Skiftitel verrassend voor Ronald Ver voort ViktorToekmakowbijna winnaar Voldoende talent bij Vaurien-jeugd Karola Claus benadert wereldrecord Fons van Katwijk ritwinnaar in Rijnlanc Palts '80 procent topsporters psychopaat' Rov Schuiten vijfde in GP van Aarau Fulvio Bernardini nieuwe manager Italiaans elftal Jan Mulder vervroegd naar huis TROUW/KWARTET VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1974 SPORT T9K9 Dudok van Heel in spectaculaire race ernstig bedreigd Van onze roeimedewerker AMSTERDAM De meest spectaculaire race van de tweede dag van de Nederlandse roeikampioenschappen was ongetwijfeld de met mi- j niem verschil door Dudok van Heel gewonnen finale van de vier-met- stuunnan, terwijl het verder voornamelijk de scull(st)ers waren, die de meeste aandacht voor zich opeisten. De skiffeurs werkten de halve en hele finales af, de skiffeuzes de voor-wedstrijden en halve finales, j (ADVERTENTIE) Het wat paradoxaal aandoende aantal van drie halve finales leverde weinig sensationale resultaten op. De eerste halve finale die tussen ex-Olympisch kampioen Jan Wienese en George Brouwer bracht weinig spanning, maar was het aanzien zeker waard. De oude maestro heeft het skiffen nog lang niet verleerd en de roeikenners aanschouwen iedere keer weer likke baardend zijn perfecte techniek. Eer gisteren tijdens de op zeer moeilijk te bevaren water verroeide voorwedstrij den was het al opvallend hoe perfect Wienese zijn boot beheerste en hoe hij zonder enige problemen over de hoge golven kwam. Gisteravond tij dens de halve finale waren de condi ties aanmerkelijk gemakkelijker en rustig in een laag tempo varend hield STOCKHOLM (Reuter, AFP-SID) De heren atletiekploeg van Groot Brittannië heeft in het Olympisch Sta dion van Stockholm de interland-wes- strijd tegen Zweden met een verschil van vijf punten verloren: 107-102. De Britse dames versloeg hun Zweedse tegenstandsters met 86-59. Er werden in de Zweedse hoofdstad etikele goede prestaties geleverd. De Zweed Glans won de 3000 m steeple chase in 8.24.02 voor de Engelsman Davies, die 8.28.09 liet afdrukken. BUI Tancred (GB) wierp 62 02 m. met de discus. Lars Haglund (Zwe) werd tweede met 61.76 m. Alan Pascce (GB) liep de 500 meter horden in 50.20 sec. Een andere Britse zege kwam op naam van David Black, die op de 5000 m zijn tegenstanders deklasseerde. Black liep 13.29.57. De Zweed Koski wierp 84.60 m. met de speer. Kjell Isaksson (Zwe) won het polsstokhoogspringen met 5.25 m. De Britten Bull en Hoop er haalde de aanvangshoogte van 4.80 m. niet. Op de tweede dag van de Martin Luther King Memorial-wedstrijden in het Bislet-stadion in Oslo verbeterde de Noor Knut Kvalheim het nationale record op de mijl tot 3.56.2. De Ame rikaan Marty Liquori bezette op vier tiende seconde de twede plaats. Van uitstekend gehalte was de 400 meter horden. De race werd gewonnen door de Amerikaan Ralph Mann (49.0) voor zijn landgenoot Jim Bolding (49.3) en de Tsjech Miroslav Kodesj) 49.7). Dubbele Amerikaanse winst was er ook op de 200 m. door Steve Reddick (20.7) en Reggie Jones (20.8). De Tsjech Jostf Janski liet op de 10 kilometer 28.37.3 afdrukken. Hij bleef de Keniaan Joan Ngeno bijna tien seconden voor: S8.47.0. De Cana dese Thelma Wright twam op de 1500 meter dames tot 4.14.5. De Noorse Wenche Soerum werd op een tiende seconde tweede. Bij internationale atletiekwedstrijden in het Olympisch