fienwe Leidse Cbumiiit ieuwe klap oor Nixon Cyprus blijft in impasse Ontslag dreigt voor personeel van werf Gij zeidrama in Texas duurt voort !n deze krant Mogelijk vandaag toch een uitweg iiimflHUï'i Celstraf voor supporter na stomp in gezicht van arbiter \nnally voor rechter Boeren blokkeren grenspost E£oe bevalt van drieling Vrouw verliest bewustzijn na steek van wesp Bromfietser omgekomen In alle eer en deugd Nederlandse bij ongeval in België omgekomen „Stantvastich it ghobleven mijn hert in teghentpoet!" DINSDAG 30 JULI 1974 55ste jaargang no. 99 IlIJK DAGBLAD VOOR IEIDEN EN OMGEVING 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. tan een verslaggever JTRECHT Een supporter van Oistenvljkse voetbalclub De Vriendenschaar is gisteren door Je Utrechtse politierechter mr. K. S. iieger tot twee weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf veroor deeld. De 37-jarige grossier R. van K. uit Oisterwijk kreeg deze straf Emdat hij op 7 april tijdens een degradatiewedstrijd van De Vrien denschaar tegen SJC in Harmeien scheidsrechter in het gezicht lad gestompt l)e wedstrijd in Harmeien blonk biet uit door sportiviteit De scheidsrechter stuurde enkele spe lers het veld uit. Onder hen was de nummer 9 van De Vrienden schaar, die de spil van de tegen partij een kopstoot had gegeven. De Oisterwijksc voorhoedespeler gaf, toen hij uit het veld werd gestuurd de scheidsrechter een stomp in het gezicht en Van K. volgde dit voorbeeld. De speler werd door de straf commissie van de KNVB voor tien jaar geschorst. Officier van justitie mr. T. Schal ken hierover: 'De berechting van een speler, speciaal wanneer hij zijn agressie buiten het eigenlijke spel om toont, behoort bij de straf rechter. Zo'n daad komt op hetzelf de neer als mishandeling op straat'. Hij was van mening dat alleen profspelers financiële dus maatschappelijke consequenties voelen van het tuchtrecht. Mr. Schalken bepleitte dagvaarding van spelers door het openbaar ministe rie. De supporter, die zich tijdens dc rechtzitting niets van zijn agressie ve gedrag zei te herinneren, kreeg niet de boete van vijfhonderd gul den, die dc officier had geëist. Dc politierechter hoopte dat er van de twee weken cel een preventieve werking zou uitgaan. 'Ais ik kon zou ik u de toegang tot het veld ontzeggen', aldus mr. Bieger tot Van K. SHINGTON (AP, Reuter, UPI) Terwijl de juridische commis- van het Huis van Afgevaax-digden zich gisteren voorbereidde op [stemming over artikel 2 van d& afzettingsresolutie tegen Nixon [ft de Amerikaanse president een nieuwe slag te verwerken ge pen doordat zijn voormalige -minister van financiën John B. Con- ïy in staat van beschuldiging is gesteld wegens omkoping, mein- I en het belemmeren" van de rechtspleging, in verband met Water- Ifederale grand "jury besloot daar iren toe, nadat eerder Nixons ex- sters van -jïistitie John Mittchell $charö Kleindienst en de oud- £Van handel Maurice Stans I het gerecht waren gedaagd. illy (57) is van 1970 tot 1972 fster van financiën geweest, was tijdelijk Nixons adviseur, en 1972 leider van de campagne 'De kraten voor Nixon', omdat Con- destijds van de Democratische jtij naar de Republikeinen was pgewipt en ook in zijn vroegere ]tij een prominent figuur was ge- jst. zat Connally als gouverneur van kas in de auto van president John ^ïnedy toen deze op 22 november in Dallas werd doodgeschoten. felkgeld nally wordt er nu van beschuldigd f hij in 1971 als Nixons minister 1 financiën 10.000 dollar steekpen- jgen heeft aangenomen van Jake febsen, een functionaris van de 'koepelende organisatie van de [erikaanse zuivelindustrie. In ruil •voor zou Connally verhoging van Zonnige perioden Vooral In het