Pastoraal overleg praat over raad voor kerk en samenleving Vandaag 1 \j Duitse lutheranen tegen anti-racismeprogram ÜSnleWenen fllsillalll Vooroverleg over LPO in Amsterdam Trouw Kwartet 7Ó4&WI 1 Paus denkt over geboortebeperking Misviering in toog of burger verboden Conferenties Nieuwe voorzitter Prot. Nederland lieu we boeken Arrestaties van Roemeense christenen URiQUW/KiWIABTET DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 KERK/BIKNENLAND T2/K3 UTRECHT Het landelijk pastoraal overleg lpo, dat eind volgende maand in Noordwijkerliout ge houden wordt, zal onder meer spreken over de aanbeveling aan de Nederlandse bisschoppen om een raad voor kerk en samenleving in het leven te roepen. Deze raad zou de bisschoppen en de geloofsge meenschap raad geven over het 'kleurbekennend spreken en handelen van de bisschoppen en de ge loofsgemeenschap over actuele vragen en noden, die vanuit de maatschappij als een appel op hen af komen'. Do raad zou voorts bijdragen aan een deskundige betrokkenheid van de ge loofsgemeenschap op de vragen van gerechtigheid in de samenleving. Als de raad er komt, zou ze werkgroepen ikunnen vormen van deskundigen die studies maken over onderwerpen zoals de produktiesystemen in de kapitalis tische en socialistische maatschappij, - de internationale verdeling van kapi taal en arbeid, de ethiek van de inkomensverdeling, het beloningssy- 1 steem in het bedrijfsleven, de demo cratisering van de samenleving en de gezlnsproblematiek. De werkgroep over het gezin zou volgens een andere aanbeveling, die het lpo te behandelen krijgt, adviezen moeten geven hoe het gezin kan uit groeien 'tot een open eenheid, waarin minder naar prestatie en status en meer naar het samenleven van men sen gestreefd wordt, zowel in het gezin als wat betreft do relaties van het gezin naar de samenleving.' Medezeggenschap Ter bevordering van het tot stand komen van medezeggenschap in het bedrijfsleven zou volgens een van de aanbevelingen aan de raad van kerk en samenleving een werkgroep ver bonden moeten worden, die een vor mingsproces op gang zal brengen over de houding en het gedrag van de HAARLEM Als voorberei ding voor het landelijk pasto raal overleg wil de Haarlemse delegatie naar het lpo Ideeën opdoen ln een bijeenkomst, die op zaterdag 24 augustus wordt gehouden in het Ignatluscollege ln Amsterdam (Nicolaas Maes- straat). Om 10.30 uur worden enkele heel korte inleidingen gehouden. Daarna gesprekken in groepen. Na de lunch alge mene vergadering, waarin men ook nog onderwerpen kan In brengen voor het 'algemeen vra genuur', dat in Noordwijker- hout gehouden zal worden. Deelnemers aan de bijeenkomst in Amsterdam kunnen zich op geven bij het diocesaan pasto raal centrum, Kruisweg 69, Haarlem. mens in zijn werk- en leefsituatie. In de geïndustrialiseerde steden en ge bieden dienen voorts interparociële of dekenale werkgroepen voor kerk en bedrijfsleven in het leven te worden geroepen in samenwerking met de reeds bestaande organen en zoveel mogelijk op oecumenische basis. Het lpo zal een aanbeveling aan de bisschoppen te behandelen krijgen om een apart vicariaat voor buitenlandse werknemers in het leven te roepen, dat niet alleen de pastorale zorg voor deze groep te behartigen zou krijgen, maar ook de mentaliteitsverandering binnen de gehele geloofsgemeenschap ten gunste van de gastarbeiders zou moeten stimuleren. Uitgangspunten Aan de aanbevelingen, die in vijf hoofdstukken samengebracht zijn, is een opstel toegevoegd, getiteld 'enkele uitgangspunten voor het handelen van de christenen en de kerk dn de sa menleving'. Dit stuk is geschreven door dr. H. Boeracker, dr. J. Kall mann en drs. Th. v. Velthoven. De bisschoppen hebben enkele wijzigin gen in de tekst aangebracht en die ter bespreking op het lpo goedgekeurd. De schrijvers van dit stuk stellen de noodzaak van een mentaliteitsverande ring centraal, die nodig is om de werkelijke