Franco-bewind ladert einde' ■Pikeurtje Akkoord over Cyprus bereikt Benzine mag niet duurder worden - stookolie wél Indezekrant WASAUTOMATEN Twee doden en 7 gewonden bij zware botsing Kappers krijgen 12 nrocent meer pensioen Nieuwe Franse munt Elke dag tonnen autogas in Haagse lucht Overwinning voor de Turken Overijsselse boeren gaan actie voeren Veel animo voor verkeersschout Nixon nu ook gepakt wegens minachting van het Congres Snelle service - internationale reservering NS Dijkverzwaringen Gelre al geraamd op f 408 miljoen Hot degelijke handwork Italië stopt invoer besmet kalverenvoer Lekke Courant WOENSDAG 31 JULI 1974 55ste jaargang no. 100 „Stantvastich is ghebleven mijn hart in taghenspoet!" IISTEIIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 HAARLEMMERSTRAAT 9 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 1644 )801 [positie bereidt machtsovername voor RIJS, MADRID (AP, AFP, Reuter, UPI) In Madrid en Parijs ft een groep Spaanse oppositieleiders in ballingschap en in Span- erblijvende oppositieleden de vorming aangekondigd van een 'de- iratische junta van Spanje'. DS. -roep, die onder leiding staat van ïago Carillo en Rafael Valvo Se- wil een voorlopige Spaanse rege- die op een brede coalitie is ;eerd. klaar hebben om de rege- in Spanje over te nemen zodra ien einde komt aan het Franco- :en verklaring in Parijs zegt de p dat 'de ineenstorting van het ico-regime dichterbij is dan alge- n wordt aangenomen', 'democratische junta' bevat verte- voordigers van de Spaanse com- istische partij, de socialistische spartij, de carlistische partij (van el Hugo, (de echtgenoot van prin- Irene), leden van de Spaanse soci- ische arbeiderspartij en ook chris- democraten. iago Carillo, de secretatis-generaal de Spaanse communistische partij Rafaël-Calvo Serer, lid van de ïolieke beweging Opus Dei en oud- bladuitgever, zeiden in Parijs: fs als Franco uit het ziekenhuis it en in het El Pardo-paleis terug- rt onder dezelfde omstandigheden uije'a 81-jarigc leider, generaal ico, heeft gisteren het ziekenhuis •laten, terwijl op vele krantenredac- reeds een 'in memoriam' over klaarlag. Franco, zo wordt ver- icht, zal de Spaanse teugels voorlo- volgens sommigen: nooit meer) »t overnemen van troonpretendent ian Carlos. Hij moet nog geruime l naijd rust houden om weer wat op ichten tc komen. Hij leed aan een lerontsteking. itruif Hier en daar regen Vandaag: In liet noorden en I midden van het land veel be- gen wolking met hier en daar regen. In het zuiden wolkenvelden, maar ook verspreide opklarin- lien j gen. Zwakke tot matige, tijdelijk krachtige wind uit west tot zuid- west. Maximumtemperaturen ca. 19*graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij veel bewolking, maar over wegend droog. Weinig verande ring in temperatuur. Morgen: zon op: 5.01 onder: 20.31 maan op: 19.23 onder: 4.24 an )fd j ak. zij ))- (ADVERTENTIE) frambozen-bessen met jonge _jenever literkruik-450"-35© als tevoren, is Franco politiek dood'. Volgens Serer maakt Spanje thans eenzelfde ontwikkeling door als Por tugal. De groep zei op veel steun in Spanje, zoals leger, monarchisten, af scheidingsbewegingen, de financiële- en industriële wereld, vakbonden en linkse groeperingen, te kunnen reke nen. Volgens Carillo hebben 'sommige monarchistische leden van de (demo cratische junta) persoonlijke banden met (kroonpretendent en zaakwaarne mer van Franco) Juan Carlos'. MANIFEST Zowel in Parijs als in Madrid is een manifest van de groep uitgegeven, waarin naast vorming van een voorlo pige regering in Spanje, de volgende idealen worden opgesomd voor het toekomstige bewind: volledige amnestie voor politieke gevangenen; vakbondsvrijheid (recht van verga dering, betoging en staking); persvrijheid; onafhankelijke rechtspraak: een neutraal beroepsleger; erkenning van de Catalaanse, Bas- kische en Galicische volken; scheiding van kerk en staat; volksraadpleging om de definitieve staatsvorm te kiezen; aansluiting bij de Europese