'Een vlucht uit de flat' 5 JAARS Corso Rijnsburg één bloemenschittering groeispaarbewijs aan toonder groot f 1.000,~ Niet langer vergunning nodig voor betogingen LEIDSE SPAARBANK BULTHUIS Leidenaars dolgelukkig met Gaatsjesboorder weer In actie hun nieuwe volkstuintjes Jubilaris van Kleef neemt afscheid van gemeente Benthuizen Hoog en laag water Speelweek in Noordwijkerhout Mr. Vro'iik bezoekt gemeente Alkemade uw geld groeit in 5 jaren met een rente van 101% per jaar, op basis van samengestelde interest, naar een totaalbedrag van f1.647,45 met ingang van 5 augustus as. verkrijgbaar bij uw Duitser bij Katwijk in zee verdronken Flora: vijftig miljoen omzetstijging TROUW/IKjWAiRiIIET ZAflTERDAiG 3 AlUiGUSTTUS 1974 STDAID EN RIEGIO L3 BULTHUIS EXCLUSIEVE INTERIEURS tot 8 augustus nog diverse aan trekkelijke aanbiedingen Klasse MEUBELEN tegen sterk verlaagde prijzen o.a. twee-zitsbanken, fauteuils, salontafels, dekenkisten, bijzet tafels en lampen. Botermarkt 23 Leiden tel. 20854. Showrooms: Nwe. Rijn 25, Rhijn- geesterstraatweg 56, tel. 53490, Oegstgeest. Donderdagavond koopavond. ADVERTENTIE 'Je mag niet lozen op de sloot', ver duidelijkt de heer Duijm, 'en het duurt jaren voordat zo'n put vol is. Het water zakt door de grond, alleen de vaste stoffen blijven in de put aohter. Duijm kweekt zelf groente: Dit jaar alleen nog wat late groenten en wat kool. Voor bonen was het eigenlijk ook een beetje laat al, maar die komen nog wel. Je moet eerst de •grond leren kennen. Bloemkool bij voorbeeld groeit hier niet zo goed. Rode kool en savoye kool weer wel, •ook sla, andijvie en naet te vergeten •bloemen. Dat gaat allemaal weer pri ma. Van die andere gewassen moet je eerst uitzoeken wat voor mest erbij moet'. Hutje In tegenstelling tot de meeste mensen •die op Oostvliet een perceeltje hebben ■gekregen, wil de heer Duijm eerst zorgen dat zijn tuin in orde is, om daarna pas te beginnen aan de (zelf) bouw van een houten optrek. Tot die tijd bedient hij zich wanneer het regent van een laag hutje waarin hij slechts gebogen op de grond kan zit ten. Rusten na gedane arbeid is het eigen lijk nooit helemaal in de volkstuin, maar toch kunnen de mensen, die er al langer zitten, het wat kalmer aan doen, de familie De Wit bijvoorbeeld. Een fraai ingerichte houten woning 'De Luwte' staat achterin de tuin. Daar woont de familie gedurende de zomermaanden. 'We hebben één doch ter, 'vertelt de heer De Wit, werk zaam bij de onderhoudsdienst van de gemeente Leiden, 'die heeft een slaap kamertje naast de keuken' Vijf jaar geleden kreeg de familie De Wit het stuk grond op Oostvliet, over genomen van mensen die er kennelijk geen zin meer in hadden. 'De tuin was helemaal verwaarloosd', herinnert de heer De Wit zich, 'tcch had ik, als ik de kosten van deze tuin zou kun nen terugkrijgen, nog best overnieuw willen beginnen. Je kunt dan je huis je opzetten zoals je zelf wiltMaar ach er is ook een boel sjouwwerk aan verbonden voordat je het weer net zo ver hebt als ik nu hier ben'. 'Het leuke van zo'n tuin is dat je hier altijd een vrolijke stemming aantreft. De mensen zijn eigenlijk altijd uit als ze hier zijn. Mijn vrouw is een zon aanbidster, ik ook wel, maar ik ben liever creatief bezig in de zon. Daar om hebben we destijds een tuin geno men. Elke dag ben je er anderhalf uur in bezig en in het weekeinde een middagje of een ochtend. Het is hier ideaal qua ligging: zwembad is dicht bij, je kunt hier vissen, de kinderen KATWIJK De gaatjesboorder. waartegen diverse instanties waar schuwen, heeft gisteren in Katwijk zijn slag kunnen slaan. Op