Boek over slag om Arnhem zal verschijnen in dertien talen +++oproep toeristen+++ weerrapporten het weer w te z blijft op de hoogte nmentaar VVV wil toeristische chaos als in Normandië voorkomen standig' Regenjas mee jisteren(l) Strandverwachting M/|F/K.\KARTET ZATERDAG 27 JULI 1974 BINNENLAND T5/K7 onder redactie van loes smil OPROEP De volgende personen wordt dringend ver zocht zsm de ANWB alarmcentrale in Den Haag te bellen telefoon 070-284426. NEDERLAND Fam. j. Westra en fam. S. Hoekstra uit resp. Joure en Lemmer - I. Schipper, Bergen (Fr) motorjacht 'Dit is het'. - fam. W. A. Kooten-Kleft, Purmerend, op botter - K. Bereuk, Enschede, 16 kwa draat zeilboot - fam. W. P. Hageman, Dordrecht, witte zeesloep 'Iris' - H. Bakker. Vlaardingen, plezierjacht 'De Tong-Zhi" - Anne van Dijk, Noord-Bergum (Fr) op gele tandem - fam. J. C. Hasseldt. Amsterdam kajuitkrulser 'Oase' - fam. V. H. Hof-Istha, Tholen verm, in auto pl. caravan - Fam. Veldt- De Jong, Den Haag, in auto - D en C J Schot uM resp. Rotterdam en Zwijndrecht, wit motorjacht 'Mistrahl' - mw A Verhoeven- Delhij Utrecht, zeiljacht 'Lapperjan' - fam. Saes Sonnemans, Venlo, in groene ford pl. Kip caravan G2-17-NH - fam. L. v. d. Bosch- Verhoef, Maarssen. blauw-wltte veght krui ser 'Passaat' - fam. V. J. Marree Beverwijk, in 1. blauwe Peugeot - fam Witter-Sterk, Schiedam, per trein - Dick Delvos, Amers foort, groene auto - Wim Angevaare, Den Haag, witte Flat 850. NEDERLAND/DUITSLAND A. S. A. Rundgren, Zweden witte Volvo Amazone BKX 116. België fam. Menne. Tilburg, in rode austin morris pl. caravan, 30-30-XU HOOG WATER Vlissingen: 8.59-21.36. Haringvliettluizen. 10.33-23.06. Rotterdam. 11.49. Scheveningen: 9.58-22.35. IJmuiden: 10.47-23.24. Den Helder: I.37-14.08. Harlingen: 4.08-16.34, Delfzijl: 6 41- 19.04. 29 JULI 1974 Vlissingen: 10.17-22 51. Haringvlletsluizen: II.54. Rotterdam: 0.05-13.07. Scheveningen: 11.21-23.55, IJmuiden: 12.07. Den Helder: 2.51-15.26, Harlingen: 5.20-17.53, Delfzijl: 7 48- 20.15. Luxemburg H. Ernst. Bodegraven, gel# datsun 12004. 34-47-UP - Nel Kuypers en Theo Bergs. Weert, grijze opel kadett. 04-67- CM Frankrijk mej. Thea Verboom. Amster dam. rode cltroën dyane 4. 54-60-XT - fam. Tonkens-Huurman Odljk. witte Simca - fam. P. J. de Ligt-Bosua. Rotterdam, in rode Citroen 2 cv 6, 15-25-VP - Maaike v. Gilst en Bernhard ten Wolde. Arnhem, blauwe ci troen 2 cv pl opblaasb. boot, B-10-69 - fam. Bosua-Wljngaard, Bolnes, rode renault 4. H P Verseput. Geldrop, Mercedes bestel - nenk Verhulsdonk, Amsterdam, liftend - fam. G. de Wilde, Arnhem: Daf 66 - mw M. v.d. Waal, Rotterdam, rode flat 127, sz-19-51 fariiDe Bruijn. Breda, blauwe ladu pl. witte paradiso, 88-AG -02. Frankrijk/Spanje fam. C. Kools, Tilburg, rode citroën 2 cv. 55-BX-15 - fam. A. de Bruin, Groningen, witte peugeot 504 - mw M. A. Kater-Wijnkamer, Veningen (Dr), oranje cltroën 2 cv bestel. Frnnkrljk/Spanje/Portugal mej. A. A» Venema. Groningen, rode cltroën combi, MB- 10-72, Spnnjc J G Koster, Amsterdam, per vliegtuig. Duitsland A. de Vries, Drachten, crème Slmca. 