Nieuwe Leidse Commint E 333! Afzetting ran Nixon lanbevolen Koloniën mogen vrij Russen: bestand Cyprus naleven NMB Nikos Sampson geen arrestant maar president jn Overval en ontvoering brachten geen cent op \ferhoging spaarrentetot In deze krant v. d. Velde Zogezegd WÊÊm Kom naar het Dolfinarium Harderuiyk »i>ow DOLFINARIUm Voor twee ton aan juwelen met emmer uit zaak gehaald De Spinola in toespraak Geluk bij ongeluk Spoedzitting Veiligheidsraad Twee mannen ongedeerd na angstig avontuur VerlieusSende warltoel MAANDAG 29 JULI 1974 55ste jaargang no. 98 ISTELIJK DAGBLAD VOOR IEIDEN EN OMGEVING instraat.37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN, Zoetenroudiewej 33, tel. 33741. 373, telefoon 1441. WASSENAAR, v. Zoylen ren NIJeveldtsir. Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ASHINGTON (UPI, AP, Reuter, AFP) De Juridische com- issie van liet Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft zater- igavond met 27 tegen 11 stemmen aanbevolen, president Richrd Nixon in slaat van beschuldiging te stellen en zo de afzettings- ocedurc op gang te brengen. LONDEN (AP) 'Ik dacht dat ik werd gearresteerd, maar zij vroe gen me of ik president wilde wor den'. Deze verklaring geeft Nikos Sampson, de voormalige terrorist die acht dagen lang president van Cyprus is geweest in een Londense zondagskrant. Sampson werd uitge kozen door de leiders van de bloe dige staatsgreep waarbij aartsbis schop Makarlos werd afgezet, nadat de vier mannen die men liever als president had willen nemen, niet in staat waren die taak op zich te nemen, zo meldt de Sunday Times. Sampson verklaarde dat de staats greep was georganiseerd door vijf Grieks-Cyprische officieren van de tienduizend man sterke Nationale Garde, met steun van 25 van de 650 Griekse officieren die deel uit maken van de garde. Hij ontkende dat de coup zou zijn uitgedacht door de militaire junta in Athene die de vorige week ten val kwam na zeven Jaar aan de macht te zijn geweest. De junta zou kolonels weinig gedaan hebben om de lei ders van de staatsgreep te hulp te komen, ook niet nadat Turkse troepen bet eiland waren binnen gevallen. 'Ik verwachtte hulp van Grieken land maar die kwam niet, we kre gen niets, we werden niet gedekt in de lucht, we moesten vechten met wapens uit de tweede wereld oorlog, we hadden geen oorlogs schepen en toch was wat wij deden iets glorieus en het volk is onder mijn leiding verenigd, aldus Samp son. Sampson zei als president te zijn afgetreden, 'nadat hij de Verenigde Naties had opgebeld' en van de Cyprische gezant daar te horen had gekregen dat Engeland en Turkije iets tegen hem persoonlijk hadden. 'Toen besloot ik af. te treden. officiële stemming in de doodstille ner waar de commissie vergaderde am enkelen ogenblikken nadat de leden met eenzelfde meerderheid amendement hadden aangenomen, arin de tenlasteleggingen tegen xon nader waren gepreciseerd. De esident wordt in het aanvaarde eer artikel van de aanbeveling ervan schuldigd, de loop van het recht te bben belemmerd, tegengewerkt en moeilijkt bij het verdoezelen van de ten inzake de Watergate-affaire. de historische beslissing, die volg- op een openbaar debat van vier igen, dat door de televisi e werd tgezonden, werd de zitting van de immissie verdaagd tot heden. Er nog gestemd worden over een eede afzettingsartikel, die het achtsmisbruik door de president be eft. Ongeacht de uitslag van die emming komt de gisteren aanva<irde nbeveling nu in behandeling bij het ltallige Huis van afgevaardigden. (feerderheid ezien de ruime meerderheid waar de commissie de aanbeveling edkeurde (zes republikeinse partij- noten van Nixon stemden met de 21 mocratische leden van de commissie ee) wordt het zeer waarschijnlijk acht, dat het 435 leden tellende uis van afgevaardigden de aanbeve- ng van de commissie zal overnemen. dat geval moet Nixon door de enaat worden berecht onder voorzit terschap van de president van het Hooggerechtshof (Supreme