NOS: radio-zendtijd in één keer verdubbelen Tien vingers Doublures uit radio halen u Personalia Even puzzelen Stichting Nederland Muziek niet helemaal voldaan NCRV studeert op gids van kleiner formaat Minimum broodprijs vijf cent omhoog Nederlandse 'Robin Hood' stal voor arme Australiërs RTV-programma's Paul Brand Chirurg in India TROUW/KWARTET WOENSDAG 24 JULI 1974 RENNEXLAND/R.ADIO-TV T4/KL, SMIDJE VERHOLEN Van een onzer verslaggever? HILVERSUM De NOS wil de minister toestemming vragen de radio-zendtijd in één keer te verdubbelen door het afschaffen van het doubleren van de Nederlandse AM- en FM-zenders (voor de betekenis van die termen: zie het kader hier neven). Dit plan komt tegemoet aan de wensen van de Stichting Nederland Muziek, die zich zo'n anderhalf jaar beijvert voor een Nederlandse zender die de hele dag klassieke muziek uitzendt. Toch is men niet helemaal voldaan. Wim Jongman, sprekend op eigen gezag omdat het stichtingsbestuur nog niet bijeen geweest is: 'Wij zijn na tuurlijk wel verheugd dat de NOS met deze plannen voor een ontkoppe ling van de AM- en FM-zenders is gekomen, maar er is toch wel een beetje een domper op onze vreigde gezet. Het ziet er naar uit dat de klassieke zender, als hij er komt, alleen via de AM zal uitzenden en dat is natuurlijk wel aardig voor mensen (denk aan automobilisten) die klassie ke muziek als achtergrond willen heb ben. Maar voor de echte luisteraar naar klassieke muziek betekent een klassieke AM-zender verlies van kwali teit en dat is jammer. Het liefste hadden wij een klassieke zender over FM en AM gehad'. Merkwaardig genoeg leeft hetzelfde bezwaar ook bij de redactie van het muziektijdschrift Oor, dat zich altijd heeft ingezet voor een kwalitatief goe de popzender en in het verleden daar om steeds pleitte voor stereo op Hil versum 3 (dat er nu ook is). Jan Maarten de Winter van de redac tie van Oor: 'Het is toch waanzin dat de zenders die een duidelijk gericht luisteren veronderstellen een luis teren als creatief proces bijna naar de AM-zenders worden verwezen. Waarom worden de AM-zenders niet gebruikt voor de behoefte aan achter- grond-muziek de arbeidsvitaminen, moeders wil is wet, het Veronica- gedruis? De echte goede muziek, waar je voor gaat zitten om te luisteren (en dan doet het er niet toe of dat pop is wat wij voorstaan of de klassie ke muziek van Nederland Muziek) moet dan natuurlijk op FM'. Er is nog een praktische mogelijkheid dat aan de bezwaren van Nederland Muziek tegemoet zal worden gekomen omdat de ontkoppeling tussen de AM- en FM-zenders waarschijnlijk niet vol ledig zal zijn. Dat is geen principiële keuze, maar veel meer een praktische: er is voor een verdubbeling van de programma's gewoon niet voldoende geld. Het is heel goed mogelijk dat straks die klassieke AM-zender zo'n beetje de functie krijgt die nu de vierde lijn van de draadomroep heeft Deze lijn zond de hele dag hier en daar uit het buitenland weggeplukte klassieke mu ziekprogramma's uit. Als straks de Nederlandse FM-zenders zullen worden gebruikt als zenders voor het gewone, algemene program ma (gewoon en algemeen: dat bete kent dus ook met klassieke muziek op gezette tijden) moet het mogelijk zijn die klassieke FM-programma's tegelijk uit te zenden over de specifieke klas sieke AM-zender. Dat vraagt een gericht en goed ge coördineerd (lees: ingewikkeld) pro- gramma-beleid op de drie Hilversum- se FM-zenders. Een zekere aanvulling met grammofoonmuziek zal waar schijnlijk wel nodig zijn, maar de genieter van klassieke muziek op FM- stereo zal in deze opzet toch niet helemaal in de steek worden gelaten. De bij het omroepoverleg betrokken vakbonden wisten gisteren nog niets gen. van het plan van de NOS. In een voorlopig commentaar zei Pieter M. de Wit, voorzitter van de Christelijke Bedrijfsbond HBV, dat hij zich niet kan voorstellen waar de NOS het enthousiasme vandaan haalt om de radio-activiteiten over zeven zenders te gaan verdelen, terwijl er nu al grote problemen met de personeelsbe zetting zijn. 