Buitenverbanders presenteren zich onder nieuwe naam 1 u Zendingsdag legt nadruk op getuigen lllsiilalll Vandaag Mansholt leidt wereldcongres van humanisten Kerken coördineren hulp aan Sahel Kind voor huis verongelukt Trouw K wartel Armen bouwden eigen stad Gijsens seminarie start in september Emigrantenkerken in Frankrijk verfranst PvdA: regering moet Chïlenen asiel verlenen Meer HTS'ers mogen zich 'Ing' noemen Vragen over reiniging van militaire kleding Nieuwe boeken TROUW/KWARTET VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1974 KBRK/BINNENUAM) T2K2 (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Nederlandse gereformeerde kerken' staat er op de omslag van liet zojuist verschenen jaarboekje van de nieuwste kerkformatie in de gereformeerde gezindte, de buitenverbandse vrij gemaakten. Over deze naam zeggen uitgever A. Sneep en redacteur prof. C. Veenhof in het woord vooraf: 'Zoals algemeen bekend ds worden de kerken, ten behoeve waarvan dit boekje speciaal werd samengesteld, gewoonlijk aangeduid als Vrijgemaakt Geref. Kerken (buiten verband). Deze naam is uiteraard niet officieel. Een officiële naam hebben deze kerken (nog) niet Het leek ondergetekenden het beste de genoemde vreemde titula tuur te vermijden en ze te benoemen met de naam: nederlandse gerefor meerde kerken. Die naam typeert ze namelijk het meest adekuaat. Deze term moet evenwel niet als een eigen naam, maar als een soortnaam worden opgevat. Ondergetekenden dachten er niet aan ze de pretentieuze titel 'de Nederlandse Gereformeerde Kerken' te geven! De gekozen naam wil alleen zeggen dat de kerken waarover het in dit boekje gaat geen andere intentie hebben dan gc-re-formeerde kerken te zijn en dat ze in Nederland zijn gelokaliseerd'. Het grootste deel van het boekje wordt ingenomen door een artikel van 65 pagina's, waarin prof. Veenhof wat bredere informatie geeft van het hoe en waarom van de buitenverban ders. Hij begint zijn historiebeschrij ving met de jaren dertig en hij ziet duidelijke paralellen tussen de vrij making van 1944 en de 'uitstoting' van 1969. Prof. Veenhof: 'We hebben voor een kwart eeuw om legitieme confessionele 'ruimte' ge smeekt en tegen 'bovenschriftuurlijke binding' geprotesteerd nu moeten we het weer doen! Wij hebben ons in die dagen moeten verzetten tegen een steeds sterker wordende hiërarchie - nu staan we voor hetzelfde kwaad dat bovendien nog ernstiger vormen heeft aangenomen. In het verleden werden velen slachtoffer van een extreem- juridische tuschtoefening - nu wordt die, op zo mogelijk nog harder wijze, toegepast'. Dan wijdt prof. Veenhof vele bladzij den aan de moeizame discussies in de kring van de buitenverbanders (hij sprekt zelf steeds van 'de uitgestoten kerken') na 1960 over de wijze, waar op het kerkverband moet functione ren. Er heerst in de uitgestoten ker ken een diep, historisch te verklaren, wantrouwen tegen elke vorm van ge zag van synodale vergaderingen. De zg. getrapte afvaardiging is een heet hangijzer en we lezen zelfs over het convent, dat in november 1973 te Utrecht over deze zaak gehouden werd: 'We hebben elkaar niet kunnen vinden. Verwijdering en zelfs breuk dreigden'. Op het komende convent, 21 septem ber in Utrecht, komt nu het tussen voorstel om twee typen landelijke vergaderingen te creëren: a. 'gewone' meerdere vergaderingen, via getrapte afvaardiging samengesteld, voor het efficient afhandelen van zakelijke punten en b. vergaderingen waarheen alle plaatselijke kerkeraden afgevaar digden kunnen zenden zoals ten aan zien van de leer of het samengaan met andere kerken. Prof. Veenhof hoopt, dat de zaak dan opgelost wordt. 