Verslaafden alleen met kuur niet echt geholpen u Uniformiteit bepleit voor blaasmuziek Meningen over defensie lopen vrij sterk uiteen Miljoenen verslindend werk vaak zonder rendement Intern rapport ambtenaar ging de bureaula in Kan subliem in vernieuwde conference Boer sluit jongens op en knipt ze kaal Bedrag van 134.000 blijkt niet gedekt 1 NVV'ers bij Wilton: geen ontheffing van buitenlanders-stop Interpellatie over kleuterhelpsters in raad Groningen rROUiW/KWASRTET ZVTURTVVC 3 AUGUSTUS 1974 BINlNENiLAINID T9 K.9 door Kees de Leeuw 'De hulpverlening aan wat dan crisis-jongeren heten mag van mij miljoenen kosten, maar dan moet je wel op een gegeven moment resultaten zien. Nu is het nog te vaak zo, dat de crisis, waar die jon gere op dat moment inzit wel wordt opgelost, maar dat er aan nazorg nauwelijks iets wordt gedaan. Als die jongere buiten komt, staat hij er weer alleen voor en valt al snel weer terug in zijn oude situatie'. Rein Bovenkerk (21) en als lid van het crisisteam van de Gemeen telijke Sociale Dienst nauw bij de Amsterdamse 'sien' betrokken, is dan ook van mening, dat de hulpverlening aan crisis-jongeren in het slop zit en dat het hoog tijd wordt, dat daar iets aan wordt gedaan. Eind april van dit jaar legde hij zijn bevindingen op dit gebied neer in een rapportje, dat hij stuurde aan de directie en enkele hogere ambtenaren van de gemeentelijke sociale dienst. Omdat hij edhter tot op heden niets hoorde van de directie, bracht hij vorige week dit rapportje in de open baarheid om op deze manier te probe ren meer aandacht te vragen voor de naar zijn inzicht onhoudbare situatie, die om verbetering schreeuwt. Het dn de openbaarheid brengen van een in feite intern gericht rapportje is overi gens een tot nog toe weinig gebruike lijke stap in kringen van ambtenaren. Rein Bovenkerk is zich er dan ook terdege van bewust, dat deze stap voor hem weieens ontslag zou kunnen betekenen. De hele zaak zit hem ech ter dermate hoog, dat hij dit (eventu ele) gevolg er voor over heeft, mits er maar wat met het rapport wordt gedaan. Amsterdam, een stad met naar schat ting zo'n vijfduizend heroïnegebrui kers telt maar liefst een tachtig hulp verlenende instanties. Met voorname lijk vijf daarvan, te weten: De Prin- cenhof, De Laurier, Plein 36, het Service Centrum en Singel 178, heeft de gemeente voornamelijk contact. Hier worden jongeren die in een crisis-situatie verkeren opgevangen. Rein Bovenkerk verstaat onder crisis- jongeren 'jongeren die door verschei dene oorzaken, zoals druggebruik, slechte woon- en leefomstandigheden, werkeloosheid en andere sociale pro blemen van uiteenlopende aard, niet meer of nooit hebben kunnen beant woorden aan de normen en leefpatro nen, die de maatschappij 'in haar ogen' van een normaal functionerend individu verwacht'. Omdat deze jonge ren hieraan niet (meer) voldoen wor den zij automatisch door deze maat schappij verstoten en zijn hierdoor gedoemd op de onderste treden van de maatschappelijke ladder te belan den. Junkies Onder deze crisis-jongeren zijn echter twee groepen, die het meest veront rustend zijn. Het zijn de 'gemotiveer de junkies (spuiters, slikkers, naald- ■erslaafden)' en de 'probleem-gebrui- ters'. De eerste groep bestaat uit Jongeren, die je echt tot de out-cast de verstotenen van deze maatschap pij kunt rekenen. Het zijn de gebruikers, die voordat ze hiertoe overgingen, de meest nare situaties steeds gepaard gaande met teleurstel lingen, hebben moeten doorstaan en door welke instantie of instelling dan ook 'in de steek zijn gelaten'. Hun geroep om hulp werd niet verstaan of begrepen. Deze jongeren, die in