zuiden van het land zonnige perioden, op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuidwestelij ke wind. Maximum temperatu ren van 18 gr. vlak aan zee tot 23 gr. in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Zonnige perioden, maar ook plaatselijk regen of motregen. Maximum temperaturen om streeks 20 gr. Morgen zon op: 04.59 zon onder: 20.32 Maan op: 18.52 maan onder: 02.16 de melkprijzen hebben aanbevolen bij zijn collega van landbouw. Ook Jacob- sen is in staat van beschuldiging gesteld wegens betalen van steekpen ningen aan een overheidsfunctionaris. In de akte van beschuldiging wordt gezegd dat hoewel Connally het geld zelf heeft opgestreken hij met Jacob- sen was overeengekomen dat zij de grand jury en de Watergatecommissie (onder ede) op de mouw zouden spel den dat de 10.000 dollar bestemd waren voor politieke kandidaten of voor de 'groep Democraten voor Nixon', die voor Nixons herverkiezing ageerden. Het gevolg van de 'transac tie' zou echter zijn geweest dat de Amerikaanse melkprijzen in maart 1971 naar boven gingen. Nixon heeft toegegeven dat hij tevo ren heeft geweten van de toezegging dat twee miljoen dollar in zijn her- verkiezingskas zou worden gestort. Maar, aldus Nixons lezing, de feiten stonden volkomen los van elkaar. In verband met het 'melk-schandaal' wordt Connally er voorts van beschul digd de rechtspleging te hebben be lemmerd. Jacobsen wordt op dit punt aangeduid als 'niet-aangeklaagd mede samenzweerder', een betiteling die de grand jury ook aan Nixon zelf heeft gegeven en waartegen het Hoogge rechtshof na Nixons klacht niets heeft gedaan. Uit deze betiteling van Jacob sen wordt nu afgeleid dat deze zuivel- functionaris de grand jury uitvoerig over zijn betrekkingen met Connally heeft ingelicht in ruil voor verminde ring van straf. Straf Connally, die hardnekkig de aanklach ten heeft ontkend, kan indien de bewijzen worden aanvaard, een straf van maximaal 19 jaar gevangenisstraf en 50.000 dollar boete krijgen. Zie ook buitenlandpagina Na brand chemische fabriek in Eist Waarschuwing tegen eten zelfgekweekte groenten en fruit Van een verslaggever ARNHEM Het gemeentebestuur van de Gelderse plaats Bemmel heeft de omwonenden van de chemische fabriek Luxan in Eist (bestrijdings middelen) namens de inspecteur voor de milieuhygiëne gewaarschuwd tegen het eten van zelfgekweekte groenen en fruit. Men adviseert de omwonen den van deze fabriek, die eind vorige week het magazijn in vlammen zag opgaan, de groenten eerst goed te wassen, omdat dc mogelijkheid be staat dat er vergif op het voedsel zit. Vorige week woedde een felle brand in de fabriek, gepaard met de ontwik keling van een giftige rookwolk. Aan gezien het niet mogelijk bleek op tijd meetapperatuur te bestemder plaatse te krijgen, tast men in het duister over de aard van de vergiftiging. Een gunstige windrichting bespaarde de dichtbevolkte woonkern voor ernstig onheil. De schade voor Luxan wordt begroot op vijf tot tien miljoen gul den. Het grensverkeer bij Nicuweschans in Groningen werd gisteren volledig in de war gestuurd door een barricade van tractoren en andere landbouwvoetuigen. Goningse boeren gaven hiermee uiting aan hun ongenoegen over de landbouw politiek van de EG in Brussel. Overigens werd niet alleen in ons land gede monstreerd. In de Belgische steden Luik en Bergen ontwrichtten gisteren hon derden boeren op tractoren het verkeer om te protesteren tegen dalende in komsten en stijgende onkosten. De West-Duitse boeren hebben al aangekon digd in de herfst, ondermeer met "demonstratieve verkopen en marsen, uiting te geven aan hun ontevredenheid over de verslechterde situatie in de landbouw. Meer over de protesten