varamanlis laat ;evangenen gaan Nixon zal zijn bandjes geven Bijna ontsnapt op manier van Hugo de Groot In deze krant TOYOTA-DEALER RIJNSBURG GtRAGE B'JfMAN B.V. I mstantijri hoopt op terugkeer ogezegd Con e zelf ook wat T3)or de kost Van Huiten vraagt PTT-directie om spreid'ngsraeport Hooggerechtshof laat president vallen Rechtstreeks van importeur Alleen bij J.V.URKbv Nederlandse Bank steunt D-mark en Zweedse kroon Toeristen uit Athene terug OPEN HAARDEN SCHOUWEN BOEKEE Ruim 100.000 huizen leeg E«»n ongelukkige «situatie Nieuwe JLeidlse Courant „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenepoet!" DONDERDAG 25 JULI 1974 voor en omgeving IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12.02 per maand, pei kwartaal j v. 05 Aid Be/oi-ui.g var-al OS 30 uur Rijnsburg - Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. IOSTERBEEK Een 21-jarige ongcman, die gedetineerd is in de eugdgevangenis in Zutphcn, is er isiermiddag bijna in geslaagd te ntsnappen op de manier waarop ngeveer drie en een halve eeuw jeieden Hugo de Groot uit het slot .oevestein wist te ontkomen, laakte de grote rechtsgeleerde in- lerlijd gebruik van een boeken- list. de jeugdige gevangene be- liende zich gisteren van een was- iand. Ivcn voordat de wasmand gisteren ekelijkse vuile was in dc ge- rt-h 'vcn Ie w< vangenis kwam ophaien, kroop de gedetineerde jongeman tussen de in de mand gelegde vuile overhem den. De mand werd in de auto geladen en de 'verstekeling' maak te tussen de andere wasmanden do tocht naar Oosterbeek, waar de wasserij gevestigd is. Bij de aankomst in Oosterbeek ver liep echter niet alles naar wens voor de gevangene. Chauffeur B. Grift von de wasmand bij het uit laden opmerkelijk zwaar en ontdek te ook plotseling dat 't deksel ervan begon te bewegen en er 'n hoofd te voorschijn kwam. De chauffeur had onmiddellijk door dal hel hier een poging lot ontsnapping betrof: hij ging direct op het deksel van de wasmand zitten, terwijl hij om hulp riep. De jeugdige gedetineer de bleek echter sterk genoeg om dc chauffeur opzSJ te duwen en zich zodoende te bevrijden. I)e jongeman zette het op een lopen, maar zijn vrijheid was niaar van korte duur. Samen met de chauffeur zette de inmiddels gea larmeerde Oostcrbeekse politie een zoekactie in en een kwartier later kon de ontsnapte al in de kraag gegrepen worden: hij liep rustig te wandelen op dc Utrechtseweg. Weer korte tijd later was hij al weer op transport gesteld naar Zutphcn. Dc directeur van de jeugdgevange nis noemde het niet onwaarschijn lijk dat de jongeman is geïnspi reerd door een twee dagen geleden vertoonde Duitse tv-film, waarin de ontsnapping van een gevangene in een wasmand centraal stond. I1ENE (AP, Reuter, UPI) Het nieuwe Griekse kabinet van istantin Karamanlis, dat gisteren is beëdigd, heeft algemene lestie afgekondigd voor alle politieke gevangenen. Voorts is de iting bevolen van bet gevangeniseiland Jaros. regering Karamanlis heeft giste lvoorts aartsbisschop Makarios 'de »zen president van Cyprus' ge- Fd. aan het kabinet van Karamanlis jevoegde minister Panayotis ibrias heeft gisteren meegedeeld alle personen worden begenadigd wegens politieke misdrijven zijn Iiordeeld. Voorts krijgen alle per en die hun Griekse staatsburger- bp is ontnomen deze weer terug, mier Karamanlis zal deze maatre- in vandaag zelf via radio en tv be- dmaken, aldus Lambrias. 1963 na een meningsverschil met ko ning Paul, de vader van Constantijn. De Griekse vorst heeft gisteren een gesprek gehad met koningin Elizabeth van Engeland op Buckingham Palace na een onderhoud met de Engelse minister-president Harold Wilson. Stormachtig ;oning Constantijn van Gricken- I, die op het ogenblik als balling in den woont, hoopt spoedig naar ikenland te kunnen terugkeren. De Constantijn zei dat hij over de van de junta 'd'iep tevreden' was. Athene waren gisteren nog geen delijke aanwijzingen voor een te keer van Constantijn en zijn Deen vrouw koningin Annemaric, maar ieuwe regering Karamanlis 'dt omschreven als 'royalistisch'. 