feite ook niet meer openstaan voor hulp, hebben uiteindelijk voor het 'spuiters- bestaan' gekozen.Ze zijn tevreden met deze situatie en het betekent voor hen een oplossing, die ze al eerder langs andere wegen tevergeefs hebben gezocht. Ook de alternatieve hulpverlening heeft deze groep noodzakelijkerwijs moeten laten vallen, omdat bleek dat hulp niet werd gewaardeerd of geac cepteerd. Het Jongeren Advies Cen trum in Amsterdam (JAC) zette een paar jaar geleden de 'spuiters' buiten de deur, omdat ze de hulpverlening door hun aanwezigheid in het pand voor andere jongen onmoge lijk maakten en die jongeren afschrik ten om het JAC nog te bezoeken. Hoe het verder met deze junkies moet, weet ook Rein Bovenkerk niet. Hij vindt wel, dat de hulpverlening gewij zigd moet worden, zodat deze groep, die hij schat op een kleine vijfhon derd, onder wie veel buitenlanders, niet groter hoeft te worden. Probleem-gebruikers De tweede groep de probleem gebruikers bestaat uit jongeren, die door versaheidene, vooral sociale problemen, zoals geen werk, moeilijk heden met ouders, andere relatie-pro blemen, seksuele problemen, slecht woon- en leefklimaat, sterk minder waardigheidsgevoel, hun toevlucht zoeken in het gebruik van hard drugs. Dit om hun problemen te onderdruk ken, deze althans minder te doen lijken. Ze ervaren 'het gebruik' dn het begin als positief, omdat gedurende het gebruik hun moeilijkheden als sneeuw voor de zon verdwenen schij nen te zijn. In een wat later stadium blijkt bovenstaande ervaring echter niet reëel te zijn en zitten de 'gebrui kers' naast hun eigenlijke probleem met nog een probleem, namelijk 'de verslaving'. Wanneer ze besluiten met hun gebruik te stoppen, kunnen zij zich onder andere in één van de crisiscentra laten opnemen. Die opname kan helaas voor de 'ge bruiker' verslaafde) niet langer duren dan zijn periode van afkicken (het afkomen van zijn verslaving - Kdl). Na deze periode moet hij het crisiscentrum verlaten. Wanneer hij na zijn 'afkick' dn het crisiscentrum weer op eigen benen moet staan, wordt hij opnieuw geconfronteerd met zijn nog steeds bestaande pro bleem van vóór de verslaving, gecom bineerd met de nare ontwenningsver- schijnelen van de 'afkick'. De kans om terug te vallen is niet gering en in de praktijk ook veel voorkomend, aldus Rein Bovenkerk in zijn rapport- REIN BOVENKERKklein stapje in de goede richting je. Met andere woorden: de kans, dat een verslaafde in een vicieuze cirkel terecht komt en na verloop van tijd opnieuw bij een crisiscentrum aan klopt, is .vrij groot. Geen nazorg Volgens Rein Bovenkerk komt dit, omdat er van nazorg en opvang van de 'afgeickte' jongens geen sprake is. Daarom doet hij in zijn rapportje het voorstel te komen tot een centraal sociaal-medisch bureau jeugdzorg, waarin de crisis-centra, de gemeente lijke sociale dienst en de GG en GD zitten met daarnaast afdelingen voor (bijzondere) werkbemiddeling, woon ruimte-bemiddeling en algemeen maatschappelijk werk. Vanuit dit bu reau zal dan bekeken moeten worden, hoe daadwerkelijk hulp kan worden geboden. Op deze manier kan de ex- crisis-jongere na zijn afkickperiode in een crisiscentrum worden opgevangen en kan via medisch en psychisch on derzoek bekeken worden of deze jon-, gere in staat is om te werken. Tevens kan hulp worden geboden bij het zoeken naar andere woonruimte dan het afbraakpand, waar hij voor zijn opname verbleef temidden van andere verslaafden. Rein Bovenkerk: uit de bijstandspot wordt per dag per bed in een crisis centrum gemiddeld 100 betaald en daar mag je best iets voor verwach ten. Ook op het gebied van de nazorg, waar het nu volledig