Uitbreiding KLM stopt voorlopig Indonesië van plan produktie van kunstmest opvoeren EG acht Franse hulp aan boeren 'illegaal' Bezig bedrijf Mitsubishi bouwt in Saoedi-Arabië groot petrochemisch complex Nederland benadrukt nu sociale ontwikkelings- aan Indonesië hulp Kwartaalverlies van f 1,3 min tot f 32,8 miljoen British Airways eveneens in moeilijkheden Groter tekort in buitenlandse handel van Italië Arabieren gaan hun olieklanten handje helpen Libië bestelt in Zweden tankers Goudhandel in VS wordt begin '75 vrij Geen akkoord over afvloeiingsregeling bij Paeton-Rolande Energie-overleg in Brussel vordert goed Bos Kalis krijgt belang in Hoil. Bouwcombinatie DOW JONES INDEX WALL STREET GEDRUKT J ja "ii 5» rcOUW/KTORTET VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1974 FINANCIëN* /ECONOMIE T11K11 Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De KLM heeft in het eerste kwartaal van haar boekjaar dat is de periode april tot en met juni een verlies geleden van 1 32,8 miljoen gulden. In hetzelfde tijdvak van 1973 was maar 1 1,3 miljoen verloren. Voor de komende jaren plant de KLM een zeer geringe uitbreiding van de vliegcapaciteit, zodat er sprake is van consolidatie. Dit is een duidelijke koerswijziging ten op zichte van de afgelopen jaren. President-directeur Orlanddni zei in een inleiding tijdens de jaarvergade ring, dat de luahtvaartimaatsohappijen van verschillende landen ihet in toene mende mate eens zijn over de nood zaak om de kostenstijgingen met ta riefsverhogingen te compenseren. Er zijn aanwijzingen, dat nog in de loop van dit jaar tarieven overeen worden gekomen, die een volledige compensa tie van de brandstofkosten zullen op leveren. Daarna zal het mogelijk zijn een nieuw evenwicht te laten ont staan tussen kosten, tarieven en ver voer, aldus de heer Orlandini. De luchtvaart en de KLM bevinden zich zijns inziens op het ogenblik in een overgangsfase. Het personeelsbestand blijft dit jaar gelijk. Het zo sterk gestegen verlies van het eerste kwartaal is in de eerste plaats te wijten aan de explosie van de brandstofkosten. In het tweede kwar taal van 1973 gaf de KLM 37 mil joen aan brandstof uit, maar in het afgelopen kwartaal kreeg de nationale luchtvaartmaatschappij een rekening van maar liefst 108 miljoen gepre senteerd. Voor de oliecrisis kostte een gallon kerosine (vliegtuigbrandstof) 13 dollarcent, vandaag de dag 45 cent en de KLM rekent er dan ook op dat zij dit jaar ƒ450 miljoen voor brand stof zal moeten uittrekken tegen maar 187 miljoen vorig jaar. Brandstof kostte in de periode april tot en met juni dus 71 miljoen meer dan een jaar eerder en dat bedrag werd maar voor 45 miljoen gecom penseerd door brandstoftoelagen op de tarieven. Het 'gat' van 26 mil joen, wat overbleef was de grootste oorzaak van de stijging van het ver lies met ƒ31 miljoen. Stagnerend vervoer Naast de brandstof speeldp de geringe vervoersgroei de KLM parten, deze was in het afgelopen kwartaal maar 4 pet. Wel nam het vrachtvervoer met 29 pet toe maar op de lijndiensten werden 3 pet minder passagiers ver voerd en op chartervluchten 23 pet - wat - zo zei Orlandini - vooral is toe te schrijven aan de sterke terugval van het toerisme. De heer Orlandini wees er op, dat vakantiegangers een steeds groter deel uitmaken van het totale aantal reizi gers. Door vele voordelige aanbiedin gen, vooral in ITé's zijn steeds meer mensen op vliegvakantie gegaan. Hoe wel ook andere bestedingen duurder zullen worden zullen hogere prijzen voor vliegen en vliegvakanties de groei tijdelijk afremmen. Een uitge breid Engels onderzoek leidt echter tot de verwachting, dat de vervoers groei binnen 18 maanden weer op het vroeger niveau zal komen. Wat de oorzaken van het verlies in het eerste kwartaal