'Geen behoefte meer aan spectaculaire werken' dichtbij Commentaar Ir. J.W. Tops, de nieuwe topman van Rijkswaterstaat interecht h Ex-commissaris dreigde gemeente met opheffing twee zielen - één gedachte melk boter room en kaas graafstroom wild gezwicht Weer man vast voor moord op Helene Isaac het weer Wisselvallig Strandverwachting Tonnen schade bij brand in fabriek '41 lOU'W/KWARTET ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T5/K7 [et is niet helemaal duidelijk wat het 1 van de Leidse gemeenteraad Hoe- in bewogen heeft toen hij deze week izwaar maakte tegen toelating tot de id van een zojuist benoemd nieuw omdat deze man in de Tweede 'ereldoorlog bij de SS had gediend, ie heer Hoeven heeft gelijk als hij iet zijn bezwaren twijfel wilde zaaien /er de vraag of de betrokkene wel jt recht heeft om raadslid te worden, iimers: aan heel wat in de oorlog olitiek ontspoorden is na de oorlog et kiesrecht ontnomen (ook het recht jy ekozen te worden) en wie zonder mi ^stemming van de Kroon in vreem- e krijgsdienst treedt is zijn Nederlan- erschap kwijt. En het bezit van het assief kiesrecht én het Nederlander- ;hap zijn voorwaarden voor het mo- ea bekleden van het raadslidmaat schap. Vreemd genoeg echter bevindt ich bij de geloofsbrieven (de ^i'o; takken op grond waarvan iemand tot bin c raad moet worden toegelaten geen h ewijs waaruit het Nederlanderschap n het ongeschonden bezit van het iesrecht blijkt. lUs de heer Hoeven bedoeld heeft dit g* erzuim te wraken, heeft hij terecht ehandeld en dienen er voorzieningen worden getroffen zodat bij het lewone onderzoek van de geloofsbrie- 'en deze zaken ondubbelzinnig blijken. Is de heer Hoeven echter bedoeld ieeft op deze manier zijn ongenoegen it te spreken over de terugkeer in de 1 olitiek van een in de oorlog politiek ntspoorde, dan is zijn actie onte- S* echt. De betrokkene bezit het Neder- inderschap en het kiesrecht (of heeft 'j leze teruggekregen) en dan is de J jepieenteraad niet het orgaan om te |aan zeuren of het nu wel of niet juist in billijk is dat de gekozene die [échten bezit. lo'n discussie kan tot sint juttemis iuren, maar vooral: er zit een stuk letweterij en de mogelijkheid van echtsongelijkheid in. Men mag niet iroberen met dergelijke discussies een ilders door bevoegde instanties geno- nen besluit zinloos of ongedaan te naken. De man is gekozen; de man nag gekozen worden daarmee bas- •ert andere zaak is misschien of het 'erstandig is zo iemand te benoemen namelijk tot kandidaat-raadslid door lem op te voeren op de kandidaten- ijst. "e^De discussie en de beslissing daarover toren echter thuis bij de partij of nen roep die de lijst opstelt. ,aT ionder meer die vraag met 'nee' icantwoorden gaat ons te ver. Onge- wijfeld lopen er nu nog in de oorlog mtspoorden rond, die bijna dertig jaar ;Aater niets geleerd en niets vergeten S hebben. Maar voor zover daar geen Jóor blijken van aanwezig zijn, verdient ieder van hen (zeker 29 jaar na de ten oorlog) het voordeel van de twijfel. DEN HAAG Eeuwenlang was hij een man die respect en trots afdwong. De waterbouwkundige immers was degene die, stukje voor beetje, de dreiging van het water bedwong. Hij zorgde ervoor dat de Nederlanders in stormachtige nachten steeds met wat geruster hart konden gaan slapen en dat ze met droge voeten over hun land konden lopen. Hij oogde veelal als een wat stugge man, rechtschapen, onkreukbaar en liever zwijgend dan pratend. Het liefst trotseerde hij, met een paar grote laarzen aan de voeten, wind en water. Ook internationaal is de Nederlandse waterbouwkundige vermaard. In de ze ventiende eeuw al