Mia Smelt stopt hoorzitting Tien vingers Miljoen gulden aan niet betaalde huur Assistentie marine, bij ziekentransport Meer dan 2500 werkloze academici Medelijden Radio en televisie programma's Accent moet artikel over Hare Krisjna gaan rechtzetten Paul Brand Chirurg in India TROL W KA( ARTET ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 BIXNE.NL.UND/R ADIO EN TA" HILVERSUM Mia Smelt, bij de Nederlandse huisvrouwen overbe kend door het radioprogramma 'Moeders wil is wet' verlaat op 1 oktober de KRO. Dit gebeurt in verband met het bereiken van de pens oengerechtigde leeftijd. Tevens viert 'Moeders wil is wet' het vijf entwintigste jaar van haar bestaan. Het is nog niet bekend of het pro gramma blijft bestaan. Om dit een feestelijk en tevens liefdadig tintje te geven gaat Mia Smelt vanaf 21 augustus het land door om de programma's in verschil lende plaatsen op te nemen. Mia ontvangt volgende week geheel in de stijl van haar programma de pers in 'een praatje bij de haard'. Landré boos over toezicht NOS op programma's HILVERSUM Mr J. M. Landré. directeur van de TROS heeft giste ren op de bestuursvergadering van de NOS kritiek geuit op het instel len van een werkgroep die nauwlet tend op de tv-programma's moet toe zien. De werkgroep gaat uit van de raad van beheer. Mr. Landré. kennelijk nog steeds verontwaardigd over de ministeriële uitspraak dat nauwlettend op het totaalpakket van de TROS wordt toegezien vroeg: 'Wilt u de raad van beheer een verlengcollege maken van Den Haag, waar die zeven ambte- aaren thuis de programma's moeten volgen?' Het is de bedoeling een k|eine werk groep in te stellen (ad hoc) die zich afvraagt welke actieve rol de NOS kan spelen ter voorkoming van mo gelijk verder niet-pluriforme ver snippering in de omroep. Tevens wordt nagegaan in hoeverre het de taak van de NOS is de minister voorstellen uit te brengen voor verplichtingen van de omroep organisaties om een totaalprogram ma te brengen. Gesprekken met Henk Brugmans HILVERSUM In de reeks 'Euro peaan ondanks alles' zendt de NOS- radio zondagmiddag van kwart over vier tot vijf uur op Hih-ersum 1 gesprekken uit die VU-student Jan Nauta houdt met Henk Brugmans. De gesprekken worden iedere veer tien dagen voortgezet. Henk Brugmans wordt sociaal-demo craat en Europees federalist ge noemd. Thans doceert hij cultuurge- sqhicdenies aan de katholieke uni versiteit van Leuven Als zoon van Historicus Hajo Brugmans werd hij in 1906 in Amsterdam geboren. Vanaf 1932 was hij \'oorzitter van het instituut voor arbeidsontwikke- ling een organisatie van de SDAP en het NVV. Van 1939 tot 1946 was hij tweede kamerlid 'voor de SDAP en vanaf 1946 korte tijd regerings commissaris bij de regeringsvoor lichtingsdienst. Voor de oorlog aktief in de SDAP werd hij na de oorlog bekend als vooiwechter van het Europees feder alisme. Zeezenders over korte termijn verontwaardigd N AARDEN/HILVERSUM Zowel bij Veronica als bij radio Noordzee is grote verontwaardiging over het feit dat door middel van. publicaties (in onze krant) nu pas bekend is geworden dat met ingang van 1 september de zeezenders radicaal een verbod wordt opgelegd. Directeur John de Mol van radio Noordzee vindt het een vreemde zaak. dat niemand van regeringszijde contact heeft opgenomen. De ter mijn is uiterst kort in verband met lopende contracten, om programma- technische -redenen en niet in de laatste plaats uit sociaal oogpunt voor het personeel. 