roene front nverdeeld aar stadion Waarom boeren wel en middenstand niet? linage M. zat zes keken op schuiladres Deining over hogere prijzen apothekers jla langdurig overleg Voorlopig subsidie voor wij k-gezondheidscen tra Scherper prijscontrole apotheekhoudende arts Nieuwe aardbei langer houdbaar leen verklaring voor resterende tijd Mensenvlo in opmars Betonfabriek in Oudenbosch ontslaat 62 man Voorzitter VVDM niet gestraft voor actie in Amersfoort Medicijnen te duur verkocht MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post 1 Laat'n$ wat van je... H. de Mooijkans op harde actie bij ons nu veel groter Mondeling kwart euw in de Kamer Coornhertliga vindt gevangenisopstand zaak van structuur [OUW/KWiAiRTETT ZAfl'ERiDAG 10 AUGUSTUS 1974 HIWÜM.Ui) T3/R5 i onze Haagse redactie jsN HAAG Eensgezind zullen de boeren en tuinders vanmorgen issaal in het Utrechtse stadion Galgenwaard met fclem aandringen verbetering van hun inkomens. De leiding van de drie landbouw- nisaties en vertegenwoordigers van de actiecomités werden het jsteren in het Jaarbeurscentrum na een langdurig gesprek eens. Uyl donderdagavond bekendmaakte. Vooral voor de landbouw vond men de tegemoetkomingen onvoldoende en te vaag. De comités waren echter van mening dat de organisaties, dat de actiecomités te ver gingen met hun eisen. Tooh werd men het eens. De heer K. Olieman, die het beraad tussen de actiegroepen onderling heeft voorgeze ten en nu delegatieleider was, zal na drs. R. Zijlstra, de voorzitter van het overlegorgaan van de landbouworgani saties, het woord voeren. De delegatie stelde zich gisteravond achter de ei sen, die vandaag door de drie centrale landbouworganisaties naar voren zul len worden gebracht maar zei nog wel met aanvullende eisen te zullen ko men. actiecomités en organisaties ble- n bezwaar te hebben tegen de maat- ;elen, die minister-president Den Van onze correspondente ETTEN-LEUR Jesco is de naam van een geheel nieuwe aardbeisoort, ontwikkeld op tuinbouwbedrijf C. Dirken te neA Etten-Leur. Dé belangrijkste el ft genschap van de Jesco-aardbei "1" is dat hij vrij hard is en daar door veel langer houdbaar dan andere aardbeien. De smaak verschilt weinig van de gangba re soorten. De Raad voor het Kwekersrecht te Wageningen heeft al een patent verleend. Er is veel belangstelling voor de nieuwe aardbeisoort, vooral uit België en het West-Brabantse tuinbouwgebied. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Staatssecretaris Hendriks wil de oprichting van wijkgezondheidscentra stimuleren. Daartoe lieeft hij een voor lopige subsidieregeling getroffen die voorziet in een subsidie van tenlioogste zesduizend gulden per aan een wijkcentrum verbonden huisarts, wijkverpleegkundige en maatschappelijk werker. De leiders van de actiecomités kwamen gisteren v'oo r het akkoord tussen de delegaties van de actiegroe pen en de organisaties in De Meern bijeen om een p rogramma te bespreken en de eisen vast te stellen. stoken, zijn tegemoetgekomen door de verlenging van de voorschotregeling voor de olie in de tuinbouw en visse rij. Overigens zijn de tuinders van plan solidair te blijven met de boe ren. Het totale eisenpakket van het Landbouwschap moet worden ingewil ligd. Solidair In tegenstelling tot de landbouwers konden de tuinders gisteren in de eerste Instantie tevreden zijn met de door de regering beloofde maatrege len. Door het uitstel van de aardgas- prijsverhoging en het uitstel van be lastingbetalingen wordt voorlopig sou laas geboden. Tuinders, die nog olie De stemming in kringen van de actie- comditè's is dan ook nog zeer strijdlus tig! Met spanning wordt gewacht op de uitwerking van de beloofde maat regelen en precieze cijfers van de BTW-compensatie. Dinsdag zal de mi nisterraad definitief beslissen en kun- Ordedienst nen de boeren en tuinders exact we ten waai* ze aan toe zijn. Wanneer de landbouworganisaties niet vasthouden aan hun eisen en toegeven wordt geheel Nederland met trekkers en de landbouwvoertuigen afgegrendeld, zo voorspellen leden Van actiecomié's. Er