Nog geen experimenten met eigen risico in de ziekengeld-verzekering 'Overbodige ziekenhuisbedden' betwist madurodam! Eis van negen jaar voor in woeste drift doden van meisje Acties van de boeren Actie in Goes: Laat de hond 't in de goot doen Raadslid stapt op na rumoer om bezetten wethouderszetel PAK Discussies in commissie gestrand Rotterdam mag bij huisvestingsbeleid niet discrimineren Straaljager valt: piloot komt om n METZLER- Garagetarieven twee procent hoger Laat 'ns wat van je Kleuterplaats in bus Gestolen vrachtwagen leea teri'^evonden Rekenfout in aanval op proefschrift dr. Cremers Studenten moeten dokter zoeken Universiteiten stoppen gratis hulp van artsen TROUW/KWARTET ZAITiBRPiAG 3 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3 K5 Van onze sociaal-economische redactie OTREGHT In de siib-commissie 'Eigen risico' van de Sociale Verzekeringsraad is tussen de verte genwoordigers van de werkgevers en de werknemers geen overeenstemming bereikt over den wense lijkheid van experimenten met een eigen risico in de ziekengeldverzekering. De commissie had tot taak na te gaan of invoering van een eigen risico mogelijk en wenselijk is en lioe daardoor liet ziekte verzuim zou worden beinvloed. Het rapport van de commissie dat gisteren s gepubliceerd is voorgelegd aan de minister van sociale zaken.'De discussies strandden op de vraag wie het eigen risico moet betalen. De werkgevers meenden dat beide partij en een deel van het eigen risico moeten dragen, de werknemers stel den zich op het standpunt dat de ondernemingen de lasten voor hun rekening moeten neme. Dit onder meer, omdat het weer in voeren van een eigen risico voor de werknemer een aantasting van verkre gen rechten zou zijn: de twee wacht- dagen in de ziektewet (geen uitkering over de eerste twee dagen van de arbeidsongeschiktheiden de beper king van de uitkering tot tachtig procent van het loon, zijn in de cao's voor vrijwel ailile werknemers geheel of gedeeltelijk ongedaan gemaakt. De werkn emersvertegenwoordigers RITA 'Hoelang moet hij nog achter de tralies?' voerden ook aan dat kort verzuim vaak een vlucht is uit een 'situatie van zich niet welbevinden' en dat de werkelijke problematiek zal worden verdoezeld, ais men dit verzuim wil terugdringen door een eigen risico voor de werknemer. De werkgevers maakten op hun beurt bezwaar tegen een aantal experimenten, die waren uitgewerkt door prof. d-r. H. Philipsen van het Nederlands Instituut voor preaventieve geneeskunde. Een van zijn voorstellen was aan iedere werknemer per jaar minstens vijf snipperdagen extra te geven met de bepaling dat elke eerste ziektedag als snipperdag geldt. Op die marnier zou volgens hem kunnen worden Vervolg van pagina 1 waren blokkades tussen Heinenoord- tunnel en Hellegatsplein. waardoor lange files op de Zeelandroute ont stonden. In Zeeuws-Vl a an deren zoch ten de boeren hun kracht niet in de bezetting van wegen: rondtrekkend veroorzaakten zij er veel verkeersop stoppingen. Een aantal boeren ging over tot bezetting van het veer Krui- ningen-Perkpolder, dat daarop enige tijd uit de vaart genomen moest wor den. De rijkspolitie in Dordrecht noemde het grote probleem dat de acties van de boeren in feite miet georganiseerd waren ('iedereen doet maar wat hij will'), waardoor de toestand zeer ono verzichtelijk werd. Het treinverkeer tussen Hengelo en Almelo liep gister morgen vertragingen op toen een chauffuer met zijn bestelauto de boe- ren-blokkade aan de overweg aan de Deldensestraat in Almelo trachtte te omzeilen en ongeveer twintig meter over de spoorrails reed om verderop te trachten de spoorbaan over te ko men. Hij bleef met zijn auto steken en een kraanwagen moest de bestelau to van de spoorbaan tillen. VERTROUWEN De Groninger maatschappij van land bouw stelde zich gisteren achter de acties, zich daarmee distantiërende van het beleid van de landelijke boe- renorganisaties. Dat de Friese boeren in het algemeen niét meededen werd door de voorzitter van de Friese maatschappij van landbouw verklaard uit het feit dat zij vertrouwen hebben in hun hoofdbesturen. 