de Nieuwe Duinweg werd een antieke klok met eeei waarde van ongeveer tweeduizend gulden ontvreemd uit een woning. De ouders van het gezin, dat het pand bewoont, waren op vakantie. Behalve de Friese staartklok zijn twee porte monnees ontvreemd, waarin wat' geld zat van de twee kinderen, die nog thuis waren. De onverlaat heeft ach ter de woning rustig gewacht totdat de kinderen naar bed waren gegaan getuige een hoeveelheid sigaretten peuken die op het brandpad achter de woning lagen. Toen het donker werd in de woning is een gat geboord in het hout van de klapdeur. Via dat gaatje kon de spanjolet worden opge licht. waarmee de toegang werd ver kregen. Zelf een afvoerput graven. Het is één van de eerste zware klussen die iedereen moet doen die gaat pionieren op een juist uitgege ven perceeltje volkstuin. Met zijn rechterhand geeft de heer Duym I de exacte lengte van de put aan. BENTHUIZEN De heer N. van Kleef, hoofdcommies-chef gemeentese cretarie van Benthuizen, is per 16 augustus benoemd tot secretaris van de Gelderse gemeente Rozen-daal. Omdat de heer Van Kleef op 1 augus tus vijfentwintig jaar in overheids dienst was, zal aan beide gebeurtenis sen aandacht worden geschonken tij dens een bijeenkomst op vrijdag 9 augustus, 's avonds om 8 Uur, in het gemeentehuis. KATWIJK AAN ZEE Zondag 4 augustus hoog water 3.22-15.47 uur; laag water 11.37-23.57 uur. Maandag 5 augustus hoog water 3.55-16.20; laag water 12.12 uur. varen met een rubberbootje op de Vliet, en het is dicht bij huis. Als er wat mis is, ben je direct weer thuis. Dit is veel beter dan een caravan, en zeker beter dan een flat. Toch zie ik zo'n tuin als dit als een noodoplos sing, want als ik bij mijn huis een tuintje had gehad, was ik hier nooit aan begonnen'. 'Het blijft een flat waar je in woont De mensen worden steeds gejaagder en als je bij elkaar zit krijg je een boel narigheid. Wij hebben gelukkig nog een fijn trappenhuis getroffen, maar ik hoor zoveel andere verha len Tweehonderddertig gezinnen, voor het overgrote deel uit Leiden, zitten 's zo mers in een idyllische omgeving, een paradijsje voor iemand die zijn leven slijt tussen grauwe muren van een binnenstad, of de kleurloze betonko- lossen van een nieuwbouwwijk. De meeste vrije tijd besteden ze aan hun tuin, die ze voor jaarlijks zo'n hon derdvijftig gulden, inclusief verzeke ring, hun domein mogen noemen. Lekker omgeven door de stilte, slechts verbroken door het geluid van de koeien uit de omringende weilan den. Met heel zacht op de achtergrond het monotone gezoem van de auto snelweg richting Den Haag, om toch te wéten dat we in de twintigste eeuw leven. Niemve politieverordening in de raad LEIDEN In de nieuwe algemene politieverordening, die maandagavond in de raad zal worden behandedd, wordt voor het houden van betogin gen en optochten niet langer een vergunning geëist. Wel zal er een meldingsplicht voor in de plaats ko men, nodig uit een oogpunt van open bare orde. In het uiterste geval heeft de burge meester de bevoegdheid om de beto ging of optocht te verbieden, namelijk als naar redelijke verwachting one- evenredige schade aan belangen van openbare ord.e niet kan worden voor komen. Op soortgelijke wijze wordt het ver gunningenstelsel. dat thans nog be staat voor het houden van vermake lijkheden, losgelaten en eveneens ver vangen door een meldingsstelsel. Bij de samenstelling van de nieuwe verordening, die dient ter vervanging van de oude van 1912 daterende Verordening op de Straatpolitie, is ernaar gestreefd deze een eigentijds karakter te geven. Dit betekent dat een groot aantal