'Er bestaat al twee jaar een personeelsstop en men slaagt er nu slechts met veel kunst- en vlieg werk in de huidige zenders te beman nen', aldus de heer De Wit. 'Ik ben erg nieuwsgierig hoe de NOS de personeelsproblemen denkt te gaan oplossen, want eerlijk gezegd snap ik er nog niet veel van', zegt Pieter de Wit. Hij vreest dat de NOS met dit zeven-zender-plan de aan de omroep wet verbonden problemen probeert op te lossen Van onze radio- en tv-redactie BAARN De NCRV bestudeert de mogelijkheid om de NCRV-gids in het formaat te laten uitkomen, zoals vroe ger het geval was (het huidige 'Libel- le'-formaat). Maar de kleinere gids komt zeker in het jubileumjaar niet. De studie wordt gemaakt in verband met de papierschaarste en de oplopen de kosten. Het is niet de bedoeling om er een soort TROS-Kompas of Mikro gids van te maken, zoals de KRO naast het blad Studio doet. Inmiddels heeft ook de VARA verge vorderde plannen om de Vara-gids in kleiner formaat te doen uitkomen. De plannen moeten nog goedgekeurd worden door het hoofdbestuur en de verenigingsraad. De KRO wil naast het blad Studio de goedkopere en kleinere uitgave Mikro per 15 september op de markt bren- NOS-plannen met AM en FM: Van een verslaggever DEN HAAG De minimumprijzen voor brood worden met ingang van 30 juli met vijf cent per brood verhoogd. De verhoging is het gevolg van nog niet doorberekende kostenstijgingen. Een dag eerder, 29 juli, mogen ook de broodproducenten bij levering aan wederverkopers, een prijsverhoging toepassen van ten hoogste twee cent per brood. De verhoging van de pu blieksprijzen kunnen in dit geval af wijken van de verhoging van de prij zen voor de wederverkopers, omdat sinds 1 juli de publieksprijzen zijn uitgezonderd van de prijzenbeschik- king goederen en diensten voor dit jaar. Van een verslaggever MELBOURNE De uit Nederland afkomstige 40-jarige slager Peter Frans Jansen heeft in Melbourne te recht gestaan wegens het stelen van runderen van zijn werkgever om van de opbrengst mensen te helpen, die in financiële moeilijkheden verkeerden. Tijdens de zitting werd hij beschre ven als 'een moderne Robin Hood die de rijken berooft om de armen te helpen'. Een psychiater verklaarde dat Jansen een zeer strenge gerefonneer- de opvoeding had gekregen en zich zeer voldaan had uitgelaten over zijn activiteit. De rechter zal geen uitspraak doen voordat hij een psychiatrisch rapport over Jansen heeft bestudeerd. Deze heeft inmiddels al achtduizend gulden schadevergoeding betaald aan zijn vroegere werkgever, een vleesbedrijf waar hij in 1972 en 1973 werkzaam was. 80. Men denke nu echter niet, dat smidje Verholen alleen maar aandacht had voor het stilzetten van klokken of voor de valse hertog. Het tegendeel is waar. 'Ziezo', mompelde hij, en zijn stem klonk hol door de doodstille ruimtes van het kasteel. 