Stadion van Rome waar van 1 t.e.m. 8 september de Europese atletieküampioenschappen worden gehouden, kwam de beste prestatie op naam van de Italiaan Pietro Mennea, die de 200 meter liep in 20.35 seconden. Enzo Dal Forno (Ita) sprong 2.17 n. hoog. In het Olympisch Stadion in Mtlnchen benaderde de 19-jtrige Karola Claus (W-Dld) het weredrecord op de 400 m. horden voor dimes, dat met 56.5 seconden in handen is van de Poolse Krystina Kasperczik, tot op tweetien- de seconde. Twintigduizend toeschou wers zagen de d»or een rugblessure geplaagde Olympisch kampioen Klaus Wolfermann 83.38 meter met de speer, werpen. SIMMERN (ANP). De Nederlan ders blijven in cïe wielerronde van Rijnland Paltr heersen. Aad van den Hoek blijft dl eenzame leider in het algemeen klasement en donderdag le verde de negaide en voorlaatste etap pe een overwnning op voor Fons van Katwijk. De kans is groot dat deze belangrijkste amateurronde in West Duitsland ca dubbele Nederlandse triomf gaat «pleveren, want door zijn ritzege is Fois van Katwijk de West duitser Klau- Peter Thaler tot op zes seconden g>naderd. Thaler maakte ook donderag een gedemoraliseerde indruk. Geei moment durfde de Duit se kampioen op avontuur te gaan en hij bleef anttvallig dicht in de buurt van Van den Hoek. De overmacht van de Nederlardse formatie heeft de Duitse equipe duidelijk aangegrepen. De formatie an Rudi Altig heeft zich neergelegd bj de suprematie van de Oranje-rijden van wie in feite alleen Jan Aling teeurstelt. Negende ctapp: 1. Fons van Katwijk (Ned) 3 uur. 24 miniten en 7 seconden met tljd- vergoedlng 3.2.37; 2. Weibel (WDId) z.t.. met tijdvergoeing 3.23.47: 3. Prchal (TsJ) z.t met tljdvegoeding 3.23.57; 4. Ad Gevers Ned)5. Thaer (WDId): 6. Aad van den Hoek (Ned): Jagua (Po): 8. Wtlthrlch iZwi); 8. Zeinn (TsJ); 10. Krets (Oost) al len z.t.; 14. .lbert Scheffer (Ned) op 33 seconden. Algemeen klasement: 1. Van den Iloek (Ned) 33 uur.09 min. en 42 sec. 2. Thaler Wdld 3. Var Katwijk (Ned) op 5.02: 4. Zeman (TsJ) o 5.11; 5. Pcchal (TsJ) op 5.19; 6. Weibel Wdd) Op 5.50: 9. Scheffer (Ned) op 9.10; 13. fnoeyink (Ned) op 12.42: 14 Gevers (Ned) op 18.15 39. Aling (Ned) op Wienese de fanatiek strijdende licht gewicht Brouwer achter zich. In de tweede halve finale had de bijna zekere toekomstige lichte kampioen Harold Punt geen enkele moeite met Ed Maan van Asopos. Om de laatste finaleplaats streden Ronald Vervoort van Nautilus en exkampioen Gee van Enst van Nereus. Tot de 1000 meter resulteerde dit in een spannend boord aan boord gevecht, maar daarna kon Van Enst het niet meer opbrengen zijn baantempo vast te houden en liep Vervoort gemakkelijk van hem weg. Dat Ronald Vervoort uiteindelijk ook de nieuwe nationale kampioen zou worden had niemand toen nog durven voorspellen. Maar in de finale-race liet Vervoort er geen twijfel over bestaan dat hij ongenaakbaar was. Jan Wienese startte zeer voorzichtig moest aanvankelijk Punt voor laten gaan, maar een tempo-verhoging halverwege de baan was voldoende voor de twee de positie. In de eindsprint kwam duidelijk aan het licht dat Wienese conditioneel niet in topvorm verkeert en was het toch Punt die met zijn bekende eindschop de tweede plaats veroverde. Vervoort was toen evenwel al onbereikbaar. VIEREN Als het aan de TAC (technische Ad vies Commissie) gelegenhad, hadden de vieren van Dudok van Heel, Laga en Nereus tijdens deze kampioen