Athene: eerst Cyprus regelen Werkloosheid ongunstiger Kissinger: actie tegen Nixon zal buitenlands beleid niet beïnvloeden In deze krant Modehuis SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 jrste rede van Karamanlis maakte zwaai H Turkse invasie in Mozambique t spoedig een taire junta Kooreman Zn. SPECIALISTEN IN MASSIEF EIKEN Zogezegd Overleg op Cyprus Twaalfduizend auto's in één jaar gestolen Stijging tot ver boven de 180 duizend dreigt 'Zuidafrikanen moordden dorp in Namibië uit Jongetje vermoord op Terschelling Boersma wil maatregelen Koers gulden niet gewijzigd Nieuwe LeMse Courant J WlLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich Ia ghebleven mijn hart In taghanspoet!" 26 JULI 1974 55ste jaargang no. 96 Voor exclusieve herenkleding Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal W.05 Afd. Bezoreing vanaf 08.30 uur ÏNE (AP, Reuter, UPI) De nieuwe Griekse premier Con- i Karamanlis lieeft in een radiorede verklaard dat zijn rege- de" onafhankelijkheid van Cyprus zal verdedigen met alle it Als het vraagstuk Cyprus zal zijn opgelost zal de regering ndel gaan wijden aan de 'dringendste problemen van Griekenland lanlis zei dat zijn kabinet ver- zal worden met 'nieuwe politie- ers. jachten'. De regering zal geen of partijpolitiek karakter dra- iaar nationaal van aard zijn. Het ijkste binnenlandse vraagstuk, l^j Kramanlis, was het bepalen van f%J|ng van zaken bij de vestiging :n ware en progressieve demo- -zaarin alle Grieken hun plaats irschuwde de Grieken echter Ie gevaren die politieke wijzigin- let zich meebrengen. 'Het over- idium tussen dictatuur en vol- herstel van de democratie is kritiek', aldus de premier. Hij oordeel te zijn dat de Grieken rijpheid nodig hebben. 'Ik gram^rvan overtuigd dat alle Grieken mannen als vrouwen, na de jke beproevingen van de laatste zullen bewijzen dat zij deze, alles noodzakelijke, politieke bezitten en dat zij er op zo'n blijk van geven dat ditmaal :ief de veg naar vrijheid, demo- en welzijn van de natie kan :n geopend', aldus de 67-jarige er. regeling voor Cyprus noemde nanlis een 'nationale missie.' Ka- ïlis zei dat het de eerste taak au§zijn regering zal zijn om 'de fankelijkheid en integriteit' van eh,s 'met al onze kracht' te verde- voor Karamanlis zijn rede hield in het centrum van Athene een ing van 300 Grieks-Cypriotische nten gehouden die leuzen euwden als: 'Oorlog, Oorlog', inland redt ons' en 'Dood aan irken.' De regering Karamanlis heeft gisteren de eerste politieke gevangenen vrijge laten. Van het gevangeniseiland Jaros zijn 47 gevanegnen met vissersboten vertrokken. Bij de groep zijn de voor malige centrum- afgevaardigde Chara- lambopoelos, filmregisseur Woelgaris, dagbladuitgever Psaroedakis, studen ten en diverse communisten. Op Pi raeus kan de werkelijke vrijlating door formaliteiten nog een of twee dagen worden vertraagd. Het totaal aantal politieke gevangenen en gede porteerden wordt op 250 geschat. In Griekenland beginnen ook steeds meer bannelingen terug te keren. Een woordvoerder van George Papan- dreoe heeft gisteren in Athene ver klaard dat deze linkse politicus en voor zitter van de verzetsorganisatie PAK, de Pan-Hellenistische bevrijdingsbewe ging, heeft besloten voorgoed naar zijn land terug tc keren. Uit Italië zijn de Griekse marinekapi tein Nicholas Pappas en 25 beman ningsleden van het schip, dat vorig jaar tegen de junta een muiterij be gon en naar Italië was gevaren terug gekeerd. Pappas zei dat hij zich de 'gelukkigste man in de wereld' voelde. Turks telegram De Turkse premier Bulent Ecevit heeft premier Karamanlis gisteren een gelukstelegram gestuurd. Ecevit zei dat hij 'ervan overtuigd was dat dit een nieuw tijdperk en vrijheid in uw gebied zal inluiden.' 