'Ziezo. Nu is 't ogenblik aangebroken om eens wat aandacht te gaan besteden aan de arme hertog, die daar beneden in de kille kerker zucht Ze zullen daar wel honger hebben, denk ik. Ik moest maar eens watvoor ze klaar gaan maken' Rustig wandelde de smid terug naar de keuken, waar van alles te vinden was. We weten al, dat er ham en worst en kaas was. Maar hij vond na enig speuren ook eieren. Wat hij daarmee deed, is op het plaatje duidelijk te zien. Hij bakte onder vrolijk gehuppel en zorgeloos gezang een fikse stapel spiegeleieren. Hij vond zelfs een restje koude kip en en een fles wijn. Dit alles stapelde hij netjes op een groot dienblad en toen liep hij daarmee naar de cel van Egonee Diederhart v.»n Zwiebelbess zu Heisserwursten, de hertcg van het paltsgebied tussen Siebenfurt en Kla- genbrllck. Het is begrijpelijk hoe blij de oude edelman was, toen hij zijn vriend Verholen zag binnenkomen met zo'n formidabele hoeveelheid le vensmiddelen. 'Voorwaar, is me dat een verrassing!' riep hertog Egoneel uit. 'Hoe lang is het geleden, dat ik mij een eitje kon veroorloven uit eigen hoenderpark. En kijk, zelfs kou de kip is aanwezig. En wat zie ik daar? Een fles wijn! Ach ach, ternau wernood herinner ik mij geur en bouquet van het edele druivensafcpe Maar komaan, de kaarsen aangestoka en dan aan tafel. Ik zal mijn dienajus Jodocus genadiglijk toestaan zich mkns de aan tafel te zetten om tezamen m( mij van het feestmaal te geniete;n alhoewel eh ahum, zoiets in raiLy kringen niet gebruikelijk is'. 'ZoTjnb, riep de smid verrast. 'Gaat het wi 0{ beter met de zieke Jodocus?' 'I| op derdaad', antwoordde de hertog. 'Ijde koorts is gezakt en hij is weer helL. maal d eoude. De zpkerheid, dat Wg nu een vriend bezitten binnen itis muren van het kasteel heeft hem ovkch zijn ziekte heengeholpen. Deze vAag sterkende maaltijd zal hem echtend zonder twijfel goed doenNo ja, en toen werd er in die kerk|cni smakelijk gegeten FERDINAND TV-vandaag Speciaal Radio-vandaag HILVERSUM Het verhaal over de Hilversumse zenders komt bij heel wat mensen nogal ingewikkeld over, vooral dor het gebruik van de technische termen: AM-zenders en FM-zenders. Wat hier volgt is een poging om de gewone radio luisteraar te leren leven met deze termen; niet om technische toelich ting of uitleg te geven. Het is bijvoorbeeld aardig te weten, dat AM betekent Amplitude Modulatie en FM Frequentie Modulatie, maar om de rest van dit verhaal te volgen mag men dit ook best vergeten. Er zal zelfs geen enkele poging worden ondernomen om die moeilijke woor den 'amplitude' en 'frequentie' uit te leggen. Wel nu dan: Nederland heeft krach tens internationale verdragen de be schikking over twee volledige AM- zenders (in de middengolf): Neder land 1 op 402 meter en Hilversum 2 op de 298 meter. Verder heeft Ne derland dan nog op bepaalde uren (in de praktijk overdag, als de zon schijnt en wij daardoor andere lan den niet met onze zendergeluiden storen) de beschikking over de 240 meter voor Hilversum 3. Omdat deze 240 meter 's avonds niet beschikbaar is, moet Hilversum 3 dan opeens om zeven uur naar de 298 meter en kan het programma van Hilversum 2 alleen via de FM-zenders beluisterd worden. De AM-zenders waarover de piraten zenders beschikken, blijven hier bui ten beschouwing. De piraten hebben die golflengten gewoon ingepikt - dus buiten elke internationale af spraak om. Nederland heeft, als straks de piraten moeten zwijgen, niets aan die golflengten omdat zij niet op internationale afspraken steunen. En de verdeling van de golflengten over alle landen hoort tot de internationale rechtsorde, die de regering krachtens de opdracht van de grondwet moet steunen en bevorderen. Het inpikken van een golflengte door de Nederlandse over heid zou dus als een overtreding