Montessori-onderwijs in Alphen van start Hoofdstraat verbreden ten koste van woningen Tour de Frats vol ondeugend plezier Continental Singers zongen indringend Dit najaar begint bouw winkelcentrum Blokhuis Weer straatterrorisl gearresteerd BEZORGER RIJNSBURGS BLOEMENCORSO Bezichtiging Praalwagens alleen VRIJDAGAVOND Kandidaat De Vries beroepen in Leiden Familiebericht Ds. Van der Akker niet naar Katwijk TROUW/KTARTET DONDERDAG I AUGUSTUS 1974, STAD EN REGIO L3 Sjoerd Hondema winnaar Van een onzer verslaggevers LELDEN De 24ste Tour de Frats, de vakantie-wielerronde voor de jeugd, is gisteren geëindigd in een overwinning van de jonge vedette Sjoerd Hondema van de Rivellaploeg uit Leeuwarden. In het Vijfliovenliuis ontving de jonge renner een grootste huldiging. Drie formaties van telkens twee vrouwelijke deelnemers lieten steeds na aftellen van het jonge renners volkje een harde klapzoen neerkomen op de wangen van de verraste winnaar. Dezelfde Friese ploeg behaalde ook de eerste plaats in het algemeen ploegen- kassement. De sportiviteitsprijs ging naar Arie van Houten van de Albert Heijnploeg uit Arnhem. Beide vedet tes ontvingen een fraaie wisselbokaal. De tweede plaats in het ploegenklasse- ment werd bezet door de meisjesploeg van Gé Hof enk uit Leiden. Voor het eerst deden dit keer ook meisjes mee en ze lieten zich niet bepaald van hun spreekwoordelijke zwakke kant zien. 700 km De Tour ging dit jaar over een par cours van ruim 700 km. Er werd tien k orfc-ni ouus-ui t-3c-Tc/;Io. k ort -u i mi vs-ui t-dc-Tc^ao kort-nifiUi.':i-*uit-9o-TR2lo" korl-u ïouvs-uii-ao-ïctfio kor t-niGD wn-uit-d o-To/rio RIJNSBURG De politie attendeert erop, dat de bebouwde komt van Rijnsburg en het Rijnzichtviadukt, za terdag van 12.45 tot 15 uur (dag van het bloemencorso) voor alle verkeer is afgesloten. TER AAR De postduivenvereni ging De Luchtsport hield een wed vlucht met jonge duiven vanaf St. Quentin, afstand 281 km. Uitslag; 1, 2. 3, 6. 9. 11. 14, 16, 18, 20. 33, 34, 35, 44 en 45 G. J. v. Hameren, 4 en 24 B. v d Bogert. 5, 27 en 40 H Hcndrikse. 7, 5 en 39 BWassenburg, 8. 10, 12, 19, 30, 36 en 37 D Mank, 13, 29 en 32 E. Schuit. 17, 23. 25. 38 en 46 H van Hattum, 21 en 22 A. Faase, 26 H Lek. 28. 31. 41 en 42 Ph Hooger- vorst, 43 C. Wildenburg. De oude duiven werd een vlucht ge houden vanaf Bergeac, afstand 876 km. Uitslag; 1, 2, 3. 4, 5 en 6 J van Hameren, 7 J.vd Meer. dagen geleden gestart in Leiden en vervolgens voerde het parcours via Amsterdam, Enkhuizen. Leeuwarden, Haveltc. Deventer. Arnhem, Culem- borg en Bodegraven tenslotte weer naar Leiden. Elke dag werd er een afstand van zo'n tachtig kilometer verreden. Er deden dit keer zestig deelnemers mee, waarvan er 24 uit Leiden kwa men. Dat het niet alleen om de sportieve prestaties ging maar bovenal om de gein. bleek wel uit een kort interview, dat we hadden met enkele jonge renners, "s Avonds was het 'klieren' en gein trappen, we smeer den elkaar met tandpasta dn en lieten luchtbedden leeglopen; we hebben ook een eer een inktlap op een leider z'n hoofd gelegd, z'n gezicht was helemaal blauw1. Tijdens de rustdag in Arnhem bezoch ten de deelnemers het Safaripark en een speeltuin. De zwaarste etappe was volgens de deelnemers wel de afstand van Havel- te naar Deventer. De renners hadden toen veel last van tegenwind en re gen. Tijdens de héle tour waren er maar vier uitvallers. Volgend jaar wordt de vijfentwintigste ronde gere den, een jubileumtour dus. Op de foto ziet u 'toerdokter" oom Joop Vervoorn. LEIDEN De Leidse politie heeft dinsdag een vierde jongen aangehou den, die zich in het afgelopen week eind aan straatterreur heeft schuldig gemaakt. Wandelaars in de binnen stad werden hierbij zonder enige re den geslagen en gestompt. De arres tant, die nu in de cel zit, is een 17- jarige aardewerker uit