Mallorca gaf Max Woiski fysieke en financiële klap rs S3MS t Tien vingers Even puzzelen Ambassadeur Surinaams lied berooid naar Drente Toestand drie acrobaten niet zorgwekkend meer Culturele element Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's Protest tegen metro bij Westerterp thuis h( Veel loonstrookjes onduideli, V TROUW /KWARTET MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/RADIO EX TV T4/J SMIDJE VERHOLEN door Bert van Panhuis HOOGEVEEN Zo nu en dan wat droevig glimlachend laat Max Woiski zien hoe de Hoogeveense bevolking heeft gereageerd op publikaties over de ellendige om standigheden. waarin hij en zijn montere vrouw Nina verkeerden. In de twee weken geleden nog vrijwel ongemeubileerde nieuwbouwwoning ligt nu een grijze vloerbedekking en op de slaapkamer is een gezondheids- bed gekomen. Het bankstel is van een woninginrichter, die eerst polshoogte kwam nemen en een half uur later terug was met de ribfluwelen zitgele genheid. De jongste aanwinst is een prachtige stereo-installatie. Een hooge veense bareigenaar kwam er spon taan mee aandragen nadat hij had gelezen dat Max zijn oude successen dan wel in huis had maar er bij gebrek aan een grammofoon niet naar kon luisteren. Mallorca heeft Max Woiski. de nu 63- jarige ambassadeur van het Surinaam se lied wie kent niet zijn 'Bruine Bonen met Rijst' fysiek en finan- ciéel keiharde klappen toegebracht. In het midden van de vijftiger jaren was hij mede om gezondheidsredenen naar het toen ook bij steeds meer Neder landse toeristen ui zwang rakende Spaanse eiland getrokken. Hij liet zijn altijd druk bezochte club La Cubana in de Amsterdamse Leidsestraat ach ter zich en zette zijn activiteiten voort in El Arenal met een bar, die hij ook hier La Cubana noemde. Het zat hem in het begin niet mee. In La Cubana mocht wel het orkest spe len maar dansen was er niet bij. De autoriteiten hielden de club wantrou wig in het vizier want de ritmische muziek van Max' orkest móest volgens hen wel tot dansen leiden. Om aan deze wat vreemde toestand een eind te maken opende Max Woiski een tweede zaak. een dancing in Tereno, een voorstadje van Palma Het ging hem voor de wind. Mevrouw Woiski: 'De belangstelling was inter nationaal en daarbij kwam nog dat het orkest de enige in zijn soort was op het eiland. Grote artiesten als de toen al in Torremolinos wonende Pia Beek en Edmundo Ross verzorgden gastoptredens en door mevrouw Wois ki zorgvuldig bij elkaar gezochte fo to's herinneren aan de gloriedagen van toen. Het keerpunt kwam in 1971. Op een morgen barstte de zwarte lucht open en pas na een dag en een nacht hield het op met regenen. De wolkbreuk was catastrofaal voor de op souterain- hoogte liggende dancing. Een mengsel van regen, zeewater en rióolinhoud stroomde als een riviertje de trappen af. De Woiski's: 'We gingen de boel schoonmaken maar onze instrumenten waren aangetast door het zoute water en gingen roesten. Toen we het orgel en de piano omkeerden golfde het water er uit.' Het riool zorgde er voor dat er een laag drab in de club stond, die voor een onbeschrijfelijke stank zorgde, zo erg dat werksters nog niet voor hon derd peseta's per uur bereid waren te helpen hozen. Tot overmaat van ramp zag de verzekering de breuk met over stroming als een handeling van God en Max Woiski kreeg geen cent uitge- HILVERANBAAK De toestand van de drie Duitse acrobaten, die tijdens een voorstelling in het recreatieoord De Beekse Bergen vielen, is niet zorg wekkend meer. Charlie Traber (19)' mocht het ziekenhuis al uit, zijn broer Sjang (22) zal spoedig mogen volgen. Broer Max (16) zal nog wel enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Uit Italië zijn inmiddels arties ten gekomen, die de plaatsen van de verongelukte broers innemen. De mast is herbouwd onder toezicht van de arbeidsinspectie, aldus 'De Beekse Bergen/' Max Woiski met flageolet in zijn club La Cubana: een succesTot de grote regen kwam. keerd. Nog wenste Max het moede hoofd niet in de schoot te leggen. Een vriend leende hem geld en hij huurde ruimte onder een winkelgalerij in Pagera. Vanaf het moment dat hij zich ingericht had was het ook hier kommer en kwel wat de klok sloeg. De watertanks boven de ruimte waren namelijk niet deugdelijk en de in houd sijpelde voor een groot deel in het nieuwe La Cubana. Max: Tedere avond moesten we hozen, maar het water kwam net zo vlug weer terug. De huisbaas deed niets om de tanks te laten repareren.' Twee maanden hielden Max en zijn vrouw het uit. Toen werd hij ziek van de 'misère. Het was een trombose in de hersenen, aldus de dokter. De behandeling kostte handen vol geld vooral de medicijnen waren peper duur en op een zeker moment waren de Woiski's blut .In arrenmoe de besloten ze terug te gaan naar Nederland en de televisie, de ijskast en alle andere grote stukken in hun huis werden verkocht om de reis te kunnen betalen. Ze streken in Bus- sum bij familie neer maar konden er niet blijven. Via bemiddeling van prins Bernhard, sinds jaar an dag een bewonderaar van Max' muzikale prestaties, kwamen de Woiski's In een vrije vestigingswo ning in de Hoogeveense nieuwbouw wijk. Met twee oude bedden, een tafeltje en twee tuinstoelen trokken ze in de kale woning. Mevrouw Wois ki: 'We zijn erg leuk opgevangen door de bewoners van de straat Eén van de buren herkende Max meteen. Ze hebben de tuin voor ons gedaan en van andere mensen in de straat kre gen we allerlei spulletjes'. Voor de rest zijn ze aangewezen op de uitke ring van Sociale Zaken. Daar in het noordoosten van ons land is ock het idee ontstaan om binnen kort in De Tamboer, het cultureel centrum van Hoogeveen een benefiet concert te geven. Artiesten als Tante Leen, Johnny Jordaan. The Buffoons zouden al hebben toegezegd te zullen optreden. Max zegt er buiten de pu blikaties om nog niets van te hebben gehoord. De ziekte, waardoor Max de linker kant van zijn Lichaam maar met moei te kan bewegen en waardoor hij meer strompelt dan loopt, bindt hem en zijn vrouw aan huis. Max: 'Ik had twee auto's. Ze zijn allebei verkocht, want ik kan zo toch niet rijden. Mijn vrouw heeft wel een rijbewijs maar ze heeft al vijftien jaar niet meer gere den. Bovendien zou het toch te veel kosten. De buren hebben ons onlangs nog eens meegenomen naar Emmen/ Zijn vrouw: 'Een hele hoop mensen herkenden hem meteen.' Max begint te glunderen. En zijn oude vrienden en kennissen uit Amsterdam komen hem zeker wel opzoeken? Kort en woordeloos schudt hij van nee. 'Het is te ver: de reis duurt zeker vier uur. Zo nu en dan komt er nog wel familie.' En weer glimlacht hij. Droevig, uitgeblust Alsof er een achterstand viel in te halen, zo sterk domineerde het culturele element in de televisieprogramma's van zondag. Een gevarieerd aanbod, waarop echter ook per onderdeel door de liefhebbers verschillend zal zijn gereageerd. Om te beginnen de registratie van de uitvoering van Beethovens Twèede Symfonie. De kijker kreeg geen moment het gevoel mede in de concertzaal aanwezig te zijn, want de regie dwong hem voortdurend te kijken naar detailopnamen, die hij in normale omstandigheden nooit te zien krijgt. Ake Falk scheen er behagen in te scheppen je te laten tellen hoeveel keer de strijkstok in een bepaalde passage op en neer gaat en