Boeren kunnen hun eigen produkten haast niet betalen de ABN Een goede bank voor hoge -rente - zoekers. Personalia Commentaar Adempauze Protest ondermijnt Europese landbouwmarkt Het inkomen van de boeren Dienstweigerende Jehovagetuigen allen vrijgelaten Invoerstop Italië voor kalfsvlees geldt één bedrijf Algemene Bank Nederland een goede grote bank het weer Koele juli weerrapporten I +++oproep toeristen+++ Strandverwachting Twee predikanten: beperking snelheid van verkeer nodig TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 BINiNENILAiND CCWVEMifclINTnAAiR T5 /K7 Het gisteren in Gcnève gesloten ak koord tussen Grieken en Turken laat dc zaken op Cyprus zoals ze zijn. Er is niets opgelost; de moeilijke beslis singen, waaraan niet te ontkomen valt, hebben de gesprekspartners een weck voor zich uit geschoven. Intus sen kan men in Athene en Nicosia slechts hopen, dat de Turken zich nu wel aan het overeengekomen bestand houden. De Griekse minister George Mavros is er in Genève niet in geslaagd Turkije te dwingen, zijn troepen op de aanvankelijke bestandslijnen terug te trekken. Deze strijdkrachten blijven waar zij zijn, en het is de grote vraag, of zij ooit nog het gebied zullen verlaten, waar zij op het ogenblik heer en meester zijn. Geen enkel land is namelijk van plan of in staat, een terugtocht met geweld af te dwingen. De Turkse regering ongetwijfeld aangemoedigd door de militaire lei ders, die achter dc schermen een uiterst belangrijke rol spelen zal er ook volgende week niets voor voelen de troeven uit handen te geven, waar mee zij een definitieve oplossing van de problemen van de Turks-sprekende minderheid op Cyprus wil bereiken. Overigens zou toegeven aan de eisen van Athene een ernstige terugslag hebben op de politieke ontwikkelingen in Turkije zelf. Voor de Griekse regering is de diplo matieke overwinning, die Turkije aan zijn aanvankelijke magere militaire ze ge op Cyprus heeft toegevoegd, een harde slag. Zij kan nu wel proberen vol te houden, dat een door haar voorgestane demilitarisatie van Cyprus het tussen Griekenland en Turkije bestaande meningsverschil kan be slechten. Maar zelfs al zou dat gebeu ren, dan nog is het probleem Cyprus waar alles om begonnen is, niet opge lost. Op de vraag, waarom Griekenland niets voelt voor deling van het eiland of de vorming van een federatie, wordt in Athene geantwoord, dat de Cyprioten dat zelf moeten uitmaken. Men vergeet danechter, dat niet alleen Turks- en Grieks-sprekende Cyprioten als vijanden tegenover el kaar staan, maar dat zelfs de Grieks- Cyprioten elkaar onderling naar het leven staan, of aartsbisschop Makarios nu als president terugkeert of niet. Het akkoord van gisteren heeft slechts een adempauze mogelijk gemaakt, waarin Turkije zich kan veroorloven, zich nog eens te bezinnen op zijn totdusver ingenomen standpunt. Men zal er in Ankara goed aan doen het gezichtsverlies voor dc regering in Athene zoveel mogelijk te beperken. De bijzonder moeilijke omstandighe den, waaronder deze haar werk moet doen, mogen door Ankara niet om binnenlandse politieke redenen worden uitgebuit. Wil de Turkse regering werkelijk een definitieve vreedzame regeling voor Cyprus, dan moet zij zich realiseren, deze niet te kunnen bereiken door een 'oplossing' op te leggen aan de Grieks-Cypriotische meerderheid op het eiland en aan haar Griekse buur land. door Henk Thomas AMSTERDAM Het rommelt in het Europese boerenicereldje. Franse en