1 is het nog de vraag of er grond- :telijke problemen bestaan voor terugkeer van Constantijn. Overi- ls kan Karamanlis geen vriend van koninklijke familie worden ge- rver md. Hij verliet Griekenland in VOO uitspraak van het Hoogge- ihtshof rekent af met de be- döfeglijke voorstelling dat de isident van de VS boven de indwet en het recht staat. Ik loof dat het besluit van het Hof /an de gezondste in de ge- uedenis van het land is'. Sam Ervin, voorzitter van de Senaatscommissie die Water gate heeft onderzocht. IING radio verdient een betere be- ïdeling. Mr. M. G. van der Kaa, pro grammaleider van de NCRV- radio. Flinke zonnige perioden en op jdc meeste plaatsen droog. Meest 'matige wind uit west tot noord- Iwest. Maximumtemperaturen: [omstreeks 19 graden. Morgen en overmorgen: (Perioden met regen, ook opkla ringen en weinig verandering in ^temperatuur. zon onder: 20.42 Maan op: 13.04 Morgen zon flp: 04.50 maan onder: 22.51 aan dc hand van vier illustraties beroepen. Bewaar ze lot zaterdag, kunt er dertig gulden mee verdic- Gisteren al is de nieuwe regering van premier Karamanlis in Athene beeë- digd. Da nacht daarvoor was hij storm achtig teruggekeerd uit zijn balling schap in Frankrijk. Tot minister van buitenlandse zaken is iGeorge Mavros benoemd, een vooraanstaand politicus uit het midden. Vandaag nog zou hij naar Genève vertrekken voor de drie- landenconferentie over Cyprus. Ver der legden in hel parlementsgebouw gisteren de ambtseed af: Xenephon Zolotas (economische coördinatie), lEvangelos Averoff (defensie), Takis Lambrias (onderminister voor pers en voorlichting), John Pesmatzoglou (fi nanciën), Nicholas Louros (onder wijs), Solon Ghikas (openbare orde), Constantine Papaconstantinou (justi tie), George Rallis (binnenlandse za ken), Constantine. Tsatsos (cultuur en wetenschappen), Andrac Kokevis (So ciale zaken). Binnenkort zullen de vacante plaatsen worden opgevuld. Het "zullen waarschijnlijk allemaal burgers zijn. Lente ingetreden Nu de lente in Athene lijkt te zijn ingetreden keren vele bannelingen naar het land terug. Onder hen zijn Mikis Theodorakis, de beroemde musi cus wiens muziek weer mag worden gespeeld, Melina Mercouri, de zange res en de kranten-uitgeefster Pielen Vlachou. De perscensuur in Grieken land is opgeheven. Drie tot dan toe verboden kranten kwamen gisteren met nood-edities op straat. De vreugde over de val van de junta duurde gisteren in Athene onvermin derd voort Haat keerde zich tegen de militairen en tegen de vertegenwoordigers van de junta. Brigade-generaal Stylianos Pattakos, vice-premier onder Papado- poulos en één van de drie leiders van de militaire staatsgreep van 1967, werd op straat door voorbijgangers aangevallen toen hij op een parkeer plaats in het centrum van Athene in zijn auto stapte. Men trapte en spuw de naar hem en wierp hem scheld woorden naar het hoofd. Toen de generaal de benen nam rende de me nigte achier hem aan en greep hem vast. Het lukte hem tenslotte zich te bevrijden en er in zijn auto vandoor te gaan. Ook ledei. van de geheime politie en van de militaire politie die door de mensen op straat werden herkend, werden uitgejoeld en be schimpt. Geüniformeerde politie Zie verder pag. 6, le kolom. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten wil van de di/ecteur-generaal van de PTT vóór LJ september een rapport over de spreidingsmogelijkhe- den voor de centrale directie van de PTT. Zoals oekend wil de regering de centrale directie naar Groningen en Leeuwarden verplaatsen. Het rapport behelst t»ee studies. De eerste betreft de vraag of de héle centrale directie, of althans een groot deel daarvan, kan worden overge plaatst. De tweede studie behelst de vraag hoe met een zo groot mogelijke vrijwilligheid als uitgangspunt een ef fectieve bijdrage tot de spreiding kan worden bereikt. In da', geval zou de spreiding mede kunnen bereikt door het scheppen van nieuwe arbeidsplaat sen en het overplaatsen van nieuwe sterk-groeiende die.nst-nnderdelen. Zo als bekend heeft dc regering onlangs, nadat de anibtenar«>nurganisaties be denkingen hadden g-m' toegezegd ge dwongen overnlaaNipgen zoveel moge lijk te .'