werkte Jan Adriaensz Leeghwater in het buitenland deze eeuw kreeg Cornelis Lely als 'bedwinger van de Zuiderzee' een faam die tot ver over de grenzen reikte. En na de ramp in 1953 wachtte niet alleen Neder land vol spanning af hoe de civiele ingenieurs van Rijkswaterstaat het tech-' nisch zo gigantische Delta-project zouden opzetten. Sinds een tiental jaren echter is de collectieve trots, waar de waterstater zo lang op heeft kunnen rekenen, aan het tanen. Rijkswaterstaat is een staat in de staat, de ingenieurs die er werken drijven hun zin door, enig begrip voor de waarde van het milieu ontbreekt hun: wanneer we niet oppassen, zo luidt de kritiek, wordt alles in Nederland ingepolderd, wordt het landje bedekt onder een net van autosnelwegen en kunnen we dat kleine beetje natuur dat ons nog HALSTEREN Dr. C. Kortman n, de vorige commissaris van de koningin dpn Noord-Brabant heeft een dag voor 12. zijn pensionering gedreigd dat het voortbestaan van deze gemeente op >er bet spel zou staan als het college van B. en W. een bouwvergunning zouden i» weigeren aan General Electric Plastics _nb.v. Dit heeft de Halsterse wethouder iaii Mi loco-burgemeester P. van de Wate sp® reng gisteren toegegeven. gl Volgens wethouder van de Wateren g is dat qverleg, waarbij behalve het allege van Halsteren, ook dat van ^Bergen op Zoom en alle gedeputeer den aanwezig was, het onaangenaam ste geweest dat hij ooit heeft meege maakt. Burgemeester drs. A. Heidens, heeft eveneens verklaard dat het ge sprek allerminst aangenaam was. General Electric is op het ogenblik het dri bedrijf op de grens van Halsteren en e Bergen op Zoom aan het uitbreiden. vj Het heeft heel wat voeten in de aarde Gigehad voordat de bouiwverunningeh r" werden verleend. Enige tijd geleden kreeg het Amerikaanse concern ook "w de nodige hinderwetsvergunningen. Inmiddels zijn tegen het besluit van ;edeputeerde staten een vergunning te verlenen al verscheidene milieu- instanties in beroep gegaan bij de Kroon. ek (ADVERTENTIE) BEGRAFENIS-ONDERNEMING A.HESS Van Citterstraat 32 A ROTTERDAM Te 1:010-236073 rest wel vergeten. Inderdaad zal Rijkswaterstaat moeten veranderen: voor grote projecten is in Nederland geen ruimte meer. Wegenplannen zullen drastisch beperkt moeten worden, inpolderingen zijn niet meer mogelijk. Ook de regering ziet in dat er pas op de plaats, of een stap terug, moet worden gemaakt Er wordt getornd aan de macht van de waterstaters. Het buitendijks kanaal dat de Groningse provinciale waterstaat door de Dollard wil aanleggen, werd door de regering af gewezen. En deze zomer zei de regering ook voorlopig ho tegen een wek waar Rijkswaterstaat al mee bezig was: de afsluiting van de Oosterschelde. In deze periode heeft de 54-jarige ir. Johan Willem Tops de leiding van Rijks waterstaat overgenomen. Sinds 1 mei van dit jaar is hij directeur-generaal van deze vaak zo fel bestreden rijksdienst. Sinds 1948 heeft hij de dienst in alle voorbij kan en mag gaan. Hij is voorstander van een beperking van de uit- de samenleving verschuiven en dat dit niet onopgemerkt aan Rijkswaterstaat aspecten (van kletsnat tot droog) doorlopen. Ir. Tops beseft dat de accenten in bouw van het net van autosnelwegen, hij weet dat er geen ruimte meer is voor spectaculaire projecten. Rijkswaterstaat zal veranderen van een dienst die con strueerde naar een dienst die de bestaande voorzieningen moet reconstrueren en beheren. door Hans Schmit Rijkswaterstaat staat in het middel punt van vaak zeer kritische belang stelling Rijkswaterstaat doet maar en lijkt in de ogen van velen nauwelijks te stuiten. In hoeverre acht