Nederland voor nog interessant geologen gebied weer naar ISRAËL in november ncry Kom naar Israël. Ze zien u graag komen. A. Flonk begon al jong met zijn hobby Verzameling nu ten dele te zien in Amersfoort HOE DICHTER IK NADER FAMILIEBERICHTEN TROUW/XWAiRTET ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 K16 door FRED LAMMERS -AMERSFOORT 'Veel men sen hebben er geen oog voor. Je moet je er echt voor interesse ren. Dan valt er op het gebied van de geologie in Nederland veel te ontdekken, al wordt te genwoordig wel moeilijker nu steeds meer mensen de waarde van vondsten op dit terrein be seffen en er geld uit willen slaan.' Restaurateur A. Flonk uit Amersfoort vindt dat laatste wel jammer. De geologie is zijn grote hobby. Hij interesseert zich trouwens voor alles wat oud is. In hetdagelijks leven is hij als restaurateur aan de Rijkdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort ver- bonden. Dat is weer een ander ter rein, al hebben zijn beroep en zijn hobby veel met elkaar gemeen. 'Die belangstelling voor oude dingen ontstond al toen ik nog een schooljon gen was. In het Groningse Lauwerzijl verzamelde ik als jongen van twaalf al bijzondere stenen, die ik op weg van en naar school ontdekte op de grintwegen In dit dorpje. Later toen wij naar Ulrum waren verhuisd ging ik er mee door. De studieresultaten hadden er wel onder te lijden geloof ik. Dat was een reden dat mijn ouders niet zo enthou siast over mijn liefhebberij waren. Ze vonden het, geloof ik, maar een beet je vreemd. Er was niemand in de familie die zich interesseerde voor die oude rommel, waar ik me volgens hen druk om maakte. Ik heb me er echter niets van aangetrokken. Unieke collectie Mijn ouders hebben me trouwens mijn gang laten gaan. In de dorpjes waar ik mijn jeugd doorbracht was voor kinderen weinig te beleven. Diep in hun hart waren mijn vader en moeder daarom geloof ik blij dat ik tenminste iets om handen had in- plaats van kattekwaad uit te halen', vertelt de heer Flonk de voorgeschie denis van zijn hobby, die er uiteinde lijk toe heeft geleid dat hij een geologische verzameling heeft opge bouwd, die uniek mag worden ge noemd. 'Eerst beperkte ik me tot stenen, maar daar kreeg ik na een poosje genoeg van. Ik heb nog wel stenen uit die beginperiode, maar op den duur breidde mijn werkterrein zich uit. Dat kwam eigenlijk nadat ik in Ulrum de inhoud van een terp had onderzocht, blootgelegd door een boer tijdens het ploegen. Ik vond er inte ressante zaken in, die ik allemaal heb afgestaan aan de oudheidkamer in Leens, waar ze nog te zien zijn. Als ik in het hoge noorden ben ga ik er vaak nog eens even kijken'. 'Van de stenen ben ik toen langza merhand overgestapt op fossielen en aanverwante zaken. Mijn eerste grote aanwinst op dat gebied was een mam- moetkies, die ik kreeg door met een andere verzamelaar te ruilen. Ik kwam met hem in contact via een berichtje in het vroeger weekblad De Spiegel. Het grappige is dat ik sinds dien nog regelmatig zaken doe met deze verzamelaar. Die mammoetkies was mijn trots. Jarenlang dacht ik dat er niets mooiers was te vinden op dit gebied.' In de loop der jaren is de heer Flonk wel tot de ontdekking gekomen dat er nog veel meer is. Hij ging er zelf op Restaurateur A. Flonk, was oorspronkelijk voorbestemd bouwkundige te worden. Hij had echter meer belangstelling voor het graven van de fundamenten dan voor het bouwen, zodat dit op niets is uitgelo pen. uittrekken