.uilen versnijden. De actie groep protesterend- PTT-vrouwen heeft opnieuw een brief naar minis ter Gruyters gesiuuiq, naar aanlei ding van diens uit.lttingen tegenover de commissaris van de koningin in Groningen, dc heer Toxrvpeus, dat dc regering vasthoudt aan de spreidings- planncn. WASHINGTON (AP, Reuter UPI) President Nixon zal de 64 geluidsban den waarop gesprekken tussen hem en zijn medewerkers zijn vastgelegd, ter beschikking stellen. Nixons advocaat James St. Clair heeft dat om midder nacht meegedeeld. Do bekende Griekse componist Mikis Theodorakis, die al jaren in vrijwillige ballingschap leefde, is gisteravond onder groot enthousias me in Athene teruggekeerd. (ADVERTENTIE) CHERNY-pianos WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIK A-piano'S WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. SINDS 1898 Westersingel 42. ROTTERDAM telefoon (0.10) 36 35 00 Dagelijks geopend van 9-6 uur. Vrijdag koopavond van 7-9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechnpr, Rich. Weber. Gulden zou revalueren AMSTERDAM De speculatieve vraag naar de gulden heeft zich giste ren in versterkte mate voortgezet op geruchten dat de Nederlandse rege ring de gulden zal revalueren. Uitein delijk moesten de meeste buitenland se betaalmiddelen ten opzichte van de gulden terrein prijsgeven, met name de dollar, het pond sterling en de Duitse mark. Om te voorkomen dat de valuta's beneden hun officiële vloer kwamen, moest de Nederlandsehe Bank volgens valutakringen voor bijna honderd mil joen aan marken en voor ruim 22 miljoen aan Zweedse kronen kopen. Dc als sterk bekend staande mark werd de hele dag verhandeld rond een punt, waarop de Nederlandsehe Bank verplicht is in te grijpen tenein de een verdere daling te voorkomen. De geruchten over een revaluatie van de gulden staken dc kop op toen vorige week zaterdag een delegatie van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) er bij de Nederlandse regering op aandrong de gulden te revalueren. Dit in verband met de uiterst gezonde betalingsbalans en de als gevolg daarvan aanwassende devie zen reserves. (ADVERTENTIE) 'Compleet gekkenhuis' Van een verslaggever SCHIPHOL Nauwelijks bekomen van de overweldigende indrukken op gedaan bij het verdwijnen van het kolonelsregime, zijn gisteren in een KLM-lijntoestel enkele tientallen Ne derlandse vakantiegangers op Schiphil uit Athene teruggekeerd. In het holst van de nacht stonden zij in een opgepakte, uitzinnige menigte van Grieken, die op het vliegveld van Athene de nieuwe premier Karaman lis en onvergetelijk welkom bereid den cn hem als een bevrijder van het land in haalden. 'Het was een compleet gekkenhuis', aldus de 49-jarige J. F. Steinmetz uit Amstelveen, technisch employé van de KLM, die met vrouw en kinderen 'tien dagen lang in een pension aan de rand van Athene had gelogeerd. 