in Groningen leest u op pagina 5. Werkgelegenheid 310 man in gevaar Van een onzer verslagfeefsters BEESD De scheepswerf gebroeders Van der Werf uit Beesd en de dochteronderneming, de firma Gelria in Nijmegen verkeren in ern stige financiële moeilijkheden. Hierdoor is de werkgelegenheid van 310 werknemers in gevaar (230 bij Van de Werf en 80 bij Geldria). Volgens de heer C. Boender, districts bestuurder van de industriebond CNV is de situatie bij de firma Van der Werf bijzonder kritiek. Er moet bin nen een week een oplossing gevonden worden voor de moeilijkheden, anders zullen de bedrijven moeten sluiten. Nu zijn er wel enkele mogelijkheden, aangezien het bedrijf een samenwer kingsverband heeft met enkele andere scheepswerven, waarvan een wel be langstelling heeft voor overneming van Van der Werf, mits er enkele toezeggingen van het ministerie van economische zaken komen over gelde lijke steun. Van der Werf heeft een samenwerkingsverband met Bodewes uit Millingen, Vahali uit Gent en scheepswerf De Waal uit Zaltbommel. De firma Bodewes is de sterkste van deze groep en het is ook dit bedrijf, dat wel interesse heeft voor overne ming van Van der Werf. De vakbonden zijn afgelopen vrijdag pas dcor de directie van het bedrijf ingelicht over de financiële moeilijk heden. hoewel deze al van december 1973 dateren. De tekorten van Van der Werf belopen enkele miljoenen Binnenland Kwik in kalvervoer geeft miljoenen schade Buitenland GENEVE, ATHENE, ANKARA (Reuter, UPI, AFP) De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Griekenland en Turkije, die in Geneve onderhandelingen voeren over een bestandsovereen komst voor Cyprus, hebben gisteravond bun overleg verdaagd, terwijl de Griekse minister George Mavros Turkije ervan beschuldigde 'te onderbandelen met getrokken pistool'. Het antwoord op de vraag of er een voor alle partijen aanvaardbare oplos sing van de Cyprische kwestie moge lijk is, is tot vanochtend uitgesteld. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, die gisteren de hele dag bezig is geweest een compromis te zoeken, zei dat hij de uiteindelijke beslissing vanochtend om half negen verwacht. Callaghan heeft gisteren driemaal een onderhoud gehad met zijn Griekse collega Mavros en tweemaal met zijn Turkse ambtsgenoot Gunes. Er zijn verscheidene telefoongesprekken ge voerd met Ankara en Athene, voorna melijk om het Grieke standpunt dat de Turkse invasietroepen Cyprus moe ten verlaten, te verzoenen met de Turkse eis dat er eerst waterdichte garanties moeten komen voor de Turkse Cyprioten, die een minderheid vormen op het eiland. bijzonderheid in weiland bij Stompwijk Van een onzer verslaggevers STOMPWIJK Zonder dat iemand haar bijstand verleende heeft de 7-jarige koe Henny van veehouder Van Haastert uit Lelden in een weiland bij Stomp- vljk een drieling ter wereld gebracht. Aanvankelijk dacht de veehouder, toen lij van omwonenden hoorde dat er drie kalfjes in de wei stonden, dat hij voor lc gek gehouden werd, omdat het werpen van een drieling, cn dan nog wel gc- [eheel op eigen kracht, voor een koe een zeldzaamheid is. Hoeder Henny, dochter Lien en dc zonen Kees cn Ton (het drietal is genoemd naar de kinderen van de familie Van Haastert) maken het overigens uitste- tend. J let is de bedoeling, dat de borelingen spoedig worden verkocht, omdat het volgens dc veehouder, wegens het te grote leeftijdsverschil met het overige vee, bezwaarlijk is zc tc houden. Feest in Mozambique 7 Verkiezingen in Rhodesië 7 Kerk Verontrusten roepen op tot scheiding in geref. kerken 2 Sport Scbaken: Ree remise met Timman8 Uil de kerkbladen Lezers schrijven Nieuwe boeken Kadlo en tv Strips, feuilleton Kunst Puzzel Weer. oproep