betreft, een rol heeft ook nog gespeeld het naijlen van de tarieven bij kostenverhogin gen. Al eerder wees de KLM erop, dat door onderhandelingen in IATA- verband tarieven meestal pas na drie of vier weken kunnen worden aange past. Sprekend over de KLM in een wat wijder tijdsbestek herinnerde de KLM-directeur eraan, dat de resulta ten van de bedrijfstak na 1966 steeds slechter geworden zijn door 'n versneld tempo van de inflatie, kostenverhogin- ging, door heffingen door de overhe den, overmatige concurrentie en ster ke uitbreiding van de vervoerscapaci teit. Dit had als consequenties lagere opbrengsten per eenheid en lagere bel adingsgraden. Wat betreft de infla tie kan dit jaar worden gerekend met een forse hyperinflatie door de sterk gestegen energie- en grondstofkosten, zo meent drs. Orlandini. Doorr de voordelen van een zich snel ontwikkelende technologie konden in het verleden veel kostenstijgingen worden opgevangen. Aanvankelijk gingen zelfs de kosten per tonMlome- ter omlaag. Later was dit niet meer het geval. Daarbij kwamen nog de capaciteitsuitbreidingen en de brand stofcrisis. Hotels Naar aanleiding van vragen in de vergadering vertelde de directie, dat LONDEN Niet alleen bij de KLM zijn de resultaten aanzienlijk ver slechterd. Ook de British Airways kampt met moeilijkheden en ook daar is de oorzaak: de dure brandstof en het teruglopende aantal passagiers. De British Airways, algemeen beschouwd als het paradepaardje van de genatio naliseerde industrieën, zouden dit jaar 10 miljoen pond verliezen 63 miljoen), waar zij vorig jaar nog 13 miljoen pond (ƒ80 miljoen wonnen). De maatschappij zal half september waarschijnlijk in acute liquiditeits- moeilijkheden komen als gevolg waar van de salarisbetaling aan het perso neel in gevaar komt. Volgens de di recteur zal dit probleem echter opge lost werden, waarschijnlijk door een lening van 20 miljoen pond. British Airways moet dit jaar 105 miljoen pond (ƒ650 miljoen) meer voor brandstof betalen dan in 1973. Een andere kostenfactor (maar die gaat pas in 1976 spelen) is de introduktie van de Concorde het supersonische straalvliegtuig. bij het overleg tussen lijnmaatschap- pijen en chartermaatschappijen voort gang wordt gemaakt. Ten aanzien van de hotelactiviteiten stelt de KLM zich wat terughoudender op dan in het reoente verleden. Men is niet meer zo geïnteresseerd in dure hotels, in wel ke sector de KLM verschillende deel nemingen heeft. Alleen in de zeer goedkope sector zou men nog wat willen doen, maar de mogelijkheden zijn gering. Op het gebied van duur dere hotels is de politiek gewijzigd van stimuleren tot deelnemen wan neer zich een gunstige gelegenheid voordoet. Zoals gemeld leed de KLM in het afgelopen boekjaar verlies op de hoteldeelnemingen. De vraag naar beveiligd transport van geld en waarde-artikelen breidt zich nog voortdurend uit. Met het oog daarop heeft dc firma Brink's-Gerlach in Haarlemmerliede, die zich bezig houdt met beveiligde trans porten, een nieuwe 4-tons auto in gebruik genomen. Deze auto, die speciaal bestemd is voor grote objec ten, is op de meest moderne wijze beveiligd en gepantserd en wordt bemand door drie chauffeur-bewa kers. HOME In juni w*as er op de Italiaanse handelsbalans sprake van een voorlopig tekort van 597 miljard lire (2.39 miljard gulden) vergeleken met een tekort van 574 miljard lire (2.30 miljard gulden) iri mei en een nadelig saldo van 815 miljard lire (3.26 miljard gulden) in april. In vergelijking met de overeenkomsti ge maand van vorig jaar nam de invoer in juni op voorlopige basis met 42.2 procent toe tot 2.149 miljard lire (8.60 miljard gulden). De uitvoer was 30,7 procent groter met 1.522 mil jard lire (621 miljard gulden). In de eerste helft van dit jaar gaf de Italiaanse