bepalingen, die aan waarde hebben ingeboet nu kunnen vervallen. Verder wil de nieuwe ver ordening een weerspiegeling geven van hedendaagse rechtsopvattingen. Het uiten van gedachten of gevoelens door middel van het gesproken woord of door middel van afbeelding of geschrift op of aan de openbare weg is bijvoorbeeld vrij (geen meldings plicht) maar de politie kan wel in grijpen als wanordelijkheden ont staan. Wel blijft het verboden 'een aanplakbiljet of ander geschrift, af beelding of aanduiding aan te plakken of op andere wijze te bevestigen op j de weg of op een onroerend goed, dat j zich op of aan de weg bevindt'. Ook zal het een hachelijke onderne- I ming blijven om 'zich 's nachts op de weg te bevinden met een aanplakbil jet, plakmiddel, plakgereedschap, kalk, krijt, teer of een kleur- of verfstof, want ook dat blijft verbo- den. Ter voorkoming van parkeerexcesseo zijn twee nieuwe bepalingen opgeno men. Kampeerwagens, caravans en an dere voor recreatieve doeleinden be- I stemde vervoermiddelen mogen niet langer dan drie dagen achtereen (ont heffing mogelijk) op de weg worden geparkeerd, terwijl B. en W het par keren van voertuigen van bepaalde afmetingen kunnen tegengaan, mits zij zelf vervangende parkeerruimte aanwijzen. Verder is het verboden een voertuig op de weg te doen of te laten staan met het kennelijke doel dit op te slaan, te verhandelen, te huur aan te bieden of te slopen, terwijl daaraan andere dan geringe herstel- of onderhoudswerkzaamheden worden verricht door iemand, die er zijn bedrijf of neven-bedrijf van maakt voertuigen te herstellen of te stallen. De doorvoer van gevaarlijke stoffen wordt gebonden aan bepaalde hier voor aan te wijzen wegen. Het ver voer ervan, uit de gemeente naar elders, moet de kortst mogelijke route kiezen. Ontheffing is mogelijk. De nieuwe politieverordening is ook duidelijk aangepast aan de vergrote bezorgdheid over het milieu. Veront reiniging van openbare weg en water door het publiek, bedrijven en door honden wordt door een reeks van verboden tegengegaan NOORDWIJKERHOUT Maandag ochtend om 10 uur begint de speel week. Burgemeester H. J. M. Bosma lost het startschot voor de grote bal lonwedstrijd aan de Fazantlaan, waar om 10.30 uuur ook het Songfestigal begint. Om 2 uur 's middags wordt op de speelplaatsen van de Victorschool en Prinsenhof een straattekenwed strijd gehouden; op dezelfde tijd bij Snack '69 de etalagewedstrijd. In De Mast en in het jeugdhuis aan de Langevelderweg vanaf half twee tim meren, knutselen, boetseren, maken van hoeden-maskers en kleding, vlie gers e.d. De binnenaktiviteitein duren tot en met donderdag van 9 tot 11.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Dinsdag 10 uur in de Guldemondvaart bengel-wed strijd en Picknickdag op de terreinen van het Zuid Hollands Landschap; 2 uur op het parkeerterrein aan de Duindamse Slag speurtocht. Woens dagmorgen 10 uur ringsteken op de fiets in de van 't Haaffstraat, om dezelfde tijd cp het marktplein auto pedwedstrijd voor kinderen t.m. 7 jaar en op het terrein naast het zwembad hutten-bouw, 2 uur bij Snack '69 fietspuzzeltocht. Donderdag 10 uur spreekuur poppendokter in de W. G. kruisgebouwcn aan de Maandagse we tering en de Herenweg, 10 uur hut- tenbouw en zwemwedstrijden in het Kokkerbad en sportwedstrijden op de speelweide in de Boekhorst. Vrijdag morgen 10.30 uur modeshow in hotel Van der Geest modeshow. 