'Misschien breekt dan bij ons wel een beetje het besef door dat we in een tijd, waarin de kerk in een crisis verkeert ernstiger dan sinds eeuwen, wel wat erg lang hebben gedelibereerd, om tot een eenvoudige vorm van kerkelijk samenleven en samenwerken te komen' Grote dag Over de contacten met de christelijke gereformeerden schrijft hij: '...dat het een wonderlijke en grote dag in mijn leven was, toen ik voor het eerst in een chr. geref. kerk het avondmaal mocht bedienen en gebruiken'. Plaat selijk groeien de contacten en er is zelfs één kerk, waarin de christelijke gereformeerden en de buitenverban ders volledig zijn geïntegreerd. 'Maar het is evident, dat niet alle chr. geref. kerken en broeders staan te trappelen van ongeduld om tot vereniging van de beide kerkengroepen als zodanig te komen! Wat deze vereniging betreft kan men alleen geduldig en voorzich tig werken, hopen - en vooral bidden', aldus prof. Veenhof. Ten aanzien van de binnenverbandse vrijgemaakten merkt hij op, 'dat wij ten allen tijde bereid zijn om de geslagen breuk op christelijke wijze te helen - waarbij onzerzijds zeer zeker niet de voorwaarde zal worden gesteld, dat eerst hunnerzijds een blijk van 'bekering' moet worden ge toond voor en aleer het tot een samenspreking kan komen'. Stabilisatie Wat tenslotte de meer zakelijke gege vens van het informatieboekje betreft: de 97 kerken tellen 28.900 leden en het is misschien wel typerend voor de kerkverbandenjke discussie, dat de ge bruiker deze totaaltellingen zelf moet maken; de uitgever heeft het nagela ten. Er is een duidelijke stabilisatie gekomen: in 1972 waren er 97 kerken met 28.100 leden. Zij worden gediend door 61 predikanten. Daarnaast heb ben de buitenverbanders nog zes le- gerpredikanten en zeven zendingspre dikanten (vijf in Natal, Zuid-Afrika, een op Soemba en een in Barcelona), en 21 emeriti. Hoewel de buitenverbanders bewust hebben afgezien van een eigen predi kantsopleiding, hebben zij toch 32 theologische studenten in hun mid den. De meesten studeren aan de rijksuniversiteit van Utrecht, gevolgd door de Vrije Universiteit en door de theologische hogeschool van de chris telijke gereformeerde kerken in Apel doorn. Zij worden bij hun studie begeleid door drs. H. de Jong te Amsterdam. Sinds 1971 luidt overi gens het advies, om te studeren in Apeldoorn. Opmerkelijk in deze kleine kring is de activiteit van de stichting 'Redt een kind' die de permanente zorg op zich genomen heeft van nu al meer dan vijfhonderd kinderen dn India. Binnenkort opent ze haar vijfde kin dertehuis in India en haar eerste in Kenia. Er is onde rde buitenverban ders ook veel belangstelling en meele ven met het werk van L'Abri-Neder land (om dit werk in het Betuwse Eek y Wiel is zelfs een klein gc- meentetje ontstaan), de reformatori sche bijbelschool in Zeist en de gere formeerde sociale academie in oprich ting in Ede. Het informatieboekje dat 8.90 kost, is een uitgave van Buyten en Schipper- heyn te Amsterdam. UTRECHT Van 5 tot 9 augustus wordt in Amsterdam het zesde con gres van de internationale humanisti sche unie gehouden. In Amsterdam werd deze organisatie ook 22 jaar gele den opgeriaht. Thema van het congres is de "humanistische revolutie'. Het congres zal worden voorgezeten door dr. Sicco Mansholt Een der vice- voorzitters is burgemeester Samkalden van Amsterdam. GENEVE De wereldraad van ker ken stuurt binnenkort een team van drie specialisten naar de Sahel-landen in Afrika, om de kerkelijke hulpverle ning dn de door de droogte geteister de gebieden te coördineren. Zij zullen vertegenwoordigers van de bevolking, van de Westafrikaanse kerken en van internationale hulporganisaties bijeen brengen om een oecumenisch program te ontwerpen. Tot nu toe heeftde wereldraad van kerken meer dan vier miljoen gulden aan de meest getroffen gebieden ge zonden. De totale bijdrage van de kerken, aangesloten bij de wereldraad, wordt geschat op veertig miljoen gul den, in de vorm van geld, voedsel en mankracht. TILBURG De driejarige Theo Pol ders is vlak voor de ouderlijke wo ning in Tilburg verongelukt. Het kind was onder een geparkeerde bestelauto gekropen om een bal weg te halen. Zonder het kind op te merken is de chauffeur van de wagen weggereden. