'Niet meer dan 25 gewesten' S» 129.- vrowdooddt Bezorgd kabinet licht begrotingen door Ifei Kuitlange loden trenchcoat met een forse korting. 'Bier' zonder alcohol binnenkort ook hier Uitspraak van Kroon over stemmen met rode balpen gevraagd (tenen AR-commissie niet eens met minister De Gaay Fortman: I DEN HAAG Tussen minister de Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en zijn partij, de ARP, i bestaan belangrijke meningsverschillen over de toekomstige gewestvorming in Nederland. Dit blijkt uit liet nog niet gepubliceerde rapport 'Gewestvorming in nieuw perspectief, dat onlangs door een commissie binnen de AR is opgesteld. SSnter&enen 0 hobo Identiteit twee daders overval in Geleen nu bekend 'Slagvaardiger beleid nodig' Extra-bewaking gevangenissen na uniformenroof Ongeluk bij Ridderkerk eist derde slachtoffer Bevrijdingsfront van Angola gaat door met de strijd Nederlander omgekomen in Oostenrijkse bergen Getuigen gevraagd Het prijsverschil in de Bijenkorf^ Kandidaat-opvolger van Starfighter in Zweden neergestort Scheepswerf in moeilijkheden praat over fusie Artsen mogen hun tarieven verhogen PvdA en confessionelen in Kampen verwijten elkaar 'politiek spelletje' Schip vist onbekende drenkeling uit Noordzee Speciale commissie beziet gevolgen voor werkgelegenheid Verdubbeling werkloosheid in februari? t i TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND K5 Van onze Haagse redactie In deze commissie zitten onder meer de kamerleden prof. mr. P. J. Boukema, mr. M. W. Schakel en dr. W. de Kwaadsteniet, alsmede de voorzitter van de Rijnmondraad, de heer W. A. Fibbe als com missievoorzitter. (ADVERTENTIE) De commissie is het volstrekt oneens met het plan van minister De Gaay Fortman Nederland in ongeveer 44 gewesten te verdelen. De commissie meent dat er op deze manier te kleine gewesten ontstaan, die de noodzakelij ke taken niet op zich kunnen nemen. Het rapport spreekt zich daarom uit voor instelling van maximaal 25 ge westen. Zoals bekend werkt binnenlandse za ken momenteel aan een zogenaamde ontwerp-structuurschets voor de be stuurlijke indeling, waarop de 44 ge westen precies zullen worden aangege ven. De AR-commissie dringt er in haar rapport op aan dat binnenlandse zaken naast deze 44 gewesten, ook een plan voor maximaal 25 gewesten uit werkt om een redelijke discussie mo gelijk te maken. De AR-commissie vreest dat de tot standkoming van de gewesten veel te lang gaat duren. Op zijn vroegst zou volgens de huidige procedure pas in 1980 de gewestvorming gerealiseerd kunnen zijn. 'Bestuurlijke onrust en (ADVERTENTIE) i 459 GELEEN Het opsoringsonderzoek naar de gewapende overval, afgelopen vrijdag in Geleen, waarbij een onder aannemer gedood en een compagnon ernstig gewond werd, is nu zo ver gevorderd, dat de namen en signale menten van twee van de drie daders bekend zijn. De bekende daders zijn de 19-jarige G. O. B. uit Venio en de 20-jarige E. N. A. D. uit Eist. G. O. B. wiens roepnaam Jimmy is, zou gekleed zijn in een baluwe spijkerbroek, is 1.72 m labg, en heeft lang zwart warrig haar. E. N. A. D., oepnaam Eli is 1.72 lang heeft een slank postuur, zwart haar en bruine ogen. De recherche van de Geleense gemeentepolitie zet het on derzoek voort met assistentie van het recherche bijstandsteam in Zuid-Lim burg. In Geleen hebben gisteren Zuidmoluk- kers, rijdend in busjes met teksten als 'discriminatie' gedemonstreerd te gen de oproep van de politie naar voornoemde daders uit te kijken. Er zou, aldus de demonstranten, een an- ti-Zuidmolukse stemming onder de be volking gekweekt worden. Men vreest nieuwe moeilijkheden. 