Leiden. Belanghebbenden werken nauw samen LISSE Met de bouw van het winkelcentrum in plan-Blokhuis wordt komend najaar begonnen. De laatste maanden hebben nogal wat ge ruchten de ronde gedaan. Ondermeer zou Albert Heyn het verder la ten afweten en vond men het op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat het middenstandswarenhuis met omliggende winkelgalerij nog niet in aanbouw is. Tour-dokter Joop Vervoorn (met pet) wordt met zijn wielerkroost verwelkomd op het Stadhuisplein. Ingrijpende wijziging voor oud Valkenburg Volgens de heer C. W. van der Mark. direkteur van het nieuw te bouwen winkelcentrum plan Blokhuis, is er evenwel geen vuiltje aan de lucht. 'Het lordt allemaal nog mooier dan wij zelf hadden gedroomd. Wij willen het ook zo regelen dat alle bouwpro- jekten gelijktijdig worden uitgevoerd. Stel je voor dat de één al klaar is en de ander nog met de bouw moet gaan beginnen. Het totale bouwprojekt dat miljoenen guldens gaat kosten zal in 1975 geheel zijn voltooid', aldus de heer Van der Mark. Overeenstemming Wat betreft de vestiging van de su permarkt van A.H. wordt gezegd dat uiterlijk in november 1974 met de bouw wordt begonnen. Ook het begin van de bouw van het middenstandswa renhuis ligt in het nabije verschiet. Men kon niet eerder van start gaan omdat er eerst problemen betreffende de aansluiting van het nieuwe winkel centrum op de bestaande winkelbe- houwing, moesten worden opgelost Ook herenmodehuis Tissing heeft de plannen klaar. Dit bedrijf krijgt een fraai pand aan de zijde van de Ka naalstraat met daarnaast een corridor die toegang geeft tot het nieuwe win kelcentrum. Er is een volkomen over eenstemming bereikt over de gang van zaken in nauw overleg met de architekten van de verschillende op drachtgevers. Bij de Stichting Openbare Bibliotheek en leeszaal, wordt hard gewerkt aan de voorbereiding voor de uitvoering van de bouwplannen. Het gebouw krijgt een afmeting van 40 bij 25 meter. Het totale bouwprojekt zal een oppervlakte in beslag nemen van 2.5 ha. Boven de winkelgalerij komen woningen. ADVERTENTIE De Christelijke Pers vraagt voor haar ochtendbladen Nieuwe Leidse Courant Nadere inlichtingen afd. inspec tie, Steenstraat 37, tel. 31441. Na 6 uur 61033. VALKENBURG Deze week is het bestemmingsplan Dorp 1974 bekend gemaakt. Tot 15 augustus ligt het ter visie op het gemeentehuis. De plaatse lijke afdelingen PvdA en de PPR hebben hun mening over het plan gegeven. 'Het is voor ons moeilijk aanvaardbaar dat het plan (eigenlijk moet van twee plannen worden ge sproken) precies in de vakantie ter inzage ligt. Het getuigt niet van het serieus nemen van het democratische principe dat iedereen de kans moet krijgen van zijn recht op inspraak gebruik te maken', aldus de woord voerders van PvdA en PPR die vin den dat de termijn van het ter visie liggen moet worden verlengd tot eind augustus Het ene bestemmingsplan gaat over het oude dorp Valkenburg, behalve (ADVERTENTIE) RIJNSBURG OEGSTGEEST - LEIDEN - LEIDERDORP 2 augustus van 17.00 uur - 23.00 uur in de hallen van bloemenveiling Flora - Rijnsburg, (ruime parkeergelegenheid). Vertrek Corso zaterdag 13.00 uur vanaf de Bloemenveiling Flora te Rijnsburg. Route zie programmaboekje. het centrum rond de hervormde kerk. waarvoor nog een apart plan wordt ontworpen. Het tweede plan betreft het Joght 2. Vooral in het eerste plan staan nogal wat ingrijpende wijzigin gen voor oud-Valkenburg. Haast alle woningen van voor 1930 moeten in principe verdwijnen. Andere bebou wingen komen daar voor in de plaats. De hele verbreding van de Hoofd straat tot zeven meter plus parkeer- stroken staat in het plan aangegeven. Vele stukken zullen onteigend moeten worden. Bij de zgn. Punt is de Hoofd straat zelfs tot 10 meter verbreed en er zouden drie vluchtheuvels komen. De verbreding gaat ten koste van een aantal