gestrande toeristen p Cyprus geen contact madurodam! Dode bij explosie in AKZO-fabriek Ruilverkaveling Heerde moet doorgaan Jaar voor marteling gehandicapte geëist Ongerustheid over Frans flbsidie aan veehouders LM-toestel wacht op luchthaven van Ankara op passagiers 'Twintig procent van toeristen op Rhodos wil terug' Textielbedrijf Enneking geen overheidssteun Tienmiljoen schade in Deventer Van Agt: geen richtlijnen voor afluisteren telefoon Lederfabriek (130 man) in moeilijkheden Commissie trad af wegens overplaatsing ambtenaar 'resident gaat nestlucht ruiken 'Star stelsel van rangen en standen' Gezin dook in bos onder na vechtpartij ^"KWARTET TOENSDAG 24 JULI 1974 BINNENLAND T3/K5 een onzer verslaggevers 5RDAM Ondanks liet staakt het vuren tussen Griekenland en Turkije is het Nederlandse nog steeds niet mogelijk gebleken om contact op te nemen met in Griekenland en op gestrande vakantiegangers. De telefoon- en telexverbindingen zijn gestoord en ook de lucht- ')ns blijven voor het burgerluchtverkeer gesloten. in Turkije zijn gisteren de ■elden ten westen van Ankara, nbegrip van Ankara zélf, hero- Op de luchthaven van Istanboel op het ogenblik een super DC-8 'J'de KLM om passagiers op te ie< n. Onder hen bevinden zich vjig vakantiegangers, die voor een eis naar Izmir hadden geboekt, schijnlijk zal het toestel, dat v< tag terugkeert, ook in Ankara htfande reizigers opnemen. L'lOl den zijn geraakt en een voorschot vragen om de noodgedwongen ver lengde vakantie te kunnen betalen Naar Skopje enige contact met Griekenland via een hostess van Evene- s-reizen op Rhodos, waar zich op igenblik ongeveer dertienhonderd rlanders bevinden. Zij slaagde er in lijn naar Haarlem te krijgen eelde mee, dat de toeristen op liland vrijwel niets hebben ge- t van de oorlog. Uit een enquete bleken, dat maar twintig procent le toeristen naar huis wil, als het /eld mogelijk straks wordt hero- De rest wil de vakantie blijven iren. ;avia houdt naast de vloot op ►hol ook op de luchthaven van een Caravelle in gereedheid om de autoriteiten een landingsver- geven, direct naar Rhodos of us te vliegen. Op dit laatste ei- moeten zich nog twintig vakan- ngers van het Rotterdamse reis- iu Belair bevinden maar waar zij niet bekend. De touroperator aan, dat zij op één van de bases wachten op transport Engeland, zeven Cyprus-toeristen van Nec- ann, die vorige week vrijdag, voor de Turkse landingen, naar oet zijn overgevlogen, zijn giste- op Schiphol teruggekeerd. Van Beiroet vlogen zij met een toestel van Middle East Airlines naar Frankfurt, vanwaar ze met een lijnmachine naar Amsterdam zijn gebracht. Inlichtingen gevraagd Of er zich op het ogenblik nog veel individuele Nederlandse toeristen op Cyprus bevinden, is niet bekend. Ook het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, dat eveneens hardnekki ge maar vergeefse pogingen doet con tact met Cyprus te krijgen, heeft er geen lijst van. Familieleden, die in lichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht contact met het ministerie op te nemen. Intussen is vanuit "Griekenland een massale vlucht van autotoeristen op gang gekomen. Bijna de hele dag I jeft, naar het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken uit Athene vernam, gisteren bij de Grieks-Joego- slavische grens een dertig kilometer lange file gestaan. De vakantiegangers maken melding van ernstige stagnatie van het bus- en autoverkeer als ge volg van benzinegebrek. Het bootver- keer tussen de eilanden is voor een groot deel stilgelegd. Voor de ambas sades in Athene vormen zich rijen toeristen, die in financiële moeilijkhe- Een lid van de Nederlandse ambassa