'Ik heb echter de vaste overtuiging dat het Zuitimo- lukkers waren', aldus de met het onderzoek belaste officier van justitie, mr J. H. Fransen, die het niet in het belang van het onderzoek acht de Zuidmolukse afkomst van de verdach ten te verzwijgen. persoonlijke onzekerheid voor dege nen die bij de reorganisatie nauw zijn betrokken, blijven zolang bestaan', constateert de commissie. Het rapport constateert dat dit op zichzelf ook niet de schuld is van deze minister, maar ziet toch wel aanleiding bij hem op een slagvaardi ger beleid aan te dringen. 'Het is duidelijk dat de tijd dringt. De huidi ge ontwikkeling werkt namelijk zo ontmoedigend op de gemeente en de provinciebestuurders, dat gevreesd moet worden dat de aandacht voor dit vraagstuk wegebt met een gelatenheid van: 'Het zal mijn tijd wel duren. Geen stadsgewesten De AR-commissie houdt zich in het rapport ook bezig met de gevolgen voor de provincies en gemeenten van de gewestvorming. Zij spreekt zich uit tegen de vorming van zogenaamde stadsgewesten rond de grote steden waarin geen plaats meer zou zijn voor afzonderlijke gemeenten Wel gaat de commissie ervan uit dat gewestvor- ming op den duur en geleidelijk tot afschaffing van provincies zal leiden. Directe afschaffing van de provincies bij de instelling van gewesten raadt de commissie af, omdat dan het risico van bestuurlijke chaos dreigt. De AR-commissie houdt de mogelijk heid open dat sommige gewesten even groot als een momenteel bestaande provincie zullen worden. In dat geval zal de provincie gewoon als gewest gaan functioneren. Op deze manier kan ook het verzet, dat vooral in Friesland tegen de gewestvorming en toekomstige afschaffing van provin- DEN HAAG In opdracht van het ministerie van justitie worden de ge vangenissen en huizen van bewaring extra bewaakt nadat vorige week in Rijswijk (ZH) twee politie uniformen afhandig werden gemaakt Het minis terie vreest dat de twee mannen die deze politie-omiformen buit maakten zullen proberen er bepaalde personen mee uit de gevangenis te halen. Poli- tie-ambtenaren moeten zich sinds vo rige week uitgebreid legitimeren als zij een strafinrichting binnen willen gaan. De twee mannen die vorige week in Rijswijk twee politie-agenten dwongen hun uniformen af te geven, zijn nog steeds niet gevonden. Het ministerie van justitie houdt ex tra rekening met een uitbraakpoging nadat vorige week bij de Scheven- ingse gevangenis door enkele perso nen buiten de muur tekens werden gegeven aan de gevangenen. Toen de politie arriveerde waren deze mensen echter alweer verdwenen. RIDDERKERK Het verkeersonge luk, dinsdagavond op rijksweg 15 ter hoogte van Ridderkerk, waarbij twee mensen werden gedood en zes ge wond, heeft een derde slachtoffer geë ist. De 32-jarige Turkse gastarbeider Baki Ars'an uit Zeddam overleed la ter in een ziekenhuis te Rotterdam. Hij zat met drie mede-gastabeiders in de wagen, die frontaal botste op een tegemoetkomende auto, waarvan twee inzittenden om het leven kwamen. cies bestaat, worden opgevangen. De Friezen voelen er niets voor hun eenheid door gewestvorming te laten bedreigen. De AR-commissie beveelt een omvang rijk takenpakket voor de gewesten aan op het gebied van onder meer regionaal milieubeheer, volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Gemeen ten en provincies zullen bepaalde ta ken aan de gewesten moeten overdra gen. De gewesten moeten het geld dat