handelsbalans een voorlopig tekort te zien van 3.941 miljard lire (15.76 miljard gulden). De invoer steeg ten opzichte van de eerste zes maanden van 1973 met 76.7 procent tot 12.601 miljard lire (50.4 miljard gulden) en de uitvoer met 54.9 pro cent tot 8.660 miljard lire (34.6 mil jard gulden). Van een medewerker DEN HAAG Indonesië zal de produktie van stikstof meststoffen in de komende jaren drastisch verhogen, aldus heeft dr. Mashuri, de Indonesische minister van Voorlichting meegedeeld. PARIJS (Reuter) De Arabi sche wereld zal olieverbruiken- de landen helpen betalingsba lansproblemen op te lossen die veroorzaakt zijn door de hogere olieprijzen- Dit heeft de secreta ris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, in Parijs meegedeeld. Het is in het belang van de Arabische landen dergelijke problemen op te lossen, aldus Riad op een lunchbijeenkomst. 'Wij geloven dat een gezonde internationale monetaire situa tie goed voor ons is. Als er een grote crisis Is, treft dat ons ook.' De Arablche Liga en de EEG zijn woensdag overeenge komen een permanente geza menlijke commissie te vormen ter bevordering van de econo mische samenwerking. In de Franse hoofdstad begon op die dag de dialoog tussen de negen lidstaten van de Europese ge meenschap en de 20 leden tel lende Arabische Liga om te ko men tot nauwe economische en technologische samenwerking. Riad zei dat de Arabieren hoop ten te profiteren van de Euro pese technologie en industriële kennis en dat de problemen van de hogere olieprijzen voor de Europese economieën ook onder werp van bespreking van de permanente commissie zouden zijn. TOKIO Het Japanse industriële concern Mitsubishi heeft met de staatsoliemaatschappij Petromin van Saoedi-Arabië overeenstemming bereikt over de bouw van een petrochemisch complex in dit land. Incl. een olieraffinaderij en een ethyleenfabriek zal met het project, dat in 1980 operationeel moet zijn een bedrag zijn gemoeid van 3 miljard dollar. Met de sterke uitbreiding van de kunstmest-industrie hoopt Indonesië niet alleen volledig aan de behoefte van de binnenlandse consumptie te kunnen voldoen, maar ook als kunst mest exporterend land op te kunnen treden om van de huidige hoge prij zen te profiteren. De binnenlandse consumptie wordt momenteel op on geveer 800.000 ton urea geschat en zal Frankrijk gedaagd voor Gerechtshof BRUSSEL De Europese Gemeenschap heeft Frankrijk voor het Europese Gerechtshof in Luxemburg gedaagd in verband met de steun die Franse boeren van de regering ontvangen. Dit heeft de Europese comnpssaris voor lan<jbouwaange)egenheden Pierre Lardi- nois meegedeeld. De Europese Cbmmissie overweegt eveneens gerechtelijke stappen tegen België. Volgens Lardinois is de Fran se en Belgische steun aan de boeren strijd met artikel 93 van het Verdrag van Rome, dat nationale steunmaatregelen aan landbouw en in dustrie verbiedt. Bovendien bergen de Franse en Belgische maatregelen ge vaar voor de gemeenschappelijke landbouwmarkt in zijn geheel in zich. De Belgische regering heeft intussen het steunprogramma voor de boeren bekend gemaakt. Dit programma zal 1.6 miljard B. frank kosten (ongeveer 112 miljoen gulden). Het programma, dat tot doel heeft de inkomens van de boeren te verhogen, werd aangenomen tijdens een kabinetszitting nadat de boeren enkele weken in het hele land hadden gedemonstreerd. Het Belgische plan is vrijwel identiek met het noodprogram dat de Franse regering heeft aangenomen. Dit programma bevat in strijd met de EG-bepalingen een rechtstreekse sub sidie voor melkvee en varkens. Het Belgische programma gaat niet zo ver, maar het behelst wel een slacht- premie van 1.500 B-frank (ongeveer 105 gulden) voor zeugen over een totaal van 100.000 dieren. De premie wordt in september