ixon uit itte Huis ertrokken Letterlijke tekst van Nixons afscheidsrede Zorgen in Midden-Oosten en Saigon na Nixons aftreden Ehrliehman mag niet als advocaat optreden Onderzoek naar beweerd bloedbad Minister Suriname wil in juli 1975 onafhankelijkheid _S OÜW/KWA1RTE1T ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7/K9 vCorle ontslagbrief aan Kissinger kASIirNGTON l PI, AP, Reutor, AFP, OPA) Twee uur IbavcLat zijn opvolger werd beëdigd, heeft Richard M. Nixon gis- Ijren voor de laatste maal de deur van het Witte Huis, de presi- Initiële ambtswoning, achter zioli gesloten. Tevoren had hij Ifficieel ontslag genomen als president door een brief te doen 1 [erliandigen aan minister vau buitenlandse zaken Henry Kis- hger met de korte mededeling: 'Hierbij treed ik af als president ia de Verenigde Staten'. o drie uur gistermiddag (Ned. tijd) ;eg van het grasveld bij het Witte lis de helikopter op die Nixon, »ns vrouw en kinderen naar het bijgelegen militair vliegveld An- ews bracht, vanwaar het gezelschap rder vloog naar Nixons huis in San emente in de staat Califomië, dat tdusver werd gebruikt als 'westelijk "itte Huis'. In hetzelfde straalvlieg- jg, de Air Force One, waarmee xon zijn historische bezoeken aan :king en Moskou bracht, vertrok hij achttien minuten over drie van de jn opvolger Geraid Ford en diens htgenote hadden Nixon en diens zin tevoren door een erewacht van ïlitairen naar het vliegtuig begeleid. tel medewerkers van de afgetreden esident lieten hun tranen de vrije op. Dat hadden zij ook al gedaan en Nixon in het Witte Huis af leid van hen nam. Met gebroken am en tranen in d° ogen zei hij: Heen wanneer je door hét diepste 1 bent gegaan kun je weten, hoe achtig het is, op de hoogste berg te in'. Voordat hij in de groene heli- pter stapte draaide hij zich om ar het Witte Huis, strekte de arm de lucht en maakte het V-teken. fgeknapt :n uur voordat hij zijn aftreden op televisie bekend zou maken had ixon in het Witte Huis nog 47 natoren en afgevaardigden om zich rzameld, die hem steeds hadden steund. Eerder op de avond had hij democratische en republikeinse ngresleden van zijn besluit in ken- jesteld. Zijn dochter Julie had :h het langst verzet tegen het voor men om af te treden; "zij is ge luwd met een kleinzoon van presl- nt Eisenhower. 'Je kon zien dat ze ■S,.gehuild had', aldus een fotograaf lie sinds 1968 voor Nixon werkt. Senator Norris Cotton, een van lixons beste persoonlijke vrienden, ertelde gisteren dat Nixon even af- napte, voordat hij voor de tv-came- a's verscheen. Cotton behoorde bij de foep goede vrienden die voor de 'éde het Witte Huis bijeenwaren. Jij ons kon hij zich niet zo in de ïand houden als tijdens zijn verschij- len ifi het openbaar. Wij zagen zijn ►ure ziele-angst', aldus Cotton. laar aanleiding van het aftreden van ïlxon verklaarde zijn opvolger Ford. n een korte toespraak dat de ex- resident een van de grootst dehkbare pofferingen heëft gébracht. teen akkoord itussen heeft de bijzondere officier an justitie voor de Watergate-zaak, eon Jaworsky, laten weten dat geen idcele overeenkomst is gesloten met Ixon of diens medewerkers, die de K-president zou vrijwaren voor ge- echtelijke vervolging nu hij ambte- ►os burger is geworden. De mogelijk- eid blijft bestaan dat Nixon nog 'ordt vervolgd wegens belpmering an het recht in verband met zijn rol i het wegmoffelen van feiten over de Watergate-affaire. De voorzitter van et Huis van Afgevaardigden heeft ►eegedeeld dat het 'impeachment'- roces door het ontslag van Nixon is staakt'. Dit betekent niet, dat het elemaal van de baan is. enator Edward Brooks heeft na ïxons redevoering waarin hij zijn ntslagaanvrage aankondigde, gezegd at hij zijn voorstel om Nixon door et congres onschendbaar te laten erklaren zal intrekken, tenzij Nixon jen volledige bekentenis aflegt over i? betrokkenheid bij het Watergate- handaal. 