op de middenrij), minister Van der Stee (naast Duisenberg), KNBTB-voorzitter C. G. Mertens (midden voorste rij) en CBTB-voorzitter drs. R. Zijlstra (rechts voorste rij). het pakket een indexeringsclausule voor kostenstijgingen met herziening om de drie maanden. De centrale landbouworganisaties had den kennis genomen van dat eisen pakket, verklaarde opper-actieleider Olieman. De eisen van organisaties en actiegroepen verschilden nogal wat, maar er was over te praten als men maar uitging van de reële kostenstij gingen. Men was bij de eisen uitge gaan van het gemiddelde goed geleide bedrijf. Wat inwilliing voor de consumenten zou betekenen werd door de heer Nieuwenhuyzen ook verteld: ongeveer honderdvijfitg gulden per consument per jaar. Voor dertien miljoen Neder landers zou dat dus een kleine twee miljard totaal betekenen. de heer Nienhuis bezinnen we ons op andere acties. Op opmerkingen, dat de door hem genoemde eisen tot nu toe niet bekend waren, antwoordde hij dat ze in Drente weil bekend waren. 'ervolg van pagina 1 recï éifèntie. geïmproviseerd door de ""centrale landbouworganisaties. Zijlstra erkende daar dat op deze Jdag moeilijkheden met het gezag gebleken, het ontstaan van een iningsveld tussen organisatie en De consequenties van deze dag de top van de organisaties moe- op heel korte termijn aan de orde Bevren binnen de organisatièS,aldus 23 %eer Zijlstra, die hierin door beide sre voorzitters werd gesteund, het in de resolutie neerglegd dr/eWakket kunnen de organisaties meer af. meende de heer Zijlstra. elastiek is eruit.' Hij wilde zich uitlaten wat er bij niet-inwilli- gaat gebeuren. lojoui "~rder 'd iin de resolutie vervatte eisen gaan "^merkelijk verder dan de regering plan is te doen. Vorige week lerdag maakte het kabinet een il maatregelen bekend dat in het el niet de verlangens van de sn dekken. 'bij komt nog dat de resolutie >n nog maar de eisen bevat die de en deze week nog gerealiseerd :n zien. Daarnaast hebben de ac terende boeren en tuinders ande- trlangens, die ze over enige maan- gereaüseerd willen zien. Minister enberg keek zuinig toen hem na >p van de massa-bijeenkomst werd aagd of de boereneisen wel inge- gd kunnen worden. Zijn ant- r'd was ontwijkend, maar wel g hij de boeren te beseffen, dat lliging van hun verlangens in wicht moet zijn met de verlan- die in andere sectoren van de schappij worden gekoesterd. De ster doelde hiermee kennelijk op niddenstand, die met spanning de boeren kijkt en die bij inwil- zeker ook de weg naar de Kneuterdijk zal weten te vin- Tweede pakket Het tweede pakket werd door de Drentse actieleider Nienhuis gepre senteerd. Het bevatte: wegwerken van de acute prijsachterstand door vijftig procent verhoging, prijsbeheersing bij produktiemiiddelen. Vooral olie en aardgas, en indexering als de prijzen van kostenfactoren toch omhoog gaan. Verder: voor de agrariër een gemid deld verteerbaar inkomen gelijk aan dat van de rest van de bevolking, opheffing van alle fiscale discrimina tie van zelfstandigen, verruiming van dc belastingvrije investeringsaftrek. Voorts BTW-compensatie (bedrag nog oningevuld) en een volksverzekering, naar de heer Nienhuis bij herhaalde navraag verklaarde liefst voor zowel ziektekosten als arbeidsongeschik theid. Verder bevatte dit eisenpakket nog verhoging van de saneringsuitkerin gen, rentesubsidie voor jonge boeren bij bedrijfsovername, zodat ze zelf niet meer dan twee procent rente hoeveh te betalen, een beschermde wet voor. contracttelers. Bundeling Na aanhoring van dit alles verklaarde de heer Olieman dat er tussen de beide pakketten niet zoveel verschil was. Wat men nu gehoord had was een bundeling van de eisen, die de actiegroepen donderdag in hun onder ling beraad hadden getracht te formu leren, maar 'men moest nog aan de tafel om het op een rijtje te zetten De heer Nienhuis zei, dat wat hij gepresenteerd had de eisen waren, gesteld door hen die de vorige week de wegen hadden geblokkeerd. Wor den ze niet ingewilligd, dan aldus Van een verslaggever DEN HAAG Dp Tweede-Kamer fracties van de CHU en de VD willen een kamerdebat vragen als de regering deze week onvoldoende tege moetkomt aan de wensen van de Ne derlandse boeren en tuinders. Dit hebben de fracties in een verklaring na de