'Vanaf de dag dat ik mijn functie aanvaardde is het de oprechte wens van mijn regering Zie verder pagina 6,4e kolom 9. iSEL (UPI) Van meldingen 'ijksi de afgelopen periode herhaalde- lvan NAVO-zijde in Brussel en TTT ington zijn gemaakt dat de Ame- Ne ise en Europese NAVO-partners anieus hebben samengewerkt om Awestie Cyprus op te lossen klopt steek. De Amerikaans-Eruopese »ia, voor zover die er al was, 25 c aan het begin van de staats- !0 cl op Cyprus ineen. Slechts een eg ing in de Amerikaanse politiek 18-1! s Cyprus maakte tenslotte sa- 1 erking weer mogelijk. Dit heeft orrespondent Richard Long- M van Europese diplomaten in de Hfeche hoofdstad vernomen. Vol de diplomaten hebben de Euro- ept. NAVO-partners tussen 15 en 20 j o le Atheense junta verweten dat jaa ïeks ADVERTENTIE schuld van de crisis op Cyprus Be VS wilde echter de positie nisc Griekenland versterken en voer- itie. de strategie van het kalmeren ginjhirkije in plaats van pressie op dba ie uitoefenen. Maar na de Turk- sUa asie op 20 juli wijzigde Washing- majiaar beleid en begon zij zich de Westeuropese NAVO-part- te scharen. Stijl en periode meubelen NIEUWE RIJN 9 - LEIDEN TELEFOON 01710-23261 eetkamertafels eetkamerstoelen salontafels t.v.-kasten wandmeubelen ie broodkasten ie dekenkisten NU OPRUIMING toonkamermodellen Donderdagavond koopavond geen filialen :ON (UPI, AP) Mozambi- deu^krijgt, evenals in Angola een ire junta in plaats van een gou- ur-generaal, zo heeft Almeida cht s, de Portugese minister voor de eese gebiedsdelen gisteren in een jesprek met het blad 'Diario de ias' meegedeeld. Volgens de mi- zelf ook wat )r de kost aan dc hand van vier illustraties beroepen. Bewaar deze tot mor- i kunt er dertig gulden mee ver- Plaatselijk regen Vandaag Van het westen uit toenemende bewolking met plaatselijk regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuid- weste'ijke wind. Maximumtempe raturen ongeveer 18 graden. Morgen en overmorgen: zonnige perioden, ook enkele buien en aanhoudend koel. Zon op: 4.53 onder: 20 39 Maan op: 15.29 onder: 23.51* H In Genève zijn gisteren de onderhandelingen begonnen over Cyprus. Eerder op de dag waren de gesprekspartners in de Zwitserse stad aangekomen. Ook dc Turkse minister van buitenlandse zaken Turan Gunes arriveerde daar, waar bij hij vertelde dat zijn regering blij was dat in Athene nu een burgerrege ring de kwestie Cyprus in handen heeft. (Zie verder buitenlandpagina). WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Henry Kissinger, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, beeft gisteren verklaard dat liet op gang brengen van ecu afzettingsprocedure tegen Nixon niet van invloed zal zijn op bet buitenlandse beleid van bet Witte Huis. 'Ik heb altijd gezegd dat het beleid in de buitenlandse politick in het natio naal belang wordt gevoerd op basis van beide partijen en met algemene steun van het Congres. En de presi dent zal zijn buitenlandse beleid als altijd blijven voeren'. Uit Kissingers uitlatingen zou kunnen worden opgemaakt dat hij een afzet tingprocedure tegen Nixon verwacht. Volgens waarnemers is Kissingers uitspraak niet direct gunstig voor Nixon nu Congresleden die even tueel over Nixons afzetting moeten stemmen in elk geval weten dat er met impeachment niets verandert op buitenlands politiek terrein, waar Washington de laatste tijd de meeste successen heeft geboekt. Watergate-aanklager Leon Jaworsky heeft na de historische beslissing Van het Hooggerechtshof van woensdag de districtsrechter John Sirica, die Wa tergate behandelt, verzocht Nixon be vel te geven binnen tien dagen de 64 geluidsbanden en documenten te over handigen. Nixon had dit geweigerd maar het Hooggerechtshof had Sirica en Ja- nister moeten de