'Ik kan me voorstellen dat men ons niet als partij aanvaardt, maar we hebben loyaliteit beloofd, we zouden stoppen als dat moet, maar in het kader van loyaliteit kan men wel eerder informeren over de eindda tum'. Omdat de kwestie zeezenders ontzet tend lang heeft gelopen in Den Haag had hij minstens een opzegter mijn van zes weken verwacht. De aanvraag om aspirantomroep te wor den is nog steeds niet beantwoord. Noordzee zendt nu een schrijven naar Den Haag om antAvoord. Programmaleider Rob Out van Vero nica Avas gisteren zelf niet te spre ken. Samen met mr. W. ordewijk, voorzitter van de Veronica Omroep Organisatie (VOO) beraadde hij gis teren in Den Haag wat hen te doen staat. Deze komen dan naast de aanvraag tot aspirant-omroep en het kort geding dat is aangespannen. NOS ongerust over teruglopen van zendtijd HILVERSUM Het N OS-bestuur heeft gisteren een verklaring afge legd waarin het onjuist Avordt ge vonden dat per 1 januari de NOS-tv- zendtijd met een half uur terug loopt. Volgens de verklaring zijn daarvoor geen motieven aanwezig. Na veel besprekingen binnen de om roep is overeenkomst verkregen over de verhouding \*an de NOS en de omroepen zo staat in de verkla ring. Gedacht wordt aan de OA-ereen- komsten die de omroepen onlangs hebben gesloten in het rapport uit gangspunten. 'Mocht de minister dus besluiten tot terugdringen van TV-zendtijd dan zal opnieuw grote onzekerheid bin nen de omroep ontstaan.' Daarom verzoekt het NOS-bestuur de minister zich over deze kivestie te beraden. Ook wordt kritiek geuit om per 1 januari een uur extra zendtijd te geven aan Teleac. De minister loopt met zo'n beslissing vooruit op de uitslag van de discus sie in de commissie 'Open School' en op het door de NOS te beleggen symposium. Met betrekking tot dc radiozendrijd bestaat onrust voor het teruglopen van zendtijd van de NOS en alle omroeporganisaties in verband met de promotie van de TROS. Tevreden toont het NOS-bestuur zich met het halve uur extra tv- zendtijd, dat de A-omroepen per 1 januari krijgen. De raad van beheer zal zich op korte termijn tot de PTT Avenden om een spoedige ontkoppeling van AM en FM te bereiken. DEN" HAAG Dc achterstand aan niet-betaalde huurverhogingen voor studentenkamers bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Staatssecretaris Klein van onderwijs heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld. Per 1 juni werd door ongeveer 5500 bewoners van gesubsidieerde studen tenkamers de huurverhoging niet be taald. De weigeraars zijn ongeveer twintig procent van het aantal studen ten dat van dergelijke kamers gebruik maakt. De eeste boycot (35 procent) komt voor aan de Universiteit van Amsterdam. VALKENBURG Een Neptune van de marineluchtvaardtdienst heeft gis termiddag assistentie verleend bij het tramsport van twee ernstig zieken van een Amerikaans buizenlegvaartuig 120 mijl ten noorden van Den Helder. De zieken werden vervoerd door twee Duitse helikopters, omdat de afstand van de plaats van het vaartuig en het vaste land te groot was voor de Nederlandse helikopters. De Neptune heeft die helikopters begeleid en de oaratie gecoördineerd. De twee zieken zijn overgebracht naar een hospitaal in Wilhelm shaven. Van een verslaggever DEN HAAG Volgens de laatste gegevens waren er in juni van dit jaar !z535 werkloze academici (2141 mannen en 394 vrouwen). Minister Boersma. die deze cijfers meedeelt in antwoord op vragen van CH-fractie- voó~zitter Kruisinga, zegt dat de werkloosheid onder academici zich sinds het najaar %ran 1973 heeft gesta biliseerd. In een aan de Tweede Ka mer toegezegde nota over de werk loosheid zal aan dit vraagstuk aan dacht worden gegeven. (ADVERTENTIE) publikatie van het ministerie van Justitie PRIVACY EN PERSOONSREGISTRATIE Staatscommissie bescherming persoonlijke levens sfeer in verband met persoonsregis tra ties Deze Staatscommissie heeft tot taak advies uit te brengen over maatregelen ter bescherming van de persoonlijke levenssleer in verband mei de registratie van persoonsgegevens in het bijzonder bij gebruik van geautomatiseerde systemen. Enige tijd geleden heeft de Commissie een interim rapport