veranderingen in onze maatschappij, waaraan behoefte be staat, te ondersteunen. Als grondslag Vorig jaar was liet Nederlandse episcopaat bijna volledig gedurende het hele pastorale overleg aanwezig. Van links naar rechts: De Groningse bisschop Möller, kardinaal Alfrink en de bisschop van Haarlem Zwartkruis. voor deze mentaliteitsverandering wij zen de schrijvers op de bijbel. De wijze waarop God met de schepping omgaat is een model voor de manier waarop de mens dat zou moeten doen in goedheid, trouw en gerechtigheid. De profeten die fel tekeergaan tegen onrecht steunen zich op de verbonds- weL Zij roepen voortdurend op tot bekering en bekering houdt voor hen wel degelijk een ingrijpende verande ring van het maatschappelijk gedrags patroon in, aldus de drie schrijvers. Kerk Jezus sluit aan op de profeten en de eerste christengemeenschap beleefde de blijvende aanwezigheid van Jezus als een werkelijke ervaring. 'Als we teruggaan in het verleden naar het eerste inspirerende begin van de kerk, ontdekken we onze opgave voor het heden om onze kerkgemeenschap de gestalte te geven, waarin ze een levend getuigenis kan zijn voor de UIT VAN LEZERS Scheiding (1) De Reformatie heeft tegenover de rooms-katholieke kerk het argument gehanteerd: alleen de Schrift Hier mee werd de traditie als bron van de kerk afgewezen. Nu wil de vereniging 'Schrift en Getuigenis' op grond van Schrift èn Belijdenis een splijting van de gereformeerde kerken bewerkstelli gen. Nu zijn deze belijdenissen, hoe goed en kostbaar ook. tot stand gekomen in een sterk autoritaire en Grieksfilosofi- sche traditie. Dit maakt, dat kerk en geloof voor de mens die niet meer in deze traditie leeft, volstrekt onver teerbaar zijn geworden, temeer omdat dit hun diepste gevoelens en motiva ties raakt. Thans vindt zeer moeizaam een herbezinning plaats, die meer Joods en anti-autoritair gericht is. Voor deze bezinning geslaagd of niet geslaagd dient m.i. binnen de kerk plaats te zijn (1 Kor. 9:20-22). Het kriterium blijft: alleen de Schrift. Met dit kriterium heeft Wiersinga zich akkoord verklaard. Amstelveen G. J. Schutten Scheiding (2) Met alle nadruk protesteer ik tegen de grote kop 'Verontrusten roepen op tot scheiding in gereformeerde ker ken' op pag. 2 van Trouw/Kwartet van 30.7.74. Op deze manier wordt een onjuiste samenvatting gemaakt van wat de verontrusten bedoelen. Men moet de onrust en verwarring niet nog groter maken dan helaas reeds het geval is. Daarmee is geen mens gediend. Aan de leden van de geref. kerken staat slechts één ding te doen: met een koel hoofd en een biddend hart blijven bij de officiële confessionele grondslag van deze kerken. In dat opzicht rustig, bewust en zonder schipperen volharden! Met paniekma kerij kunnen we niets beginnen'. De beste navigatie bestaat hierin: bij onrustig vaarwater je handen stevig aan heft stuurrad houden, dn elk geval op de brug blijven, de bemanning streng paraat laten blijven en schreeuwende passagiers tot de orde roepen. Voor overbroordspringers dra gen we geen enkele verantwoordelijk heid. Ooltgensplaat Drs. A. W. Meeder Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, .Postbus 859, Amsterdam. Bij pubïikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Scheiding (3) Tegen het commentaar 'Eli-houding* (30.7.74) heb ik drie bezwaren. 1. U schrijft dat de oproep van 'waar heid en Eenheid' gaat 'tegen dr. Wier singa en andere dwalende herders wier theologische opvattingen in som mige opzichten afwijken van die van de vereniging*'. Maar ik meen en u kunt dat weten, dat het bezwaar van deze mensen is, dat dr. Wiersin- ga's opvattingen en ook die van andé ren in ernstige mate afwijken van wat de Bijbel en op grond daarvan de belij denisgeschriften ons als waarheid Gods verkondigen. 