Ge meenschap. FRANCO Generaal Franco heeft gisteren het ziekenhuis verlaten, waar hij eerder wegens een aderontsteking was opge- a nomen. Uit medische bronnen is ver- lf nomen dat het lange tijd zal duren il voordat de 81-jarige generaal zal zijn hersteld van de stoornissen in zijn bloedsomloop. Hij gaat een week naar zijn paleis in Madrid en daarna naar een ziekenhuis in noordwestelijk Spanje. Hij is in het ziekenhuis vier kilo afgevallen, zo werd gemeld. Van een onzer verslaggeefsters RIDDERKERK Bij een verkeerson geluk op rijksweg 15, vlak voor de brug bij Alblasserdam zijn gistermid dag twee personen gedood en zeven gewond, waarvan zes zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde, toen een auto met vier Turken erin, vlak voor de brug op de verkeerde rijstrook te recht kwam. Zij raakten hiei twee tegemoet komende auto's frontaal. In een van deze auto's zaten de 24-jarige C. J. Elands uit Tiel en zijn 18-jarige echtgenote C. Elands-Briene, die bei den gedood werden. Verder zaten in deze auto de 18-jarige mejuffrouw E. van der Garde uit Veenendaal en haar 24-jarige verloofde Henk Kruidenier uit Tiel. Zij werden zeer ernstig ge wond. De vier Turken, drie uit Zecl- dam en een uit Hengelo, allen werk zaam bij Vredestein in Doetinchem, zijn ook zeer ernstig gewond geraakt. Zij liepen allemaal schedel letsel op. Alle gewonden zijn naar het Dijkzigt- en het St. Claraziekenhuis in Rotter dam overgebracht. In de derde auto, die bij de botsing betrokken was, zat de 23-jarige heer Kruik uit Rockanje. die ook gewond raakte, zij het iets minder ernstig dan de andere zes personen. Hij is eveneens naar het ziekenhuis gebracht. UTRECHT Het bij de bedrijfsvere niging Detam in Utrecht in admini stratie zijnde bedrijfspensioenfonds voor het Kappersbedrijf heeft beslo ten de pensioenrechten van de onge veer 2500 deelnemers en gepensio neerden met ingang van 1 januari a.s. met 12 procent te verhogen. Deze belangrijke verbetering van c!e pensioenrechten is mogelijk dank zij de gunstige resultaten in het boekjaar 1973, dat voornamelijk door een beter rendement van de beleggingen een overschot opleverde vap rond drie ton. De kappers profiteren daardoor in feite van de uitzonderlijk hoge rente op de kapitaalmarkt. Voorts vie len de administratiekosten van het pensioenfonds lager uit dan was ge raamd. De pensioenen van de kappers zijn sinds 1970-71 nu met 33 procent opge trokken. waarmee ze vrijwel gelijke tred hebben gehouden met de loon ontwikkeling. PARIJS (Reuter) Frankrijk brengt vandaag een geldstuk van 50 frank in omloop (ongeveer 25), een van de grootste, zwaarste en waardevolste ooit gemaakt. De munt bevat een klei ne hoeveelheid zuiver zilver, is vier centimeter in doorsnee en weegt 30 gram. Van een verslaggever DEN HAAG Dagelijks spuien de personenauto's in Den Haag bijna 4,8 ton uitlaatgassen per vierkante kilometer. Dit betekent dat er in het bebouwde gebied van Den Haag dagelijks een stuk lucht verontreiniging bijkomt, dat be staat uit 4013 kilo koolmonoxyde, 476 kilo koolwaterstof en 287 kilo stikstofoxyde. In Rotterdam is de dagelijkse luchtverontreiniging door het autoverkeer iets minder, namelijk 4,2 ton per vierkante ki lometer. (3529 kilo koolmonoxyde. 420 kilo koolwaterstof en 252 kilo stikstofoxyde). Dit blijkt uit een onderzoek van de provinciale waterstaat van Zuid- Holland. Slechts op enkele knoop punten van grote autowegen, in de buurt van Den Haag en Rotter dam, is de hoeveelheid uitlaatgas sen in de lucht nog hoger. Deze inventarisatie van de provin ciale waterstaat maakt deel uit van een groter onderzoek naar de be langrijkste luchtvervuilers in Zuid- Holland. Dit zijn de industrie, de tuinbouw, het verkeer en de woon gebieden. Bij het onderzoek zijn alleen de uitlaatgassen, die personenauto's, die op benzine lopen veroorzaken, gemeten. Buiten beschouwing zijn dus gebleven de uitlaatgassen van bromfietsen en dieselmotorvoertui gen. Gezien het verband tussen de verkeersdrukte