wordt een plan uitgebroed om, wanneer dat nodig wordt gevonden, op hetzelfde ogenblik overal tegelijk toe te slaan en zo met het eigen materiaal het verkeer overal te blokkeren. De actie wordt dan keihard. an een onzer verslaggevers EN HAAG Aage M. heeft gistermorgen bij zijn voorgeleiding aan e Haagse officier van justitie, mr. C. van Steenderen, verklaard dat ij de afgelopen zes weken op het schuiladres Schenkkade 293 heeft [ezeten, waar hij dinsdag werd aangehouden. eigenaar van het pand aan de ihenfckade, de aannemer J. van der heeft bekend M. de laatste zes eken onderdak te hebben verschaft. dover zijn verblijfplaats tijdens de res- larBTeTvde tien weken, dat hij op vrije f oeten is geweest, heeft de 'meester- ■Okraker' nog geen verklaring gegeven, boals bekend heeft hij enige dagen öorgebraoht in de Rijswijkse flat Van e 26-jarige agente Helrna V., dia dit eeft bekend. Mr. Van Steenderen Jeefit verteld, dat de 'man-vrouw ver- loading5 de hoofdzaak is geweest in contact tussen Aage en de agente. 5 jhge M. is gisteren bij zijn ontken- Jhng gebleven, dat hij iets te maken Van een verslaggever AMSTERDAM Mensenvlooi- en, die tot voor kort in ons land een kwijnend bestaan leid den, zijn weer wat in opmars. Tot nog toe vindt het ministe rie van sociale zaken en volks gezondheid de zaak echter niet alarmerend; de strijd tegen het gedierte wordt tot nog toe hele maal door de gemeenten ge voerd. Onlangs werd de toeneming van de mensenvlooien gemeld in een militair medisch rapport. Als oorzaak werd daarin ge noemd de -onverzorgde haardos 'van menig wapendrager. De Lö 'V ooien blijken echter ook welig te tieren in de haardossen van vele jonge burgers. Ze hebben het weer mee: het is een beetje broeierig dikwijls, maar meestal geen weer. dat tot zwemmen noodt. Ook komen in deze tijd drommen mensen van buiten de landsgrenzen ons land binnen en ook zij scheppen een klimaat waarin het voor vlooien 'goed toeven is. De gemeente Alkmaar heeft de zer dagen de strijd aangebonden met een vlpoienkolonie die ge vestigd op een braak liggend stuk land neiging kreeg naar naburige woningen te verhui zen. In juli en juni waren het Enschede en Eindhoven waar vlooien in grotere getale de kop opstaken. zou hebben gehad met een inbraak bij de AMRO-bank aan de Leyweg in Den Haag. in de nacht, van 21 op 22 juli. Daarbij was de kluis geopend op een wijze, die de politie en justitie het veroeden gaven, dat Aage hier aan het wenk was geweest. Mr. Van Steenderen heeft Aage door gestuurd naar de rechter-comimdssaris met een vordering hem in bewaring te stellen, omdat hij van de Muis- kraak, diie overigens geen geld ople verde, wordt verdacht. De rechter-oommissaris heeft deze vordering van de officier van justitie afgewezen om Aage in bewaring te stellen in Scheveningen. Na deze be slissing is Aage op transport gesteld naar Leeuwarden om daar zijn vieren eenhalf jaar gevangenisstraf verder uit te zitten, waartoe het hof in Leeuwarden hem had veroordeeld. Van onze correspondente OUDENBOSCH Bij Basto Beton B.V. in Oudenbosch (NBr) hebben 62 van de 110 personeelsleden wegens reorganisatie ontslag gekregen. Als oorzaak van de inkrimping noemt de directie de prijsbedervende concurren tie in de betonindustrie als gevolg van de -teruggang in de woningbouw. Er is geruime tijd overleg geweest met de vakbonden die een bevredigen de afvloeiingsregeling hebben getrof fen. Ontslagen personeelsleden die lid zijn van een vakbond ontvangen een extra uitkering van duizend gulden. Breton Beton Industrie b.v. te Breda heeft toegezegd ongeveer twintig man te kunnen plaatsen. Er zouden nog andere gegadigden zijn om personeel over te nemen. Basto Beton vervaardigt betonnen bouwelementen en sierelementen. Het is een zelfstandig werkende dochter onderneming van Vandervliet Wer- nink Beheer in Amsterdam. Het be drijf kampt al een vijftal jaren met moeilijkheden. In 1971 werd een reor ganisatie doorgevoerd. Deze had ech ter niet het beoogde resultaat door de malaise in de utiliteits- en woning