2. U trekt de vergelijking van de generale synode met Eli en zijn zonen verder door dan 'Waarheid en Een heid'. Inderdaad meent dit blad. dat de synode een Eli-houding in de grond van de zaak liefdeloos. heeft aangenomen tegenover hen die ook volgens de synode afwijken van Schrift en belijdenis. Van Eli staat er in 1 Sam. 3:13, dat 'hij zijn zonen niet eens berispt had'. Van een vader echt liefdeloos. Verder gaat de vergelijking piet Dus wat u schrijft dat be weerd of althans gesuggereerd wordt dat Kuitert en Wiersinga lijken op Hofni en Pinehas, is een bewering die heel moeilijk te bewijzen is. 3. Ten slotte. Het is niet zo, dat 'Waarheid en Eenheid' zich de rol aanmeet van de profeet Samuel. Deze moet nl. aan Eli het oordeel Gods verkondigen. Wat dit blad doet is o.a., de kerken en de mensen die ze liefhebben, waarschuwen voor afdwa ling van de geopenbaarde waarheid, en hen wijzen op de weg en de wetten van de Heer. Dennendal De mini-terroristen van Carel Muller hebben het Lorentzpaviljoen op Den nendal onder water laten lopen. Scha de 50.000 gulden. Het wordt hoog tijd dat professor Brenninfcmeyer hen spoedig weer in een inrichting plaatst. Aan de andere kant van de toonbank! Breda drs. E. Campert TROS Het schijnt niet tot de schrijver van het commentaar 'Omroepwet', en de omroepen in het algemeen, door te dringen dat de doorsnee-Nederlander, na 'den dag hard werken, 's avonds televisie gaat zitten kijken met het oogmerk om eens lekker te ontspan nen. Men heeft overdag in zijn dage lijks werk genoeg spanningen te ver werken, om 's avonds niet lastig geval len te willen worden met allerlei min of meer 'belangrijke' problemen, die in feite niets met ons te doen hebben, en waar wij toch niets aan kunnen veranderen. In de meeste gevallen wordt een gepresenteerd' probleem' dan ook nog 'dens voorzien van een duidelijk links-georiënteerd commen taar. De Tros-televisie brengt gezonde, pre tentieloze, ontspanning: geeft com mentaar zonder politieke indoctrina tie; geeft informatie op een breed scala van terreinen waar iedereen in geinteresseerd is, o.a. natuurbescher ming en-behoude. Als de Tros wel zou overgaan tot de richting die u in uw commentaar voorstaat, zou ook zij veel leden gaan verliezen. Ik ben dan ook dik tevreden met de weg die de Tros heeft ingeslagen. De spdctaculai- re groei van deze omroepvereniging bewijst dat ik in deze mening niet alleen sta! Den Haag C. L. E. Nijsse PTT De Lier De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe'iike Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 2B0, Postbus 859, A'dam Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem quo X 500. Defensie (5) Kan uit christelijk oogpunt kwaad ooit noodzakelijk zijn? vraagt de heer Vermaas aan mij. Twee voorbeelden: onze strijd tegen Duitsland in '40-'45 en de laatste oorlog van Israël waren uit christelijk oogpunt een noodzake lijk kwaad. Tweede vraag: van wie wordt een offer gevraagd voor de defensie? Ant woord: van ons allen. Dan een moeilijke vraag over atoom bommen. Ik acht het bezit daarvan een noodzakelijk kwaad. Ik hoop, dat dit al voldoende afschrik veroorzaakt, zodat een oorlog voorkomen wordt. Om die te voorkomen, acht ik het verantwoord om daar zelfs miljarden voor uit te geven. De overheid heeft een goddelijke op dracht om te waken voor de veilig heid en vrijheid van de onderdanen. Het as moeilijk die opdracht in liefde uit te voeren. Maar dit geldt voor ons hele leven. God lief te hebben boven alles en de naaste als onszelf is naar de mens onmoge lijk. 