50-52-JH - fam. J. Veenstra-Rlegatra ZooU-rmeer in fiat 600, 93-98-PH - M Rutten uit Helden/Panningen, groene simca 1000, 16- 58-UU - B. Rubben. Groningen, in groene simca 1100 - Guus Overduyn en Rob Hoorn, Helloo, op 2 brommers, groen Sparta Kent bqx-9S7 en een rap Puch - hr. Nieuwenhuis. Losser, rode Daf 33, 01-BH-31 - A D Rijn: fam Bekhuls-Engelbertink, Denokamp, witte renault, 63-21-DL - J Beeben, Valkenzwaard, beige Mercedes 240M b. 21-BT-18. Duitsland en Scandinavië fam. J R van Amerongen. Bnelle. in wit/gele m er cedes kampeerauto AF-38-39. Italië H S Boorsma bruine ford taunus 1600, 72-72-XV - J. Boermans-Jadoul, Venlo, in witte Opel Record 1700, 40-05-UV - It Rlvièra: fam Post-PasschIer, Zeist, witte dyana, 08-56- rv, - J Koning, Rotterdam, gele m er eed es 280 S. 90-67-GP. Op weg naar Italië fam L Huberts. Amstelveen, antraciet renault 16 tl pl. vouw caravan. Van Italië n. Nederland mej. B van Schalk. Geldermalsen. per bus. Italië/Joegoslavië hr Habets-Willenie. Maastricht in oranje VW kever - J. M. Smit, Den Haag, witte Peugeot 304, S4-AD-46. Joegoslavië Isola: fam B Raben. Winters wijk, beige mercedes - Bled: G Kanne, Breukeien, witte Mazda 1800, 93-06-JR - fam. Veldhoen. Maassluis, groene Peugeot 304. 54- 97-NT. Oostenrijk fam. Wormmeester-Elleria. Een rum. groene Ma/.tla 70-93-ZK. Ierland B Kruik. Maarssen. rode audi 60 1 pl. caravan - W. Lassey. Cassell Co- Tlpperarv .Ierl) erijte ord Escort.-WHJ-713. Engeland/Schotland J de Jong. Schiedam groene opel commodore. Schoilrnd H B Debberdlnck uit Enschede, rode DAF pl. caravan. Denemarken Jutland: G. J v.d. Woude, Alphen a d. Rijn. oranje VW 94-50-NZ - Zeilmaker. Purmerend, in brons/bruine opel record. 03-BK-32. Scandinavië fam. De Vries. Spijk. In -andgele Hat 127 Turkije fam. M J v.d Woude uit Almelo, witte ford taunus, 17-76-MV. door Jac. Lelsz ARNHEM Op 17 september is bet dertig jaar geleden dat de Slag om Araihem begon, de grootste landingsoperatie ma die in Normandië. De Amerikaan Cornelius Ryan, die destijds ook een boek schreef over de gebèurtenissen in Normandië ('De langste dag') heeft nu een uitgebreide documentaire gewijd aan de Slag om Arnhem ('Een brug te ver'). Het wordt door de uitgeverij Van Holkema en Warendorf te Bussum geen vooropgezet doel maar wel een gelukkige samenloop van omstandig heden genoemd dat dit werk juist midden september van de pers komt, Ryants 'Een brug te ver' zal tegelijk in dertien talen uitkomen en boven dien wordt in Readers Digest van september over de hele wereld een samenvatting opgenomen, en dat is alleen al goed voor 22 miljoen lezers. Toen jaren geleden 'De langste dag* uitkwam, moesten ineens duizenden mensen naar Normandië. Voor sommi gen een echte pelgrimage, voor velen een toeristisch evenement. Hoe het zij, in ieder geval ontstonden er in Normandië chaotische toestanden. Zo iets wil men in Nederland voorkomen. Het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag venvacht na de verschij ning van 'Een brug te ver* ook een grote toeloop uit het buitenland. Men verheelt niet daar ook bijzonder con tent mee te zijn. De horeca kan in deze voor haar niet zo rooskleurige tijden best een ruggesteuntje gebrui ken. Maar Normandische situaties Operatie ging 'een brug te ver' moeten in Arnhem en omgeving voor komen worden en daarom is een spe ciale commissie met onder meer VW- directeur J. Vet uit Arnhem al bezig de zaak in goede banen te leiden. Drama In Arnhem herinnert nog maar vveë- nig aan de operatie Market Garden, het plan van veldmaarschalk Montgo mery om met een kolossaal parachu- tistenleger in combinatie met een ge allieerde opmars vanuit het zuiden de overwinning op het Derde Rijk te forceren en met gezwinde spoed door te stoten naar Berlijn. Het eindigde in een afschuwelijk drama. Op enkele tientallen meters van de Rijnbrug, wasdag De maandag, weet het blad Com fort - dat veel en graag voorlicht over gebruik van gas en water in huis - is in 58 procent van de Nederlandse