bouw. De laatste vier jaar boekte Basto aanzienlijke financiële tegensla gen. In mei van dit jaar werd een werktijdverkorting van zes weken doorgevoerd. Een verdergaande reor ganisatie van het bedrijf bleek hierna noodzakelijk. De naar schatting 20.000 boeren en tuinders, die vandaag naar Utrecht komen zullen bij het stadion Gal genwaard zelf niet genoeg parkeer plaats kunnen vinden. Vele bezoekers van het stadion zullen hun wagens moeten parkeren op de wegen naar het universiteitscentrum De Uithof en in de straten van de wijk bij het stadion. In het stadion zal een eigen orde dienst van de landbouworganisaties optreden om alles in goede banen te leiden. De Utrechtse politie heeft een kleine reserve aan manschappen ach ter de- hand voor het geval dat de gemoederen in het stadion te verhit zouden raken. De mobiele eenheid wordt niet ingeschakeld. De Utrechtse politie hoopt nog, dat veel hoeren en tuinders in plaats van met eigen auto's te komen van het openbaar vervoer gebruik zullen ma ken. Dan zullen er minder parkeer problemen ontstaan. Van een verslaggever UTRECHT De garnizoenscomman dant in Amersfoort heeft besloten VVDM-vooraitter Hans Wilmink niet te straffen voor het feit dat hij in mei tijdens een demonstratieve aktie voor meer compensatie voor het draaien van weekelnddiensten weiger de zich van het terrein van de Bern- hardkazerne in Amersfoort te~verwij- deren. De garnizoenscommandant acht volgens een mededeling van de VVDM Wilmink niet strafbaar op grond van de overweging dat hij voor de normale uitoefening van zijn vak- bondsalctiviteiten de nodige marges moest hebben. Aanvankelijk zag het er volgens een WDM-woordvoerder naar uit dat Wilmink zich voor de krijgsraad moest verantwoorden, maar onlangs besloten de militaire justiti le autori teiten de zaak voor krijgstuchtelijke afdoening terUg te verwijzen naar de garnizoenscommandant. Het hoofdbe stuur van de VVDM is bijzonder inge nomen over deze gang van zaken. Als in een wijkcentrum ook nog een fysiotherapeut, een apotheker, een verloskundige of andere medewer kers deelnemen, zal van geval tot geval bekeken worden of de totale bijdrage verhoogd moet worden. Deze voorlopige regeling kan 'voor een niet onbelangrijk deel' de huidige moeilijkheden opvangen, schrijft Me disch Contact in een commentaar. Maar hoofdredacteur F. A. Bol hoopt toch dat de nu ingevoerde financie- ringsvorm geen lang leven beschoren zal zijn. Dat wijkgezondheidscentra zo lang zaam van de grond komen, schrijft hij, ligt voor een belangrijk deel aan het ontbreken van een sluitende fi nancieringsregeling. De kosten per in geschreven cliënt zijn hoger dan in een huisartsenpraktijk, vanwege de duurdere huisvesting en inrichting, en de extra tijd die samenwerken (mét wijkverpleging, maatschappelijk werk en andere hulpverleners) nu eenmaal kost. Dat wil niet zeggen dat de gezond heidszorg als geheel duurder wordt: uit onderzoek blijkt dat een belang rijk deel, 'zo niet alles of meer', op andere onderderdelen wordt terugver diend. Het is daarom niet logisch, aldus het commentaar, de extra kos ten in hoofdzaak te laten opbrengen door de huisartsen uit de samenwer kingsverbanden. Bezwaren De voorlopige stimuleringsregeling komt vcor een niet onbelangrijk deel aan deze bezwaren tegemoet door het ter beschikking stellen van een subsi die voor ten hoogste vijf jaar. Maar: 'In het algemeen hebben wij ernstige bezwaren tegen financiering via een subsidiestelsel', schrijft de heer Bol. 'De subsidievoorwaarden leiden vaak tot verstarring en tot een normering waarbij afwijkingen niet of nauwe lijks mogelijk zijn. Het achterblijven van de maatschappelijke gezondheids zorg ten opzichte van de curatieve (medische red.) zorg is voor een belangrijk deel te wijten aan het feit dat de eerstgenoemde zorg vrijwel uitsluitend van subsidies afhankelijk is.' Subsidie als stimulering tijdens een overgangsperiode is toe te jui chen, zo besluit het commentaar, maar er moet zo snel mogelijk een betere regeling komen. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever UTRECHT De ziekenfondsen gaan de controle op de declaraties van apo theekhoudende huisartsen voor geleverde geneesmiddelen verscherpen. De ge zamenlijke ziekenfondsorganisaties hebben dat alle ongeveer vijftienhonderd apotheekhoudende huisartsen schriftelijk laten weten. Volgens de fondsen is gebleken, dat sommige apotheekhoudende huisartsen bij de ziekenfondsen duurdere medicijnen in rekening brengen dan zij in werke lijkheid aan hun patiënten hebben afgeleverd. Het gaat daarbij om geneesmid delen met dezelfde werking, die onder een andere naam en aanzienlijk goedko per op de markt worden gebracht In zo'n geval moet de inkoopprijs worden gerekend. In verband met de grote hoeveelheid zet-adverten- ties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het Onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. Ingrijpen van Lubbers gevraagd Van een verslaggever UTRECHT De apothekers hebben de marge op alle merkgenees middelen vergroot tot de maximaal door minister Lubbers toegesta ne achttien procent, én die maatregel heeft de toorn gewekt van de contactraad geneesmiddelenindustrie. (ADVERTENTIE) Ja, dat kunt u best zeggen tegen die verre kennis die zo weinig van zich laat horen. Zeg hoe fijn u het vindt om af en toe gebeld te worden. Zomaar, over kleine, leuke dingen. En zeg dan meteen dat het zo goed koop is. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. De maatregel van de apothekers bete kent dat de prijzen met vier tot vijf procent zullen stijgen. De contactraad (waarin alle erkende Nederlandse fa brikanten en importeurs van genees middelen zijn verenigd) heeft minis ter Lubbers gevraagd de prijsmaatre gel van de apothekers ongedaan te maken. De Koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering van de pharmacie is naar de mening van de contactraad geheel eigenmachtig tot de vergroting van de marge overge gaan. Deze prijsverhoging verstoort de beteueling van de kostenstijging in de sector van de geneesmiddelen ern stig, zo menen de fabrikanten. Ook verzekeraars Ook de ziektekostenverzekeraars zijn kwaad over de handelwijze van de apothekers. De voorzitter van de con tactcommissie van de verzekeraars, de heer Th. F. Kok sprak gisteren van een 'onverwachte stijging5 waarvan de verzekerden de dupe worden. Als de overheid niet ingrijpt zal een verho ging van de premies noodzakelijk worden. De heer De Kok acht ingrij pen nodig omdat anders de kostenstij ging door geen mens meer in de hand kan worden gehouden. Hij is van mening, evenals woordvoerders van de geneesmiddelenindustrie, dat de apothekers de prijsverhoging beslist niet nodig hebben. De ziekenfondsen zullen overigens geen financiële ge volgen ondervinden van het besluit van de apothekers. De afspraken tus sen de fondsen en de apothekers zijn gebaseerd op de inkoopprijzen voor de apothekers, zodat wijzigingen In de marge niet van invloed zijn op de bedragen die de fondsen moeten beta len. jVan een verslaggever ®N HAAG Vandaag is Tweede Töamervoorzitter dr. ir. A. Vondeling jaar lid van de Tweede Kamer. fjAan dit jubileum zal op een later ijdstip in Den Haag aandacht besteed gorden. heer Vondeling deed 25 juli 1946 'e< ijn intrede in de Tweede Kamer. 'Zijn lidmaatschap werd tweemaal on- ni ierbroken: in 1958, toen hij benoemd *erd tot minister van landbouw (als ;e ipvolger van Mansholt) in het laatste isl abinet-Drees, en voor de tweede keer 1965, toen hij minister van finan- w iën werd in het kabinet-Cals. Dr. 'Vondeling is onder meer ook voorzit- jofter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer geweest. Hij schreef het boek Nasmaak en Voorproef'. DEN ITAAG Het kabinet-Den Uyl beeft met de vlotte inwilliging van de eisen van de ontevreden boeren en tuinders de kans aanzienlijk vergroot dat ook de middenstanders tot liarde acties zullen overgaan. Een enigszins ontgoochelde voorzitter van liet Nederlands Christelijke Onder nemers Verbond, de lieer H. de Mooij, maakte gisteren deze kanttekening bij de maatregelen die de regering don derdag aankondigde om de land- en tuinbouw tegemoet te komen. De heer De Mooij misgunt de steunmaatregelen aan de boe ren niet, maar hij vindt het onredelijk dat het midden- en kleinbedrijf tot de indiening van de begroting op de derde dinsdag in september moet wachten. 