Belgische boeren hebben hun regeringen het vuur na aan de schenen gelegd en voor een deel hun zin gekregen. In West- Duitsland dreigen massale acties en in Nederland waren Noord en Oost de haarden van het opnieuw opkomende boerenprotest. Demonstraties van grotere omvang zijn in de maak, voor het geval dat de regering geen haast maakt met het helen van de kwaaldie de boeren zoveel last bezorgt: de gesta dige aftakeling van hun inkomens. De positie van de regering is niet om jaloers op te zijn. Enerzijds zal ze de boeren graag op hun bedrijven en van de straat willen houden, en dus ge neigd zijn steunmaatregelen te ne men, terwijl anderzijds de oplossing voor de problemen een zaak is van 'Brussel', waar de gemeenschappelijke landbouwmarkt wortelt. Als de Neder landse regering, in het voetspoor van de Franse en Belgische, op eigen houtje 'illegale' nationale steunmaat regelen gaat nemen, is het begin van het einde van de Europese landbouw politiek in zicht. En de gemeenschap pelijke landbouwmarkt is nu juist het enig echte gemeenschappelijke, dat de EG in haar zestien-jarig bestaan heeft kunnen realiseren. Terecht een Euro pees paradepaardj es dus. De landbouwproblematiek is erg inge wikkeld en het Europese landbouwbe leid is daarvan een afspiegeling. Het gemeenschappelijke landbouwbeleid is onder meer tot stand gekomen om de boeren een stabiel inkomen te ver schaffen. Zonder landbouw-politiek, als de boer dus aan zijn lot zou worden overgelaten, zou hij te veel een speelbal zijn van de grillen van de natuur, waarbij zich nog de eigen aardigheid voordoet, dat in jaren van goede oogsten het landbouwinko men laag en in tijden van slechte oogsten het inkomen hoog is. De lidstaten van de EG zijn duidelijk gebaat bij goede oogsten en willen de boeren voor hun werk een goed inko men geven. Vandaar de landbouwpoli tiek, die momenteel juist haar doel voorbij lijkt te schieten. De verdiensten van veel boeren zijn het afgelopen jaar sterk terugge lopen, zoals uit de cijfers van het Landbouw Economisch Instituut blijkt. De oorzaak ligt in de snel oplopende produktiekosten (arbeidslonen, machi nes, rente) en niet of nauwelijks stijgende opbrengsten. De prijs, die een melkfabriek de boer betaalt voor één kilo melk is in één jaar gestegen van 40 cent tot bijna een halve gul den. De kostprijs daarentegen steeg van 39 tot 51 cent, zodat op elke kilo melk een verlies van ruim één cent wordt geleden. Lage vleesprijzen Dat de vleesprijzen laag zijn is alge meen bekend. Dat de consument daar betrekkelijk weinig van merkt is niet de schuld van de veehouder. De var kens- en pluimveehouders werken sinds begin dit jaar met flinke verlie zen. Ze zien met angst en beven de aldoor stijgende rekeningen van de veevoederleveranciers tegemoet, ter wijl een herstel van de marktprijzen voor slachtvee niet in het verschiet ligt. Houders van mestvarkens leggen nu rond 75 gulden op een varken toe. Een slachtkalf dat vorig jaar nog driehonderd gulden opbracht, is mo- ménteel voor tachtig gulden moeilijk te verkopen. De pluimveehouders leg gen op elke slachtkip een dubbeltje toe en op elke kilo eieren zeventig cent In de akkerbouw heeft men te kam pen gehad met droogte waardoor aard appelen en graan slecht opkwamen. Bij de aardappelen is bovendien nog schade geleden door zware nachtvorst. Om de ellende nog te vergroten val len de prijzen van aardappelen en suikerbieten zwaar tegen. Produktiekosten Tegenover deze