u- die kritiek terecht? Ir. Tops: 'Ik kan me voorstellen dat het voorkomt alsof Rijkswaterstaat achter is gebleven. Sommige dingen echter presenteren zich als een revo lutie, terwijl het in feite een evolutie is. Al sinds de oorlog houdt de over heid zich Jjezieh met de zorg voor de kwaliteit van het water, dat kwam bijvoorbeeld naar voren in het inter nationaal overleg over de Rijn. De watervervuiling kwam echter pas later in de openbaarheid. De mensen worden pas ongerust als ze niet één zomer dode vissen op het water zien drijven, maar als dat twee zomers achtereen gebeurt. Overigens is het een normale zaak dat Rijkswaterstaat in een kritische be langstelling staat, het is per slot een dienst die diep ingrijpt in het leven. Soms heb ik hot gevoel dat de kritiek wel eens doorslaat. De moeilijkheid is dat Rijkswaterstaat in een plan een x- aantal aspecten moet betrekken en dat er altijd een compromis uitkomt. We staan dan tegenover meinsen die voor één aspect opkomen en geen oog hebben voor de andere aspecten. Daarbij komt dat Rijkswaterstaat in feite een tegenstrijdige dienst is. Als je een weg bouwt, schept dat een stukje leefbaarheid, want een sa menleving zonder wegen is ondenk baar. Diezelfde weg brengt tegelijker tijd echter een stukje onleefbaarheid met zich mee. Wanneer je op een gevaarlijk kruispunt een stoplicht plaatst, dient dat de verkeersveilig heid. Het betekent ook dat daar auto's met draaiende motor moeten wachten wat weer een extra belasting van het milieu is'. Voor vele mensen blijft Rijkswater staat een macht, die niet te doorzien is. Ir. Tops: 'Als Rijkswaterstaat op dracht krijgt voor een bepaald project, komt er direct overleg met provincies, gemeenten, soms ook defensie, milieuverenigingen. Er is dan sprake van een zo breed moge lijke opinievorming. Bovendien geven we, bij de voorbereiding van de vast stelling van wegtracé's voorlichtingsa vonden ter plaatse. Dat gebeurt niet alleen bij wegen, maar bijvoorbeeld ook bij het Baal hoek-kanaal in Zeeuws-Vlaanderen. Sinds vier jaar ?ijn er ook openbare hoorzittingen over zaken waarin de minister advies heeft gevraagd'. Toch blijft Rijkswaterstaat voor veel mensen een gesloten boek. Ir. Tops: 'Rijkswaterstaat manifesteert zich als iets dat ingrijpt, als een soort macht. Er komt een bulldozer, die voor je deur begint ,te graven. Dat is altijd moeilijk te verteren. Hoe dich ter bij de bevolking, des te gevoeliger het wordt. Een tweede punt is dat Rijkswaterstaat lange tijd volgens ie dereen mooie dingen deed. Er was een soort trots, het idee van: onze Ir. J. W. Tops: eigenlijk een tegenstrijdige dienst jongens bouwen het maar weer. De samenleving wordt echter steeds ge compliceerder. er is steeds meer ruim te per individu nodig. Dan kun je Rijkswaterstaat ais een bedreigende macht ervaren'. Rijkswaterstaat is de dienst van de civiele ingenieurs, de technici. Veel problemen vragen echter meer dan alleen technische oplossing. In hoe- 'Uitbouwen van het wegennet beperken' verre is inbreng van andere weten schappen mogelijk? Ir. Tops: 'Van oudsher is Rijkswater staat een technisch apparaat. De civiele ingenieur was honderden jaren terug een burger-vemufteling, die eigenlijk alles was. Hij maakte een weg en was dus ook planoloog. Naarmate de spe cialisatie toenam, kreeg je meer spe cialisten.' Deze eeuw kwamen er juris ten bij Rijkswaterstaat, na de oorlog ook andere academici. De laatste jaren valt het accent sterk op de maatschappij-wetenschappen. N aast 350 civiele ingenieurs werken thans 150 andere academici bij Rijkswater staat, onder wie economen, biologen, geologen, sociologen