en legde met vele mensn contacten die hem behulpzaam wil den zijn bij het uitbreiden van zijn verzameling. Het plezierige is dat in tegenstelling tot archeologische vond sten die aangegeven moeten worden, al doet lang niet elke vinder dat, vondsten op geologisch gebied met een gerust geweten door de vinder mee naar huis kunnen worden geno men. Behalve hetgeen de heer Flonk zelf vindt krijgt hij veel van baggeraars en mensen die in zandafgravingen werkzaam zijn. Soms komen die aan winsten via tussenpersonen op het Havik in Amersfoort terecht, waar de heer Flonk zijn hele zolderverdieping heeft volgestouwd met de meest uit- eanlopende zaken, variërend van res tanten van een beer en wilde zwijnen tot de indrukwekkende beenderen van neushoorn, eland, steppenolifant en Archidiskodon meridionalis, die een voorloper was van de mammoet. Al echte tentoonstelling geopend- In mu- deze dieren hebben duizenden jaren geleden in onze streken geleefd. De geraamte onderdelen die er nog van resten zijn tevoorschijn gekomen in de Noordzee, bij de grote rivieren en in de Schelde om slechts enkele voorbeelden :e noemen. Persoonlijk vindt de heer Flonk het fragment van de kaak van een zee- Kond op tien meter diepte gévonden in de omgeving van Deventer bij de aanleg van de E-8 een pronkstuk. 'Anderen vinden de restanten van een mammoet mogelijk impoherender. maar ik ben zo blij met dit stuk zeehondenkaak omdat het de eerste vondst, voorzover mij bekend, i3 van een zeehond uit de ijstijd. Als ik nog iets op moet noemen waar ik erg op ben gesteld dan is het de schedel van een walrus in 1972 door een visser opgehaald op de Bruine Bank in de Noordzee', Over diverse vondsten in het bezit van de heer Flonk zijn in weten schapsbladen publikaties verschenen. De heer Flonk werkt daarbij nauw samen met dr. Erdbrink van het Zoö logisch Instituut van de rijksuniversi teit in Utrecht. Tot dusverre heeft de heer Flonk zijn verzameling niet aan de buitenwacht laten zien. Gistermiddag is zijn eerste seum Flehite aan de Westsingel in Amersfoort js tot 30 november een gedeelte van zijn uitgebreide verzame ling te zien (van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur en op zondagen van twee tot vijf uur). Dat gebeurt onder het motto 'Mammoet op zolder'. De heer Flonk heeft de expositie zelf ingericht. 'Ik heb me daarbij moeten beperken. Dozen vol materiaal, eerst hier naar toe gebracht, heb ik weer mee naar huis genomen, omdat je de mensen niet moet overvoeren. Over het algemeen zijn al die botten maar dor materiaal. Daarom heb ik gepro beerd de zaak inplaats van droog en stoffig fleurig te maken. Dat is met name gedaan door de bezoekers te confronteren met tegenstellingen. Ie dereen weet langzamerhand wel dat een mammoet en gigantisch dier is geweest. Hoe gigantisch, heb ik geïl lustreerd door naast het opperarm- been van zo'n mammoet het epper- armbeentje van een muis te leggen. De wervel van een mammoet ligt naast de wervel van een haas. Zoiets spreekt, naa.' ik hoop, de mensen aan. Tekeningen door een collega speciaal voor de tentoonstelling gemaakt vul len het geheel aan'. Met het resultaat zoals dat nu in Flehite is te bewonderen is de heer Flonk erg gelukkig. 