junta's in de twee Portugese gebieden de vrede bewaren. Wanneer de junta in Mozambique geïnstalleerd zou worden werd niet ■meegedeeld, maar volgens de minister zou dit spoedig zijn. De junta voor Angola werd al eerder aangekondigd en het hoofd ervan, vi- ce-admiraal Antonio Rosa Coutinho, het jongste lid van de militaire junta in Portugal, is gisteren naar de Ango lese hoofdstad Loeanda gevlogen. Als die mensen er anders over denken moeten ze maar op partij congressen komen. Reactie-PPR-Kamerlid Van Gnrkum op NIPO-enquèle over de NAVO. Voor 200 miljoen levensmiddelen 'zoek' in winkels Van een verslaggever UTRECHT Dit jaar zal naar schatting voor zo'n tweehon- derdtniljocn gulden aan levens middelen in de winkels 'zoek' raken. Tien procent van die twcehonderdmiljoen verdwijnt in de levensmiddelenwinkels door breuk, indroging en be derf, twintig procent door ver keerde prijzen en onjuiste kas sa-aanslagen. ook twintig pro cent door diefstal door perso neel, dertig procent door dief stal door klanten, vijftien pro cent door bedrog door le veranciers en vijf procent door onder meer administratieve fraude. Dc uitgeverij van het vakblad 'Het ievensmiddelenbedrijf' houdt op 2 oktober, 22 januari en 19 maart studiedagen om de ondernemers in deze branche te helpen bij de strijd tegen deze 'lekken'. Advocaat tijdens pleidooi bestolen Van een verslaggever DEN HAAG Een dief heeft deze week kans gezien zijn slag te slaan in het gebouw van de rechtbank in de Jan van Nassaustraat in Den Ilaag. In de togakamer haalde hij driehonderd gulden uit het colbertjasje van een advocaat die juist in dc zittingzaal voor een verdachte vrijspraak vroeg voor een ten lasie gelegde pn- ng lot afpersing Van een verslaggever DEN HAAG Vorig jaar zijn er in ons land naar ruwe schatting twaalf duizend auto's gestolen. On geveer achtduizend daarvan zijn la ter teruggevonden. Dit heeft minister Westerterp mee gedeeld in een nota over de voor gestelde wijziging van de wegenver keerswet Ean van de voorstellen is de uitgifte van de derde deel van het kentekenbewijs, dat zichtbaar in de auto meegevoerd zal moeten worden. De aantrekkelijkheid van diefstal van een In het motorrijtuig achter gelaten kentekenbewijs neemt in het voorgestelde systeem volgens de mi nister sterk af wegens de onmoge lijkheid tot overschrijving. Thuis kan een kopie van deel drie van het kentekenbewijs worden be waard, wat voorkomt dat een ge stolen compleet kentekenbewijs op naam van een andere dan de recht hebbende kan worden gesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) bereidt nieuwe maatregelen voor om meer mensen aan werk te helpen. De werkgelegenheid in ons land ontwikkelt zich zeer ongunstig. Het aantal werklozen zal, als deze ontwikkeling zich voortzet, stijgen van ruim 140 duizend nu tot ver boven de 180 duizend in het najaar. Minister De Gaay Fortman, die premier Den Uyl vervangt, sprak gisteren zelfs van een aantal van 200 duizend werklozen. worsky ui het gelijk gesteld. Het Witte H^iis heeft nu gezegd dat de overdracht van de banden tijd zal vergen omdat de zaak eerst moet worden geregistreerd en geclassifi ceerd. Jaworsky wil daartoe tien da gen tijd geven. In Washington is .le juridische com missie van het Huis van Afgevaardig den de tweede ronde van het openba re debat begonnen over Nixons even tuele 'impeachment' (het op gang brengen van de afzettingsprocedure). Elk van de 38 commissieleden mag zijn opvatting een Kwartier lang uit dragen, gevolgd door de Amerikanen via radio en tv. In de eerste ronde zijn elf leden aan het woord geweest, waarbij diverse sprekers weinig lovende woorden voor Nixon ter berde brachten. Aan het Zie verder pagina 6, le kolom STOCKHOLM (UPI) De Zweedse free-lance