2 uur schat graven en 3 uur worden de bij de binnenaktiviteiten zelf gemaakte vlie gers op de speelweide in de Boek horst opgelaten. Wat aan hutten moeizaam is opgebouwd wordt om 9 uur in brand gestoken. ALKEMADE Mr. M. Vrolijk, com missaris der koningin in de provincie Zuid Holland, brengt maandag 5 au gustus een bezoek aan Alkemade. Oor spronkelijk zou mr. Vrolijk 's mor gens al arriveren, maar in verband met het overlijden van mevr. Eijsink, echtgenote van dr. R. Eijsink (Staten lid), zal de commissaris pas 's middag komen, waardoor het ochtendprogram ma, met o.a. een bezoek aan jachtha ven Van Lent, komt te vervallen. Hij wordt cm 2 uur verwacht en zal dan direkt aanwezig zijn bij een B. en W. vergadering, terwijl zijn echt genote een bezoek brengt aan de Ne derlandse Algemene Keuringsdienst van groente- en bloemzaden te Roelof- arendsveen. Na deze vergadering volgt een rondrit per busje door Roelofarendsveen, Ou de Wetering, Nieuwe Wetering, Rijp- wetering en Oud Ade. Tijdens deze rondrit wordt een eerste paal gesla gen voor de nieuwe kleuterschool aan het Noordeinde en wordt een bezoek gebracht aan de dorpshuizen in Roelo farendsveen en Rijpwetering, waar in het kader van de vakantiespelen door de jeugd creatief wordt gewerkt. Be zichtigd wordt ook de hutten-bouw door de jeugd op het ijsclubterrein te Oude Wetering, alsmede het gemeen telijk zwembad. Na een diner is er de avondwielerron de voor de lagere schooljeugd en tenslotte een raadsvergadering, die om 8 uur begint (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'We krijgen nou in teresse voor tuinlectuur' dat heb ben we nog niet gehad, zegt Lei- denaar P. A. Kamper uit de Swee- linckstraat. Hij is één van de 112 gelukkigen die een stukje grond van driehonderd vierkante meter kregen toegewezen in de uitbrei ding van het volkstuincomplex Oostvliet aan de Vlietweg. Vier mei is men begonnen met de uit gifte van de stukjes recreatie- grond, drie weken geleden heb ben de laatste liefhebbers zich gemeld. Wie nu nog een stukje wil hebben moet genoegen nemen met een plaats op de wachtlijst. Aan het einde van deze maand zal mevrouw Vis, echtgenote van Leidens burgemeester, de uitbrei ding van Oostvliet officieel ope nen. Wie een wandelingetje over het com plex maakt, komt overal nijvere lie den tegen, bezig met -het vertroetelen van hun siergewassen of hun winter- kostje. Veel volkstuinders kweken zelf groenten, ook aardbeien. De familie Kemper hoort nog niet "tot die groep: 'Ik zal nog wel zien hoe ik het ga doen. Wij weten eigenlijk -niets van tuinen af. Ook vroeger hebben we nooit een tuin gehad, altijd in een flat'n eentonig rot bestaan. Hier kun je het levendige weer vinden. Je ligt niet plat in het zand, maar je bent doende je te recrearen. In het begin moet je veel vreemd werk doen: putten graven, behangen van het huisje, sahilderen, nou gaan we een afvoer maken voor de gootsteen en het toilet'. Gein 'Een paar weken terug liepen we hier langs, toen zagen we mensen bezig met boontjes. Zelf denk je aan zoiets niet, je hebt het nooit gezien. Afijn, we zijn zelf boontjes gaan kopen en enkel de gein al dat ze er nog uitkomen ook'. 'Als je nu langs een boompje loopt zeg je: hé dat is een leuke, zoiets zou ik ook wel willen hebben. Je ziet er nu veel meer in. Ik heb onderhand mijn hele vakantie erin gestoken en ik heb er nog geen cent spijt van. De dag gaat hier zo hard, voor je er erg in hebt is het half tien 's avonds. Voor ons -is het een vlucht uit de flat, Familie De Wit: boel sjouwwerk voordat je het zo voor elkaar hebt. een nieuwe episode in je leven, een héél nieuw begin'. 