Dean gaat jaar cel in Ijsberg wijkt voor olie Moskou wil profiteren van 'crisis van het kapitalisme' Grieken dreigen met opzegging akkoord wr Israël roert krijgstrom Britse advocaat: martelen onder Makarios usance Pleidooi voor communistische wereldconferentie Nixonik zit in het nauw Drie kranten in Portugal krijgen verschijningsverbod Amnesty wil onderzoek Vietnamezen Palestijnen krijgen bureau in Moskou TROUW /KWARTET ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7 K8 WASHINGTON (AP, Reuter, UiPI) Rechter John Sirica heeft John Dean, de voormalig adviseur en kroongetuige in het Water- ga te-schandaal, een gevangenisstraf van één tot vier jaar gegeven. President Nixon heeft weer tien Watergate-bandjes afgestaan en laten erkennen dat zijn positie in het Huis van Afgevaardigden, die over zijn 'impeachment' gaan praten, niet zo rooskleurig is. Bij de kast van New Foundland, in de buurt van Canada, heeft een sleepboot van de Hudson Service een complete ijsberg weggesleept. De kolos, die drie kwart gedeelte onder water steekt, moest weg omdat de oliemaatschappij British Petroleum naar olie moest boren op de plaats waar de berg zich bevond. Ijsbergen kun meer dan tien miljoen ton zwaar zijn. Overleg over bestandslijnen begonnen ANKARA. ATHENE, NICOSIA (Reuter. UPI, AP) Op het hoofd kwartier van de Verenigde Naties in Nicosia zijn gisteren de be sprekingen tussen militaire commandanten van Griekenland. Turkije. Engeland en de vredesmacht van de Verenigde Naties begonnen'om de bestandslijnen op Cyprus vast te stellen John Dean, de man die Nixon ervan heeft beschuldigd direct betrokken te zijn geweest bij het in de doofpot stoppen van de Watergate-inbraak, heeft gisteren een tot vier jaar gevan genisstraf gekregen. Dit betekent dat Dean een jaar achter de tralies gaat en na dit jaar om vrijlating kan verzoeken. Als hij zich goed gedraagt en geen andere bezwaren rijzen komt hij dan vrij. Zo niet dan jan hij tot vier jaar worden vastgehouden. Dean had begin 1973 beloofd als voor malig raadsman van Nixon alles te zullen onthullen wat hij gezien en gehoord had. Als gevolg van die me dewerking was hem slechts samenzwe ring ten lasle gelegd. De maximum- TEL AVIV, BEIROET (AP, AFP, Reuter, UPI) Israëlische kran ten hebben, na verklaringen van een reeks Israëlische topfunctio narissen, gewaarschuwd dat het land voorbereid moet zijn op een nieuwe oorlog, en dat de Arabie ren moeten weten dat Israël tot een nieuwe preventieve krijg kan besluiten. Het invloedrijke dagblad Ha-Sretz schreef: 'Israël moet op oorlog voorbe reid zijn. Dit vergt niet alleen militai re paraatheid, maar ook politieke ac tie!' Tegelijk schreef het blad: 'Het is voldoende voor de Arabieren te weten dat in Israël de keuze is teruggekeerd of wij wel of niet een preventieve oorlog (uit voorzorg) moeten begin nen.' Ha-kretz schreef een en ander nadat minister van binnenlandse zaken en politie Sjlomo Hillel had gewaar schuwd dat in een volgende oorlog de centra van Israël, zoals de steden Tel Aviv eh Haifa, in het slagveld zullen komen te liggen. Voor Hillel hadden premier Jitzak Rabin en stafchef Mor- dechai Goer gezegd dat voor het eind van dit jaar een nieuwe oorlog kan ujtbreken, als gevolg van Arabische ontevredenheid over de huidige Mid den-Oostenregeling en tijdens het ver dere verloop van de onderhandelingen in Genève. Allon De Israëlische minister van buiten landse zaken Jigal Allon heeft in Washington, waar hij op bezoek is, duidelijk gemaakt dat zijn land niet al te veel belang hecht aan de Geneef- se