't Noorden. Texel Joh. Daalder Congres Bijna alle religies zullen op het con gres van de réligies voor de vrede vertegenwoordigd zijn. Wat het woord van de God over vrede zegt doet waarschijnlijk niet ter zake als ik lees dat zélfs niet-christelijke kerken hun medewerking aan een dergelijk gebeu ren verlenen. Gods woord laat ons overduidelijk zien dat echte vrede alleen door God en dan wel in Jezus Christus te krijgen is. Samen werken met anderen dan met mensen die in Christus geloven is samenwerken met met mensen die zelf geen vrede bezit ten en verloren gaan. Dat is hetzelfde als afgoderij. Dat is geestelijke 'hoere rij'. Geleen-Lutterade A van Houten De nieuwe postzegel is zeer goed: Een voorstelling van een citroen, die door een krachtige hand wordt uitgekne pen: Zinneveeld van de klant van de J. van Dijk Tz. PTT. Baarn W. J. Manger Evenwicht Prof. imr. P. J. Boukema constateert in Trouw-Kwartet van 29-7 74, dat de 'parlementaire democratie' bij ons de laatste jaren niet goed heeft gefuncti oneerd. Ik acht de naam 'parlementai re democratie' een autologie. Wij moeten spreken over een 'parlemen taire monarchie.' Wij stoelen immers op stadhouder Wlillem III, die met de Engelse protestanten de 'parlementai re monarchie' stichtte een even wicht van Republiek en Monarchie. In Engeland wordt nog altijd streng (ADVERTENTIE) Ml 2$ W STUKS IN SIMON-F/URLEN HST VERKOOP VAN VERS ViELS. GELDIG T/tl JAUGUSfNf. Kerk in de wereld In Tr/Kw. van 29-7-74 schreef Aldert Schipper een artikel waaruit ik citeer: 'Orthodoxie samen met een bijbels verantwoorde maatschappelijke be trokkenheid (orthopraxie) kan leiden tot een werkelijke vernieuwing van de kerk*. Ook los van het verband waarin hij dit opmerkte, is deze uit spraak waar. In de situatie waarin b.v. de kerken van Nederland en ik denk met name aan de gerefor meerde kerken verkeren, is de combinatie tussen theologisch ortho dox en maatschappelijk vooruitstre vend een alternatief dat m.i. te ver kiezen is boven de gangbare concep ties, die de vernieuwing van de kerk tot doel hebben. Drachten G. van der Vccre. wereld, solidair met de stad van de mensen, voorbode van het toekomsti ge vredesrijk van God.' De schrijvers wijzen op de zondagse kerkdienst, die een toerusting ós voor de christelijke solidariteit met de wereld. 'Wie zich alleen maar ophoudt in de koude stroom van de zakelijke analyse van en de kritiek op de maatschappij, gaat op den duur twijfelen aan de zin van de inspanningen. Maar wie vertoeft in de warmtestroom van de zinvolle ver wachting, die beelden schept van een toekomst vol vrede, leeft telkens weer op. De drie schrijvers stellen dat 'christe nen weten, dat deze beelden van een toekomst vol vrede onvermoede wer kelijkheid zijn geworden in de verre zen Heer, die werkelijk aanwezig is in zijn gemeente onder de tekenen van brood en wijn.' Gevolgen de hand gehouden aan het evenwicht tussen die twee. De prins-gemaal zit links van de Koningin eti zijn zoon rechts van haar als troonopvolger. Onder minister Cals heb ik op mijn eentje moeten vechten tegen zijn non- sesicale opstelling van Koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix en pnins Claus op 'Prinsjesdag.' Van evenwicht geen sprake: prinses Bea trix en prins Claus werd een zetel toegewezen temidden van het Parle ment! Dat gaat hier op zijn janihoe- renfluitjes! Haarlem Egbert Smedes. Nixon Richard wordt aan alle kanten aange vallen, Misstappen mogen niet worden gedaan, maar hét mag niet betekenen dat men Nixon dn de afgrond stoot. Wees niet al te goddeloos, maar ook niet al te rechtvaardig. De fouten die Nixon zou hebben gemaakt, hebben Amerika niet in gevaar gebriebt; het heeft hem ook niet op de presidents zetel geholpen. Het zijn schoonheids foutjes; ernstig maar niet catastrofaal. Nixon is zeker een groot man. Groter dan één van zijn voorgangers. Bij Nixon draait niets om zijn persoon, maar is alles erop gericht de arm die de fakkel hoog opgeheven houdt te ondersteunen. Kissinger, omhangen met de Nobelprijs, kan niet in zijn schaduw staan. Het ós Nixon die de - oorlog in Vietnam heeft beëindigd; het is Nixon die een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten wil. Nixon is een man met karakter, een Ameri kaan in de goede zin van het woord. Rotterdam P. C. van Wijk 'Talenknobbel' (2) In een van zijn laatste tegen het kabinet-Den Uyl gerichten inzendin gen in deze rubriek