en de hoeveelheid uitlaatgassen, zal de luchtveront reiniging door personenauto's jaar lijks even sterk stijgen als het aantal auto's. De Griek Dennis Carayannis (links) en de Turk Osman Olcay maken een praatje in het gebouw van de Verenigde Naties, waar de Sowjet- Unie de Veiligheidsraad verzocht een missie naar Cyprus te zenden om toe te zien op de naleving van het staakt-het-vuren. Verder eiste Rusland de terugtrekking van alle buitenlandse troepen van het eiland. Lubbers zwicht wiet voor oliemaatschappijen Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers is niet gezwicht voor de druk van de grote oliemaatschappeijen om de benzineprijs te verhogen: op 1 augustus mag ben zine van hem niét duurder worden. Wel gaat de minister ermee akkoord dat stookolie morgen in prijs verhoogd wordt. Zoals bekend pleiten de oliemaatschappijen reeds geruime tijd voor een ver hoging van de benzineprijzen. Omdat zij rekening hielden met een stijging van de benzineprijs boven de gulden, hadden zij de meeste benzinepompen reeds zodanig omgebouwd dat de prijs voortaan per halve liter berekend wordt. Bij de beslissing dat stookolie wel duurder mag worden heeft de minister rekening gehouden met kostenstijgingen die onder meer voortvloeien uit gewijzigde rege lingen in olieproducerende landen. Ook heeft hij in aanmerking genomen dat vooral de prijs van stookolie in ons land erg laag was. Stookolie met een zwa- velgehalte van 3,5 procent mag nu 20,20 per ton duurder worden; laagzwa- velige stookolie (één procent) met 2,70 per ton. GENEVE, ANKARA, ATHENE (Reuter, UPI, .AFP, AP) Na zes dagen moeizaam onderhande len zijn de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Griekenland en Turkije het in Genève eens geworden over een vredesregeling voor Cyprus, die als een overwinning voor de Turken be schouwd kan worden. Het akkoord verplicht de Turken tot niet meer dan een troepenvermindering op een wazig tijdstip in de toekomst. Van een verslaggever MARKELO Het bestuur van het district Markelo van de Overijsselse Landbouwmij. heeft namens de veer- tie'nhonderd leden in een telegram aan het bestuur van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité onmiddellijke maatregelen geëist ten aanzien van de moeilijkheden in de landbouw. In een gisteravond in Ra al te gehou den vergadering van vertegenwoor digers van de drie standorganisaties ABTB, CBTB en OLM is besloten bin nenkort 'spontane maar correcte' ac ties te gaan voeren om de wensen kracht bij te zetten. Over de inhoud van de acties wilde men echter nog niets zeggen. DEN HAAG Ruim zeventien honderd personen hebben gesol liciteerd voor de nieuwe functie van verkeersschout, die binnen kort bij het openbaar ministe rie zal worden ingesteld. Veer tienhonderd van hen vielen ech ter bij een eerste selectie af: honderd van hen waren te oud of te jong, zevenhonderd had den het vereiste diploma (HA VO of VWO) niet en zeshon derd hadden niet voldoende er varing. Dat laatste was vooral van belang omdat het deze eer ste keer ging om kandidaten met zoveel kennis en ervaring dat zij met een verkorte oplei ding van één jaar zouden kun nen volstaan. In de toekomst zal die opleiding vijf jaar du ren. Uit het antwoord van minister De Gaay Fortman (die 'ad inte rim' justitie behandelt) op vra gen van de WD-kamerleden De Beer en Dees blijkt dat na overleg met het ministerie van onderwijs en wetenschappen en naar aanleiding van reacties ook het diploma van een hogere beroepsopleiding voortaan als voldoende vooropleiding aange merkt zal worden bijvoor beeld met HTS). Mensen die om die reden waren afgewezen, zullen binnenkort bericht krij gen dat zij tóch in aanmerking zullen komen bij de verdere selectie. De taak van de verkeersschou ten zal bestaan uit het behande len van verkeersovertredingen. Hij behoeft geen jurist te zijn en zal worden opgeleid tot spe cialist in de verkeerswetgeving en zal op dat gebied dezelfde taak en bevoegdheden krijgen als de officier van