VN-leger nu op Cyprus aan slag Congres controle wil forser op president Ethiopië periode politieke staat voor van grotere vrijheid Suezkanaal kan in 1975 weer open Hoop gevestigd op premier Imroe Sowjet-Unie heft veto op Verdoofde tijger op operatietafel Japan erkent Guinee-Bissau Strategische radar van VS in Japan AAGRtNOI w Congres eist laatste woord bij kernexport TROUW/KWAiRiTET VROXXAG 2 AUGUSTUS 1974 BMJTENUAIMD T7K6 NEW YORK, NICOSIA (Reuter, AFP; UPI) De Sowjet-Unie heeft de reso- '5 lutie in de Veilig'heidsraad over het nieuwe mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties op Cyprus goedgekeurd. Woensdagnacht had de Sowjet-Unie tegen deze resolutie waarin de secre taris-generaal van de VN wordt uitge nodigd 'de nodige maatregelen' te ne men om het VN-leger op Cyprus in staat te stellen de verklaring van Genève over Cyprus uit te voeren, haar veto uitgesproken. De woord voerder van de Sowjet-Unie in de veiligheidsraad, Jakob Malik, wilde toen meer tijd om de resolutie en de verklaring van Genève te bestuderen. Malik eiste dat de stemming over de resolutie zou worden uitgesteld en dreigde met een veto. De VS, Frankrijk en Engeland dron gen op een stemming aan en de Sowjet-Unie stemde toen tegen, wat automatisch een veto inhield. In Ame rikaanse kringen werd de verwachting uitgesproken dat Moskou de resolutie had getorpedeerd omdat het zou wen sen dat de VN-troepen een belangrij ker rol werden toebedeeld, en ook omdat de Sowjet-Unie zou willen dat die strijdmacht werd uitgebreid met militairen uit een Oosteuropees land. Na 't verwerpen van de resolutie werd de vergadering tot gisteravond verdaagd. In die tussentijd heeft de secretaris van de VN, Kurt Waldheim, een onderhoud gehad met de Russi sche ambassadeur, Jakob Malik, en een aantal andere leden van de veilig- heidraad, en dit heeft blijkbaar tot het door Waldheim gewenste resultaat geleid. Resolutie Uit kringen van de Veiligheidsraad is vernomen dat de nu aangenomen re solutie praktisch gelijk is aan de resolutie die eerder door het veto van de Russen werd verworpen. De nieu we resolutie werd gisteravond met 12 tegen 0 stemmen aangenomen. De Sowjet-Unie en Wit-Rusland onthiel den zich van stemming. Ook China nam niet aan de stemming deel. De Turkse strijdkrachten zetten giste ren hun opmars van Kyrenia naar het westen voort, zo werd door ooggetui gen bericht. Bij een aantal dorpen werden gevech ten geleverd tussen de Turkse troepen en de Grieks-Cyprioten. Gisteren brachten de Turken nog artillerie en mortieren in stelling. De troepen van de VN in het door Turken beheerste gebied wachten op instructies uit New York. De Turkse commandant heeft VN-secretaris Waldheim ver zocht de VN-troepen naar Nicosia te dirigeren. Engeland heeft in Ankara geprotes teerd tegen de bestandsschendingen door de Turken en aangedrongen op de benoeming van een vertegenwoor diger bij het gezamenlijk uitzetten van een bestandslijn. De leider van de Turks-Cyprioten, Rauf Denktasj, wordt dezer dagen in Ankara verwacht om een Turks plan te helpen opstellen voor de politieke toekomst van Cyprus. Dat plan zal volgende week op de Geneefse verdes- conferentie tertafel worden ge bracht. Waarnemers verwachten dat Turkije zal aandringen op een fede raal stelsel met beperkte autonomie voor beide gemeenschappen. VN-uniformen Turkse legerofficieren hebben giste ren Grieks-Cyprische militairen ervan beschuldigd zichzelf in uniformen van de vredesmacht van de VN te steken om inlichtingen in te winnen en de Turkse strijdkrachten aan te vallen. Daarom nemen de Turkse troepen bepaalde voorzorgsmaatregelen tegen de VN-vredesmacht, aldus majoor Atilla Erden, één van de stafofficie ren van