'Ik vind dat Nixon tegeno- er het Amerikaanse volk verplicht is fa volledig uit de doeken te doen, in oeverre hij bij de Watergate en mverwante schandalen betrokken is eweest'. Brooks merkte daarbij op at Nixon weliswaar heeft toegegeven, eoordelmgsfouten te hebben ge- aakt, maar verzuimd heeft te zeg- h. welke fouten dit waren. Yieuwe wet 'echts enkele uren voordat Nixon jn aftreden bekend maakte heeft het uis van Afgevaardigden met 355 te en 48 stemmen een wet aangenomen, 'aarin de financiering van politieke ampagnes wordt geregeld. De wet door de Watergate-affaire geïnspi- ?erd) stelt grenzen aan de bedragen ie kandidaten aan presidents- en an- ere federale verkiezingen mogen be leden en tevens aan de bedragen die Kuviduele personen en groeperingen an campagnes mogen bijdragen. Er orden federale gelden ter beschik- 'ng gesteld van presidents-kandida- ■h en er wordt een raad van toezicht "gesteld die wetsovertredingen moet nderzoeken. Jl hij vrijwillig het Witte Huis heeft wiaten, ziet Nixon zich geplaatst oor een financiële toekomst die niet 'een verzekerd is, maar ook roos- 'öurig. Afgezien van de persoonlijke ocumenten waarvan de waarde door «ieundigen wordt geschat op tussen de twee en vijf miljoen dollar, zal de ex-president een aanzienlijk bedrag aan pensioen en onkostenvergoeding krijgen. Dit zou hem zijn. ontgaan als hij door de Senaat zou zijn afgezet. Daar staat echter tegenover, dat Nixon nog enorme bedragen aan ach terstallige belasting moet betalen. Waarschijnlijk moet hij een grote hypothecaire lening sluiten met zijn onroerende goederen (zoals het bui ten in San Clemente) als onderpand. In zijn afscheidswoorden tot zijn me dewerkers zei hij hierover: 'Ik wilde dat ik een rijk man was, zodat ik degenen die mij dienden, kon belo nen. Maar', zo merkte hij enigszins wrang op, 'op het ogenblik moet ik zelfs een manier vinden om mijn belastingen te betalen'. Moskou De toespraak van Nixon i6 ook in de Russische regeringskrant Izwestia in grote opmaak verschenen. Voorts wer den mededelingen afgedrukt van Ge- raid Ford na de rede van Nixon, alsmede biografische gegevens over beide mannen en bijzonderheden over wat er donderdag in het Witte Huis is gebeurd, voordat Nixon voor de tv verscheen. Wanneer. Breznjew op de veranderingen in Washington zal rea geren moet nog worden afgewacht. De Russische partijleider is op het ogen blik met vakantie aan de Zwarte Zee. Een voormalige minister van Nixon. John B. Connally uit Texas, eens democratisch gouverneur, later over gegaan naar de republikeinen en mi nister van financiën onder Nixon, heeft gisteren alle beschuldigingen ontkend dat hij 10.000 dollar heeft aangenomen in de controversiële melksubsidiezaak, waarin ook Nixon betrokken zou zijn geraakt. De jurist Jake Jacobson bekende woensdag dat hij Connally het geld had uitbetaald WASHINGTON Hieronder volgt de letterlijke tekst van de afscheidsrede, die president Nixon vannacht (Ned. tiid) voor de Amerikaanse radio en tele visie heeft uitgesproken: Het afscheid dat haar vader gisteren nam van zijn personeel op het Witte Huis werd zijn dochter July Eisenhower-Nixon gisteren te veel. Zij brak in een hartstochtelijk snikken uit. Haar man, David