woningen aan de westkant. Ze ven wonibsen rond de punt moeten worden gesloopt, hetgeen ook verband houdt met de nieuwe weg achter de Mar. Poststraat. die moet uitkomen bij de vierbaansweg die achter het dorp is gepland. Ook bij het Weitje staat een nieuwe bebouwing op de tekening. Aan res tauratie van bestaande panden wordt niet gedacht. In de plannen is nu tussen de Oosterleestraat, bij de chris telijke school, toch een verkeersbrug getekend, terwijl bijna alle partijen bij de verkiezingen tegen waren. Positieve punten uit het plannen zijn de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtwagens achter het Joght. PvdA en PPR zijn in ieder geval ook verheugd dat het dorpsplein een bete re bestemming krijgt. Positief vindt men ook dat er een mogelijkheid is geschapen voor de bouw van een sportzaal. Zoals bekend is een verkeers-werk- groep bestaande uit leden van politie ke partijen uit Valkenburg, Leiden en Katwijk, bezig aan een plan voor een randweg om Valkenburg, die zou aan sluiten op de Voorschoterweg. D;e randweg zou de aanleg van de S. 4 en de verbreding van de Hoofdstraat, moeten voorkomen. Het dorp zou dan verlost zijn van het doorgaande ver keer. Het plan 'Randweg' zal over enkele weken in de vorm van een nota aan de instanties worden toege zonden. Intussen zit men met twee bestem mingsplannen die uitgaan van de aan leg van de S 4 en dé verbreding van de Hoofdstraat. De reeds genoemde politieke groeperingen verwachten dat de inwoners van Valkenburg zich uit voerig laten voorlichten. Dat geldt vooral voor de bewoners van de oude re woningen, aldus PvdA en PPR. Aan B. en W. is gevraagd een hoorzit ting te houden over de plannen. LEIDEN De Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) heeft een beroep uitge bracht op kandiaat H. de Vries te Enschede. De Vries is op gevorderde leeftijd met de theologische studie begonnen. Voor dien was hij leraar godsdienstonderwijzer. LEIDERDORP De Continental Singers met hun orkest brachten zin gend en spelend in de volle Sohep- pingskerk de blijde boodschap van Jezus Christus. Een concert, ja, dat óók. maar hun dirigont-wcordvoerder zei nadrukkelijk, dat het nog meer dan een concert was. Er reizen in deze zomer wel meer dan driehonderd jongelui van om en bij de twintig, verdeeld over zeven groe pen door de hele wereld. Het zijn allemaal studenten die op eigen, in feite evangeliserende manier, hun va kantie doorbrengen. De groep van gisteravond bestond uit een paar do- ADVERTENTIE) LEIDEN, Breestraat 122-124, donderdag koopavond Mevrouw Mulder: goede verwachtingen Van onze correspondent ALPHEN Op 26 augustus begint in Alphen een nieuwe vorm van onderwijs. Een aantal van 76 leerlingen zullpn dan de Montessori kleuter- en basisschool gaan bezoeken. De officiële opening zal een paar maanden later, als de school draait, verricht worden. Het Montessori-onderwijs in Alphen heeft zich enorm snel ontwikkeld. Een jaar geleden ontstonden de eerste plannen, over drie we ken moeten de schoollokalen op de hoek Planeten singel-Sterrenlaan klaar zijn. Mevrouw P. C. Mulder, vice-voorzit- ter van de stichting 'Montessori On derwijs Alphen', heeft de hele ont wikkeling van dichtbij gevolgd. Zij zegt: 'Het idee om in Alphen een Montessori-school te stichten komt voornamelijk door het feit dat vele nieuwe Alphense bewoners uit de grote steden komen. Daar bestaan buiten de 'gewone' scholen ook an dere onderwijs-vormen, zoals het Montessori-onderwijs. Er was duide lijk behoefte aan zo'n school in Alphen'. Mevrouw Mulder is er ontzettend trots op dat de school er binnen een jaar staat. Vooral de medewerking van de gemeente noemt zij prijzens waardig. In het semi-permanente ge bouw voor uitbreiding vatbaar zijn twee speel-werklokalen voor de kleuters en twee basisschoollokalen ondergebracht. Het aantal kleuters