vredesconferentie. Genève is op zichzelf als symbool zeer belangrijk 'maar niet als een forum voor het bereiken van een overeenkomst tussen Israël en de Arabische staten', aldus Allon. Minister van defensie Sjimon Perez heeft gisteren onthuld dat de Israëli sche luchtmacht in juli Russische he likopters heeft verjaagd die in de Golf van Suez hadden getracht Israëli sche marineschepen te fotograferen. Het in Libanon verschijnende pro- Palestijnse dagblad Al Moharrer heeft gisteren gemeld dat het Egyptische opperbevel druk uitoefent op presi dent Sadat om 'oprecht en ernstig' te streven naar herstel van de goede betrekkingen met de Sowjet-Unie. Het Egyptische leger zou daartoe zijn ge komen omdat er nieuwe Russische wapens en reserve-onderdelen nodig zijn om recente leveranties van de VS aan Israël in evenwicht te brengen. Volgens Al-Moharrer hadden de VS Egypte alleen wapens geleverd die nuttig zijn voor binnenlands gebruik, maar niet voor een oorlog. Palestijnen De drie radicale Palestijnse bewegin gen, die eerder een ultimatum van drie maanden hebben gesteld aan de overkoepelende Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, hebben gisteren verklaard dat de PLO thans niet de 'werkelijke opinie vertegenwoordigt' van de Palestijnse beweging maar er slechts een 'bijzondere trend' van is.- De dissidente Palestijnse groepen zijn het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, het Volksfront-Alge meen Commando en het Arabische Bevrijdingsfront De drie groepen noemen zich nu het 'verwerpings front': zij eisen verwerping van elke oplossing van het Palestijnse pro bleem dat niet de terugkeer betekent van Palestijnen in geheel Palestina, met inbegrip van Israël. De PLO. die veel gematigder eisen stelt is, under leiding van Jasser Arafat, in M^ou aan het onderhandelen. straf daan-oor is vijf jaar gevangenis en 10.000 dollar boete. Rechter Sirica heeft gezegd dat Dean zich pas op 3 september bij de autoriteiten hoeft te melden, zodat hij zijn vrouw Maureen kan heLpen bij het verzorgen van zijn ernstig zieke schoonmoeder in hun huis in los Angeles. Sirica wees giste ren vonnis nadat hij een verzoek van Deans advocaat om uitstel van de hand had gewezen. Bandjes Rechter Sirica heeft gisteren weer tien bandjes gekregen met Watergate- gesprefcken die Nixon na het vonnis van het Hooggerechtshof niet meer kan achterhouden. Hij moet in totaal 64 bandjes afstaan. Over de bandjes is weer deining ontstaan nu is gebleken dat een ervan een belangrijk gesprek van vijf minuten en dertien seconden mist. De Amerikaanse columnist Jack Anderson heeft al geschreven dat ook met deze banden is geknoeid. Er zou voorts nog een 'gat' van 18 en een halve minuut voorkomen in een ge sprek tussen Nixon en topmedewer- kers, drie dagen na de Watergate- inbraak. Voorts zouden gesprekken op de band helemaal niet kloppen met de versie die Nixon ervan heeft gegeven in een pakket loodzware documenten aan het Congres en die onder meer wegens de vele vloeken en andere krasse taal van de president geweldige deining in de VS hebben doen ontstaan, en fors bijgedragen tot de anti-Nixon stem ming in het Congres. Nixons woordvoerder Gerald Warren heeft gisteren een nieuwe strategie van het Witte Huis laten doorscheme ren. Warren erkende voor het eerst dat Nixon zich in een moeilijke posi tie bevindt en toonde de president als 'verdrukte', die nu een politiek ge vecht tegen het Congres voert In de Sowjet-Unie heeft het tijd schrift Nieuwe Tijden gisteren in een kort artikel uitgelegd wat 'impeach ment' van de president in