aan ontbreekt. Vandaar ook mijn stelling, dat de hulpverlening aan crisis-jongeren in het slop verkeert. Ik zeg niet, dat wat ik voorstel de oplossing is van alle problemen, maar wel geloof ik, dat dit een klein stapje in de goede richting kan zijn. Al klinkt het mis schien moralistisch: ik heb uit eigen ervaring het idee, dat er een hele grote groep crisis-jongeren is, die weer op het 'goede pad' is te brengen. Bovendien vind ik, dat je aan een uitkering via de Algemene Bijstands wet best eisen mag. koppelen. In die zin, dat een dergelijke jongere bereid is zijn medewerking te verlenen. Naast geld mag je best iets van ze verlangen. Doe jet dat niet, dan ge loof ik niet, dat je hen uiteindelijk helpt Tenslotte is de motivering om weer iets te willen wat dan ook erg belangrijk. Meer doen Rein Bovenkerk, die zes jaar ervaring heeft in het jongerenwerk en voordat hij bij de Sociale Dienst kwam, assis tent was van Vondelpark-projectleider Piet Riemens, tot slot: 'Natuurlijk kun je zeggen, dat het een stuk frustratie is van mij, dat ik op deze manier kwijt wil raken. Dat vind ik op zich niet erg, als er maar iets gebeurt. Ik weet, dat er een hele grote groep hulpverleners is, die er hetzelfde over denken als ik, namelijk dat je je beperkt voelt en beseft dat je meer kan doen dan er nu gebeurt'. door Dammis de Geus DEN HAAG Met het oude lied- jês voor eèn nieuw publiek en nieuwe grapjes voor de oude fans, beeft Wim Kan, de groot meester van het Nederlands ca baret donderdagavond in een uit verkochte Koninklijke Schouw burg daverend succes geoogst. Zes maanden na zijn grandioze oude- jaarsoptreden op de televisie wist Kan in een aangepast en verbeterd pro gramma dat niet als première was aangekonidigtd, maar er desondanks toch wel iets van weg had, de zaal aan zijn lippen te krijgen. Twee jaar voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd had hij opnieuw al zijn registers opengegooid. Met een ondefineerbare humor, zelf spot, blijheid en meesterlijk raffine ment slingerde hij zijn podiibieke grap pen de zaal in. Dat Kan in zijn conferences het sterkst is bleek bijvoorbeeld in zijn 'Den Haag vandaag', waarin hij in de huid kroop van Luns met zijn NATO- problemen (kuchend en al) en Den Uyl (bekend van het vrijdagse TV- zinnetje 'U begrijpt wel'). Ook het in aanbouw zijnde nieuwe ministerie van finanaiën naast de Kon. Schouwburg en de tegenoverge legen Amerikaanse ambassade vorm den dankbare thema's. En Bredero die het nieuwe Scheveningen bouwt kreeg er van langs, omdat Kan niet meer in het Paviijoentheater langs de boulevard kan optreden. Uiteraard stonden ook Corry Vonk (ze zijn nog steeds bij elkaar) en Ru van Veen aan de vleugel heim terzijde. Het valt steeds weer op hoe deze ras musicus zo speels ,en gevoelig op Kam's teksten reageert. Nachtwacht De bewogen vaderlandse historie werd door Kan geëerd door het ten tonele voeren van een levende 'Nachtwacht', waarmee Corry Vonk als levend Melk meisje van Vermeer voor het voet licht poseerde. In een nostalgisch kwartiertje haalde Kan herinneringen op aan Koos Speenhoff met zijn onafscheidelijke gitaar en een meesterclown Buziau. Dat de actualiteit hoog bij Kan staat aangeschreven bleek uit zijn prikken de opmerkingen over de internationa le toestand (Makarios. enz.) en ook over de nationale situatie, want we zitten met een boerenopstand. In 1980 hoop ik mijn optreden voor de televisie te herhalen, zo schrijft Kan in het programma. Hoe dan ook, zeker is, dat hij in zijn nieuwste optreden nog niets van zijn glans heeft verloren. Want uniek en tinte lend zal hij blijven. 