bedraagt 40, terwijl er een wacht lijst is van 11, die nu nog 3 jaar oud zijn en volgend jaar voor plaat sing in aanmerking komen. Vier leerkrachten Voor de basisschool bedraagt het aantal leerlingen 36, verdeeld in een 'onderbouw' (vergelijkbaar met een le, 2e en 3e klas van het 'gewone' basisonderwijs) en een 'bovenbouw'. (Vergelijkbaar met een 4e, 5e en 6e klas). Van de leerlingen komt twee derde uit Ridderveld. Er zijn vier onderwijskrachten aan getrokken. Hoofd van de basisschool is de heer Extra uit Amsterdam; mej. V. d. Elzen gaat de tweede groep leerlingen begeleiden. Bij het kleuteronderwijs is mej. Rohrbach uit Nijmegen hoofdleidster, mej. Ho- man neemt de tweede groep voor haar rekening. De Alphense Montessori-school is een neutrale school. Zowel leerlin gen van protestants-christelijke, ka tholieke, dan wel niet-gelovige ou ders zijn op de school vertegenwoor digd. Er zal wel godsdienstles wor den gegeven, echter alleen aan de leerlingen waarvan de ouders dat op prijs stellen. Het Montessori-onderwijs valt onder dezelfde voorwaarden als andere bij zondere scholen. Financieel gezien is het voor de ouders beslist niet duur der dan andere scholen, zoals vele mensen nog denken. Wel zal de Alphense stichting, omdat dit het eerste jaar is, een kleine extra bij drage vragen. Uitbreiding Mevrouw Mulder verwacht binnen een beperkt aantal jaren wel aan een zes-klassige school toe te zijn met ook zes leerkrachten. Momenteel zijn er echter nog geen plannen voor een permanent gebouw. Me vrouw Mulder: 'Ik ben al erg blij met wat we nu hebben, voor uit groeien behoeven we niet bang te zijn want het is mogelijk om loka len aan te bouwen'. Een paar kenmerkende verschillen opnoemen tussen het klassikale systeem en het Montessori-onderwijs is voor mevrouw Mulder geen moei lijkheid: 'Bij het Montessori-onder wijs bestaan geen klassen. Iedere leerling werkt in zijn eigen tempo met dezelfde leerkracht. Geen angst voor zitten blijven terwijl de kinde ren zichzelf proberen bezig te hou den. Een ander voordeel is dat niet na verloop van tijd. zoals dat bij de 'klassenscholen' nog wel eens voor komt, wordt overgestapt naar een andere leermethode. Ook de leer krachten zijn meer gemotiveerd om dat zij twee jaar lang een extra Mevrouw Mulder met haar vier kinderen: 'Over een jaar of tien is het klassensysteem helemaal verdwenen'. Montessori-cursus gevolgd hebben. Hierdoor zijn ze goed vertrouwd met het gebruikte leer-materiaal'. Toets De leerlingen krijgen in de laatste periode, voordat zij het voortgezet onderwijs gaan volgen, de normale 'toets' die andere schoolleerlingen ook moeten afleggen. Ook voor de leerlingen van het Montessori-onder wijs geldt dat ze de hele leerstof doorgenomen moeten hebben. De leerlingen zitten vaak in één lokaal verschillende dingen te doen. Geeft dat geen moeilijkheden met de concentratie? Mevrouw Mulder: 'In het begin zal de leerling zeker hieraan moeten wennen, maar het wordt ze met de paplepel ingegoten dus de kinderen gaan het snel nor maal vinden als een medeleerling iets totaal anders doet'. Mevrouw Mulder verwacht dat het Montessori-onderwijs in Alphen'ge leidelijk zal toenemen. 'Het is een kwestie van goede voorlichting. De meesten hebben er wel eens van gehoord, maar wat precies het Mon tessori-onderwijs inhoudt weten ze niet. Ook de onderwijskrachten hier in Alphen hebben ideeën over het Montessori-onderwijs, die niet hele maal juist zijn'. De toekomst van het Montessori- onderwijs ziet mevrouw Mulder dan ook zonnig in. 'Over een jaar of tien is het klassensysteem helemaal ver dienen door de steeds in hoger tempo vuortgaande onderwijsver nieuwingen'. zijn vocalisten van beiderlei kunne, verder uit een aantal muzikanten, een pianist, metaalblazers, gitaristen, een drummer. Zij zijn afkomstig uit Los Angeles in Californië. De Continentals houden het niet be paald bij de lofzang in stilheid. Niet zelden vergaat de toehoorders horen en zien. Daan-oor waarschuwde dan ook de spreker. 