van de grondwet door de regering kunnen worden beschouwd. Tot zover de AM-zenders. Alle drie de programma's van Hilversum 1, 2 en 3 worden echter ook uitgezonden over de FM-zenders, dat zijn ultra korte golfzenders met zeer klein be reik. Er zijn echter in ons land een groot aantal FM-steunzenders zodat in het hele land de Hilversumse programma's over FM zijn te ontvan gen. Schakeling In feite doubleren de Nederlandse FM-zenders dus de AM-zenders. Wat de NOS nu voorstelt is niet anders dan dc doublures opheffen - die koppeling van één radio-programma én aan een AM-zender én aan een FMlzender verbreken. Dat kan ge woon door een simpele schakeling ergens op een centrale post in Ne derland. Door het uitvoeren van die schakeling heeft Nederland op eens zonder dat er ook maar één zender bijgebouwd is, bijna dubbel zoveel zendmogelijkheden. Niet op alle ontvangtoestellen kan echter FM ontvangen worden, hoe wel het aantal toestellen met FM- ontvangstmogelijkheden steeds stijgt. Het is trouwens gezien én de betere kwaliteit van FM-ontvangst (waarover straks nog iets meer) én de te verwachten ontwikkelingen verstandig bij het aanschaffen van een nieuwe radio (ook een autoradio) te letten op de mogelijkheden van FM-onvangsL Belangrijk is ook dat voor ontvangst van FM-zenders een goede antenne nodig is. Beter FM-zenders zijn kwalitatief gezien betere zenders. De toonhoogte van het geluid wordt gemeten in trillin gen, die wetenschappelijk worden uitgedrukt in Hertz (naar de Duitse natuurkundige die dit allemaal eens voor het eerst deed en opschreef. Wie nu weet dat het menselijk ge hoor in staat is toonhoogten tot zo'n 15.000 Hertz op te vangen, zal inzien dat er bij AM-radio nogal wat bo ventonen verloren gaan (en juist de boventonen 'kleuren' de muziek), want in de praktijk zendt een AM- zender niet boven de 8.000 hertz uit. Een FM-zender kan wel tot 20.000 hertz agan - dus zelf tonen uitzen den die zelfs het menselijk oor niet meer kan registreren. Bovendien biedt FM de kans om het geluid in stereo uit te zenden - een mogelijk heid, die er bij AM doodeenvoudig niet in zit. Ja, zelfs is het theoretisch mogelijk over FM het geluid in quadrofonie (dus gescheiden langs vier kanalen) uit te zenden; redenen die voldoende zijn om de AM-zen ders aan te duiden als de huis-, tuin en keukenzenders en de FM-zenders als de technische kwaliteitszenders. Ambassadeur Binnenkort is de be noeming te venvachten van mr. A. H. Croin tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Boekarest (Roemenië) Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Mr. Croin is momenteel gevolmach tigd minister'bij de Nederlandse dele gatie naar de Conferentie voor Veilig heid en samenwerking in Europa in Geneve. Hij zal in zijn nieuwe functie mr. P. v. Putman Cramer opvolgen. Burgemeester Bij KB. is mr. E. Wilmink te Hoevelaken met ingang van 16 augustus 1974 benoemd tot burgemeester van Zaltbommel. De heer Wilmink (42) is wethouder in de gemeente Hoevelaken. Hij is lid van de PvdA. Hoge Raad Mr. L. J. M. Reynders, thans raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, is benoemd tot raads heer in de Hoge Raad. Onderscheiding: Dr. E. A. Cohen, schoolarts bij de gemeente Arnhem, is bij zijn afscheid benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen dinsdagavond de volgende koersen tot stand: (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van dezelfde dag): Akzo 58.00-40 gl (57.40), Hoogovens niet genoteerd (69.00). Kon. Olie 77.20-70 gl (76.70). Philips 28.60-80 gl (28.40). Unilever 