Nixon wil snel voor de Senaat Landbouw gaat demonstreren Bier in Limburg het meest getapt Jongen (18) bekent moord Terschelling In deze krant TOYOTA-DEALER RIJNSBURG GARAGE DIJKMAN B.V. Taktiek om afzetting te voorkomen Antiekdiefstal Huize Doorn miljoenenzaak Hun Egyptische kus voor Feisal OPEN HAARDEN SCHOUWEN BOEKEE Kom naar het ^IfirKxrium)™ Harderwijk I Weer wegen uit protest geblokkeerd Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoet!" DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 voor en omgeving Rijnsburg - Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur AMSTERDAM Limburgers zijn de gulzigste bierdrinkers van Ne derland. Gemiddeld sloegen zij vo rig jaar 97,3 liter van het gersten- vocht achterover, bijna twee maal zoveel als de Grpningcrs, die met hun consumptie van gemiddeld 49,5 liter de matigste bierdrinkers van ons land zijn. Boven het lan delijke gemiddelde van 70,3 liter komen behalve Limburg, Noord- Brabant, Utrecht en Overijssel, er onder Noord- en Zuid-Holland, Zeeland, Gelderland en de drie noordelijke provincies. Dit alles staat in het jaarverslag van het Produktschap voor bier. We Ieren eruit, dat het bierver- bruik in het Noorden dan wel matig is, maar dat men Limburg maat: per hoofd van de bevolking bier als in het Noorden. In die tijd deden we het als volk in zijn geheel echter ook maar mondjes- toch aardig inhaalt. In 1950 dronk men in de meest zuidelijke provin cie ruwweg nog zeven keer zoveel kwamen wc niet verder dan 14,9 liter. Ook het pilsje is in de loop der jaren een stuk duurder geworden. Betaalden we in 1939 in een café maar 20 cent per glas, in 1974 is dat gemiddeld 95 cent. Een flesje van 45 centiliter kostte destijds 19 cent, nu 68 cent. Toch is die prijsstijging minder dan de toene ming van het algemeen prijsni veau, constateert het produktschap. De index daarvan steeg van 100 in 1939 tot 619 vandaag. Een glas bier ging echter van 100 naar 475 en een flesje van 45 centiliter van 100 naar 358. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) President Nixon, die nu offi cieel voor afzetting wordt voorgedragen door de juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden, loopt met plannen rond het voltallige Huis van Afgevaardigden te bewegen hem zonder debatten zeer snel voor afzetting aan te bevelen bij de Senaat, die hem uitein delijk moet berechten. Patrick Buchannan, de man die Nixons redevoeringen schrijft heeft erklaard dat de president een derge lijk plan bestudeert. Achtergrond van deze strategie zou Nixons verwachting zijn dat het ver mijden van een uitvoerig debat de Senaat, die thans nog niet in tweeder de meerderheid voor zijn afzetting zou zijn, zou kunnen omturnen. Maar ook zou tijdens de uitvoerige debatten in het Huis van Afgevaardig den nieuwe gegevens naar buiten kunnen komen zoals verdere infor matie van de bandjes die Nixon nu moet afstaan. Deze nieuwe gegevens zouden de uitslag van de stemming in het Huis nog nadeliger dan al ver wacht voor de president kunnen uit vallen en daarmee eveneens de stern- Advocaten van Nixon hebben meege deeld dat op een van de bandjes, die de president moet afstaan vijf minu ten en 12 seconden conversatie ont breekt. Het was een gesprek tussen Nixon en zijn topmannen Haldeman en Ehrlichman op 17 april 1973, bijna een jaar na dc Watergate-inbraak. Op gegeven oorzaak: tijdens het gesprek was een bandje vol en moest het worden omgewisseld. ming in de Senaat kunnen beïnvloe den. Afzetting DOORN Uit huize Doorn, het voor malig verblijf van de laatste Duitse keizer Wilhelm de Tweede, is gister middag voor miljoenen aan antiek ge stolen. Drie vitrines werden vernield en een groot deel van de collectie antieke snuifdozen werd meegenomen. Behou dens 51 snuifdozen, borden, eif antieke doosjes, een orde van de kousenband, een Turkse onderscheiding, veertien antieke gouden horloges met ketting en acht gouden ringen vermist. Rlr. baron S. P. Bentinck, de beheerder van huize Doorn, vermoedt dat er voor een zeer groot bedrag ontvreemd is, een miljoenenzaak ongetwijfeld. Huize Doorn is rijkseigendom