Court). Iet Huis van afgevaardigden kan zijn lesluit met een eenvoudige meerder- •id nemen. Volgens 'ervaren leden het Congres zal de aanbeveling de commissie in het Huis met en meerderheid van 60 stemmen 'orden goedgekeurd. In de Senaat is ervolgens een meerderheid van twee erden nodig, waarvan het dc vraag of die bijeengebracht kan worden. )aar valt nu nog niets over te zeggen mdat de Senaat op zijn vroegst in ovember zal stemmen over het lot )e pogingen om een waarachtig lemocratisch bewind in Portugal e vestigen zijn in alle opzichten bemoedigend. Minister-president Den Uyl, op vakantie in Portugal Opklaringen Opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige en aan de kust af en toe krachtige wind uit zuidwest tot west. Maximumtemperaturen circa 20 gr., aan zee iets lager. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog met van tijd tot tijd opklaringen. Weinig ver andering in het huidige tempe- ratuurniveau. Morgen zon op: «04.57 zonder onder: 20.34 maan op: 18.14 maan onder: 01.20 (ADVERTENTIE) In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur- Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. HARDERWIJK «Bffl van Nixon, als het Huis van afgevaar digden de afzettingsprocedure (moge lijk eind augustus) in gang zet. Tweede maal Zo heeft voor de tweede maal sinds de republiek van de Verenigde Staten 198 jaar geleden werd gesticht, een Congrescommissie aanbevolen. de hoogste gezagsdrager van het land uit zijn functie te verwijderen. In 1868 snrak de Senaat president Andrew Jotinson echter vrij, omdat er én stem ontbrak aan de meerderheid van tweederden, die v0or afzetting nodig Zie ook pagina 7 Van een verslaggever DEN HAAG Bij een inbraak in een juwelierswinkel aan de Boek horststraat in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag voor een verkoopwaarde van bijna twee ton aan sieraden gestolen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De dieven moeten de juwelierszaak, waarvan de eigenaar, de heer Blok, met zijn gezin op een camping in Noord-Brabant vertoefde, zijn binnen gekomen door het raam van de eerste verdieping van zijn woning. Vermoe delijk hebben ze in het nachtelijk duister een bestelauto voor de zaak gezet, zijn op het dak van het voer tuig geklommen en hebben zo een der ramen van de woning van het juwe liersgezin opengeschoven. Uit beide etalages, uit de toonbankvitrine en uit de laden in de winkel werden in hoofdzaak gouden sieraden, briljanten ringeu, hangers en gouden dameshor loges ontvreemd. Overburen ontdekten gistermiddag, dat een raam van de woning open stond en waarschuwden de politie, die na onderzoek direct de juwelier over het gebeurde inlichtte. De heer Blok verklaarde gisteravond, dat hier uitge sproken vakbekwame dieven aan het werk zijn geweest. 'Elk spoor van vingerafdrukken ontbreekt. Waar schijnlijk hebben ze vanuit mijn wo ning op de eerste etage alle sieraden in een emmer gedaan en deze aan een touw naar beneden laten zakken. De emmer was uit mijn werkplaats ge haald', aldus de heer Blok, die wel verzekerd is, maar wiens zaak niet over een alarminstallatie beschikt. LISSABON (Reuter, AFP, UPI, AP) Portugal is bereid een begin te maken met bet proces van dc machtsoverdracht aan de volkeren van Guinee, Angola en Mozambique, zo heeft de Portu gese president Antonio de Spinola zaterdag in een toespraak voor radio en televisie meegedeeld. 'Het moment is aangebroken om de bevolking van de overzeese gebieden het recht toe te kennen hun lot in eigen hand te nemen'. De Spinola Kritiek bevestigde wat reeds eerder vorige week in een amendement op de grondwet was vastgelegd, namelijk dat Portugal het recht op onafhankelijk heid erkent. gen en onze tegenstrijdigheden', aldus president De Spinola. Een in Engeland gebouwde Haw ker Harrier stortte neer tijdens een luchtvaartshow in Milwaukee (VS). Het toestel explodeerde en brandde uit, maar de piloot, Ste ven Torrent, ontsnapte in zijn schietstoel en kwam er met lichte verwondingen af. Basis Dit amendement moet de wettelijke basis vormen voor het 'onmiddellijke begin van het dekolonisatieproces in de overzeese gebieden', aldus de presi dent. Het amendement vervangt een uit 1933 daterende wet waarin de overzeese gebieden tot Portugal gere kend worden en afscheiding uitdruk kelijk werdt verboden. 