schappen niet meer in hun huidige samenstelling de finale van de vier- met-stuurman gevaren. Op de drie weken geleden verroeide drielandenwedstrijd tussen West- Duitslad, Frankrijk en Nederland en de daaraan gekoppelde internationale wedstrijden op de Olympische baan van Mtlnchen is namelijk duidelijk aan het licht gekomen, dat Nederland se roeiers niet in staat zijn in de top van het internationale veld mee te strijdn. Daarom nodigde de TAC na Mtlnchen de vieren van Dudok, Ae- gir, Laga, Asopos, Nereus en de twee zonder-stuurman van Phocas uit, om op de bosbaan in Amsterdam een poging te doen uit deze 22 roeiers de snelste combinaties te formeren. Dit toch wel enigszins revolutionaire plan, waarvoor eind vorig jaar in vele besprekingen tussen het bestuur van de KNRB, de TAC en de bestuurde- ren van de verenigingen die de natio nale top voortbrengen, de basis was gelegd, leek aanvankelijk dankzij de positieve instellingen van de uitgeno digde ploegen te zullen slagen. De KMA-kadetten van Dudok kregen ech ter geen toestemming om aan de selec ties op de Bosbaan deel te nemen en toen puntje bij paaltje kwam was een deel van de Nereus en daardoor de gehele ploeg niet bereid aan de te vormen poule van roeiers deel te nemen. Ook Asopos bedacht zich op het laatste moment, waardoor drie belangrijke bestanddelen van de te formeren combinaties wegvielen. Re sultaat van een en ander is nu, dat er slechts één combinatie gevormd is, te weten een stuurman-loze vier van Ae- gir en Phocas, dat de andere vieren in ongewijzigde opstelling zijn doorge gaan en dat de mogelijkheid om een nationale' combinatie-acht uit te zen den naar de wereldkampioenschappen in Luzern praktisch onmogelijk is geworden. Waar moeten we met die vrije dag in vredesnaam heen? NS geelt u 35 antwoorden op die vraag. Bijvoorbeeld Brugge, Avifauna, Beekse Bergen of Flevohof. U vindt ze in de brochure 'NS dagtochten 1974'. Uitgekiende programma's voor een dagje uit. Aantrekkelijke prijzen dank zij redukties. De kleurige brochure ligt op 't station voor u klaar. NS dagtochten gaan altijd door. Ronald Vervoord ski f kampioen In de finale van de vieren-met-stuur- man dus toch drie verenigmgsploegen en daardoor ook eigenlijk geen verras sende uitslagen. Wel een zeer verras send verloop van de race. De vier van Dudok had toch wel enigszins onver wacht de grootste moeite de fel atta querende ploegen van Laga en Nereus van zich af te houden. Aanvankelijk was het Laga dat Dudok voortdurend belaagde, maar in een zeer lange eindsprint was het toch Nereus dat de kadetten tot op een halve lengte gena derd was. Gezien het feit dat de vier van Dudok tijdens internationale wed strijden aanvaardbare, prestaties heeft geleverd, hoewel het behalen van een finaleplaats in Luzern toch twijfelach tig blijft, en in aanmerking genomen dat de kadetten buiten hun schuld niet aan de te vormen combinaties hebben kunnen meedoen, ligt het in de lijn der verwachtingen dat de vier door de KNRB toch zwaar genoeg zal worden bevonden om naar de wereld kampioenschappen te worden uitge zonden. Bij de skiffeuses waren het uiteinde lijk Ingrid Dusseldorp, Ans Graves- tein en Hette Borrias. die de voorron den en halve finale- o-erleefden. Zij zullen vanavond uitmaken wie zich nationaal kampioen 1974 mag noemen. Dames: voorwedstrijden stóf: eerste voonved- strijd: 1. Dusseldorp (Aeglr) 3,58.56; 2. Abrna (Nereus) 4.01.63; 3. Valk (De IIoop) 4.16.03; Tweede voorwedstrijd: 1. Borrias Orca) 3.56.91: 2. De Graaff (Nereus) 3.58.79; 3. Van RIJ (Argo) 3.59.62; Derde voorwedstrijd: 1. Gravesteyn (Triton) 3.58.33; 2. Schutte (Het Spaarne* 3.59.02: 3. Dubbel boer (Gyas) 3.59.45. Dames: halve finales: Skiff: Eerste halve finale: 1 Dusseldorp (Aegir) 3 55.52: 2 Bor rias iOrca) 3.58.73: 3. Schutte iHet Spaarnc) 4.07.43. Tweede halve finale 1. Gravesteyn (Triton) 3.59.35: 2. De Graaff (Nereus) 4.01.82: 3. Abrna (Nereus) 4.11 30. Heren: Herkansing lichte vier zonder stuur man: 1. Nereus 6.35.S2: 2. Orca 6.40 59: 3. Tachos-Euros 6.45.54 Halve finales skif: eerste halve finale: 1. Wienese (De Amstel) 7.26. 2 Brouwer (Ha- des) 7.28.44; Tweede halve finale: 1 Punt (De Laak) 7.24.14: 2. Maan (Asopos) 7.29.05- derde halve finale: 1. Vervoort (Nautilus) 7.27.13: 2. Van Enst (Nereus) 7.36.92. Herkansing: lichte vier niet stuurman: l Skadi 6 48.41: 2. Nereus 6.56.78; S. Tachos Euros 6.59,88. Finales: Vier met stuurman: 1. Dudok van Heel (Van Vianen. Van der Pas, Uooyschuur, De Jonge, stuurman Jonkers) 6.28.19: 2. Nereus 6.29.76: 3. Laga 6.34.19. Twee zonder stuurman 1. Laga (Grothuls en Van Wou denberg) 6.50.65; 2 Nereus 7.17.47. Skif: 1 Vervoort (Nautilus) 7.24.40: 2. Pun; (De Laak) 731.29; 3. Wienese (De Amstel) 7 36.75 LANGENFELD (SID) Tach tig procent van de topsporters Is psychopaat, anders zouden zij niet tot topprestaties komen.' Dit is een van de resultaten van een onderzoek van een Duitse orthopedist, dr. Günther Stark, over de psychische pro blemen van topsporters. Dr. Stark, wiens huis volhangt met handtekeningen van promi nente sportmensen zoals Heide Rosendahl en Hans Günther Winkler, gelooft ook niet dat topsporters vrienden kunnen zijn. 'Niemand wil gTaag een vriend verslaan: Toekomstige prestaticverbetc- ringen zullen voor een groot deel afhangen van de psychi sche gesteldheid van de spor ters. Statistisch behoren topsporters tot die mensen, die het meest van werk veranderen, omdat zij moeilijk iets van iemand anders kunnen aannemen, aldus dr. Stark. Topprestaties zullen vol gens hem binnenkort alleen nog maar mogelijk zijn als de atle ten volmaakt evenwichtig aan de start kunnen verschijnen zonder financiële problemen of familieomstandigheden. IliJ wijst verder op het gevaar van spierversterkende middelen, de zogenaamde anabolica. Zij bevorderen weliswaar de kracht van de spieren, maar niet de toevoer van het bloed naar die spieren. De meeste spierblessu res zijn volgens hem dan ook het gevolg van het gebruik van deze middelen. Bovendien loopt men door het gebruik ervan het gevaar impotent te worden of kanker te krijgen, aldus dr. Stark. GIPPINGEN Roy Schuiten is met een achterstand van 2.18 vijfde gewor den in de Grote Prijs van het Kanton Aarau, een wegwestrijd voor beroeps renners over een afstand van 220 kilometer. Winnaar werd de Italiaan Giacinto Santambrogio die op de eind streep een voorsprong had van 2 min. en 3 sec. op zijn landgenoot Marcello Osier. Rene Pijnen werd op 2.30 twaalfde en Wim de Waal twintigste. BADMINTON Het Nederlands badmlnton- team heeft met 63 verloren van een Zuid- Afrikaans team. De uitslagen rijn: Dames- dubbelspel: Marjan LQsken/Llly Weljers— Doble'Parons 17-15 10-15 15-13. Dames enkel spel: Joke van BcusekomVan der Wall 1.1-2 11-1. Heren enkelspel: Cor de Vogel- Du Toit 3-15 9-15. Heren