en psychologen. Deze mensen hebben sterke relaties met andere rijksdensten, spreken ook dezelfde taai ais de mensen van die diensten'. Grote projecten vergen vele jaren. De laatste jaren echter veranderen de inzichten erg snel. Kunnen projecten dan nog worden aangepast aan die veranderde inzichten? Ir. Tops: Teder plan moet dusdanig zijn, dat er zekere soepelheid inzit. Er moeten altijd variaties mogelijk zijn, er moet dynamiek ra. een plan zitten. In een bepaald stadium zijn verande ringen echter zeer ingrijpend en dan moet je wel bezien of de argumenten zwaarwegend genoeg zijn'. De Oosterschelde wordt, indien al thans een doorlaatbare eaissomlam re aliseerbaar is, anders afgesloten dan Rijkswaterstaat voor ogen stond. Is dat een gevoelige klap voor Rljkswa- tertaat? Ir. Tops: 'Het spreekt vanzelf dat andere belangen, zoals die van het milieu, zwaarder zijn gaan wegen. De beslissing van de regering is een uitdaging, dit wordt een groter werk dan ooit vertoond. Er zuillen echter ook mensen zijn die het gevoel heb ben van een architect die voor een huls staat, dat anders is geworden dan hij in z'nhoofd had tijdens het tekenen. Ik kan echter wel zeggen dat er bij Rijkswaterstaat begrip is voor de aspecten die nu aan de orde zijn'. Rijkswaterstaat zal moeten veran deren Er valt nauwelijks nog iets In te polderen of af te sluiten. Ir. Tops: 'Nou nee. ik zie ook geen spectaculaire werken meer, daar is in Nederland geen behoefte meer aan. Er is echter een vrij groot areaal projecten, die je moet beheren. Dat betekent niet een streekje verf, maar aanpassen aan de behoefte van de tijd. Die verschuiving is al merkbaar, bij de Moerdijkbrug bijvoorbeeld. Er wordt geen nieuwe weg aangelegd, maar het bovendeel gaat naar Keizers- veer en op het onderstel van de Moerdijkbrug wordt een nieuwe brug gelegd. Met dat soort zaken zullen we ons in sterke mate bezighouden. Er wijzigde inzichten. Eerst moet de mo biliteit worden bevorderd door veel zijn dingen die vastliggen, zoals, de de waterverontreiniging, maar bij an- wegen, nu dreigt het land zo te versnipperen, dat je je vaak beter dere projecten, zoals de autosnel- kustbevei liging en het tegengaan van wegen, krijgen we te maken met ge- Dus minder autosnelwegen? kunt beperken'. Ir. Tops: 'Ik ben voor een beperking van de uitbouw van het wegennet, met dat voorbehoud dat de veiligheid niet in het gedrang komt en er niet te veel stagnaties komen. Je zult déér moeten beperken waar je kunt bun delen. De gedachte is: meer bundeling en minder vesndppering. Rijksweg 12 tussen Gouda en Utrecht rijgt 2x3 rijstroken. Daardoor wordt rijksweg 24, die volgens het Rijkswegenplan ongeveer evenwijdig ten zuiden van rijksweg 12 komt te lopen, naar een nog verdere toekomst gedrukt. Zo is door de aansluiting bij Weert de aanleg van rijksweg 75 eveneens naar een verde toekomst verschoven'. De weg Is, naast het voertuig en de bestuurder, een van de aspecten van de verkeersveiligheid. Valt er wat de weg betreft nog iets te verbeteren aan die veiligheid? Ir. Tops: 'Met de technische kennis van nu bouwen we een goede weg, maar er valt nog wel iets te ver béteren. Belangrijk is ook de snel heid. De autosnelwegen zijn in Neder land gezien allerlei zaken zoals het uitzicht, de viaducten, de lengte van de in- en uitvoegstroken, de stralen in een klaverblad, gebouwd voor een snelheid van 110-120 kilometer. Dat zegt niet dat je er geen 140-150 kunt rijden, maar het loopt dan niet soepel meer, je moet meer sturen, meer remmen. Wanneer je naast een maxi mumsnelheid ook een minimum-snel heid (en die mogen niet te