Eisen hower, de zoon van wijlen president Dwight D. Eisenhower, tracht haar te troqsten. en zei bereid te zijn, tegen hem te getuigen. De rechter willigde een ver zoek in van de verdediger van Con nally om een verdaging van 45 dagen, teneinde stukken te verzamelen voor de verdediging van zijn cliënt. Als hij schuldig wordt bevonden staat Con nally een gevangenisstraf te wachten van maximaal 19 jaar en een maxi mumboete van 50.000 dollar. Democraten Tenslotte blijkt dat de Democraten nu een voorsprong van 55 tegen 29 pro cent hebben wat de kansen bij de verkiezingen voor het congres in no vember betreft. Dit heeft de jongste opiniepeiling van het bureau Harris geregistreerd. De vooruitzichten van de republikeinse partij zouden de somberste zijn sinds de depressie van de jaren dertig. Op de vraag (duidelijk geïnspireerd op Nixons rol in de Watergate-zaak) inzake het 'herstel' van het vertrou wen in de regering' gaven de onder vraagden met 46 tegen 15 procent de voorkeur aan de democraten. Goeden avond. Dit is de 37e maal dat ik tot u spreek vanuit dit bureau waar zo veel besluiten zijn genomen die de geschiedenis van dit land ma ken. Elke keer heb ik dit gedaan cm met u een kwestie te bespreken, die naar mijn mening het nationale belang betrof. Bij alle beslissingen die ik in mijn openbare leven heb genomen, heb ik altijd getracht te doen (vat het beste was voor het land. Gedurende de lange en moeilijke tijd van Watergate heb ik het als mijn plicht gevoeld te volharden om al het mogelijke te doen om mijn ambtster mijn waarvoor u mij koos. te voltooi en. In de afgelopen dagen echter, is het mij duidelijk geworden, dat ik niet langer over een politieke basis in het Congres beschik die zo sterk is dat voortzetting van de inspanning ge rechtvaardigd is. Zolang een dergelijke basis bestond, was ik sterk van mening dat het noodzakelijk was ervoor te zorgen dat het constitutionele proces tot het ein de toe zijn loop zou hebben en dat anders handelen ontrouw aan de geest van dat opzettelijk moeilijke proces zou zijn en een gevaarlijk destabilise rend precedent voor de toekomst. Maar met het wegvallen van die basis ben ik nu van mening, dat het grond wettelijke doel is gediend en er be staat niet langer een noodzaak het proces voort te zetten. Ik zou er de voorkeur aan hebben gegeven tot het einde door te gaan, welke persoonlijke kwelling dit ook met zich zou hebben gebracht en mijn gezin heeft daar ook bij mij op aange drongen. Maar het belang van het land moet altijd vóór iemands persoonlijke over wegingen gaan. Steun Uit de besprekingen die ik met Con gres- en andere leiders heb gehad, ben ik tot de slotsom gekomen dat ik. vanwege de Watergate-zaak, mogelijk niet de steun van het Congres heb die ik nodig acht om Achter de zeer moeilijke beslissingen te staan en de plichten van dit ambt te vervullen op de wijze die de belangen van "het land vereisen. Ik ben nooit een wegloper geweest. Het neerleggen van het ambt voor mijn termijn is verstreken is strijdig met elk instinct in mij en, als presi dent, moet ik het belang van Amerika op de eerste plaats stellen. Amerika heeft een president nodig die zich volledig kan geven en een Congres dat zich volledig kan geven, in het bijzonder in deze tijd met de problemen waarvoor wij in binnen- en buitenland staan. Blijven strijden AMSTERDAM (AP, ReuterDPI) De algemene reactie op het aftreden van IXixon in verschillende delen van de wereld va rieert van bewonderend over het functioneren van de Amerikaanse denwkratie tot opluchtend omdat aan