constateert drs. E. Campert uit Breda schijnbaar zor gelijk, dat dit kabinet 'sukkelt aan zijn talenknobbel'. Hij heeft nl. ont dekt, dat mej. Vorrink wat sukkelt met haar Frans en de heer Stemer- dink met zijn Duits. Node heb ik echter moeten constateren dat de heer Campert zelf wat sukkelt met zijn Nederlands. Wat moet tik b.v. denken van het stijlbloempje, dat dit kabinet 'sukkelt aan zijn talenknobbel'? Met een knobbel kun je sukkelen. Dat kan je ook met je talen. Maar 'aan je talenknobbel'? Die knobbel veronder stelt immers een bijzonder talent (na tuurlijke aanleg) voor talen en dat sluit dus gesukkel uit. Beek (Ubb) L. van Vierzen Werkloosheid (2) De heer G. J. Kolenbrander uit Maar tensdijk bepleitte op 29-7-74 in deze rubriek, de gastarbeiders naar huis te sturen. Maar wat moeten al de soci aal-maatschappelijke hegeleiders dan gaan doen? Voorts kan ik deze inzender verzeke ren, dat er slechts weinigen zijn, die zich prettig voelen met 70 of 80 procent WW of WWV (basisloon). Weet hij wel wat het zeggen wil om werkloos te zijn? Wat dit betekent als je ouder dan 35 bent? Afgebroken carrière. Verlies van aanzien tegeno ver vrienden als Kolenbrander. Solli citatie op sollicitatie en telkens néé! Natuurlijk maken sommigen misbruik van de WW. Worden wij door de werkgevers ook niet misbruikt? Voorburg W. J. Koek In het laatste deel van hun opstel trekken de drie enkele consequenties voor het handelen. Zij verwijzen naar het document 'Naar een christelijke beoefening van de politiek* van de Franse bisschoppen uit 1972. Daarin staan de eisen als volgt omschreven: de eerbied voor de armen, de verde diging van de zwakken, de bescher ming van de vreemdelingen, de arg waan tegen de rijkdom, de veroorde ling van de overheersing door het geld, het allereerste gebod van de persoonlijke verantwoordelijkheid, de uitoefening van elk gezag als een dienst, de omverwerping van de tota litaire machten'. De schrijvers merken op dat een beleid dat rechtstreeks tegen deze waarden ingaat, door chris tenen niet uitgevoerd of gesteund mag worden. 'De bijbel is een duide lijke profetische aanklacht tegen alles, v/at de mens verlaagt en vernedert.' De bijbel levert weliswaar geen direc te normen voor het maatschappelijk handelen, maar er komen wel waar den uit voort, die werkelijkheid kun nen worden. De drie schrijvers con stateren dat de bijbelse waarden kun nen leiden tot verschillende politieke standpunten, die de eenheid van de kerk op de proef stellen. De neiging kan ontstaan daarom politieke vragen buiten de kerk te houden en tot een privé-aangelegenheid te verklaren. De drie schrijvers vinden dat een kerk, die dit als een welkome ontwikkeling be groet ernstig in haar taak tekort schiet. FRANKFORT De leiding van de lutherse kerken in Duitsland heeft zich uitgesproken tegen verlenging van het anti-racisrae man daat van de wereldraad van kerken. DE SPINOLA Met het losse brilleglas iin zijn ene oog een vreemde figuur. Hij doet nors aan en maakt op 't eerste gezicht de indruk van iemand die vooral gesteld is op verleden en tradities. Toch zou men er best eens over kunnen gaan denken (hoewel 1974 nog niet ten einde is) om hem de meeste verrassende man van het jaar te noemen. Eerst de coup, daarna die verrassende verandering in het eerste demokratische kabinet en nu, jL za terdag de openharige verklaringen ten aanzien van de Portugese 'overzeese provincies'. Het moet wat voor een staatsman zijn om het volgende uit te spreken: 'Wij hebben onszelf overwon nen, onze dwalingen, onze tegenstrij digheden'. En vooral die uitspraak waarbij hij erkent dat de drie Afri kaanse gebieden 'gedurende 13 jaar dn een zinloze oorlog zijn gewikkeld'. Wanneer je zulke dingen 'leest durf je je ogen nauwelijks te geloven. Is dót de taal van een man die zijn leven lang met een dictatoriaal bewind heeft meegedaan? Dan moet je inder daad zoiets gepleegd hebben als een