het Turkse hoofdkwartier. De vroegere president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, heeft gisteren CAIRO, BEIROET (UPI) Het Suezkanaal, dat sinds de juni-oorlog van 1967 potdicht heeft gezeten voor het scheepvaartverkeer, zal tus sen april en juni 1975 weer opengaan. Het kanaal zou zelfs begin januari kunnen worden gebruikt. Eind decem ber zullen alle scheepswrakken en mijnen uit het vaarwater verwijderd zijn* Dit heeft de voorzitter van het Suez- kanaal-bestuur Masjoer Achmed Mas- joer gisteren bekendgemaakt. Volgens Masjoer is het mogelijk dat Cairo op 6 oktober, bij wijze van feestelijk gebaar, al een aantal kleine schepen door het kanaal zal laten varen. Op die dag wordt de recente oktober- oorlog herdacht, die in Egypte als een grootste overwinning wordit be schouwd en ook gevierd. Jasser Arafat, de leider van de Pales- tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, die de Palestijnse beweging overkoepelt, heeft in een vraaggesprek gezegd dat zijn beweging niets van de VS ver wacht. 'Wij hebben nooit, zelfs geen minuut, illusies gekoesterd omtrent de Amerikaanse bedoelingen jegens het Palestijnse volk', aldus Arafat, die thans met een delegatie Palestijn en in Moskou besprekingen voert. Vol gens Arafat zijn alle Amerikaanse contacten, aanwijzingen en pressies gericht geweest op de 'uiteindelijke vernietiging van de toekomst van dit (Palestijnse) volk'. Arafat had een en ander opgemerkt in een interview, in het Libanese blad Al Hawadess. 1IABASJ George Habasj, de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van ADVERTENTIE Palestina, heeft Moskou gisteren gehe keld wegens het bepleiten van een vredesregeling voor het Midden-Oos ten. Volgens Habasj 'vergist' Moskou zich als zij denkt dat een politieke regeling van het Palestijnse vraagstuk mogelijk is onder het huidige machts evenwicht in het gebied. Habasj zei dat dit evenwicht is opgebouwd vol gens het 'Amerikaanse imperialistische schema' waartegen de Russen weinig zullen kunnen doen. onder meer om dat Moskou Israls bestaansrexht heeft erkend. verklaard, dat hij niet van plan is naar Cyprus terug te keren voordat de resultaten bekend zullen zijn van de tweede fase van het overleg in Genève. TOKIO, LISSABON (Reuter, AFP) Het Japanse ministerie van buiten landse zaken iheeft gisteren bekendge maakt dat Japan de republiek Gudnee- Bissau heeft erkend als onafhankelij ke republiek. Het Japanse besluit is door de minister van buitenlandse zaken Tosjio Kiimoera meegedeeld aan Victor Marias, minister van buiten landse zaken van Guinee-Bissau. Er werd tot erkenning besloten omdat al 84 landen dit eerder hadden gedaan en vanwege de wens van de meeste Afrikaanse landen dat Guinee-Bissau onafhankelijk zou zijn. De leider van het Frelimo, het bcvrij- dingsfront van Mozambique, heeft in een brief aan kranten in Lissabon de Portugese democraten opgeroepen hem en zijn beweging te steunen. In Loeanda, de hoofdstad van Angola werd gisteravond een demonstratie ge houden voor de regering in Portugal. Volgens kranteberichten is de toe stand in Loeanda nog tamelijk ge spannen. Tekenen van verbroedering tussen leden van de bevrijdigsbewe- gingen en de Portugese troepen, zoals in Mozambique gesignaleerd zijn, zijn in Angola nog niet waargenomen, al dus een officieel rapport. TOKIO (Reuter) In Japan staan drie Amerikaanse radarstations die over de horizon 'kijken' om te waar schuwen voor eventuele Russische atoomraketten. Dit gaf een functiona ris van het ministerie van buitenland se zaken in Tokio gisteren toe in antwoord op vragen in een parle mentscommissie van een lid van de oppositiepartij Komeito. Deafgevaar- digde Koerojanaki was van mening