de toestand van onzekerheid in Washington eindelijk een eind is gekomen. De meeste landen waren van mening dat Henry Kissinger het initiatief van de Nixon-regering wat bétreft de butenlandse politiek voort zal zetten in de regering Ford. Veel regeringsleiders vermeden een officieel commentaar pmdat zij Nixon's aftreden zagen als een interne Amerikaanse aangelegenheid. Deze landen zijn onder andere GrootnBrit- tannië, Westduitsland, Mexico en Bra zilië. In Saigon gaf president van Thieu de militaire leiders opdracht om de troe pen in staat van paraatheid te bren gen. Naar zijn mening zouden de Vietcong en Noord-Vietnam van de gelegenheid gebruik willen maken om een grootscheeps offensief te begin nen. In Egypte, dat meer dan welk ander Arabisch land dan ook op de regering Nixoii had vertrouwd bij de beëindi ging van de crisis in het Midden- Oosten, verscheen het nieuws over Nixon's aftreden in de kranten onder een zwarte band, dit ten teken van rouw. In het voorjaar is Nixon hier nog als een held ingehaald. Israëlische politici verwachten dat Nixons aftreden enige vertraging zal brengen in het Ameri kaanse streven naar vrede in het Midden-Oosten. Zij houden rekening met de mogelijkheid dat Gerald Ford nog meer druk zal uitoefenen op Israël om diplomatieke concessies te doen omwille van de vrede. Zuidafrikaanse waarnemers zeiden dat het aftreden van Nixon duidelijkheid in politieke zaken zal opleveren in het land dat hier als het bolwerk tegen het communisme wordt be schouwd. Ford is hier bijna onbe kend. gedurende de komende maanden voor mijn persoonlijke handhaving zou de tijd van de president zowel als van het Congres vrijwel volledig opslok ken in een periode waarin onze volle dige aandacht geriaht zou moeten zijn op de grote zaken van vrede in het buitenland en voorspoed zonder infla tie thuis. Daarom zal ik het presidentschap met ingang van het middaguur morgen neerleggen. Vice-president Ford zal op dat üur in dit ambt worden beëdigd. Verwachtingen Als ik mij de grote verwachtingen voor Amerika herinner, waarmee wij deze tweede ambtsperiode begonnen, voel ik diepe droefheid dat ik niet hier in dit ambt namens u zal werken om die verwachtingen in de komende twee-en-een-half jaar waar te maken. Maar. door de leiding van de regering aan vice-president Ford over te dra gen weet ik, zoals ik de natie heb gezegd toen ik hem voor dat ambt kandidaat stelde, dat de leiding van Amerika in goede handen zal zijn. Ik draag dit ambt ook aan de vice- president over met een diep besef van het gewicht van de verantwoordelijk heid die morgen op zijn schouders komt te liggen en daarom van het begrip, Van het geduld, de samenwer king die hij van alle Amerikanen nodig zal hebben. Nu hij deze verantwoordelijkheid op zich neemt, zal hij die hulp en steun van ons allen verdienen. Als wij naar de toekomst kijken, is het de eerste noodzaak te beginnen met het helen van de wonden van dit land, om de bitterheid en de ver deeldheid van het recente verleden achter ons te laten en om die geza menlijke idealen weer te ontdekken die de kern zijn van enze kracht en eenheid als een groot en vrij volk. Door deze daad te verrichten hoop ik dat ik het begin van dat proces van genezing, dat in Amerika uiterst noodzakelijk is, zal hebben bespoe digd. Onrecht Ik betreur het diep zo er in de loop van de gebeurtenissen die tot deze beslissing hebben geleid enig onrecht is geschied. Ik wil slechts zeggen dat als sommige van mijn beoordelingen verkeerd waren, en sommige waren verkeerd, zij werden gemaakt in