Onze auto steeds grotere slokop Staat komt met 10,5 pet lening Bezig bedrijf Banken uit Japan deden stap terug op wereldranglijst SEP voelt weinig voor staatskerncentrales Minder uitgaven aan voeding en kleding Middenstand stopt met bonnen betalen Ned. Bank moest Duitse mark weer steunen Brits minister: Omzet op beurs EG bedreigt bleef achter wereldhandel Whiskey galore Nederlandse instellingen wat vooruit Wereldbank vraagt hogere rente Trekking premie lening Amsterdam IATA wil direct olie kopen van Arabische landen Iran dreigt produktie olie te beperken NEW YORK VERDEELD Nog geen controle commissie VN voor multinationals TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 FIN AN CEEN/ECONOMIE T21 K21 Van een onzer redacteuren DEN HAiAG Het doorsnee Nederlandse gezin zal in de komende paar jaar een aanzienlijk groter deel van zijn inkomen aan auto's besteden dn op liet ogenblik. Gaat momenteel maar 7,62 procent van de bestedingen naar de eigen wagen, in 1980 zal dat 11 a 13 procent zijn. Looptijd 1'2 jaar, twee stortingsdata DEN HAAG De minister van financiën gaal een 10,5 pet. 12-ja- rige staatslening, groot 200 miljoen, uitgeven. Het recht wordt voorbehouden het bedrag van de lening te verhogen. De koers van uitgifte is 100 pet. Tot deze prognose komt het Econo misch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf, dat berekeningsmethoden van het Centraal bureau voor de sta tistiek heeft gebruikt. Op het ogen blik staat de post meubilair, huishou delijke apparaten, radio, TV en gram mofoon nog bovenaan het uitgaven- lijstje met in totaal 11,95 procent, maar in 1S80 wordt voor deze groep artikelen nog maar rond de 8 procent van de uitgaven besteed. Het EIM verwacht ondanks de publi citeit rond het rapport van de Club van Rome een voortdurende drang naar meer, waarbij men afgaat op de ervaringen van de laatste paar jaar. Misschien gaan de mensen wel zoeken naar anderssoortige behoeften die re kening houden met andere inzichten t.a.v. milieu, derde wereld, grondstof- fenvoorraden, techniek en economi sche groei. Op korte termijn kan de invloed echt moeilijk worden geschat meent het EDI en te verwachten is, dat voor het stoppen van nu op gang zijnde consumentenontwikkelingen een lange remweg nodig is. Op korte termijn verandert er daarom niet veel aan de ontwikkelingen van de consu- mentenveriangens. Prognoses Het EIM heeft drie verschillende prognoses opgesteld, waarbij men ie dere keer van verschillende prijsstij gingen en verschillende stijgingen in hoeveelheid gekochte produkten uit gaat. Zo is het uitgangspunt bij prog nose I, dat de consumptie naar hoe veelheid gerekend jaarlijks met 4 ct. zal toenemen en naar prijs gerekend met 8 pet. Bij prognose H is het 2 pet hoeveelheden en 10 pet. Prijzen en voorspellingen Hl ligt er nu onge veer tussen in. Deze verschillende lijken misschien op het eerste gezicht iets voor specia listen, maar in werkelijkheid kunnen zij versohillende uitkomsten veroorza ken, waar de verbruiker zelfs iets van kan merken. Stijgt de hoeveelheid weinig, maar de prijs veel, zoals in prognose II, dan gaat relatief veel van de toeneming zitten in de artikelen, die men dagelijks nodig heeft, zoals voedsel. Cijfers illustreren dat Wordt het 2 pet. hoeveelheidsstijging en 10 pet. prijsstijging, dat gaat het deel van de consumptieve bestedingen dat naar voedings- en genotmiddelen gaat achteruit van 25,54 pet naar 22.9 pet. Bij 4 pet hoeveelheidstoenemiing en 8 pet. prijsstijging is de achteruitgang evenwel veel groter, er blijft dan maar 20 pet, over voor voedings- en genotmiddelen. Bij nauwkeurig bekijken van de lange lijst artikelen en artikelvroepen