veel uit elkaar loggenhebt, krijg je een rus- teriger verkeersbeeld, komen er stromen. Dat heeft ook invloed op de capaciteit van de weg: de afstanden onderling hoeven niet zo groot te zijn, zodat er meer auto's op de weg kunnen'. onder redactie van loessmit Natuurlijk was er een reden voor dat er gisterochtend geen 'molenaartje' op de voorpagina stond. Zelfs Nixon had er nix mee te maken, er waren geen plaatjes of gedeelten verdwenen, er waren geen lijntjes uitgewist. Het kwam gewoon doordat twee tekenaars bezield bleken van één en dezelfde gedachte: de medische begeleiding bij het dansen, waarover eerst dr. A. C. van Swol op het congres van dansleraren zijn licht had laten schijnen en prompt daarop de heren Molenaar die de cartoons dagelijks voor deze krant tekent en Wibo, de tekenaar van de Volkskrant. Toen het plaatje van de heer Molenaar arriveerde, stond dat van Wibo (rechts) al in zijn krant. En omdat een dagblad het nu eenmaal van actualiteit moet hebben, kun je niet een dag later nog eens met vrijwel hetzelfde komen als de concurrent. Maar daarom willen toe u dit duidelijke geval van 'twee (tekenaars)zielen - één gedachte' nog niet onthouden. Wat allemaal niet wegneemt, dat de beide heren het onderwerp van medische zorg evengoed op hun eigen wijze benaderen. (ADVERTENTIE) coöperatieve melkinrichting en zuivelfabriek ga/bleskensgraaf telefoqb ,01849 245 Trappen Vanmorgen om zes uur al zijn de trappers bij het Ajaxstadion gestart: hele teams uit Veendam, Raalte en Winschoten, die in navolging van NCRV's Zes kamp een trapikarrenrace houden van Amsterdam naar Veendam. Ze racen over de Afsluitdijk en als ze het op deze eigenaardige voertui gen halen, is het wel duidelijk dat ze daarna geen trapkar meer kun nen zien. Bezoek Het vorig jaar geopende jachtmuseuin in kas teel Doornwerth heeft z'n vijftien duizendste bezoeker van dit sei zoen ontvangen: het Rotterdamse gezin Van Doorn vader, moeder en vier kinderen dat tijdens een fietstocht even bij het mu seum aanlegde. Conservator Tuin gaf de gelukkigen onder meer de museumgids. Wat valt er al fiet send toch veel te genieten. Dro gisten De 150.000 drogisterijen die we u kort geleden in deze hoek voorschotelden, bestaan niet. Het zijn er maar 3621, schrijft de secretaris van de christelijke dro- gistenbond ons. Omdat dat moei lijk nog te achterhalen valt laten we in het midden wie die vreselij ke fout maakte, wij of de anp- telex. In elk geval nu nooit meer vergeten dat het er maar 3621 zijn. Dkéfilé Prinses Beatrix en prins Claus zullen 7 september in Utrecht een deel meevieren van het eeuwfeest van de vereniging 'het Nederlands rundveestamboek'. Tijdens hun bezoek zullen de hoogst bekroonde runderen voor hen defileren. Spoorwegen aan de muur, maar van allerlei andere bedrijven. Geen reclame natuurlijk, en NS heeft dan ook toch maar besloten vol gend jaar weer gauw terug te gaan naar de gewone kalender-indeling. 'Zoals bekend', zegt het Hervormd Persbureau hierover, 'zijn de pro tester tegen de geseculariseerde weekindeling niet alleen uit een aantal bedrijven gekomen. Ook christenen van uiteenlopende rich tingen hebben bezwaar aangete kend tegen het op de kalenderbla den onttronen van de zondag als eerste dag der week'. En ail geeft NS dat niet direct als aanleiding voor de verandering op, dit soort protesten zal ook best een woordje meegesproken hebben. De Spoorwegen zijn gezwicht Vol gend jaar doen ze niet meer alsof de week met maandag begint, maar zetten ze een stapje terug naar de oude, vertrouwde kalen derindeling. Dan zal ook voor NS de zondag weer de eerste dag van de week