'Als we soms enorm veel herrie maken, moet u maar den ken aan het visioen van Jesaja. De engelen om Gods troon zongen zo luid, dat de tempelmuren erdoor bewogen. Als we vanavond de Scheppingskerk met ons geluid zouden doen instorten, zijn we nog bijbelvast'. Een zo daverende, felle, rechtstreekse, indringende overdracht van Jezus' blijde boodschap is trouwens typisch Amerikaans, wil men: Angelsaksisch. Met zulke inhamerende klankvolumes on extatische gevoelsexplosies hebben wij in ons oude Westen nog wel wat moeite. Maar niemand, zelfs de meest eerwaardige en stijlstrakke gelovigen niet, zal de eohtheid van dat getui genis. alleen vanwege het drukke ui terlijk. durven ontkennen. Ook in Ne derland stemmen al die Jezus-bewc- gingen steeds meer tot nadenken. Het is immers altijd beter zó dan hele maal niets. Zo nuchter zijn we wel. Ongetwijfeld hebben de Continentals in hun manier van doen, hun pure enthousiasme ook veel aan de negers ontleend. Maar hun muziek zelf is, met alle schijnbare ruigheid, het pun tige ritme, het bonzend metrum, toch echt westers. Het is alleen de manier van overdracht, die het doet. Naar Amerikaanse gewoonte maakten de groenwitte meisjes en grijze jon gens een wat spectaculaire entrée. Staande, om en om het gezicht naar één zijde gericht zongen ze inkomst- lied en drukten hierna links en rechts handen. Musiceren en zingen in de USA is op alle scholen een heel serieus beoefend leervak. Het is werkelijk niet zo. dat de Continentals uit louter geestelijke vervoering zomaar wat in het wilde weg zingen en spelen. Wie goed en ook kritisch luistert, merkt een, straf fe, doch soepel aandoende discipline op.AUes loopt heel nauwkeurig en is formeel-technisch, en muzikaal alles zins verantwoord. Uiterlijke effecten in allerlei lichaamsbewegingen wer ken aan de expressie mee. Het vermelden van titels heeft geen zin. is trouwens onmogelijk. De grote gebeurtenis van de avond was, na de pauze, de uitvoering van de musical 'Share' van de oprichter Cam Florida, die de woorden en de muziek voor schreef. De arrangementen en orke straties zijn van Lex de Azevedo. 'Share' kan men wel vertalen met 'geef het door, deel het uit, verkon dig'. Deze musical is een verzameling uitspraken van Jezus, persoonlijke ge tuigenissen van het nieuwe leven, ge beden en lofprijzingen, alles in mo dern muzikale trant overgebracht. Ook de uitvoering was bijzonder sug gestief en sprak het geboeide publiek sterk aan. Johan van Wolfswinkel Overleden: Jacobus Ramak. 82 Jaar. Lelden. LIJslerbesslraal I. begrafenis vrijdag 2au- gusius om 12 uur op 'RhIJnhof'. Cornelia Ouwrhand, 81 Jaar. Katwijk aan Zee, Huize Salem, Duindoornlaan. Rouw dienst vrijdag 2 augustus om 1.4S in de aula van 'Salem', waarna begrafenis omstreeks 2.30 op de alg. begraafplaats Kerklaan Katwijk aan den Rijn. Jacob Vogelaar, 89 Jaar. Leiden 'Huize Groenhoven', Witte Rozenstraat 21. Rouw dienst zaterdag 3 augustus om 9.30 uur In aula 'Groenhoven', waarna begrafenis circa 10.30 unr op 'RhIJnhof' te Lelden. Dora Franziska Brusche-Rentel. 72 Jaar. J- Octoberstraat 55-a Lelden, begrafenis zater dag 3 augustus om 11.45 uur op 'RhIJnhof'. Gerritje Jacoba Agatha Everdina Korswagcn- Hcilo, 98 Jaar, Ocgstgeest. Begrafenis vrijdag 2 augustus om 12.45 uur op 'RhIJnhof'. Nccltje van Hattcm-Jansen, 81 Jaar, Voor schoten, Narcisstraat 38. Begrafenis donder dag 1 augustus om 11 uur op 'Rosenburgh' Voorschoten. KATWIJK De door de hervormde gemeente beroepen predikant ds. M. B. van der Akker uit Stellendam, heeft bedankt. Er werd destijds een beroep op hem uitgebracht in de vakature ds. C. v d Bergh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3