Wensen boeren snel in kabinet Z.-Afrika ronselt guerrilla-jagers Brazilië Epidemie teistert Minister: acties gevaarlijk Minder doden door langzaam rijden in VS fn deze krant Zogezegd Twee doden bij ontploffing- op Zweeds schip Moord op priester in Indonesië Jongens slaan uit verveling vogeltjes in volières dood Brandbomaanslag op Vaassens gezin gjlttttttglf Tv.'-" imsï Ook minder verminkingen Amin ziet af van invasie in Tanzania Spaanse politie schiet op betogers Lederfabriek sluit IW Nieuwe leidse Courant ZAj.Li.IDAG 3 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 103 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Met trekkers en andere landbouwmachines legden boeren uit de Hoeksewaard gisteren het verkeer lam op de rijksweg naar Rotterdam. Ook negers gevraagd, maar minder loon KAAPSTAD (Reuter, AP) De uidafrikaanse autoriteiten heb ben premies toegezegd voor blanke en zwarte politiemannen die zich als vrijwilliger opgeven voor de strijd tegen guerrilla's aan de grenzen van Rhodesië. De minister van justitie en politie, Jimmy Kruger, verklaarde dat 'de mannen die betrokken zijn bij de verdediging van ons land buiten onze grenzen dn grotere mate zullen wor den beloond voor hun vaderlandslief de'. Het premiestelsel is bedoel om te komen tot een eenheid vrijwilligers van de Zuidafrikaanse politie die het verzet in Rhodesië bestrijdt. Het stel sel gaat met terugwerkende kracht in op 1 juni. De premie bedraagt voor een blanke ongeveer 4700 gulden en voor een negerpolitieman ongeveer 3200 gulden als zij vrijwillig een jaar in Rhodesië dienen. Ian Smith, de leider van het blanke minderheidsregiem in Rhodesië, heeft in een televisie-interview verklaard dat elke regering in Mozambique, die havenfaciliteiten aan Rhodesië en Zuid-Afrika weigert, 'met een behoor lijke kans op succes haar eigen keel afsnijdt'. Smith vond de kleur van de naburige regering niet van belang, hij hoopte alleen 'dat ze verstandig en verantwoordelijk zou zijn'. Ik geloof niet in een maatschap- wordt vervangen door de hoek pij waarin de conferentietafel van de straat. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de CBTB. Zonnig Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden, vooral aan zee. Weinig wind, maar in de middag aan de kust matige wind van zee. Maximumtemperaturen omstreeks 21 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog met zonnige perioden en weinig verapdering in temperatuur. Morgen: zon op/onder: 05.05/20.26 maan op/onder: 20.26/06.37 Overmorgen: zon op/onder: 05.07/20.24 maan op/onder: 20.43/07.44 Titels te koop Volgens Smith is 99 procent van de handel via Lorengo Marques afkom stig van Rhodesië en Zuid-Afrika en ongeveer 80 procent van de handel via Beira alleen van Rhodesië. Deze beide havens zijn ten behoeve van Zuid-Afrika en Rhodesië" gebouwd, al dus Smith, 'en als' de regering van Mozambique ze voor ons zou afslui ten, (dat is een beslissing die ze kunnen nemen), zou dat ons zeker schade berokkenen, maar de schade zou voor hen veel groter zijn'. Volgens Smith had zijn regering al veel werk verzet om zich van alterna tieve handelsroutes te verzekeren voor het geval dat die met Mozambi que afgesneden zouden worden. Van een verslaggever DELFZIJL Het Zweedse vracht schip Eos is gisteren op de Noordzee ter hoogte van Rottumerplaat in brand geraakt, na een explosie in de machinekamer. Bij deze brand zijn minstens twee bemanningsleden ge dood en drie ernstig gewond. Drie man nen zijn overboord geslagen. Eén van hen is door een helcopter opgepikt. Aangenomen wordt dat de twee be manningsleden in de machinekamer zijn omgekomen. Toen de brand uitbrak bevonden zich vijftien mensen aan boord. De meeste van hen zijn in reddingsboten ont snapt. Alleen de kapitein en de eerste stuurma zijn aan boord van het uitgebrande schip gebleven. Helikop ters hebben de drie gewonden overge bracht naar ziekenhuizen in Borkum en Wilhelmshaven. De lading van het schip timmer hout en papier brandde gistera vond nog .