van kracht. Ande re punten van het programma zijn het beschikbaar stellen van goedkoop rundvlees aan minder draagkrachti- gen, een oplopende subsidie aan boe ren die het slachten van hun dieren uitstellen tot na het najaar en de winter en een aantal kortingen op btw-betalingen door boeren. Deze pun ten zijn wel in overeenstemming met de besluiten van de ministerraad. tegen 1978 rond 1.2 miljoen ton be dragen. In dat jaar zal, zo wordt verwacht, de Indonesische kunstmestindustrie in staat zijn ongeveer 2 miljoen ton aan urea per jaar te -roduceren. Er zal dan een behoorlijke hoeveelheid be schikbaar zijn voor uitvoer naar om ringende landen, die niet in het bezit zijn van ruime aardgas- en aardolie voorkomens om zelf kunstmest te fa briceren. Japan, dat thans door de korte aan voerlijnen, vergeleken met Westeuro- pese en Amerikaanse producenten met betrekking tot Zuid Oost-Azië in een zeer bevoorrechte leverancierspo sitie verkeert, moet als grondstof voor zijn kunstmestindustrie vanuit de Perzische Golf geïmporteerde olie en aardgas gebruiken. De enorm gestegen aardolieprijs is er de oorzaak van geworden dat ook de prijs van kunst mest tot het drievoudige is gestegen. Men neemt in Jakarta aan, dat Japan de concurrentie met de Indonesische kunstmest op de Zuidoostaziatische exportmarkt moeilijk zal kunnen vol houden. Daar komt nog bij, dat China dat tot voor kort een van de belan grijkste afnemers van Japanse kunst mest was, sinds enige jaren bezig is om een eigen kunstmestindustrie op te bouwen, die de rijke aardgas- en aardolievoorraden in eigen gebied als basis hebben. TRIPOLI Libië heeft bij een Zweedse scheepswerf drie tankers van ieder 124.000 ton besteld ter waarde van in totaal 73 miljoen dinar (onge veer 610 miljoen gulden). De schepen moeten in 1976 worden afgeleverd aan de Libyan Shipping Corporation. Deze heeft personeel naar Engeland, Grie kenland en Egypte gestuurd om het een cursus te laten volgen in machi nebouw, elektrotechniek en navigatie. Hierdoor is de maatschappij in staat de tankers met eigen personeel te laten varen. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren: $29%-% Unilever $39%-% Philips 10%-% KLM $20%-2l% Volgens de Mitsubishi-groep hoopt men de benodigde financieringsmidde len voor het reusachtige project te kunnen putten uit Saoedi-Arabische bron. Gesprekken hierover zouden evenwel nog niet hebben plaatsgehad met Petromin. Het Japanse ministerie van transport heeft voorspeld, dat de wereld om streeks 1980 tenminste 620 exploratie schepen nodig zal hebben voor het zoeken naar olie op zee. Hiervan zou den momenteel een 430-tal nog moe ten worden gebouwd. Er zijn thans ongeveer 250 olie-explotarieschepen in bedrijf terwijl er nog eens 140 in aanbouw zijn. Het Japanse ministerie meent echter, dat ongeveer 70-80 procent van de bestaande en ca. 10 procent van de in aanbouw zijnde schepen over niet al WASHINGTON Het Amerikaanse volk zal met ingang van 1 januari van het volgende jaar weer vrij goud mogen kopen en bezitten. Daarmede komt dan een einde aan een veertig jaar bestaand hebbende toestand, waarbij de particuliere goudhandel in de VS was verboden. Als voorberei ding voor de komende vrijgave van de goudhandel heeft het Amerikaanse Congres een wetsontwerp ter onderte kening naar het Witte Huis gezonden. De laatste jaren gingen in de VS steeds meer stemmen op een einde te maken aan het verbod. Dit teneinde het Amerikaanse volk. evenals de bur gers van de meeste andere landen, in staat te stellen zich door aankopen van goud te kunnen wapenen tegen de inflatie. EFFECTENKOBRSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen donderdagavond de volegnde koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag): AKZO 57.50 (57.50): Hoogovens