het beste belang van het land, naar ik op dat ogenblik geloofde. Degenen die naast mij hebben gestaan gedurende deze afgelopen moeilijke maanden, mijn familie, mijn vrien den, vele anderen die mijn zaak steunden omdat zij geloofden dat hij juist was, zal ik eeuwig dankbaar zijn voor hun steun. En tot degenen die zich niet in staat hebben geacht mij hun steun te ge ven, wil ik zeggen dat ik vertrek zonder bitterheid ten opzichte van degenen die zich tegenover mij heb ben geplaatst, cmdat wij allen uitein delijk ons hebben beziggehouden met het goede van het land, hoewel onze meningen kunnen verschillen. Laten wij ons daarom nu allen aan -eensluiten in die gemeenschappelijke verbintenis en onze nieuwe president helpen slagen voor het welzijn van alle Amerikanen. Ik zal dit ambt verlaten met spijt dat ik mijn termijn niet heb voltooid, maar met dankbaarheid voor het voorrecht gedurende de afgelopen vijf en een half jaar als uw president te hebben gediend. Deze jaren zijn een belangrijke tijd in de geschiedenis van ons land en de wereld geweest. Het is een tijd van successen geweest waarop wij allen trots kunnen zijn, successen die de gezamenlijke inspan ningen van de regering, het Congres en het volk betekenen. Maar de uitdagingen die voor ons liggen zijn even groot en ook zij zullen de steun en de inspanning vereisen van Congres en volk in sa menwerking met de nieuwe regering. Sterke pers Premier Poui! Hartling van Denemar ken zei dat door de gebeurtenissen in Washington Amerika had bewezen een democratie te zijn met een sterke pers en een gezond rechtsbewustzijn. De Finse minister van buitenlandse zaken Ahti Karjalainen zei in Helsin ki: 'Ik hoop dat dit aftreden die Ame- In AlTienKS rikaanse wereldpolitiek niet verlamt en de derde fase van de .Europese veiligheidscobferentie afremt'. Nixons verslagen tegenkandidaat uit 1972 McGovem (links) en zijn oude vriend evangelist Billy Graham: beiden vol medeleven. klank vinden in landen waar die de mocratie niet bestaat. Voor de wereld in Oost-Europa toont het aftreden van president Nixon een zege voor het democratische politieke stelsel aan'. Mihajlo Mihaljow, een Joegoslavische schrijver die vier jaar in de gevange nis heeft gezeten wegens kritiek op de Joegoslavische en Russische regi mes, zei in Belgrado: 'Het feit alleen al dat een president moet aftreden omdat hij de wet overtreden heeft, bewijst de kracht van de Amerikaanse democratie en zal een gunstige, weer- Japan Japanse functionarissen meenden dat de betrekkingen met Washington on der de nieuwe president zullen verbe teren. Die waren na het handelsge schil van 1972 afgekoeld. De Japanse regering zou niet veel op hebben met Kissinger. Bepaalde functionarissen venvachten dat deze na ongeveer een half jaar uit de regering Ford zal treden. De betrekkingen tussen India en de VS waren al beter aan het worden. Nixon is hier echter nooit populair geweest en werd dat nog minder tij dens de crisis om Bangladesj. Functi onarissen zeiden dat Ford het voor deel heeft fris te kunnen beginnen. De regeringen in Latijns Amerika verwachten geen grote veranderingen in de Amerikaanse politiek ten aan zien van hun gebied. Functionarissen zeiden dat Kissinger blijkbaar de vrije hand heeft bij het voeren van de buitenlandse politiek. DEN HAAG De Nederlandse regering heeft na afloop van de redevoering van president Nixon een verklaring uitgege ven, waarvan de tekst luidt: 'De Nederlandse regering leeft mee met het Amerikaanse volk, voor wie het gedwongen aftre den van zijn President een