dubbelspel: Cor de Vogel/Guus van der Vlught—Parons/Du Toil 10-15 6-15, Clemens Wortel/Cor de Vogel— Parons/Kerr 2-15 6-15. Mixed dubbelspel: Cor de Vogel/Llly WeljersParons/Parons 3-15 17-14 12-15. Guus van der Vlught'Marjan LüskenParons/Dobte 15-17 9-15. Clemens Wortel'Joke van BcusekomKerr/Tyche 9-15 10-15. Joke van Beusekom/Marjan Lüsken Van der Wall Tvche 15-12 15-11. Hans Ree balanceert tegen Vél imirovic op rand van nieuw verlies AMSTERDAM (ANP) De Rus sische grootmeester Viktor Toek- makow, 28 jaar oud, gaat onge twijfeld het veertiende IBM-toer- nooi winnen. Hij metselde don derdag vrijwel de- laatste steen door overtuigend te winnen van de Oostduitser Rainier Knaak. Toekmakow steeg aldus tot 10 punten uit 14 partijen. Zaterdagochtend heeft hij zwart tegen Gelier, die, na het woensdag geleden verlies tegen Knaak, géén grote illu sies meer koestert en ongetwijfeld in een ommezien de puntendeling zal willen aanvaarden. Dan komt Toekma- kov op 10y2 punt. Het betekent de eerste prijs van 4000. De enige echte belager van Toekma kow de Joegoslaaf Ivkow rennsseerde donderdagmiddag snel tegen Csom en heeft zijn zaterdag-partij tegen Kaplan ook al remise gemaakt. Er werd voor uit gespeeld, omdat Ivkow donderdag avond naar Manila moest vliegen. Ivkow eindigt dus op 10 uit 15. dat wordt een halfje minder dan Toekma kow gaat scoren. Naast de keiharde zege van Toekma- kov trok de nederlaag van Planinc tegen Lombardy de aandacht. De wit- speler deed het vrij traag hij houdt er van in de opening het achterland in aanvalsstelling te bren gen doch Lombardy gunde hem bepaald te weinig tijd voor deze voor bereidingen. Met zeer direct-spel mogelijk geworden via een open to- renlijn drong hij de witte veste binnen en won met een combinatie houwdegen-stijl. Het bracht Lombardy, die tot nog toe nogal onopvallend marcheerde, nog in de buurt van de strijdenden cm de achtste en laatste prijs, groot 1000. Langeweg wordt in toenemende mate een raadsel. Telkenmale heeft hij 'Geld' ook bedreiging voor goedkope zeilklasse MEDEMBLIK Terwijl de Nederlandse zeiltop internationaal ge zien nauwelijks vorderingen maakt na de snelle doorbraak vorig seizoen van de Vollebregt-tweeling in de FD-klasse is er ook bij hen dit seizoen een stilstand ingetreden boekt de Nederlandse ploeg tijdens de Jeugdwereldkampioenschappen in de Vaurienklasse op het IJsselmeer bij Medemblik wél grote successen. Alle topplaatsen in het klassement zijn in handen van de Nederlandei's en zo'n resul taat lijkt in schril contrast met de internationale 'Olympische' werke lijkheid. Han Ree tijdens zijn partij in de veertiende ronde. Tukmakow is be langstellend toeschouwer. standen met perspectief op het bord. even zo vele malen laat hij het in het laatste uur afweten. Tegen Kaplan liet hij zelfs een mat liggen en miste vervolgens een eenvoudige winst. Des ondanks heeft hij kansen behouden. De andere puntendelingen zijn niet al te vermeldenswaard, doch de hangpar- tij 'Velimirovic-Ree is van het grootste belang. Als Ree remise maakt, behoeft hij zaterdag slechts het punt met Sosonko te delen om negen punten en zijn eerste grootmeestersresultaat te verwer\-en. Doch de allesbeheersende vraag luidt: is het eindspel houdbaar? Na het afbreken sleutelden niet min der dan vier topsehakers aan de zeer moeilijk te analyseren stand. Mis schien komt'er een puntendeling op het bord doch we hebben er vooralsnog een zwaar hoofd in. Ree's laatste kans ligt dan zaterdag in winst cp Sosonko. een loodzware opgave. (•rootmeestergroep veertiende ronde: Soson ko (Ncd)-Gcller (USSR) Vi-Vi. Toekmakov i USSR)-Knaak (DDR) 1-0. Langeweg (Ned>- Kaplan (VS) afgebr.. Ivkov (Jsl)-Csom 'Hong) tj-Vi. Timman (Ned)-Donncr (Ncd) ta-'-i. Jansa (TsJ)-Ribli (Hong) Va-Va. Planinc Jsl)-Lombardy fVS) 0-1. Vellmirovic (Jsl) Ree (Ned) afgebr. Stand na 14 ronden. 