de in Belgrado is gisteren naar Skop je gezonden om uit Griekenland ko mende en daar in moeilijkheden ver kerende Nederlanders te helpen. Gis teren is daar vandaan een groep van 91 toeristen van het Eindhovense bu reau Sindbad met een toestel van Martinair naar Schiphol gebracht. Zij waren met twee bussen van Skopje gereden omdat vertrek vanuit Grie kenland niet mogelijk was. Van de groep bevinden zich nog drie toeristen in Athene. Zij hadden de bussen naar Skopje niet meer gehaald omdat hun excursie naar enkele eilan den in de buurt uren uitliep als gevolg van de enorme stromen Griek se vakantiegangers, die halsoverkop naar het vasteland terug wilden. Overigens zeiden zij weinig van de oorlog te hebben gemerkt. Intussen onderhoudt de Britse RAF nog steeds een luchtbrug van Cyprus naar de luchtmachtbasis Lyneham in Engeland, waar dagelijks honderden Cyprusgangers aankomen. Zij maken deel uit van de meer dan tienduizend vluchtelingen (onder wie veel toeris ten), die op het ogenblik bij Britse bases op het eiland zijn onderge bracht. Met een van de vliegtuigen kwam gistermorgen de Groningse va- kan tiegangster mej. Kolk aan, die via Belair een reis had geboekt. Verwacht wordt, dat dezer dagen ook de andere twintig passagiers van dit bureau langs deze weg zullen terugkeren. Omdat zij waarschijnlijk 'druppelsge wijs' zullen aankomen, is op de basis een bord geplaatst waarop de toeris ten wordt verzocht direct na de aan komst contact op te nemen met de Nederlandse ambassade in Londen, die de gedupeerden kan helpen bij verder transport naar Nederland. Pogingen Op een gistermiddag In Den Haag gehouden bijeenkomst van touropera tors, luchtvaartmaatschappijen en het ministerie van buitenlandse zaken, heeft het ministerie toegezegd zijn pogingen tot het laten heropenen van de luchtcorridors tussen Griekenland en Nederland te zullen voortzetten. Ook de NAVO zal daarbij worden ingeschakeld. Tot nu toe zijn deze pogingen zonder resultaat gebleven. (ADVERTENTIE) Jumbo Jet is net ge land op airport van Van een verslaggever DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ge- eist tegen twee mannen wegens een poging een 42-jarige geestelijk onvolwaardige Hagenaar vijftienhonderd gulden af te persen. De man werd daarbij urenlang gemarteld. wjrdinois: stelling nemen te zen T*(kje oplevend nationalisme >3 i ii onze Haagse redactie M m HAAG In Nederlandse landbouwkringen heerst grote on- fistheid over de Franse plannen om de veehouderij direct te gaan ri sidiëren. Het landbouwschap heeft deze zaak gisteren besproken i de landbouwcommissaris van de EEG de Nederlander ir. P. ,o jldinois. ardinois had gisteren ook bespre- in met landbouwminister Van Stee. Ook de heer Lardinois hde dat de Franse plannen niet in 3 ijeenstemming zijn met het EEG- rag, omdat de subsidiëring van de se veehouderijen concurrent ever- ind werkt. Ir. Lardinois acht het lom voor de Europese commissie uje EEG-ministerraad noodzakelijk te doen om deze subsidieplannen 'oorkomen. 'Wij zullen stelling en nemen tegen dit stuk weer 'ende Franse nationalisme', aldus ■ardinois. wees er overigens op dat de we Franse regering in een moei- positie verkeert omdat er in krijk bewegingen buiten de for- oppositie om zijn, die iedere st trachten uit te buiten. Verder lij dat Frankrijk niet het eerste gei is dat nationalistische maatrege- 3ez tracht door te voeren. "We hebben rist moeite gehad eenzijdige Italiaan- naatregelen op landbouwgebied ïtui endeels te voorkomen en ook de vclse Labour-regering in het spoor ouden. Na zoveel moeite laten we gasikrijk er maar niet zo mee door onizei ir. Lardinois. H oonde zich overigens zeer positief de Engelse houding ten aanzien de gemeenschappelijke landbouw- t. 