Naderend einde van Franco Albanië houdt brengt Spanje in beweging boot af Vredesgeluiden uit Moskou maken geen indruk Na de ontwikkelingen in Portugal en Griekenland: TRO'UW/KWAiRjTET ZMTERiD.AG 3 AUGUSTUS 1974 BWTENiLiAMD Til Kll ideologie' van het regime en zijn 'be weging' is anno 1974 niet zo erg veel meer over: nationale grootheid, een heid, samenwerking tussen de klassen, discipline, traditie en tucht, je merkt er niet veel van in de straten van de Spaanse consumptiemaatschappij. Dé repressie, die noodzakelijk was om deze doelstellingen te bereiken is ech ter wel gebleven. Dit voorjaar werd een Spaanse anar chist, Luig Antich, door de Spaanse beul gewurgd. Een minderjarige me destander Pons Llovet werd tot dertig jaar veroordeeld en kreeg er deze week nog eens 21 jaar bij. Juist de afgelopen maanden werden er vele arrestaties verricht in Barcelona. Mar telingen en mishandelingen bij onder vragingen en arrestaties blijven even normaal als het tot voor kort in Portugal en Griekenland was. Terwijl de macht zich zo met bruut geweld in stand houdt kan het niet voorkomen dat er in de Spaanse sa- menleving allerlei krachten ontwikke len die het regime aantasten. Hoewel er geen stakingsrecht is, hebben (vol- gens officiële opgaven) meer dan 440.000 arbeiders vorig jaar gestaakt Naar verhouding meer dan in Neder- land. De cijfers zijn nog geflatteerd, omdat allerlei acties van de arbei- ders niet tot stakingen uitgroeien. Politieke opvattingen en plannen wer den verspreid, deels via de pers soms vrij openlijk, soms tussen de regels door deels via min of meer klandestiene kanalen. Nu eens rea- geert het regime vrij liberaal en dan weer werdt er hard toegeslagen. ,r Spanje leeft al jarenlang in een situa- tie die vaak absurd aandoet. Zelfs als J Franco geheel de 'oude' zou worden - na zijn ziekbed blijft hij een stokoud man op wiens dood iedereen zit te J wachten, met angst of met grote blijd- schap. De jongste enerverende ontwikkelingen in het oostelijk deel van het Middellandse-Zeegebied, waarin ook de Sowjet-Unie een niet te onderschatten rol achter de schermen heeft gespeeld, hebben opnieuw de aandacht gevestigd op de strategisch belangrijke ligging van Albanië en de gevolgen die een ver zoening tussen dit land en zijn vroegere Oosteuropese bondgenoten zou kunnen hebben. Het gaat hierbij niet in de eerste plaats om de invloed, die de Sowjet- Unie zou kunnen uitoefenen op buur landen als Joegoslavië en Grieken land, maar vooral om de grote beteke nis die marinebases langs de Albanese kust voor de Russische vloot zouden hebben. Het bezit van dergelijke steunpunten zou een belangrijke wij ziging teweegbrengen in de krachts verhoudingen in het gehele Middel landse-Zeegebied, met name in die van de Sowjet-Unie ten opzichte van de Verenigde Staten met hun machti ge Zesde Vloot. Albanië staat echter nog niet gereed om de relaties met Moskou te herstel len en nog miinder om de Russische vloot faciliteiten te verlenen. Het is juist de vree6 voor een dodelijke omarming geweest, die de Albanese leiders er toe gebracht heeft, de ban den met de Sowjet-Unie te verbreken en demonstratief de zijde van de volksrepubliek China te kiezen in het ideologische conflict tussen Moskou en Peking. Vooralsnog ziet het er naar uit, dat de Russen in Albanië slechts voet aan wal zullen zetten, als zich in dat land zelf een machtswisse ling voltrekt die een eind maakt aan de bijna 15 jaar oude vete tussen Tirana en Moskou. Die mogelijkheid is niet geheel uitge sloten, omdat het jarenlange isole- door Jaap den Boef ment remmend heeft gewerkt op de ontwikkeling van het land, de unieke positie van Albanië als 'voorpost' van China in Europa heeft opgehouden te bestaan en de oude garde onder lei ding van Enver Hoxha er niet aan kan ontkomen, langzamerhand de touwtjes uit handen te geven aan een jongere