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Scheiding (4) 1. U schrijft in het commentaar 'Eli- houding' van 30.7.74, dat 'de theologi sche opvattingen van Wiersinga in sommige opzichten afwijken van die van Schrift en Getuigenis'. Overbodig te zeggen, dat het niet gaat om een of ander stokpaardje van een bepaalde groep gereformeerden, maar om de onverkorte handhaving van wat de Heilige Schrift en op grond daarvan de Belijdenis etc. leert. 2. Is het niet unfair om de vergelij king Eli-houding zover door te trek ken, dat u het doet voorkomen, als zouden de opstellers van de oproep Wiersinga en Kuitert willen voorstel len als het dubieuze duo Hofni en Pinehas? Er is geen reden om aan te nemen, dat de opstellers zoiets bewe ren of suggereren. Het is inderdaad 'al te kras', maar dan van uw kant. Aal ten J. P. Versluis Scheiding (5) Evenals ik zult ook u begrepen heb ben, dat de schrijvers van de oproep in 'Waarheid en Eenheid' de vergelij king met Eli alleen betrekken op diens slappe houding ten opzichte van zijn zonen. Wat u verder schrijft, is dus niet eerlijk, zoals ook uw artikel over Rich. Wurmbrand, kortgeleden, dat niet was. (Wanneer plaatst u een dergelijk artikel over Paul us?) Boven dien vind ik heit een kwalijke zaak, dat u als christelijk dagblad partij kiest voor (en tegen) bepaalde chris telijke stromingen. Den Haag sen de synode en Eli wel op haar plaats. Wanneer nu Schrift en Getuigenis oproept tot het instellen van noodge- meenten, dan doet zij dit juist om het ideaal van een kerk die concreet en enthousiast het Evangelie uitdraagt in woord en daad, veilig te stellen. Dat zulke zaken gepaard moeten gaan met strijd, is helaas onontkoombaar. De kerken hoeven zich daarbij niet te laten leiden door wat vele rand- en buitenkerkelijken daarover denken. De Meern K. Domburg Scheiding (10) T. Vlaardingerbroek Scheiding (6) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag, dr. E. Bleumlnk, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht: drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge- mejn bestuur: K. Abma, Am- sterdap; H. A_ de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. O. T. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Amster dam; mevrouw M. C. E. Kloos- terman-Fortgens, Voorscho ten; mevrouw J. G. Kraaye- veld-Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Moolj, .Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra, Oosterland (Zld.). Directie: Ing O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor: NZ Voor burgwal 280, Postbus 859, Adam. Telefoon 020-22 03 83 Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem.giro X 500. 'Waarheid en Eenheid' kan volgens Trouw/Kwartet beter 'Waarheid en verdeeldheid' heten. De oproep: wij zullen moeten- komen tot één Refonmatorische Kerk'. De oproep daarvoor: ons oproept scheiding (geestelijk vooral) te constateren'. Wel, dat klopt, getuige het commen taar van Trouw/Kwartet De schrijftrant van het commentaar ademt een onzakelijke en rancuneuze geest. Eén opmerking uit de oproep wordt insinuerend uitgesponnen om aan te tonen, dat de verontrusten Wiersinga en Kuitert ethisch zeer on juist bejegenen. Zeist De nieuwe theologie leert niet meer het onverkorte Woord van God dat gezaghebbend in ons leven staat en waar wij ons met eerbied voor heb ben te buigen. Daarin ligt ook de overeenkomst met het zondig hande len van de beide zonen van Eli. In 1 Sam. 2:17 lees ik: Zo was de zonde van deze jonge mannen zeer groot voor het aangezicht des Heren, want de mensen gingen het offer des Heren geringachten. De omgang en openba ring van God met Zijn volk leed daardoor schade. Is in onze tijd ook niet vaak die openbaring in discussie? Daardoor verliest het Woord van God zijn gezag, omdat