1. Toekmakov 10. 2 Ivkov 9Ji. 3. Jansa 9. 4. Ribll S'.fc. 5. Ree 8 1 afgebr.. 6. en 7. Csom en Geiler 7. 8. en 9. Planinc en Lombardy 6V4. 10. Veli- ntirovlc 6 1 afgebr., 11. en 12. Timman en Sosonko 6. 13. Langeweg 5"3 1 afgebr., 14. Donner 515. Knaak, 16. Kaplan 4 1 afgebr. veerUende ronde 1. e2-e4 Pb8-c6, 2. Pgl-f3 e7-e5. 3. Lfl-b5 a7-a6. 4. Lb5-a4 d7-d6, 5. 0-0 Lc8-d7. 6. d2-d4 Pg8-f6. 7. c2-c3 Dd8-e7. 8. Tfl-el g7-g6. 9. d4-d5 Pc6-d8, 10. c3-c4 Lf8-g7. 11. Pbl-c3 0-0. 12 b2-b4 c7-c6. 13. Lcl-b2 c6xd5. 14. e4xd5 Ta8-C8, 15. C4-C5 Ld7-g4, 16. Lb2-a3 b7-b5. 17 La4-b3 d6xc5, 18. b4xc5 Pd8-b7, 19. d5-d6 De7-d8, 20. Pc3-d5 Pf6xd5, 21. Ddlxd5. Pb7xc5. 22. La3xc5 Lg4-e6, 23. Dd5-b7 Tc8xc5, 24. Lb3xc6 f7xe6. 25. Tal-dl a6-a5. 26. d6-d7 b5-b4. 27. Tdl-d6 Tc5-c7, 28. Db7-b5 Dd8-e7, 29. Td6-d2 Tf8-d8, 30. Db5xa5 e5-«4. 31. Da5xc7 e4xf3. 32. Telxe6 De7xe6, 33. Pc7xd8t KgS-f7 en zwart geeft het tegelijkertijd op. 'We hebben', zegt Vaurien-coach Frank van Geldere. 'in Nederland echt wel voldoende zeiltalent. Maar in de internationale Olympische klassen is talent alleen niet meer voldoende. Dan spreken ook hele andere zaken mee. Vooral financiële'. De wijd-verspreide Vaurienklasse is op het ogenblik nog een vanide weini ge internationale klassen, waarin de veel geld vragende en eisende snufjes voor enkele meters winst niet kunnen (of zelfs mogen) worden toegepast. Van Geldere: 'Een wedstrijd-VaUrien kost ali-in nog geen 4000 gulden. Je bent daarna waarschijnlijk nog wel steeds met je boot bezig, maar dat vraagt geen duizenden guldens meer. Ter vergelijking: een goede 470-boot komt al ruim boven de 10.000 gulden uit en een goede FD al zelfs het dubbele. liet grootste probleem in de Vaurien-klasse is dan ook het handha ven van die betrekkelijke eenvoud. Kun je dat niet meer in de hand houden, dan glijd je onherroepelijk weg'. De Vaurien dit jaar voor het eerst varend met een spinaker gaat de tekenen van het sneller en duurder langzaam aan overigens wél vertonen. Hoorde men tot voor enkele jaren, toen de Nederlandse zeilers ook al de dienst uitmaakten in het wereldkam pioenschap, nauwelijks iets over het materiaal van de concurrentie, op het ogenblik is die tendens cr duidelijk wél. Ook het feit, dat de door velen ais sneller gekwalificeerde buitenland se boten zodanig zijn geconstrueerd, dat ze een soort weg-werp artikjel zijn geworden. 'Na twee jaar', zegt Van Geldere, 'ben je dan eigenlijk alweer aan een nieuw schip toe'. In de nu nog bescheiden' Vauriens zijn het vooralsnog techniek en tak- tiek die bepalend zijn voor de resulta ten. De Nederlandse ploeg heeft de afgelopen week tijdens een trainings stage op hetzelfde IJsselmeer bij Me demblik die laatste zaken uitgebreid kunnen doornemen en de resultaten zijn er ook naar. De Franse ploeg, aangemerkt als de grootste concur rent, blijkt op het de laatste dagen zeer woeige IJsselmeer-water (dc vier de race van gistermorgen moest zelfs drie uur worden uitgesteld) geen wer kelijke bedreiging te zijn en het moet erkent ook coach Van Geldere erg vreemd lopen, wil geen Nederlan der na de vorig jaar in Barcelona gehuldigde Spanjaard Martin de twee de jeugdwereldkampioen worden. De beste Nederlander in Spanje was vorig jaar Erik Bieze, toen vierde. Nu. na zijn dubbele zege op de eerste wedstrijd (dins)dag en zijn tweede plaats in de derde race. de grootste favoriet. 