uitgebracht met voor lopige denkbeelden over de gewenste wetgeving. Dit rapport is inmiddels toege zonden aan een groot aantal personen, organisaties en instellingen met het verzoek eventuele schriftelijke op merkingen te maken. Daar naast wil de Commissiè een ieder nog in de gelegenheid stellen tijdens een hoor zitting van zijn opvattingen over het interimrapport blijk te geven. Deze hoorzitting zal in Den Haag worden gehou den op 25 september 1974. Zij die van deze gelegenheid gebruik willen maken dienen zich vóór 30 augustus 1974 schriftelijk op te geven bij de Commissie, p.a. Plein 2b te 's-Gravenhage. Daarna ont vangen zij een uitnodiging. Exemplaren van het interim rapport zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de Com missie. telefoon 070 - 61 43 11, toestel 328 of 286. SMIDJE VERHOLEN Voor hot eerst sinds George Washington in 1789 de rij van Amerikaanse staatshoofden opende, gaat een president van de Verenigde Staten aftreden. Je hoeft er slechts wat langer voor wakker te blijven en lakoniek het telvisietoestel weer aan te zetten om er getuige van te zijn. Vrijdag 9 augustus is pas oud. NauAvelijks heeft Joop van Os de verbinding via een satelliet aangekondigd of je hebt het Witte Huis bij avond al in beeld. Weinig seconden later zit je een nooit eerder voorgekomen historisch gebeuren mee te leven. Op zo'n ogenblik moet men zich wel realiseren hoe vreemd het is dat we als de gewoonste zaak van de wereld zijn gaan accepteren wat in wezen een wonder van techniek blijft. Je probeert je in te denken hoeveel technici, andere specialisten en verslaggevers in de Aveer zijn om de afwikkeling van een tragedie op staande voet in je huiskamer te brengen. Je beseft bovendien dat je in zake persvrijheid en democratie het toppunt ran openheid meemaakt. Nog nooit m de geschiedenis hebben zoA-eel ogen een van de machtigste mannen ter Avereld tot machteloosheid zien vervallen. Het gevoel van gêne omdat je maar blijft kijken naar de man die door het diepste dal van zijn leven trekt, wordt vrijdagmiddag nog sterker. Richard Nixon neemt afscheid van het Witte Huis en \'an zijn naaste medeAverkers. Hij transpireert hevig, verbeten spant hij zich in om manmoedig oA-ereind te blijven. Zijn geforceerd lachen verstrakt tot een grimas van een ontgoocheld mens. Nu het eenmaal zover is, voel je geen voldoening OA*er 's mans afgang. Eerder krijg je medelijden met een president die zo openlijk zo diep moest vallen. Zoiets moet je rijp maken voor een wanhoopsdaad. Daarom treft het je des te meer. wanneer de nieuwe president zijn Amerikanen vraagt niet alleen voor hem te bidden, maar ook a-oor Nixon dat hij nu de vrede voor zichzelf mag vinden. Je merkt als ooggetuige meteen dat. het voor president Ford geen loze Avoorden zijn. De heftige bewogenheid die deze uitgebalanceerde man plotseling merkbaar aangrijpt, is niet te acteren.'En ook dit ervaar je als een historisch ogenblik dat indruk op je maakt, omdat het een culminatie is a-an.de \*ele verwikkelingen en hun samenhang die de televisie je heeft getoond. Ik mag deze impressie van de extra uitzendingen niet afsluiten zonder waardering te hebben uitgesproken a-oor de paraatheid a-an de NOS- medewerkers. Er is snel en bekwaam gereageerd, zowel door Klaas-Jan Hindriks in Washington als door het team in de Hilversum se studio. Daar las Joop a-an Os direct na Nixons rede de vertaling voor, tenvijl mensen van de vertaaldienst hem de tekst bij stukjes en beetjes toeschoven. Ogenschijnlijk in able rust werd hier gewerkt onder hoogspanning. TON HYDRA 95. 