zijn. Eén jaartje dit 1974 hebben ze geprobeerd de nieuwe internationale 'maandag'- methode te volgen, maar het perso neel blijkt dat gemakkelijk geachte systeem maar lastig te vinden. Op veel NS-kantoren hangen dit jaar niet de eigen kalenders van de Pasgeboren wilde dieren zijn altijd zo mak als een lammetje en. daar verkijkt men zich nogal eens op. Dierentuinen weten er van mee te praten: elk jaar krijgen ze een groot aantal dieren van mensen, die gedacht hadden dat het zulke aardige huisdieren zouden worden, maar dat valt in de meeste geval len bar tegen zodra de lieve diert jes wat groter zijn. In Ouwèhands dierenpark is kort geleden nog zoiets gebeurd. Daar moest een pasgeboren wolfje bij de moeder weggehaald worden, omdat de rest van de troep het dreigde te verscheuren. Een vertederend diertje, dat babywolfje, en een buurvrouw van directeur Ouwe hand junior nam het dan ook met grote graagte in huis in de veron derstelling dat het speelse welp je tot een soort trouwe huis-wolfs hond zou opgroeien. Na zo'n week of zes was het al mis: zo klein als het was ontpopte het wollige schat- je zich al gauw als een rasechte wolf. dat knauwde in alles dat het tegenkwam. Er was geen huis meer met hem te houden en de beproefde pleegmoeder moest het terugbrengen naar de tuin, waar het in een quarantaine-afdeling is ondergebracht. Waarschuwing van de dierentuin: afkomst verloochent zich nimmer. AMSTERDAM De moordbrigade van de Amsterdamse politie heeft donderdagavond weer een Amsterdam mer aangehouden wiens doen en laten van de afgelopen dagen wordt nage- faan in verband met de moord op de ienjarige Helene Isaac. Dit is de derde aanhouding naar aanleiding van de talrijke tips, die sinds dinsdag toen het meisje dood werd gevonden in Amsteram-Noord zijn binnengeko men. De eerste twee aangehoudenen zijn op vrije voeten gesteld, omdat zij niets met de zaak uitstaande bleken te hébben. Van onze weerkundige medewerker Nu de krachtige westelijke circulatie de oceaandepressie zo achter de broek zit, zit er niets anders op dan ons voor te bereiden op een weekeinde met wisselvallig weer. Na doortocht van een zone mei regen, volgen er vandaag later op de dag weer opkla ringen en aan zee wellicht zonnige perioden. Zondag zal het grotendeels droog zijn onder een zwakke rug van wat hogere druk maar wel met gevaar voor harde wind. Pas later volgt er nieuwe bewolking en vermoedelijk nattigheid. Waar de regenzone zich niet laat zien, kan de neerslag ook wel uit buien vallen. In de Hondsdagentijd is een losse don- derklap snel geproduceerd. Bij dit Azorenweertype blijft de temperatuur gematigd, maximaal 18 tot 19 graden Celsius. Dat de zomer ondanks de teleurstellende inzinkingen toch niet extreem koud toont de statistiek aan.. De etmaaltemperatuur van juni en juli is dooreen gerekend voor De Bilt gemiddeld 15.1 gr. C. Alleen deze eeuw al waren er elf zomers kouder dan die van dit jaar, te weten 1903, 1907, 1909, 1913, 1916, 1918, 1919, 1954, 1956, 162, en 165. Koudste (2-3) zomer van deze serie was 1916, met gemiddeld 13.75 gr. C. Opmerkelijk is de concentratie van koude zomers in de eerste twee decen nia. Na 1919 gaat het 35 jaar goed. Dit heeft ongetwijfeld te maken met klimaatschommelingen. Conclusie dat de huidige zomer zo koud is daarom overdreven. Hij heeft, zijn slechte naam eerder te wijten aan afwezig heid van warm wéér. (normaal twee zomerse dagen) dan aan uitgesproken koude-golven. In dit licht bezien is er eigenlijk geen redetï al te hard te mopperen. De Zomer van 1903 begon destijds zeer veelbelovend met zeven zomerse juni dagen, om daarna