justitie. Hij j zal dus bijvoorbeeld ook kun nen beslissen over het 'schik- ken' van verkeersovertredingen. WASHINGTON (AP. Reuter, UPI) De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het derde artikel aangenomen van de re solutie, waarin Nixon voor afzetting wordt voorgedragen. In artikel 3 wordt de president ervan BuffGTZOTlGS beschuldigd dat hij heeft geweigerd gehoor te geven aan bevelen van de commissie om bewijsmateriaal (de 147 Watergate-bandjes en documenten) over te leggen, en dat hij daarmee het Congres heeft geminacht. Artikel 3 werd met 21 tegen 17 stem men aangenomen. Twee Republikei nen stemden vóór (van de 17), terwijl twee Democraten (van de 21) tegen stemden. Eerder waren de artikelen 1 en 2 aangenomen met resp. 27 tegen 11 en 28 tegen 10 stemmen. President Nixon heeft gisteren de eer ste partij geluidsbandjes over de Wa- tergate-zaak afgestaan. De bandjes be vatten 20 presidentiële gesprekken over het Watergate-schandaal en wer den in een grote metalen doos over handigd aan rechter John Sirica in het federale hooggerechtshof in Was hington. Volgens het akkoord krijgt Cyprus een nieuwe status, gebaseerd op de aanwezigheid van een Grieks-Cypri sche en een Turks-Cyprische gemeen schap met ieder hun eigen bestuur. Hierdoor wordt de Turkse wens cm een federatie op het eiland te vormen ingewilligd. Ondertekening- Het nieuwe driemogendheden-akkoord werd gistermiddag om negen uur onze tijd ondertekend door de Britse mi nister van buitenlandse zaken, James Gallaghan, de Turkse minister van buitenlandse zaken, Turan Gunes, en •zijn Griekse ambtsgenoot George Ma- vros. De deelnemers aan de conferen tie zijn het eens geworden over terug trekking van de Griekse en Turkse strijdkrachten van Cyprus in fasen. Er is geen sprake van een totale terugtrekking. De andere regelingen zijn van dien aard dat de nieuwe Griekse regering van Constantine Ka- ramanlis het thuis zeer zwaar zal krijgen omdat zij op zeer veel punten bakzeil lijkt te hebben gehaald. Zo heeft het naar schatting 20.000 man sterke invasieleger het recht gekregen om in te grijpen zodra de Turkse minderheid vindt dat zij in gevaar wordt gebracht door de veel talrijker Grieks-Cyprische eilandgenoten. Daar naast zullen de Turkse troepen al het gebied bezet houden dat zij sinds het st aak-het-vu ren, nu negen dagen gele den. zijn binnengetrokken. Tevens er kent het akkoord het recht op zelfbe stuur voor beide bevolkingsgroepen, waardoor Cyprus de facto een federa le staat lijkt te zijn geworden. zaken van Engeland, Griekenland en Turkije. Twee dagen later gaan ook vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse gemeenschap op Cyprus aan de conferentie deelnemen. Of de vroe gere president van het eiland, aarts bisschop Makarios daarbij aanwezig zal zijn is niet bekend. Volgens Gal laghan was daarover niet gesproken. Tegelijk met de ondertekening van het akkoord in Genève moest op Cyprus het vuren worden gestaakt. De gedelegeerden hebben het laatste hete Danzkij het akkoord kan er in Genève op 8 augustus een vervolgconferentie over de constitutionele toekomst van Cyprus gehouden worden. Dit heeft de Britse minister Gallaghan op een persconferentie in Genève verklaard. Daaraan zal worden deelgenomen door de ministers van buitenlandse Van een verslaggever UTRECHT Door invoering van een elektronisch systeem is het vanaf eind september moge lijk tot drie maanden voor ver trek plaats te reserveren in de 28 dagelijks uit ons land ver trekkende internationale trei nen. Het is de bedoeling het Nederlandse systeem synchroom te maken aan reeds bestaande systemen in andere Europese landen. In Frankfort wordt op dit mo ment druk gedoktert aan het centrale computergeheugen, dat geschikt moet worden gemaakt voor de dienstregeling 1974- 1975. Op dit moment kunnen de spoorwegmaatschappijen van West-Duitsland, België, Luxem burg, Oostenrijk en Denemar ken via Frankfort in een hand omdraai beschikken over zo'n twintig miljoen