'Wij erkennen van nu d aan bet recht op politieke onafhankelijkheid, die zal worden uitgeroepen op een nader goed te keuren tijdstip en on der nader goed te keuren voorwaar den. We hebben de moeilijkste van alle overwinningen behaald: we heb ben onszelf overwonnen, onze dwalin- NEW YORK, GENEVE. NICOSIA (Reuter. AFP, AP, UPI) De Sowjet-Unie eiste gisteravond dat de Veiligheidsraad in de afge lopen nacht bijeen zou komen voor een debat over de kwestie Cy prus. Het was echter de vraag of aan deze eis kon worden voldaan. Van een verslaggever BERGEN OP ZOOM Drie overvallers zijn zaterdagavond geen cent wijzer geworden van de overval op een bedrijfsleider van Albert Heijn en diens assistent en hun ontvoering. Het drietal vermoedde dat de beide mannen dc dagopbrengst van de winkel aan het Zonneplein in Bergen op Zoom bij zich hadden, maar het tweetal had hel geld in de kluis van de winkel gelegd. Het was ongeveer zeven uur zater dagavond toen de bedrijfsleider en zijn assistent uit de winkel kwa men en onder bedreiging met een pistool gedwongen werden in een klaarstaande auto te stappen. De bedrijfsleider had een doos en een buideltas bij zich (waarin echter geen geld zat, zoals de overvallers vermoedden). Dc overvallers reden in de richting van Hoogcrheide met de kennelijke bedoeling naar België te vluchten, maar daar bleek de weg gebarricadeerd, even als in Huybergcn (dc tweede mo gelijkheid die de overvallers pro beerden). Via binnenwegen reden zij daarop naar Roosendaal, waar zij de assistent uide auto zetten toen bleek dat noch hij noch dc bedrijfsleider geld bij zich had. Dc overvallers dachten toen nog hun slag te kunnen slaan door terug te rijden naar Bergen op Zoom en de bedrijfsleider te dwin gen de kluis te openen. Daar aan gekomen schrokken zij echter' van de inmiddels ter plaatse versche nen politie en verdwenen in dc richting Roosendaal. Daar lieten zij de bedrijfsleider gebonden in een maïsveld achter. Bij dc suikerfabriek in Roosendaal stapte het drietal over in een witte Peugeot 504, die daar met chauf feur klaarstond. Het viertal ver dween daarop in de richting Rot terdam. Noch de bedrijfsleider, noch zijn assistent hebben verwon dingen aan hun angstig avontuur overgehouden. Dc auto waarin het tweetal ont voerd werd bleek eerder deze week in Rotterdam gestolen te zijn. De Russen willen cp de zitting ver langen dat de vorige week aanvaarde resolutie van de Raad ten volle wordt uitgevoerd. Deze resolutie pleit voor een wapenstilstand op Cyprus, voor terugtrekking van de meer dan 600 Griekse officieren, die de Grieks- Cyprische garde commanderen en be ëindiging van 'de buitenlandse militai re interventie'. De resolutie voorziet ook in een vre desconferentie, die de laatste dagen onder bijzonder moeilijke omstandig heden in Genève werd gehouden door Engeland. Griekenland en Turkije, de drie landen die bij verdragsverplich ting de onafhankelijkheid van Cyprus moeten waarborgen. De moeilijkheden vloeien voort uit de Griekse eis dat Turkije belooft, de trrepen terug te trekken, die het acht dagen geleden op Cyprus liet landen. Premier Bulent Ecevit verklaarde gis teren dat zijn land geen wapenstil standsverdrag zal ondertekenen, voor dat de veiligheid van de Turkse Cyprioten vaststaat en de rechten van de Turkse troepen om op Cyprus te zijn, worden erkend. In een tv-interview in Ankara ver klaarde premier Ecevit dat het lot van president-aartsbisschop Makarios Zie verder pag. 7, 5e kolom Xouwelijks ben je bekomen van het (waarschijnlijk) uitbreken van de democratie in Griekenland, of de voorlopigePortugese regering kondigt aan dat ze daar afstappen van het idee dat ze provinciesin Afrika hebben. De wereld lijkt een verheugende warboel te worden. Eén zekerheid: zonder een goede krant komt u er helemaal niet uit. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AlIONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Nuain: Adres: Plaats: IK ONTVANG GltAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. 11. J. van Zulhem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brlcfpa- papicr en pen). Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de enveloppe: l)e Chr. l'ers. antwoordnummer 2792, A'dam. Wenst abonnement op: TROUW UK ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DOKDTS DAGBLAD O (aankruisen a.u.b.) (ADVERTENTIE) Ingaande 1 augustus a.s. op nieuwe stortingen: 11% op dc 5-jaar Vaste Termijn Spaarrekening (was 10%). Op de 3-en4-jaar Vaste Termijn Spaarrekening worden deze percentages respectievelijk 814% (was 8%) en9'/i% (was 9%). Ook de rente op het spaarpapicr aan toonder gaat dan omhoog. Deze wordt 7% -10% op het Premie Spaar Biljet (looptijd 2 tot 5 jaar), en 10!4% op i l Spaarwinslbiijet (looptijd 6 jaar). De rentepercentages op de overige spaarvormen blijven ongewijzigd. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Hij bekritiseerde vorige Portugese re gimes die vijftig jaar lang zelfs geen aanwijzing hadden gegeven dat Portu gal bereid zou zijn op enig tijdstip de onafhankelijkheid van de drie over zeese gebiedsdelen in overweging te nemen. 'De oplossing van het overzeese vraag stuk zal de terugkeer van vrede en vooruitgang mogelijk in gebieden die gedurende 13 jaar in een zinloze oor log zijn gewikkeld', aldus de president. 'Po.-tugal zal hun de steun geven die zij behoeven. Portugal zal voor de burgers van de drie nieuwe landen een tweede vaderland zijn'. De president sprak de hoop uit dat 'dc nieuwe naties' onderscheid zullen weten te maken tussen het regime dat hen een halve eeuw heeft onderdrukt en het Portugese volk. Instemming De leider van Guinee-Bissau, Luis Cabral. heeft in Algiers zijn instem ming betuigd met de rede van De Spinola. Cabral sprak van een histori sche daad waardoor de noodzakelijke voorwaarden worden geschapen voor een openhartige en loyale samenwer king tussen Guinee-Bissau en het Por tugese volk. Ook in Lissabon werd de verklaring met instemming door de bevolking begroet. Premier Vasco Gonsalves en minister van buitenlandse zaken, Ma rio Soares. spraken van een belangrij ke wending in het Portugese beleid en 'een overwinning voor de democra tie'. In New York betuigde secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim. zijn instemming met de denkbeelden van het Portugese staats hoofd. Waldheim die vandaag in Lis sabon zou aankomen voor besprekin gen over de toekomst van de Portuge se kolonies, heeft dit bezoek uitge steld, zo werd in het ministerie van buitenlandse zaken te Lissabon verno men. Een nieuwe datum voor zijn bezoek zou nog niet zijn vastgesteld. De bevolking van Mozambique rea geerde kalm maar voldaan op de ver klaring van De Spinola. Vertegen woordigers van de Portugese regering spraken echter de vrees uit ongere geldheden tussen de blanke minder heid in Mozambique en de zwarte meerderheid. Dit weekeinde vertrok uit Mozambique een Portugees passa giersschip naar Lissabon met 1100 passagiers aan boord, voor het meren deel blanken die besloten hebben Mo zambique met het oog op de politieke toestand te verlaten. Binnenland Kabinet wil karakter grondwet niet wijzigen 4 Buitenland Israëlische kolonisten moeten Westoever verlaten 7 Kerk Islam in Afrika niet zo agressief als elders 2 Sport Geen getorn aan zwcinlimieten8 Nichols in finale Europa Cup9 Weer record van Annernieke Bouma 10 t'.crls In de wereld 3 Lezer* schrijven3 Meuwe boeken I Radio en iv 4 strip*. feuilleton 4 Puzzel 4 Meer. oproep toeristen 7 familieberichten 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1