hoeveel houtnerven een viool vertoont. Maar een totaalbeeld van het Concertgebouworkest kwam niet op het scherm. Een gekunstelde en gauw vervelende aangelegenheid. Spontaan musiceren in de Provence heette de reportage van Thijs Tinbergen. Het kan ia werkelijkheid best het geval zijn geweest, maar dat kwam in de film niet goed over. Er zijn heel wat voorbeelden bekend van spontaner musiceren. Men behoeft daarbij alleen maar te denken aan jazzwereld. Het deed nogal geforceerd aan en ook de muzikantengrapjes waren aan de droge kant. In zijn tweede aflevering van Anders Zien heeft John Berger de meer geïnteresseerde kijkers met een paar vraagtekens opgescheept. Je wist van de eerste keer dat hij zijn beweringen per sé geen algemene geldigheid toedicht. Gelukkig maar, want nu dreef hij zijn eenzijdigheid wel ongeloofwaardig ver door. Je kunt vier eeuwen Europese schil derkunst niet onder één noemer vangen, zeker niet onder die van materialisme en bezitsdrang. Er zijn duizend en één andere motivaties in het geding geweest Je kunt evenmin een zinnig woord zeggen over de duiding van welke kunstvorm dan ook als je de context van de tijd van ontstaan en de tijdgeest achterwege laat. De VARA laste na Simon Carmiggelt een extra uitzending in van Achter het Nieuws. Bij verschillende bronnen werd geboord naar de vraag wat er qua politieke en sociale veranderingen te verwachten is van Amerika's nieuwe president. Het vele werk dat 1 daarvoor op stel en sprong moest worden verzet, had men zich kunnen besparen. Gerald Ford vertelde het zelf geruime tijd geleden al en dat liet de VARA dan ook nog eens horen: heel weinig! En het beetje verschil zal meer liggen in de stijl dan in de inhoud. Frappant in deze uitzending waren de uitspraken van de politiek ongeïnteresseerde jonge neger, die, hoewel NLxon hem geen steek vooruit heeft geholpen, ook voor de afgetre den president genade voor recht wil laten gelden. Hier en Nu liet zaterdag niet alleen beelden zien van de boerendemonstra- tie in Utrecht, maar belichtte ook de topman in het overleg, drs. Rinse Zijlstra. Hij blijkt bij een aantal mensen over te komen als een ietwat koele figuur. Ik neem aan dat ze hem nu eens hebben gezien als de man wie de zorgen van de land- en tuinbouwers wel degelijk ter harte gaan en die er nachtrust voor over heeft om verbeteringen te bereiken, Johan Bodegraven herdacht als vriend zijn zaterdag toch nog onverwacht overleden college Goos Kamphuis, die in de radiosector veel heeft betekend voor de NCRV en voor talloze luiste raars. TON HYDRA 'Héla is daar iemand?' riep pro fessor Nosco zachtjes uit. Bijna on middellijk verscheen het gebaarde hoofd van opa Zeurtjes, alias Plat vink-Jantje bovenaan het laddertje. Hé kijk, nou eens!' riep de dikzak, 'daar hè-je de hertog eindelijk ook! Ah, die hertog! Heb je je verslape, jonge? Wacht maar, ik kom al naar benede met een zwikkie belke op me nek. Al hoorde we dan niks van je, Sjarl en ik benne toch maar studdie on met ons werk doorgegaan. Zoals je ziet heb ik de planke en balkies al op maat gezaagd. 'Goed zo. Jantje', zei de misdadige professor tevreden. FERDINAND En waar is onze vriend Sjarl, oftewel opa van Zemelen? Dikke Jantje was nu bijna beneden en liet de stapel balken en planken maar vast uit zijn grove knuisten glijden. 