blijkt de auto zo'n grote slokop te zijn, dat er maar weinig andere goederen ook in aanmerking komen voor een rela tieve stging. Een daarvan is de ru briek schrijf- en kantoorbehoeften, dag- en weekbladen, boeken en tijd schriften'. Ook voor genees- en ver bandmiddelen wordt wat meer uitge trokken in de nabije toekomst. Luxe voedsel Onder de voedingsmiddelen zijn het vooral luxe produkten, die in 1980 een groter aandeel in onze uitgaven zuilen hebben, zoals specerijen, soe pen en oosterse eetwaren. Ook wild en gevogelte mag op een grotere be langstelling rekenen. Daarnaast is er een categorie, die volgens prognose I op een iets lager percentage zal uitko men, maar naar de maatstaven van prognose II op een iets hoger. Daar onder vallen kaas, groente, en bier maar (dat zal velen verrassen) niet de overige alcoholische dranken. In 1972 ging daar 1,23 pet van ons budget heen en in 1980 zal dat al aaar gelang welke prognose we volgen 0,89 tot 1,00 pet zijin. Roomboter is een artikel, dat volgens de voorspellers in 1980 nauwelijks nog geconsumeerd zal worden. In 1972 gaven we er nog 0,07 pet van ons inkomen aan uit wat toen overen- kwam met 60 miljoen gulden. On danks de inmiddels al gerealiseerde en nog te verwachten prijsstijgingen hebben we zo meent het EIM in 1980 miiet meer dan 12 miljoen gulden meer over voor roomboter, wat tegen die tijd overeenkomt met 0,01 pet van de uitgaven. De consumptie van eie ren zal naar verwacht ongeveer hal veren. Een nog niet genoemde groep die dan weer avlt in de categorie duur zaam consumptiegoederen is kle ding. Ook daarover is het EDI niet optimistisch. Werd er in 1972 nog 9,16 pet. van het inkomen aan uitge geven, in 1980 zal dat volgens progno se I 7,82 pet zijn en volgens prognose II 8,12 pet. Veranderingen Veranderingen in uitgaven van de consument kunnen velerlei oorzaken hebben. Mode of veranderde ideeën kunnen van invloed zijn evenals de samenstelling van het gezin of het feit dat er opgroeiende kinderen zijn, die de ouders naar wat moderner aankopen stuwen. Een heel belangrij ke factor is uiteraard het inkomen. Een stijging van het inkomen van 1 procent betekent (afgezien van prijs stijgingen) niet, dat we van elke be schikbare goederen ook 1 procent meer gaan kopen. In het voorgaande bleek al, dat bij een vrij grote toene ming van de gekochte hoeveelheden de post voedings- en genotmiddelen de neiging heeft wat achter te blijven bij uitgaven voor duurzame goederen. Dit verschijnsel is heel eenvzudig te verklaren. Wie meer gaat verdienen, zal nauwelijks de neiging hebben per dag meer boterhammen te gaan eten, maar wel is hij wellicht in staat het lang verbeide autootje aan te schaf fen. De economische wetenschap heeft dat verschijnsel al tientallen jare ge leden ontdekt en noemde het elastici teit. Als de verbruik van een bepaald goed maar weinig toe- of afneemt bij schommelingen in het inkomen, dan is de elasticiteit gering, bijv. als we 5 pet meer gaan verdienen (reëel ge zien), maar onze uitgaven aan brood maar met 1 pet vermeerderen. Het CBS heeft in de jaren 1963/65 een budgetonderzoek gehouden waar bij voor vele tientallen artikelen werd vastgesteld hoe de elasticiteit was. Die bleek het geringst bij melk- en melk- produkten. Een reële stijging van het inkomen met 1 pet veroorzaakte slechts een vergroting van de melk- consumptie met drie honderdste pro cent. Aardappelen kwamen tot negen honderdste procent. Wat meer luxueu ze voedingsmiddelen als vlees gaan wat meer met hetinkomen mee, maar de consumptiestijging met 0.56 pet bij 1 pet meer inkomen betekent toch nog een minder dan normale elastici teit. Dat zelfde geldt voor duurzame