de VS betekent. Het blad noemt dit 'een speciale vorm van juridische praktijk die in sommige bourgeois-landen wordt gehanteerd en toegepast in ge vallen waarbij beschuldigingen tegen hoge functionarissen zijn ingebracht. In de meerderheid van de gevallen is Impeachment bedoeld om allereerst te worden gebruikt tegen het staats- hoodd dat handelingen heeft gedaan die strijdig zijn met de grondwet. De straf die op impeachment volgt is in de praktijk niet veel meer dan ont slag, hoewel een persoon die uit de macht is ontzet door een gewone rechtbank kan worden berecht en on derworpen aan een gerechtelijke straf'. Het tijdschrift was destijds het eerste Russische blad dat gewag maak te van de Watergate-zaak en Nixons rol hierin. Ook nu heeft het blad als eerste in de Sowjet-Unie uitvoerige informatie gegeven over wat impeach ment betekent. pan. Deze herinnering, ontleend aan een hoofdartikel in de Prawda, kan moge lijk gezien worden als een tamelijk nauwkeurige typering van wat het Kremlin tot de leiders van de andere communistische partijen zegt. Het ar tikel in de Prawda was bedoeld om het belang te onderstrepen van een communistische wereldconferentie, waar verschillende belangrijke partij en zich totdusver hebben verzet. Zij vrezen dat het Kremlin de conferentie wil gebruiken om zijn eigen leider schap van de communistische wereld beweging opnieuw te bevestigen en om de onafhankelijkheid van de ande re partijen in te perken. Om aan dit verzet een eind te maken heeft het Kremlin de laatste tijd ge probeerd het groeiende revolutionaire potentieel in onze wereld onder druk te zetten. De communisten zouden dit potentieel voor hun eigen doeleinden kunnen gebruiken, als zij bereid zijn een conferentie bij te wonen om het eens te worden over een analyse van de situatie en om een plan voor een gezamenlijke actie op te stellen. Oppervlakte De woordenstrijd tussen het Kremlin en de andere partijen speelt zich voornamelijk achter de schermen af, maar zo nu en dan komt er iets aan de oppervlakte in partijbladen, zoals het Spaanse communistische blad Nu- estra Bandera. Het aandringen van Moskou dat de communistische poli- LISSABON (AFP. Reuter. AP) Twee in Lissabon verschijnende kran ten zijn gisteren officieel op de hoog te gesteld van het feit dat zij gedu rende twee dagen zijn geschorst en een derde blad voor drie dagen, om dat zij een bericht hadden gepubli ceerd dat in strijd was met de bepa- tiek gezamenlijk opgesteld en gecoör dineerd moet worden en dat er een organisatorische eenheid tussen de partijen moet zijn, zou volgens de Spanjaarden een terugkeer zijn naar het idee van een internationaal com munistisch 'centrum' Het Kremlin verwierp deze beschuldi ging, maar besloot tegelijkertijd zijn belangrijkste man die belast was met de betrekkingen met andere commu nistische partijen, Boris Panomarew, naar Parijs en Rome te zenden om de kwestie uit te praten met andere communistische partijleiders. Wat Po- nomarew hun vertelde, zoals blijkt uit een artikel dat hij kort geleden schreef, was dat een nieuwe conferen tie noodzakelijk is om 'met gezamen lijke inspanning de lijn voor een gemeenschappelijke communistische actie vast te stellen, die inhaakt op de nieuwe omstandigheden'. Alle crises in de westerse wereld zijn nu volgens Ponomarew 'voor het eerst zo nauw met elkaar verbonden en werken zo krachtig op elkaar in, dat er een geheel nieuwe situatie is ont staan'. Het zou niet langer gaan om een simpele verdieping van de kloof in de kapitalistische wereld, maar om een 'definitieve, kwalitatieve