'Sjarl zit bove een bak cement te roere', ant woordde hij. Daar heeft-ie verstand van, zoals je weet, want in ze fesoen- lijke dage is-ie nog es een blauwe maandag metselaar geweest.' En wat Platvink-Jantje hier vertelde, was beslist geen leugen, want de ordinaire Sjarl was inderdaad bezig met de toebereiding van een levensgrote kuip cement. Het was waarlijk een ver kwikkend gezicht te zien hoe ijverig de schavuit daar werkte. Zo hard hi hij waarschijnlijk zijn hele leven m niet gewerkt. En over werk< gesproken, nu sloeg ook de pseud i hertog de handen uit de mouwe Eventjes later vervulde een nijv geklop en gehamer de onderaard e spelonk en zienderogen kon men houten bodem op de hefmachine zi<u groeien. De pseudo-hertog was dm echt niet van zins zijn schurkachti plannen op te geven. Integend< zelfs. Als je hem daar zo bezig za ii dan begreep je wel, dat hij ijveri bezig was de verloren tijd in z halen.I( 47 Christopher, dikwijks bijgenaamd 'Chips', ontwikkelde al snel een over geërfde aanleg voor klauterpartijen. wat zonder twijfel werd gestimuleerd door de aanwezigheid van rotsen en stenen, van wijdvertakte bomen, en van de ronddwalende ezels. Als Margaret al ooit de illusie had gekoesterd een beschermende moeder te kunnen zijn, dan had ze die al sedert lang verloren. En gelukkig was haar eigen jeugd in Afrika vrij ge noeg geweest om haar, zij het schoor voetend, te doen instemmen met Pauls visie op de opvoeding. Het vrije leven dat Christopher mocht leiden zou te zijnertijd door zijn beide zusjes worden nagevolgd. De kinderen waren niet aan veel regels onderworpen, maar de paar die er waren moesten dan ook nauwkeurig worden nageko men. 'Ik breng jullie liever voor zestig pet. groot, maar dan zo dat je zelfstandig bent en flink, en zonder angst', sprak hij zijn kroost zo nu en dan toe, 'dan voor honderd pet terwijl jullie ner veuze, verwende exemplaren worden'. Het klonk drastisch, maar zijn toe geeflijkheid vond haar grond in liefde en zorgzèamheid, niet in Spartaanse hardheid of onverschilligheid. Paul was een voorbeeldige vader, en dè kinderen waren dol op hem. Zijn troetelnaampjes 'lelijkerd' als ze nog baby's waren, 'dwaaslloht' als ze wat ouder waren geworden waren misschien wel positiever bedoeld dan het 'lieverd' van veel andere ouders. Nooit was hij te moe om met de kinderen te spelen. Zelfs op zondag, de enige dag van de week waarop hij misschien had kunnen uitslapen, stond hij bijtijds op. pakte een tros bananen en ging met de kinderen wandelen, of ging met hen rotsholen onderzoeken in de omgeving. Maar de jongere generatie van de Dorothy Clarke Wilson Vertaling: K. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV familie Brand kon doen wat ze wilde, ze slaagde er niet in de oudste te overtreffen in ondernemingslust en daadkracht. Evelyn Brand was in ja nuari 1947, een maand na Paul, naar Lndia teruggekeerd. Zij had een jaar in Sendamangaiam gewerkt. Toen had ze de leeftijd bereikt waarop zij ge pensioneerd zou worden. Haar actieve verbintenis met de zending was ten einde. Maar zich in rust terugtrek ken? Welnee! Zij zag het eerder als een begin, niet als een einde van haar zendingsloopbaan. Nu, op haar achtenzestigste, kon zij, wat door Jes ses 'dood onmogelijk geworden was, haar levensdoel gaan verwezenlijken. Twaalf van de bijna twintig tussenlig gende jaren had zij pas op de plaats gemaakt in het laagland, daarbij onge duldig en verlangend naar de bergen kijkend. Zij had ze niet helemaal verwaarloosd! Jaren achtereen had ze al haar vakanties in de Kolaryans doorgebracht, de tweede van de vijf bergketens waarvan zij en Jesse eens hadden gedroomd die tot hun zen dingsterrein te maken. Met de trein ging zij dan naar Atur, waar een paar meisjes die zij in de Kolli'6 had grootgebracht haar opwachtten. Per ossekar reed ze naar de voet van de bergen, en in een dholi ging het verder omhoog. En daar trok zij dan van de ene nederzetting naar de ande