'Wij kwamen dinsdagmiddag terug van het strand en in de bus luisterden de passagiers naar het nieuws uit een transistor. Toen werd blijkbaar de val van de kolcnels' aangekondigd en dat konden de mensen haast niet verwer ken. Sommigen schenen het niet te geloven, anderen waren wild van vreugde'. Uit Japan In al die drukte landde in het holst van de nacht het eerste KLM-toestel op het vliegveld van Athene. Het toestel kwam uit Tokio met ongeveer 150 Japanse reizigers, die in Athene uitstapten om hier hun rondreis door Europa te beginnen. In hun plaats kwamen er met enkele tientallen Ne derlandse vakantiegangers ook vele buitenlanders aan boord, die tijdens de gebeurtenissen van de afgelopen dagen in Athene waren gestrand. Gisteravond kwam op Schiphol een Caravelle van Transaria aan met aan boord honderd vakantiegangers van de reisbureaus Neckermann en Belair, afkomstig van Rhodos. Het betrof voornamelijk toeristen, die al eerder hadden moeten terugkeren, maar nrg op het eiland moesten blijven, totdat het vliegveld weer werd opengesteld. llijswjjksetveg 282 Den Ilaag Telefoon 642142 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gralis op aanvraag. 'Ik ben zeer teleurgesteld over de be slissing van het Hooggerechtshof, maar ik respecteer en aanvaard het besluit en ik heb mijn advocaat opdracht ge- gegeven alle maatregelen te nemen die tegemoet komen aan de eisen van het Hooggerechtshof', aldus Nixon in een verklaring, die door St. Clair in een radio- en televisierede werd voor gelezen. St. Clair zei wel dat de procedure tijd 'zal kosten' en gaf geen aanwijzingen wannéér de banden zullen worden overhandigd aan het Hooggerechtshof. 'De president heeft altijd een groot geloof gehad in de wetten', zo zei St. CClair, die hiermee een einde-maakte aan voorspellingen dat de president zou aftreden omdat door de uitspraak van het Hooggerechtshof duidelijk was geworden dat het Amerikaanse staats hoofd niet boven de wet stond zoals hij zelf steeds had voorgegeven. Het Hooggerechtshof onder leiding van opperrechter Warren Earl Burger in een historische beslissing bepaald dat Nixon alle 64 bandopnajnes en de documenten moet vrijgeven over Wa- tergate-gesprekken met zijn medewer kers. Deze waren opgeëist door rech ter John Sirica, die zich speciaal met de Watergate-affaire bezig houdt. Het Hooggerechtshof heeft voorts Nixons argument van de hand gewe zen dat alleen de president kan beslis sen welke gegevens ter beschikking zullen worden gesteld voor de gerech telijke procedures. Ook Nixons argument dat de Water gate aanklager Leon Jaworski de di recte ondergeschikte van de president is werd volkomen afgewezen. Het Hooggerechtshof heeft geweigerd een uitspraak te doen over Nixons klacht dat een grand jury een presi dent in functie heeft betiteld als 'niet aangeklaagde mede-samenzweerder'. De uitspraak van het Hooggerechts hof, die kwam vlak voordat vannacht in de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden een open baar debat begon over Nixons eventu ele afzetting, betekende een zware poli tieke slag voor Nixon. Volgens waar nemers zou de uitspraak kunnen bete kenen dat leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, die weifel den of tegen Nixons afzetting waren, nu toch nog zullen besluiten zich tegen de huidige president te keren. Watergate-aanklager Leon Jaworski verliet gisteren met een brede lach op het gezicht het Amerikaanse Hooggerechtshof. Het Hof stelde Nixon in het onge lijk en Jaworski, die een reeks Watcrgatc-bandeu cn documenten ails bewijs materiaal had opgeëist, in het gelijk- Bandjes Met de banden en documenten kan mogelijk het sluitende bewijs wor den geleverd van Nixons direc te betrokkenheid bij de organisa tie van de Watergate-inbraak (het gebouw van de Democratische partij) dan wel het in de doofpot stoppen en doen uitbetalen van zwijggeld aan de inbrekers en hun medeplichtigen. Een tweede mogelijkheid zou zijn dat Nixon ook de uitspraak van het Hoog gerechtshof aan zijn laars lapt. Maar dit zou. aldus waarnemers, vrijwel zeker leiden tot zijn afzetting door het Congres (Senaat en Hiiis van Afgevaardigden). Na het openbare debat in de juridi sche commissie van het Huis van Afge vaardigden. dat door radio en tv in de VS wordt uitgezonden, zal een aanbe veling worden gedaan aan het Huis van Afgevaardigden of Nixon wel of niet voor afzetting moet worden voor gedragen. Als -het Huis van Afgevaar digden daarna zou