boerendemonstraties in Utrecht gezegd. Beide partijen staan achter de eis van de middenstandsorganisaties aan de regering om nog voor prinsjes dag bekend te maken welke maatrege len men ten behoeve van de zelfstan digen denkt te nemen. De CHU zegt in haar verklaring dat de onrust in de middenstand en de landbouw ondubbelzinnig hebben aan getoond hoe onjuist de regering haar beleid en de situatie in die sectoren heeft beoordeeld. Fractievoorzitter H. Wiegel van de VD meent dat de problematiek van de Nederlandse land- en tuinbouw zo ingrijpend is dat zij boven partijpoli tieke scheidslijnen moet worden uit- getilt. De inkomensachterstand van de boeren en tuinders moet zo snel mo gelijk ongedaan worden gemaakt on der meer door maatregelen op het gebied van de loon- en inkomstenbe lasting, aldus de WD. Zij meent dat de problemen van de middenstand eveneens acuut en ingrijpend zijn en dat zij parallel lopen met die van de landbouw. Het partijbestuur van de PSP heeft in een verklaring over de moeilijkheden in de landbouw gezegd dat kleine boeren afhankelijk zijn van banken, toeleveringsbedrijven, afnemers en verpachters. In feite zijn zij geen zelfstandige ondernemers meer en be vinden ze zich in dezelfde positie als slechtbetaalde arbeiders, aldus het PSP-partijbestuur. De heer Olieman tenslotte bleek er geen behoefte aan te hebben, van de actiegroepen een aparte nieuwe land bouworganisatie te maken. Wel zou hij graag tot één grote landbouworga nisatie willen komen. Gerantie dat in afwachting van het overleg van deze week geen acties zuilen worden gevoerd, hebben de actiegroepen volgens de heer Olieman niet gegeven. Hij vermoedde wel dat de boeren nu gelaten de uitkomsten van het gesprek tussen regering en Landbouwschap zullen afwachten. Geen knopen Na afloop van de massademonstratie in het stadion kreeg de Utrechtse politie wel met verkeersproblemen maar niet met onontwarbare knopen te maken. De politie had veel lof voor de manier waarop de organisaties met hun eigen ordedienst ondanks alle emotionaliteit toch de zaak in de hand wisten te houden. De in het stadion aanwezige politiemannen heb ben de beide ministers Van der Stee en Duisenburg (die allebei acte de présence gaven) wel met enige zorg omgejven maar, aldus politiewoord- mensen. 'Het zijn rustige, lieve men- voerder C. van den Dorpe, men had alle lof voor al die heetgebakerde Goos kende namelijk letterlijk en fi guurlijk geen stilstand. Zijn werk en hobby waren: zich geheel voor de NCRV in te zetten met het doel om mensen de ruimte van het leven te leren ervaren. Ruimte om te lachen, moed te grijpen, afwijkende meningen van anderen ernstig te nemen, vooral goed te luisteren, en als het niet anders kon, rustig uit te huilen. Achter dit alles school een enorm groot vertrouwen in mensen. Zijn kri tiek op vrienden en collega's was daarom zo mild en steeds trachtte hij de zonnekant van een mens te ontdek ken. In zijn beginjaren bij de NCRV is bij hem vooral de ruimte om te lachen benadrukt. Hij stortte zich samen met Johan Bodegraven in dolle avonturen zoals bijvoorbeeld de rondrit op een bromfiets door Europa. Op uitbundige wijze maakte hij de luisteraars deelge noot, van die tocht. Met een komisch talent begiftigd, schilderde hij met één of twee zinnen de mens in zijn soms lachwekkende situatie. Christe nen, die ondanks veel nadrukkelijke woorden eigenlijk niets te zeggen heb ben, wist hij in een soort geïmiteerde 'preek' voor vrinden en collega's ten tonele te voeren, waarbij je je afvroeg of je misschien zelf ook bezig was om tot een nietszeggend christendom te behoren. Goos liet mensen hun handen in ei gen boezem steken. Het lachen is hem in feite nooit vergaan, maar door zijn geestelijke groei ging hij begrijpen dat de diepste parels van vrolijkheid te vinden zijn soms op de gezichten van mensen die veel moeten lijden, de zieken en zwakken Ook zij die op alle manieren door het leven zijn gekneusd, kunnen nu en dan blij zijri met het beetje ruimte dat hun gela- (ADVERTENTIE) - ten is. Zo kwam hij tot het maken van programma's voor zieken en begon hij brieven vol troost en bemoediging te schrijven aan mensen die hem slechts van stem kenden. De laatste jaren van rijn leven ging hij zich steeds meer verdiepen