goederen als schoeisel (0,32 pet), radi- o, TV, grammofoon (0,34) en roken (0,68) pet. Boven 1 pet en daarom duidelijk elastisch zijn o.m. drank (1,30) sport, spel en vakantie (1,90) en het eigen vervoer (2,03 pet). Laatstgenoemd on derzoek is al tien jaar oud. maar zal in grote trekken nog wel kloppen. Van een onzer verslaggevers AALSMEER De Aalsmeerse 'Za- kenclub Centrum' is opgehouden met het betalen van parkeerbonnen voor hun klanten. Het gedeeltelijke par keerverbod. zoals dat geldt in de Aals meerse Zijdstraat veroorzaakte een conflict tussen de winkeliers verenigd in Zakenclub Centrum en politie en gemeentebestuur. De middenstanders, die al langer opheffing van het par keerverbod eisen, protesteerden tegen het bekeuren van fout-parkeerders door de parkeerbonnen vcor hun re kening te nemen. In totaal werden 106 bekeuringen voor 1590 gulden aan klanten uit betaald. Zakenclub Centrum heeft be sloten het betalen van de parkeerbon nen te staken, omdat zij vindt dat het gestelde doel namelijk bekendheid geven aan de grieven van de midden stand is bereikt. Overigens wacht de Zakenclub op reacties van B. en W. en van de gemeenteraad. De middenstanders blijven bij hun standpunt dat het parkeerverbod moet verdwijnen. De aflossing zal, te beginnen op 1 september 1975, geschieden in 12 jaar lijkse termijnen. Vervroegde gedeelte lijke of algehele aflossing is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 september 1974 en is betaalbaar per 1 september van elk AMSTERDAM De gulden is ook vrijdag op diverse Europese valuta markten weer sterk gevraagd geweest In ons eigen land moest de Neder- landsche Bank ongeveer 150 min mark kopen, om te voorkomen, dat de Duitse munt door haar laagst toegela ten punt ten opzichte van de gulden zou zakken. De markt had echter een rustig aanzien. In België ging het vrijdag wat rustiger toe. Als de Belgi sche Nationale Bank al heeft moeten ingrijpen, dan is het om de aankoop van bescheiden aantallen marken ge gaan, zo zeiden wisselmarktkringen. Hetzelfde gold voor de Bundesbank voor wat betreft zowel de gulden als de Belgische frank. De dollar gedroeg zich tamelijk rustig. In Amsterdam werd opnieuw fractioneel lager geslo ten. jaar. Aan de inschrijvers wordt de keuze gelaten te storten op hetzij 4 september hetzij 4 oktober, onder bij betaling van 0.88 resp. 9.63 aan lopende rente De schuldbewijzen in de nieuwe le ning worden afgegeven of in de vorm van K-schuldbewijzen, groot 1000 en 100 of in de vorm van CF-schuldbe- wijzen groot 1000, terwijl deelne ming in de lening in de vorm van schuldregistermschrijivingen zal kun nen geschieden tot bedragen van ten minste 100.000. De inschrijving wordt opengesteld op 14 augustus. Opneming van lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotter dam zal worden bevorderd. Het pros pectus zal binnenkort, vermoedelijk op 7 augustus, verschijnen. De laatste maal dat de staat een beroep op de kapitaalmarkt deed was in juni '73. Het ging toen om een 7% pet 25-jarige lening, waarop tegen 99.5 pet kon worden ingeschreven. Het bedrag van deze lening werd uiteinde lijk bepaald op 350 min. Dezer dagen emitteerde de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, zoals be kend, een 7-jarige obligatielening met een rente van 11 pet a pari- De belangstelling voor deze lening was zeer groot Er werd uiteindelijk voor 500 min toegewezen. Op korte termijn uitspraak gewenst UTRECHT iDe in de SEP samenwerkende electriciteitsproduk- tiebedrijven in Nederland zijn in liet geheel niet geporteerd voor produibtie van kernenergie rechtstreeks door de overheid. Binnen de SEP wordt thans 'hardop gedacht' over de meest