ge beurtenis van diep ingrijpende betekenis is. Nu het aftreden van de Presi dent van de Verenigde Staten onherroepelijk ie, is niet de per soon van de afgetreden presi dent belangrijk. Belangrijk is het democratisch proces dat tot dit aftreden heeft geleid. Een proces, dat de rechtsgelijkheid vAn iedere burger voor de wet als inzet had. De afloop van dit proces beves tigt de onvervangbare betekenis van democratie als stelsel van bestuur. Men mag erop hopen, dat de Verenigde Staten na en door deze pijnlijke episode zijn verantwoordelijke taak in de wereldpolitiek vanuit een her wonnen constitutioneel even wicht zal kunnen vervullen'. De evangelist Billy Graham, sinds jaar en dag vriend van Nixon, die herhaaldelijk in diensten in het Witte Huis voorging, zei gisteren medelij den met Nixon en zijn gezin te heb ben. 'Zijn persoonlijk lijden moet haast ondraaglijk zijn', zo zei Graham. 'Hij verdient de gebeden van zelfs degenen die zich verraden en in de steek gelaten voelen.ik hoop dat uit deze hele pijnlijke affaire eer nieuwe toewijding tot God en tot Zijn wet in ons leven geboren mag wor den', aldus Graham. John Lindsay, de voormalige burge meester van New York en uitgespro ken criticus van Nixon, verklaarde: 'Ik denk dat het aftreden van de president het land ten goede zal ko men het demokratisch proces in de Verenigde Staten, dat klappen heeft gehad, mogelijk zal redden. Volgens mij zal het echter jaren duren om het presidentschap weer geloofwaar dig voor de mensen te maken. Er moet heel wat werk worden verzet om van de corruptie in de politiek af te komen', aldus Lindsay. McGovern Senator George McGovern, de Demo craat die in de presidentsverkiezingen van 1972 door Nixon verpletterend werd verslagen, bood de nieuwe presi dent 'onze hand en onze hulp' aan. Hij zei ook dat Amerika en president Nixon en zijn gezin een zorgelijke tijd hadden doorgemaakt en dat hij slechts sympathie kon voelen voor wat zij hebben doorgemaakt en nog zullen moeten doormaken. Senator Hubert Humphrey, die in 1968 op het nippertje van Nixon ver loor, zei: 'deze gebeurtenis zonder pre cedent heeft zich niet afgespeeld in Moeilijker verdeeldheid en gewelddadigheid, maar met toewijding aan de grond wet'. Senator Eward Kennedy, kanshebber op de presidentsnominatie bij de De mocraten, zei: 'het aftreden van presi dent Nixon is in het beste belang van de natie. Amerika staat nu voor een periode van genezing en verzoening'. De Democratische afgèvaardigde Bella Abzug die allang het impeachment van Nixon eiste, zei dat het aftreden van de president een overwinning voor grondwet en democratie is. 'De man die zo graag koning wilde kraai en is weg lang leve het president schap', zei ze. Kranten Veel Amerikaanse kranten waren kri tisch in hun commentaren op Nixons heengaan. De St. Louis Glove schreef: 'Het was tragisch dat Nixon wél de Amerikanen uit Viet nam kon krijgen en zichzelf niet uit het Watergate- web.' The Tennesean uit Nashville gaf als commentaar op Nixons toespraak: 'Soms klonk het alsfof Nixon bezig was met zijn 'State of the Union'- boodschap. Hij sprak over zijn succes sen en niet over zijn fouten. Hij bood het volk geen verontschuldigingen aan'. De Charleston Gazette uit West Virgi nia: 'de heer Nixon is het slachtoffer geworden van zijn eigen arrogantie.' Ook andere bladen schreven dat Nixon alles aan zichzelf te danken had in plaats van aan zijn tegenstan ders en de pers. Rabbijn Baruch Korff, voorzitter van het Comité voor eerlijke behandeling van president Nixon en diens 'geeste lijk