en dus niet verzekerd, daar de staat niet ver zekerd is. Hierdoor zijn die voorwer pen nimmer getaxeerd. Huize Doorn is geopend van half negen tot half één. Bewolkt In het noorden van het land veel bewolking met plaatselijk regen. Elders wolkenvelden, af gewisseld door opklaringen. Overwegend matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidweste lijke wind. Maximum-temperatu ren van 18 graden Celsius in het noordwesten tot ongeveer 24 graden in het zuidoosten van 't land. MORGEN EN OVERMORGEN: Enkele buien, later meer zon en enige daling van tempera tuur. Morgen zon op: 05.02 onder: 20.29 Maan op: 19.47 onder: 04.24 Jinvelen met emmer uit zaak gehaald Boerenorganisaties richten noodkreet tot kabinet Van onze verslagget ers DEN HAAG Om de aandacht te vestigen op de slechte situatie waarin land- en tuinbouw verkeren gaan de drie centrale landbouworganisaties zeer binnenkort een gemeenschappelijke demonstratieve bijeenkomst houden, waarschijnlijk in Utrecht. De drie organisaties hebben de regering gevraagd in haar beleid met de snel verslechterende toestand, en de onrust die daarvan het gevolg is rekening tc houden. Op korte termijn willen zij met de regering overleg plegen over een aantal beleidsmaat regelen. Aan hun leden hebben de organisaties gevraagd zich van aoliea te onthouden tijdens de voor bereidingen voor de gezamenlijke demonstratie en tijdeus het overleg met de regering. President Nixon wordt nu spoedig bij het Huis van Afgevaardigden voor afzetting voorgedragen door de juri dische commissie. Gisternacht nam de commissie de laatste van drie artike len aan op basis waarvan Nixon wordt aangeklaagd. Dan zou het dwarsbomen van het gerecht door het in de doof pot stoppen van de Watergate-inbraak: misbruik van zijn presidentiële be voegdheden; en het negeren van beve len van het Congres geluidsbanden over Watergate ter beschikking te stellen. Het artikel waarin Nixon werd be schuldigd van schending van de grondwet door in 1969 stiekum op dracht te geven tot bombardementen op Cambodja en het afleggen van valse verklaringen werd met. 26 tegen 12 stemmen verworpen. Dit was arti kel 4 (en niet artikel 5 zoals eerder door ons gemeld). Tenslotte werd ar tikel 5 van dc hand gewezen met 26 tegen 12 stemmen. Daarin werd Nixon ervan beschuldigd de inkomstenbelas ting te hebben ontdoken en gelden van belastingbetalers te hebben ge bruikt om zijn privé-bezittingen op te knappen. Verwacht wordt dat de juridische commissie ongeveer een week nodig zal hebben om het rapport te vervaar digen dat samen met de slotresolutie naar het Huis van Afgevaardigden zal worden gestuurd. Ehrlichman De Amerikaanse districtsrechter Ger hard Gesell heeft gisteren John Ehr lichman, vcormalig raadsman van Nixon voor binnenlandse politiek, een gevangenisstraf van 20 maanden tot 5 jaar gegeven. Ehrlichman, die één der hoofdfiguren in Watergate is, werd gestraft wegens zijn aandeel in de inbraak in het kantoor van psychiater Lewis Fielding. Fielding is de psychi ater van Daniël Ellsberg, de man die de geruchtmakende Pentagon-docu- menten publiceerde over de wijze waarop de VS zich in het wespennest Vietnam hebben gestoken. (ADVERTENTIE) Met de 'broederkus' nestelden koning Feisal van Saoedi-Arabië en president Sadat van Egypte (rechts) zich dinsdag in eikaars armen, toen de koning in Cairo aankwam voor een negendaags bezoek aan Egypte. Burgemeester: Waarom wisten we niets van kamp? A an een verslaggever TERSCHELLING De moord op de achtjarige Basje Elhner is opgelost: de achttienjarige Arnold B. D. M. uit .Amstelveen heeft gistermorgen bekend dat hij Basje donderdagmiddag met eeo vis- mes doodgestoken heeft. De jeugdige dader is een pupil van de Amsterdamse kinderrechter en afkom stig uit een 'gebroken gezin'. Arnold was op verzoek van de rechter onder gebracht in het kindertehuis Trintel in Enkhuizen. De jongen was met een groep kinderen uit dit tehuis op Ter schelling; zij kampeerden op het ei land. Burgemeester L. E. Hoogland van Terschelling noemde het gistermiddag onbegrijpelijk dat pupillen van een dergelijke inrichting zonder overleg en zonder medeweten van de politie of andere instanties op het eiland kamperen. 