benodigd is om deze taken uit te voeren, direct van het rijk krijgen. De commissie is er niet voor de gewesten door de gemeenten in het gebied te laten betalen, want dan worden de gewesten nooit echt zelf standige eenheden. LISSABON, KIN SJ AS SA (AFP, Reu ter) Het nationale bevrijdingsfront van Angola ziet zich gedwongen de strijd tegen de Portugese troepen voort te zetten tot het moment dat er officiële contacten tot stand worden gebracht tussen het front en Portugal. Dit heeft Holden Roberto, leider van het bevrijdingsfront meegedeeld in een vraaggesprek met een correspon dent van het Franse persbureau AFP. Dinsdag verspreidde het bevrij dings- front een verklaring waarin het de Portugese regering ervan, beschuldig de pogingen in het werk te stellen om in Angola een 'schijnregering' in het leven te roepen. In Lissabon hebben ongeveer 2000 leden van de beweging voor de reor ganisatie van de partij van het prole tariaat, een uiterst linkse Maoistische beweging, gedemonstreerd tegen de 'neo-kolonialistisohe manoeuvres' die naar hun mening schuil gaan achter de verklaring die president de Spono- la zaterdag aflegde over de overzeese gebieden van Portugal. Zij eisten de onmiddellijke terugtrekking van de Portugese troepen uit deze gebieden en onmiddellijke overdracht van be stuur aan de bevrijdingsbewegingen daar. Eerste minister Gonsalves van Portugal heeft volgens een avondblad in Lissabon gezegd dat Portugal be reid was met alle belanghebbende partijen te onderhandlen over de machtsoverdracht aan de zwarte meer derheden in zijn Afrikaanse gebieds delen. BREGENZ De 26-jarige Joh. van den Nouweland uit Rijswijk (ZH) is bij Bregenz (Oostenrijk) bij een berg wandeling verongelukt. De heer van den Nouweland, die met zijn vrouw en twee kinderen op de camping in Lingenau op vakantie was, ging alleen een bergwandeling maken. Toen hij 's avonds niet terugkeerde waarschuwde zijn vrouw de politie. Hij bleek van grote hoogte in een beekje gevallen te zijn. DEN HAAG Omdat het onderzoek op een dood spoor is geraakt verzoekt de politie alsnog om getuigen van een ongeval dat zich vorige week donder dag (25 juli) omstreeks fewwart voor vijf in de namuddag heeft voorgedaan op de hoek van de Frans Halsstraat en de Vaillantlae Volgens een getuige zou er een geel kleurige vrachtauto, mer Mercedes bij betrokken zijn geweest. Ieder die na dere inlichtingen kan verstrekken, wordt verzocht de politie te bellen. Is er in echt loden-groen, maar ook in zwart, taupe, marine of donkerbruin. En heeft vanzelf sprekend de nieuwe lengte, tot op de kuit. Trenchcoat model met grote kraag en revers. Tweerijer. Maten 36 t/m 44. Normaal 209.-. Als tijdelijke prijswinner Afd. mantels DEN HAAG 'Endlich Bier trinken soviel sie wollen'. Vergezeld van deze slogan heeft de in het Zwitserse Zürich gebrouwen drank 'Birell', een produkt dat aangeduid kan worden als alkoholvrij en calorie-arm bier, vorig jaar de bondsrepubliek Duits land veroverd. 'Birell' ziel er uit als bier, schuimt als bier en heeft nagenoeg dezelfde smaak als bier. Het alcoholpercentage is echter slechts 0.5, een te verwaarlo zen hoeveelheid. Ideaal voor sportlui, mensen die achter het stuur moeten en anderen die de sensatie van bier ivillen beleven en toch nuchter willen of moeten blijven.Tot nu toe is Neder land nog een van de weinige Europe se landen waar het superlichte bier niet verkrijgbaar is.In oktober komt daarin evenwel verandering, want het nieuwe moutprodukt zal dan in ons land overal te koop zijn voor de somma van 99 cent per 'pijpje.' Een niet gering bedrag, 'maar', zegt de Skolbrouwerij uit Breda, die namens drankhandelmaatschappij Aktivator Nederland BV het bier voor nuchter- blijvers op de Hollandse markt gaat brengen. 