besluiten tol 'im peachment', komt de zaak in de Senaat. De Senaat, waar Nixon dan in de beklaagdenbank moet verschijnen, kan daarop bij tweederden meerderheid tot Nixons afzetting als president be sluiten. Senator Sam Ervin. de voorzitter van de Senaatscommissie die Watergate heeft onderzocht, heeft gisteren ver klaard dat de uitspraak van het Hoog gerechtshof afrekent met de bedrieg lijke voorstelling dat dc president van de VS boven de grondwet en het recht staat. Ik geloof dat het besluit van het Hof een van de gezondste in de geschiedenis van het land is'. In half jaar vijf procent gestegen DEN HAAG In ons land waren op 1 april ruim honderdduizend huizen (lOO.oOO) onbewoond. Van dat aantal waren er 10.100 niet geschikt voor bewoning. Van de ruim negentigdui zend onbewoonde huizen die wél ge schikt voor bewoning zijn, zijn er 71.900 eerder bewoond geweest, maar 18.500 nog nooit. Het aantal onbe woonde huizen dat wél voor bewoning geschikt is, is sinds 1 oktober 1973 met 4,500 toegenomen (of: met ruim vijf procent). Dit is gebleken bij een onderzoek naar leegstaande woningen. In het Noorden van ons land stonden er op 1 april vijftienduizend voor bewoning geschikte huizen leeg, in het Oosten 13.100, in het Westen 46.700 en in het zuiden 15.600. De president van Amerika kan niet bepalen dat de Amerikaanse wet niet geldt voor de president. Gelukkig is het land dat rechters nodig heeft om zoiets vast te stellen. Wij blijven de ontivikkelingen bekommerd volgen. Kijkt u mee? Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AHONNEE NAAM: STRAAT: CIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. Q NIEUWE l.EIDSE CRT. Q DOUDTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwarLaal Opgegeven door: Naam: Adres: I'lauU LK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. IL J. van Zulhern. Ge/.ellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa pier en pen). De uitspraak van het Hooggerechts hof, waarin ook de drie door Nixon benoemde rechters zich tegen de pre sident hebben gekeerd, werd bekend gemaakt door opperrechter Warren Earl Burger., Burger verklaarde: 'Wij zijii tot de slotsom gekomen dat het aanspraak maken van privileges zijn grondslag slechts vindt op een veral gemeend belang hechten aan geheim houding als het gaat om opgeëist materiaal voor gebruik in een straf rechtelijk proces. Dit mag niet preva leren boven de fundamentele vereis ten van de noodzakelijke rechtsgang in de rechtvaardige uitvoering van het strafrecht.' Met deze wat ingewikkelde zinsnede werd Nixons argument uit handen geslagen dat de president 'het privile ge van de uitvoerende macht' heeft en dat onder meer medewerkers van de president op grond van hun 'ver trouwelijk werk' konden weigeren voor parlementaire commissies te ver schijnen, maar ook dat bepaald be wijsmateriaal kon worden achterge houden. Jaworski Op de vraag of Watergate-aanklager Leon Jaworski als ambtenaar van het ministerie van justitie als Nixons on dergeschikte moet worden beschouwd en hij dus door hem opzij kan wor den èezet heeft het Hooggerechtshof een duidelijk 'nee' geantwoord. 'Het is theoretisch mogelijk voor de minis ter van justitie om de bepaling te veranderen of in te trekken, waaraan de speciale aanklager zijn bevoegd heid ontleent. Maar dit is niet ge beurd. Zo lang deze bepaling van kracht is blijft de uitvoerende macht (de president) erdoor gebonden', zo bepaalde het Hof. Zie verder pag. 6, 4e kolom. Binnenland Radiomakend Hilversum staat voor puinhoop Buitenland Terugkeer van Makarios onzeker Kerk Evangelieals: geen alternatieve wereldraad Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Lctts schrijM-n Nieuwe boeken Radio en tv Puzrel Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij cn verder Weer. oproep toeristen Familieberichten Beurs

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1