leidAman', heeft gezegd dat zijn campagne niet met president Nixons aftreden ophoudt. Hij zej: 'We hebben kunnen zien wat er met een president kan gebeuren wanneer de toegang van de burgerij tot informatie gecontro leerd wordt door media-reuzen die hun gang kunnen gaan en worden gemanipuleerd door gevestigde belan gengroepen'. Wij hebben Amerika's langste oorlog beëindigd, maar bij het werken vcor een duurzame vrede in de wereld zijn de voor ons liggende doelen zelfs nog verstrekkender en moeilijker. Wij moeten een zodanige vredesstructuur scheppen dat van deze generatie, onze generatie, van Amerikanen, door de volkeren van alle naties zal worden gezegd dat wij niet slechts één oorlog beëindigden, maar dat wij toekom stige oorlogen voorkamen. Wij hebben de deuren ontsloten die gedurende een kwart eeuw tussen de Verenigde Staten en de Volksrepu •bliek China stonden. Wij moeten nu verzekeren dat het kwart -van de wereldbevolking, dat in de Volksrepubliek China leeft, niet onze vijand is en blijft, maar onze vriend. In het Midden-Oosten kijken de 100 miljoen mensen in de Arabisdie lan den die ons gedurende bijna '20 jaar als hun vijand hebben beschouwd, nu naar ons als hun vrienden. Wij moeten op die vriendschap voort bouwen opdat eindelijk vrede kan worden gesticht in het Midden-Oosten en opdat de wieg van de beschaving niet haar graf zal worden. Tezamen met de Sowjet-Unie hebben wij beslissende doorbraken bewerk stelligd die het proces van beperking van kernoorlogen op gang hebben ge bracht, maar wij moeten niet slechts beperking als ons doel stellen, maar vermindering en uiteindelijk vernieti ging van deze verschrikkelijke wapens opdat zij de beschaving niet kunnen vernietigen en opdat do dreiging van een kernoorlog niet langer boven de wereld en de mensheid zal hangen. Wij hebben nieuwe betrekking met de Sowjet-Unie geopend. Wij moeten deze nieuwe betrekkingen blijven ont wikkelen en uitbreiden opdat de twee sterkste naties in de wereld in samen werking in plaats van in confrontatie zullen samenleven. Armoede In de hele wereld, in Azië, in Afrika, in Latijns-Amerika, in het Midden- Oosten zijn miljoenen mensen die in verschrikkelijke armoede en hongers nood leven. Wij moeten ons als doel blijven tellen het afzien van de pro- duktie voor oorlog en uitbreiding van de produktie voor vrede opdat de mensen overal op deze aarde een behoorlijk leven kunnen hebben, zo niet in onze eigen tijd dan toch in die van hun kinderen. Hier in Amerika zijn wij zo gelukkig dat de meesten van ons volk niet slechts de zegeningen van de vrijheid hebben, maar ook de middelen om ten volle en goed te leven naar wereldmaatstaven zelfs overvloedig le ven. Wij moeten echter niet alleen meer en betere wrkgelegenheid blij ven nastreven maar ook volledige kan sen voor elke Amerikaan. En wat wij juist nu zo hard trachten te bereiken, welvaart zonder inflatie. Gedurende langer dan een kwart eeuw in het openbare leven, heb ik deel gehad aan de woelige geschiede nis van dit tijdperk. Ik heb gestreden voor datgene, waar ik in geloofde. Naar mijn beste vermogen heb ik getracht te voldoen aan de verplich tingen en verantwoordelijkheden die mij waren toevertrouwd. Soms Soms ben ik geslaagd soms heb ik gefaald, maar ik heb altijd moed ge put uit wat Theodore Roosevelt eens zei over de man in het strijdperk 'wiens gelaat wordt ontsierd door stof, zweet en bloed, die moedig strijdt, die dwaalt en steeds weer tekort schiet omdat er geen inspan ningen zonder vergissing en tekortko ming is, maar die daden tracht