'Dat is eens maar nooit weer'. Basje is het slachtoffer van een lustmeord, begaan door iemand van wie men wist dat hij neigingen daar toe had. Bovendien was de jongeman al eerder gegrepen voor een zedenmis drijf'. De burgemeester heeft direct een gesprek gehad met officier van justitie mr. H. W. Kuipers in Leeu warden. Mr. Kuypers verklaarde dat het bij dergelijke kampen vaak aan goede leiding ontbreekt. 'In dit geval is er geen enkel overleg geweest', zei hij. De dader, Arnold, is donderdagmiddag gaan wandelen, eerst met zijn jongere broer Alex, later alleen. In de omge ving van het zwembad heeft hij ge tracht een zesjarig meisje met een praatje mee te nemen, maar het kind stribbelde tegen. Het is later over stuur thuisgekomen. Arnold had te gen haar onder meer gezegd: 'als je begint te huilen krijg je een pak slaag'. Even later ontmoette Arnold Jan Bonne en Basje Ellmer. Hij speelde met hen verstoppertje, maar in een kuil in het bos gebood hij hun de kleren uit te doen. Hij trok zijn vismes en stak Basje in de hartstreek. Hij schrok zo van zijn eigen daad dat hij wegvluchtte. Jan Bonne ongedeerd achterlatend. Dankzij de vele signale- ADVERTENTIE menten van Terschellingers en toeris ten en niet in de laatste plaats het bijna fotografisch geheugen van Jan Bonne kwam er een signalement uit de bus. Na zijn arrestatie heeft Arnold lang ontkend. Ook zijn jongere broer Alex (met wie Arnold donderdagmiddag eerst nog samen heeft gewandeld) werkte niet mee. Zelfs heeft Alex nog getracht de schuld op zich te nemen. Jan Bonne herkende Arnold echter direct en ook het zesjarige meisje was erg positief: zij haalde hem onmiddel lijk uit een groep var. acht. Andere getuigen herkenden hem eveneens. Arnold kon bij zijn bekentenis geen enkel motief voor zijn daad opgeven: 'Het kwam zo maar in me op'. Officier van justitie mr. Kuiper zei dat de jongens in het kamp een mes móchten dragen; dat had zelfs een functie omdat men daags tevoren weg was geweest om te vissen. Het mes van Arnold is gisteren in het zand teruggevonden vlak bij de plaats van de moord. Eerder zijn twee Belgen en een Nederlandse militair aangehouden geweest voor deze moord. (ADVERTENTIE) Die werkster zoekt zich nou een hoedje naar die emmer. RiJswijkseWeg 282 - Den Haag Telefoon 642142 11844U. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINARIUm HARDERWIJK De spanningen zijn verder nog opge lopen door planologische onzekerhe den: wat mag de boer met zijn grond doen? Het is dus niet alleen de econo mische terugslag, maar de hele maat schappelijke positie van land- en tuin bouw die tot onrust aanleiding geeft. Drs. Zijlstra (die ook voorzitter van de CBTB is) noemde terugkeer naar een effectief Europees landbouwbeleid zeer urgent. De gemeenschappelijke markt is nu in deelmarkten uiteenge vallen. het marktmechanisme werkt niet meer. Als voorbeeld noemde hij de huidige moeilijkheden op de vee- en vleesmarkt. Boeren uit de Haarlemmermeer zou den vanmorgen vroeg ondanks het verzoek van de centrale landbouworga nisaties zich van acties te onthouden op zes plaatsen in de polder die voor het verkeer van groot belang zijn de monstratieve acties houden, onder meer op kruispunten in Hoofddorp en Nieuw-Vennep. De acties zouden ge houden worden van half zeven tot half uegen. In Oost-Nederland barriceerden de boeren gisteren op twee plaatsen de wegen: op de rijksweg Almelo-Harden- berg. bij de afslag Westerhaar, en op een druk kruispunt in de stad Doetin- chem. In beide gevallen namen onge veer honderd boeren aan de acties deel. De acties waren voorbereid door de plaatselijke afdelingen van de stadsor- ganisaties, niet alleen om het publiek op de hoogte te brengen van de grieven, maar ook om pressie uit te oefenen op de drie centrale landbouw organisaties, die zich gistermiddag in Den Haag beraadden. Bij Westerhaar kwamen tussen acht cn tien uur 's morgens grote verkeers opstoppingen voor. Men had rijksweg 36 onder meer gekozen omdat deze een belangrijke verbinding vormt tus