door enkele fikse koudegolven (dagtemperatuur gemid deld te De Bilt op 7 juli 10.7 gr. C. maximum 11.2 gr. op een hoop te worden gegooid met de elf hierboven- aenoemde huiver-zomers. Vandaag meest regen of een bui, daarna opklaringen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Lucht 17 tot 18 graden, zee 18 graden Verdere vooruitzichten: zulk vrijdagsweer zulks zondagsweer, dus.zonnige pe rioden. veranderlijk d"9 V-A iyFnrrïFi 21/ 'C AN9/KNMI io-| weerrapoorten 1 Amseterdam zwaar bew. 21 0.1 De Bilt regenbui 21 5 Deelen onweer 22 11 Eelde regenbui 21 2 Eindhoven licht bew. 22 3 Den Helder zwaar bew. 19 0.8 Luchth. R'd. zwaar bew. 20 0 Twente zwaar bew. 22 0.6 Vlissingen zwaar bew. 19 0.2 Zd. Limburg half bew. 20 4 Aberdeen regen 17 0.6 Barcelona licht bew. 28 0 Berlijn onweer 25 1 Bordeaux zwaar bew. 23 1 Brussel regenbui 21 12 Frankfort zwaar bew. 23 0.5 Genève zwaar bew. 23 5 Helsinki zwaar bew. 16 7 Innsbrück zwaar bew. 19 14 Lissabon licht bew. 26 0 Locarno onbewolkt 21 38 Londen regen 23 1 Luxemburg regen 19 6 Madrid onbewolkt 32 Malaga onbewolkt 37 0 Mallorca half bew. 31 0 Mlinchen zwaar bew. 19 6 Nice onbewolkt 27 0 Oslo onbewolkt 24 0 Parijs zwaar bew. 24 17 Rome licht bew. 30 0 Split onbewolkt 30 0 Stockholm onbewolkt 20 0 Wenen half bew. 27 10 Zürich zwaar bew. 20 13 Casa Blanca onbewolkt 25 0 Las Palmas onbewolkt 28 0 Tel Aviv onbewolkt 30 0 Tunis. onbewolkt Dc volgende personen wordt dringend ver zocht zich zo spoedig mogelijk In verbinding te stellen met de ANWB Alarmcentrale te Den Haag tel. 070-264420. Nederland C. Zaat, Montegue-Canada. N. Konings Leiden, Cornet 'Radma'. Duitsland: Fam D. Bergman-Elias Zoeter- meer, witte Austin Glider. Zwarte Woud: Fam. v.d. Kool Dordrecht, beige Audi 100, 60-44-VV. Fam. J. Maris Drachten, rode Fiat bus. H. en E Peters Zevenaar en Duiven, blauwe Opel Kadett. Dultsland-Luxemburg:L. Beek LeidBchendam Grijze Dodge. Belglë-Nederland: MeJ. I.. Gooren Venray bromfiets. Frankrijk: Fam. K. Lubbers. Driebergen, gele VW Passaat' aanhang. 62-BT-33. S. v.d. Schoot A'dam. liftend. Fam. .1. Kerkhof- Monnink Losser, gele Opel Kadett 57-45-PF. B Tankink Drempt. Beige 2CV Frankrljk-Joegoslavlë: D. de Witte A'dam. Alet rode VW variant' Alpenkreuzer. Oostenrijk. J. Groen A'dam. Rode 2 cv 4. 62- 77-RG. Fam. v.d. Pangaard Bonerink Breda, staal blauwe BMW 1600, 96-44-VG. A. Ver- meeren Alblasserdam, xeeme kleurige VW Variant. 18-18-RL Fam. Dooijens Amsterdam Blauwe Opel Rekord 'Caravan 1700, ZA-61-30. Italië: J. A. Jippers, Assen per trein. Nnorwegen-Zweden: Fam. van Dorssen Am sterdam Zuid. in Slmca. Denemarken J. J. Hunen Alphen a.d. Rijn licht groene Fiat 65-28-Zd. Griekenland: S. Drukker Hilversum, witte citroen 2 CV 15-44-PH. HOOG WATER Vllssingen 6.30-19.09 Haringvlietsluizen: 8.22- 20.43 Rotterdam: 9.23-21 42 Scheveningen: 7.40-20,08 IJmuiden: .29-20.57 Den Helder 11.58 - Harlingcn: 2.12-14.28 Delfzijl. 4.36- 16.48. HOOG WATER 12 augustus: Vllssingen: 7.50-20.18 Haringvlietsluizen: 9.17- 21.45 Rotterdam: 10.28-22.47 Scheveningen: 8.41-21.15 IJmuiden: 9.30-22.04 Den Helder. 0.16-12.51 Harlingen- 2.56-15.26 Delfzijl: 5.24- 17.49. 'Nee, we voeren hier de oppassers niet op aan de krokodillen'. NIJVERDAL Gistermorger heeft een brand in de ververij van Nijver- dad ten Cate in Nijver dal grote schade aangericht. Het gehele dak van de fabriek werd verwoest De schade is volgens de politie enige tonnen. Di rect na de Brand is met de sloop van het dak begonnen. De produktie wordt tijdelijk bij andere bedrijven van Nijverdal Ten Gate onderge bracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7