gezinnen nog altijd de favoriete wasdag. Aan lijnen, droogrekken en molens, op balkons en op de bleek kun je die dag overal in het land wel wasgoed zien wapperen, meestal niet op de hand schoongeboend, want in bijna negen van de tien gezinnen wordt een wasmachine gebruikt Dat heeft Comfort allemaal door het NIPO laten uitzoeken en helemaal gelukkig zijn ze er niet mee. Moet dat nou, dat wassen op maandag? vraagt het blad zich af. Want wat krijg je? Pieken voor de waterlei dingsbedrijven, daardoor noodzake lijke voorzieningen om de grote vraag op één en dezelfde dag aan te kunnen en dus duurder water. Voor die wassende (en niet-wassen- de) watergebruiker natuurlijk. Baden en douchen levert het NIPO heel wat minder problemen op, want gemiddeld gaan we niet meer dan anderhalve keer per week in het sop en dan nog keurig over de week verdeeld ook. Vaker mag na tuurlijk best, als we dan maar niet weer allemaal tegelijk op hetzelfde tijdstip willen. Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kunnen we nu al voorspellen, dat dit ideetje van de Franse mode-ontwerper André Courrèges nooit in de confectie te koop zal zijn: een enkellang ge waad van kronkelende telefoondra den, mooi zwart, mooi krullerig, maar moeilijk om in te lopen zonder ergens te blijven haken. Er moet natuurlijk nog wel een echte jurk onder, dat is duidelijk. mannix Detective Mannix, alias Mike Con nors, moet in het nieuwe t.v.- seizoen zijn beeldbuiskantoor in clusief zijn Peggy voor langere tijd in Los Angeles alleen laten, omdat hij elders in de wereld diverse duistere praktijken krijgt op te helderen. Of hij ook in ons land op jacht naar de misdaad gaat weet Televizier die dit meldt, er niet bij te vertellen, maar Simon (van Collem) heeft in zijn column ('Kolom') wel een ander pikant nieuwtje: de mooie Ratna Dewi, weduwe van de vroegere Indonesi sche president Soekarno, is ge scheiden van miljonair John Bent- ley. 'Ze wordt nu gesignaleerd aan de arm van de Earl of Lichfield, de graaf die iedere twee jaar zijn overjarige Bentley voor een nieuw model verruilt'. De Amerikaan Cornelius Ryan, sehrijver van 'De Langste Dag' en 'Een Brug te Ver',,tijdens een bezoek aan Amsterdam. waar het om te doen was, houdt een eenvoudig gedenkteken er de herinne ring aan levendig. Het is het restant van een der zuilen van het verwoeste paleis van justitie aan de Markt. Op de 17de september trekt de Stille Tocht erheen van hen, die de Slag om Arnhem herdenken. Zondagmorgen 17 september 1944 wor den overal in Engeland speciale^ kerk diensten gehouden ter herdenking van de Battle of Britain, de succesvol le luchtverdedigingsslag van augustus en september 1940. waarmee de RAF de Duitse Luftwaffe haar eerste, vol gens sommigen beslissende, nederlaag toebracht. De dienst in de kathedraal van Canterbury wordt overstemd door het geronk van vele honderden vlieg tuigen. Operatie Market Garden is begonnen. Ongeveer op het zelfde tijdstip preekt ds J. Gerritsen in de Eusebius te Arnhem over Pslam 91: 'Gij behoeft niet te vrezen.De dienst wordt enige malen verstoord door rumoer van vliegtuigen, en hal- vewege valt de stroom uit, zodat het orgel de gemeente niet meer kan begeleiden. Een paar dagen later wordt het prachtige godshuis in puin geschoten. Fouten Aan de'invasie vanuit de lucht nemen meer dan tweeduizend vliegtuigen deel. Ze stijgen op vanaf 22 vliegvel den in Engeland. Ongeveer tiendui zend parachutisten nemen er aan deel. Britten, Amerikanen en ook Po len. Het is de grootste luchtlandingso peratie uit de oorlog. 