gewenste struc tuur voor toekomstige kernenergieproduktie-eenheden. Een duidelijke stellirgname naar bui ten toe is er echter volgens SEP- directeur ir. R. van Erpers Royaards, n(g niet 'De gevoelens van de meeste pensen gaan wel uit naar afwijzing ran een staatsbedrijf, al was het al leen al omdat exploitatie en controle ia één hand, die van de staat, onge wenst is', zegt ir. Royaards voorzich tig. Hij noemt het wel noodzakelijk dat de electriciteitsproducenten, verza meld in de SEP, op korte termijn een uitspraak zullen doen over de naar hun mening meest gewenste beheersstructuur voor kernenergiecentrales. Wellicht dat dit gebeurt in een reactie op de energienota, die minister Luibbers (e- conomische zaken) aan het samenstel len is. Uiteraard zal veel afhangen van wat er over de kernenergie in die nota gezegd gaat worden. In Nederland zijn twee kernenergie centrales werkzaam. In Dodewaard staat een kleine centrale, die wordt geëxploiteerd door een rechtstreeks onder de SEP vallende organisatie. In het Zeeuwse orssele staat een centra le van de Provinciale Zeeuwse Eelctri- citeits Maatschappij. Alle electriciteitsproducenten in Ne derland zijn bedrijven, waarvan de aandelen in handen zijn van provin cies of gemeenten. Al deze bedrijven werken nauw samen in een aantal samenwerkingsverbanden, de zoge naamde Arnhemse instellingen, waar van de SEP weer een onderdeel is, evenals bijvoorbeeld de KEMA. LONDEN Voor de eerste keer in de lange geschiedenis van de whisky-industrie hebben de Schotse destillerders een voorraad van meer dan 4mil jard liter whisky, die ligt te rijpen. De waarde ervan wordt op ruim één miljard pond (ruim 6 miljard gulden) ge schat. Deze record voorraad is nodig om aan de sterk stijgende vraag naar whisky uit de gehele we reld te kunnen voldoen. Deze is recentelijk met 10 procent per jaar toegenomen. De jaarpeo- duktJic bedraagt thans ruim 751% miljard liter Volgens de wet moet de Sdhotse whisky minstens drie jaar rijpen, maar de normale periode is langer. Van een onzer verslaggevers NEW YORK Aan de opmars van het Japanse bankwezen is in 1973 52,4 (75.2)" min, bank en verzeke- fir/v\i-irtrvicr?i oor» oïnHo crobnmon Nnrtat Ho finanriplp instel linden uit ringswezen 91,4 (61,5) min en de AMSTERDAM Met een effectieve omzet van 1.4 miljard is op de Amsterdamse effectenbeurs in juli voor 300 min meer omgezet dan in juni. Vergeleken met juli 1973 verwis selde echter voor 700 min minder aan effecten van eigenaar. Aan aandelen werd vorige maand voor een effectief bedrag van 945,8 min verhandeld, incl. 35,4 min bui tenlandse aandelen, claims e.d. In ju ni waren deze bedragen resp. 781,6 min en 48.4 min. De effectieve omzet in obligaties e.d. bedroeg in juli 495,1 min, waarvan 19,1 min buitenlandse obligaties, tegen resp. 356,4 min en 25,9 min in juni. Van de verhandelde Nederlandse aan delen had in juli 308,6 min (juni: 246,1 min) betrekking op de inter nationale concerns. Handel en indus trie namen 268,3 ((260,1) min voor hun rekening, scheep- en luchtvaart SYDNEY Het landbouwbeleid en de douanetarieven van de Economi sche Gemeenschap vormen een poten tiële bedreiging voor de wereldhan del, zo heeft de Britse minister van handel, Peter Shore, in Sydney verkl aard. Engeland wil, dat de EEG beter toegankelijk wordt voor de ontwikkel de Gemenebestlanden. Groot-Brittannië, zo zei de minister, heeft altijd handel gedreven met do gehele wereld en wil dat ook blijven doen. Dat is één van de redenen waarom het opnieuw wil onderhande len over de voorwaarden voor toetre ding tot de EEG. Engeland wenst, volgens Shore, een wijziging van het EEG-handelsbelerid. een aanzienlijke verlaging