lage opbrengstcijfers staan zoals opgemerkt, hoge produk tiekosten. De arbeiderskosten stegen en om dit enigszins te compenseren moet de produktie per man toene men. De Nederlandse boeren zijn daarin goed geslaagd door het doen van grote investeringen, die echter met het stijgen van het rentepeil steeds duurder werden. De boeren die in de afgelopen jaren hebben geïnves teerd in hun bedrijf, in moderne landbouwmachines en stallen, zitten nu met ondraaglijke rentelasten. In Noord-Brabant hebben veel boeren een beroep moeten doen op de Bij standswet om het brood op de plank Het Landbouw Economisch Instiuut heeft onlangs het verloop van de gemid delde inkomens van boeren berekend. Het LEI verstaat onder dat inkomen het arbeidsloon plus de winst of min het verlies. De bedragen zijn ln duizenden guldens en het inkomen over 1973/74 ls een schatting. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft 29 Jehova getuigen vrij gelaten die in Veenhuizen hun 20 maanden gevangenisstraf wegens dienstweigering uitzaten. Justitie heeft tot deze 'strafonderbreking' be sloten omdat Jehova getuigen door een binnenkort te verwachten wijzi ging van de dienstplichtweg, van mili taire dienst vrijgesteld zullen worden. Bij de huidige wet vormen de Jehova getuigen een groot probleem. Zij wei geren dienst maar weigeren tegelij kertijd een beroep op de wet gewe tensbezwaren te doen om de gevange nis te vermijden. De Jehova getuigen menen dat zij evenals priesters en dominees recht hebben op vrijstelling van militaire dienst wegens een gees telijk ambt. Binnenkort zullen, zij de ze vrijstelling nu krijgen. In afwach ting daarvan zijn de gevangenen los gelaten en vervolgt' defensie in de tussentijd geen nieuwe Jehova-dienst weigeraars meer. Op het departement van defensie wordt momenteel ook gewerkt aan een andere regeling voor de wet ge wetensbezwaarden. Daarover zullen in het najaar mededelingen aan de Tweede Kamer worden gedaan. Een mogelijke wijziging van de wet gewe tensbezwaarden kan ertoe leiden dat voortaan ook de zogenaamde 'atoom pacifisten' als gewetensbezwaarde wor den erkend. AKKERBOUWBEDRIJVEN Noord, kleigebied Droogmak. en IJsselmeerpolders Zuidw. kleigebied Veenkoloniën WEIDEBEDRIJVEN Noord, klei- en weigebied Westelijk weidegebied zandgebieden kleinere bedrijven GEMENGDE BEDRIJVEN MET VEEL VEREDELING Grote 22,2 10,5 Kleine (onder 8 ha) Ter vergelijking: CAO-loon vakman in landbouw 1969/70 70/71 71/72 72/73 73/74 29,9 22,1 38,2 45,5 47,0 49,4 30,2 39,6 72,0 64,0 48,2 17,8 32,9 69,7 52,2 19,4 27,2 34,7 32,4 36,0 18,0 13,6 13,3 13,7 17,9 13,2 13,6 7,7 3,8 33,3 22,8 23,8 14,1 20,6 13,6 36,2 27,7 30,5 15,9 35,8 20,5 33,5 22,5 28,5 13,0 42,0 22,0 12,5 14,2 16,5 19,0 22,0 te houden. De huidige situatie komt er gewoon op neer. dat de boer voed sel produceert, dat hijzelf nauwelijks kan betalen. Wat de boeren verlangen is, dat de regering toestaat de prijzen voor een aantal produkten met gemiddeld vier procent te verhogen, herinvoering van de BTW-compensatie voor de land- en tuinbouw, toeslagen voor de sterk in prijs gestegen hulpmiddelen zoals kunstmest, aardgas en stookolie, en uitstel van belastingbetaling tot de inkomens weer op een aanvaardbaar niveau zijn gekomen. De vraag alleen is nog of de boeren met hun gerechtvaardigde ver langens wel bij het juiste adres aan kloppen. Ze doen het nu bij de rege ring, terwijl de landbouwpolitieke richtlijnen uit 'Brussel' komen. In de politieke