'De Labour-regering heeft ge- oe' A dat het systeem soepel genoeg n goede wijzigingen aan te bren- Ik ben er van overtuigd dat ur de laatste maanden veel posi- r ten opzichte van de EEG is en te staan', meende de EEG- bouwcommissaris cVin Ir. P. J. Lardinois De officier, mr. J. H. de Wit, verweet het tweetal, de 19-jarige Roy B. en diens 22-jarige neef Benny M., beiden In Suriname geboren, zich 'wreed en onmenselijk* te hebben gedragen. Een derde verdachte in deze zaak, de 19- jarige Hagenaar Peter M. aan wie slechts eenvoudige mishandeling van het slachtoffer ten laste was gelegd, ontbrak op het appel. Hij is als enige van de drie verdachten op vrije voe ten en was op vakantie gegaan. De zaak had zich in de nacht van 3 op 4 april afgespeeld in een pension aan het Weteringplein in Den Haag, waar verdachten en slachtoffer woon den. Peter had van hem nog vijftig gulden tegoed, vertelde de lichamelijk zwakke en geestelijk onvolwaardige man de rechtbank. De drie waren 's nachts zijn kamer binnengedrongen. Peter had hem om het geld gevraagd en hem gestompt toen hij zei geen geld in huis te hebben. Roy en Benny, die niets van hem tegoed hadden, hebben hem vervolgens met stukken hout geslagen, aldus zijn ver haal. Koud en heet water In de keuken had een van hen pan netjes koud en heet water over de man uitgestort, nadat die zich op htm bevel had uitgekleed. Roy en Benny zouden vijftienhonderd gulden geëist hebben, toen hun slachtoffer dit niet kon geven, hem opnieuw met stukken hout hebben afgeranseld. Met twee van zijn belagers moest hij vervolgens mee om elders in Den Haag te probe ren geld los te krijgen van familie. Toen ook dat op niets uitliep werd de martelpartij thuis voortgezet. Tenslot te lieten de drie de man, overdekt met bloeduitstortingen, achter, na hem eerst nog van zijn ring en horlo ge te hebben beroofd. Drie dagen moest hij in een ziekenhuis doorbren gen om aan zijn verwondingen behan deld te worden, aldus het relaas vaD de man. Benny ontkent aan de mishandeling te hebben meegedaan en Roy zegt alleen maar een paar klappen met de hand te hebben uitgedeeld. Peter's verklaring komt echter vrijwel over een met die van het slachtoffer. Eer der had Roy bij de rechtercommissa ris toegegeven wel met een stuk hout op zijn medepensionbewoner te heb ben ingeslagen. De raadslieden van Roy en Benny zagen teveel onzekerhe den in de verklaringen om de poging tot afpersing bewezen te kunnen ach ten. De ravage na de ontploffing bij de AKZO in Deventer. De brand weer is hier bezig met nablussen. 'Einde nu zeker' Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers vindt het niet verantwoord overheids steun (overbruggingssteun) te geven aan Enneking B.V. in Tilburg, een textielbedrijf met 274 werknemers, dat met sluiting wordt bedreigd. De minister heeft dit geantwoord op wa gen van de tweede kamerleden Van Aardenne en Vonhoff, (beiden WD). Volgens een districtsbestuurder van het NW betekent dit het einde van het bedrijf. Zonder overheidssteun kan Enneking het niet langer bolwer ken. zei hij desgevraagd. De vakbon den hadden op overheidssteun aange drongen. Minister Lubbers schrijft, dat de ren tabiliteit van het bedrijf 'aanzienlijk is aangetast'. Door het gewijzigde mo debeeld worden de door Enneking gemaakte stoffen uit de markt ge prijsd. De dienst voor de arbeidsvoor ziening zal zoveel mogelijk herplaat sing van de mannelijke en vrouwelij ke Enneking-werknemers bevorderen, aldus minister Lubbers. 