van de Britse bijdrage aan de begroting van de Gemeenschap cn een verstrekkende hervorming van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid. Het erkent de (voorlopig?) een einde gekomen. Nadat de financiële instellingen uit Japan de laatste jaren steeds verder oprukten op de lijst van de grootste 500 banken, die het tijdschrift American Banker jaarlijks pu bliceert, hebben zij in 1973 enig terrein moeten prijsgeven. De Ne derlandse banken handhaafden zich of wonnen terrein beleggingsmaatschappijen (76,4) min. WASHINGTON De rentevoet voor nieuwe leningen van de Wereldbank zal van 7.5 tot 8 procent worden verhoogd. De bedoeling om 100 mil joen dollar van de bank over te hevelen naar de internationale ont wikkelingsorganisatie (IDA), een zus terorganisatie van de bank, die laag- rentende leningen verstrekt aan arme landen. AMSTERDAM Bij de jaarlijkse uitloting van 500 obligaties van de 2,5 pet premdelening Amsterdam 1956-11 is nr. 10 van serie 17721 uitgeloot met 100.000. Op nr. 1 van serie 8443 viel 50.000. Met 10.000 lootten uit nr. 7 van serie 4640 en nr. 3 van serie 14727 en met 5000 nr 10 van serie 6112 en nr. 3 van serie 9431. Tien obligaties worden afgelost met 1000: nr. 4 serie 326, nr. 9 serie 4631, nr. 3 serie 4640, nr. 5 serie 6867, nr. 9 serie 8104 nr. 8 serie 12054, nr. 10 serie 13674, nr. 7 serie 17401, nr. 9 serie 17622 en nr. 6 serie 18842 Met 500 lootten 24 obligaties uit: nr. 5 serie 237, nr. 1 serie 352, nr. 5 serie 1776, nr. 2 serie 2049, nr. 3 serie 3092, nr. 10 serie 4631, -nr. 7 serie 5219, nr. 4 serie 6013, nr. 3 serie 8104, nr. 2 serie 8383, nrs. 8 en 10 serie 8952, nr. 8 serie 9431, nr. 10 serie 9531, nrs. 2 en 3 serie 9870, nr. 2 seeir 12054, nr. 8 serie 14282, nr. 5 serie 14693, nr. 2 serie 15264, nr. 10 serie 15861. nr. 8 serie 17401, nr. 3 serie 18482, en nr. 10 serie 18842. Voorts werden 460 obligaties aflosbaar gesteld met 125. OSLO De internationale organisa tie van luchtvaartmaatschappijen (IA- TA) wil rechtstreeks ruwe olie kopen van de Arabische olielanden om die vervolgens zelf te laten raffineren. Knut Gagrup, directeur van de SAS en tevens voorzitter van een IATA- commissie die zich bezighoudt met de ontwikkeling der brandstofprijzen, heeft dit bekendgemaakt in een vraag gesprek met het Noorse 'Aftenposten' De leden van de LATA zijn afhanke lijk van de grote olieconcerns en moeten voor een deel te hoge prijzen betalen, aldus Hagrup. Een van de oplossingen zou kunnen zijn dat alle IATA-leden of groepen luchtvaart maatschappijen hun brandstof bij slechts één oliemaatschappij kopen. Zij kunnen dan als een der grootste afnemers een gunstige positie inne men bij onderhandelingen over de te betalen prijs. 'Maar ook het denk beeld om zelf ruwe olie te kopen en raffinagecapaciteit te huren dan wel in eigenbeheer een raffinaderij te ex ploiteren komt ons niet vreemd voor', merkte Hagrup op. Cijfers Unilever op 14 augustus ROTTERDAM Unilever zal de re sultaten over het tweede kwartaal en het eerste halfjaar van 1974 op 14 augustus, direct nabeurs, bekendma ken. Halfjaarcijfers ABN op 9 augustus AMSTERDAM Algemene Bank Ne derland zal de resultaten over het eerste halfaar van 1974 op 9 augustus bekendmaken. DSM breidt produktie kunstmest in VS uit HEERLEN De dochteronderne ming van DSM in de VS voor de fabricage en verkoop van kunstmest stoffen en aanverwante produkten, Columbia Nitrogen Corporation, (Au gusta, Georgia) heeft plannen voor een aanmerkelijke uitbreiding van de produktie. Er zal een nieuwe ammoni- ïkfabriek worden gebouwd met een produktievermogen van ca. 1350 ton ammoniak per dag. Verwacht wordt, dat deze grote fa briek nog in