'Zwaar weer', aldus Bie/e, ligt mij alleen wat minder'. Desondanks boekte Erik Bieze met bemanningslid Honing gisteren ook in de vierde wedstrijd weer de eerste plaats. 'Ik heb', weet hij, 'nu natuur lijk een knappe kans'. En over zijn verdere zeiltoekomst: 'Voorlopig zal ik nog wel enkele jaren in de Vaunen blijven varen. Een Olympische klasse is nog te duur. In de toekomst mis- sohien nog eens 470'. Opmerkelijke verschijningen in dit tweede jeugdwereldkampioenschap; de pas 12- en 14-jarige broers Van Bla- del. Gebrek aan gewicht en materiaal- pech deden hen in de derde race het pinde niet halen. Van Geldere echter: 'Als je het over talenten hebt zijn zij het wel. Dat gewicht neem verder wel ner dag toe'. Vierde wedstrijd: 1. Bieze (Nedi: 2 Van der Zoo (Nedi3. Versloot (Ned); 4. Van Walt Meier (Ned); 5. Varros Marsch (Spa). Algemeen klassement: 1. Bieze 3 punten: 2. Van der Zee 25.7 punten; 3. Versloot 33.4 punten; 4. Van Walt Meier. OLYMPIA JOLLEN STEINHUDE Dankzij een overwin ning in de vierde wedstrijd heeft dc Westduitser Horst Klein zich vrijwel verzekerd van de Europese titel zeilen in de Olympia-Jollen klasse die op het Steinhuder meer bij Hannover wordt betwist. Het was de derde overwin- ROME (Reuter) Dc Italiaanse voet balbond heeft Fulvio Bernardini tot de nieuwe manager benoemd van het nationale voetbalteam. Berdini volgt Ferruccio Valcareggi op, die na het toernooi om het wereldkampioenschap een storm van kritiek kreeg te verdu ren, omdat hij er niet in was geslaagd Italië naar de tweede finaleronde te krijgen. De positie van Valcareggi is nu onzeker geworden, maar in Italië wordt Verwacht, dat hij niet van plan zal zijn onder Bernardini zijn con tract uit te dienen. De verbintenis met de voetbalbond loopt eind 1975 af. ning die dc Westduitser in de vier races behaalde. Vierde wedstrijd: 1. Klein (W-Dld), 2. Schlieker (W-Dld) 3. Woite (W-Dld); 4. Altenburg (W-Dld). Algemeen klassement: 1. Klein 1.6 pnt. 2. Woite 15.5; 3. Schlieker 32.6 ENKHUIZEN De Engelsman Slater heeft gisteren op het IJsselmeer bij Enkhulzen d« vijfde wedstrijd in de strijd om het open Nederlands kampioenschap in de Soloklasse gewonnen. De Nederlander Fred Imhoff be zet dc eerste plaats in de algemene rang schikking. Vijfde wedstrijd: 1. Slater (Eng); 2. LoVctt (Eng); 3. Imhoff (Ned); 4. De Vos (Ned); 5. Rockeit lEngi: 6. Van Vianen (Necli.. Alge meen klassement: 1 Imhoff (Ned) 5.7 pun ten. 2. De Vos (Ned) 17 punten. 3. Rockeit (Eng) 21.7 punten. 