'Het brouwen van 'Birell' duurt twee keer zo lang als van gewoon bier. Zodoende.' Overigens is er, behalve het aan Van een verslaggever LINKOEPING Juist nu volgende week een NATO-delegstie met onder meer Nederlanders in Zweden arri veert, om daar de Viggen J-37 straal jager te bekijken die een van de kandidaten is voor ce opvolging van de Starfighter, is gisteren een vlieg tuig van dit type bij de Zweedse luchtmachtbasis Malmslaett neerge stort. De piloot kwam om het leven. De straaljager kwam neer op honderd meter afstand van de in deze vakan tietij d zeer druk beredetn Euroroute-4 autoweg, tweehonderd kilometer ten zuiden van Stockholm. Het ongeluk is een ernstige tegenslag voor de Zweedse vliegtuigfabriek van Saab, nu eerder deze maand ook al een Viggen neerstortte. Vorig jaar stortte een Viggen neer, tijdens een bezoek van een Australische delegatie, die tijdens een bezoek het toestel kwam observeren. Van een verslaggever ARNHEM De met ernstige finan ciële problemen kampende scheeps werf Gebr. Van der Werf in het Gelderse Deest, voert "diepgaande' on derhandelingen met scheepswerven v/h H. H. Bodewes in Millingen aan de Rijn. Bodewes maakt evenals Van der Werf en enkele andere werven deel uit van de combinatie Rijn-Waal- groep. Directeur R. van der Werf van het gelijknamige bedrijf in Deest kon nog geen mededelingen doen over het verloop van de onderhandelingen. Er wordt op het ogenblik alleen met Bodewes gesproken. Er zijn geen an dere partners bij betrokken. Volgens de heer Van der Werf moeten de onderhandelingen over een vorm van samenwerking of overneming op zeer korte termijn worden afgesloten. Zoals reeds gemeld verkeert Van der Werf in ernstige financiële moeilijk heden door tegenvallers bij de opleve ring van twee chemicaliëntankers. vaardbaar maken van prijs en smaak nog iets, waarmee de heren van Skol en Aktivator te kampen hebben. 'Bi rell' mag namelijk in ons land van de warenwet het predikaat 'bier' niet dragen. 'Belachelijk', vindt men. 'Want ons produkt bestaat evenals bier ook uit hop, gerst en bronwater. De kneep zit'm alleen in het alcohol percentage, hoe wij het dan moeten noemen? gewoon een moutdrank. Of Birell natuurlijk.' DEN HAAG Huisartsen mogen met ingang van vandaag hun tarieven voor particuliere patiënten verhogen met 1,25 voor een consult (bij de dokter op het spreekuur) en 1,75 voor een visite (bij de patiënt thuis). De hoogst toelaatbare tarieven worden nu 15,75 voor een consult en 23,50 voor een visite. De verhoging is geba seerd op de stijging van de vergelijk bare ambtelijke salarisschaal en op de toeneming van de praktkkosten. Van een onzer verslaggevers KAMPEN Waarschijnlijk zal de Kroon vóórdat de nieuwe gemeenteraad begin september in functie treedt uitspraak doen met betrekking tot het gebruik van een rode balpen bij de laatstgehouden verkiezingen in Kampen. Zoals gemeld is de raad van Kam pen bij de Kroon in beroep gegaan nadat gedeputeerde staten van Overijssel de PvdA-kandidaat C. A. Kranenburg, die niet door de raad was toegelaten en daartegen een bezwaarschrift indiende, in het ge lijk had gesteld. Het niet-toelaten van de heer Kranenburg houdt verband met de kwestie van de rode balpen-stemmen in Kampen, met name in district 17. De meer derheid van de Kampense