de eerste helft van 1978 in produktie kan worden genomen. De beide dochterondernemingen van DSM voor de produktie van kunst meststoffen, t.w.: CNC en UKF (Unie van Kunstmestfabrieken), zullen dan tesamen over een produktievermogen aan ammoniak beschikken van 2,3 miljoen ton per jaar. ABN Beleggingspool AMSTERDAM Het aantal geplaatr ste participaties van de ABN Beleg gingspool is in het tweede kwartaal van 1974 per saldo met 112.347 geste gen tot 4.249.095. De basiswaarde daal de echter van ƒ61,19 tot 55.78 en het totale vermogen van ƒ248.4 min tot 237,9 min. Het aantal participaties ABN Rente- pool liep per saldo in het tweede kwartaal met 8.808 terug tot 1.029.816. De basiswaarde daalde van ƒ48,59 tot ƒ48,14 en het totale vermogen van ƒ50,0 min tot 49,2 min. Het aantal geplaatste participaties ABN Rendementspool steeg in het tweede kwartaal met 20.122 tot 677.396. De basiswaarde verminderde met ƒ0,51 tot ƒ50,28. Het totale ver mogen steeg van ƒ33,4 min tot ƒ34,0 min. Order uit Irak voor Prins Dokkum DOKKUM Prins Engineering, een afdeling van Prins in Dokkum, heeft een opdracht gekregen van het minis terie van olie en delfstoffen te Bagh dad in Irak voor de levering van een gasflessenfabriek met een capaciteit van 250.000 flessen per jaar. Met de reservedelen is hier een bedrag mee gemoeid van ca. ƒ4 min. Pierson trok nieuw kapitaal aan AMSTERDAM In verband met de uitbreiding der zaken heeft Pierson Heldring en Pierson uit de bestaande kring van beherende en commanditai re vennoten nieuwe kapitaal en ach tergestelde deposito's aangetrokken. Hierdoor is het zichtbaar aansprake lijk firmavermogen, dat eind 1972 80 min en eind 1973 87,5 min bedroeg, op ƒ100 min gebracht Dat wil evenwel niet zeggen, dat de grote Nederlandse banken ook maar in de buurt van de top zouden ko men. Gerekend naar het totaal van de toevertrouwde middelen staat onze grootste instelling, de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank op de 49e plaats, één plaats lager dan op de ranglijst van 31 december 1972. De Algemene Bank Nederland staat 57e, dat is onveranderd ten opzichte van een jaar tevoren en de AMRO-bank steeg van de 64e naar de 58e plaats. De andere plaatsen van Nederlandse banken onder de top-500 zijn: Ned. Middenstandsbank 103 (was 116), Bank Mees Hope 238 (272), Neder landse Credietbank 252 (309), Slaven burg 362 (428) en Van Lanschot 419 (453). Het einde van de opmars van de Japanse banken wordt het best geïl lustreerd aan de hand van de cijfers. Dai-Ichi Kangyo bank, de grootste Japanse instelling zakte van 5 naar 10 en de Japanse nummer twee, de Fuji Bank ging van 8 naar 12. Ook de drie volgende Japanners moesten een stap je terug. Namen zij op de lijst van 31-12-1972 de posities 9, 12 en 15 in, op de nu verschenen lijst van 31 december 1973 verschijnen zij als 13, 16 en 19. Valutaverschillen Oorzaken van deze terugval is waar schijnlijk de stagnatie van de Japanse economie en verder de wat minder gunstige koers van de yen. De onder linge verhoudingen van de nationale valuta's spelen uiteraard op meer plaatsen een rol, want Is de munteen heid van een land in waarde gezakt ten opzichte van andere valuta's, dan wordt het totaal van de toevertrouw de middelen, uitgedrukt in die munt eenheid, ook minder. Een voorbeeld daarvan is de Verenig- TEHERAN Iran zal zijn oiiepro- duktie beperken in geval Saoedi-Ara- bië - om een daling van de olieprijzen te bewerkstelligen - meer gaat produ ceren. Deze waarschuwende woorden heeft de Iraanse minister van econo mische zaken en financiën, Hsuhang Ansari, gesproken. De Saoedische mi- nistér van olie, sjeik Achmed Zaki Jamani, heeft in het recente verleden herhaaldelijk verklaard voorstander te zijn van lagere olieprijzen. Als Saodi-Arabië zijn produktie uit breidt, zuilen volgens Ansari Iran en andere lidstaten van de organisatie van olie-exportlanden (OPEC) hun produktieplannen in gelijke mate te rugschroeven. 