'De rumoerigste dag sinds D-day' zoals de. Daily Mail het uitdrukte. Voor verschillende zuidelijke steden Eindhoven enz. betekent het de bevrijding. Bij Arnhem echter loopt het offensief van de Eerste Britse Luchtlandingsdi visie dood. Er zijn enkele ernstige fouten gemaakt. Slechts een kwart van de mannen van de luchtlandings divisie 2500 komen bij de te rugtocht veilig in Nijmegen aan. Montgomery's inlichtingendienst had een zich fanatiek verdedigend SS-pant- serkorps wel gesignaleerd, maar schromelijk onderschat. Een tweede fout was dat de parachu tisten, gedropped bij Heelsum, Wolf- heze. Oosterbeek enz., te ver van de brug bij Arnhem terecht kwamen. Het werden negen dagen van vertwij felde gevechten. Bij de genoemde fou- .ten deed zich ook nog het euvel voor van slecht weer, dat de bevoorrading bemoeilijkte. Market Garden is een van de meest tragische mislukkingen uit de tweede wereldoorlog. Over de Slag om Arnhem is al veel geschreven, vooral in Engeland. Ook in Nederland zelf zijn er zeker vijf boekwerken aan gewijd, en voorts is er in tal van andere publikaties aan dacht aan besteed. Dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie is er nog niet aan toe. Ryan, die op het moment nogal ziek is, heeft voor zijn boek 'Een brug te ver' ook contact gehad met het rijksinsti tuut. Dat verschafte hem echter niet zozeer informatie alswel illustratiema teriaal. De verwachting is niet dat Ryan veel nieuwe elementen heeft kunnen toevoegen aan dat wat al bekend was. Over de grote feiten lijkt weinig verschil van inzicht te bestaan. Ryan heeft het van hem bekende procédé gevolgd. Hij heeft niet alleen aan zorgvuldig bronnenonderzoek ge daan, maar ook tal van overlevenden mensen die het zelf meegemaakt hebben geïnterviewd, nder meer geallieerde maar ook Duitse gene raals. Routes Rondom de verschijning van Ryan's boek zal hier en daar het een en ander georganiseerd worden. De mo numenten, die er betrekking op heb ben, worden opgepoetst. In Arnhem wordt een documentaire tentoonstel ling gehouden over Market Garden. Arnhem kan er veel over laten zien. Arnhem was, na afloop, een spookstad geworden. Verwacht wordt dat de tour-operators reizen naar het dramatische gebied zullen arrangeren. Om, zoals gezegd, chaos te voorkomen, haakt de VW in. Zij stelt duidelijk bewegwijzerde routes samen, en zorgt er voor dat de gasten (Engelsen, Amerikanen, ook Polen misschien) goed worden opge vangen. Niet alleen in het komende najaar wordt veel drukte verwacht, ook in de daarop volgende maanden en in de zomer van 1975. 'Een brug te ver' is in het Nederlands vertaald door Ton Stam. Het omvat 576 pagi na's en meer dan honderd illustraties. en hisdaden voor politie en justitie 'adsj verleidelijk kan zijn, het oor te in te leggen in een telefooncen- laarom lijkt het ons verstandig, gebruik ervan niet geheel :n, maar wel aan nauwkeurige 'Aijingen onderworpen is. irkingen zijn vastgelegd in het van strafvordering en ze zijn eta^ streng genoeg om de kans ruik zo niet uit te sluiten, dan gering te maken. Toch laten ite voor de vraag, of er wel ide rekening wordt gehouden gevaar, «dat, als politie en op dit gebied eenmaal volop ig hebben opgedaan, het verle- aftapvergunningen (door de :-commissaris) op den duur een 8.i^-beslissing wordt. Dit zou de die de wet getrokken heeft, ilijk kunnen verruimen. Het daarom gewenst, dat om de maanden per arrondissement bekendgemaakt, hoeveel aftap- e^Bningcn zijn afgegeven. Van de jkJatie van deze