'De bestaande plaatsingsbevorderende maatregelen zullen zo ruim mogelijk worden toe gepast*. Van een onzer verslaggevers DEVENTER Bij een explosie en een daarop volgende fel uit slaande brand bij de AKZO-vestiging in Deventer is gisteren één persoon om het leven gekomen en zijn rijf andere werknemers licht gewond geraakt. Het slachtoffer, dat zeer moeilijk te identificeren was, is de 29-jarige J. Tehofstede uit Deventer. Hij was gehuwd en had één kind. Van een verslaggever DEN HAAG Er komen geen beleids-richtlijnen voor het af luisteren van telefoongesprekken. Minister Van Agt vindt dat deze richtlijnen alleen zin zouden hebben indien afluisteren van tele foongesprekken veel zou voorkomen en de zaken, waarin dat ge beurt, enigermate te vergelijken zouden zijn, maar het een nóch het ander is volgens hem het geval. De minister antwoordt dit op vragen van de PvdA-Tweede Kamerleden Roethof en Franssen. Wel is de mi nister van plan om aan het openbaar ministerie dat beslissingen tot afluiste ren moet uitvoeren (de beslissingen moeten van geval tot geval door de rechter-commissaris in strafzaken ge nomen worden) op technische punten voorlichting te geven. Zo'n technisch punt kan zijn de wijze waarop de me dewerking van de PTT kan worden verkregen. Overleg hierover met de centrale directie van de PTT heeft mi- nistr Van Agt nog niet afgerond. Sedert de inwerkingtreding van de wet van 7 april 1971 is, voor zover kon worden nagegaan, ruim 36 maal ge bruik gemaakt van de bevoegdheid tot het afluisteren van telefoongesprek ken. Het ging in die gevallen om ver moedelijke misdrijven: onder meer valsemunterij, bedreiging van perso nen, wapenhandel en -diefstal, handel in verdovende middelen, moord, gijze ling, poging tot ontvoering en bank overval. De ervaringen bleken gunstig te zijn voor het opsporen van ernstige misdrijven De ontploffing is ontstaan in het ketel huis van een produktie-afdeling, waar organische peroxide wordt gemaakt, voor de plastic industrie. Deze afde ling is volledig vernietigd. Daarnaast is een andere produktie-afdeling zwaar beschadigd en een magazijnloods ge heel afgebrand, terwijl ook een aantal loodsen en een kleine kantine werden beschadigd. De produktie van de orga nische peroxide is voor een deel (twintig procent) stil komen te liggen. Bij AKZO Deventer werken in de produktiesector een kleine tweehon derd man. Ruim een jaar geleden deed zich in deze vestiging ook een ontplof- ring voor, waarbij eveneens een werk nemer werd gedood. De schade wordt nu geraamd op ongeveer tienmiljoen. De Deventer brandweer was ruim een uur na de ontploffing, die om kwart voor één plaats vond, de brand mees ter. Het vuur werd samen met de be- TILBURG De lederfabriek Willem Vos in Tilburg, die 130 man personeel heeft, heeft surséance van beraling aangevraagd. As er geen verdere (o- verheids)hulp komt zal de fabriek volgens de directie gesloten moeten worden. De vakbonden zijn ingelicht. Het per soneel heeft de vakantietoeslag en de lonen over de vakantieperiode ontvan gen. Als oorzaken van de slechte toe stand van het bedrijf worden onder meer genoemd: problemen bij de per soneelsbezetting, sterke fluctuaties in de grondstoffenprijzen, concurrentie uit landen met lage lonen en de valuta-onrust. Daardoor ondervond het bedrijf moeilijkheden op de in- koopmarkt en bij het krijgen van leverancierskrediet. In het voorjaar slaagde het bedrijf erin financiële middelen te krijgen waarin de over heid belangrijk bijdroeg maar die middelen zijn niet voldoende gebleken. De financiële mogelijkheden lijken te zijn uitgeput, waarschijnlijk kan al leen verdere overheidshulp het be drijf op de been houden, aldus de directie. drijfsbrandweer bestreden. Een in de buurt