'Als Jamani de rijke industrielanden een geschenk wil aan bieden, kan hij daarvoor zijn eigen schatkist gebruiken', merkte de Iraan se minister op. de Staten. Op de ranglijst van ultimo 1969 kwamen nog vijf Amerikaanse banken voor onder de eerste tien. Ook nu zijn de plaatsen één, twee en drie ook nog in handen van Ameri kaanse instellingen, resp. de Bank of America, de First National City Bank en de Chase Manhattan Bank. De vierde Amerikaanse bank, de Manu facturers Hanover Trust treffen we echter pas op de 21e plaats aan (een jaar eerder de 18e) en nummer vijf uit de VS, Morgan Guaranty Trust staat 25e (was 20e). Als Japan en de VS wat minder op de voorgrond traden .moesten anderen die plaatsen innemen en in het afge lopen jaar waren dat vooral de Franse banken. De Franse nummer één, de Banque nationale de Paris staat nu 4e en bedreigt ernstig de een jaar nog eerder onaantastbare derde plaats van Chase Manhattan. Ook de beide ande re grote Franse banken maakten een sprong naar voren: De Crédit Lyon- nais ging van 10 naar 7 en de Societé Générale van 11 naar 8. Toch is het de vraag of de Franse banken hun positie in 1974 kunnen handhaven, laat 6taan verbeteren. In januari van new york dit jaar is Frankrijk uit het Europese *cf industries valutablok (de 'slang') getreden, wat Allied chemical enige vermindering van de waarde Aium. co of Am. van de franc inhield. J™"!™ ?"nds In 1973 hebben ook Duitse en Engelse Am Cyanamid banken hun posities kunnen verbete- Am Eiectr power ren. Duitsland is nu met de Deutsche MmSl.01""" Bank voor het eerst bij de eerste tien Am 'smelt Ref vertegenwoordigd, Engeland had in Tel Tel de top -10 al twee instellingen (Natio- Anaconda nal Westminster en Barclays). Armco sieci EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren): AKZO 56.90 (56.90): Hoogovens niet genoteerd (69.00): Kon. Olie 75 80 g.b./76.00 g.l. (75.90U Philips 28 (28); Unilever 102.80 (10.00): KLM niet genoteerd (55.00). waarde van de Europese markt, doch is daarvan niet bezeten. 176.4 Engelands eerste minister Harold Wilson heeft voor de Britse televisie gezegd, dat de uiteindelijke beslissing of Engeland al dan niet lid van de Europese Gemeenschap zal blijven bij het Britse volk ligt. 'Zijn stem zal bindend zijn', aldus Wilson. NEDERLANDSE FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren S 28%-29 <29'.;-%); Unilever 3974-<3974-%: Philips 1074-% (10%-74); KLM 3 20%-% (20%-21%). DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utlll. Obl. Modi 31 juli 757.43 157.96 68.41 66.54 870.7 1 aug. 751.10 158.31 68.00 66.47 856.9 2 aug. 752.58 157.77 67.68 66.31 849.2 Aand. Obl. Tot. H. L. 31 juli 10.960 1.580 1.697 365 923 1 aug. 11.470 13.170 1.713 459 825 2 aug. 10.110 12.250 1.718 557 737 Dow Terneuzen wil ruim 400 min. investeren TERNEUZEN —De voorbereidingen Knprqpn in Mnntroal van Dow Chemical voor uitbreiding rxuerben In IVIOnireai van haar produktiefaciliteiten in Ter- neuzen verkeren in een vergevorderd stadium. De raad van bestuur heeft reeds in principe goedkeuring ver leend voor verschillende projecten. Bovls Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 30/7 1.52 16% 8% 18% 443L 1474 Betidlx Bethl Steel Boeing Burlington Ind. 357'g 3574 4G% 47% 31 31% 23% 25% 22% 22% 86% 86?; 29% 30% 17% 1774 18% 1874 1374 13% 3174 32 32% 337'* 46% 4674 14% 14% Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chessie