vergelijkende cij- ;£hr|- en meer dan cijfers zouden 9.i«et geopenbaard willen zien o'oo^en heilzame preventieve wer- ^•runnen uitgaan. iekse ambassadeur in Den Haag '^fjvanuit Athene, minister Van der dankt voor diens 'onvertnoei- igingen om de normale demo- :he verhoudingen in Griekenland ellen.' Van der Stoel is een van die inders aan wie in eigen land eens domme bemoeizucht is ten: ze zouden Nederland bela- en maken en het schade berokke- ige loor zoals het heette te l2,°i alsof zij vanuit hun kleine landje >a«»t van de wereld wel eens even Van onze weerkundige medewerker Hoewel er dit weekend hier en daar opklaringen tot stand komen is het loei zaak de regenjas niet thuis te laten. De atmosfeer is namelijk onsta biel en hier en daar zal het tot regen en enkele buien komen. Die buien zijn niet mis, zoals wij ook gistermid dag al konden zien. De lucht die nu boven de lage landen en West-Duitsland ligt is vochtig waardoor de hoeveelheid waterdamp aanleiding geeft tot plaatselijk flinke plensbuien. Dat was niet helemaal voorzien, omdat een oceaanfront, toen het nog boven de Britse Eilanden lag iveinig actief was. Vergeleken met Zweden viel er in 'West-Europa toch ook nog weer minder, want Asele en Ostersund in Midden-Zweden kwamen gisteravond reispectievelijk tot 31 en 34 mm en Hjagshult in Zuid-Zweden tot 42 mm. vegen. Met de temperatuur was het in ons land niet zoveel zaaks: 17 tot 18 graden C. maximaal. Londen-HeaUi- row kwam nogal wat hoger met 23 graden. In Finland keerde de zomer met lichte oostelijke wind terug: So- dxmkyld in Noord-F inland maximaal 26 graden. Ook in Frankrijk werd het warmer met tot Parijs en omgeving 25 graden, in Zuid-Frankrijk 28 tot 29 graden. Dit weekend blijft het weer in onze omgeving wisselvallig tussen het nog altijd b'jj de Azoren aanwezige hoge- drukgebped van 1033 millibar en een wat naur het noordwesten bewegende, iets uitdiepende depressie van 992 mb konden vertellen, wat fatsoenlijk poli tiek gedrag is. Het ifc verheugend en bemoedigend, dat hun verzet tegen buitenlands on recht:, in Griekenland wél op zijn juistt waarde is geschat en geprezen woijdt als een (wij citeren) 'verstandi ge' interventie. Weerrapporten van gistermorgen, maximumtemperaturen van donderdag en neerslag tot gistermorgen: max. neer-, temp. slag. Amsterdam regen 17 0.1 De Bilt geh. bew. 18 0.4 Den Helder zwaar bew. 16 1 Luchth. Rtd. regen 17 0.1 Twente zwaar bew. 17 2 Vlissingen geheel bew. 17 0 Zd. Limburg regen 18 1 Aberdeen zwaar bew. 18 0 Athene onbewolkt Barcelona zwaar bew. Berlijn regenbui 17 1 Bordeaux onbewolkt 24 0 Brussel zwaar bew. 18 1 Frankfort holf bewolkt 19 0.1 Genève onbewolkt 22 0 Helsinki regen 21 3 Innsbrtick onbewolkt 20 0.2 Kopenhagen zwaar bew. 20 0 Lissabon half bew. 35 0 Locarno onbewolkt 28 0 Londen regen 21 0.1 Luxemburg licht bew. 17 0.5 Madrid onbewolkt 35 0 Malaga zwaar bew. 28 0 Mallorea onbewolkt 30 0 Mtlnchen zwaar bew. 17 5 Nice zwaar bew. 26 0 Oslo half bew. 22 00 Parijs onbewolkt 21 0 Rome onbewolkt 27 0 Stockholm geheel bew. 18 14 Wenen regenbui 21 1 Zilrich onbewolkt 20 0 Casa Blanca licht bew. 26 0 Istanboel niet ontvangen Las Palmas zwaar bew. 25 0 New York onbewolkt Tel-Aviv onbewolkt 29 0 Tunis onbewolkt 32 0 wind tussen zuidwest en noordwest; lucht en zeewater 17 graden, iets toenemende branding op de Wadden eilanden en in de kop van Noord- Holland. Verdere vooruitzichten: koel en wis selvallig. Er zijn nog heel wat mensen die hun huis in het voorjaar met bezemen keren en dan ook