'Sinds jij hier bent, spookt het hier', zei de hertog alias professor Nosco driftig. Vroeger spookte het hier nooit. Ik heb daarvan tenminste nimmer iets gehoord en er al even min van in de oude kronieken gele- zerj. Wat eigenaardig dan toch hè, dat het slot nu plotseling een spook zou herbergen. Ja, ja, en dat allemaal sinds een zeker heerschap smidje Ver holen zich in onze gerieflijke kelders pleegt op te houden, zij het dan ook enigszins tegen «ijn zin. Maar eh. wat ik zeggen avou, mijn beste Jan Jacob. Knoei jij graag met bessensap? 'Hè? Watte?' deed de smid \-reselijk verbaasd. Met bessensap knoeien? Wat is dat nou weer voor geks? Waarom zou ik met bessensap knoei en? 'Och, ik dacht soms.zei de valse hertog spottend. Het spook heeft namelijk een aantal bloederige handafdrukken op de wanden van het slol achtergelaten. Een nader door mij ingesteld onderzoek bracht even wel aan het Licht dat deze afdrukken door een of ander luimig en speels -persoon gemaakt aa-aren met behulp van bessensap. Het leek me net iets voor jou om dat gedaan te hebben. 'Jij schijnt nog steeds te denken dat ik met die zware kogel aan mijn been door het sleutelgat naar buiten kruipen kan', zei de smid smalend. Laat ik je dan met de hand op het hart verklaren dat ik die afdrukken echt niet heb gemaakt. Stel je vóór. bessensap!' Nu wist professor Nos co wel, dat d esmid er niet om zou liegen. Als hij nee zei, dan was het ook nee, en dan had hij het werkelijk niet gedaan. 'Nou weet je wat', zei de schurk toen met een misselijk-v (lelijk lachje op zijn gelaat. Al heeli0' ze dan niet gemaakt, weghalen nupsti ze wel. Neem hem mee, Asm. Jodocus. Laat hem maar boenen,jersc de stukken er afvliegen. Ik zal intussen eens gaan kijken hoeassl zaken er in de spelonk bijstaan, cha] ik heb nog niets gehoord van en opa's...' En zo zien we ho .jja, smid even later al aan het bo was onder de persoonlijke leiding1C™ de schavuit Asmar. Op dat md p liep de hertog de spelonk bii Avaar de merkAvaardige hef- en t ew[ chine stond opgesteld. Om die m ne heen lag een geweldige berg n nen en stukken rots. Een ladd iesr stond eveneens opgesteld en I lis naar boven naar een vierkant gi erz) de zoldering. FERDINAND 7 lur >et\ ecl «prol Van een verslaggever AMSTERDAM Het weekblad Ac cent moet de op 20 juli gepubliceerde kop 'Hare Krisjna perst miljoenen af, rectificeren. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft giste ren in een kort geding van de stich ting Internationa! Society for Krishna Consciousness in de hoofdstad tegen Accent beslist dat onder de rubriek 'Tekst en Uitleg' een door de rechter opgestelde rectificatie moet worden geplaatst op starffe van een dwang som van 15.000 gulden. Ook is het Accent verboden nog eens te publiceren in beeld of geschrift I V-mOrgön over Hare Krisjna in de geest van het gewraakte a-erhaal. De president over- Avoog dat het woord afpersen een 'infamerend karakter' heeft. 'Kop en artikel zijn zo algemeen gesteld dat schrijver en vertaler kennelijk niet alleen de Duitse sekte op het oog hebben, maar in feite de beweging in haar totaliteit'. TV-vandaag NEDERLAND I NOS 16.00 Journaal NCRV 16.02 Prins en Bexlelknaap, jeugdfilm NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Prirrs en Bedelknaap, vervolg 20.00 Journaal 20.21 The Snoop Sisters, T V-film 21.55 Hier en Nu 22.35 Bariton en orgel: klassieke muziek 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VRO 19.05 De schone heks 19.30 Mash, tv-serie 20.00 Journaal 20211 G. I. Blues, film 22.00 AVRO's Sport- panorama 22.50 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en mui. 10.25 Rep. uit Bonn. 10.50 Muzikaal progr. 11.35 Sport. 12.20 Akt. mag. 12.50 Persoverz. 13.00 en 14.30 Journaal. 14.45 Kinderprogr. 15.15 Gastarbeider- scholieren. 16.00 Jeugdmag. 16.45 Economisch mag. 17.15 Filmrep. 17.45 Journaal. 17.48 Sportojurnaal. (Reg. progr.: NDR: 18.30 Elefantenboy. serie. 15.00 Akt. 19.15 Reisverslag. 19.58 Progr. overz WDR: 1S.35 Elefantenboy. verv 19.00 Journaal. 