107.40-60 gl (107.00). KLM niet genoteerd (60.20). NEDERLAND I TROS 17.00 TROS Zomer 1 Sport NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 1905 Van Gewest tot Gewest Aansl Intern. Agrarisch Nieuws 19.50 Socutera: AVO NOS 2000 Journaal NCRV 20.21 Als er op de wereld nog liefde bestaat 21.05 Spel zonder grenzen NOS 2225 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 1855 Journaal TROS 19.05 Tross Countrij, Countrij and Western programma 1930 Wat een familie! NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Voortvluchtig 2135 Leukste uit'n Gulden d'd man' 2200 Mevr. Rita Boas- Koopman vertelt uit eigen werk IKOR KRO RKK 2205 Kenmerk NOS 22.30 Journaal BELGIE NEDERLANDS 17.55 Kinderprogr. 18.05 Kinderprogr. 13.55 Fabeltjeskr. 19.00 Familie Partridge. 19.25 Yoga. 19.38 Med. en weeroverz. 19.45 Journaal. 20.15 Hier is Lucy. 20.40 Uit de dierenwereld. 21.05 In tern. spelprogr. 22.25 Slavische koormuz. 22.55 Journaal. De Israëlische productie 'If we only had love' is geen propagandisti sche oorlogsfilm maar laat zien hoe artiesten onder bijzondere omstandig heden optreden. Zij trekken langs de fronttroepen om wat afleiding te brengen. De NCRV bekortte deze film enigszins. Ned. 1/20.21 'Voortvluchtig' is in het TROS- programma een ontwapenende film over een grootvader die tegen alle overheidsbemoeienis in zijn ouderloze kleinzoon bij zich wil houden. Ned. 2/20.21 Kijkers van zeven nationaliteiten zitten weer aan de buis gebakken voor het 'Spel zonder grenzen'. Dat speelt zich af in het Zwitserse Aven- ches, gegroepeerd rondom een van de Romeinen stammend amfitheater. Het thema lag voor de hand: de gladiato ren. Ned 1/21.05 Wie geïnteresseerd is in militaire vliegtuigen kan via Duitsland een do cumentaire volgen over de Phantom- straaljager. Duitsl. 1/20.15 'Vonken onder de as' is de titel van een NOS-programma over Neder landse volksgebruiken en volksverha len. Hilv. 2/14.10 Piet van Egmond verzorgde voor de EO een populair orgelconcert met werk van Offenbach, Field, Spindler en Ketelbey. Hilv. 1/20.15 HILVERSUM I l*.u VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. *>et (S) Akt.show. (7.45 VPRO: Deze dag. Sop Nws. 9.00 Van alle markten thuis.) f Waterst. 9.40 (S) Muz. portret. 10.00 L_ Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 (S) MeloiT Aiboeket. 11.45 (S) Dansork. met solistl 12.10 Ach ja het beste v.d. Jaren 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 Middagje Stoomradio. 18.00 Nws. 16.03 I Wie heeft Antje Vreling gezien? 17.10 Licl gramm.muz. 17.20 (S) Amusem.muz. Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. <J. 18.20 (S) Twee Jongens en een gitaar, i^b (S) Met andere woorden. EO: 19.00 Klaj bord. 19.10 Schijnwerper. 19.15 (S) J hebben een woord v.d. wereld. 19.45 BIJ» studie. 20.00 (S) Gramm.muz. 20.05 rRefor en reveil. 20.15 (S) Popul. orgelconc. (S) Zang en muz. 21.15 Avondsluit. 21.30 (S) SpeciaUt. a la carte. 22.31 22.40 Aktua. 22.50 (S) Gramm.muz. 22.55 I niet aan het licht komt. 23.45 (S) Gram muz. 23.55-24.00 Nws. i HILVERSUM II F TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos, 7.30NWS, 7.41-8.00 Aktua. 8.30 Nws en 8. 8.45 Gymn. v.d. huisvr. 10.00 (S) Kaboul tijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d vrouw lf Aktua KRO: 1145 Bejaardenprogr. lil Med. 12.00 (S) Van twaalf tott wee, ïï9" 12.28 Med., 12.30 Nws, 12.41 Echo en IS Raden maar NOS: 14.10 Vonken onder as. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamermuz. 1 Nws. 15.32 Spiegel van Duitsl. 18.00 M over minder. 