in de grote sociale problemen waarin we gezet rijn te leven. Zu mochten we met een klein aantal collega's dicht in zijn buurt werken aan de program ma's 'Plein Publiek' (waarin mensen vanuit de confrontatie met de vele noden en misstanden enige bemoedi gende ruimte wordt geboden), 'Podi um voor de Vrouw' (waarbij gezocht wordt naar de juiste ruimte die de vrouw in onze maatschappij toekomt) en 'Onder de Hoogtezon' (waarbij de muren rond het ziekbed eventjes mo gen wegvallen). Goos was beslist geen aanvoerder van zijn team. Ik zag hem als voorzichtig coördinator, stimulator en opnieuw goed luisteraar naar afwijkende me ningen. De zorg om de mens beteken de ook de zorg om zijn teamgenoten en al rijn collega's. Hij zocht het soms heel dichtbij als iemand in moeilijkheden verkeerde en soms was de manier waarop hij je in de ogen kon kijken al een troost. Een man van de grap, de snelle slogan, de fijne radiostem en een man vol diepte en nieuwsgierigheid. Ja. dat laatste woord tekent misschien zijn verhouding tot God, de Vader van Jezus Christus. Hij verwachtte steeds iets nieuws van die Vader en ook daar kende hij geen stilstand, maar vernieuwing, reformatie! Ten slotte was hij de laatste dagen nieuws gierig naar ons zijn in Gods Konink rijk. Die nieuwsgierigheid is nu be vredigd. Wika Leen van Ginkel is bekend door verscheidene publikaties en door zijn vaste medewerking aan NCRV-pro- gramma's. Heleentje toonde, toen hij het kind op de dag van de moord ontmoette, belangstelling voor de tijdschriften in zijn motorwagentje. 'Ik heb er thuis nog veel meer', zei de man. Heleentje stribbelde wat tegen omdat haar moe der zo thuis zou komen. De man haalde haar echter over en het kind reed achterop mee. In zijn woning heeft de man, wiens gezin evenals drie jaar geleden toen hij Basje vermoordde met vakantie was, het kind gewurgd en aangerand. Na rijn daad deed hij eerst de rest van zijn wijk af. 's Avonds werkte hij zijn administratie bij en deed vervol gens het lichaam in een wasmand, die hij in zijn auto naar Amsterdam- Noord reed. Bij het .sportpark gooide hij het lichaam neer. Op de terugweg gooide hij de kleertjes over de leu ning van de brug in de Klaprozenweg. (Vorige week dinsdag werden ze daar op een pijler gevonden). De man reed daarna naar een familielid, dronk er een biertje en keek naar de tv. Basje Bloemena verdween op 4 augus tus 1971 uit de ouderlijke woning in dezelfde buurt waar Heleentje woon de. Na maandenlang onderzoek leek die zaak onoplosbaar, ook nadat er een beloning van twintigduizend gul den was uitgeloofd. De bezorger vertelde Basje op dezelf de manier als Heleentje naar zijn woning meegelokt te hebben. Het lijk had hij in een kleed gewikkeld, en het met de auto naar Wilnis gebracht. Voor de politie zijn in verband met deze zaak nog onopgeloste vragen: heeft bijvoorbeeld de echtgenote van de bezorger dat kleed nooit gemist? Het kleed fs indertijd zelfs nagemaakt en foto's werden op grote schaal ver spreid. Commissaris Van der Voort: 'Wij moeten de vrouw nog horen. Maar zij heeft het verschoningsrecht. Zij behoeft geen enkele verklaring af te leggen als zij dat niet wil'. DEN HAAG De Nederlandse rege- - ring heeft besloten de voormalige Portugese kolonie Guinee-Bissau te erkennen als onafhankelijke staat. Dit is gebeurd na intensief overleg, vori ge week, met de Scandinavische lan den en met de Portugese regering. Minister-president Den Uyl heeft dit meegedeeld in het VARA-radiopro- gramma Dingen van de Dag. Nederland zal zo spoedig mogelijk bericht sturen aan de onafhankelijke regering van Guinee-Bissau, zei hij. Over het tijdstip van de erkenning en de 'modaliteiten' daarvan vindt mo menteel afrondend overleg plaats met andere EEG-landen. GOIRLE De 48-jarige A. J. de Wilde is zaterdagnacht om het leven gekomen toen hij op de fiets werd aangereden door een auto mobilist zonder rijbewijs en verzekering. De automobilist, die na het ongeluk doorreed maar daarna in botsing kwam met een andere wagen, was de rijbevoegdheid ontnomen. In Nieuwkuik kwam de 20-jarige F. van Helvoirt uit Drunen om het leven toen hij bij een botsing uit een auto werd geslingerd en werd overreden door een achteropkomende wagen. De bestuurder van deze auto is na het, ongeluk