niet genoteerd (68.80); Kon. Olie 76.70-77.50 (76.90); Philips 28.10 gb- 28.30 (28.20); Unilever 103.00-103.30 (102.70); KLM nlel genoteerd (56.50). In 1933 verbood de toenmalige presi dent Franklin D. Roosevelt de parti culiere goudhandel in de VS als on derdeel van een pakket maatregelen, dat ten doel had de depressie te bestrijden. Sedertdien was het slechts aan juweliers, medici en verzamelaars new vork van munten toegestaan goud te kopen industrie» of te bezitten. te lange tijd verouderd zullen zijn en tegen 1985 zuilen moeten worden afgevoerd. Gehoopt wordt, dat de Ja panse scheepsbouwindustrie. die mo menteel wordt geconfronteerd met een teruggang in de bouworders voor supertankers, zal profiteren van even tuele vervangingsorders. Van eetn verslaggever UTRECHT In het overleg over een afvloeiingsregeling voor de 142 werk nemers van de Utrechtse tankwagen- fabriek Pacton-Rolande is geen over eenstemming bereikt tussen directie en vakbonden. Districtsbestuurders van de Industriebond NW, hebben dit donderdag na de besprekingen bekend gemaakt Volgens de heer Abbenhues, districts bestuurder van industriebond NW zijn de onderhandelingen gisteren af gestuit op de weigering van de direc tie om de werknemers een uitkering ineens te geven bij het ontslag. Ook over de termijn waarover van werkge verszijde een aanvulling op de wer kloosheidsuitkering zou moeten wor den gegeven, is men het niet eens geworden. 'In tal van regelingen zijn dergelijke uitkeringen gebruikelijk', aldus de heer Abbenhues, 'maar over een uit kering ineens wilde de directie niet eens praten. Wij betreuren het dat de afwikkeling wordt vertraagd door de starre houding van de directie.' Maandag zal andermaal met de bij het bedrijf werkzame leden over d e nu mislukte onderhandelingen worden gesproken. Van dae bijeenkomst zal een vergelijk met de directie mede afhankelijk zijn. BRUSSEL Deskundigen uit twaalf industrielanden bestuderen in Brussel maatregelen om in geval van nood de beschikbare olievoorraden eerlijk on der elkaar te verdelen. De voorbereidende besprekingen, die kort na de energieconferentie van fe bruari in Washington begonnen, zijn al goed gevorderd en sinds begin van deze week houden de deskundigen zich vooral bezig met de vraag hoe en vanaf welk ogenblik de internationale solidariteit een rol moet spelen. Onder de experts uit de VS, Japan, Canada, Noorwegen en de EEG-Ianden (behalve Frankrijk dat indertijd wei gerde zich bij de groep aan te slui ten) bestaat nog verschil van mening over de vraag wanneer er van een oliecrisis sprake is. Sommigen zijn van oordeel dat de onderlinge solida riteit automatisch moet gaan spelen zodra de olietoevoer naar enkele van de aangesloten landen met een be paald percentage vermindert Anderen zien in dit automatisme een inbreuk op de souvereiniteit van de landen die dan verplicht zouden zijn hun partners te hulp te komen en willen dat een dergelijke verdeling eeret op politiek niveau wordt goedgekeurd. Hierdoor wordt volgens de eerstge- noemden echter het hele solariteits- systeem weer op losse schroeven gezet. In Parijs is het overleg tussen de Europese Gemeenschap en de 20 le den tellende Arabische Liga begonnen om te komen tot nauwe economische en technologische samenwerking. De Europese vertegenwoordigers stelden de vorming van een gemeenschappelij ke commissie en verscheidene werk groepen voor om de voorgestelde sa men werking op gang te brengen. PAPENDRECHT Bos Kalis West minster Group heeft met Shell Petro leum en Hoogovens IJmuiden over eenstemming bereikt over de overne ming van 40 pet van het totale aande lenpakket van Hollandse Bouwcombi natie in Den Haag. waarin Shell en Hoogovens thans ieder voor 50 pet deelnemen. Voorts is overeengekomen dat uiter