19.35 Inf. progr.) 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Tante Jutta aus Kalkutta, klucht. 22.15 Lotto-trekking en bekendmaking van hel Olympiagetal. Aansl.: Journaal en weeroverz. en Woord v.d. zon dag. 22.35 Urn null Uhr schnappt die FaUe zu. film. 0.05 Journaal. Speciaal Tien bekende liedjes zingt Elvis Preley in G.I. Blues, de uiteradrd romantische film die door de AVRO Avordt uitgezonden. Als soldaat gaat Presley de weddenschap aan de tem peramentvolle Lily tezullen verover en. Ned 2. 20.20 Veel plezier belooft de door de NCRV wegens succes herhaalde film The Snoop Sisters. Helen Ilayes en Mildred Natwick spelen daarin aanste kelijk voor detective. Ned. 1. 20.20 NCRV's Hier en Nu besteedt aan dacht aan de bocrendemonstratie die vanmorgen In Utrecht gehouden Avordt, aan de onderhandelIngen lus sen Turken en Grieken In Gcnève, aan het aftreden van Nixon en aan diens opvolger Ford. Ned. 1, £1.55 Voor een ontmoeting met de voor malige Beatle Paul McGartney en zijn vrouw uinda moet men naar Duits land uitwijken. Dultsl. 2, 19.30 'Late Dato' van wijlen Ben Web ster is direct na middernacht te be luisteren. De vermaarde saxofonist maakte deze pname in 1957 met het trio van Oscar Peterson. Hilv. 3. 0.02 De Vara verzorgt een rechtstreekse uitzending van het Internationaal Jazzfestival Laren. Hilv. 1, 22.40 DUITSLAND II 13.45 Progr. overz. 14.15 Amusementsprogr. voor Spanjaarden en Duitsers. 14 53 Jour naal. 15.00 Sport. 17 00 Journaal. 17.05 Inf. en meitingen uit de Bondsrep. Aansl.: Konsu- mententips. 18 00 Boney. tv-film. 19.00 Journaal. 19 30 Muzikaal Showprogr. 20.15 Riff-Piraten, film. 21.50 Journaal. 21.55 Sport: rep., interviews en lottogetallen. 23.10 AVie war's denn Mrs. Markham?, klucht. 0.45 Journaal. nier nal Radio-vandaag HILVERSUM I VARA 7.00 Nws. 7'. 11 OchtendgymnJflo, (S) Z.O. - voor alle kinderen die op 7 43 VPRDeze dag. 8.00 Nws. 8.11 Da. van dc dag. 8.23 <S) Z.O. - voor iedf (9.35 Waterst.) 10.30 Inf..show. (11.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.1 Wegens vakantie gesloten: lichte mu(' akt. NOS: 14.45 (S) NOS: Jazz. 15.10 v.d. buitenl. werknemers. (16.00 Nws.) Med. IS 00 Nws. VARA: 18.11 Dingen ïeii ijst 18.53 (Si Lyrische liedjes. 19.30 De' 1925 - 19.50: oude opera-opnamen. 20.0 lrir De VARA feliciteert: verzoekprogr. 22. Bescherming en muz.: zuiver men ro progr. 22.30 Nws. 22.40 (S) Intern. Jaz Laren 1974. (23.55 Navs.)*~' Nw be a HILVERSUM II 1 TROS: 7.00 Nws. 7.02 iS> Ontbijt (7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.3o Nws.b' Gijmn.v.d. vrouw.1 10.00 (S) Tien-om: Va. kleuters. 10 30 Navs. 10.33 (S) Piaatvs 1130 (S) Wegwezen: voor vakantleganbl en andere Aveggebruikers. (11.55 Med.) ih. Overheidsvoorl.: Franco huls iiH. voor 01 bedrijfsleven. 12.26 Med. t.b.v. land ;fl tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 Tross-Countrij. 13.45 (S) Badraeesten 00 gevar. progr. 15.00 (S) Luister uit thuis: verzuekpl.progr. v.d. militairen, m Navs.) 17.05 Prometheus XIII, hoorspe l_ 17.30 Navs. 17.32 Aktua. 17.50 (S) chantant. 18.30 Nws. IS.41 (S> Close-up: licht progr. 19.00 (S) Concert a la carte: verzoekpl. 20.00 Nws. 20.05 (S> Klavie teiten: 20.30 Goed bekeken. 20.55 (S) gramm muz EO: 22.30 Avondoverde i 22 50 Klankbord 23.05 (S) Klass.muz. 1 Nws. H.J HILVERSUM in leder heel uur 2 min. Nws. NCRV: 7. V01 Drie op je boterham. 9.03 Tot uw J 1 klass.muz. 10.03 Muz. bij de koffie. 12. aj; Drie tussen de middag: Los vast. 14.6,VO( Elpee pop. 15.03 (S) Filter: jongeren •-> -topper hel 16.03 (S) sportshow: sport i 18.02 Joost mag niet eten. 1 tve J is Speciaal nu. NOS: 1- 19.02 (S) Discorama. 20.02 After Engelse hits uit de afgelopen jaren. Strictly Country Style. 22.30 (S> Jaz: ER 22.55 Med. 23.02 (S) Sportshow II: sp4 rei muz. 0.02 r(S) Late^ date.