'Veelzijdig verzameld' in Rijksmuseum AMSTERDAM In het Rijkspren tenkabinet, gevestigd in het Rijksmu seum te Amsterdam, zal van 10 augus tus tot en met 27 oktober de tentoon stelling 'Veelzijdig verzameld' worden gehouden. Op deze expositie is, ter gelegenheid van het afscheid van drs. K. G. Boon als directeur van het Prentenkabinet, een selectie te zien van de aanwinsten uit de afgelopen twaalf jaar. In chro nologische volgorde worden prenten, tekeningen en miniaturen van de vijf tiende tot de twintigste eeuw geëxpo seerd. De Nederlandse kunst uit de zestiende en zeventiende eeuw is met onder meer twee tekeningen van Rembrandt uitgebreid vertegenwoor digd. Verder zijn er weiiken van De- gas, Redon, Vuillaard, een aantal Ja panse houtsneden en een zeer zeldza me Chinese prent bij de verzameling. Onmisbare instrumenten bij harmonie- en fanfr ""ur^sen. ARNHEM Met een voortreffelijk concertprogramma dat werd verzorgd door het Nationaal Jeudcorps van de Nederlandse Fede ratie van Christelijke Muziekbonden is het Wereldblaasmuziek Concours in Arnhem besloten. Aan het congres, dat deze week werd gehoudenwerd deelgenomen door componisten, dirigenten en uit gevers uit alle delen van de wereld. De eerste dag van het congres werden tal van voorstellen gedaan met betrek king tot specifieke zaken in de blaas- muziekwereld, zoals de standaardise ring van het instrumentarium, en de transpositie van de partijen voor en kele instrumenten. Nadat de bekende Nederlandse componist en dirigent Henk van Lijnschoten de voorzitters hamer had overgenomen van de heer A. Ehrmann, president van de 'Confé- dération international 'des Sociétés po pulates de Miusique kwam er meer vaart in de zakelijke besprekingen, die aanvankelijk moeizaam dreigden te verlopen. Over het algemeen was er veel waardering voor dit congres dat tenslotte tot één definitief besluit kwam, te weten het afschaffen van de des-piccolo; er zal aan de instrumen- tenbouwers geadviseerd worden uit sluitend g-piccolo's op de markt te brengen, hetgeen veel transpositie- werk voor de corpsen zal voorkomen. Over de benaming van de orkesten is veel te doen geweest, maar tot een besluit ook hierirt uniformiteit te brengen is men nog niet gekomen. De achterban ós immers te zeer ver trouwd met de tot nu toe gebezigde traditionele uitdrukkingen. Concerten De avondconcerten waarmee de con gresdagen werden besloten, hebben veel indruk gemaakt. De Koninklijke Mariniers Kapel die op de openingsa vond speelde had het hoorbaar moei lijk met een niet alledaags program ma van uitsluitend Nederlandse com ponisten. Ook de Gevu-ibrassband uit Utrecht was bij zijn concert kennelijk niet in topvorm. Maar het waren de Koninklijke Harmonie uit Deurne en het Nationaal Jeugdcorps die een grootse indruk achterlieten bij de ve le toehoorders. Piebe Bakker, juist terug met zijn jeugdorkest van een succesvolle toernee door Denemarken waarover wij reeds berichtten had een excellent programma samen gesteld van werken die 'speelbaar' zijn, goed aanspreken en bovendien inspireren tot musiceren. Ook dit was een grotendeels Nederlands program ma. De totaalklank van het orkest was bijzonder fraai, maar ook in de sec ties. met name die van de trombones, werd een ongekende homogeniteit be reikt. Dat het N.J.O. ook graag het moderne werk speelt, bleek wel uit de toegiften die na Pi Scheffers 'Going Dutch' volgden. Jan Hollander, Henny Kamrines en Sipke Bakker bleken solisten van groot formaat in Kees Vlaks 'Concerto grosso voor trompet, hoorn, trombone en orkest'. Uit de reacties van het publiek bleek wel dat dit concert een zeer gewaardeerde afsluiting was van een congres, dat