'De Friese boe ren willen wel harde eisen stellen. Mocht het overleg geen oplossing le veren, dan komen er harde acties, die de Friese ipaatschappij zal steunen', zei de voorzitter. De katholieke platte landsvrouwen verklaarden zich in een telegtam solidair met het beleid van de centrale landbouworganisaties. WEER OPROEP De drie centrale landbouworganisaties hebben gisteren opnieuw- een beroep gedaan op hun leden om zich, nu het gesprek met de regering op gang komt, van acties te onthouden. Minis ter Boersma sloot zich gisteren 'van harte' bij die oproep aan. Minister Boersma zei gisteren dat men niet moet denken dat het kabinet nu 'plot seling wakker is geworden'. Het wist al dat er problemen aan het groeien waren en dat zal, aldus Boersma, minister De Gaay Fortman bedoeld hebben toen die zei dat hij niet zo onder de indruk was van de boer en de monstraties. Boersma zei dat de landbouw, na een gunstig seizoen *72/73, nu een grote terugval meemaakt, onder meer door stijging van de energie- en vervoer- sprijzen. Als het kabinet iets doet, zal dat echter in overeenstemming met de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek moeten gebeuren. De heer C, G. A. Mertens, voorzitter van de Katholieke Boeren- en Tuin- dersbond, had de indruk dat in stre ken waar geen demonstraties gehou den worden, op veel punten moeilij ker is dan waar men wel demon streert. Dat men zich rustig houdt kan een gevolg zijn van het feit dat meer boeren georganiseerd zijn en het overleg afwqchten. Als zo'n ge bied zag hij het zuiden des lands, waar 96 procent van de boeren geor ganiseerd is. Van een verslaggever DEN HAAG Bij koninklijk besluit is een beslissing van de Rotterdamse gemeenteraad vernietigd, die het mo gelijk maakte de huisvesting zo te regelen, dat een. 'evenwichtige samen stelling van de bevolking in een wijk' niet wordt verstoord. De gemeente Rotterdam moet nu een zodanig huis vestingsbeleid voeren, dat buitenlan ders en rijksgenoten hetzelfde recht hebben zich in een wijk te vestigen als Nederlanders. Volgens de Kroon heeft de beslissing van de raad, tot gevolg, 'dat niet iedereen zonder onderscheid is verze kerd van hetzelfde recht op huisves ting en is dus sprake van discrimina tie.' voorden in de 'afweziigheidsbehoefte' van werknemers, die onder omstan digheden werken waarbij hoge ver- zuimfrequenties optreden. Ook wilde prof. Philipsen experüm enteren met onbetaald verlof voor werknemers in situaties waarin sprake is van een grote 'afwezigheidsbehoefte'. Ten slot te stelde hij voor de werkgever de eerste veertien dagen zelf het zieken geld te laten betalen (en niet de bedrijfsvereniging). Verwacht werd dat de werkgever met meer kracht zou gaan streven naar maatregelen in het kader van een modern perso neelsbeleid ter verbetering van de werkver houdingen De commissie van de Sociale Verzeke ringsbank kwam tot de conclusie dat er zeker mogelijkheden zijn om een aantal vormen van eigen risico in te voeren. Gezien de grote verschillen van meniing is ze er evenwel niet dn geslaagd concrete aanbevelingen te doen. (ADVERTENTIE) 's Avonds branden er 46000 lampjes in Van een verslaggever DEN HAAG De 26-jarige eerste luitenant A. S. Bource