^2.02 (S) B(yfl Li Be Radio-morgen 46 Verschrikt legde Margaret uit dat zij volstrekt niets van ogen aftvist. Maar dokter Jameson Avas niet te vermur wen. Zij was zelf een kwart eeuAv geleden naar Vellore gekomen met een opleiding die lag op het terrein van chemie en algemene heelkunde. Door dokter Ida Avas zij echter aange wezen om het klinisch laboratorium te leiden, en zij had als gevolg iets van het vermetele vertrouwen van deze vrouw in de vermogens van de mens o\'ergenomen. Nu diende zij Mary op dezelfde kalme manier van antwoord waarop haar dat destijds zelf was overkomen. 'Geeft niet. U leert het wel'. En dat deed Margaret. Zij vond in de betrokken arts, dokter Rao, een gedul dige en goede leraar, die haar al even vriendelijk en zachtmoedig wegwijs maakte als hij met zijn patiënten omsprong. En daar zat ze nu. in de polikliniek. Er was een overal om zich heen grijpende conjuncti\-itis-epi- demie aan dc gang. Een twee- of driehonderd patiënten moesten wor den onderzocht en behandeld en er was niemand voorhanden om dat tè doen dan zijzelf. Noo.t en te nimmer, zo zei ze vol wanhoop in zichzelf, zou /e een dergelijke moeilijke situatie aankunnen! Maar hoe dan ook n\ «mg Qoor. En geleidelijk groeide haar vermogen snel een goede diagnose Ie sieiien en de juiste behandeling voor te schrijven. Het was een dubbele oefening want de studenten die naar de oogkliniek kwamen voor hun oplei- ding wisten vaak meer dan zijzelf, en ™ncl het nodi§ haar tr°ts winn^rWlrnen Gn n adv'es 'n te Toen dokter Victor Rambo. de Ameri kaanse chef-de-clinique. van verlof te- Dorothy Clarke TP i I s o n Uitgave: Boekencentrum BV rugkeerde en Margarets trainig over nam. raakte zij al snel ook <in de chirurgische zijden van het werk meer thuis. Ook haar zelfvertrouwen groeide, en het begon haar steeds beter te bevallen. Samen met dokter Rambo zette zij het project op touw dat hij had ontworpen, en dat was bedoeld om de in schrikbarende om vang voorkomende oogziekten spe ciaal staar in de dorpen op het platteland te verminderen. Om de paar Aveken ging er een team artsen, verpleegsters en hulppersoneel naar ccn plattelandscentrum binnen een af stand van tachtig kilometer, om daar ieder die maar wilde op oogkwalen te onderzoeken en de nodige ingrepen te verrichten, soms honderd op een dag. De mogelijkheid te helpen het ge zichtsvermogen terug te geien aan honderden van de naar schatting een half miljoen als gevolg van grautve staar blinden die er in Jndia zijn. waaronder vele kinderen, baby's zelfs, was iets Avat Margaret niet voor wat atiders ook in de wereld had willen ruilen. In het hoofdgebouw van het zieken huis. anderhalve kilometer verderop. streed Paul met zijn eigen, chirurgi sche, problemen, \-aak met een mini mum aan mankracht en een maxi mum aan frustratie. Want voordat het ziekenhuis Avas opengesteld voor man nelijke patiënten en het pijl was aangepast aan de door de overheid voorgeschreven normen was er maar weinig op dat gebied gedaan, en de chirurgische afdeling stond dan ook nog in de kinderschoenen. En aange zien er nog zoveel andere dingen waren Avaarvoor geld nodig was zou het lange tijd vergen voor aan de behoefte aan nieuive instrumenten kon worden voldaan. Veel was hope loos verouderd. Het dia therm ie-appa- raat bijvoorbeeld. Het instituut had een allang door de techniek achter haald apparaat cadeau gekregen. De voorkant was van glas. zodat het res pect afdwong door dc indrukwekken de constructie van binnen. De aamve- zigheid van dit apparaat, waarmee men bloedingen gemakkelijker onder controle kon houden, verleidde Paul tot een operatie die hij eigenlijk nooit had mogen ondernemen. Het ging om een nekverstijving bij een Brits ingenieur uit Madras. De man had beter in Engeland behandeld kunnen worden door een