hoofdstad van de EG heeft de laatste jaren de nadruk gele gen op een langzame stijging van de landbouwprijzen om aldus de inflatie binnen de perken te houden. De boe ren vragen zich af of zij nu juist door deze mooie wens gedupeerd moeten worden. Marktbeleid faalde Niet alleen het prijsbeleid, ook het marktbeleid van de EG heeft, zo blijkt, gefaald. Spectaculair voorbeeld in dit verband is de gang van zaken rond het rundvlees, waaraan een paar jaar geleden een tekort bestond, maar dat nu in bergen over de gemeen schap verspreid ligt cn tegen dump prijzen aan de Sowjet-Unie wordt ver kocht. Boeren werden in de schaarste- tijd aangespoord om over te schakelen van melkvee op slachtvee. De boeren die dat gedaan hebben zitten nu met stallen vol rundvlees dat als het geslacht wordt —alleen verlies ople vert. Van een verslaggever PUTTEN Het gisteren door Italië afgekondigde invoerverbod voor Ne derlands veevoeder zal alleen gelden voor het bedrijf dat de kwik bevatten de kalvermelk naar Italië exporteerde. Trouw en Co in Putten, waar men een tijdlang zonder het zelf te weten een kwik houdende grondstof aan de kalvermelk toevoegde vreest niet aan de door Italië gestelde norm van 0.007 delen kwik per miljoen in kalfsvlees te kunnen voldoen. Voor alle invoer van Nederlands kalfsvlees is een certi ficaat nodig van de veeartsenijkundi- ge dienst. Er is een algeheel verbod om in Italië kalslevers en -nieren uit Nederland in te voeren. Boeren blokkeerden gisteren onder meer de rijksweg Almelo-Hardenberg bij de afslag naar Westerhaar. Dat de boeren met hun verlanglijstje dichter bij huis gehoor vonden. Deze druk van de boeren, zoals de Franse bij de regering aankloppen is niet ontwikkeling is niettemin niet van en Belgische regering de vorige week, verbazingwekkend. Zij redeneren dat gevaar ontbloot, want als ook dc Ne- dan is de Europese landbouwmarkt op de Franse cn Belgische boeren ook derlandse regering bezwijkt onder de een snelle terugtocht (ADVERTENTIE) U maakt dus maar liefst elf procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 6 jaar lang elf procent rente per jaar garandeert. Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 6 jaar willen sparen. Kom naar dc ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoekers) Raad van State Mr. K. T. M. van Rijnckvorsel is gisteren door de vice- president van de Raad van State, dr. M. Ruppert, beëdigd als lid van dit college. De heer van Rijckevorsel is notaris en advocaat geweest en was van 1952 tot 1967 lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Hij was eerder benoemd tot staatsraad in buitengewo ne dienst. Van ome weerkundige medewerker Juli is een koele maand geweest en het Azoren-hogedrukgebied was daar in hoge mate schuldig aan. Een Azo- ren-zomer is feitelijk normaal, maar een zo onwrikbaar op zijn plaats blijven van het maximum en een zo weinig geneigd zijn tot een zomers compromis op onze breedten, is toch wel bijzonder. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat er nergens in het land een zomerse temperatuur van 25 graden Celsius of hoger geregistreerd is in juli. Sedert het begin van de waarnemeingen in 1849 is dat in Utrecht - De Bilt acht maal eerder gebeurd (augustus dertien maal), na melijk in de juli's van 1966, 1960, 1954, 1922, 1909, 1907, 1898 en 1888. Er is ook een record geboekt: de abso- luut-hoogste juli-temperatuur in De Bilt xvas ditmaal 22 graden celcius, een waarde die lager ligt dan de tot dusver sedert 1849 geldende top: 22.7 graden celsius in juli 1888. Let wel, het betreft hier slechts een klein aspect ran het temperatuursverloop. Gekeken naar het temperatuursgemid- delde ran de maand zijn er wel koudere juli's geweest. In Utrecht - De Bilt is het in 125 jaar niet gebeurd, dat juli en augustus samen geen zomerse uxiarden produceerden. Hopelijk komt het deze zomer niet tot een dergelijk uniek record.... Beter zou zijn een verloop als in 1898, toen er na een juli zonder zomerse warmte, in augustus en september respectieve lijk tien en acht zomerse dagen volg den: een nazomer. Het weer blijft aan de zuidzijde van Noordzee-storingen zacht tut vrij warm in een overwegend zuidweste lijk stroming. De kans op opklaringen is het rootst in het zuiden van het land. In het zuidoosten zou het kwik door aanvoer van warmere lucht uit Frankrijk wel eens in de richting van de 25 graden-grens kunnen gaan. Vandaag uitgezonderd op de Wadden eilanden, droog met vooral in het zui den opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Luchttemperatuur 18 tot 20 graden Celcius, zeewater 17 tot 18 gr. HOOG WATER. 2 augustus 1974. Vlis- singen 1.29-13.46. Harlngvlletslulzcn 3.06- 15.31. Rotterdam 4.18-16.25. Schevenlngen 2.37-15.04. IJmuiden 3 14-15.39. Den Helder 7.10-19.22 Harllngen 9.21-21.45. Delfzijl 11.41- Amsterdam zwaar bew. 21 0 De Bilt zwaar bew. 21 0 Deel en zwaar bew. 22 0 Eeelde zwaar bew. 20 2 Eindhoven zwaar bew. 24 0 Den Helder regen 19 0.1 Luchth. R'd. zwaar bew. 21 0 Twente zwaar bew. 21 0 Vlissingen zwaar bew. 20 0 Zuid Limburg licht bew. 23 0 Aberdeen zwaar bew. 17 0 Athene onbewolkt 34 0 Barcelona onbewolkt 28 0 Berlijn licht bew. 23 1 Bordeaux zwaar bew. 22 0 Brussel half bew. 23 0 Frankfort zwaar bew. 30 0 Genève zwaar bew. 29 0 Helsinki zwaar bew. 19 0 Innsbrück regenbui 26 0.1 Kopenhagen zwaar bew. 20 0 Lissabon onbewolkt 30 0 Locarno zwaar bew. 29 0 Londen zwaar bew. 21 0 Luxemburg half bew. 26 0 Madrid onbewolkt 31 0 MMalaga onbewolkt 32 0 Mallorca onbewolkt 33 0 München licht bew. 26 0 Nice licht bew. 26 0 Oslo half bew. 21 0 Parijs half bew. 29 0 Rome licht bew. 29 0 Split onbewolkt 35 0 Stockholm half bew. 19 5 Wenen licht bew. 28 0 Zllrich zwaar bew. 28 0 Casa Blanca zwaar bew. 26 0 Las Palmas onbewolkt 30 0 Tel Aviv licht bew. 30 0 Tunis onbewolkt 34 0 rrTT-fo s OPKLARINGEN BEWOLKING MAX. TE MP. MIN. TEMP. WINDRICHTING De volgende personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale In Den Haag te bellen, telefoon 070-264426. NEDERLAND Fam. P. van der Oever, Arnhem, motorjacht 'Aramiz'; Mw. D. Mul- dcr-Scheffer, Leeuwarden, kajuitzeilboot "El Iaco'; H. Hoenselaar, Nijmegen, plezierjacht 'Wilraa'E. Ferwcr, Hengelo, wit motorjacht 'Jaap'; E. v.d. Brenk. Amsterdam. motor- Jacht 'Deraia'; Fam P. v.d. Berg. Grouw. motorkruiser 'Smelllnge'; J. Poot. Amster dam. wit zeiljacht 'Fortuna'; Mw. Maria Rensvisser. Sliedrecht, zeilboot; J. Jetten. Nieuwkoop, gele Toyota Carola 1200. ??-??. SP; Piont Kowsky, Aken, In 1.-grijze VW S. de Jong. Gouda; H. de Jong, Rotterdam. Fam Scheepers. Uithoorn, varende; W, Al berts. Den Haag; H. Tielkens. Mlllingen a d. Rijn, Toyota Coupé. BELGIc Mw. Lap-WUIemsen, blauwe Opel Kadett, 80-29-PP. LUXEMBURG Fam. C. van Toor. Vlaar- dingen. witte Peugeot 404 plus caravan; Otto de Bruyne, Barneveld. witte Citroen Dyane. 68-98-NL. BELGIë-FRANKRIJK-SPANJE A Simons. Berkel-Enschot. d.