lijk begin 1976 ook het resterende deel van het aandelenpakket door Bos Kalis Westminster Group zal worden overgenomen. De betrokken vakorgani saties zijn over de transactie ingelicht en de fusiegedrarsregels van de SER zijn nageleefd, aldus Bos Kalis. Het personeel (95 personen) is volledig ingelicht HBC heeft een jaaromzet van ca. 30 min en heeft vestigingen in Den Haag en Hoogeveen. Het bedrijf is met name actief op het gebied van scho lenbouw in Nederland. Duitsland en Frankrijk en beschikt voorts o.m. over speciale; know-how wat betreft de toepassing van kunststoffen en meta len in de bouw. Met volledig behoud van de eigen Min iJ* 6611 belangrijke bijdrage kunnen leveren tot de div- versiftcatie in de sector utiliteitsbouw van de Bos Kalis Westminster Group. IndusL Sporen UtlIL Obi. Mod» 30 juli 765.57 158.77 69.08 66.60 877 4 31 juli 757.43 157.99 68.41 66.54 870.7 1 aug. 751.10 158.31 68.00 66.47 856.9 Aand. Obl. Tot. H. L. 30 juli 11.360 13.360 1.700 427 878 31 juli 10.960 1.580 1.697 365 923 laug. 11.470 13.170 1.713 439 825 Koersen in Montreal Bovls Husky Nat. Gas Mas» Ferguson Nat. Resources Shell Canada 30/7 31/7 1.52 1.51 42% 16% 16% 16% 16% 443L 4.43L 14% 14% 14% Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brand» American Can. Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Arm co Steel Ailant. Richfield Bi'iidlx Bethl Steel Boeing Burlington Ind. DEN HAAG De hulp, die Nederland Indonesië dit jaar verleent in Can Pacaflc Ry het kader van de Intergouvernementele Groep voor Indonesië (IGGI) "f1"*u»nb«aui is in het bijzonder gericht op projecten van sociaal belang. Groeispaarbewijs van Spaarbank Rotterdam ROTTERDAM De Spaarbank te Rotterdam en de aangesloten spaar banken in Gouda, Delft en Maassluis gaan over tot de afgifte van 65 pet- Groeispaarbewijzen van 1000, voor vijf jaar vast en na vijf jaar aflosbaar in bedragen van 1.650. De samenge stelde interest bedraagt 10,5 pet per jaar. Eurodollarkrediet voor Shell VK LONDEN Shell United Kingdom heeft met een groep Britse banken onder leiding van Lloyd's Bank Inter national een overeenkomst gesloten voor een Eurodollarkrediet van 250 miljoen dollar. Het bedrag zal in vier jaar worden opgenomen en in de daaropvolgende acht jaar worden te rugbetaald. De rente zal een fractie hoger zijn dan het Eurodollartarief dat door de banken in Londen wordt berekend. Paktank neemt deel in opslag-bedrijf ROTTERDAM Paktank neemt deel in een tankopslaginstallatie te Neuss bij Dllsseldorf. Het betreft de Neusser Tanklager, die een capaciteit heeft van 38.500 m3 met mogelijkheden tot belangrijke uitbreidingen. De partner in de joint venture is tie oliemaat schappij AGIP uit Mllnchen, die tot dusverre de installatie exploiteerde samen met Werner Luecke uit Dllssel dorf. Deze laatste heeft zijn aandeel overgedragen aan Paktank. Het tar.k- opslagbedrijf in Noordwest-Europa en de V.S. van Paktank, een divisie van het Pakhoed concern, heeft een capaciteit van bijna 7 min m3. In Den Haag is de verdeling bekend- gemaakt van de 166 miljoen gulden die Nederland voor de periode 1974- 1975 heeft toegezegd. Dit jaar, zo blijkt uit de cijfers, is sprake van een duidelijke vensohuiving naar project hulp die thans ca. driekwart van het totaal uitmaakt met daarbij een sterk accent op projecten van sociaal belang. Dit is geheel in lijn met het beleid van minister Pronk, die, in zijn vooral in Indonesië ge ruchtmakende opmerkingen van begin juni, verklaarde dat de hulp lagere inkomensgroepen als arme boeren en krotbewoners ten goede dient te ko men (dat zij een minder kapitalisti sche ontwikkeling in de hand moet werken, en dat een relatie dient te bestaan tussen sociaal-economische en politieke ontwikkeling). Dc hulp is dit jaar verdeeld in 