dat de radarstations een rol spelen in de Amerikaanse militaire strategie. Maar volgens minister Kimoera van buitenlandse zaken is de aanwezigheid van de stations heilzaam voor Japan, omdat zij fungeren als afschrikking tegen kernaanvallen. Japan is voor nucleaire bescherming van de Vere nigde Staten afhankelijk, zei hij. De Japanse pers besteedt grote aan dacht aan de zaak, en sommige waar nemers geloven dat de oppositie de aanwezigheid van onderdelen van strategische wapensystemen zal aan grijpen voor felle aanvallen op de conservatieve regering van premier Tanaka. Tijgers zijn, in tegenspraak tot de aanbeveling van een olieconcern, niet in de benzinetank maar wel op de operatietafel te krijgen. Hier ligt tijger Brutus onder narcose op de snijtafel in een ziekenhuis in Chi cago (VS). Het dier leed aan grauwe staar, een oogziekte, die na een anderhalf uur durende ingreep kon worden verholpen. WlVSHENGTON (lAlP, Reuter, UPI) De Amerikaanse senator Jacob Javits heeft in de Senaat een wetsontwerp ingediend waar onder medewerkers van de president meer rekenschap moeten af leggen bij liet Congres en waardoor voorkomen moet worden dat zich machtsmisbruik voordoet, zoals nu tot mogelijke afzetting van president Nixon heeft geleid. bijdragen aan de verkiezingscampagne voor Nixon. De straf was het maxi mum, 35.000 dollar boete. AMPI is de twaalfde maatschappij die beschuldigd is in verband met Water gate en de eerste die van een zware misdaad beschuldigd is. De voormali ge algemeen directeur Harold Nelson, en de voormalige raadsman, David L. Parr, hebben bekend zich aan gelijk soortige misdaden schuldig gemaakt te hebben. Het wetsontwerp zal vandaag worden ingediend. Het behelst onder meer een jaarverslag van de president aan het congres waarin hij vermeldt wel ke maatregelen hij heeft genomen ter uitvoering van de nieuwe wetten, en volledige financiële opening van zaken door de president, de vice-president, opstellers van wetten, kandidaten van het congres en regeringsmedewerkers die meer dan 20.000 dollar per jaar verdienen. Javits deelde dit mede op een pers conferentie, samen met de Democrati sche senatoren Edmund Muskie en Hubert Humphrey die het wetsont werp mede hebben ingediend. Hij zei dat hiermee getracht wordt 'het machtsevenwicht te herstellen, dat tot dusver was omgeslagen naar de kant van de uitvoerende macht en ons mede daardoor voor de afgrond heeft gebracht waarvoor wij nu staan.' De nieuwe wet eist ook dat raadsle den en anderen van het Witte Huis op geregelde tijden voor het Congres zullen verschijnen om vragen te be antwoorden. Proceskosten De Democratische senator Joseph Montoyo heeft geëist dat Nixon bij 'impeachment' voor de Senaat zelf de kosten van zijn verdediging betaalt. Hij verwees hierbij onder meer naar het historische voorbeeld van de De mocratische president Andrew John son, die voor zijn impeachment-proces in 1868 ook zelf zijn verdediging heeft moeten betalen. De grootste melkcoöperatie Associated Milk Producers Inc. (AMPI) heeft toegegeven schuldig te zijn aan sa menzwering en het doen van illegale Afzetting Diverse leden van het Huis van Afge vaardigden hebben laten weten dat Nixons kansen aan 'impeachment' te ontkomen er niet zo best voorstaan. De Republikein John Ashbrook zei te verwachten dat het Huis Nixon met tweederde meerderheid voor afzetting door de Senaat zal voordragen. Leslie Arends, de pro-Nixon-1 eider van de Republikeinen in het Huis verklaarde 'dat hij de president niet zou zeggen dat de zaak er goed voorstaat. Thomas O'Neill, de leider der Democraten in het Huis, zei te verwachten dat meer dan 75 procent van de afgevaardigden voor 'impeachment' zou stemmen. Volgens O'Neill