uit Maarheze is 'gisteren omgekomen toen hij met een NF-5 straaljager van de lucht macht neerstortte op 28 kilometer van Koblenz in West-DuitsLand. Het toestel kwam van de vliegbasis Eindhoven en was bezig met een laagvliegoefening toen het plotseling in moeilijkheden raakte en neerstort te. Een tweede toestel landde veilig. Over de oorzaak kon de luchtmacht gisteren nog niets zeggen. Van een verslaggever ZUTPHEN Negen jaar gevangenis straf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring. Dat was de straf die de officier van justitie bij de rechtbank in Zuthphen, mr. H. van Buuren, giste ren eiste tegen de 24-jarige fabrieksar beider A. A. J. S. uit Deventer. De man wordt ervan verdacht op 7 februari van dit jaar in tomeloze drift de 22-jarige Hendrika M.E., eveneens uit Deventer, met messteken en dcor wurging om het leven te hebben ge bracht. De man was veertien dagen voor het gebeurde uit de gevangenis ontslagen. Hij had een straf uitgezeten wegens een poging tot aanranding. Verdachte had een wrok tegen het slachtoffer omdat hij dacht dat zij schuldig was aan het schrijven van dreigbrieven aan zijn adres. Dat bleek echter niet het geval te zijn. Na een bezoek aan cafe's op 7 februari besloot hij het huis van Ria binnen te gaan. Hij bezat de sleutels, omdat zijn zuster op hetzelfde adres op kamers had ge woond. Wat zich in de woning van Ria heeft afgespeeld, is nooit helemaal bekend geworden. Vast staat dat de twee ruzie hebben gehad en ook dat ver dachte geslachtelijk verkeer met het meisje heeft gehad. Ria zou een op merking hebben gemaakt, waardoor verdachte in woeste drift ontstak. Hij sloeg haar met enorme kracht tegen het hoofd, stak haar met een aardap pelmesje négen maal en drukte daar na haar keel dicht met een lap stof. Hij is toen een biertje gaan drinken. Verdachte wist zich van deze daad niets meer te herinneren. Volgens de psychiatrische rapporten is hij gevaar lijk voor anderen en sterk vermin derd toerekeningsvatbaar. Geadv;seerd werd tot onvoorwaardelij ke ter beschikkingstelling van de re gering. Maar de officier was het daar niet mee eens. Hij concludeerde tot doodslag en eiste negen jaar met aftrek en tbr. De rechtbank doet 16 augustus uit spraak. (ADVERTENTIE) brilieders oogmerk Van een verslaggever DEN HAAG De garagebedrijven hebben van de ministers van economi sche zaken en van verkeer en water staat toestemming gekregen om hun tarieven met twee procent te verho gen. Ook mogen de garagebedrijven de stijging van de minimum-jeugdlo nen die zich sinds 28 december vorig jaar heeft voorgedaan :n hun tarieven doorberekenen. De bewindslieden hebben hun toe stemming voor de verhoging gegeven omdat -de omzetten van de garagebe drijven nog steeds niet tot een nor maal te noemen peil zijn terugge keerd, terwijl bovendien de lonen in deze bedrijven per 1 juli een verdere stijging te zien hebben gegeven. De regeling is slechts van tijdelijke aard. Op 1 januari 1975 vervalt zij en zal opnieuw worden beoordeeld of een dergelijke regeling voor de garagebe drijven nog langer vereist is. (ADVERTENTIE Hoe lang hebt u nou al niks gehoord van en die in wonen? Bel dan zélf's op. En praat weer lekker bij. U hoeft dan niet op een paar minuten te kijken. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Bekeuring voor die trottoir laat bevuilen Van een verslaggever GOES De Zeeuwse gemeente verbaal voorkomen dan zal hij zijn Goes is een actie beginnen tegemde huisdier moeten leren zijn behoef- hondepoep. Volgens het gemeente- te in de goot te doen. bestuur neemt deze vorm van ver vuiling langzamerhand vrij ernsti ge vormen aan. Verantwoordelijk voor deze vervui ling zijn de derliehonderd in Goes geregistreerde honden. En hun ei genaren. Want zij laten hun hond het maar overal doen. Per 1 sep tember zal daar verandering in moeten komen. In de nieuwe Alge mene Politieverordening die op de ze datum an werking treedt, is een artikel opgenomen waarin iedereen vepLichit wordt er voor te zorgen dat 'een onder zijn hoede staande hond zich niet van uitwerpselen ontdoet op trottoir, voedpd of op een gazon, speelweide of sport veld.' De houder van een hond die dit artikel overtreedt loopt na 1 september de kans een bekeuring te krijgen. Wil hij een proces- Door middel van affiches en stic kers gaat de gemeente Goes d« hondeneigenaren nu op hun nieu we plicht wijzen. De affiches, die de tekst Hond in de Goot dragen, zullen in openbare gebouwen scho len en wachtkamers worden opge hangen. De stickers zullen ver spreid worden door deelnemers aan he jeugdvakantiewerk en later door leerlingen van lagere scholen. Aan een hondentoilet is in Goes nog wel even gedacht, maar aange zien huisdieren niiet op commando hun behoefte kunnen doen is hier ook weer schielijk van afgezien. 'Het gaat er ons vooral om dat er geen hondepoep meer te zien zal zijn op openbare plaatsen, zoals winkelpromonades, trottoirs, plantsoenen en dergelijke', zegt de woordvoerder van de gemeente. De actie zal enkele maanden duren. (ADVERTENTIE) In acht stadsbussen in Caen in Frankrijk zijn sinds kort speciale kleu terzitjes gemonteerd. Een uitkomst voor kleuter én voor vader en moeders. De kleuter hoeft geen zitplaats meer af te staan aan 'meer derjarigen' en vader of moeder zijn verlost van 'kleuter op schoot'. veilig verkeerstuïn madurodam! Van ccn onzer verslaggevers RiEflMKUM/OGSTERBEEK In Renkum heeft de P AK - k andid&al voor het wethouderschap, de lieer L. H. Zwartendijk, voor het raadslidmaatschap bedankt, omdat de andere fracties er niet ge lukkig mee leken te zijn, dat een gemeenteambtenaar zijn intrede in bet college van b. en w. zou doen. In plaats van nr. 2 op de kandidaten lijst zal het PAK nu waarschijnlijk nr. 9, de gepensioneerde heer J. G. Brendel, die al wel raadslid is ge weest. maar ditmaal in eerste instan tie niet werd gekozen, voordragen uvoor het bezetten van 'n wethouders zetel. De heer Zwartendijk is al ruim 25 jaar ambtenaar bij gemeentewerken in Renkum; wat rang betreft zit hij in de middengroep. Wanneer hij tot wethouder zon worden benoemd, dan zou dit ingevolge de wet als consequentie hebben, dat hij zijn ont slag zou mceten nemen als ambtenaar (trouwens ook wanneer hij alleen maar raadslid zou worden). De heer Zwartendijk was bereid, hoewel theo retisch de kans erin zit dat men na vier jaar gewipt wordt, deze conse quentie te aanvaarden. Bij het vooro verleg is echter gebleken dat de ande re fracties de protestants-christelij ke partijen, de KVP. de WD en de Onafhankelijken hem niet als wet houder wensen. Een politieke kwestie zou het niet zijn, Naar de verwachting wordt de huidige formule voor het PAK, de protestants-christelijke partijen, de KVP en de WD elk één wethouder wel gehandhaafd. Ook in het per- soonliike vlak zou men niets tegen de heer Zwartendijk hebben. De bezwa ren zouden te herleiden zijn tot de omstandigheid, dat een (ex)gemeente ambtenaar op een wethouderszetel te- Van onze correspondente GILZE-RIJEN De Rijkspolitie heeft in Gilze-Rijen een vrachtauto en een bestelauto aangetroffen, waarin een partij gestolen koffie was vervoerd ter waarde van ruim dertigduizend gulden. De koffie is woensdag in Waddinxveen verdwenen. Vermoedelijk zijn de da ders met de buit naar België ont vlucht. Van onze redacteur AMSTERDAM De