verschui ving in de ontwikkeling van de alge mene crisis van het kapitalisme'. Dit is een toespeling op de marxistische formule die zegt. dat op een zeker punt een groei in kwantiteit leidt tot een verandering in kwaliteit, die op haar beurt de voorwaarden schept, die lingen betreffende de persvrijheid. Het bericht ging over een demonstra tie door Mao-isten waarbij een verkla ring werd uitgegeven door politieke groepen van de Kaapverdische eilan den waarin de regering ervan werd beschuldigd het 'werkelijke streven van ons volk naar een totale onafhan kelijkheid' te hebben verraden De tien leden van de militaire com missie die in het leven is geroepen om een oogje op de Portugese pers te houden zijn afgetreden uit protest tegen deze maatregel. Een vierde Por tugese avondblad verscheen gistermid dag niet uit solidariteit met de drie andere bladen. door Victor Zorza nodig zijn voor een 'revolutionaire sprong'. Bronnen De kwantitatieve veranderingen wor den in Moskou nauwkeurig bijgehou den, zoals dat gebeurt met de tempe ratuur van een stervenae patiënt. Het partijblad Kommunist schrijft dat in de afgelopen vijf jaar 225 miljoen mensen deelnamen aan stakingen in de ontwikkelde kapitalistische landen. In de vijf daaraan voorafgaande jaren waren dat er slechts 164 miljoen ge weest. Vier miljoen Fransen namen deel aan de stakingen van 1972. 34 miljoen Italianen deden dat in 1973 en zes miljoen Japanners leverden dit jaar al hun portie. Looneisen zijn volgens het blad de belangrijkste bronnen van 'het revolutionaire po tentieel van de werkende klasse'. De strijd voor hun belangen leert de arbeiders 'de noodzaak van een socia listische revolutie te begrijpen'. De Prawda vindt aanwijzingen van 'groeiende mogelijkheden' in de re cente Franse verkiezingen, die links bijna de helft van de uitgebrachte stemmen bezorgden, maar ook in het echtscheidingsreferendum in Italië en de 'eerste stappen' van de revolutie in Kort voordat het overleg begon dreig den de Grieken de overeenkomst van Genève over Cyprus op te zeggen als de Turken voort zouden gaan met het bestand te schenden. De door de Griek se regering beheerste radio kondigde aan dat Griekenland klaar was om stap pen te ondernemen als Turkije zich niet wenste te houden aan het staakt- het-vuren dat Engeland, Griekenland en Turkije -p 30 juli overeenkwa men. De besprekingen die oorspronkelijk gistermorgen zouden beginnen waren al uitgesteld omdat de Turken lieten weten hun voorbereidingen voor de besprekingen nog niet te hebben voltooid. Aan de eerste fase der be sprekingen wordt niet deelgenomen door vertegenwoordigers van de Turkse en Griekse Cyprioten. Bufferzones De vredesmacht der Verenigde Na ties is gisteren begonnen met de uit voering van de voorzieningen van het Geneefse akkoord. Nadat de veilig heidsraad donderdagavond een reso lutie had aanvaard waarin de vredes macht werd toegestaan in de buffer zones tussen de Grieks-Cypriotische en de Turkse troepen te patrouilleren zijn de VN-militairen in actie geko men. De eerste taak van de vredes- Portugal. Ponomarews discussie over de crisis waarin het kapitalisme ver keert brengt hem tot de conclusie dat het 'de arbeidersbeweging in Enge land was, die de conservatieve rege ring ten val bracht'. Griekenland zon der de kolonels en Spanje zonder Franco bieden nieuwe mogelijkheden. En zo zijn er volgens Ponomarew nog vele anderen. Verschil De Russische omschrijving van 'de crisis van het kapitalisme' verschilt echter enigszins van de analyse van de betekenis van de inflatie aan de hand van in het Westen gepubliceer de cijfers. Terwijl sommige Sowjet- leiders de teruglopende stabiliteit in het Westen lijken te verwelkomen om er winst uit te kunnen slaan, zijn anderen daar niet zo zeker van. 