124 miljoen gulden projecthulp en 42 mil joen programhulp. Var. de 124 mil joen is eveneens 42 miljoen bestemd voor vier projecten met een duidelij ke sociale betekeni3, nl. transmigratie en regionale ontwikkeling, ontwikke ling van dessa-coOportaties, ziekenhuis apparaten voor regentschappen wui aio raiiu drinkwatervoorziening voor dessa's in coi'Tndustm» West-Java. Commonw Edison Andere projecten van sociaal belang cont can°n zijn bijv. de bestrijding van overstro- cont'. oil mingen in Djakarta, dieselgeneratoren £urH" voor kleine steden en drinkwatervoor- min ind ziening voor Palembang. Deere »nd co. Projecthuilp wordt verstrekt als lening °0WpChlen)'"1 onder soepele voorwaarden, d.wjz. met een looptijd van dertig jaar terugbeta- Koaa ling tegen twee en een half procent rente en acht jaar respijt. De pro- N y gramhulp, en de voedselhulp 12.000 ton graan in het kader van de Admiral corp food aid convention wordt ven- Aiiengheny pow s strekt als schenking. fSFsindart In vergelijking met de Nederlandse Am«ted ind. hulp over 1973-1974, ten bedrage van 151 miljoen, is dit jaar sprake van Bllt 4 ohlo een stijging met ca. tien procent. Bavuk cigars Andere projecten die met de project hulp zullen worden gefinancierd zijn de uitbreiding van een theefabriek, de c£t}0Brewef,M rehabilitatie van een suikerfabriek, chadbour'n Goth een electrische dieselcentrale voor Sa- Chase select rd marinda, fokker-fellowship vliegtui- comfnco* gen, baggerprojecten, kust- en zeeradio- cont Telephone communicatiemiddelen en telefoon kabels. Fluor Corp 31/7 1/8 3614 36 10', i 10% 3631, SB'j, 46% 46% 30% 31 25% 35% 18% 17% 17% 17% 38". 38% 5% 5% 20% 20 42% 42% 3% 3% 23% 23% 22% 22% 86% 86% 26% 26% 29% 29% 17 17% 18% 18% 13% 13% 31% 31% 32 32% ♦6% 46% 14% 14% 38% Chessle System Chrysler Clttes Service «o Colgate Palmollve 23% ÉÜBitiljgigji 24% 25% 24% 24% 39% 38% 8% 8% 18% 18% 35% 36 62% 61% 150% 140 89% 86% 30% 30% Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel ft Tel Getty Oil Gllette Cimbel Brothers 41% 43% 11 22% 19% 41% 100% 11 27% 19% 20 08% Goodyear I and E 23% 27% n,.i» nti 19% 10% Gulf Oil Illinois Central Ind. Instlco Int Busln Mach. Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel ft Tel 16% 15% 6% 6'. 201% 201% 22% 22('. 27% 27% 46% 46% 18% 18% Kennecott Copper 34% 34% Ling Lemco Vougl Litton Ind. Lockheed Aircraft Marcor Martin- Marietta May Dep Stores McDonnell Dougl. Mobil Oil Corp. Nabisco Nat Cash legist Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind. 6% 8% 4 3% 24 22% 13% 14% 40% 41% 27% 26% 20% 20% 13% 13 10% 10% 34% 15% 13% 13% Pac Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr. Procter ft GamI RCA Republic Steel Reynolds Ind. 21% 21% 1% 1% 49% 48% 36% 37% 49% 47% 43% 45% 04% 03% 12% 12% 23% 24 42% 43% Royal Dutch Petr. 29% 29% Santa FA Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway 26% 26% 67 64 41% 41% 11% 11% 29% 29 40% 40% 33% 83% 25% 26% Stand OU Callf Stand Oil Indiana 83% 82% Exxon Corp. 74% 75% Studebaker Worth 22% 23 Sun 01) 38% 30% Texas Gulf Texas Inst. Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel 26 24% 82% 82% 6% 0% 30 30% 30% 39', 7% 7% 24% 24% 5% 5% 43% 44% 16% 15% 17% 17% 12% 12% 39% 39% f5:i2L23.09b 17% 17% 30% 12% 12% Int Bank for Ree Int Flav. Frag Int Paper (0 4) Kansas City Ind Kantas Power KLM Kroger Madison Fund 12 11% 09b 94% b 30% 30 30% 88% 15% 15% 21% 58% 11% West Union TeL Westlnghouse El. Woolworth Nat, Can NY Centr. A North West R N Am PhlUps Co Occidental Petr. 10% 10% 12% 12% 12% 12% 7% 4%b 45 30% 58 33% 18% »0% 0% Pacific Light 14% 10% Public Steel 9% 6% Reliance Oroup 51% 11% Tandy Union Electr. United Corps United Oes Western Bancorp 19% 19% 11% 11%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11