totale zelfoverwinning. En 't is nog al wat als een man van zijn kaliber spreekt van dwalingen en tegenstrij digheden. Intussen moet hij met. deze verklaringen wél een aantal mensen in moeilijkheden gebracht hebben (o- verigens net als zijn naamgenoot en waarschijnlijk verre voorvader Am- brosio Spinola dat Maurits deed). Ik denk hier aan al die mensen, onder wie zelfs parlementariërs, die er ge weest of niet, ons hebben bezworen dat er dn de Portugese koloniën niets aan de hand was. Er was niets te zien geweest De jongens van het Angola- comité waren niet anders dan revolu tionaire heethoofden, mensen die ver meende rotte plekken in de wereld opzoeken, er blij mee zijn die gevon den te hebben om er vervolgens een dwaze aktie op te richten. De Spinola zelf heeft hen nu volkomen gedésa- voueerd, hun geruststellende verkla ringen volledig laten vallen en hun zogenaamde deskundigheid ontmas kerd. Er zij goede nota van genomen. Want het moet niet onmogelijk ge acht worden dat wij morgen opnieuw ten aanzien van andere conflicten om de tuin geleid dreigen te worden. In een brief aan de Westduitse leden van het centraal comité van de wereld raad schrijft de Hamburger bisschop Hansotto Wölber, dat niemand eraan twijfelt, dat het racisme bestreden moet worden. Maar in deze strijd mag de wereldraad volgens de Duitse lu theranen niet anders zijn dan een instantie, die signaleert, informeert en een drijfkracht 'is, welke de vinger legt op de wonde van deze tijd. De wereldraad van kerken moet de ker ken motiveren, meer niet. De Duitse lutheranen hebben vooral bezwaar tegen het feit, dat de wereld raad van kerken zich in het anti- racismeprogram engageert met een WENEN Wijbisschop Joseph Reuss van Mainz heeft voor de Oos tenrijkse televisie gezegd dat het lang niet uitgesloten is dat de paus zijn standpunt inzake de geboortebeper king zal herzien. Het pauselijke stand punt is vastgelegd in de encycliek Humanae Vitae, volgens de wijbis schop geen onfeilbaar woord. De paus zou volgens de bisschop op het mo ment zorgvuldig zijn beslissing afwe gen. Bisschop Reuss was lid van de commissie die de encycliek heeft voorbereid. ROME (KNA) Priesters, die de mis opdragen zonder de voorgeschre ven liturgische ikleding, handelen te gen de kerkelijke voorschiften en ma ken zich aan misbruik schuldig, vol gens een artikel van aartsbisschop Bugnini dn de Osservatore Romano. Bugnini, secretaris van de curiecon gregatie voor de eredienst, schrijft, dat het niet toegestaan is, dat de priesters de mis opdragen dn burger of dn toog, ook al hebben zij daarover heen een stola. De voorschriften voor de priesterkleding bij de viering van de mis zijn nog 6teeds van kracht en zullen dat ook blijven, omdat zij, aldüs Bugnini, de waardigheid van de heilige handeling onderstrepen en een duidelijke scheiding aanbrengen tus sen het sacrale en het profane. specifiek theologische opvatting. Daar door handelt de wereldraad niet oecu menisch. De vraag is, aldus bisschop Wölber, of de wereldraad door meer derheidsbesluiten, kan verlangen, dat de lid-kerken meedoen met politieke maatregelen en programma's. De bis schop van Hamburg vreest daarvan spanningen, die verlammend zullen werken op de wereldraad. Bisschop Wölber schreef zijn brief in zijn kwaliteit van voorzitter van de verenigde evangelisch lutherse kerk, een samenwerkingsorgaan van luther se iandskerken in de Bondsrepubliek. Twee weken geleden heeft ook het moderamen van de evangelische kerk in Duitsland (waarin alle landsker- kan, lutheranen, calvinisten en vere nigde samenwerken) zich tegen het anti-racismeprogram uitgesproken, wanneer dit zijn structuur en doel stelling niet verandert. Van 11 tot 18 augustus vergadert het centraal comi té van de wereldraad in Berlijn en moet dan onder meer beslissen over verlenging van het mandaat. Het Toerustingscentrum van de gereformeerde kerken (Amsterdamse straatweg 