'Wij zijn er ons van bewust', aldus Georgi Arbatow, hoofd van het Sowjet-insti- tuut van Amerikaanse studies, 'dat de crisis in de bourgeoismaatschappij verschillende politieke gevolgen kan hebben'. De crisis van de jaren dertig produceerden een Roosevelt met diens New Deal in de Verenigde Staten, en Hitier, nationaal-socialisme en oorlog in Duitsland. De Prawda wijst er op dat de 'revolu tionaire opstand' parallel loopt met het ontwaken van de 'krachten van de reactie, niet alleen in Chili maar ook in vele andere landen. Communisti sche partijen worden volgens het blad opnieuw geconfronteerd met de taak, 'de vertroebelde golf van fascisme' tegen te houden. Moskou probeert die partijen te overtuigen van de urgentie van een communistische wereldconfe rentie. Het streeft naar coördinatie om een stukje van de onafhankelijk heid van die partijen af te nemen. Sommige communisten verdenken Moskou er van, dat het daarin meer geïnteresseerd is dan in grotere revo lutiekansen of ÏYi de dreiging van een herlevend fascisme. macht op Cyprus is de bestandslijn trekken. Dit zal grote moeilijkheden opleveren aangezien de Turkse inva sietroepen nog steeds op Noord-Cyprus gevormde bruggehoofd uitbreiden. Zo trokken in de loop van gistermorgen de Turkse infanteristen Lapithons en Karavas, de twee grootste plaatsen van het district Kyrenia binnen, nadat ze eerder deze week de steden met tanks beschoten hadden. Rond het middag uur maakten de Turkse troepen zich meester van de verlaten plaatsen Agri- daki en Larnaca. Hiermee zijn de Turkse troepen heer een meester in het westelijk deel van het gebergte bij Kyrenia. De Turken voeren nog steeds tanks, manschappen on munitie aan naar Cyprus. Hoewel bij de gevechten van de afge lopen drie dagen officiéél geen slacht offers zijn gevallen, hebben sommige burgers meiding gemaakt van doden in Agridaki 'Voor altijd Turks' Uit Ankara komen berichten dat Tur kije van plan is de commando- en pa rachutistenbrigades, die bij het de invasie op het eiland de spits afbeten, door anderen zullen worden vervan gen. Volgens waarnemers wijzen deze plannen erop dat Turkije de op Cy prus veroverde posities wil vast hou den. Naar schatting heeft Turkije nu 30.000 man op het eiland. Premier Bulent Ecevit van Turkije heeft al verklaard dat Kyrenia 'voor altijd Turks' zal blijv. De president van Cyprus, Glafkos Cle- rides, heeft gisteren gewaarschuwd dat hij zal aftreden, als de"Grieks-Cypri otische fracties niet ophouden onder ling te krakelen. Hij doelde hiermee op de pro- en anti-Makarios groepen op het eiland. De opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten, generaal Grigorios Bonanos, heeft zijn ontslag ingediend. De regering zou hem verzocht hebben voorlopig nog in functie te blijven tot dat een opvolger is benoemd. Het hoofd van de Griekse militaire po litie, brigade-generaal Dimitrios Ioan- nidis, die onder het militaire bewind als de heerser achter de schennen gold, wordt voor een half jaar op non- actief gesteld. Huntsville HUNTSVILLE (UPI) De gevange nisautoriteiten van Huntsville in Texas, waar drie gevangenen al tien dagen 13 gijzelaars vasthouden in de bibliotheek van de gevangenis, zullen geen informatie meer geven aan de pers over de onderhandelingen met het drietal. Volgens de autoriteiten worden de levens van de gijzelaars verder in