de mens het laatste woord wil hebben. Wat de verontrusten beweegt, is geen stokpaardje van een paar ouderwetse theologen, maar de stem der veront rusting komt uit het hart van die gemeenteleden die in nood zijn, om dat van verschillende kansels het vol le evangelie van Jezus Christus, de redder van zondaren, niet meer ver kondigd wordt. Rotterdam Scheiding (11) Ad Snoeijer Scheiding (7) Toen ik op 30 juli mijn krant opsloeg en op pagina 2 de verklaring gelezen had, gericht aan alle gemeenteleden en kerkeraden van de gereformeerde kerken onder de titel 'Bezinning-op- roep-perspectief, heb ik de krant moedeloos weggelegd. Wél schoot mij een tekst in de gedachten, nl. Johan nes 11 vers 35, waarin alleen staat: 'Jezus weende'. Amsterdam C. M. Polhuis Scheiding (8) Dat de gereformeerde synode een Eli- houding heeft aangenomen, kan ieder een zien, wiens ogen nog open zijn. Maar waarom gaan degenen die het strijden in de geref. kerken moe zijn en niet meer kunnen en een dwalen de herder hebben (er zijn nog ontzet tend veel herders, die niet dwalen, hoor) waarom gaan diegenen dan niet naar de Chr. Geref. kerk of naar de vrijgemaakte kerk of naar de vrij gemaakte kerk buiten verband? Moet er nu absoluut weer een kerk bij, of huisgemeenten of wat niet al? In de drie door mij genoemde kerken wordt niet aan de verzoening door Jezus Christus getornd. Waarom dan weer wat anders? Doesburg Blijkbaar willen de zg. verontrusten nog meer verbrokkeling in de gerefor meerde kerken. Moet dat nu zo nodig: nog een kerk erbij? Er is in 2000 jaar weinig veranderd. Destijds al hield de een het met Pauhis en de ander met Cefas, juist het tegenovergestelde van wat onze Heiland wil. Laten de verontrusten de hand eens in eigen boezem steken. Weet u wat de oude zendeling K. van Dijk (de vader van ds D. van Dijk van Groningen) tegen mij zei? 'Wij zijn alleméél min of meer onzuiver'. II. de Brayn-Dam Scheiding (12) Emmen L. Katcrberg Scheiding (9) De gereformeerde synode heeft zelf ook bezwaren tegen de theologische opvattingen van dr. Wiersinga c.s. Hun afwijkingen vond de synode niet ernstig genoeg om tuchtmaatregelen te nemen. De hoogleraren dr. Ridder bos en dr. Runia waren het met laatstgenoemde opvatting niet eens. Zij betreuren het, dat de synode niet verder gegaan is dan zij ging en meenden ook, dat de synode teveel waarde hechtte aan de toezegging van dr. W., dat hij zich zou matigen. Daarom lijkt mij de vergelijking tus- A1 gaat het in de oproep van Schrift en Getuigenis wel niét om dezelfde zonden als die van de zonen van Eli, de vraag is wel of het niet even erg is. Als de grondwaarheden van ons Christelijk geloof ernstig worden aan getast, moet een synode dat dan maar zonder meer goedvinden? Wordt in de Bijbel ook niet ernstig gewaarschuwd tegen dwaalleraars? Of meent u, dat vele rand- en buitenkerkelijken zich daaraan ook zullen storen? In de Geref. kerk van Boskoop stond destijds een dominee van een andere plaats in een preek te vèrtellen, dat de Here Jezus op aarde was gekomen om het leven wat draaglijker te ma ken en dat de Heilige Geest ons gegeven was om ons te troosten in onze aardse moeiten en verdrietelijk heden. Gelukkig is deze man geen predikant meer, maar meent u dat dit alles getolereerd kan worden? Boskoop C.Koetsier Discriminatie (2) Wat onlangs in deze rubriek stond over discriminatie van de gehuwde Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Evangelicals ontdekken nieuwe inzichten. Doorbraak in het Midden- Oosten? Drie weken bij Hoogovens. Een klant zet zijn bank voor het blok. De E.O. is wars van het compromis. Liedboek nog geen geestelijk eigendom. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21.per half jaar; ƒ42,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogen blik ir.gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag ROERMOND Het convict van Rol- duc start half september als officiële priesteropleiding voor het bisdom Roermond naast de reeds bestaande opleiding aan de hogeschool voor the ologie en pastoraat te Heerlen. De voorbereidingen ervoor zijn in een vergevorderd stadium. Een aantal do centen is aangezocht. Aldus deelt de persdienst van het bisdom Roermond mee. Nadere mededelingen konden nog niet worden verstrekt. CHATILLON-COLIGNY De Neder landse gereformeerde kerk van Catil- lon-Coligny, in Frankrijk ten zuidoos ten van Parijs, is toegetreden tot de hervormde kerk van Frankrijk. Het is de bedoeling, dat de naburige Neder landse gereformeerde kerk van Sens dezelfde weg gaat Tot nu toe behoorden deze kerken tot de classis Dordrecht van de gerefor meerde kerken in Nederland. De ker ken van Sens en Chatillon-Coligny werden na de tweede wereldoorlog gesticht door Nederlandse boeren, die naar Frankrijk geëmigreerd waren. Het Frans spreken van, hun (klein kinderen) en hun verdere integratie in de nieuwe omgeving leidden ten slotte tot officiële verfransing. Beide kerken samen hebben nu ruim vijfhon derd zielen en worden gediend door één dominee, ds. Q. Huyser. Bij deze gemeenten behoort ook de bekende christelijke Franse lagere school 'Thé- odore de Bèze' te Paron, met inter naat. werkende vrouw, wil ik graag aanvul len met gegevens over discriminatie van de ongehuwde werkende vrouw: 1. Als man en vrcuw beiden werken, is AO W-premie verschuldigd tot een maximum van 24.300. Slechts in het geval dat de man een laag salaris heeft, betaalt de echtgenote dus mee. 2. Aangezien de AOW gebaseerd is op de gedachte, dat de vrouw die gehuwd is, afhankelijk is van de man, behoeft zij als zodanig geen AOW-premie te betalen. Ze is bovendien, mocht zij haar kostwinner verliezen, als wedu we verzekerd van een inkomen. 3. Een echtpaar ontvangt niet een dubbele uitkering, doch 1,42 x een éénpersoons AOW. Wanneer we dit vergelijken met de premie die een ongehuwde moet beta len en waartegenover noch een echt genoot, noch zuster of vriendin iets uitgekeerd krijgt bij overlijden van degene clie gewerkt en betaald heeft, dan meen ik, dat de ongehuwde vrouw de méést gediscrimineerde is. Vrouwen-emancipatie zou moeten meebrengen: zélf AOW-premie beta len, ook als men gehuwd is; dén natuurlijk tevens ieder het gehele AOW-bedrag ontvangen op de pensi oengerechtigde leeftijd. Amsterdam M. van Saane Christen of moslim (1) De wereldraad van kerken wil per se alle gelovigen in een en hetzelfde harnas persen. Dit bewijst het grote opvallende relaas van dr. E. Flesse- man van Leer, die de conferentie in Ghana bijwoonde, ons weer heel dui delijk. 'Het doel van de conferentie was om eikaars godsdienst, christenen en moslims beter te leren kennen en wegen te zoeken voor betere samen werking'. 'Daarbij ging men ervan uit, dat beide godsdiensten zoveel ge meen hebben, dat nauw contact tus sen hen geboden is'. Hoe is 't mogelijk dat iemand die zich christen noemt, zoiets kan denken. Een ware christen is iemand die en kel en alleen Christus centraal stelt, en niemand anders. Hoe kan er een gesprek mogelijk zijn met degenen die een andere god waarderen, waar door men deze afgoden-dienaars in hun afgoderij verloren laat gaan? Al leen Jezus' bloed reinigt ons van alle zonden. Leiden Els van Houwelingcn Christen of moslim (2) Overgangen van de ene naar de ande re godsdienst komen in Oost- en West- Afrika betrekkelijk veel voor, vol gens mevr. E. Flesseman- van Leer in Tr-Kw. 29-7. Wat er dan aan voorbeel den volgt betreft één christen, die moslim is geweest (die altijd ais af vallige beschouwd zal worden), en verder christenmeisjes, die bij hun huwelijk maar lang niet altijd! overgingen tot de Islam. Welnu, a. de moslim-man is niet ver plicht alleen maar een moslimwrouw te trouwen. Hij is immers moslim en blijft dat tot zijn dood toe, en zijn kinderen (ook al is hij afvallige) worden