'Als je dit allemaal op je werk zou moeten doen, zou je zeggen tegen de chef: neem maar een Marokkaan. Maar als je ziet -hoe de mensen hier zelf liggen te ploeteren, dan zeg je: de mensen zijn niet te lui om te wer ken'. Putten graven Te lui is de nu twee jaar gepensio neerde heer Duijm uit de Buys Bal lotstraat zeker niét. Hij heeft het in zijn pas verworven tuin al een heel eind voor elkaar. Maar zelf is hij nog lang niet tevreden. Hij wil zijn drie honderd vierkante meter klei-veen- grond drie spaden diep omspitten. Op de plaats waar de heer Duijm zijn houten huisje heeft gepland, heeft hij woensdag en donderdag twee putten gegraven van ruim anderhalve meter doorsnee. De diepte van de -put is net iets groter dan zijn eigen lengte. 'Ik kon er nog maar moeilijk uitkomen'. Echter, een gegraven trapje aan de rand van de putten verschaft de vroe gere tenxuisbaanexploitant een goede toegang. Nu is hij bezig met het leggen van een stenen muurtje. De beide putten zijn bedoeld voor de afvoer, één voor het toilet, de- ander voor de gootsteen. KATWIJK AAN ZEE Vrijdagmid dag is bij de Boulevard in Katwijk de 57-jarige Duitser uit Gelsenkirchen O. Pendizich in zee verdronken. Hoewel hij gewaarschuwd werd ging hij te ver het water in. Strandpolitie en reddingsbrigade slaagden erin hem op het droge te brengen, maar cle man was toen reeds overleden. NIEUW-VENNEP Maandag wordt een begin gemaakt met de uitbreiding van het winkel- en bankcentrum in de Venneperstraat. Er zijn n-og maar en kele zaken in deze toekomstige win kelstraat gevestigd. Maandag start de bouw van twee panden onder één kap, te weten woninginrichting C. de. Jong en een bank. De bouw is hnanden van aannemingsbedrijf L. H. Mulck- huyse jr. Van onze correspondente RIJNSBURG Het Rijnsburgse bloemencorso '60 jaar Flora's kleurenpracht Internationaal' staat klaar om uit te rijden. Gistermiddag om vier uur werd het corso, zoals ieder jaar gebruikelijk, officieel ge opend. Dit keer was deze eer weggelegd voor mr. JLandré, directeur van de Tros, die door een plastic deur moest stappen. 37 wagens en een groot aantal mu ziekcorpsen zullen vandaag van Rijns burg via Leiden naar Leiderdorp trek ken. Er zijn 13 fraaie praalwagens bij. Ongetwijfeld zullen weer duizenden belangstellenden de kleurrijke stoet volgen, die om één uur vanmiddag vanaf de Rijnsburgerweg vertrekt In de veilinghal van Flora sprak corso voorzitter Cees Leeuwenburg. Hij zei dat de halfjaarlijkse omzet van Flora met 85 miljoen was gestegen van 368 tot 453 miljoen. Leeuwenburg liet weten dat men nog meer aan reclame zou gaan doen bij de veiling. Eén minuut stilte vroeg hij ter nagedach tenis van burgemeester B. H. Koo- mans, d-ie onlangs plotseling overleed. Mr. Landre wees op de nauwe banden tussen Flora en de Tros, de omroep die ook jaarlijks met een praalwagen voor de dag komt in het corso. Omdat hij de Tros gaat verlaten kreeg hij een prachtige plantenbak aangeboden. Enkele aanwezigen werden gehuldigd, zoals de heer Visser uit Leiden die zijn derde lustrum erop had zitten als ontwerper van de corsowagens. Hij kreeg, evenals artistiek ontwerper Buurman, een bordje waarop de Gro te Kerk staat afgebeeld. Het gouden boeket kreeg arrangeur A. Hazelaar uit Zwolle, de zilveren ging naar Herman van der Berg uit Rijnsburg. Als speciale attractie bij de opening danste een Joegoslavische dansgroep die reclame maakte voor het volks- dansfestival dat volgende week in de Groenoordhal plaatsvindt. Het is voor het 28ste jaar dat het Rijnsburgse corso rijdt Het motto '60 jaar Flora's kleurenpracht Internationaal' is ont leend aan het feit, dat de veiling in februari 1975 zestig jaar zal bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3