raad was er vóór hem, hangende de aan de gang zijnde procedure te weren. De PvdA heeft de confessionelen in de raad van Kampen verweten een politiek spelletje te spelen rondom de rode balpoint-stemmen. Zij zouden erop uit zijn er door hertelling dan wel herstemming een zeteltje bij te krijgen, ten nadele van de PvdA en mogelijk ten voordele van het op de wip zittende GPV. Lukt dat, dan kan wellicht geprobeerd worden de PvdA haar tweede wethouderszetel af te snoepen. Aldus de lezing van de PvdA, maar van de andere zijde heeft men verklaard dat het de progressieven evenzeer om de poli tieke knikkers is te doen. 'Gegrond' Gedeputeerde staten van Overijssel achtten het bezwaarschrift van de heer Kranenburg gegrond, omdat er geen aanleiding zou zijn te veronderstellen dat de kiezer door een rode balpoint te gebruiken iets anders heeft gewild dan gewoon zijn stem uitbrengen (van PvdA- kant is er enkele weken geleden op gewezen dat ook deze stemmen 'de kennelijke bedoeling van de kiezer weergeven', zoals in de Kies wet staat) Gedeputeerden zeiden dat het bezwaarschrift om alleen een potlood te gebruiken dateert uit de tijd waarin dit middel als het geschikste voor gebruik op grote schaal werd gezien. De raad van Kampen blijft echter van me ning dat het beter is terwijl de procedure nog loopt de heer Kranenburg niet te accepteren. Aan de Kroon is verzocht alle met een rode balpoint uitgebrachte stemmen nietig te verklaren. Dit zou een andere uitslag kunnen op leveren, maar zo werd gesteld, zo wel naar de ene als naar de andere kant. Ook bloed Behalve de raad ging ook burge meester drs. S. v. Tuinen, bij de Kroon in beroep. Hij is van oor deel dat de uitspraak van gedepu teerden ertoe kan leiden dat eigen lijk ieder middel geoorloofd is om het hokje rood te maken. Hij gaf een extreem voorbeeld: het zou dan ook met bloed kunnen. De burgemeester wenst dat er een ein de komt aan de onzekerheid ten aanzien van de toegestane midde len. Op het departement van binnen landse zaken deelde men ons mee dat de beslissing van de Kroon in dit speciale geval met een veertien dagen is te verwachten. De Kies wet spreekt van zo spoedig moge lijk nadat beroep is ingesteld. Men zou deze formulering zo mogen interpreteren dat de uitspraak wordt gedaan voordat de nieuwe raad begint. Gezwinde spoed is dan wel nodig, want ook de Raad van State moet eerst nog advies uit brengen. Wat de Kieswet betreft, deze ver meldt ten aanzien van deze kwestie in artikel 132 het volgende: 'De kiezer begeeft zich na ontvangst van het stembiljet onverwijld naar een niet in gebruik zijnd stemhok je en stemt aldaar door met pot lood rood te maken een wit stipje, geplaatst in het stemvak voor de naam zijner keuze'. Van een verslaggever DEN HAAG Een Liberiaans vrachtschip heeft gisteren 20 mijl noordelijk van Terschelling een dren keling uit zee opgevist, die levensge vaarlijk gewond bleek te zijn. Na een verzoek om hulp werd de drenkeling, wiens identiteit nog niet vastgesteld kon worden, onder meer omdat de man niet in staat was te praten, met een marinehelicopter vanaf het schip naar het St-Bonifatiusziekenhuis in Leeuwarden overgebracht, waar de man korte tijd later overleed. Aan boord van de helicopter werd hartmas sage toegepast. (ADVERTENTIE) EDE Een 18-jarige inwoner van Rijswijk (ZH) heeft gistermiddag in Ede een 53-jarige vrouw doodgereden. De jongeman veroorzaakte het onge luk tijdens een achtervolging door de Edese politie. Een motorrijder van dit korps signa leerde de