automatisch moslim ongeacht de godsdienst van de vrouw. b. de moslim-vrouw kan daarentegen in geen geval uitgehuwelijkt worden aan een niet-moslim. Vader en broers dienen daar borg voor te staan. Huwe lijken van moslim-vrouwen met niet- moslims komen dus niet voor. c. de vrouw, die geen moslim is, is in geval van huwelijk niet verplicht om tot de Islam over te gaan. Als zij dat niet wil, dan moet men haar daar niet toe dwingen. Zo tolerant kan de Islam zijn, omdat de positie van de vrouw totaal indifferent is.. Als ergens de vrouw niet spreke, dan heeft ze noch in de moskee, noch tot haar man en kinderen in dit opzicht iets te zeggen. M. A. Vrijlandt Utrecht. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Nog nooit heeft de zendingsdag van de gerefor meerde zendingsbond in het Rijsenburgse bos zoveel mensen getrok ken als gisteren. Een voorzichtige schatting van de politie kwam op rond de 17.000. Er waren z°ker vierduizend auto's en vijftig autobus sen. En daarmee was deze dag, net als vorige jaren, weer een blij hoogte punt voor de rechtervleugel van de hervormde kerk, niet alleen een gezel lige familiereünie (ja ook dat, waar om niet?), maar meer nog een dag, waarop men zich liet bepalen bij de geweldige opdracht, om getuigen te zijn van de enige Naam, in Azië, Afrika, maar niet minder ook in ei gen land. Vooratter ds. J. de Lange uit Rijssen waarschuwde er in zijn openings woord voor, niet te gaan roemen in de trant van: 'Waar lukt dat tegen woordig nog, om zo'n groot aantal mensen op de been te krijgen? Wat hebben wij toch veel over voor de zending. Wat haalt de GZB veel geld op'. Geven wij God ons hart, of alleen ons geld? vroeg ds. De Lange. Waar om moest de GZB kortgeleden de noodklok luiden, omdat er wel geld beschikbaar is, maar te weinig men sen, voor het werk overzee? En als er geroemd mag worden, dan met Pau- ius: Wie roemt, roeme In de Heere. Ds. J. Smit uit Hilversum zette het zendingswerk in het geheel van Gods plan met de wereld. Christus komt weder, als de laatste uitverkorene is binnengebracht. Het heimwee naar die dag mag niet opgaan in een onvruchtbaar zuohten, een wachten met de handen in de schoot. De toekomstverwachting van de kerk is nul, als aan de vermeerdering van de kerk geen aandacht wordt besteed. Ds. H. Veldhuizen uit Wapenveld wees de duizenden daarbij met na druk op hun taak thuis: 'Wat is er bij ons vaak weinig de kracht des geloofs en een leven uit de Schrift. Wat is er dikwijls in de christelijke gemeente een ruzietoon, een slordig leven, vol van dingen van deze wereld en weinig vol van die Naam van de Heere Jezus Christus. Hebben we de schuld van de onkerkelijkheid in ons dorp, in onze stad wel eens mede bij onszelf ge zocht? Omdat er zo weinig van onze gemeente uitging, waarschijnlijk om dat er zo weinig inzat? Gezegend de kerk, de gemeente, waar mannen en vrouwen zijn, ook jongens en meisjes met een leven naar de Sahrift en met de bewogenheid van de Heere Jezus Christus. Die gemeente heeft ook een zendingsharf. Beschaamd Een sterk pleidooi om getuigende kerk te zijn hield vooral ds. W. J. Bouw, die met verlof over is uit Kenia, waar hij sinds 1967 werkt voor de GZB. Hij hield Kenia ten voor beeld, waar jonge christenen Christus' naam openlijk belijden op een wijze, die velen in Nederland beschaamd doet staan. Waar nog niet zo lang geleden vele jongeren het christelijk geloof zagen als iets voor ouderen die het leven moe zijn, trekken nu velen er in hun vakanties op uit, om te getuigen wat Christus voor hen ge daan heeft. Hij wees op Christus' woord 'Gij zult mijn getuigen zijn'. Daar staat niet: gij moet, maar: gij zult. Een onmoge lijke taak? Maar Christus voegt er ook aan toe: Gij zult kracht ontvan gen. Is het niet jammer, dat er in Nederland vaak zo lang gezocht moet worden naar mensen, die enige uren per week beschikbaar willen stellen voor