re, in een gebied dat volstrekt onbe roerd was gebleven door de bescha ving van het laagland. Zij sloot vriendschap met de mensen, hielp hen met eenvoudige dingen en sprak vol geestdrift en zonder ophouden van het evangelie van Christus en van zijn liefde. Maar dat was maar voor bijgaand vakantie-werk geweest. Nü kon zij haar levenswerk pas serieus aanvatten. Hét kleine huisje dat haar tot hoofd kwartier diende was al gedeeltelijk gereed. Het verschilde maar weinig van de hutten van de inheemse bevol king in de nabijgelegen dorpen. Het was gemaakt van gevlochten bamboe, waaroverheen klei was gesmeerd. Het geheel was wit geverfd, en werd be kroond door een hoog. met dik riet bedekt, puntig dak. Later, toen twee andere gepensioneerde Indiase zen dingswerkers met haar kwamen sa menwerken, voegde zij er een extra- vertrek aan toe. In het begin leefde zij daar alleen met Elisabeth, een evangeüste met wie zij ook in Senda mangaiam had samengewerkt. En ge durende korte tijd in het begin hield ook Ruth hen gezelschap, haar gea dopteerde Indiase dochter, nu ge TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Super King Size Toppop 20.00 Journaal 20.21 Jane Eyre, serie 21.15 Televizier Mag. 22.05 Alle Hens. serie 22.55 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty, serie 19.30 De Beverly Hillbillies 20.00 Journaal 20.21 Zo Vader, zo zoon 20.45 Doc Elliot, serie 21.35 Terug met muziek ui uw straatje' 22.30 Omlijst: dagsluiting 22.45 Journaal DUITSLAND l 10.00 Journaal. '10.05 Met de Nordschau onderweg. 10.45 Showprogr. 11.25 Rep. 12.20 Aki. rubriek. 12.40 Persoverz. 12.50 Rep. van buiienl. korrespondenten. 16.15 Journaal 16.20 Wereldmuz festival Kerkrade. 17.05 Kjnderprogr. 17.55 Journaal. (Reg progr. NDR: 18.00 Inf. progr. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Sportjour naal. 19.26 Vervolg inf. progr. 19.59 Progr.o- verz. WDR: 18.00 Nws uit N oordrijn-Westf a- len. 18.05 Kinderprogr. 18.15 TV-film. 18.40 Journaal. 19.48 Intermezzo blete an.) 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Panorama. 21.00 Ein Herz und eine Seele serie. 21.45 Dok. film. 22.30 Journaal komm. en weer- ber. 22.50 Zelfmoordenaars fllmrep. 23.50 Journaal. DUITSLAND II 17.00 Journaal. 17.10 Komng Arthur ver- v.serie. 17.35 Akt. en muz. 18.25 Tekentrucwedstrijd. 19.00 Journaal 19.30 Natuurfilm. 20.15 Reklamaties. 21.00 Journaal. 21.15 Weder bel Tag noch bei Nacht film. 22.40 JournaaL DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Progr. voor Italiaanse deelnemers. 19.15 Prisma van het Westen. 19.45 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 19.55 Komm. 20.00 Jour naal en weerber. 20.16 Psljchologleprogr 20.45 Inf. progr. 21.00 Ekonomisch progr. 21.45 A wonderful construction korte film. BELGIE (Nederlands) 18.55 Fabeltjeskrant. 19.00 Engelse poppen- film. 19.12 Het Is fijn als Je kunt zeilen sportdok. 19.38 Weerber. 19.45 Journaal 20.15 Cowboy speelfilm. 21.40 Inspraak 74 22.40 Journaal. Speciaal HTi Radio-vandaag Na de vervroegde uitzending van Jane Eyre (20.21) volgt Avro's Televizier Magazine. Ned. 1-21.15 AVRO's Televizier gaat, naar aan leiding van een bekentenis in de moordzaken Helene Isaac en Basje Bloemena, in op achtergronden van zedenmisdrijven met kinderen. Ook aandacht voor verdere gevolgen van Nixons aftreden en voor een hulpope ratie die Nederlandse militairen in het droge Soedan gaan uitvoeren. Ned. 1 - 21.15 Het Aalsmeers Jongerenkoor om lijst een toespraak van dr. P. Heljnen, geref. studentenpredikant in Utrecht. Ned. 2-22.30 Mensen die ooit een zelfmoordpo ging hebben ondernomen vertellen over hun problemen en motieven in het programma Flucht oiler Freiheit. Duitsl 1-22.50 De NCRV vrolijkt de middag op met een radio-uitzending van Léhars operette Die lustige Witwe. Hilv. 2 -13.00 Aan een college van prof. Reillng over 'Bevrijding' in het Nieuwe Testa ment (23.00) gaat een opname vooraf van het concert waarmee het interna tionale Orgelconcours in de Haarlem se St. Bavokerk werd geopend. Hilv. 2-22.00 BELGIE (Frans) 18.10 Kleutarprogr. 