'De inkomenspositie van de middenstanders is ze ker zo slecht als die van boe ren. Bovendien dateren onze zorgen al van jaren terug en de moeilijkheden bij de boe ren pas van het laatste jaar. Het midden- en Meinbedrijf heeft bovendien zijn nood al veel eerder bij de regering geklaagd,5 aildus de voorzitter van het NCOV. De heer De Mooij zal de laat ste zijn die zijn achterban zal oproepen tot harde acties over te gaan. 'We leven in een rechtsstaat en dat betekent voor mij dat we voor alles via de weg van het overleg tot oplossingen moeten komen. Het is echter bijzonder beden kelijk dat dc regering ons streven naar harmonieuze op lossingen niet of nauwelijks honoreert en diezelfde rege ring zich wel laat intimideren wanneer ontevreden boeren met tractoren de wegen blok keren. Premier Den Uyl spreekt dan nota bene ook nog van 'een getolereerd mid del', aldus de heer De Mooij. En: 'Wij als middenstandsor ganisatie wijzen harde acties van de hand. Uit de vele boze telefoontjes die ik sinds giste ren uit mijn achterban krijg weet ik echter genoeg dat de verontwaardiging bij ons groot is. Hoewel ik zelf niet het initiatief tot harde acties zal nemen, zal ik er geloof ik toch wel begrip voor op kun nen brengen als het bij ons ook zover komt' De boeren zelf zijn overigens nauwelijks tevreden met de manier waarop de regering hen tegemoet is gekomen. Dc centrale landbouworganisaties noemden het pakket maatrege len vooralsnog vaag en onvol doende. 'Er ontbreekt met na il. de Mooij: veel boze te lefoontjes. me een standpuntbepaling in over een tussentijds verhoging van de EEG-prijzen van de landbouwprodukten', aldus drs. R. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale landbouworganisaties. 'Dat men op zo korte termijn heeft willen discussiëren en ook reeds tot conclusies heeft willen komen duidt echter wel aan dat ook de regering zich bewust isyvan de ernst van de situatie in de landbouw', aldus de heer Zijlstra. Ten enen male onvoldoende noemde hij het uitstel met enige maanden van de verho ging van de aardgasprijs. De regering zal haar besluit inza ke de hoogte van de nieuwe prijs moeten herzien. In twee jaar tijds wil de regering ko men tot een prijsaanpassing van bijna vijftig procent en dat is volgens de organisaties veel te hoog. Ook de voorzit ter van het landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, liet zich ge reserveerd uit over de aange kondigde maatregelen: 'Het lijkt op het eerste gezicht erg mooi, maar je bent gefopt als je direct ja zegt. De miniter- president is daar erg sterk in' aldus de heer Knóttnerus. De woordvoerder van de actie- comité's de heer K. Oliemans uit Zevenhuizen, vond de steunmaatregelen aan de land bouw eveneens erg vaag. Die vaagheid zit volgens de heer Oliemans vooral in het feit dat niet is gezegd met hoeveel procent het kabinet de BTW op de agrarische produkten wil bijstellen. Het uitstellen van de verhoging van de aard gasprijs voor de glastuinbouw noemde hij een druppel op de gloiende plaat De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen sloot zich gisteren in een telegram bij de centrale landbouworganisa ties aan. ROTTERDAM De Coornhertliga heeft zonder verbazing kennis geno men van de opstand van zondag in de- Groningse gevangenis. Dit heeft de liga gisteren in een verklaring laten weten. Directe aanleiding tot de op stand was volgens de verklaring een onjuist optreden van de waarnemend directeur die tegen gemaakte afspra ken in zonder enig overleg met de betrokkenen twee gevangenen wilde laten overplaatsen naar de strafcellen Ln Veenhuizen. De werkelijke oorzaken echter, zo stelt de Liga, zijn van structurele aard. (ADVERTENTIE) •n METZLER- bril: ieders oogmerk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5