journalist Per Sanden heeft meegedeeld dat Zuidafrikaanse soldaten enige tijd geleden een dorp met de grond gelijk hebben gemaakt en 105 Afrikanen vennoord in Na mibia, het voormalige Zuidwest- Af rika. Sanden heeft verteld dat hij met de enige overlevende van de slachting heeft gesproken. Hij heeft een film getoond die op dc plaats van het bloedbad zou zijn opgenomen. De Zweedse kijkers krijgen een grasvlak te te zien. waarop eens het dorp had gestaan, waarbij duidelijk tenminste vijf menselijke schedels zichtbaar wa ren. Het bewuste dorp lag volgens de journalist in het distrct Kalonga in d«. Caprivistrook. in het uiterste noordoosten van Namibia. Sanden had ook een gesprek met de overlevende op de film. De 44-jarige man, die Aaron werd genoemd, zei dat de Zuidafrikaanse militairen het dorp waren binnengetrokken op zoek naar guerrilleros van de SWAPO, die een onafhankelijk Namibia bevechten. Alle dorpelingen werden opgejaagd en moesten in het gelid gaan staan. Aa ron kreeg van een soldaat te horen wat er ging gebeuren, waarop hij de benen nam. Zijn vrouw en kinderen overleefden het niet. Alle lijken wer den met benzine overgoten en in brand gestoken. 'In totaal werden 105 dorpelingen gedood', aldus Aüron. Later zou de overlevende nog zijn aangehouden en gefolterd om inlichtin gen over de SWAPO te krijgen. De Zweedse journalist heeft meege deeld dat hij volgende maand als getuige zal verschijnen op een hoor zitting van een VN-commissie over N imibia, dat door Zuid-Afrika nog steeds als zijn mandaatgebied wordt beschouwd. De VN hebben eerder het mandaat- schap over dit gebied aan Zuid-Afrika ontre men W-ar daar trek' Pretoria /.ich niets van aan. Minister Boersma heeft zijn zorgen gisteren in de ministerraadvergade ring uiteen gezet. Zo spoedig moge lijk, in een extra vergadering op 13 augustus als de ministerraad weer voltallig is, wil hij daar concrete maatregelen om de werkgelegenheid te verruimen aan de orde stellen. De ministerraad zal dan op 23 augustus over de nieuwe plannen moeten be slissen. Van die maatregelen en van het verloop van de conjunctuur zal afhangen of de werkloosheid inder daad tot boven de 180 duizend zal stijgen. Volgende week zal overigens al een eerste maatregel worden afgekondigd. Het gaat hierbij om een nieuw scho lingsproject dat drs. Boersma met werkgevers en werknemers heeft op gesteld. Het gaat daarbij met name om scholing en herscholing van werkne mers die in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven geen emplooi meer kun nen vinden. Over de werkloosheidsproblemen zegt minister Boersma deze week in het Van een verslaggever TERSCHELLING In het bos van West-Terschelling is gistermiddag het lijk gevonden van een tienjarig Jonge tje. Het kind, afkomstig van Terschel ling, blijkt door messteken om bet leven te zijn gebracht. De veerboten, die juist waren vertrokken werden per radio teruggeroepen om de even tuele dader op te sporen. Een onder zoek door de politic gisteravond laat, nadat de passagiers van belde veer boten waren verhoord, heeft nog niets opgeleverd. AR-blad Nederlandse Gedachten: 'Werkloosheid is geen eenvoudig pro bleem om te bestrijden. Het aanbod van personeel is weliswaar groter dan de vraag, maar in sommige onderde len van de arbeidsmarkt is dit juist andersom, met name bij geschoolde en half-geschoolde functies en voor minder aantrekkelijke functies waar voor wij dan buitenlanders moeten aantrekken. Daarom moet de werk loosheid meer gericht worden bestre den en een van de belangrijkste hulp middelen is het scholingsproject. Ver der zal de arbeidsbemiddeling meer geïntensiveerd worden, aldus drs. Boersma in Nederlandse Gedachten. Vanaf 1972 hebben achtereenvolgens de kab inetten Biesheuvel en Den