4 Trouw (Ned), 34 punten SXEEK Bart Kraan i Leimuiden i heeft op het Sneckermeer zijn Nederlandse titel zei len in de Valkenklasse geprolongeerd. Kraan behaalde vier eerste, een tweede en een derde plaats. Eindklassement: 1. Bart Kraan (Leimuiden) 14.7 punten; 2. Reinhard Mulder iLangween 32.7; 3 Plet Kraan (Leimuiden) 48.7: 4. Rolf v. d. Baumen (Wassenaar) 50 0. Van onze sportredactie AMSTERDAM Voor Jan Mulder is de start van het nieuwe seizoen niet geheel volgens wens verlopen. Mulder die het afgelopen jaar terugkwam na dat een meniscus hem lang buiten Ajax' topelf hield, is deze week voor tijdig uit het trainingskamp van de Amsterdammers naar huis terugge keerd. Muider heeft de trainingsar- beld niet geheel kunnen verwerken en dc medische commissie van Ajax achtte het raadzamer Mulder voorlo pig rust tc gunnen. Voor volgende week zal hij zich waarschijnlijk niet meer bij de selectie voegen. Telstar-Wilhelm us 5-1 (1-0) - Doel punten Telstar: Bischot, Van Kooten (2), Helling (2). Brabant amateurteam-PSV 09 (03) Doelpunten: Van der Kuylen, Dahlqvist (2), Lubse (2), Postuma (2) en Kem per (2). Streek elftal Halle-Roda JC 26 (03). Doelpunten: Meuser 01. Nan- ninga 02. De Goede 03, Pfeiffer 0—4, Steures 1—4, Coerver 15. De Gooyer 25, Meuser 26. Combinatie Eintracht Nordhorn/Schüt- torf 09—Ajax 1—2 (0—1). HeerenveenSparta 23 (I2). Doel punten: Van Staveren 01, Golyanin 11, Heijerman 12. Golyanin 22. Bosman (eigen doel) 23. Alkmaarse BoysAZ '67 1—3 (01). Doelpunten: Wildbret 01, Mol 02, Van Menen 12. Mol 13. WIELRENNEN 8 Eddy Merckx ls benoemd lot officier in de orde van Leopold 11. als erkenning voor zijn sportieve prest:» ties. De korte plechtigheid werd geleid door premier Leo Tindemans. aangezien koning Boudewijn In Spanje op vakantie ls. SCHIPPER WINT WIELRENNEN Jos Schipper uit Baarn heeft de Profronde van Steenwijk gewon nen. Schipper was met Wim Kelleners weggesprongen uit het peloton en had in dc eindsprint geen moeite hem achter zich te houden. Het peloton arriveerde op een achterstand van 1.24 minuut. Plet van Katwijk won de sprint. MOTORSPORT Na de selectie voor de Internationale motor zesdaagse heeft de iportcommissic van de KNMV tevens de samenstelling van de teams bekendge maakt. die in september om de wereldti tel motorcross voor landenploegen zullen strijden Op zondag 1 september wordt in het Franse Vasoul. nabij Dijon de lan- dcnwedstrljd In de kwartllterklasse. de Trophee des Nations, verreden. Aangewe zen zijn: Jo Lammers. Peter Wlllems Jan Oosterink en Jan van Beek. Voor dc 500 cc. die op 15 september in Zweden wordt gehouden (landentemasi zijn aangewe zen: Gerrlt Wolsink. Frans Slgmans, Toon Karsmakers en Tlnl van Erp. TAFELTENNIS In dc strijd «m het Europees Jeugdkampioenschap tafeltennis heeft de Nederlandse Jongensploeg ge wonnen van Turkije met 5-3. Nederland speelt nu om de 13e tot en met de 16e plaats. PAARDENSPORT Op de Derby-dag der dravers zal de beroepspikeur Bonne L'. de Jong uit Oranjewoud officieel worden gehuldigd voor zijn gouden Jubileum als beroepsrijder. De 67-Jarlge Fries, die nog steeds als trainer en rljaer actief aan de koersen deelneemt, won ln zijn loopbaan langebaandraverljen en een groot al kortebas baan startte daarmee een prljzenbedrsg 710.000,- bijeen.. TENNIS Gulllermo Vila*, vorige week winnaar van de Internationale tenniskam pioenschappen van Nederland in Hilver sum. heeft zich geplaatst vooi" de halve finales van het met 100.000 doUar gedo teerde Grand Prlx Toirnool Tan Washing ton. De 21-Jarige Argentijn versloeg in de kwarteindstrijden de Amerikaan Ar thur Ashe met 6-2 6-4, Diens 17-Jarlge landgenoot BiUy Martin zet zijn opmare voort. Na eerder al gewonnen te hebben ran Ramirez (Mex.) en Gorman (VS) rekende hij nu af met SMTAN Smith: 6-3 1-6 7-6 *oor een plaats in de halve f li ales.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9