jeugdwerk of evangelisatie? Wat hebben we individueel de kracht van de Heilige Geest steeds weer nodig, om niet de weg van de minste weer stand te kiezen, maar in elke situatie van Hem te getuigen. Ds. Bouw noemde het ook egoïstisch, om niet meer predikanten af te willen staan voor het werk overzee, terwijl er ginds zoveel vacatures zijn en men in Nederland geestelijk en materieel zo gezegend is. Eigenlijk zou het heel 30 JAAR GELEDEN Nu ik de datum neerschrijf valt 'tme ineens in dat het vandaag dertig jaar geleden is dat ik op die prachtige zomermorgen gearresteerd werd. 'tGing erg eenvoudig. We woonden op een dorp en ik had vakantie. Ik was in enkele zaken betrokken en had wel eens meer rekening gehouden met de mogelijkheid van arrestatie. Meestal gingen we dan naar de rivier, waar oudere vrienden woonden en we dan een paar nachten tegen het klot sen van het water aan mochten sla pen. Maar dit keer had ik nergens op gerekend. Ik zat een beetje orgel te spelen in de kerk naast ons huis. Een overbuurman die zeker ook niets te doen had was bij me op het orgel gekomen en beneden was Jannechien bezig de kerk schoon te maken, toen ze daar ineens stonden, twee keurige heren in grijze kostuums. Omdat ik nog erg jong was zagen ze mij voorbij en wendden zich meteen tot de buur man. Ik helderde de zaak op en vertelde dat ze mij moesten hebben. Toen kwam er een groot pistool voor de dag en moest ik voor ze uit naar huis lopen. Daar zat mijn vrouw, die onze eerste verwachtte, boven op m'n bureau. Later hoerde ik waarom ze daar zo vreemd zat. Ze had bij de huiszoeking in één oogopslag een aan tal exemplaren van Vrij Nederland op mijn bureau zien liggen en had toen maar voorgewend dat ze niet langer kon staan. En verder stonden daar nog wat huisgenoten. Oom Jan, die bij ons ondergedoken was zat ook onder schot. En even later verdwenen we in een luxe wagen van de ene plek naar de andere om uiteindelijk op de Amstelveenseweg te belanden. Merkwaardig, ik herinner me nog mijn gevoelens toen ik in die auto stapte. 'tWas veel minder dramatisch dan ik me ooit had voorgesteld. Ik was zelfs opgewekt, net alsof ik er gens blij om meest zijn. Omdat de spanning nu gebroken was en er wei nig of niets meer aan te doen was? Omdat ik nu voor een goede zaak iets mocht verduren, iets dat misschien betekenis kon krijgen? Ik weet het nog niet. Het is dertig jaar geleden. Nog steeds worden mensen op die manier overvallen. Misschien zijn sommigen ook opgewekt, alles gaat immers »zo gewoon en ongedacht. Maar nooit keren ze terug. En alleen daarom al zouden sommige régimes nu maar snel omgewenteld moeten worden. normaal moeten zijn, dat iedere gelo vige tienden van zijn inkomen aan de zaak van Gods koninkrijk zou geven. Ds. J. van Estrik uit Dordrecht legde de nadruk op het persoonlijk geloof. Alleen de verbondenheid met Chris tus drijft tot waaraohtige liefde tot de zending. Bedelaars Ds. G. Boer uit Ambon, die namens de zendingsarbeiders overzee de groe ten overbracht, wees ook op de nood zaak, de miljoenen 'heidenen' in Ne derland niet te vergeten. Ieder ge meentelid moet in eigen omgeving zendingsarbeider zijn. En wat is zo'n zendingsarbeider? Ds. Boer: arme be delaars, alleen levend van wat hun uit genade geschonken is, die niets liever doen dan aan andere bedelaars vertellen, waar je wat te eten kunt krijgen: het Brood des levens. Ds. W. L. Tukker uit Groot Ammers, de voorzitter van de gereformeerde bond, sloot de dag. Van een verslaggever AMSTERDAM Het bestuur van de PvdA heeft de regering gevraagd bij de regering van Chili te protesteren tegen de doodvonnissen in Chili door een krijgsraad uitgesproken tegen vier aanhangers van wijlen president Allende en tegen de gevangenisstraf fen opgelegd aan 65 andere Chilenen voor hun sympathie en steun voor de regering Allende. De regering moet zo nodig in samenwerking met andere