-teeds en het leek niet waarschijnlijk dat het vuur voor van daag kon worden geblust. Inmiddels is de Eos op sleeptouw genomen naar de haven van Delfzijl. DJAKARTA De moord die op 30 juni gepleegd werd op de jonge Angli caanse priester Eric Constable in Dja karta is volgens het Indonesische pers bureau Antara uitgevoerd door drie jonge moslims, van wie er een heeft gezegd tot zijn daad te zijn gekomen uit angst voor een verdere uitbreiding van het christendom in Ondonesië. In het land is de laatstetijd de spanning tussen moslims en christenen toege nomen. Zoals beloofd op deze plaats de uitslag van de laatste puzzclserie. De oplos sing luidt: scharenslijper, filmster, garnalenvisser, persfotograaf, ballet- meester (dansmeester), nachtportier, boeienkoning, degenslikker, bezembin der, glasblazer, aanspreker, spuitgast. De drie prijswinnaars, die elk dertig gulden krijgen, zijn: R. Hessels, van Heutzlaan 124, Ede; mevr. J. van Roon- Meedcr, Tak van Poortvlietstraat 273, Dordrecht en J. Gcurtsen, Markclose- weg 17, Goor. Tan een verslaggever DEN IIAAG Het kabinet zal spoedig waarschijnlijk donderdag beslissingen nemen over de wensen van de land- en tuinbouw. Minister Van der Stee zal daartoe eerder van vakantie terugkeken. Dit heeft minister Boersma, die in de vakantietijd landbouwzaken behandelt, gisteren gezegd in een gesprek met de drie centrale landbouworganisaties. Het gesprek werd gehouden op een moment dat d e boeren-demonstraties een omvang bereikt hadden als nooit tevoren. De minister heeft de acties van de boeren afgekeurd met het oog op het gevaar voor de verkeersveiligheid. SAO PAOLO (AFP, Reuter) Brazilië wordt vooral in en om de havenstad Sao Paolo geteisterd door een hersenvliesontsteking epidemie, die al aan minstens 350 personen het leven heeft ge kost. Gezondheidsautoriteiten hebben mee gedeeld dat de epidemie zijn top nog niet heeft bereikt en, dat nog veel meer gevallen zullen volgen. Gisteren zijn in Sao Paulo weer zestien sterfge vallen gemeld. In de stad liggen bijna 2000 mensen met hersenvliesontste king (meningitis)1 in het ziekenhuis. Uruguay heeft gisteren de grens met Brazilië afgegrendeld. Vliegtuigen mo gen er niet heen en Braziliaanse toes tellen worden eveneens geweerd. Ook Nicaragua heeft een strenge controle ingesteld op het reizigersverkeer uit Brazilië. De epidemie heerst al sinds ruim' een maand geleden. Veel zieken zijn kin deren, die ook het eerst sterven. Daarnaast komt het aantal ziektege vallen en sterfgevallen het meest voor onder de armen van Brazilië (waar van er velen zijn). De oorzaken van de epidemie worden gezocht in ondervoeding en gebrekki ge hygiëne. Voorts is het Braziliaanse bewind ervan beschuldigd veel te laat te hebben ingegrepen en ook thans weinig te doen aan het voorkomen van uitbreiding van de ziekte. Zo mogen kranten in het land, waar een straffe censuur bestaat, niet over de epidemie berichten (om paniek te voorkomen, luidt vermoedelijk de ar gumentatie). Volgens niet-officiële tel lingen hebben 5100 Brazilianen in juli hersenvliesontsteking opgelopen. Van onze correspondente OOSTERHOUT In Oosterhout (N.Br.) hebben twee jongetjes van acht en negen jaar bekend in totaal ruim honderd vogeltjes te hebben doodgeslagen in volières van verschil lende mensen die met vakantie waren. De jongens begingen deze bloedige slachtpartijen uit pure verveling. De dagwaarde van de vogeltjs waaron der bijzondere exemplaren bedroeg enkele duizenden guldens. Zij richten bovendien nog een schade aan van ongeveer tweeduizend gulden door vernielingen aan kooien en atributen. De jongens kunnen voor hun daad niet worden gestraft, hoewel hun ou ders door de gedupeerden wel aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor de schade. Van een onzer verslaggeefsters VAASSEN Vrijdagochtend is er een aanslag met molotowcocktails (zelfgemaakte brandbommen) ge pleegd op de woning van de Zuid- Molukse familie J. P. in Vaassen. De heer P. liep brandwonden op, maar de rest van het gezin vrouw en tien kinderen bleef ongedeerd. Hun woning brandde