gevaar gebracht met voor lichting over de eisen van de mannen die de dertien vasthouden. De leider Fred Gomez Carrascc, die wegens drugsmokkel e*i poging tot moord tot levenslang is veroordeeld, heeft geëist dat hijr een gepantserde auto krijgt en dat hij en zijn vrienden het gebouw alleen willen verlaten als zij de gijze laars daarbij als schild kunnen ge bruiken. Negen gijzelaars zullen daar na worden losgelaten en met de overi ge vier de aftocht geblazen. De autori teiten willen de auto geven maar eisen eerst loslating van de gijzelaars. Carrasco's commentaar: 'Als jullie po ker spelen dan moet je weten dat ik alle vier de azen en de joker in handen heb'. LONDEN (Reuter) Amnesty Inter national, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen overal ter wereld, heeft een internationaal on derzoek gevraagd naar berichten dat 14 Vietnamezen die in juni uit Hong kong waren gezet, in een Zuidvietna- mese gevangenis op het eiland Con Son (waar destijds tijgerkooien wer den aangetroffen, zijn omgekomen. De veertien zouden aan ziekten en ver wondingen zijn overleden. 25 mannen van de groep van 118 Vietnamezen, die op 17 juni uit Hongkong waren gezet wegens overtreding van de emi gratiebepalingen, waren in het Zuid- vietnamese leger ingelijft en in ge vaarlijke gevechtszones ingezet. Hun verwijdering vond plaats uit Hongkong hoewel Australië voor de Vietnamezen had gepleit en Frankrijk en ook Nederland aan enkele van de vluchtelingen asiel had aangeboden. Amnesty heeft zijn vraag om een onderzoek gericht aan Zuid-Vietnam, Engeland. Hongkong, Australië en an dere landen. Strijd bij Da Nang- SAIGON (Reuter) Eenheden van de Viet Cong in Zuid-Vietnam hebben drie regeringsstellingen in de provin cie Queang Nam onder de voet gelo pen. Volgens militaire zegslieden was dat ten zuidwesten van de kuststad Da Nang. die daar echter niet recht streeks door wordt bedreigd. De stel lingen werden verdedigd door 400 man, van wie er 150 worden vermist. De Viet Cong-opmars naar het oosten van de provincie Qoeang Nam is nu de derde week ingegaan en er zijn sterke aanwijzingen dat in de provin cie Binh Dinh de strijd ook heviger wordt. Er is daar fel gevochten langs hoofdweg nummer 1. de weg tussen Qoeang Tri en Saigon. Indiase kernbom NEW DELHI (AP) Bijna tweeder de van de Indiërs, die een of andere opleiding hebben genoten en niet analfabeet zijn, meent dat India haar kennis op het gebied van kernenergie moet gebruiken om atoombommen te maken. Dit blijkt uit de uitslag van een onlangs in India gehouden opinie peiling. Premier Idira Gandhi had destijds na de eerste Indische atoom- proef verklaard dat Indië geen atoom bom zal gaan maken. 49 procent van de ondervraagden vond voorts dat de kennis op het terrein van de kerne nergie voor zowel de economische ontwikkeling van het land, als het ontwikkelen van atoombommen moet worden gebruikt. 90 procent zei trots te zijn op de In<Jische kernproef en 89 procent meende dat de kernproef het aanzien van India in de wereld heeft opgevijzeld. Chinese chirurgie PEKING (Reuter) Chinese chirur gen zijn zestien uur bezig geweest met het opereren van een vrouw en hebben haar lichaam drie keer open en weer dichtgemaakt. De vrouw werd behandeld voor een kwaadaardig gezwel in de ingewanden. Reden van de langdurige operatie was het uitbreken van een politiek twist gesprek aan de snijtafel. De chirurgen hadden het gezwel aanschouwd en besloten niet in te grijpen omdat dit niet meer zou baten en de vrouw de behandeling mogelijk ook niet zou overleven. Een propaganda-functionaris