zullen ca. 38 van de 248 Democraten en minder dan 80 van de 187 Republikeinen voor Nixon stemmen: dat betekent ca. 118 tegen 317. Geen insektenplaag hoeft lan ger te duren dan u wenst. Want er is Omyl, het beproefde mid del dat u van lastige insekten afhelpt. Dus wilt u insekten de baas blijven, vraag dan nadruk kelijk om Omyl. DE OMYL EXTRA spuitbus: het beproefde middel tegen alle mogelijke vliegende in sekten, zoals vliegen, mug gen, motten en wespen. DE OMYL POEDER: tegen ongedierte op huis dieren en ter voorkoming van mottenvraat in wollen goed. Verkrijgbaar o.a. .jgH bij drogisten MGfUCLtti-CflONrctN-TELOso-awa ADIS ABEBA (Reuter) De beëdiging van de nieuwe premier van Ethio pië, de 44-jarige Michael Imroe, wordt in Addis Abeba gezien als het begin van een nieuw tijdperk van grotere politieke vrijheid in het land. Ondanks het feit dat Imroe koninklijk bloed in zijn aderen heeft, wordt hij beschouwd als een altruistische liberaal, vooral vergeleken met de conservatieven van de oude garde die nu vastzitten op verdenking van corruptie. Imroe is misschien slechts een over gangspremier, omdat een hervormde grondwet die over vijf of zes weken wordt afgekondigd, zal voorzien in verkiezing van een nieuwe eerste mi nister waarschijnlijk door het par lement. Of de nieuwe, permanente premier Michael Imroe wordt of een ander is aanleiding tot veel gespecu leer. 'Liberaal' De nieuwe premier legde in tegen woordigheid van de 82-jarige keizer Haile Selassie de ambtseed af. Aanwe zig was ook lm roe's vader, Ras (Ethi- opisch voor hertog) Imroe Haile Se lassie, neef en jeugdvriend van de keizer. Premier Imroe draagt de titel van Lij, het equivalent van jonkheer. Zijn 'liberale' inslag heeft hij van zijn vader. Ras Imroe is vroeger één van Ethiopië's grote grondeigenaren ge weest, maar hij gaf het grootste deel van zijn bezit in eigendom aan zijn pachters. Sindsdien leeft hij een een voudig leven. Ras Imroe was in december 1960 on der de vooraanstaande figuren die een staatsgreep ondernamen terwijl keizer Haile Selassie op reis was in Zuid- Amerika. De opstandelingen wilden een meer gecentraliseerd bestuur met een constitutionele vorst in de per soon van kroonprins Asfa Wossen. Na de coup werd Ras Imroe benoemd op de post waarop nu zijn zoon -is be noemd het eerste-ministerschap. Maar de bejaarde edelman, toen dicht tegen de zeventig en nu in de tachtig, was maar een paar dagen premier. Haile Selassie vloog terug naar Addis Abeba, wist de strijdkrachten aan zijn zijde te krijgen en smoorde de staats greep in veel bloed. Imroe en zijn gezin werden gespaard. De toen 30- jarige Michaël en zijn zuster Judith waren niet rechtstreeks bij de coup betrokken geweest. Judith is nu mi nister van staat in het Ethiopische ministerie van buitenlandse zaken. Makonnen Als eerste minister is Michaël Imroe de ontslagen Endalkatsjoe Makonnen opgevolgd. Makonnen zou gevangene van hè» leger zijn. Zoals deze heeft ook Imroe een academische opleiding in Oxford gehad. Dat is ook het enige punt van vergelijking. Makonnen is nog steeds een schatrijk grondbezit ter, terwijl Michaël Imroe het groten deels moet hebben van de status van zijn familie. Toen Endalkatsjoe Makonnen een vijf tal maanden geleden tot premier werd benoemd, zocht hij Michaël aan voor een ministerspost, maar deze weigerde en volstond met het aannemen van een lagere functie in het kabinet van de minister-president. Al gauw ver dween hij van het politieke toneel. Iemand die zich hardop afvroeg waar hij gebleven was. kreeg ten antwoord dat hij was teruggekeerd naar Genève, waar hij zijn land had vertegenwoor digd bij de Verenigde Naties. Daarna werd zijn benoeming als premier be