o.a. voor de internationale toenade ring, uitwisseling van composities en dus repertoireverrijfcing van groot be lang geacht moet worden. Van een verslaggever BLADEL Omdat zij speelden in zijn haverveld, heeft een boze boer in Bladel (N.B.) gisteren en eergisteren samen met twee andere boeren vijf jongetjes ogesloten en kaalgeknipt. Toen de ouders hun kinderen (tussen 8 en 14 jaar oud) kaal zagen thuisko men, deden ze aangifte bij de politie. Die heeft tegen de daders inmiddels proces-verbaal opgemaakt wegens mis handeling. MUSSELKANAAL Tijdens een bij eenkomst over het nieuw geplande jeugdcentrum te Musselkanaal, bleek dat er een bedrag van 134.000 nog niet is gedekt. Men gaat met nieuwe motiveringen naar CRM om de zaak rond te krijgen. In de globale begro ting bleken nog enkele punten niet duidelijk te zijn geweest. Er zal op het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een beroep worden gedaan om deze zaak goed te keuren en het bedrag te financieren. Volgens wethouder M. Bloemsma van Stadskanaal heeft men wel alle hoop dat de moeilijkheden binnenkort kun nen worden opgelost, dooh de moge lijkheid dat de start van de bouw van het centrum iets zal worden ver traagd, is niet uit te sluiten. Uit enquête van NIPO blijkt: UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van 'de schrijver vermeld. (ADVERTENTIE) Kom naar het Dolfinarium Harderwijk t show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. Van een verslaggever DEN HAAG De meningen onder het Nederlandse publiek over de de fensienota zijn sterk verdeeld. Dit heeft het NIPO vastgesteld op basis van een steekproef. 41 procent van de bevolking vindt dat de defensieplan nen moeten worden uitgevoerd, 32 procent vindt van niet, geen oordeel was er bij 27 procent. Dezelfde verhouding was er vrijwel op de vraag 'Blijft de krijgsmacht sterk genoeg of wordt hij te zwak': sterk genoeg 40 procent, te zwak 33 proeent. Ook hier was de groep zon der oordeel 27 procent. Het enthousiasme voor de defensie plannen van de regering was sterk bij de PvdA en PPR. De tegenstand trad het duidelijkst op bij aanhangers van WD en AR. Van de WD-st emmers Van een verslaggever ROTTERDAM De bedrijfsleden- groep van de industriebond NW bij de werf Wilton-Feijenoord heeft mi nister Boersma van sociale zaken ge vraagd de aanvraag van het bedrijf om tweehonderd buitenlandse werkne mers te mogen werven af te wijzen. Het percentage buitenlanders is de laatste jaren tot bijna 20 gestegen en steeds meer Nederlandens, die in de knel dreigen te komen, gaan weg, aldus de groep. Zij vraagt zich af hoelang het nog zal duren voorsat er ernstige arbeidsonrust ontstaat. Directeur B. Wilton van de werf ziet het niet zo somber in en zegt dat er geen klachten zijn. Het bedrijf kan bovendien niet zonder de werknemers uit het buitenland omdat Nederlan ders eenvoudigweg niet zijn te krij gen, aldus de heer Wilton. was 54 procent van mening dat de Nederlandse defensie te zwak wordt bij uitvoering van de defensienota, 26 procent zei dat deze sterk genoeg blijft. AR-kiezers: 52 procent 'te zwak', 17 procent 'blijft sterk genoeg'. Andere groepen: KVP 41 procent 'blijft sterk genoeg', 28 procent 'wordt te zwak' CHU 'blijft sterk genoeg* 40 procent en 'wordt te zwak" 37 pet. GRONINGEN Een omstreden ver slag van dertig bleuterhelpsters in de stad Groningen zal in de volgende raadsvergadering aan de orde komen door een interpellatie van het raads lid S. Brcekema (CDA). B. en W. moeten er volgens hem voor zorgen dat er geen gemeentepersoneel meer wordt ontslagen op grond van door de regering getroffen loonmaatregelen. De kleuterleidsters