18.30 Spelprogr. 19.00 Filosofieprogr. 19.30 Sportuitz. 19.45 Jour naal. 20.15 Le domainc des Obrets tv-spel. 21 35 Le bon temps. 22.06 Kunstfilm. 22.30 Journaal. Van onze correspondente ULVENHOUT De Amsterdamse actiegroep Nieuwmarkt heeftbij het huis van de minister van verkeer en waterstaat, drs. Th. E. .Westerterp in Ulvenhout (N-B) met een dertigtal leden een demonstratie gehouden te gen de bouw van de metro. De minis ter kreeg recente metrorapporten aan geboden. Zijn huis 'werd beplakt met pamfletten en het trottoir ervoor werd beschilderd met leuzen. '•SpHSUdY.<7-54 VPRO: Deze dag. p Nws. 8 U JXlngeihovan de dag.) 9.15 Licht strijkork. 9.35 Water St. 9.40 <S) lr voor lulsttrtwrrs/'-ll.Otf Nws. 11.03 (S) I tT( gaarse kamermuz.'NO$- 12.D0 Den Haag week. VPRO: 12.15 VPRO-Maandag: tussetfcr middag mag. 13^TQ Niks; 13.13 Vandaag wi morgen dat. 13.20 CS). Vlfftp-Maaodag-J c AVRO: 14.4 (S) Met hal.oog pp Jllis&s V" muz.progr. 15.35 (S) Biels.en Co: 'strip. 'éS Nws. 16.03 Radiojournaal/ '18.056 l«ts w, Kids: verzoekpl. voor kinderen, 10-iW Mikadoo - Uit de tent gelokt:kiaiers t progr. 17.30 <S) Zang en gitaar: lichte i 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal, 18.21 Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) Harm, fanfare In Ned. en Eur. 19.30 (S) Muzd t 20.00 Uitwlssellngsprogr. met de DeensG. Noorse omroepen. 22.10 Voor blinden slechtzienden. Bond zonder Naam: Praatje. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 R 'ij< Journaal. 22.50 (S) Hobbyscoop: popv progr. over electronlca. 23.20 (S) Ja3a, Aktle. 23.55 Nws. eve kil HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende w<T 0 7.08 (S) Preludium: klass.muz. 7.30 Nws.^ (S) Hier en Nu. 7.55 Progr. overz. S.OOi. Te Deum Laudamus: gewijde muz. 8.2Jr.. de man af: evangelisch comm. bij de 8.30 Nws. 8.36 Gymn v.d. vrouw. 8.45 1 vie Plein publiek: maandagmorgen met raerl en muz. (10.30 Nws.) 11.00 V.d. kleuJ 11.15 In't zilver: progr. voor oudere luf" raars. 11.55 Med. 12.00 (S) Do Hawaiians Show. 12.21 Voor boer en t 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 I 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 Mikro: aanf voor het christelijke organisatieleven. (S) De lusUge Witwe operette van I 14 20 (S) Klass. kamermuz. 15.00 middagdienst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studl maandagmiddagmag. (16.30 (S) Hier f- 16.50 Pleisterplaats: toerisme en r~ 17.20 Overheldsvoorl.: Voorspel totic llngssamenwerklng. 17.30 Nws. 17.3KS)r en Nu. 18.00 (S) Bandstand. 13.30" Nws. Toelichting bij het nwK "18.43 (S) Vocaal Ensemble Ierse lied 19.00 (S) Poezie eiK,0fa 19.30 (S) Lite: kron. over boeken schrijvers en tl II. i 20 00 Nws. 20.05-48Avondoverdenking. (S) NCRV-Mwz.: klass.muz. 21.40 Deur dersdelirium hoorspel. 22.00 <S> I u OrgelconCöürs Haarlem 1974. 23.00 Bevr én in hW"' Nieuwe Testament college. 23.J Deze tijd deze muz. 23.55 Nws. HILVERSUM III Ieder heel uur 2 min. Nws. KRO Drie op Je boterham. 9.03 Pep op drie, (Si Drie draait op verzoek. 12.03 (S) tussen de middag: pauzeprogr. (13.00 maar) TROS. 14 03 Pop-Kontakt met de van Gelderen Show. 16.03 Do Hltme met de Hilversum III - Tip Derüg. NOS. 18.02 Joost mng niet eten 19.03 Drie loopt achter. 