loeristen Familieberichten Mavros betoogde dat ook de zwakte van de NAVO aan het licht is geko men bij dit conflict tussen twee lid staten en hij vroeg zich af hoe de NAVO zal reageren bij agressie van buitenaf. Resolutie De Sowjet-Unie heeft gisteren in de veiligheidsraad een ontwerpresolutie over Cyprus ingediend. Volgens deze resolutie moet er een commissie van onderzoek naar het eiland gestuurd worden en moet de 'grondwettige re gering van de Cyprische republiek' meedoen aan de onderhandelingen in Genève. Turkse troepen hebben in de nacht van zondag op maandag een Grieks- Cyprisch dorp 6 km ten oosten van Kyrenia beschoten en daarna de te rugtrekking geëist van de VN-troepen in dat gebied. Na een telefoongesprek tussen VN-secretaris Kurt Waldheim en de Turkse premier Ecevit, werd de eis ingetrokken. Premier Constantine Karamanlis van Griekenland heeft verklaard dat de Griekse regering de situatie in het land volledig onder controle heeft. Karamanlis gaf deze verklaring naar aanleiding van speculaties, vooral in de pers, over moeilijkheden waarmee de Griekse regering te kampen zou hebben. Vredesplan Maandagochtend vroeg, na een hele nacht vergaderen, waren de onderhan delaars het eens over een tekst die de basis legde voor meer gedetailleerde besprekingen, zo werd uit conferentie kringen vernomen. Er werd een vrij wel volledig vredesplan voor het door de oorlog verscheurde eiland ontwik keld. De Turkse minister Gune s zei dat hij Ankara moest raadplegen. Het Turkse kabinet kwam bijeen en ver wierp de meest omstreden clausule, namelijk die over de uiteindelijke terugtrekking van de Turkse invasie- troepen. De Turkse premier Ecevit hield vast aan het recht van Turkije om zijn invasieleger, thans ongeveer een divisie, te handhaven en verder te versterken. Aanwezigheid en sterk te van de Trukse troepen op het eiland kunnen niet ter discussie wor den gesteld, aldus Ecevit. Ondanks de Britse en Amerikaanse adviezen om met Griekenland tot een redelijk compromis te komen, heeft Ecevit slechts een formule aangeboden waar in de bestandovereenkomst slechts zou bepalen dat Turkije overweegt te praten over een geleidelijke terug trekking van zijn troepen', als het tijdstip daan-oor bereikt is'. Grieken land vindt dat de Turkse troepen Cyprus moeten verlaten zodra de con stitutionele toestand op het eiland zal zijn 'gestabiliseerd'. Kissinger guldens. De bank van het bedrijf, de Algemene Bank Nederland heeft de directie op het matje geroepen. Men garandeert nog geld voor een week, maar daarna moet er een oplossing gevonden zijn. Het ministerie van economische zaken is ingelicht en om steun verzocht. Gistermiddag zijn de ondernemings raad en het voltallige personeel van het bedrijf ingelicht. Oorzaak van de moeilijkheden is de bouw van twee tankers voor een Franse rederij. Deze bouw bleek aan zienlijk duurder en arbeidsintensiever dan men aanvankelijk gedacht had. Het werkloosheidscijfer, dat in Nijme gen aanzienlijk boven het landelijk gemiddelde ligt, maakt het vinden van vervangende werkgelegenheid ui terst moeilijk. Van een onzer verslaggevers VA ASSEN In het dorp Vaassen op de Veluwe is gisteren mevrouw H. S. uit Diemen zodanig door een wesp gestoken, dat zij in het Julianazieken- huis in Apeldoorn moest worden op genomen met een gedeeltelijk afgeslo ten luchtpijp. De vrouw, die logeerde op de camping de Drieskamp, liep te winkelen in Vaassen, toen zij werd aangevallen door een wesp. Waarschijnlijk heeft zij het dier inge slikt, waarna de wesp haar in de mond gestoken heeft. De vrouw raak te bewusteloos. Nadat zij in het zie kenhuis behandeld was maakte zij het redelijk. Er zouden de laatste dagen al eerder twee toeristen door wespen zijn aangevallen op de Veluwe. Van een verslaggever HAAMSTEDE De 56-jarige M. S. Hanse uit Kerkwerve (Zeeland) is gis teravond om het leven gekomen, toen hij op de Serooskerkseweg in Haamste de met zijn bromfiets in botsing kwam met twee fietsende meisjes. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, die de rol van bemiddelaar vervult, heeft het overleg nu geschorst voor 'een nacht van bezinning'. Volgens delegatiele den zal gedurende deze pauze de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Kissipger, overleg plegen met de Turkse premier. Miniter Ma vros van Griekenland noemde in een vraaggesprek de situatie rond het overleg 'uiterst kritiek'. 'Turkije wei gert een resolutie te aanvaarden die door de veiligheidsraad is gevorderd'. Een korporaal van het Turkse invasieleger op Cyprus speelde deze week even een andere rol. Hij hield zich bezig met het zorgen voor het drie maanden oude jongetje Misioclis Sangaridou, van Grieks-Cyprische ouders die in de havenstad Kyrenia ziek was geworden. HUNTSVILLE (AP, Reuter, UPI) Drie gewapende mannen, ge leid door een gedetineerde aan wie 51 moorden worden toegeschre ven houden al sinds vorige week woensdag vijftien gijzelaars vast in de bibliotheek van een gevangenis in het Amerikaanse Hunstville (Texas). Ons landbouwbeleid mag dan niet door iedereen even luid worden toegejuicht, het komt in elk geval in alle eer en deugd tot stand. De Amerikanen twijfelen ivat op dit punt, en dat levert alwéér een strafproces tegen een ex-minister op. Drinkt u wel elke dag melk? Melk moet. Een goede krant ook, eigenlijk. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: CntO: PLAATS:. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD D (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naain: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. fan Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatraap briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dara. Het drietal, dat een vrije aftocht, eventueel naar Cuba, eist heeft giste ren laten weten dat zij een spoedig einde van het gijzelavontuur verwacht via inwilliging van de eisen door de autoriteiten. De gedetineerden willen naast vrijlating wapens, munitie, ko gelvrije vesten en helmen, die tevens van deugdelijke kwaliteit moeten zijn. Gisteren werd tussen het drietal en de gevangenisfunctionarissen nog druk onderhandeld. De aanvoerder Fred Gomez Carrasco, die wegens 45 moorden in Mexico en nog eens zes in Texas werd gezocht heeft laten weten dat hij alle tijd heeft, en heeft zichzelf 'iemand die op het punt staat te worden terechtge steld' genoemd. Carrasco (34), die overigens alleen wegens poging tot moord op een politieman levenslang uitzit, heeft gewaarschuwd dat men niet moet proberen zijn moeder of vrouw erbij te halen omdat 'alles dan plotseling veel harder' zou worden. Gisteren is één van de vier gedeti neerden, die eveneens zijn gegijzeld, ontsnapt door een glazen deur en met snijwonden in het gevangenis hospi taal opgenomen. Tot de overige gegij zelden behoort ook een priester. An deren zijn gevangenisfunctionarissen. Zij hebben laten weten dat zij het niet lang meer kunnen uithouden en dat de m eesten er zich op voorberei den 'eervol te 6terven'. Van een verslaggever SINT-NIKLAAS In Haasdonk bij Sint-Niklaas is gistermiddag bij een botsing tussen een Nederlandse en twee Belgische personenauto's de 46- jarige mevrouw C. Coenraad-Brugman uit Zandvoort om het leven gekomen. De heer R. Coenraad en zijn drie kin deren zijn in een ziekenhuis in Beve- ren opgenomen. Hun auto kwam na de aanrijding in een gracht terecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1