kendgemaakt. Michaël Imroe had intussen zijn me de-aristocraten al flink tegen zich in het harnas gejaagd. Hij is minister van buitenlandse zaken geweest en schokte hen toen door zijn 'progres sieve opvattingen'. Als ambassadeur in Moskou maakte hij zich bemind door met Ethiopische studenten daar op te trekken. Eén hunner weet nog te vertellen hoe men in een restau rant zat en er een Rus binnenkwam die \Toeg aan de 'nieuwe student' te worden voorgesteld. Na zijn Moskou-tijd was Michaël Im roe tijdelijk verbonden aan de Ethio pische ambassade in Washington, van waar hij naar Genève verhuisde. De nieuwe premier van Ethiopië is ge trouwd en heeft drie kinderen. In zijn eerste openbare verklaring voor radio en televisie heeft Imroe gezegd dat hij zijn kabinet snel tot stand zal brengen en dat het meren deel der ministers afkomstig zal zijn uit d^- bestaande kabinetsploeg. Hij zal als regeringsprogramma het wit boek gebruiken, dat de oude regering in april aanbood. Imroe's kabinet zal zich als eerste taak stellen het overbruggen van de kloof tussen rijk en arm in Ethiopië. Hierdoor zullen alle sectoren van het openbare leven worder geraakt, zei hij. Hij deed een beroep op alle burgers met hem mee te werken, vooral wat betreft het nivelleren van de maatschappelijke tegenstellingen. Tussen hem en het militaire Comité van coördinatie bestaat over de nood zaak van krachtige politieke hervor- Vorig jaar tijdens een bezoek aan Washington, kon Hailé Selassie nog niet vermoeden, dat hij dit jaar de feitelijke macht zou moe ten afstaan als keizer van Ethio pië. mingen een zeer grote mate van een stemmigheid. Hij wees erop dat deze door het leger voorgestane politiek overigens overeenstemde met de doel stellingen van de vorige regering. De twee uitgangspunten van de nieu we politiek zijn volgens Imroe de grondwetshervorming en de agrari sche hervorming. Wat de hongersnood in Ethiopië betreft zei de nieuwe premier dat deze niet. zoals in andere landen, uitsluitend een zaak van kli maat is. Daarvoor is volgens hem ook het grondbeleid zoals dat op het ogen blik gevoerd wordt, verantwoordelijk. WASHINGTON (AFP, Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft woensdagnacht een wets ontwerp aanvaard, dat export van nucleaire technologie door de rege ring verbiedt zonder machtiging van het Congres. Vele leden van het Huis zijn er ontevreden over dat president Nixon bij zijn laatste bezoek aan het Midden-Oosten kernreactoren heeft beloofd aan Egypte en Israël. Het Huis aanvaardde het wetsvoorstel met 194 tegen 191 stemmen. Het Huis van Afgevaardigden heeft ook een wetsontwerp aangenomen waarin alle leningen van de Ameri kaanse exportJimportbank aan Turkije worden stopgezet, als dit land zijn produktie van papaver, waaruit opdum en andere zware drugs worden bereid, niet stopzet. Turkije heeft de papaver cultuur twee jaar lang verboden, maar onlangs de aanplant van dit gewas weer toegelaten. Weer een kernland? CANBERRA (AFP) Indonesië hoopt tegen 1985 over kernenergie voor vreedzame doeleinden te beschik ken, maar sluit de fabriacage van kernwapens i in de toekomst niet uit. Dit is in Canberra verklaard door de Indonesische minister van weten schappelijk onderzoek, Soemitro Djo- johadikoesomo, die een officieel be zoek aan Australië brengt. De minister herinnerde eraan, dat zijn land al vier jaar samenwerkt met de Franse commissie voor atoomener gie bij het zoeken naar uranium in Indonesië. Franse gevangenissen PARIJS (AP, AFP, Reuter) De Franse regering heeft de politie ver lof gegeven raak te schieten op rebel lerende gevangenen, na een waarschu wingsschot. Voorts is de lang ver wachte hervorming van het gevange niswezen uitgesteld