generatie die de vensters naar de buitenwereld wil openzetten om in navolging van andere communisti sche landen volledig te profiteren van economische samenwerking met vriend èn vijand. Op het eerste gezicht lijken de om standigheden gunstig voor toenade ringspogingen. Albanië heeft al enkele jaren wat meer afstand genomen van Ohina, nadat het ervaren had dat op den duur goede buren todh beter zijn dan een (tijdelijke) verre vriend. Het heeft al banden aangeknoopt met Westeuropese landen, in het bijzonder met Griekenland en Joegoslavië. Ook in de binnenlandse politiek kwamen veranderingen tot stand, die partij- chef Enver Hoxha noopten, op econo misch terrein steun te zoeken bij de westerse landen. Daar staat tegenover dat Albanië door de eeuwen heen nogal eens door 'buurlanden onder de voet gelo pen bijzonder gesteld is op het behoud van de nationale onafhanke lijkheid. De vrees, deze te verliezen, was in wezen de oorzaak van de breuk met de Sowjet-Unie en de ande re landen van het Warschaupact. Ideo logische meningsverschillen werden voornamelijk als excuus gebruikt. Dat de Albanese leiders bun heil bij Chi na gingen zoeken, had eveneens méér te maken met het feit dat 6oms een verre vriend uitkomst kan bieden als er geen goede buren zijn, dan met de ware leer die in Peking verkondigd zou worden. Macedonië Albanië zal er zich zeker niiet toe laten verleiden, vrijwillig terug te keren in de Russische invloedssfeer. Het is bekend dat het argwanend heeft gadegeslagen, hoe Joegoslavië en Griekenland hun betrekkingen met Moskou hebben verbeterd. Nog niet zo lang geleden heeft het bovendien moeten ervaren dat de Russische pre mier Aleksj Kosygin in het conflict over Macedonië (tussen Albanië, Bul garije en Joegoslavië) de zijde van Belgrado had gekozen om president Tito gunstig te stemmen. Het leger van Albanië is op zijn hoede. De kwestie Macedonië was al tijdens de tweede wereldoorlog een strijd punt, nadat de Sowjet-Unie de oom- munistische partijen van Albanië en Bulgarije toezeggingen 'had gedaan ten koste van de onafhankelijke van Moskou opererende communistische partij van Joegoslavië. De partisan en van Tito haalden echter een streep door de rekening van Russen, Bulga ren en Albanezen. Als gevolg daarvan is het grootste deel van Macedonië nog steeds Joegoslavisch grondgebied. De regering in Belgrado weigert met andere landen over de toekomst van Macedonië te praten. Zij negeert de eis van Albanië, dat de Joegoslavische 'autonome provincie' Kossowo, waar van de bevolking voor het overgrote deel uit Albanezen bestaat, aan haar wordt overgedragen. Sinds de diplomatieke betrekkingen tussen Albanië en Joegoslavië werden hersteld, heeft de regering in Tirana een bijzondere aandacht aan de dag gelegd voor dit door haar opgeëiste gebied in het zuiden van Servië, Bel grado heeft er naar aanleiding daar van al enkele malen bij de Albanese autoriteiten op aangedrongen, de di plomatieke betrekkingen tussen beide landen niet te beperken tot het ver stevigen van de culturele en economi sche betrekkingen tussen Kossowo en het 'moederland' Albanië. De enkele jaren geleden gewijzigde houding van Joegoslavië ten opzichte van de landen van het Warschaupact heeft in Tirana niet tot paniek geleid. Wel zijn de na de invasie in Tsjecho- slowakije in augustus 1968 hervatte diplomatieke betrekkingen tussen Bel grado en Tirana merkbaar afgekoeld. Bufferzone Zolang niet helemaal vaststaat hoe de toekomstige verhouding tussen Joe goslavië en de Sowjet-Unie zal zijn -r- nu nog onder het bewind van Tito, maar vooral ook daarna zal de Albanese partijleiding zeker niet stre ven naar werkelijke toenadering tot de Sowjet-Unie. Joegoslavië is als het ware een bufferzone, die Albanië ge scheiden houdt van de Russische in vloedssfeer. In dit opzicht neemt Albanië een gunstiger positie in dan Roemenië, dat