17.05 Neder 1. Israel. kerkiy nootschap. 17.20 Overheldsvoorl.: Sam werk. met ontw.landen. 17.30 Nws. NCI 17.32 Hier en nu. NOS: 18.00 Jazz uit het Hist. Arch. Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Brltt. 19.10 R\ 510 Laten we het werk verdelen. 19.50 Den H vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) gramm.pl. 21.0 0 (S) Uitwissel.conc. DDR: klass. en mod. muz. In de pauze 21.45) Versl. v.h. cult, leven in Berl. 2: (S) Oostduitse gramm.pl. 23.55-24.00 Nws. HSt d 4<jdii ari DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Parabel. 10.35 Kult. magazine. 11.20 Muz. progr. 12.20 Akt. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 18.15 Journaal. 16.20 Dlerenprogr. 17.05 Kinderfilm. 17.55-18.00 Journaal. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op je boterham. (8.02- Radiojournaal.) 9.03 (S) Pep-op-drie: Lj, beidsvltaminen. 11.03 Drie draalt op vilut 12.06 (S) Drie tussen de middag. 14.03 FOei Kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 rat meesters I. met o a. Amerik. top-twln 17.03 Radiojournaal. 17.06 Hitmeesters met o.a. Engelse top-twlnUg. (17.30-1 ine Skutsjesiien 1974). NOS: 18.00 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Woensdag III: licre platen, sport en akt. 0.02 (S) Met t( Midnight Music. 1.02 (S) Take it easy. l-00 Donker laemt. 4.02-7.00 Meurders's Mel de. Koersen in Montreal |\|ew yor|< Zgstijging VOO ft Bovls Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 1.45 16',* 16% 81'. 16%b 4.41 L 13'/. 31 De informele, lichtvoetige sfeer hing zelfs om hem heen in de operatieka mer, waar Paul erop stond dat zijn studenten elke mogelijke kans kregen tot opereren. Ondanks zijn duidelijke vakbekwaamheid en zijn handigheid met het ontleedmes leek hij nooit gehaast, nooit gespannen of ongedul dig. Chirurgie werd zo voor zijn leer lingen geen onaangename bezigheid, maar een ontspannend en tegelijk op windend avontuur. 'Ramabai', droeg hij ee van de meis jes op vriendelijke toon op, 'houd jij deze klem eens vast'. 'Maar wat is dat?' vroeg hij, zonder zijn kritiek In al te scherpe vorm te gieten, als een van zijn studenten een patiënt een te zware narcose dreigde te geven', 'ziek ik alles blauw, onze patient incluis'? Maar als zij hem naar de klinieken vergezelden, maakte hij geen grapjes. Bij de patiënten was hij steeds vol maakt serieus. Bij die bezoeken aan de patienen leerden zij zo mogelijk nog meer dan van zijn theoretisch onderricht Het was duidelijk, dat hij hart voor zijn patiënten had, dat hij met elk van hen diep meeleefde. Dat gold trouwens ook voor zijn studen ten. Want toen Rose, een van hen, drie maanden afwezig was wegens tyfus, herhaalde hij speciaal voor haar alle lessen die zij had gemist in zijn vrije uur, tussen een en twee. Als spreker was Paul al even geliefd. En wanneer hij preekte, hetzij op het college, hetzij in de ziekenhuiskapel zat de zaal vol studenten. Hij had de gave bondig te zijn en het goede woord te kiezen. Een voorbeeld re rechter tijd hield de aandacht gevan gen. Hij sprak de taal van zijn leer lingen. Zijn teksten ontleende hij aan hun studieboeken, dikwijls kwam in zijn toespraken iets voor dat was 16% NEW YORK .Vut ACF Industrie» ,4^7 Alreo 1AV2 Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schrcudcr 22/7 23/7 38% 39 11% 11% 38% 39% 50 49% 32% 32% 26% 26% 19% 19% ontleend aan anatomie of geneeskun de: zenuwen, botten, spieren, herstel lingsvermogen of iets dergelijks. Zijn eerste toespraak in Vellore had het bloed tot onderwerp de zuivere werking ervan, het feit dat bloed energie verschaft, dat het bescher ming biedt tegen ziekten, de kracht geeft ziekte te overwinnen. 