neuro-chi- rurg, maar hij Avilde in deze toestand zijn familie en kennissen niet onder ogen komen. Hij weigerde dat dan ook vlakweg. En Paul nam na lang wikken en wegen het besluit dan maar zelf in te grijpen. Maar toen tijdens de operatie het diathermie- apparaat werd ingeschakeld begon het te roken en weigerde elke dienst. Onmiddellijk werd een electnciën ge haald, die het apparaat onderzocht en in orde bei-ond. Weer werd het inge schakeld, en op dat moment vond er kortsluiting plaats en viel ook het licht uit. Dat Avas een van de moei lijkste ogenblikken van Pauls hele loopbaan. Daar stond hij nu, in vol slagen duisternis tijdens 'n niet beëin digde operatie. Inderhaast Averd nood verlichting aangebracht en met een uiterste krachtsinspanning bracht Paul de operatie tot een goed einde. Ze bleek een \mlledig succes te zijn. Na enige tijd kon de ingenieur naar Engeland gaan. Hij kreeg een brief mee A'oor een professor in Oxford, met het verzoek hem nog eens hele maal neurologisch te onderzoeken. Het antAvoord van de hoogleraar. Sir Hugh Cairnes, werd door Paul als een dierbaar bezit gekoesterd. 'Mijn complimenten voor een zo op merkelijke operatie!' schreef de grote neuro-chirurg. 'Weet u wel dat deze operatie slechts enkele keren in Enge land is verricht? Ik ben venvonderd dat men in Azië over een ziekenhuis beschikt met de uitrusting die voor zo'n speciale ingreep nodig is'. Paul was in die jaren niet de enige van de familie Brand die zich bezig hield met dingen die anderen de haren te berge deden rijzen. Wordt vervolgd NEDERLAND I NOS 15.30 Journaal 15.32 Ti-ta-tovenaar 15.57 De ongerepte na tuur, tv-serie 16.22 ConcertgebouAvork.: klassieke muziek IKOR 17.00 Kerkdienst over de grenzen 17.30 Wilde Ganzen 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Journaal VARA 19.05 Spontaan musice ren in de Provence 19.35 McMillan en vrouw, politieserie 20.40 Simon Carmiggelt leest uit eigen werken 20.50 Achter het nieuws 21.15 Anders zien met John Berger, kunstprogramma 21.45 Landleven, serie 22.55 Stan Getz-Bill Evans .KAvartet 23.15 Journaal NEDERLAND II IKOR KRO RKK 18.50 Woord voor Woord NOS 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 The Partrigde Fami ly, serie 19.25 Studio Sport 20.15 Van Gewest tot Gewest 20.40 Journaal 20.45 Een razende stil te, serie 21.35 De mens in wording, documentaire serie 22.25 Journaal DUITSLAND I 9 15 Journaal. 9.20 Buitenland Journaal. 10.15 Progr. overz. 10.45 Inf. progr. 11.30 Kinderprogr. 12.00 Journalistentorum. 12.45 Journaal. Aansl.: weckjournaal. 13.15 Reg. weekjournaal. 14 00 Robin Hood, kinder progr. 14.30 Landenwedstrijd-atletiek. 16.55 Filmrep. 17 40 Portrat einer Dame, film. 18.25 Journaal. 18.28 Sportjournaal. 19.00 Wcreldspicgcl. 19.30 Sportjournaal 20.00 Journaal cn weerber. 20.15 Dierenfilm. 21.00 Zomertheater: Elne reine Haut. spel. 22.10 DUITSLAND II Filmrep. 22 5 Journaal en weerber. 9.45 Progr overz. 10.15 Amusementsprogr. De NOS maakte een beeldverslag van het Concertgebouworkest tijdens de uitvoering van Beethovens tweede svmfonie olv Rafaël Kubelik. Ned. 1, 16.22 In de zendtijd van het Ikor zingen Anglicaanse jongeren voorbeelden uit de vernieuwde Britse psalmberijming. Ned. 1, 17.00 Achter het Nieuws verzorgt een ex tra uitzending rondom het aftreden van president Nixon Ned I 20.50 Dr. Bronowski volgt het vijfde deel van Mens in wording de ontwik keling van (1e mathematica, de muzi kale harmonie, de sterrenkunde en het perspectief in de schilderkunst. Ned. 1, 22.05 Het op de Hindoe-godsdienst geba seerde ballet Bhakti van Maurice Bc- jarf wordt uitgevoerd door het gintcr- nationale Danstheater. Duitsl. 2, 22.00 Dienst van Schrift en Tafel uit het Hervormd Wijkcentrum in Almelo. Voorganger is ds. A. Otten. Hilv. 1, 1030 In de middagdienst van de Chr. Geref. Kerk te Hilversum gaat prof. dr. W. H. Velema voor. Hilv. 2. 