ook onafhankelijk van Moskou wil blijven (voorzover dat mogelijk is), maar vanwege zijn geografische lig ging altijd bedacht moet zijn op de mogelijkheid van een Russische inter ventie la Tsjeohoslowakije. Met het Roemeense voorbeeld voor ogen zal Albanië er niet happig op zijn de betrekkingen te herstellen met de landen die via het Warschaupact en de Comecon militair en economisch met elkaar verbonden zijn. Wat de betrekkingen met Griekenland betreft, heeft men in Tirana ook aj geruime tijd een afwachtende houding aangenomen, die voornamelijk werd veroorzaakt door de welwillende beje gening die de Sowiet-Unie zich tegen over het militaire bewind veroorloof de, voordat de gebeurtenissen op en 1 Prins Juan Carlos met zijn vrouw Sophie. Partijleider Enver Hoxha bij zijn door Chinese instr ucteurs getrainde troepen. rond de eiland-republiek Cyprus de leiding in Athenp in handen speelden van Konstantin Karamanlis en andere politici uit de woelige periode vóór de kolonels-coup van 1967. Veel zal afhangen van de vraag, of de nieuwe regering in Athene een politiek van goede nabuurschap gaat volgen, of dat zij dn de zogenaamde kwestie 'Noord- Epirus' het Grieks-orthodoxe zui delijke deel van Albanië opnieuw de strijdbijl gaat opgraven. Vredesgeluiden De vredesgeluiden uit Moskou, Oost- Berlijn, Warschau, Praag en Boeda pest, bieden de bondgenoot van China ondanks onverminderde propagan da tegen de leiders in Peking normalisering van de betrekkingen aan en roepen herinneringen op de omvangrijke financiële en economi sche hulp die Albanië na de oorlog van de Sowjet-Unie ontving bij de opbouw van industrieën en infrastruc tuur. Ook belijden zij de principes van gelijkheid en wederzijdse niet- Poging van Moskou om verwarring te zaaien bij maoïsten inmenging, van het marxism e-leninis- me en het proletarisch internationa lisme. Er werd geen poging gedaan, verwijdering te zaaien tussen Tirana en Peking, omdat zelfs een menings verschil over de houding tegenover de Verenigde Staten en de Europese Ge meenschap de relatie niet ernstig heeft kunnen verstoren. Omdat niet mag worden aangenomen, dat Albanië zal ingaan op de avances van de landen van het Warschaupact, moet men zioh wel afvragen, of deze toenaderingspogingen slechts voor de schijn aan Albanië zijn gericht. Zij zouden dan bedoeld zijn voor anderen die men wil overtuigen van de bereid heid van de Sowjet-Unie, ideologische meningsverschillen uit de wereld te helpen door ze uit te praten. Opval lend was in dit verband dat de toena dering tot Albanië openlijk werd be dreven. Als het Moskou ernst was geweest, zou het iin alle stilte de Albanese leiders hebben benaderd. Nu gebeurde het in radio-uitzendingen, waarin slechts één boodschap in het Albanees werd uit gesproken. Voor het overige werd van de Engelse taal gebruik gemaakt. Bo vendien lieten de leiders van de be trokken landen hun offertes versprei den door de officiële nieuwsagent schappen, zoals TASS, Ceteka en MTI. De publicaties bestaan slechts uit sa menvattingen van half-officiële com mentaren van radio en dagbladen, en niet uit officiële verklaringen. Maoïsten Er wordt wel beweerd dat de oproe pen van de Sowjet-Unie en 'haar bond genoten vooral waren gericht op ma oïstische splintergroeperingen in West- Europa en de Derde Wereld. Tegen de achtergrond van de van elkaar verschillende opvattingen der maoïs ten in heel de wereld over de poli tiek van Peking ten opzichte van de Verenigde Staten en de Europese Ge meenschap, kunnen zulke initiatieven hier en daar in vruchtbare bodem vallen. Dit laatste zou weer van be lang zijn met het oog op de wereld conferentie van communistische par tijen, die Moskou binnen niet al tc lange tijd hoopt te organiseren. Zolang Enver Hoxha in Albanië aan de macht is, zal van normalisering van de betrekkingen met de landen van het