nu cipiers een steeds halsstarriger houding zijn gaan aannemen. In het departement Pas-de- Calais zijn de directeur en de cipiers van een gevangenis in hongerstaking gegaan om betere arbeidsvoorwaarden te verwerven. De acties zijn het ge volg van een omvangrijke reeks ge vangenisopstanden in Frankrijk van de laatste tijd, waar gevangenen nog steeds onder kommervolle omstandig heden hun straftijd moeten doorbren gen. Velen van hen bevinden zich in voorlopige hechtenis en zijn nog niet gevonnist. Te zware vis ROME (DPA) Een zware karper kan levensgevaarlijk zijn. Dat onder vond wijlen Aldo Bonaudo uit Chivas- so in Noord-Italië. De mail ving deze week een karper van een kilo. Maar bij het binnenhalen van de vis kreeg de 44-jarige Bonaudo, een fabrikant, een hartverlamming. Vrienden troffen hem op de oever van de beek, waar hij viste, dood aan. Proces in Djakarta DJAKARTA (Reuter) In Djakarta is gisteren het proces begonnen tegen de 24-jarige voormalige Indonesische studentenleider Hariman Siregar. Hij wordt beticht van een samenzwering tegen het bewind van president Soe- harto en kan als hij schuldig wordt bevonden ter dood worden veroor deeld. De justitie zegt dat Siregar de betogingen heeft georganiseerd van januari met de bedoeling de politieke en economische orde van het land te verstoren en zo het bewind te laten struikelen. Overstromingen NEW DEJL.HI (UPI) Bij overstro mingen in Bangladesj en. in de Noord- indiase staat Assam zijn zeker 350 mensen om het leven gekomen. Over stromingen van de rivier de Brahma- poetra na moessoenregens hebben 5.000 vierkante kilometer landbouw grond onder water doen lopen. Het gebied ziet er uit als een oceaan, zei de Franse ambassadeur Pierre Millet die er per helikopter over was gevlo gen. Miljoenen mensen zijn dakloos. Rampen-eenheid LONDEN (Reuter) Het Britse mi nisterie voor ontwikkelingshulp heeft een speciale eenheid gevormd voor snelle hulpverlening aan ontwikke lingslanden die door honger, overstro mingen of andere rampen worden ge troffen. De eenheid heeft tot taak algemene plannen op te stellen voor hulpverle ning in dergelijke gevallen en deze hulp te verstrekken zodra dat nodig is. Het is de bedoeling dat de groep gegevens verzameld op grond waarvan men kan vaststellen of en waar zich een crisissituatie zal voordoen. De eenheid zal nauw samenwerken met het VN-bureau voor hulpverlening bij rampen, andere gespecialiseerde orga nisaties van de volkerenorganisaties, regeringsdepartementen en met parti culiere hulporganisaties. Oeganda paraat KAMPALA (Reuter) Oeganda heeft zijn troepen in staat van paraat heid gebracht en een spoedberaad van de defensieraad belegd nadat 'Tanzi- aanse spionnen' zijn aangehouden bij de zuidgrens van het land, zo heeft een legerwoordvoerder meegedeeld. 'Onder deze omstandigheden kan Oe ganda zich gedwongen zien haar grens te verleggen naar de rivier de Kage- ra'. aldus de legerwoordvoerder. Deze rivier is gedeeltelijk grensrivier tus sen de twee landen maar stroomt voor het grootste deel door Tanzania. Oeganda heeft Tanzania herhaaldelijk beschuldigd van pogingen de door Idi Amin afgezette president Milton Obo- te weer aan de macht te brengen, maar Tanzania ontkent dat. Australië CANBERRA (Reuter) Australië zal vanaf januari 1975 visa verlangen van iedereen die het land wil binnen komen. Alleen Nieuwzeelanders zijn hiervan vrijgesteld. Volgens de rege ring Gough Whitlam wordt daarmee een eind gemaakt aan de discrimina tie van burgers van de Gemenebest- landen van Europese oorsprong en die van niet-Europese afkomst. De eerste groep had tot dusver geen en de tweede groep wel een visum nodig. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6