-groene Mercedes 200D. 87- 03-HU. FRANKRIJK Fam G. de Wilde. Arnhem, groene DAF: Schipper J. Pols, Krimpen a.d. IJssel, ras 'Rlo'; H. Beauverser, Vernet; P. H. Groenewegen. Amsterdam, oranje VW campmoblel. 88-BJ-45; Bart Coolen. Nuenen, witte Fiat 124. 61-75-PL; D. van Hattcm. Eindhoven, rode-zwart dak Ford 17M; Poter Vogelaar, Lochcm, VS bus; Mw. Van OolJ-van Einden, Aalst 'NB) bruine DAF168; Hendrik Jonkman. De Wilt, bruine Slmca plus cara van. 70-45-FMHenk de Gooyer, Rotterdam, rode Citroën 2CV, 5S-95-VU. FRANKRIJK-ITALIë Fam M. Lutjen-Pran- gen. Eindhoven, 1.-blauwe Slmca 1501, 69-49- MV FRANKRIJK-OOSTENRIJK Fam R. Hoek stra, Epe, rode VW Passaat. SPANJE Mw. G. v.d. Waardenburg, Ba- kel, metallicblauwe VW Variant; Bram v.d. Vrede, Den Haag, d.-grijze Opel Kaptein '65 plus caravan. 85-45-AS; Fam. Breukers-Banni- set. Zaandam, per vliegtuig; Bram Raven- sbergen, Apeldoorn, beige Opel 1900 plus caravan, 04-20-GK. SPANJE-NEDERLAND T. A. Oostenburg. Holten, witte Opel Admiraal plus caravan. ITALIë Loes van Beek. Haarlem, gele Datsun, 34-AK-53; M. Feller. Heelderpeel (Limb) belge-zw dak Opel Admiraal; Fam. V.d. Woude, Amsterdam, roomkl. Audi plus witte caravan. ITALIë-ZWITSERLAND Fam. J. van EIJkel. Amsterdam, metallicgroene Opel Ascona plus Elffclland caravan. ie-BK-97. ZWITSERLAND F. Jetten, Malden; pim, B. Randwijk,. Zutphen. DUITSLAND Jacob Westerdljk, Veendam; F. H. Straatman. Amsterdam (Bijlmermeer) rode Flat 850, 79-07-VN; Fam. J. de Jong, Rotterdam, grijze Citroën Dyane. 85-74-TK; Fam. V.d. Einden, Deurne, oranje NSU 1000; Schipper L. Gravendeel, Puttershoek, nu 'Batavier'; Schipper C. L. Zwaans, nu 'Beco- Sanka'. OOSTENRIJK Fam. J. R. de Geest. Arn hem, crème-kl. Renault 8. 89-89-NS; Fam. P. A. den Besten, Zwljndrecht. blauwe Slmca. JOEGOSLAVIë J Wijn. Hendrik Ido Am bacht, oranje VW Variant 1600 72-75-VM; C. Wiggers. Den Bosch, beige Opel Kadett plus aanhanger, MR-86-53. JOEGOSLAVIë-GRIEKENLAND Paul Eek- hart, Amsterdam, geel-brulne Flat 600, 59-98- ZH. ENGELAND R. Kraak, Middelburg, groene Slmca 1100, 78-30-SL. NOORWEGEN J. de Boer, Leende, motor kruiser. NEDERLAND-DENEMARKEN F. Mljllng, Weesp. plezierjacht 'Gompie'. FRANKRIJK Fam. G. M. Haring, Den Haag. oranje VW Kever, 60-87-ZH. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De emeritus-univer- siteitspredikant ds. K. E. H. Oppen- heimer te Leiden en ds. A. A. Spij kerboer te Amsterdam hebben in een open brief aan de fractieleiders in de Tweede Kamer hun verontrusting uit gesproken over het niet handhaven van de snelheidsbeperking op de Ne derlandse autowegen. Naar aanleiding van het onderzoek van pclltie-agenten in burger, dat aan toonde dat de controle op de snel heidslimieten niets voorstelt, schrij ven de twee predikanten handhaving van de beperking noodzakelijk te ach ten. Zij wijzen hierbij op de opvallen de daling van het aantal zwaargewon den in de revalidatiecentra sedert de invoering van de maximumsnelheden. Volgens de briefschrijvers kan ter bevordering van het politietoezicht op snelhedds- en inhaalovertredingen worden volstaan met een zeer beperkt korps, mits deze controle regelmatig wisselt en in niet als politiewagens qerkenbare auto's gebeurt. 'Regelmatige publikatie reeds van een gering percentage der geconstateerde overtredingen (als de administratieve moeilijkheden werkelijk onov- rkome- lijk zijn) zal ongetwijfeld preventief werken', aldus de briefschrijvers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7