Warschaupact geen sprake zijn. Hoxha heeft als voorwaarde ge steld dat de Russische partijleiders hun ideologische fouten (revisionisti sche afwijking van de lijn Marx-Le- nin-S'talin) openlijk toegeven voor het wereldforum. Het inwilligen van deze eis is voor de Sowjet-leiders echter een onmogelijkheid, aangezien zij dan openlijk zouden erkennen, dat China het sinds de dood van Stalin steeds bij het rechte eind heeft gehad. De publicaties in enkele dagbladen in Oost-Europa geven eveneens aanlei ding tot de veronderstelling, dat de offertes aan het adres van Albanië niet helemaal serieus bedoeld zijn. Het Oostdudtse 'Neues Deutschland' schreef: 'De afkeer van samenwerking met de socialistische broederlanden is in 1960 door de Albanese partijleiders ingeleid en er zijn geen tekenen van een ernstige wil om geschillen bij te leggen. 'Népszabadsag5, het orgaan van de Hongaarse communistische par tij zei in een in het Engels geschre ven commentaar: 'De door Alba nië geproclameerde politiek, zich op eigen kracht te verlaten, heeft de zaak van het socialisme en de vooruit strevende krachten in de wereld grote schade toegebracht'. In het Engels Dat het waarschijnlijk om een spiegel gevecht gaat om de met Peking onte vreden maoïsten in andere landen dan Albanië de weg naar Moskou te wij zen, wordt door publikaties als die in 'Neues Deutschland' en Népszabadsag' in sterke mate bevestigd. Men negeert de eis van Hoxha en probeert zich nauwelijks over zijn hoofd heen tot de Albanezen te richten, omdat vrij wel alle radio-uitzendingen die voor Albanië bedoeld zouden zijn in het Engels werden uitgesproken. Albanië keert zich onder leiding van Enver Hoxha nog altijd niet alleen tegen de 'kanonneerboot-politiek' van de Verenigde Staten, maar ook tegen de Russische 'wereldgedannes*. Het ziet er dan ook niet naar uit dat de Sowjetvloot binnen afzienbare tijd fa ciliteiten krijgt voor de kust van Albanië om haar positie in het gehele Middellandse-Zeegebied en in het bij zonder in het uiterst belangrijke oos telijke deel ervan, drastisch te verste vigen. Zoals gezegd kunnen slechts veranderingen van binnenuit tot her stel van de relatie met Moskou leiden. Maar zelfs als die zich voordoen is het de vraag, of andere leiders bereid zijn, hun land in een avontuur te storten. door Rudolf de Jong gespreken is hij een door Franco geschilderd portret De prins is in 1938 buiten Spanje geboren, maar opgevoed in Spanje, voornamelijk op militaire academies. In 1962 trouwde hij met de Griekse prinses Sophie, zodat koningin Fre- derika, die in Griekenland zelf zeer gehaat was en er toe heeft bijgedra gen dat de democratie in dat land verstikt werd, zijn schoonmoeder is. Het echtpaar heeft drie kinderen. Handicap Een grote handicap in de positie van de prins is zijn vader die aanspraken op de troon laat gelden, maar door Franco nooit geaccepteerd omdat hij te liberaal was en te weinig voor het Franco regime voelde. Juan Carlos daarentegen heeft trouw gezworen aan de beginselen van de 'beweging' de fascistische organisatie die de ideo logische basis van het Franco-regime levert. Opvolger Juan Carlos een door Franco zelf geschilderd portret Een andere handicap voor Juan Car los kan zijn dat hij weinig intelligent is. Het Engelse zondagsblad The Ob server merkte in een artikel over de prins op dat hij een groot deel van de dag lezend doorbrengt in zijn studeer vertrek. De boeken langs de wanden daar, gaan echter hoofdzakelijk over zeilen, paarden, sportauto's jacht en dergelijke. Een zelfstandig oordeel of iets van een eigen wil heeft men bij Juan Carlos nooit kunnen ontdekken. Zijn uitspraken en redevoeringen zijn wei nig omvangrijk en nietszeggend, zo niet banaal. 