37, Baarn; tel. 02154-7636) heeft zijn conferentieprogram voor het seizoen 1974-75 gepubliceerd. Door cursussen werkgroepen en dagconfe renties wil het Toerustingscentrum, dat in 1971 door de synode werd opgericht, mensen met een functie in de gemeente helpen bij het vervullen van hun taak. Een willekeurige greep uit de vele onderwerpen: het gesprek op het huisbezoek, groepshuisbezoek, de werkwijze van de kerkeraad, het anti-racismeprogram, kerk en onder wijs, recreatiewerk, de evangelisatie- perscafnpagne, clubwerk, bezoekda- mes, jongeren en diakonaat. Het pro gram wordt op aanvraag toegezonden. Het Nederlands bijbelgenootschap (tel. 020-243798). Van 3 tot 10 augus tus op De Keyenberg te Renkum. Thema: 'Jezus wie is dat eigen lijk?' (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DELFT Ds. L. Lagerweij te Den Haag is voornemens, binnenkort af te treden als voorzitter van de vereni ging Protestants Nederland. In zijn plaats heeft het hoofdbestuur ds. L. J. Geluk, hervormd predikant te Zwolle, kandidaat gesteld. Ds. Lagerweij, her vormd emeritus-predikant, zal wel deel blijven uitmaken van het hoofd bestuur. Vrijdagavond 27 september houdt Protestants Nederland haar jaarverga dering in de Pauluskerk, Mauritsweg 20 te Rotterdam. Dr. R. H. Bremmer uit Enschede zal een referaat houden over '1574-1974: Theocratie en toleran tie.' NED. HERV. KERK Beroepen: te Rekken: kand. H. W. Doornweerd te Soesterberg. Bedankt: voor Wijk hij Heusden: S. de Jong te Ouddorp, GEREF. KERKEN VRIJG Aangenomen: naar Waardhuizen: kand. M. J. C. Blok te Leiden die bedankte van 12 andere beroepen (verb. ber). CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Franeker: D. J. K. G. Ruiter kand. te Loenen aan de Vecht. M. G. van der Schaaf-Broeze: Bandwe- ven. Cantecleer BV. De Bilt. Serie 'Werken en Spelen', 12.90. Bandweven is een (nog) weinig in ons land beoefende weef-techniek. Met weinig hulpmiddelen kunnen kleurige smalle banden geweven worden, ook door kinderen of door wie aan bed of stoel gekluisterd is. Mevr. Van der Schaaf hoopt in haar boekje dit onderdeel van het handwe- ven wat meer populariteit te bezor gen. Behalve het gebruik van een eenvoudig weefraampje wordt hoofd zakelijk gewerkt op een zelf te bou wen bandweeftoestel. Aan de hand van duidelijke foto's en werktekenin gen, waarvan trouwens iedere be schreven handeling in dit werkje ver gezeld gaat, hoeft het maken van zo'n toestelletje geen al te groot probleem te vormen. De techniek van het band- weven, die veelal parallel loopt met het weven op een 'normaal' weeftoe- stel, wordt op heldere en prettige manier zeer uitvoerig beschreven. Het lijkt ons een heel fijn en onmisbaar boekje voor wie zich serieus op deze mini-weefkunst wil toeleggen. R.D.-S Boeketje Buysse, een levensschets en een bibliografisch overzicht gevolgd door getuigenisen en verlucht met vele illustraties. Een uitgave van Mante, Brussel/Den Haag, naar aan leiding van het verschijnen van het verzameld werk van Cyriel Buysse. Redactie en samenstelling: K. Jonek- heere. 53 blz - ƒ1.25. AO-boekje 1523: De grote drie, door T. Crijnen. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz - ƒ1.25. BOEKAREST De Roemeense rege ring heeft een lid van de pinksterge meente gearresteerd, die christelijke lectuur vervoerde. Er zal binnenkort een proces tegen hem volgen. Twee groepen gelovigen, die een illegale vergadering hielden kregen flinke boetes opgelegd. Dit meldt het Neder lands Dagblad. In het Reformatorisch Dagblad wordt gemeld dat een voor aanstaand gereformeerd volkenkundi ge. Zoltan Kallos, is gearre.ste.erd. De beschuldiging luidt 'homosexualiteit'. Volgens de Roemeense wetten is deze geaardheid evenwel geen reden tot strafvervolging. Vrienden van de gere formeerde ouderling uit Cluj hebben echter geen idee wat de werkelijke reden voor zijn arrestatie kan zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2