van de Chinese partij in het ziekenhuis hoor de ervan. Hij verweet de chirurgen dat zij hun eigen reputatie belangrij ker vonden dan de belangen van het volk een teken dat zij nog steeds door 'revisionistische' (ketterse) in vloeden werden beheerst. De chirur gen togen opnieuw aan het werk, zagen het tumrr opnieuw en kwamen weer tot dezelfde slotsom. Daarop gaf cle propagandaman de artsen een dosis 'klassen-onderricht'. Weer werd tot operatie overgegaan en nu met succes, aldus de krant uit de stad Sjengjang in noordoostelijk China. Zestien uur later was de vrouw, nu zonder tumor, klaar en werd zij levend en wel uit de operatiezaal weggereden: gered door de zuivere toepassing van de marxistisch-leninistische beginselen en de gedachten van Voorzitter Mao. Aldus de krant van Sjengjang. Kip in Tanzania DAR ES SALAAM (UPI) Ook kippen kunnen 'gekleurd' zijn. Er zijn 'kapitalistische' en 'socialistische' op gevoede kippen. Dat meent tenminste de staatscommissie in Tanzania, die erop moet toezien dat 's lands politici en ambtenaren geen extra inkomsten hebben. De commissie heeft een richt lijn verstrekt voor de opvoeding (bij k:ppen spreekt men van 'fokken') van kakelende en eileggende pluimvee. De commissie zegt in de richtlijn dat zij geen bezwaar zal aantekenen als men de kip opvoedt (fokt) om er winst op te maken. Maar de kippen moeten dan wel worden gefokt 'langs socialis tische lijnen'. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO toestemming ge geven in Moskou een PLO-bureau te openen. Daarmee zal het voor het eerst zijn dat Moskou een Palestijnse organisatie in zekere mate officieel er kent. Het PLO-bureau wordt volgens dezelfde procedure gesticht als dat van de Viet Cong, die in 1969 een bu reau in Moskou opende en Russische erkenning verwierf. John Dean: voor kroongetuige LONDEN Een vooraan- aanstaande Britse advocaat die voor en tijdens de staatsgreep In Juli op Cyprus vertoefde, heeft In een artikel In de Times geschreven dat martelen ln gevangenissen op Cyprus onder president Makarios 'schering en inslag' was. De advocaat. Stephen Terrell (een's) C(ounsel), beschreef zijn prvaringen nadat hij in april naar Cyprus was gegaan om het dagblad Ethniki en zijn hoofdredacteur te verdedigen tegen een beschuldi ging van belediging van aartsbis schop Makarios. Terrell zei dat maar één rechter op Cyprus, Takis Orphanides, de moed had gehad te protesteren tegen de martelpraktijken van een 3.000 man sterk 'tactisch onder deel' van de geheime politie. Het is volgens de Britse advocaat deze ploeg geweest die zes weken gele den op Cyprus vier Engelsen in een Landrover-jeep doodschoot. Volgens Terrell heeft zijn assistent voor de verdediging van Ethniki door marteling drie weken geleden drie gebroken ribben opgelopen. Deze advocaat. Kyriacos Saviriadcs, was op 11 Juli gearresteerd. Saviri- ade> werd na de staatsgreep minis ter in de nieuwe Cyprische rege ring. Aartsbisschop Makarios die in Londen verblijft was niet be reikbaar voor commentaar op Tcr- rells artikel. Het Kremlin houdt de communisten in de wereld voor dnt de toe nemende crisis van het Icapitidisme' hun mogelijkheden bieden, die zich eerder niet voordeden. Moskou herinnert hen aan 'de verdere verzwakking van de positie van het imperialisme en de afnemende politieke en economische stabiliteit daarvan Het zet alle symtomen op een rijtje: inflatie, financiële criseswerkloosheid, de energie crisis en 'contradicties' tussen de Verenigde Staten, Europa en Ja-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8