'Het komt hier allemaal veel beter uit dan bij mij op zolder. Dat is dan ook de reden dat ik heb besloten mijn hele verzameling, zodra museum Flehite is uitgebreid de plannen daartoe verkeren in een gevorderd stadium permanent in bruiklaan af te staan zodat ze doorlopend kunnen worden tentoonge steld in dit museum. Dan hebben meer mensen er iets aan dan dat ze bij mij op zolder staan. Als ik ze wil zien kan ik wel even in Flehite gaan kijken'. Dat betekent niet dat de heer Flonk nu gaat stoppen vet verzamelen 'Als dat je eenmaal te pakken heeft kun je er niet meer mee ophouden. Het geeft een vulling an je leven. Mijn vrouw en ik hopen nog heel lang er op uit te kunnen trekken. Mijn vrouw zoekt dan naar planten voor haar herbari um, ik naar fossielen. Als wij op stap zijn kijken we altijd naar de grond. Dat moet je er voor over hebben', meent de heer Flonk. Or. C. Uiinuis Gesprekken over het ouder worden 14e druk f9.90 Varkr/Jgbaor tn tfi botkhand* Rotterdamse Begrafenis Onderneming W.H. J.van den TOORN b.v. Rouwkamer "SILENTIUM" Mathenesserlaan486 Rotterdam Telefoon (010) 233317 Sinds 1867 Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenneid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op. gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Met Kwartet) of in de j.ehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet, alsmede de gewenste broedte. 1939 1974 Het heeft de Heere behaagd, dat onze geliefde Ouders Maarten Theodorus Holster en Lena Barbara van Loon vandaag 3 augustus hun 35-jarig huwelijksjubileum mo gen gedenken. Dat de Heere hen nog lang voor elkaar en voor ons mo gen sparen, is de bede van hun liefhebbende kinderen en kleinkinderen. Zwijndrecht: Amersfoort: H. I. Ambacht: Zwijndrecht: Zwijndrecht, 3 augustus 1974' Burg. de Bruïnelaan 52. Afwezig wegens vakantie van 5 tot 27 augustus. Daarna is iedereen van harte welkom. Wim en Flora Heleentje Truus en Jan Christa Ellen Barry en Koos Josetta Barbara Kees. De receptie ter gelegenheid van het 50 jarig huwelijk van J. van Egmond Lzn J. M. van Egmond-Driebergen zal gehouden worden op woensdag 14 augustus a.s. ,in het Centrum, Kerkstraat te Rijnsburg van 17.30-19.00 uur. Rijnsburg, Spinozalaan 30. 1934 1974 Op 9 augustus aansrtaande is het 40 jaar geleden dat B. Verlieij en P. Verbeij-Monster zijn getrouwd. Wij hopen dit D.V. 9 augustus te vieren. Poortugaal, augustus 1974 Kruisdijk 181. Gelegenheid tot feliciteren op 9 augustus vanaf 19.30 uur in het Hervormd Centrum, Bemhardstraat 2 te Rhoon. Op 15 augustus 1934 traden onze ouders H. i Tuyl A. Bakker in het huwelijk. Nu 40 jaar later, op 15 augustus 1974 hopen wij dat dankbaar te gedenken. Als u onze ouders ook wilt feliciteren kunt u die dag terecht op de receptie van 17.00 tot 18.30 uur in Hotel Restaurant „Den Boogerd", Kon. Wilhelminaweg 85, Zaltbommel. Kinderen ,en kleinkinderen. Bruchem, Peperstraat 3. D.V. 13 aug. a.s. hopen onze ouders P. J. Scholten en G. F. Scliolten-de Neef hun gouden huwelijksfeest te gedenken. Hun dankbare kinderen: Arend en Sari Frédy en Bas Truus en Wim en kleinkinderen. U kunt hen feliciteren op hun feestdag 13 aug. Rotterdam, 3 aug. 1974 Allard Piersonstraat 20b. ENIGE KENNISGEVING De heer en mevrouw F. v. Baardewijk A. M. v. Baardewijk-Batenburg zijn 8 augustus a.s. 40 jaar getrouwd. Gelegenheid tot feliciteren van 19.00 tot 20.00 uur in de ontvangsthal van de Verrijzeniskerk, Springerstraat, Rot- terdam-Alexanderpolder. De kinderen en kleinkinderen. 