nog eens aan een najaarsschoonmaak beginnen. Er zijn er ook die in het najaar gewoon verhuizen. Dat brengt wel een hoop rompslomp mee, maar je krijgt er dan ook een nieuw, schoon huis voor terug. Een deel van die rompslomp neemt de PTT trouwens over. Want na tuurlijk stuur je Jan en alleman een adreswijziging, maar je kunt niet aan alles en iedereen denken. De post van de mensen en instan ties die je vergeten hebt, die dus na de verhuizing nog in de oude brievenbus zou komen, wordt door de PTT uitgezocht en zelfs nog drie maanden na de verhuizing naar het nieuwe adres doorge stuurd. Dat doen ze tenminste voor iedereen die naar het postkantoor gestapt is, daar een 'verhuisbe richt' heeft gehaald, dat ingevuld heeft en weer teruggestuurd naar het postkantoor. Zo'n verhuisbericht is niets nieuws. Maar wie het een jaartje geleden op het postkantoor haalde, kreeg een heel ander papier in handen. Hetzelfde formaat, dezelf de oranje opdruk, maar met veel witte plekken. Je kon er niet al leen je oude en nieuwe adres en zo op invullen, maar ook of de PTT je verhuizing moest doorge- ven aan de telefoondienst, het ro de kruis, de dienst omroepbijdra gen, de ANWB en nog een paar. Voor dit soort wensen zijn dit jaar wel twee hele kantjes van het verhuisbericht volgedrukt met hoofdzakelijk de namen van post orderbedrijven. Wilt u dus van de firma W. te Z. de gratis folders ook na de verhuizing ontvangen, of op de hoogte blijven van de uitgaven van de boekenclub te R., zet maar een kruisje in het vakje er vóór en het komt in de bus. Om vergissingen te voorkomen staat achter de firmanaam dan ook nog het vignet van het bedrijf, zodat het geheel er enigszins als een reclamefolder gaat uitzien. Maar het is geen reclame, verze kert de PTT; zo is het althans niet bedoeld. Het is een puur zakelijke overeenkomst tussen de PTT en die bedrijven, die op deze manier makkelijk aan de nieuwe adressen van hun klanten-leden-abonnees komen en geen extra kosten krij gen, doordat folders en ander ma teriaal onbestelbaar terugkomen, icant dat betekent een hoop uitzoe- kerij voor zo'n bedrijf. 'Ze treden tot deze PTT-service toe, omdat ze er wel brood in zien op die manier hun adressen op peil te houden', legt onze zegsman uit. En boven dien scheelt het die klanten, leden enzovoorts een kwartje (binnen kort zelfs dertig cent), omdat ze niet apart een adreswijziging hoe ven Ie sturen. Met enige moeite zou je het dus kunnen beschouicen als service van zo'n bedrijf aan de klant en als service van de PTT aan dat bedrijf. Omdat de verhui zende partij dit dienstbetoon gratie krijgt, de PTT niet voor niets toll werken en het geld voor dat werk toch ergens vandaan moet komen, betalen de bedrijven voor de adresveranderingen die de PTT ze toestuurt. Of de PTT daar veel aan verdient, schijnt moeilijk uit een mouw geschud te kunnen wor den, maar 'verlies levert het be paald niet op'. Iedere firma kan zo zijn naam in het verhuisbericht laten afdrukken, want al lijkt het bericht nu helemaal vol, voor uit breiding van deze klantenkring is de PTT best te porrenBij grote belangstellingen wordt het ver huisbericht gewoon dikker. telefoonjurk ren geleden hebben de politie enbaar ministerie in ons land egdheid gekregen om, in rig omschreven gevallen, tele- brekken van vermoedelijke de- af te luisteren. Dit schijnt goed te zijn bevallen. Zo ^Ifs, dat het ministerie van Cen veelvuldiger gebruik van lie afluistermogelijkheden lijkt bevorderen. Het ministerie is ^2Jvan plan zo is deze week o uit een