conclusie dat we bij een verstandiger opzet van de gezondheids zorg wellicht met 25 procent minder zieke nhuisbedden zouden toekunnen, wordt in Medisch Contact van deze week krachtig aangevallen. Dr. A. G P. Cremers had de mogelijkheid van minder ziekenhuizen onlangs op grond van eigen onderzoek in zijn proefschrift naar voren gebracht. In een 'kritische beoordeling' noemt dr. L. P. de Jong, even als dr. Cremers ziekenhuisdi recteur, die conclusie onver antwoord en in strijd met het belang van de Nederlandse burgers bij een passend ni veau van ziekenhuisverzor ging. Maar het betoog waarin hij gedetailleerd wil aantonen dat Cremers' onderzoek weten schappelijk aanvechtbaar is, lijdt aan misvattingen. Voorts zit er een rekenkundig misver stand in, dat tot ongerijmdhe den leidt die De Jong ten onrechte aan Cremers toe schrijft. Dr, Cremers had van een serie patiënten precies nagegaan wat er van dag tot dag met hen gebeurde in het Apel- doornse St. Liduinaziekenhuis, waarvan hij destijds directeur was. Hieruit bleek dat op 24 procent van de verpleegdagen eigenlijk niets gebeurde waar voor de patiënt nu beslist in een ziekenhuis moest liggen. Met name de laatste (gemid deld) zes dagen voordat hij naar huis mocht, bleek de pa tiënt het ziekenhuis eigenlijk niet nodig te hebben. Hij zou met eenvoudiger verzorging even goed zo niet beter af zijn. Verschuiving' Als de opvang buiten het zie kenhuis beter geregeld wordt aldus dr. Cremers, moet dus een aanzienlijke verschuiving mogelijk zijn. Hij maakte wel het voorbehoud dat een soort gelijk onderzoek ook in ande re ziekenhuizens zou moeten plaatsvinden voordat er be leidsconclusies konden worden getrokken. Zijn promotor, prof. Hattinga Verschure, wil de destijds al wel kwijt dat het Apeldoornse ziekenhuis geen toevallige uitzondering zou blijken. Maar dr. De Jong meent dat de onderzoekresultaten zelfs over de toestand in dat St. Liduinaziekenhuis weinig te vertellen hebben. Cremers heeft in de periode 1971-72 335 patiënten bestudeerd, die samen goed waren voor maar enkele procenten van het tota le aantal verpleegdagen in die twee jaar. De vraag is dan, zoals bij elk statistisch onder zoek, of de bevindingen bij die kleine groep ook gelden voor het groter geheel. Nu heeft het feit dat de steek proef maar een paar procent van het geheel omvat, in te genstelling tot wat De Jong suggereert, met die betrouw baarheid vrij weinig te ma ken. Het gaat meer om het absolute aantal. Zo kan onder zoek aan een steekproef van duizend volwassen Nederlan ders (ruim 0.01 procent van het totaal) aardig betrouwbare resultaten opleveren. Complicatie Maar deze steekproef waarmee Cremers gewerkt heeft, aldus dr. De Jong, wijkt op één punt duidelijk en ernstig af van het gemiddelde in zijn ziekenhuis. Het aantal dagen dat zij opgenomen waren, ligt namelijk aanzienlijk hoger. De bekeken chirurgische patiën ten lagen er 22 dagen in bed, tegen 14 gemiddeld. De pa tiënten op de afdeling interne geneeskunde lagen 30 dagen, tegen 23 gemiddeld. De beke ken groep bestond dus niet uit 'gemiddelde' patiënten, en de gevonden cijfers betekenen dus weinig. Deze complicatie was dr. Cre mers in zijn proefschrift ook niet ontgaan. Toevallig zaten er wat zeer langdurig ver pleegde patiënten in de steek proef. schreef hij, en dat zou het resultaat kunnen vertroe belen. Daarom splitste hij de groep op papier in men sen die korter respectievelijk langer dan veertig" dagen wa ren opgenomen. Van èfke groep werd afzonderlijk het aantal 'overbodige' verpleegda gen berekend, en het verschil bleek weinig uit te maken. Spoor bijster Op dit punt raakt dr. De Jong in het