geheel uit. De politie heeft sterk de indruk, dat het hier om een wraakneming gaat van een aantal andere Zu.d-Molukse gezinnen, met wie de familie P. al jarenlang in onmin leeft. Er waren gisteren ook geruchten, dat er ten tijde van de brand bovendien gescho ten zou zijn. De politie heeft nog geen daders aangehouden. Het gezin P. is bij andere gezinnen in het woonoord ondergebracht. Nadat gistermorgen urenlang belang rijke verkeerswegen in bijna alle delen van Nederland geblokkeerd wa ren door demonstrerende boeren, trok gistermiddag een lange stoet tuinders uit het Westland op naar het centrum van Den Haag, waar zij het verkeer op belangrijke punten volkomen lam legden. Met spandoeken en borden waarop klachten geuit werden over hoge prijzen voor olie en gas reden de paar honderd tuinders in een slak- kegang langs de ministeries van eco nomische zaken en landbouw in de richting van het Binnenhof waar zij echter niet toegelaten werden. De tuinders zetten daarop hun voertuigen in straten en op kruispunten rond het Binnenhof neer, in het middagspits uur een enorme chaos veroorzakend. Een wagen uit de stoet reed een kind aan en reed daarna door. De bestuur der is door de politie achterhaald en aangehouden. Ondertussen bezetten Zuidhollandse boeren urenlang de brug over de oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht, tot groot ongenoegen van talloze wachtende automobilis ten. De politie wist maar net tc voorkomen dat de bekvechtende par tijen slaags raakten. Vooral veel va- De grote openbare bijeenkomst van de georganiseerden boeren en tuinders zal gehouden worden op zaterdag 10 augustus vanaf 10.00 uur tot 12.30 uur in de hallen van de-Utrechtse groen ten- en fruitveiling. De veilinghallen zijn gelegen enkele kilometers ten oosten van het ver keersplein Oudenrijn aan de rijksweg Utrecht-Arnhem. kantiegangers onder de wachtenden bleken zich ernstig aan het oponthoud te storen. In de richting van de Moerdijkbrug stond in de middag een file van vijf kilometer. Ook elders waren er moeilijkheden tussen 'boe ren' en 'burgers': bij Emmen staken boze automobilisten een korenveld in brand; één hectare ging verloren. Het verkeer iin grote delen van het land heeft gistermorgen ernstige over last ondervonden van de demonstra- ADVERTENTIE) iilasoirltc mrubrlrtt Engelse clubfauteuil - leerkleur naar keuze, eventueel bi/passende lage fauteuil met bank (2-3 en 4 zits). Nieuwe Binnenweg 190 en 195 Rotterdam -Telefoon OtO-769122 Komplete interieurverzorging CHICAGO (Reuter) Mede door de lagere snelheden zijn in de eerste helft van dit jaar op de Amerikaanse wegen 6.000 doden minder gesteld, zo heeft de nationale veiligheidsraad in Chicago gisteren meegedeeld. In de eerste helft van 1974 kwamen er 20.468 dodelijke verkeersongelukken voor, vergeleken met 26.600 in de eerste helft van 1973, ofwel 23 procent min- De voorzitter van de raad, Vincent Tofany, zegt dat dit in hoofdzaak te danken is aan de snelheidslimiet van 88 km. per uur, die wegens de oliecrisis in de VS van kracht s. Ook het aantal verminkingen door verkeersongelukken is scherp gedaald, van 950.000 in de eerste helft van 1973 naar 720.000 in de eerste zes maanden van dit jaar. Chirurg in Cliina Wat de gedachten van voorzitter Mao met het operatiebeleid van een chirurg te maken hadden was ons ook nog niet zo duidelijk. Maar het wordt ons voor waar uit China gemelden we geven het getrouwelijk door: ze iverken stimulerend, vooral in moeilijke gevallen. Wat u daarmee doet mag u zelf iveten. Zo zijn wij. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GtRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DOKDTS DAGKLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Een postzegel is niet nodig. Schrijf op de enveloppe: Dp Plaats IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. II. J. van Zuthcm. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap (4- brief pa- paplcr en pen). Die betalen wij. Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. ties. Lange colonnes tractoren en an dere landbouwvoertuigen bewogen zich voort over de wegen of werden tot staan gebracht op belangrijke ver keersknooppunten. Bij Groningen brachten de boeren zelfs een goede rentrein tot stilstand toen deze de weg Groningen-Drachten passeerde. De weg werd daardoor volledig afgeslo ten. Een paar uur lang waren alle toegangswegen naar de stad Gronin gen geheel geblokkeerd en een lange colonne drong tot in het centrum van de stad door. In de provincie Groningen raakten politiewagens vast in de blokkades. De grensovergangen Nieuwerschans, Bellingwolde, Ter Apel, Boertange. Schoonebeek. en Denekamp werden geruime tijd afgesloten. Bij Nieuwer schans nam ook een groot aantal Duitse boeren aan de acties deel. Bij Winsum in Groningen stuitte de 40- jarige hartpatiënt Bezema uit Gronin gen op een blokkade van dertig trek kers. Hij wond zich zo op, dat hij onwel werd en moest worden wegge bracht. Onderzoek wees uit, dat hij geen hartinfarct had. De boeren wa ren intussen zo gesohrokken van het gebeurde, dat zij hun blokkade on middellijk ophieven. IJSSELBRUGGEN In Overijssel kwamen de acties iets later op gang met als 'openingstreffer' de bezetting van de IJsselbruggen bij Zwolle. De Drentse boeren slaagden erin alle grote wegen op belangrijke punten te bezetten; al spoedig rappor teerde de politie dat Drente 'potdicht' zat. Ernstige opstoppingen ontstonden ook op de weg Arnhem-Ndjmegen toen boeren vanuit Nijmegen in de richting Arnhem trokken. Over het algemeen verliepen de acties ordelijk, maar op de Rijnbrug zetten boeren hun voertuigen dwars over de weg. Aan dit incident wist de politie ech ter snel een eind te maken. Ook ten zuiden van Rotterdam was er grote activiteit van boeren. Vroeg in de morgen waren de toegangswegen tot de Hoeksewaard al versperd en er Zie verder pagina 5, le kolom KAMPALA (UPI, AP) President Idi Amin van Oeganda ziet af van een invasie in het buurland Tanzania, waarmee hij twee dagen heeft ge dreigd nadat hij duizenden militairen op de been had gebracht. In een telegram aan de president van Liberi- a, William Tolbert, zegt Amin: 'Ik heb mijn soldaten verboden de grens met Tanzania te overschrijder'. Wel verwijt hij dat land, evenals Zambia, dat zij met geweld de in 1971 ten val gebrachte voorganger van Amin, Mil ton Obote, weer aan de macht willen brengen. De politie in Kampala heeft gisteren vier automobilisten doodgeschoten, die geen gehoor gaven aan een bevel tot stoppen. De agenten handelden op instructie van president Amin, die de politie ook heeft opgedragen scherp te letten op mensen die 'politieke of andere ondermijnende activiteit' aan de dag leggen. SEVILLA (Reuter, UPI) De Spaanse politie heeft gisteren een 16- jarige jongeman doodgeschoten en di verse anderen gewond, toen een me nigte huisvrouwen de straat was opge gaan om tegen het chronische tekort aan drinkwater te demonstreren. Vol gens de politie was er sprake van een 'ongeval' geweest. In Madrid is gemeld dat troonpreten dent Juan Carlos volgende week een buitengewone kabinetszitting zal lei den, waarbij generaal Franco niet aanwezig zal zijn. Van onze correspondente GILZE-RIJEN Mallens Lederfabriek 'te Gilze-Rijen gaat dit najaar sluiten, nadat dé produktie de laatste jaren in sterk edalende lijn is terug gegaan. Er werken nu nog slechts zeven perso neelsleden. Voor hen is al een bevre digende regeling getroffen. Binnenland Verslaafden alleen met kuur uiet echt gehol pen 9 Texcls vuurtorenwachter ziet het somber in 13 Buitenland Albanië houdt boot af 11 Naderend einde van Franco brengt Spanje in beweging11 Kerk Kinderen en bijgeloof 2 Santekraam in vor mingswerk 2 Kunst Jan van Heel, schilder 15 Wielek over Kastner 15 Guus Luyters boekje 15 Sport IOC sleutelt aan amateurregel 17 Economie Auto steeds grotere slokop 21 Nieuwe boeken Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij Verder Heer, Oproep toeristen Victor Zurza l.crers schrijven Probleem Denksport Illoem eu plant familieberichten Beurs

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1