zitplaatsen in duizend treinen. Een electroni- sche boeking neemt 0.3 secon den in beslag. Zie verder buitenlandpagina Van een onzer verslaggevers ARNHEM De dijkverbeteringswer- ken langs de Gelderse rivieren zullen op basis van het prijspeil 1974 al 408 miljoen gulden gaan kosten. Dit staat in de nota meerjarenprogramma in vesteringen, die gedeputeerde staten van Gelderland voor de jaren '75 -'80 hebben doen schijnen. Het rijk verleent in de kosten van urgente dijkvenbeteringswerken (die, zoals bekend, hier en daar nogal kri tiek ontmoeten, omdat men aantasting van het rivierlandschap vreest) een vaste bijdrage van zestig procent. Daarnaast werd het ministerie van verkeer en waterstaat bereid gevon den aan een aantal waterschappen een aanvullende subsidie te verstrekken van in de jaren '70 tot '74 uitgevoerde werken, mits de provincie ook in de kosten wilde deelnemen. De staten van Gelderland hebben inderdaad :n een aantal gcallen subsidie toege kend. Tot eind '74 zal de provincie Gelder land 4.700.000 gulden bijdragen voor de dijken. Voor het tijdvak '75-'80 wordt gerekend op een provinciale bijdrage van 11 miljoen gulden, daar na nogeens op rond 16.5 miljoen gul den. Er zijn vernieuwingen waar wij niet aan meedoen. Bij de spoonvegen kunt u straks elektronisch reserveren voor treinen naar het buitenland. Maar het reserveren van een goede krant blijft degelijk handwerk. We dachten niet dat dat een bezwaar was. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AHONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS:. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DOROTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naatn: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatrazp briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pors, antwoordnummer 2792, A'dam. hangijzer, de kwestie van de bufferzo nes, laten rusten tot een later tijdstip. De Turkse delegatieleider had geëist dat alle Grieks-Cyprioten om veilig heidsredenen zouden worden gedepor teerd uit een rondom de Turkse stel lingen te vormen bufferzone. Hij eiste dat deze zone een breedte zou krijgen van 16 kilometer, waardoor het gevaar van beschietingen met artillerie en zware wapens zou zijn bezworen. De Grieken dienden een tegenvoorstel in dat voorzag in een demarcatiezone met een breedte van slechts één kilo meter. Overeenstemming bleek onmo gelijk en daarom werd besloten dit onderwerp te laten rusten. Volgens conferentiekringen heeft de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Henry Kissinger, een voor name rol gespeeld bij het bereiken van overeenstemming. De gehele nacht van maandag op dinsdag heeft hij met Ankara gebeld om de Turkse regering te bewegen een compromis te aanvaarden over een scheiding van de strijdkrachten op Cyprus. De Griekse premier Karamanlis had Kis singer om bemiddeling gevraagd. Morgen zullen er op Cyprus bespre kingen plaats vinden tussen Griekse. Britse en Turkse militairen om te bepalen waar de demarcatielijnen lo pen. Van een verslaggever ROME Het Italiaanse ministerie van volksgezondheid heeft gisteren de import van veevoeder uit Nederland stopgezet, als gevolg van de vergifti ging van kalveren door kwik bevat tend veevoeder. Vlees mag alleen uit Nederland worden geimporteerd als het is vergezeld van een veterinair certificaat waarin staat dat het kwik gehalte in het vlees lager is dan 00,7 pro mille. Er zijn maatregelen geno men om reeds ingevoerd besmet vee voer in beslag te nemen. Binnenland Tweede luchthaven het goed koopst in Markerwaard5 Actie voor herscholing van werklozen 5 Buitenland Weer gevechten in Libanon 9 Cuinee-Bissau spoedig vrij 9 Kerk Kerk in beweging naar de wereld toe2 Sport Ree één punt van grootraeesterresultaat11 Economie Werk van 500 man op het spel 10 Lezer* schrijven j Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Sirlps, feuilleton 4 Puzzel 4 Weer, oproep toeristen 7 Familieberichten i*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1