gelegen benzine station werd voor alle zekerheid in verband met overslaande vonken, door de brandweer ontruimd. De werkne mers die licht gewond waren geraakt, konden allen na behandeling in een ziekenhuis, weer naar huis terugkeren. Gisteravond nog is men begonnen naar het zoeken van de oorzaak van deze ontploffing, die heel Deventer deed opschrikken rond het middaguur. Aap valt hond aan Van een verslaggever. WAGENINGEN. Nogal over stuur heeft zich gistermiddag een vrouw bij de Wageningse politie gemeld met het verhaal dat haar hond tijdens een wan deling door een aap aangevallen was. De politie, die ging kijken, ontdekte inderdaad een aap die zich hoog boven de grond in de bomen van het Wageningse bos voortbewoog maar zich niet liet vangen. Aangenomen wordt dat de aap weggevlucht is van een particu liere eigenaar. De hond kwam overigens met de schrik vrij. 'an onze correspondent RNHEM De president van e Anhemse rechtbank, mr. J. chaafsma, zal binnenkort bij Ie mestopslag van de manege )e SeLterskamp' in Bennekom .en 'geurproef nemen. Enige ewoners van een Bennekomse illawijk, waarin de manege Lgt, hadden een kort geding egen 'De Selterskamp' aange- pannen, omdat zij menen grote verlast van de mest te onder inden. Indringende stank en 'ermen vliegen zouden het Woongenot danig verstoren. Tij- ens de behandeling van het geding, legde de advocaat van manege twee verklaringen •|oor, volgens welke de stank ïeeviel. Daarom besloot de pre- [0 ident er zelf maar eens een uchtje te gaan scheppen. Na ijn uitstapje zal hij uitspraak oen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/HEERDE 'De ruilverkaveling Heerde moet worden afgemaakt'. Dat schrijft drs. E. Broekhuis, secretaris van de Gelderse CBTB, in 'Ons Platteland' van deze week. Dezer dagen trad de plaatselijke ruilverkavelingscommissie en bloc af het was voor het eerst dat zoiets in Nederland gebeurde 'wegens slechte samenwerking met de ambtelijke diensten'. De boeren legden er het bijltje bij neer toen een ambtenaar van het kadaster, die bij de afwikkeling van de ruilverkaveling het volle vertrouwen van de bevolking genoot, werd overgeplaatst. De ruilverkaveling Heerde is daardoor ernstig in het slop geraakt Zij is voor een be langrijk deel klaar. Er zijn goede wegen en sloten geko men. Het fijnere netwerk van uit de kavels is er echter nog niet op aangesloten. Er is rechtsonzekerheid ont staan, hier en daar staan boer derijen op grond, die nog niet is overgedragen. In enkele op zichten zijn er kosten ge maakt, die nog op niemand kunnen worden verhaald, fn 1967 werd de ruilverkave ling met een kleine meerder heid aangenomen. De plaatse lijke commissie stond voor een bijna onmogelijke taak. Tegenstanders uitten dreige menten, die er niet om logen. Er was grote kans op interne geschillen. Bij wijze van uit zondering benoemden gedepu teerde staten van Gelderland een commissie, waarin ook twee 'ongeorganiseerden' zit ting namen. Ondanks alles werd begonnen en allengs groeide er vertrou wen. Meer en meer ging men het nut van de ruilverkaveling ziea Het hee plan van wegen en waterlopen werd uitge voerd en vorige herfst vonden de zogenaamde 'wenszittingen' plaats. Daarna kon de kavel- toedeling volgen. Op dat mo ment echter kwam er een kink in de kabel. Volgens de ruilverkavelings commissie ontbrak veel aan de ambtelijke bijstand maar er was in elk geval één ambte naar (van het kadaster) die goed met de boeren bleek te kunnen omgaan. Toen deze, na de moeilijkheden die er al geweest waren, werd overge plaatst, was cle maat vol, 'Nu ze ons die ene goeie man ook nog afnemen, zien wij er geen gat meer in. Het is de