wagen, waarvan bekend was gemaakt dat deze woensdagmorgen in Rijswijk was gestolen. De motoragent gaf een stopteken, dat echter werd ge negeerd. De inmiddels gewaarschuwde politie van het bureau in Ede zette met en kele politiewagens de achtervolging in. Bij een poging de gestolen auto tot stoppen te dwingen, reed de bestuur der van de gestolen wagen op een fiet sende vrouw in. Deze vrouw, mevrouw Ph. van Eek-van der Reut, liep zware verwondingen op en overleed enige tijd later in het ziekenhuis. De man uit Rijswijk is na het ongeval opgesloten. Van onze sociaal-ecenomisehe redactie DEN HAAG De regering is zo bezorgd over de toenemende werkloosheid dat een ambtelijke commissie momenteel alle rijksbegrotingen, die op Prinsjesdag worden ingediend, aan het doorlichten is op hun gevolgen voor de werkgelegen heid. Wanneer er begrotingsposten worden gevonden die vermoe delijk ongunstig uitwerken op de werkgelegenheid, probeert men ze met behoud van de principes van het kabinttsbe- leid zodanig aan te passen, dat deze gevolgen kunnen worden voorkomen. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zegt hiero ver in zijn blad 'De Werkge ver" dat deze werkwijze waardoor naast de gebruikelij ke miljoenennota ook een zo genaamde personeelsnota ont staat een novum betekent in het begrotingsbeleid van de overheid. Blijkens een interview met de plaatsvervangend directeur ge neraal van dr arbeidsvoorzie ning, mr. F. H. A. M. Kruse, in 'De Werkgever' is het di rectoraat-generaal blij met al les wat een verdere toeneming van de nu al hoge werkloos heid kan voorkomen. Mr. Kruse staat het schrik beeld voor ogen dat de werk loosheid in de gebruikelijke topmaand februari wel eens een verdubbeling te zien zou kunnen geven van de werk loosheid van de laatste jaren. Er moet volgens hem reke ning mee worden gehouden dat met allerlei arbeidsvoor zieningsmaatregelen, zelfs wanneer alle registers worden opengetrokken, toch niet meer dan vijftien- twintigduizend werklozen van de huidige 144.000 aan het werk kunnen worden geholpen. Verbetering van het ondernemersklimaat door maatregelen op het vlak van herstructurering en investeringen zou de af bouw van industriële werkge legenheid moeten stuiten. Daarbij behoort ook financiële overheidshulp voor bedrijven die in tijdelijke moeilijkheden verkeren. Volgens mr. Kruse is daaraan de laatste tijd al 75 miljoen gulden besteed, die in het 750-miljoen-programma van september vorig jaar voor dit doel waren gereserveerd. Hij hoopt ook dat in het werkgelegenheidsprogram ma, dat met de miljoenennota wordt aangekondigd weer geld voor dit doel zal worden uit getrokken. Tegelijk met dit programma zal de regering de reeds aan gekondigde nota over do struc turele werkloosheid publice ren. Deze nota zal naast een analyse tevens een pakket maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid bevatten. Onder meer zal daarin ruime aandacht worden besteed aan de werkloosheid onder jonge ren en onder vrouwen. De ministerraad zal deze nota op 23 augustus behandelen. Tenslotte zegt mr. Kruse dat aan de genoten schooloplei ding minder waarde moet worden gehecht. Hij noemt het waanzinnig dat tegenover een werkgelegenheid voor on geschoolde arbeid van 45 pro cent een aanbod van maar acht procent staat, en bij aca- demische ber epen tegenover een vraag van vier procent een aanbod van dertien pro cent. RITA \\/f a fl'iT r 1 S ~j<? jf(J iIC <D 'O pap, wat moest ik ook weer voor u halen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5