'Ik geloof krachtig in de lotsbestemming van ons vaderland' en 'nuttig zijn voor hetgeen het beste voor mijn vaderland is', schijnen ka rakteristieke uitspraken van hem te zijn. Ten gunste van de prins zcu men kunnen aanvoeren dat hij de gevange ne is van een situatie en misschien zijn tijd afwacht. Zijn bewondering voor Franco, die hij vaak in het openbaar uitte, schijnt overigens op recht te zijn. Voorts heeft hij zijn leeftijd mee. Hij behoort niet tot de generatie van fascistische generaals en bureaucraten die de burgeroorlog wonnen en Spanje een ijzingwekkende dictatuur oplegde. De haat die uit de burgeroorlog da teert en die gepaard gaat met angst voor de 'roden', angst voor de demo cratie en angst voor cle vrijheid, is bij hem en bij zijn generatie niet sterk ontwikkeld. Hij schijnt dit goed te beseffen. Maar of hij ook beseft dat zijn hele positie cp die haat en de eruit voortvloeiende repressie berust is de vraag. De paradox van de Spaanse situatie is dat Franco alles geprobeerd en geor ganiseerd heeft om de opvolging zon der verandering in het regime te bewerkstelligen en dat Spanje hoopt en verwacht dat met de dood van Franco het regime zal veranderen en verdwijnen, dat sedert de burgeroor log (1926-1939) Spanje in zijn greep houdt In veel opzichten is er over eenkomst tussen de greep naar de macht van het Spaanse leger in 1936 en de coup in Chili tegen Allen- de, zoals de brute moordpartijen te gen links of wat daarvoor werd aange zien. Alleen duurde het langer .drie jaar burgeroorlog voordat de cc up geheel geslaagd was. Bovendien was Franco veel dank verschuldigd aan Hitler en Mussolini. Hij probeer de aanvankelijk zijn regime zoveel mogelijk op dat van zijn fascistische bondgenoten te laten lijken. Pas in de zestiger jaren begon de Spaanse samenleving zich iets vrijer te bewegen, onder druk van de econo mische omstandigheden en verande ringen. Van de doelstellingen van de Voor de landen van Zuid-Europa zal 1974 een gedenkwaardig jaar blijven. Portugal beleefde zijn april-revolutie, die als alle echte revoluties een eigen dynamiek ontwikkeld heeft. Griekenland is zojuist verlost van een wrede dictatuur. En Spanje? Dit land wacht al jaren lang op de dood van Franco die op 17 juli 1936 naar de macht greep en deze macht na een bloedige burgeroorlog in 1939 definitief in handen kreeg. Voor het eerst 'heeft een zieke Franco nu tijdelijk de macht overgedragen aan zijn opvolger prins Juan Carlos de Bourbon. Deze werd door Franco zelf gekozen, door hemzelf opgeleid en op alle mogelijke manieren voorzien van garanties voor het voortbestaan na Franco's dood van het regime, van een Franquiisme zonder Franco. Met andere woorden, in Spanje is al het mogelijke gedaan om te voorko men diat er iets gebeurt na de dood of het definitief verdwijnen van Franco. Te verwachten of te voorspellen is er dan ook weinig, maar het is kenmer kend voor elk dictatoriaal regime dat bij het verdwijnen van de dictator een crisissituatie kan ontstaan, dat er onverwachte dingen gaan gebeuren en vooral dat het regime, dat de erfenis van de dictatuur overneemt na enige tijd in een crisis komt. Failliet Franco in vol ornaat in zijn paleis, ongeveer een jaar geleden. Portugal heeft geen revolutie beleefd tijdens het leven van de dictator Salazar, die tientallen jaren aan de maaht was. Pas diens opvolger, Caeta- no, is ten. val gebracht, nadat het duidelijk was dat hij de failliete erfe nis van Salazar niet kon saneren, zelfs niet op dictatoriale wijze. De situatie in Spanje ligt ook anders dan in Portugal of Griekenland. Spanje heeft geen 'niet-te-winnen koloniale oorlog' te voeren. Het heeft ook geen Cyprus- achtige frustraties. Franco's plaatsvervanger en opvolger is een kleinzoon van de in 1931 verdreven Spaanse koning en de prins zal opnieuw de troon bestijgen. Hoe wel hij jarenlang zorgvuldig is voor bereid voor zijn taak heeft Juan Car los totaal geen eigen gezicht. Politiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11