regeringen alle veroordeel den politiek asiel in Nederland aan bieden om zo het uitvoeren van de straffen te voorkomen, aldus een ver klaring van de PvdA. NED. IIERV. KERK Beroepen te Nieuwe Tonge en te Nieuw Lekkerland: C. Evers te Leer broek; te Birdaard (toez.): M. den Draak, kand. te Vlaardingen. Afscheid op 4 augustus van Veenwou- den: Tj. Sijtsema ber. te Gramsber- gen: van Dokkum: J. G. Kuiper ber. te Boxmeer; van Utrecht: P. H. de Pree ber. te Arnhem. Intrede te Zoetermeer: A. van Buuren uit Wassenaar; te Overdinkel: D. Bo de, leraar godsdienstonderwijs aan de chr. scholengemeenschap Groen van Prinsterer te Den Haag. GEREF. KERKEN Afscheid van Creil: S. Tj. Bakker wegens benoeming tot leraar gods dienstonderwijs aan het Melanch- thoncoldege te Rotterdam; van Schier monnikoog': G. Glerum wegens ben. tot leraar godsdienst aan de scholen gemeenschap prinses Margriet te Leeuwarden; van Zuid Beijerland en Klaaswaal: A. van Vliet ber. te Eiber gen; van Sassenheim: J. D. Te Winkel wegens ben. tot evangelisatiepredikant in alg. dienst. Intrede te Zierikzee: F. Spoelstra uit Sprang en Waalwijk; te Zuidiland: H. J. van Dalen uit Tweede Exloënmond; te Abbenbroek en Zwartewaal: kand. A. v.d. Waal uit Noordwolde. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Temeuzen: J. de Groot te Rijssen. CIIR. GEREF. KERKEN Afscheid van Emmeloord: J. de Jong ber. te Zaandam. DOOPSG. GEM. Benoemd te Aardenburg (voor 2 jaar als half time predikant): W. J. Maas, kand. te Terneuzen, die deze benoe ming heeft aangenomen. Van een verslaggever DEN HAAG De ministerraad heeft goedgekeurd een ontwerp-algemene maatregel van bestuur, waarin het aantal hogere technische scholen waarvan de bezitters van het einddi ploma gerechtigd zijn tot het voeren van de titel ingenieur (Ing) voor hun naam wordt uitgebreid. De afgestu deerden afkomstig van de industrie- avondschool in Eindhoven, die onder beheer staat van de stichting instituut voor hogerberoepsondenvijs Eindho ven hebben nu recht op de titel 'ing' voor hun naam. Dit geldt ook voor de abiturinten van de gemeentelijke Technische Avondschool, (afd. cheie) dn Rotterdam. Van een verslaggever DEN HAAG De Kamerleden Ploeg en Pottheine (beiden WD) vragen staatssecretaris Stemerding of hij meent dat de wasverzorging in het leger op bevredigende manier ge beurt. Met het oog op klachten vra gen zij de bewindsman een grondig onderzoek in te stellen naar de klach ten van militaire coanmendanten. Kathryn Ryan Het einde van de maskerade. Van Holkema Waren- dorf - Bussum. Prijs: 19,90. De familieroman afgestemd op het leven van drie generaties is een conceptie in de wereld van het boek, die in ons land toch wel haar bloei tijd heeft gehad. In de Verenigde Staten laaft men zich nog steeds graag aan het familieverhaal, vooral als daarin iets van de ruigheid en de kracht van een jonge natie tot uiting komen. Deze elementen vindt men ruimschoots terug in de conflictstof, die de schrijfster in het levensverhaal van de Lansings, levend in een kleine plaats in het prairiegebied, heeft bij eengebracht. Centraal staan de stokou de, dominerende familiepatriarch Ja mes, zijn 'wisselvallige' zonen, Toon en Chris en Hartley, de charmante kleindochter. Het is een kleurrijk, alleszins lezenswaardig en eerlijk-rea listisch verhaal, rijk aan dramatiek, veroorzaakt door menselijke tekorten, die tijdloos zijn. De bijna stervende Chris en de nog eenmaal in grootste stijl opererende grootvader geven de Lansing-trilogie een bijzondere di mensie, als wordt afgerekend met de play-boy-achtige piloot, die Hartley's leven bijna verwoest. Het zijn zeker ook de lokale situatie en de indrin gende persoonsbeschrijving, alsmede de sterke dialogen, die het alleszins waard hebben gemaakt dit boek voor het Nederlandse taalgebied toeganke lijk te maken. Rfs

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2