sen het Twentse industriegebied en het Noorden. Toen het verkeer tracht te te ontsnappen via secundaire we gen, spoedden de boeren zich daar met hun trekker heen. In Doetinchem werd met toestemming van dc burgemeester gedemonstreerd. Een belangrijk kruispunt werd tussen tien en twee uur bezet. Honderden automobilisten en ook een aantal bussen van de Gelderse tramwegen kwamen klem te zitten en hadden veel vertraging. De politie heeft ge probeerd de schade voor het door gaande verkeer zoveel mogelijk te be perken, door velen met een wijde boog om Doetinchem heen te leiden. Volgens geruchten zouden de boeren vrijdag op véél grotere schaal in be weging willen komen. Niet iedereen in de afdelingen is nog afgezien van de oproep van de drie organisa ties het daarover eens. Sommigen vragen zich af of men de zaak op het publiek moet verhalen, dat er tenslot te niets aan kan doen. Ook wordt zelfs gevreesd voor ernstige consequenties, zoals de mogelijkheid dat ambulances met ernstige zieken in de opstoppin gen zullen blijven steken. Het Tweede Kamerlid mr. W. Schol ten (CHU) heeft gisteren aan de minister vragen gesteld over de situa tie in land- en tuinbouw. Hij vraagt de staatssecretaris van financiën en de minister van landbouw of zij op zeer korte termijn willen nagaan of welke mogelijkheden er zijn om in de fisca le sfeer tegemoet te komen aan de dringende liquiditeitsproblemen van vele agrarische ondernemers. Binnenland AR-commissie: Hoogstens 25 gewesten 5 Buitenland Guinee Bissau bereidt zich voor op onafhankelijkheid 6 Kerk Pastoraal overleg praat over raad voor kerk en samenleving 2 Sport Armoe troef in Skif 9 Economie Veel ontslagen bij Danlon verwacht 9 Meuwe boeken - Radio en tv l'uzzel Strip», feuilleton Weer, oproep toerltten Commentaar 7 Kumlllrbericbten - Weekbladen 1® Kunst 10 Presfatie De bisschoppen van Nederland hebben iets legen de prestatiemoraal. Daar gaat het landelijk pastoraal overleg binnenkort over praten. Heel nuttig, maar tegen sommige prestaties hebben ivij geen enkel bezwaar. Bijvoorbeeld de invuloefening hieronder. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE IIAAGSE CRT. Q NIEUWE LEIDSE CRT. DOKOTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Een postzegel Is niet nodig. Dlc Schrijf op de enveloppe: De Chr. Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. 11. J. vin Zulhcm. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brlcfpa- papier en pen). betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Het besluit om de gezamenlijke de monstratie te houden werd gisteren, (nadat 's morgens op twee plaatsen in Oost-Nederland boeren hun onbeha- ven geuit hadden door met tractoren en andere voertuigen het verkeer in de wielen te rijden) genomen in een vergadering van het overlegorgaan van de drie boerenorganisaties. Behal ve hoofdbestuursleden waren ook tal van andere voormannen van geweste lijke en plaatselijke organisaties aan wezig. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan, gaf als zijn mening dat het vertrouwen in de organisaties niet is opgezegd. Wel had hij de indruk dat gewestelijke en plaatselijke orga nisaties acties aan het voorbereiden zijn: afgewacht moet nu worden welk effect het verzoek van de centrale organuaties zich van acties te onthou den zal hebben. Onzekerheid De drie boerenorganisaties kwamen in de vergadering van gisteren tot de conclusie dat er sprake is van een groeiende spanning in land- en tuin bouw, niet alleen doordat het nu een stuk slechter gaat dan twee jaar gele den maar ook door onzekerheid over de nabije toekomst. Er is sprake van een sterke, voor de glastuinbouw zelfs explosieve kostenstijging en voor de naaste toekomst heeft men, wat de kosten betreft, geen optimistische ver wachtingen. Twee voormannen van de landbouw tijdens het beraad in Den Haag. Links de heer C. G. Mertens van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, rechts drs. R. Zijlstra, voorzitter van de CBTB, en voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale landbouworga nisaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1