te verrichten, die het grote enthousias me kent, de grote toewijding, die zich voor een waardige zaak opoffert, die als het goed gaat aan het einde de triomfen van grote successen kent en die als het slecht gaat, als hij faalt, tenminste faalt omdat hij iets groots waagde'. Ik beloof u vanavond plechtig dat ik tot mijn laatste ademtocht in deze geest zal voortgaan. Ik zal blijven werken voor-de grote zaken waaraan ik al mijn jaren als lid van het Congres, als senator, als vice-president en als president, was toegewijd: de zaak van vrede, niet alleen voor Ame rika, maar tussen alle naties, de wel vaart, de gerechtigheid en de kansen voor ons hele volk. Er is één zaak waaraan ik bovenal ben toegewijd en waaraan ik mijn hele leven toegewijd zal blijven. Toen ik vijf en een half jaar geleden voor het eerst de ambtseed als presi dent aflegde, ging ik deze heilige verbintenis aan: 'mijn ambt, mijn energie en al de wijsheid die ik op kan brengen, te wijden aan de zaak van vrede tussen de naties'. Sedertdien heb ik altijd mijn uiterste best gedaan die belofte gestand te doen. Ik ben ervan overtuigd dat de wereld als gevolg van deze inspannin gen vandaag een veilige plaats is, niet alleen voor het vok van Amerika, maar voor de volkeren van alle lan den en dat al onze kinderen een betere kans dan voorheen hebben om in vrede te leven, in plaats van in een oorlog te sterven. Dit is, meer dan wat ook, wat ik hoopte te bereiken, toen ik naar het presidentschap dong. Dit is meer dan wat ook, naar ik hoop, mijn erfenis voor u, voor ons land nu ik het presidentschap neerleg. Dit ambt te hebben bekleed, betekent een zeer persoonlijk' gevoel van ver wantschap te hebben gevoeld met ie dere Amerikaan. Ik leg het neer met dit geved: Moge Gods genade in alle komende dagen met u zijn. OLYMPIA (UPI) Het Hoogge rechtshof van de staat Washington heeft John Ehrliehman, een van de belangrijkste vroegere medewerkers van Nixon, voorlopig de bevoegdheid ontnomen, als advocaat op te treden. Ehrliehman is vanwege zijn rod in Ellsberg-affaire schuldiig verklaard door de jury van een federale recht bank in Washington, de hoofdstad van de Verenigde Staten. Ehrliehman heeft beroep aangetekend. De rechter heeft nog geen vonnis vastgesteld, hangende de behandeling van het be roep. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse regering is bereid buitenlandse journalisten een onderzoek te laten in stellen naar een beweerde slachting onder negerburgers in de Caprivi- strook. Z ijwil echter niet de voor waarden accepteren van twee journa listen van de Zweedse televisie, dat de commissaris-generaal van de VN voor Namibië en een Namibische gids van hun keuze de reis zullen meemaken. DEN HAAG De Surinaamse minis ter van binnenlandse zaken, dr. C. D. Ooft wil Suriname reeds op 1 juli 1975 onafhankelijk verklaren, dus een half jaar eerder dan de nu aangehou den streefdatum. De heer Ooft (die beschouwd mag worden als een van de architecten van het oorspronkelij ke plan voor onafhankelijkheid op 1 januari 1976) is bang dat langer wachten de verschillende bevolkings groepen, creolen en hindostanen, ver der van elkaar doet groeien. Verder wil hij door onafhankelijkheid een snellere ontwikkeling van Surina me waardoor 'de kwaadwillige propa ganda van onverantwoordelijke politi ci, waardoor Suriname leegloopt', kan worden afgeremd. De Surinaamse bewindsman, die sprak in de bauxietstad Moengo, bepleitte verder uitbanning van de cooruptie in een onafhankelijk Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9