20.02 Radlojou 20 05 (S) Take the 8-traln. 21.02 De uur-show. 22.02 (S) Superclean Drean ne. 22.55 Med. 23.02 (S) Vanavond laa Radiojournaal. 0.05 (S) Dat had droomd. 1.02 Krijn Torringa. 2.02 Conl nacht door. 5.02 Voor dag en dauw: r le voltreffers. (2.02 4 02 en 6.02 Radi naai.) ire :«ipal me el< uil ga 'mirth in di 'ii ">rt pla lerd il n trouwd met een christelijk onderwij zer, John. In de daaropvolgende vijftien jaar redsde 'Granny' Brand honderden kilo meters te paard over 6teile bergpaden. Vele nachten bracht zij door in baar minuscule, met een muskietennet af geschermde tent Doornat werd ze van de moessonregens, maar ze liet zich niet ontmoedigen. Ze trok haar regen jas aan, zette een paraplu boven haar hoofd en ging gerust slapen. Ze brak haar heup, haar arm, viel verscheide ne keren van haar paard, werd een keer op haar rug in het struikgewas geworpen, maar steeds keerde zij na de kortst mogelijke onderbreking te rug tot haar leven van reizen en trekken. Bij het licht van een storm lantaarn leerde zij dorpskinderen le-- zen en schrijven en bidden. Zij stichtte scholen, waaronder een kostschool, een landbouwnederzetting, zij ontgon een stuk jungle om plaats te maken voor fruitbomen en moes tuinen. Ze groef bronnen, verdreef de draadworm uit de dorpen, voerde een niet-aflatende oorlog met tyfus, malaria, tuberculose en ondervoeding, en als het zo uitkwam*teet lepra. Het leven van ongewenste kinderen wist zij te sparen. Zij gaf, leiding aan beroepsopleiding en aan werkkampen. Geleidelijk, een voor een, vergaarde zij enkele bekeerlingen tot de weg van de liefde die zij leerde en met haar leven toonde. En toen zij bijna vijfentachtig was liet zij een kleine kern van christenen achter om leiding te geven aan de gemeenschap die zij had weten te stichten, verliet de Kolaryans en be klom een andere bergketen om daar hetzelfde helemaal opnieuw aan te vangen. Geen wonder dat haar zoon en schoondochter, en haar kleinzoon, geen vrees koesterden het te wagen met het onbekende! (Wordt vervolgd Horizontaal: 2. kunstmens, 7. gewicht, 8. plaats in Drente, 9. sierplant,10. eikenschors, 12. plaats in Gelderland, 13. onderricht, 15. weversklos, 17. uitslag op metalen, 19. voegwoord, 20. landbouwwerktuig, 21. eenjarjg kalf, 24. graanrechter, 26. soort, 27. gehoor zaam, 29. bevel. 30. gifslangetje, 32. spelleiding, 33. zangvogel, 34. verhaal. Verticaal: 1. bende, 2. meisjesnaam, 3. nard vet, 4. kant van een stroom, 5. internationale trein, 6. opschrift op een envelop, 10. organische verbin ding, 1-1. rijtuig, 13. schrijfkosten, 14. huidmondje der planten, 16. een zekere, 18. grondsoort, 22. spijker, 23. ruiterfeest, 24. deelteken, 25. wond- vocht, 28. of dergelijke, 30. voorko men, 31. kippenloop. Oplossing van vrijdag: 1. o., 2. ark, 3. dadel, 4. stroper, 5. informatie, 6. ordonnantie, 7. passagier, 8. graniet, 9. motie, 10. tip, 11. e. 'Hij werkt graag met een schort voor Van onze correspondente BREDA Loonstrookjes blijken lang niet in alle gevallen duidelijk kend o) vertonen soms alleen een eindgetal. Dit is een van de conclus een 'open informatiedagdie de industriebond NKV zaterdag in Breda gehouden. Èen groot aantal leden en niet-leden van vakbonden kwamen er hunS dï strookjes laten controleren. Er was constante aanloop. Het NKV gfo da, contact zoeken met de betrokken werkgevers en volledige loonstroken js» Overigens kwamen er zaterdag nog meer problemen aan het licht i lastinqzaken en een ontslagkwestie. Het is de bedoeling in de toekom dergelijke bijeenkomsten te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4