zijn ontslagen om dat thans het wettelijk verplichte mi nimum jeugdloon moet wordetn uitbe taald. Groningen beweert dat niet te kunnen betalen. In Groningen vindt men het een mer kwaardige zaak dat uitgereked een zich links noemend stadsbestuur het ontslag heeft verleend. Ook uit de linkse hoek is aangedrongen op het invoeren van het wettelijk minimum jeugdloon. Het wordt wel een wat vreemde maatregel gevonden dat de genen die daarvoor in aanmerking komen dan prompt door de gemeente worden ontslagen als aan deze aan drang gevolg wordt gegeven. Volgens de heer Broekema moeten B. en W. de ontslagen kleuterhelpsters weer in dienst nemen. VAN LEZERS Scheiding (13) In uw commentaar op de oproep van 'Schrift en Getuigenis' verleent u een ongeoorloofde uitbreiding aan de ge kozen beeldspraak, die doelt op Eli's (gebrek aaii) optreden tegenover zijn zonen: 'hij heeft hen niet eens be rispt'. Een slecht staaltje van, journa listiek. Amersfoort Ds. W. de Vries Scheiding (14) Uw commentaar 'Eli-ihouding' maakt duidelijk, dat u de regel '-an 'het derde van vergelijking' heel even on der de druk van uw standpunt terza ke, vergeet. U zoudt bv. ook Jezus kunnen verwijten, dat Hij de Here God vergelijkt met een onrechtvaardi ge rechter (Luc. 18)! Ten onrechte suggereert u, als zouden Hofni en Pinehas bepaalde theologen voorstel len. Ik ken dat, heb zelf die neiging ook. Het is maar zaak, die tijdig te onderdrukken, voordat je het volks klavier bespelen gaat. Overigens lijkt het mij verstandiger, dat u dergelijke zaken maar buiten uw rubriek van commentaar houdt. Leersum Ds. J. C. Hagen Scheiding (15) De oproep van Schrift en Getuigenis doet mij veel verdriet. Ook hierin beluister ik de tegenwoordige wereld se stem van onvrede. Kinderen Gods gooien geen stenen naar hun mede broeders en -zusters. Juist van Schrift en Getuigenis had ik een oproep ver wacht, zoals het Getuigenis van Van Niftrik c.s. of de Proeve van Rodder- bos en Berkouwer. Die verstaan wij als christenen en nemen wij ter har te. Nu is deze oproep een Eli-hou- ding: het laat ons koud wat wij stuk Scheiding (18) maken. Mijn verwachting is op Gods trouw en zijn overwinnende kracht, dat Hij ons weer bij elkaar brengt, zodat wij elkaar weer gaan begrijpen. Dan zal God ook ons werk zegenen. Maasland A. Noordam Scheiding (16) Een christelijk dagblad, dat het ker kelijk gedeelde protestantisme wil toespreken, dient rekening te houden met het betreurenswaardige feit van de kerkelijke gedeeldheid en zich te beperken in zijn oordeel over kerke lijke zaken. Uw recht, om de 'oproep' te becommentariëren, wil ik niet be twisten, maar dan had u dit in geheel andere bewoordingen, meer opbou wend dienen te doen. U koos positie en zeker niet in opbouwende zin. De verwarring wordt er groter door De 'oproep' laat ik onbesproken, daar over heb ik mijn persoonlijke gedach ten. Velsen II. J. Lips sr. Scheiding (17) De 'verontrusten' hebben een stoer rechtzinnig geluid laten horen. Het is echter de vraag, of dit werkelijk rechtzinnig is in de betekenis van de rechte gezindheid, zonder welke alles waardeloos is (1 Kor. 13!). Zou men met formele wetten in de hand her ders durven wegsturen, die eerlijk willen luisteren naar de ene goede Herder, Hem navolgen en niets liever willen dan blijven binnen de lichtr kring van zijn evangelie? Laten we ons samen verontrusten over ons ontstel lend gebrek aan liefde, verdraagzaam heid, geduld en bescheidenheid. Laten we allen onrustig worden over de verdere verbrokkeling van de gerefor meerde gezindte. Laag Zuthem Ds. J. L. Wielenga U stelt, dat dc theologische opvattin gen van dr. Wiersinga