17.00 voor Joegoslaven en Duitsers. 11.00 Paradies der Tiere. 11 30 Weekkroniek. 12.00 Zondags- conc. 12.50 Wetenschappelijke comm. 13.00 Act. en muz. 13.50 Alle mclne Lleben. serie 14.15 eatweazie. serie. 14.40 Sterft onzo blauwe planeet? 15.10 Journaal. 15.15 Der grosse Caruso, film. 17.00 Sportrep. 18.00 Journaal. 18.05 Liefdadigheidsaktle. 18.10 Bo nanza, serie. 19.00 Journaal. 19.15 Dagboek uit R.K.-kerk. 19.30 Abenteuer Wildnis, se rie. 20.00 Der kleine Doktor, misdaadver haal. 21.00 Journaal. Aansl.: sport op zon dag. 21.15 TV-rep. 22.00 Dansfilm. 23.20 Journaal. VARA: 8.16 Ontbijt met Lotty. gevar.progr. sp .-.„..I i.„, o AC C\ TI.P A B ,/kr W de In J te DUITSLAND III WDR 10.00 Progr. overz. 18 00 Kinderprogr 18.15 Inf. progr 19.00 Zandmannetje. 19.05 Navs uit Noordrijn-Westfalen 19.15 Progr. over dagbladen. 20.00 Journaal en weeroer. 20.15 Dick Cavett Show. 21.20 Einde uitz. BELGIE (Nederlands) 15.30 Reizen naar het onbekende 16.00 Avonturenfilm v.d. jeugd. 18 20 Fabeltjes krant. 18.25 Star Trek, feuilleton. 19.1a Toeristisch progr. 19 45 Journaal. 20.00 Sportweekend. 20.30 De Waltons. serie 21.20 Don Juan, amusementsprogr. 21.45 Poezle in de schuur, dichtprogr. 22.25 Journaal. Sportmcd. en het weer. 9.05 (S) The of musicals: muz. lezing. Hum. Verb De hum. revoiutie. persoonlijke indribe van het vierjaarlijks congres van de te A'dam. IKOR: 10.00 Onderweg: - hak op de tak dc kerk door. 10.30 van Schrift en Tafel. 11.25 Wilde GJge 11.30 De Open Deur: veertiendaagse ru w< 11.50 De oekumenische utopie, klank AVRO: 12.00 (S) Muz. Onthaal: muz. 13.00 Nws. 13.10 De toestand in de 13.19 Radiojournaal. 13.30 (S) Delta-z( muz. en lnf. 14.10 (S) Cello en klass.muz. NOS: 14.30 Heb je de geteld:, klankbeeld over kinderen Mesdagkliniek. 15.10 Van ta-ta tol taal: rubriek over het leven in de taal. Gamma van alpha en beta: nws wereld van Avetenschap en technologie. Ter plaatse gevormd worden, gesprr"- Europeaan ondanks alles, gesprek. 17,00 <S) VARA-klass.mod, muz. 17.55 18.00 Nws. 18.15 Dat het u W( bekomen. 18.45 (S) Licht ork. met 19.15 Gesproken portret. VPRO: 19.30 19.35 Vandaag dit, morgen dat. 19.45 L 20.00 VPRO-Zondag: progr. voor Avei jongeren. AVRO: 20.30 (S) Osterfest Salzburg 1974: Die Meistersinger von berg. opera van Wagner. 22.40 Nws. Radiojournaal. 23.00 (S) Vanavond sport. 23.55 Nws. HILVERSUM II KRO: 8.00 Nws. 8.10 Overweging. 8.11 V Badinerie: klass.muz. 8.45 V.d. kinderet Nws. 9.J0 Waterst. 9.15 (S) Laudate: gewijde muz. 10.00 (S) Eucharistiev! 11.00 Nws. 11.02 (S) Lunch-conc. 11.55 1200 Kruispunt: mag en achtergro over kerk en samenleving. 12.30 Nwj Echo. 11.50 Buitenl. comm. NOS: 13.f Zondagmiddag-Ouverture operettemuz. (S) Brabants Kamerork. met sol. klass. (Plm 14.32 Adempauze). 16.00 (S> Rd of Composers intern, forum. CVKr Christelijk Geref. kerkdienst. 18.00 I woorden gesprek. IKOR: 18.30 Het Gi Schip rubriek in het raakvlak van ke cultuur. 18.58 Wilde Ganzen. NOS: Navs. 19.07 (S) Muz. uit de Middeleeuw H Renaissance. 19.45 (S) Muz. uit de I t 20.30 Zin - Tuig. leven, laten leven: ge ken over encounter-groepen. NCRV: 21. Klass. kcrkcantante. 21 30 (S) In gn" niet 22.30 (S) Intern. Orgelcot Haarlem 1974. 23.00 <S) Radio Kam« mod. en klass.muz. 23.55 Nws HILVERSUM III leder heel uur 2 min. Nws. AVRO: 7 Drie op je boterham: Lukraak. 9.02 JU zondag. 10.02 (S) Muz. Mozaiek VARA (Si Klink-Klaar - zonder nonsens. 12. Met vriendelijke .groeten: verzoekpl. (SA NAR - Ned. Artiesten Reyue. NÜS Langs de lijn-, sport en muz. 18.02 Jooj niet eten. KRO: 19.02 (S). KRO-op Tombola. 22.55 Med. 23.02 (S) Voer vogels. 0.02 (Sa In the still of the nign (Plaatwerk. 4.02 Vincent van Show

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6