antwoord dat zijn p politieke chef, minister De prtman, op vragen van Kamer- beft gegeven om het open* aisterie voorlichting te ver over de techniek van het legenen die het staatsapparaat erland al machtig en bemoei- genoeg vinden, zijn er onrge- trèj sommigen die van zo'n beifloht rjep wantrouwen kennisnemen. darigen want van anderen* die ij ,ft alleen over de groei vazi de maar ook over die van daag zorgen maken, mag wor- dat ze in dit geval kiezen van de staat.) Zulk verklaarbaar. Het is niet ongebruikelijk aan de volkstelling en ïen voor nieuwe vormen dat de lar opvatting van het alge- laat wegen dan urgers beschouwen als hun i diezelfde privacy kan óók aangetast, als een 'vermoede- "-^linquent' wiens telefoon wordt later niets op zijn kerf- te hebben, grond van zulke mogelijkhe- nu geldende afluistersysteem zou zijn standpunt bo- kunnen verdedigen met een naar het briefgeheim, zou het telefoonverkeer min- beschcrmd moeten worden juiiiaicic belangstellenden dan oe sn':jat ue. iet de i ws. «digi o.ojf var een beantwoording van die- dunkt ons, beginnen met dat de telefoon in onze wereld, met inbegrip van sectoren, een communi- is, dat waarschijnlijk veel wordt gebruikt dan vroe- staan tegenwoordig, de brief, van het telefoongeheim is misdaadbestrijding dan ook ligweg veel nuttiger dan aan- van het briefgeheim, fluisteren van telefonische con- a.'sses is bovendien technisch heel kelijk uitvoerbaar. (Het zou ons xbazen, als er in verscheidene zelfs speciale voorzieningen 'aren aangebracht ten behoeve !t ministerie van defensie. Ons ïschikt immers over een cen- hst, die in tijd van oorlog o.a. heeft, telefoongesprekken af teren. Het zou weinig zin heb- k* zo'n dienst op na te houden, niet in vredestijd voor gezorgd die dienst ook kan wérken.) is het een feit, dat telefoonlij- innen worden afgetapt zonder gesprekspartners daar iets van fo'sp. Een mogelijkheid tot effectie- itrole is er voor de eventueel ilden njet. Het hoeft, gezien ictoren, niet te worden betwij- it het in bepaalde gevallen van en bovendien moeilijk oplos- Arnhem op 19 september 1944 tijdens 'Market Garden', Op de voor grond een Duitse tank. Foto uit het destijds door de gèmeente Arn hem uitgegeven boek 'Arnhem september 1944'. ten noorden van Stockholm. Tussen beide luchtdrukgrootheden in trekken van west naar oost zoals gezegd sto ringen, maar we hadden gisteravond wel de indruk dat de westelijke circu latie op de oceaan nu wat aan kracht is begonnen in tc boeten. Juli brengt vrijwel altijd enkele zo merse dagen. De afgelopen vijf jaar lag dit aantal in het binnenland ceel- al tussen drie en tien. Normaal voor De Bilt is acht, voor oostelijk Bra bant en Limburg negen tot tien. Tot nu toe heeft juli in dit opzicht nog niets laten zien. Wanneer de koele depressies doorgaan met agerèn, zou er dit jaar wel eens een nul voor juli moeten worden aangetekend. In dat geval moeten we terug gaan tot 1960, toen de meeste stations in Nederland ook geen zomerse icarmte boeklen: uitzondering was alleen Wa- geningen ipet 26 graden op de 29-ste juli. Die betvuste natte juli werd gevolgd door een nog nattere augus tus met op de 2de een schade door een windhoos op Schouwen en verder op nu en dan zware buien. In Fries land was die augustus de natste se dert het begin van de waarnemingen in 1839. Vandaag bewolkt met kans op regen of een bui, maar plaatselijk ook op klaringen. vooral in het noordwesten en noorden. Een zwakke tot matige

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7