13 augustus a.s. hopen wij met kinderen en kleinkinde ren ons 50-jarig huwelijk te vieren. M. Marseille H. H. Marseille-Bruggeman. Den Haag, Fahrenheitstraat 692. De gehele dag thuis. Toch nog onverwacht nam de Heer uit ons mid den weg onze lieve Zuster Johanna G. Bavinck op de leeftijd van 73 jaar. J. Bouwes Bavinck E. Bouwes Bavinck-van Ameyde G. Bavinck-v. d. Vegt II. A. Sillevis Smitt-Bavinck J. H. Sillevis-Smitt M. J. Bavinck-Sillevis Smitt C. B. Bavinck C. H. J. Bavinck-v. Bockel. Bussum, 1 augustus 1974. 1 Correspondentie adres: Aagje Dekenlaan 69, Bussum. De begrafenis zal plaats hebben op dinsdag 6 augustus a.s., 's middags om 12 uur op de Alge mene Begraafplaats aan de Nw. Hilversumseweg te Bussum. Liever geen bezoek. In oprechte trouw hebben wij mogen leven, zijn wij elkaar tot steun geweest. Dankbaar waren wij daar beiden voor. Thans moet ik U mededelen, dat, in de leeftijd van 24 jaar, mijn bewonderenswaardige Man Jan Post een nieuw leven is ingegaan. In tastend geloof hebben wij met Gods hulp en met steun van familie en vele vrienden onze moeilijke opdracht tot een goed einde gebracht. Mede namens wederzijdse Familie: Herma Post-Glasbergen Rotterdam, 2 augustus 1974. Nachtegaallaan 14. Wij willen samenkomen in een kerkelijke viering op maandag 5 augustus a.s. om 11 uur in de Ka pel van het Stanislascollege, Westplantsoen te Delft-Wijk 3, waarna de begrafenis volgt op de R.K. Begraafplaats aan de Van Vredenburchweg te Rijswijk Z.H., ca. 12.15 uur Gelegenheid om uw medeleven te betuigen is er na de begrafenis in de zaal van de pastorie. Nu liever geen bezoek Geen bloemen. Heden nam God tot Zich onze lieve Tante Maaike Heiltje Barendregt op de leeftijd van bijna 93 jaar. Namens neven en nichten: Fam. Barendregt. Zeist, 1 augustus 1974. Laan van Gattenbroeck 27. Liever geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van Huize "De Lawick', Verlengde Slotlaan 15. De begrafenis zal plaatshebben te Rotterdam op de begraafplaats Oud Charlois maandag 5 augus tus a.s. Voorafgaande zal om 12.00 uur een rouwdienst gehouden worden in de aula van de begraafplaats. Gelegenheid tot condoleren aldaac na afloop van de plechtigheid. Vertrek van Huize 'De Lawick' om 10.30 uur. Door de zeer vele bewijzen van medeleven die wij moch ten ontvangen tijdens de ziekte en na het plotseling overlijden van onze lieve zorgzame Man, Vader, Opa, Zoon, Broer, Zwager en Oom Jacob Rietveld is het ons niet mogelijk u allen persoonlijk te bedanken. Weest u er van overtuigd dat uw belangstelling door ons op hoge prijs is gesteld. Uit aller naam: A. Rietveld-van Winkel. Leiderdorp, 3 augustus 1974 Middelgeest 1. Voor de grote belangstelling en de vele troostrijke be- i wijzen van medeleven ons betoond na het overlijden van ons lief Dochtertje en Zusje Willeke maken het ons onmogelijk u allen in een persoonlijk schrijven te bedanken. Weest u er van overtuigd, dat uw belangstelling zeer werd gewaardeerd, waaraan wij een dankbare herinne ring zullen bewaren. J. J. Hogewoning J. Hogewoning-Noort Rijnsburg, juli 1974. Coljegiantenstraat 129. v'oor de vele blijken van belang stelling, ondervonden na het jverlijden van onze lieve Schoonzuster en Nicht Hemlrina Maria Schoneveld- Zwaan teggen wij u hartelijk dank. In het bijzonder gaat onze dank Jit naar Ds. Hulsman, artsen en /erpleegsters van het Diacones- ienhuis te Leiden. Namens de familie: Fam. Schoneveld Fam. Timmers Rijnshurg, 3 aug. 1974. DANKBETUIGING Voor uw hartelijk medeleven tij dens de ziekte en na het over lijden van on?e Vader, Groot- cii Overgrootvader Eben Haëzer Lindliout Familie Lindliout. Na de vier succesvolle naar Israël uit gevoerde reizen met in totaal 1250 personen, is ons gevraagd in het a.s. najaar wederom een 10-daagse reis met als standplaats Jerusalem te organiseren. Welnu, de hotelaccom modatie in Jerusalem en de plaatsen in het vliegtuig zijn gereserveerd en we zijn gereed u als deelnemer of deelneemster op één van deze voor treffelijke reizen te noteren! PROGRAMMA le dag: Vliegreis Schiphol-Lod, bustocht naar Jeru salem. 