'Vorige week', bracht hij de studenten in herinnering, 'was er een patient met mazelen ernstig aan toe. Men zocht naar iemand die bezig was van mazelen te genezen, opdat die bloed zou kunnen geven. Waarom? Omdat zo iemand ziek is geweest en de ziekte te boven is gekomen. Precies zó heeft Christus geleden, opdat Hij in staat was anderen te helpen'. Geboeid luisterde men als hij het menselijk lichaam afschilderde als een wereld die niet veel minder was dan een wonder, als hij de operatietafel vergeleek met een altaar. In april zag Paul kans aan de toene mende hitte te ontsnappen en naar Kodaikanal te gaan, een paradijselijk oord in de bergen, een vijfhonderd kilometer naar het zuiden, waar se dert het begin van de eeuw mensen van de zending, en ook dokter Ida, hun vakantie hadden doorgebracht. Het eerste zuchtje van de verkoelende wind die hem in het gezicht woei was een ademtocht van de hemel zelf! Nu, besefte hij, was de cirkel rond, nu was hij helemaal thuis. De meeste tijd bracht hij door bij dp familie Carman: dokter Carman, zn vrouw Naomi en hun kinderen. Maar hij was eveneens een geregeld bezoe ker van Hill Top, het arendsnest van dokter Ida, bovenop een tweeduizend meter hoge uitloper van de bergen, vanwaaruit zij wel honderd kilome ters ver de vlakte kon overzien. Hij had, ontdekte hij, meer met deze onvermoeibare veterane gemeen dan haar intense liefde tot God en tot de mensen: hij deelde haar passie voor klokken. "Tante Ida', had er heel wat, daar op Hill Top, de meeste helaas kapot. Er was onder andere een nor- me wandklok, die niet liep, en een aardig Frans klokje, dat niet wilde slaan. Paul repareerde ze alle, en 'tante Ida' was buiten zichzelf van blijdschap. Door zijn neiging de weg af te snij den verdwaalde bij vele malen in het doolhof van wegen en paden tussen de zendingsnederzettingen en de om ringende heuvels. Op een keer week ^"."namfd' hij van de hoofdweg af en probeerde Am Eiectr power ri% 17% Hill Top recht tegen de steile helling Am Metal climax 39% oij te beklimmen. Hij kwam echter ï°'J1rt,t J", terug zonder zijn doel te hebben be- Am Tel Tel 43% reikt. Ampex 3 'Dokter Ida's huis is verplaatst!' be- ^mccTfteel klaagde hij zich ontmoedigd. Atiant. Richfield Kilometers dwaalde hij door de heu vels met de kinderen van de familie Bondix Carman: Bob, Eleanor en de tweeling. Bethi steel Diep haalde hij adem, om als het BuïUngton ind. ware frisse lucht op te zamelen voor als hij weer beneden, in het hete can Pacafic Ry laagland, was. Weer terug in Vellore chü» Manhattan zou hij zich geheel moeten inzetten. chessie System Mei, het warme jaargetijde was op citteï'service zijn hoogtepunt, was, ook een tijd van Coigate paimoiiva toenmende emoties. Door de benoe- colt industries ming van Lord Mountbatten tot on- derkoning van India, met als opdracht Cont. Can de snelle liquidatie van het Britse cont'. oil bestuur tot stand te brengen, bewoog £ur,#!" ÏJjfilï de gespannenheid van de politieke om ind strijd zich met grote snelheid naar Deere and co. een crisis. Het conflict tussen reli- gieuze groeperingen bereikte een ex plosief punt. Doch in Vellore leefden Eastman Kodak Hindoes en Moslims voort in harmo- N nie, zoals ze al generaties achtereen 7 deden. Paul, die werkzaam was in een milieu dat door de politieke situatie in hoge mate onberoerd werd gelaten, Admiral corp schonk nog altijd geen aandacht aan Aiiengheny pow s Margarets