Uyl in totaal rond dc tweemiljard gulden uitgetrokken om de werkloosheid te bestrijden. In dat kader werd in mei van dit jaar nog 150 miljoen aan werkgelegenheidsprojecten besteed. Met die twee miljard zijn in totaal negenduizend man een werk gehol pen. Vraag aan NKV-voorzitter W. Spit of het stijgende aantal werklozen feite lijk niet betekent dat die werkgele genheidsprogramma's van de regering mislukt zijn. W. Spit: 'Dat middel is met geschikt om dc kwaal te bestrij den. dat lukt niet via het creëren van aanvullende werkgelegenheid. Onze economie verkeert in een aanpassings proces. Door veroudering van bepaal de industrieën, zoals de textiel, gaan er arbeidsplaatsen verloren. Je moét dus andere werkgelegenheid gaan creeën, nagaan of er markten te vin- Een beduusde natie Jammer danmaar tcij hadden u eergister al ge waarschuwd, het hoofd koel te houden. Athene juicht niet. De Grieken zitten nog wat beduusd te kijken naar de onverwacht uitgebroken vrijheid waar ze geen hond voor hoefden uit te steken. Nou ja. Alles went, moet u maar denken. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AUONNEE NAAM: STRAAT GIRO: I'LAATS Wenst abonnement op: TKHllW UE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DO KOTS DAGIILAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Een 'post/egel is niet nodig. Si hrijf op de enveloppe: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. II. J. van Zuthcm. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap -I- brlefpa- papier en pen). Die betalen wij. Chr. Pers. aniuoordnuninier 2792. A'dvm. den zijn voor produkten waar veel manwerk in gaat zitten, bijvoorbeeld in de dienstensector'. 'De regering heeft tot nu toe geprobeerd de werk gelegenheid te bevorderen door te globale maatregelen. Het bedrijfsleven kan wel meer gaan investeren maar dat gebeurt niet altijd daar waar het het hardst nodig is en op de juiste manier. Als bedrijven machines gaan kopen of werkgelegenheid verschaffen in gebieden van ons land waar dat minder hard nodig is, lost dat de zaak niet op. Het gaat vooral om arbeidsin tensief werk in het Noorden en het Zuiden van ons land. De werkloosheid van 140 duizend man nu vinden wij al veel te veel. Het is voor ons probleem nummer één', aldus de heer Spit. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering is niet van plan de koers van de Nederlandse gulden te wijzigen. Volgens minister De Gaay Fortman, nu minister presi dent-ad-interim. is er geen enkele re den tot ingrijpen. De afgelopen dagen is er een sterke .speculatieve vraag naar de Nederland se gulden in verband met geruchten over een op handen zijnde opwaarde ring geweest. In een verklaring van minister Lubbers, die tijdelijk minis ter Duisenberg van financiën ver vangt, staat dat deze speculaties rond de gulden worden opgevangen door een interventiemechanisme dat tussen enkele Europese landen is overeenge komen. Deze landen waartoe ook Ne derland behoort, zweven gezamenlijk met hun valuta ten opzichte van de rest van de wreld. Aan deze monetai re samenwerking, waarmee oneven wichtigheden kunnen worden opge vangen, hecht Nederland grote waar ds. Al eerder deze week verwees mi nister Van der Stee (landbouw) de geruchten over revaluatie van de gul den als 'fabeltjes' van de hand. Binnenland WDH boos over arrest militairen in Suriname 5 Rattengeheugen ging veertien dagen terug 5 Buitenland Blanken in Angola lokten onlusten uit6 Kerk Conferentie in Lausanne: aandacht zendingstaak 2 Sport Europees record Enith Brigitha 9 Lezers schrijven j Nieuwe boeken j Radio en tv 4 Puzzel 4 Strips, feuilleton 4 Commentaar 7 Dichtbij en verder7 Weer. oproep toeristen 7 Familieberichten 8 Beurs 11 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1