doorgereden. In het Noordbrabantse Made kwam de 23-jarige A. S. P. Joossen om toen hij tegen de hoek van een huis reed. Vermoedelijk is hij door te hoge Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is beter de Amsterdamse binnenstad niet rigoreus voor alle verkeer af te sluiten. Tot deze conclusie komt de door liet gemeentebestuur van de hoofdstad ingestelde Commissie Ochtendspits Autoverkeer. De commissie had als op dracht na te gaan welke de gevolgen zullen zijn wanneer de binnenstad elke dag van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds afgesloten zou worden. De nadelen bleken niet tegen de voordelen op te wegen. De parkeerdichtheid in de negen- tiende-eeuwse wijken rondom de binnenstad zal tengevolge van een dergelijke maatregel enorm toenemen. Ook de ring- routes zullen veel meer ver keer te verwerken krijgen. Het leefmilieu in vele woon wijken zou hierdoor sterk aan getast worden. Bovendien zou de binnenstad na afsluiting zeker niet geheel van verkeer gevrijwaard wor den. De commissie heeft uit gerekend dat achttienduizend doorlaatbewijzeri voor auto's van bewoners verleend zouden moeten worden, 25.000 voor werkers, zevenduizend voor goederenvervoer en vermoede lijk tien- tot twintigduizend dag-vergunningen voor bezoe kers. Alles bij elkaar komt dat neer op een vermindering van het verkeer (vergeleken bij het huidige niveau) van slechts twintig tot vijftig pro cent. Voor het verlenen van vergun ningen en voor de controle op het inkomend verkeer zal vol gens de commissie een veel voud aan mensen en techni sche middelen nodig zijn. De controle zal alleen al 33 mil joen gulden gaan kosten. Bij een verbeterd openbaar ver voer en het vergunningen-stel sel zullen de kosten echter aanzienlijk hoger liggen. De commissie meent dat het realistischer is voort te gaan met een gefaseerd programma waarbij de auto teruggedron gen wordt. Dit programma zou moeten omvatten: verbetering van het openbaar vervoer, uit breiding van de parkeerregule- ring (dus meer parkeerme- ters) en het aanleggen van autovrije tram- en busbanen, fietspaden, wandelpaden, kort om een geleidelijke onttrek king van delen van de openba re weg aan het particuliere autoverkeer ten gunste van het openbaar vervoer, het fietsverkeer, de voetgangers en het leefmilieu in het alge meen. De commissie zal haar nota één dezer dagen aan het ge meentebestuur van Amster dam aanbieden. snélheid de macht over het stuur verloren. De 19-jarige G. ten Kate overleed zaterdagnacht in een Leeuwardens zie kenhuis nadat hij 's middags op zijn bromfiets was aangereden op een kruising. Op een kruising in Ooststellingwerf kwam de 52-jarige mevrouw H. Oos- ting-Hoogeveen uit Assen om het le ven, toen de auto waarin zij zat werd aangereden door een vrachtauto. De 14-jarige Carla van den Berg uit Amsterdam werd zaterdagavond op de Holterweg in Rijssen door een perso nenauto aangereden. Zij liep met een groep kinderen. Het meisje was op slag dood. De 26-jarige H. van Eekelen uit Hal steren overleed gisternacht in een ziekenhuis in Bergen op Zoom nadat hij met zijn auto tegen een boom was gereden. In Heiloo kwam zaterdagmorgen de 64-jarige P. de Graaf uit Egmond aan Zee om toen hij met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtwagen botste. De 20-jarige J. auf der Haar uit Harden berg reed zaterdagavond met zijn motor tegen een hem tegemoetko mende auto en overleed in het zieken huis. Het vierjarige meisje S. Huijbregts kwam in Zundert om toen zij met haar fietsje onder een trekker met oplegger viel. In Erp (NB) botste gisternacht de 19- jarige J. J. van den Crommenacker met zijn bromfiets tegen een hem tegemoetkomende motor en kwam hierbij om het leven. De 25-jarige H. Vieregge uit Hengelo overleed zaterdagnacht nadat hij met zijn auto tegen een huis was gereden. De 75-jarige J. Olde Engbrink uit Hengelo kwam gisteravond om het le ven, toen hij met zijn auto in Haaks bergen bij het links inhalen van een voorgesorteerde auto frontaal tegen een tegemoetkomende wagen botste. De 39-jarige mevrouw P. de Ligt uit Vlaardingen kwam gisteravond om het leven, toen zij met haar auto bij Huij- bergen na een inhaalmanoeuvre slipte en tegen een boom reed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5