2e dag: Woestijn Judea, Jericho, Jordaandal, Meer van Tiberias, Tabgha, Kapemaum, Kibbuts Ayelet Hashahar (lunch), Hazor, door Galilea, Safat, Nazareth. 3c dag: Nazareth, Akko, Haifa, Karmel (lunch), Caesarea, Sjefala, Judese bergland, Jeru salem. 4c dag: Bezoek oud-Jerusalem: Poorten, Tempel plein, Rotskoepel, Aksa moskee. Tinnen des Tempels, Klaagmuur, Bethesda, Sankt Petrus, Via Dolorosa, Golgotha, Avond- maalzaal. Nieuwe stad: Knesset, Mea Shearim, Natio naal Monument. Berg Herd, synagoge, Hadassah ziekenhuis. 5e dag: Vrije dag in Jerusalem. 6e dag: Door Samaria: Sichem, Jakobsput. ruïnes van Omri's en Achabs paleizen, Nathanya (lunch), via Tel Aviv en Jaffa naar Jeru salem. 7e dag: Zondag. Nederlandse kerkdienst in de Ver- losserskerk in Oud-Jerusalem. 8e dag: Bethlehem: Rachels graf, Herdersveld, Ge boortekerk, Hebron met spelonk van Mach- pela, Beersheba (lunch), Negev, Dode Zee en Engedi. Terug naar Jerusalem. 9e dag: Halve dag: Omgeving Oude Stad: Kedron- dal met Gihonbron en Siloamvijver, graven Getsémané, Olijfberg. In de middag: Jericho, Dode Zee, Qumran, Bethanië, Bethfagé. 10c dag: Bustocht Jerusalem-vliegveld Lod. Vlieg reis (lunch) naar Schiphol. DE KOSTEN De kosten van deze zorgvuldig voorbereide reizen bedragen IN TOTAAL ƒ1370, PER PERSOON. Daarvoor wordt U ge boden: 1. Geheel verzorgde vliegreis Schiphol- Israël en terug. Vervoer van het vlieg veld Lod naar het hotel in Jerusalem en terug. 2. Luchthavenbelasting op Schiphol en in Lod. 3. Verblijf in goede hotels in Jerusalem (o.a. Pilgrims Palace) en tijdens het bezoek aan Galilea in Nazareth in twee persoonskamers met bad of douche en toilet, alsmede alle maaltijden vanaf de lunch op de le tot en met de lunch op de 10e dag. 4. Zes dagexcursies in air-conditioned tou ringcars naar zeer veel bekende Bijbelse plaatsen ten westen van de Jordaan. 5. Alle entreegelden voor de vele beziens waardigheden. 6. Elke dag een consumptie onderweg. 7. Alle fooien aan hotelpersoneel, chauf feurs en Israëlische gidsen. 8. Bagage-, ongevallen-, ziekte-, annule- rings- en S.O.S.-verzekering. 9. Gratis het prachtige, 200 pagina's tel lende boekje 'Aanschouw het land Ka- naën', dat speciaal voor de NCRV is ge schreven en een goede handleiding is om U op deze goed georganiseerde reis voor te bereiden. AANMELDING: Deze dient zo spoedig mogelijk te geschie den door storting van 150,per pers: op girorek. 11746 van de Nederlandse Christe lijke Reis-Vereniging, Den Haag, onder ver melding: 'Israël-reis 294 of 295'. De ontvangst van het boekje 'Aanschouw het land Kanaan', alsmede een inschrij- vingskaart, is het bewijs dat men voor één van deze prachtige en uiterst billijke reizen staat ingeschreven. REIS 294 Vertrek: 4 november 1974 Terugkeer: 13 november 1974. REIS 295 Vertrek: 13 november 1974 Terugkeer: 22 november 1974. NED. CHRISTELIJKE RElSVEPINJCINUj Weteringkade 22a Den Haag 2077, postbus 1035. Telefoon 070-81.46.91*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 16