drup pel, die de emmer doet overlo pen', moet de heer J. Liefers, voorzitter van de commissie. gezegd hebben. Even heeft het er nog op geleken dat de zaak zou kun nen worden cpgelost. Door be middeling van gedeputeerde mr. O. W. A. baron Van Ver- schuer werd het kadaster be reid gevonden de zo gewaar deerde ambtenaar ten dele voor het Heei dense gebied be schikbaar ie houden, maar de commissie vond die toezegging te mager. CBTB-secretario Broekhuis wijst er nu op dat er vaker moeilijkheden zijn geweest bij ruilverkavelingen. Ook dreig de wel eens een commissie met aftreden 'De geringe kos tenvergoeding en de kritiek van de tegenstanders maken het lidmaatschap van een ruil verkavelingscommissie soms tot een hondebaan', zegt hij. 'Je doet het nooit goed. En thuis blijft je eigen werk lig gen'. In dit geval bedankt de ruil verkavelingscommissie echter niet vanwege onenigheid met de boeren, maar wegens de slechte samenzwering met de ambtelijke 3lenst. Drs Broek- Drs. E. Broekhuis huis meent dat de ruilverkave ling Heerde moet worden af gemaakt Het aangewezen or gaan daarvoor is, vindt hij, de plaatselijke commissie. 'Dus moet worden getracht de gere zen moeilijkheden met het ka daster alsnog op te lossen', De CBTB-secretaris wil daarmee niet suggereren dat de schuld daar ligt Niet laten stranden Wel wijst hij erop, zonder overigens deze woorden te ge bruiken, dat er bij het over heidsapparaat van een zekere starheid sprake is, die in dit geval maar eens moet worden doorbroken. 'Rijksdiensten zijn aan strenge regels onder worpen en dat moet ook wel bij zo'n groot apparaat. Ik heb negentien jaar onder het stel sel van rangen en standen van het Rijk geleefd. Je komt er niet onderuit dat bij een be paalde rang ook bepaald werk hoort. Bijgeval hangen bevor- - dering en overplaatsing nauw met elkaar samen. Toch moet mijns inziens de verantwoor delijke minister in dit bijzon dere geval eeD uitzondering toestaan. We kunnen Heerde niet in het zicht van de haven laten stranden' Van een verslaggever SOEST Het uit man, vrouwen en vijf kinderen bestaande gezin B. L. H. Por tier uit Utrecht heeft zich deze week drie dagen schuil gehouden in een zelf gemaakte hut in de bossen rond Soest Het gezin was gevlucht voor de we derzijdse buren in Utrecht, die in on min met elkaar leven. Zaterdag raakte ook de heer Portier (28) erbij betrok ken. Tijdens een vechtpartij tussen zijn beide buren liep hij ook een mes steek op, die hem ernstig aan zijn lin kerarm verwondde. Bovendien werden dermate ernstige dreigementen tegen hem geuit, dat hij het maar verstandi ger vond om met zijn vrouw en vijf kinderen, in leeftijd variërend van elf maanden tot negen jaar, te vluchten. Zij doken zaterdag onder in een van de bossen tussen Soest en Soesterberg. Met takken en ander materiaal uit de omgeving bouwden zij een provisori sche hut, waarin zij met alleen een in de haast nog meegenomen camping brander, twee pannen en drie dekens voorlopig wilden bivakkeren. Aan hun avontuurlijk verblijf kwam dinsdag evenwel een einde, toen een surveillerende ploitieman hen vond. Hij zag twee van de kinderen van het echtpaar met afgerukte takken de bos jes inrennen en vond toen even later de gevluchte familie Portier. Het echt paar bleek met geen mogelijkheid er toe te bewegen, naar huis terug te keren. Ook elders in Utrecht kon geen onderkomen voor het gezin worden gevonden. Tenslotte bleek men in het conferentie-oord 'Kontakt der konti nenten' in Soesterberg bereid, het ge zin tijdelijk onderdak te verschaffen. RITA 'Een prima sorbet. Wilt u mij het recept geven?' 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5