taltijke toespelingen op de Xmsumdard kranteberichten en de bezorgdheid Amsted ind. van haar ouders. Kranten waren nu eenmaal soms wat opgewonden, en Balt 4 Ohio het sprak vanzelf dat haar ouders een Bavuk cigars excuus zochten om haar bij zich te kunnen houden. Het kwam geen ogen- blik bij Paul op, dat haar bezorgdheid cetto serieuze aandacht verdiende. Gelukkig chadboum Goth zou zij in juni de reis aanvaarden, en Chase SeiertFd zijn brieven, waarkimunog steeds een cSminco* mateloos enthousiasme sprak, liepen cont Telephone daarop al vooruit. (Wordt vervolgd) Fluor Corp 21% 22% 84% 87 27% 27»/, 32 32'4 17% 17% 21 21 13% 14% 27% 30% 38 38% 46% 47% 14% 40% 26 26 25 7% 22»i 35% 9% 9% 17% 18% 19 38% 39% 65»4 •6% 152 153 95% 96 35% 35% Gen Electric Gen Fond» Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty Oil Gilett» Cimbel Brothers 47% 47% 24% 24% 44% 44% 12% 12% 20 >S 22 105 105% 29% 29»', 22% - Goodyear I and B 22% 23% Gulf Oil Illinois Central Ind. Instico Int Busln Mach. Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 19% 20 219% 222% 22% 23% 28% 29»,4 50 49% Ling Lemco Vougt Litton Ind. Lockhead Aircraft Marcor Martin Marietta Nabisco Nat Cash Reglst Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind. 15% 15% 23% 24% 14% 14% 39% 40% 28% 29% 32% Si5-'. 14 14% 10% 11 34% 35% 12% 13% Pac Ga» and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr. Procter Gam! RCA Republic Steel Reynolds Ind. Royal Dutch Petr. Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway 21% 22 2 2 53 52% 35 35% 53% 54% 45% 46% 99% 98% 14 13»g !8 ex 28% 77'.* 7714 40% 41% 11% 12% 30% 31 41 41% 37% 37% 25% 26% Horizontaal: 1. vlek, 4. vorm, 7. len graan, 8. kaasworm, 9. niet dez tra de, 11. spinneweb, 12. noors christ prediker, 14. pers. voomaamw., plaatsje onder Vries, 16. stoomtuiem ne, 17. serie, 19. wereldtaal, 21. v< b 23. achten, 24. grote menigte, lou twaalf gros van knopen, 26. edelgas ki Verticaal: 1. vreemde munt, 2. honi drank, 3. klaagzang, 4. tijding, 5. H gravin, 6. rechtmatig, 7. de zeeva betreffende, 10. oorzaak, 13. tij dpi van tien dagen, 17. lichte bedwelmi 18. uitgedorste halmen, 20. spoedkt 22. elektrisch geladen atoom. Stand Oil Calif. VHPHVP Stand Oil Indiana 83% 87% Exxon Corp. 73% Studebakor Worth 2 1% 25.30 25.22 18%18 exd 27% 29% 13% 14 Int Bank for Ree Int Flav. Frag Int Paper (3 4) 98% b 98% b 32% 33% 34% 35% Kansas City Ind Kansa» Power KLM Kroger Madison Fund 15% 22% 23% 58% Sun Oil 37»', 37% Texas Gulf 25% 26 Texas Inst, 89% 87% Transamerlca 7 6% Unilever 41 Union Carbide 40% 4114 Uni Royal 7% 8% United Aircraft 25% 26% United Brands 6% 6% US Steel 47% 47% West Union Tel. 10% 11 Westlnghouse El. 12% 13 Woolworth 13% 13% Nat. Can 8 8% NY Centr. A 7% 8U North West R 4% 4% N Am Philips Co 58% 59 Occidental Petr. 10% 16% Pacific Light 9% 9% Public Steel 17% 17 Reliance Group 14% 14% Standard Brands 54% 53% Satham Ind. Tandy 20% 20% Union Eiectr. 11% 11% United Corps 6% 6% United Gas 11% 12% Western Bancorp 17% 17% Kruiswoord-puzzel 2 3 6 7 8 9 10 II 12 IJ 14 15 16 17 IB 19 20 21 7i 24 ié 26 Oplossing van gisteren: 1. de, 2. ode, 3. mode, 4. moede, merode, 6. droesem, 7. moeder, roede, 9. rede, 10. ree, 11. er. DOW JONES INDE$ Indust. Sporen UHIL Obl. 19 juli 787.94 161.99 68.51 66.67 84^ 22 juli 790.36 161.83 68.16 e 23 juli 797.72 163.92 69.85 66.67 8f- Aand. Obl. Tot. H. 19 juli 11.080 13.860 1.734 650 lid 22 juli 9.290 13.650 1.731 650 23 juli 12.910 18.010 1.749 1040 lij! o Si te

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4