in sommige opzichten afwijken van die van Schrift en Getuigenis. De vereniging zou daarvoor dus in feite een comple te kerkscheuring over hebben. Maar het gaat om het hart van het evange lie, de verzoening door onze Here Jezus Christus. Dat is wel iets anders. Dr. Wiersinga ontkent, wat de cathe- cismius in zondag 15 uitdrukt: 'dat Hij aan lichaam en zielde toom van God tegen de zonde van het hele menselijk geslacht gedragen heeft, op dat Hij met zijn lijden, als met het enig zoenoffer, ons lichaam en onze ziel van de eeuwige verdoemenis ver loste'. Zoals Hofni en Pinehas de oud testamentische dienst der verzoening schonden door hun daden, zo schendt dr. Wiersinga de nieuwtestamentische dienst der verzoening door zijn leer. Rijswijk (ZH) P. Klein Scheiding (19) De oproep van Schrift en Getuigenis is te snel. Wat is namelijk het geval? Dr. Wiersinga heeft zich al voor ne gentig procent gewonnen gegeven, hetwelk uit de rapporten is gebleken. Eén punt was dr. W. nog niet klaar: hij realiseerde de eenheid van God en Mens, de beide naturen van Jezus Christus niet. Ondergetekende heeft het volste vertrouwen, dat dr. W. zich geheel gewonnen zal geven. Schrift en Getuigenis had zich dat moeten reali seren. Rotterdam P. C. van Wijk Scheiding (20) Het is mij altijd weer een raadsel, hoe mensen, die zich christen noe men, degenen die de bijbel niet op dergelijke wijze interpreteren als zij, van zich afstoten. Zij kunnen voor ieder die in hun ogen niet goed gelovig is, een bijbeltekst vinden om ze daarmee om hun oren te slaan. Ik z.ou Schrift en Getuigenis de volgende bijbelteksten willen voorhouden: Gij echter, wat oordeelt gij ut broeder? Zo zal dan een ieder onzer voor zichzelf rekenschap geven aan God (Romeinen 14 10, 12). En dan nog uit de brief van Jacobus 4 11, 12. Amsterdam E. de Jong (De grote toevloed brieven over dit onderwerp noodzaakte ons tot een selectie. Discussie nu gesloten. Red.). Abortus (4) De heer Weijel presenteert ons een wonderlijk verhaal. Hij zegt dat een ongewenst kind al invalide is voor de geboorte. Dat klinkt erg idealistisch. Het leven, een groot goed, mysterieus, goddelijk, heilig, daar moet men niet mee sollen. In de volgende zin zegt hij: 'Niet de moeder maar 't ongewens te kind is het probleem'. Dan zou je denken: Wat een materialist. Een kind wordt tot 'probleem' verklaard en dan moeten er maatregelen geno men worden. Afdoende maatregelen, tot volle bevrediging van degenen die het tot probleem verklaard hebben. Hij introduceert een nieuw woord, namelijk 'levensstraf'. Hij pleit ervoor dat babies het recht moeten hebben nooit geboren te worden In die geval len waarin zij onschuldig de levens- straf zouden moeten uitleven. Eerst dacht ik nog dat misschien softenon- babies of zo bedoeld werden, maar neen, dat recht zou in werking moe ten treden, wanneer men vooruit weet dat de toekomstige boreling 'geen optimale verzorging door de liefderijke toewijding van beide ou ders' kan verwachten. Er behoort geen reclame gemaakt te worden voor abortus, het is al erg genoeg als abortus nodig is. Met dit geschrijf, alsof het moderne tevreden makende pijnstillers gold, gaat het op reclame lijken. Dat gaat de verkeerde kant uit Den Haag A. Bronsveld TROS (2) De Tros is volgens mij een gevaarlijk verschijnsel omdat door haar preten tieloze programma's het lijkt plsof er geen problemen zijn. Je wordt door zo'n omroep heerlijk in slaap gesust Vergeet de derde wereld, vergeet hon ger, vergeet vervuiling etc. Gelukkig zien Tr.-Kw. en. NCRV deze verant woordelijkheid wèl in. Zeist R. Heuvingh

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9