cijfermateriaal het spoor bijster, wanneer hij wat sommetjes probeert te maken aan de hand van de, inderdaad niet zo overzichtelijk gepre senteerde, tabellen. Hij neemt in een onbewaakt ogenblik aan dat ólle patiënten korter dan veertig dagen opgenomen waren, rekent dan uit dat ken nelijk alle 'overbodige' dagen in deze groep vielen, en con stateert dat dat mmogelijk kan en dat Cremers dus fou ten moet hebben gemaakt. De correcte berekening toont aan dat de groep 'langliggers' maar tien tot twintig procent van het totaal uitmaakte, en dus ook weinig invloed op de uitkomsten had. Voorlopig staan Cremers' conclusies nog overeind. recht komt Hij zou daarmee in één slag boven een aantal mensen komen te staan, waaraan hij ondergeschikt is. En dat is een situatie, waaraan men in Renkum, en misschien elders ook wel als het zich déSr voordeed, erg zou moeten wennen. Hoewel het PAK zeven mensen in d« nieuwe raad van Renkum brengt (nr. 1 wordt fractievoorzitter) acht het zelf de anderen minder geschikt voor het wethouderschap; of er zijn andere redenen waarom buiten de heer Zwar tendijk geen andere man kan worden gevonden. Door de ontwikkelingen van de laatste tijd is dan nu nr. 9, de gepensioneerde heer Brendel, alsnog in de raad gekomen en meteen als kandidaat voor het wethouderschap genoemd. In tegenstelling tot de heer Zwartendijk, die hier veel voorkeur stemmen verwierf, had de heer Bren del er van de 16.669 slechts vijftig. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Studenten zullen voortaan voor huisartsenhulp niet meer bij de universiteiten en hoge scholen terecht kunnen. De universi teitsartsen zullen zich voornamelijk gaan richten op problemen die speci fiek met het studeren samenhangen, zoals studieproblemen, huisvestings problemen, moeilijkheden met drugs en seks, enzovoort. De studenten wordt aangeraden zelf voor een hui sarts te zergen. De huisartsenhulp die door de univer- sitéitsartsen tot nu toe verleend werd, was gratis. Was het nodig om specia listische hulp in te schakelen, dan moesten de studenten dat zelf betalen. Er bestaat een speciale studentenver zekering, de Stichting Studenten Ge zondheidszorg (SSGZ), die ongeveer een derde van alle studenten verze kert. Huisartsen-hulp zit niet bij de verzekering ingesloten. Een ander deel van de studenten is via de ouders verzekerd, hetzij parti culier, hetzij via het ziekenfonds dat kinderen tot hun 26e jaar met de ouders meeverzekert. Maar er zijn ook studenten die nergens verzekerd zijn, met alle risico's van dien. Gesprekken met het ziekenfonds om studenten verplicht te verzekeren, hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De premie die door studenten betaald zou moeten worden, vormde één van de belemmeringen. Een woordvoerder van de Amsterdam se studenten vereniging ASVA noem de het op z hzelf niet onjuist dat studenten zelf een huisarts moeten gaan zoeken. Maar hij vond wel dat er garanties moeten zijn dat dat ook lukt, dat er voldoende huisartsen aan wezig zijn. zoals het er nu voorstaat., is het in Amsterdam helemaal niet zo makkelijk om aan een huisarts te komen, aldus de ASVA. en in dat geval is de nieuwe maatregel nadelig voor de studenten. Een ander probleem is de betaling. De SSGZ heeft het eigen risico ver laagd van 50. - tot 30.-. maar daar zit geen huisartsenhulp bij. Voor veel studenten zal de wetenschap dat ze voortaan niet meer naar de universi teitsarts kunnen, maar zelf tegen be taling een huisarts moeten zien te xnnden, een drempel vormen om ge neeskundige hulp te zoeken, aldus de ASVA en dat is een onaanvaardbare situatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5