System Chrysler Cities Service 39% GENEVE De Economische en Soci- Coigate Paimoiiv. ale Raad van de Verenigde Naties commonw Edison (Ecosoc) heeft tijdens zijn laatste zit- cuns Edison ting voor het zomerreces nog geen £,"n besluit genomen over de oprichting curtin Wright van een permanente commissie van curtiss Wright a toezicht voor multinationale onderne- Beero'and co mingen. Een groep van twintig des- Dow chemical kundigen die zich zeven maanden Du Pont lang in opdracht van de Verenigde Naties met multinationals en hun ac- Eastman k°dak tiviteiten in de derde wereld heeft F|rsl Nat city beziggehouden had de raad aanbevo len een dergelijke commissie in het Admiral Corp leven te roepen. Aiiengheny Pow s De raad besloot vrijdag alleen in Atn°standard beginsel tot de oprichting van een Amsted ind. permanente instelling die moet hel pen bij de behandeling van het pro- Ralf f)h.„ bleem van de multinationals. Die in- Bavuk cigar» 5 4% stelling werd aangeduid als een infor matie- en onderzoekcentrum voor 'transnationale maatschappijen'. Het c£tntoBrewer,e" 17»^ 17% gebruik van die term in plaats van chadbourn -Goth - 'multinationale ondernemingen' wijst Chase select Fd 25.09b5.07L er volgens waarnemers op, dat het comfneó" aantal concerns waarvan de activitei- corn Telephone 12% 12% ten zullen worden onderzocht aanzien lijk is uitgebreid. Fluor Corp 237, 24% 39 24 23% 2574 26% 2474 23% 1% 7% 23% 22% 18% 1974 36 35% (1% 61% 8674 85% 3074 3074 15% 15% 177; 17 12% 12% 39% 3974 Ford Motor 4474 44% Fruehauf 20% 2074 Gen Electric 4374 4374 Gen Fondi 22% 22'4 Gen Motors 43'4 43% Gen Publ Uttl 22% 1174 Gen Tel Tel 4i3; 20% Getty Oil 11 99 Gilette 19'4 26% Cimbel Brothers 98% 1974 Goodyear I and E 27% 2374 Gulf Oil 19% 19% Illinois Central Ind. 15% 15% Instlco 6% 67* Int Busln Mach. 201% 200% Intern Harvester 22% 22% lnt Nick of Can 27% 27% Int Paper 48% 46% Int Tel Tel 1874 18% Johns Manvllle 167» K74 Jones and Laugh 18% 18% Kennecott Copper 34% 34% Kraft Co 37% 37% Ling Lemco Vougl 9% 0% Litton Ind. 6% 374 674 Lnckhead Aircraft 3% Marcor 2274 23% Martin Marietta 14% 14% May Dep Stores 20% 20»; McDonnell Dougl. 12% 12 Mobil Oil Corp. 41% 4074 Nabisco 26% 26% Nat Cash Reglst 29% 29% Nat Distillers 13 1374 Nat Cypsum 10% 10% Nat Steel 8574 35 Nat Lead Ind. 13% 13% Gen. Cigar 11% 1274 Int Bank for Rec 94% b 99b Int Flav. Frag 30 29% Int Paper iS 4) 36% 3574 Interspar 17 17.00 Kansas City Ind 9% Kansas Power 15% 15% KLM 2174 20% Kroger 11% 5674 Lone Star Cernen* 1274 12% Lehman 1074 074 Madison Fund 8 774 Olln 15% 18 Pac Gas and El 2174 21% Penn Central 1% 1% PepsIco 48% 46% Phelps Dodge 37% 3674 Philip Morris 47% 47% Philips Petr. 45% 44 Procter A Gam! 93 '4 90% RCA 12% 1374 Republic Steel 24 24 Reynolds Ind. 4374 43% Royal Dutch Petr. 29% 29 Santa Fé Ind. 26% 2774 Sears Roebuck 64 6474 Shell Oil 4174 42% Southern Co 11% 11 Southern Pacific 29 29% Southern Railway 40% 40% Sperry Rand 33% 32% Stand Oil Calif. 26% 26 Stand Otl Indians 82*» 82% Exson Corp. 75% 767 4 Studebaker Worth 23 23% Sun Oil 39% 38% Texas Gulf 2474 24% Texas Inst. 82% 83% Transamerlca 6% 6% I'nllever 39% 3974 Union Carbide 39% 4074 Uni Royal 7% Unlied Aircraft 24% 24'. United Brands 5% 6 US Steel 64% 45 West Union Tel. 10% 10% Westlnghouse El. 12% 12% Woolworlh 127s %ZI Nat. Can 7% 774 NV Ceritr. A 45 6% North West R 58 56% N Am Philips Co 28% 16 occidental Petr. 8% 8% Pacific Light 16% 16% Public Steel 6% 14% Reliance Group 31% 5074 Standard Brands Satham Ind. Tandy •9% 19% Union Electr. 11% 11% United Corps 6% United Gas 12% 12 Western Bancorp 16% 1674

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21