Bijna alle religies in Leuven vertegenwoordigd bij congres over vrede Evangelisatiecongres gezellig en zinvol 1 U Roemeense schrijver Kallos gearresteerd Maria Magdalena's woonplaats ontdekt Huis ten Bosch weer open voor publiek fllBlIlall Vandaag Conferenties Geen streven naar super-kerk Heroine-patiënten in Amsterdamse kliniek overleden Trouw Kwartet Nieuwzeelandse Anglicanen tegen antiracisme-fonds Youth for Christ begint nieuw project Laatste r.k. bisschop van Boelgarije overleden ICCC houdt congres in Djakarta Nieuwe boekei Dode en gewonde bij auto-ongeluk Door vrachtauto geschept 'Opnemen platen op band moet betaald' TROUW/KWARTET WOENSDAG 24 JULI 1974 KERK/BINNENLAND door ALDERT SCHIPPER "V oor liet congres van de religies voor de vrede, dat eind volgende maand in Leuven bijeenkomt, zijn 500 deelnemers uitgenodigd. De helft zullen gedelegeerden zijn, die de belangrijkste wereldgodsdien sten vertegenwoordigen: boeddhisten, katholieken, orthodoxen, protestanten, moslems, joden, sjinto- isten, taoisten en aanhangers van Zoroaster. Er wordt gestreefd naar een evenredige vertegenwoordi ging. De islam en de Aziatische godsdiensten hebben samen ongeveer evenveel vertegenwoordigers als het christendom. De voorzitter van het congres is de katholieke aartsbisschop van New Del hi. mgr. Angelo Fernandes. In het internationaal comité zitten als uit voerende leden onder anderen ook prof. Mahmud Husam (rechter inter nationaal hof in Den Haag, Pakistan), ds. Nikkiyo Ni wam (Japan) en dr. Maria Lücker (West-Duitsland). Het internationaal secretariaat wordt ge leid door dr. Homer A. Jack uit de VS. Jan Pronk In het Internationaal comité zitten verder onder meer de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwer king drs. J. Prunk, Madeleine Barot (Frankrijk, Cimade», prof. Boejewski (Russisch orthodox), Metropoliet Emi- lianos (Constantinopel), prof. E. Mveng (Kameroen), Thich Nhat Hanh (Vietnam), paler dr. Joseph Spae (Sodepax), Kardinaal Suenens, (België), ds José Chipenda (Program- ma tot bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken) en bisschop James K. Mathews (Verenig de Staten). De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim, en dr. Philip Potter van de wereldraad van kerken hebben hun steun betuigd aan de conferentie in Leuven. De bijeen komst is een vervolg op de eerste conferentie van de religies voor de vrede, die in 1970 in Kioto in Japan werd gehouden. Samenwerking Hier lag het begin van een aanpak door alle belangrijke wereldgodsdien sten van de vredesproblematiek. Er waren ruim driehonderd vertegen woordigers van de belangrijkste gods diensten aanwezig. Hit ons land wa ren er onder meer dc secretaris van de Nederlandse bisschoppenconferen tie, dr. Louis ter Steeg, de remon strantse predikant dr. J. van Goudoe ver en de heer C. ter Maat, secretaris van Pax Christi. Op de eerste dag van de conferentie weersprak ar. Homer Jack het ver moeden bij sommigen dat hier ge zocht zou worden naar een gemeen schappelijke religie. Het eerste doel is samenwerking tussen de wereldgods diensten te bevorderen om tegemoet te komen aan de behoefte van alle mensen aan vrede, ontwikkeling en mensenrechten. Na afloop van de con ferentie werden de rapporten van de werkgroepen aangeboden en namen de gedelegeerden een conferentiever klaring en drie resoluties aan. De resoluties gingen ..ver het Midden- Oosten, Vietnam en Zuidelijk Afrika. De resolutie over nat Midden-Oosten was kort en vrij vaag Zij betuigde steun aan de resoluties van de Vere nigde Natis. In de Vietnam-resolutie werd gevraagd om een onmiddellijk staakt-het-vuren ondor toezioht. In de derde resolutie verooi deelden de afge vaardigden de apartneid in Zuidelijk Agrika en de koloniale uitbuiting van Angola en Mozambique. Russen Tijdens de vergader.ng in Kioto heb ben de Russisch orthodoxe afgevaar digden zich lange tiji verzet tegen de vorming van weer een vredesbewe ging van de godsdienstige organisaties in de wereld. Zijzelf hadden juist in Zagorsk bij Moskou pen bijeenkomst gehouden over intergodsdienstig vre deswerk en zagen kennelijk liever dat hun initiatief zou worden gevolgd. Bij talrijke gedelegeerden in Kioto be stond evenwel bezwaar tegen de een- zijdig-Russische aard van de bijeen komst in Zagorsk. Later gaven de Russen echter toe en lieten zelfs toe dat tijdens de conferentie openlijk- kritiek gegeven werd op de Russische inval in Tsjecheslowakije. Van een poging t-,t samensmelting van religies of iets dergelijks was geen sprake. Dit schrijft dr. J. J. Verdonk in cahier 13 van het interker kelijk vredesberaad. Hij zit namens de gereformeerde kerken in het IKV. 'Duidelijk is geworden', schrijft dr. Verdonk, 'hoezeer vooral bij die christelijke gemeenschappen (die min derheden vermen in Aziatische lan den) behoefte bestaal aan interreli gieuze samenwerking in dienst van de vrede. Met steun van het westen, in de zin van solidariteit door de relatie op het mondiale vlak, kan daar aan het christendom een eigentijdse ge stalte worden gegeven Door een be wuste geëngageerde houding zullen de christenen in die landen op andere religies uitnodigend werken tot een gemeenschappelijk inzet voor de vre de'. De eerste wereldconferentie van de religies voor de vrede werd georgani seerd door een internationale vereni ging, die steun heeft vanuit India, Japan en de Verenigde Staten. Aan 'Kioto' gingen een gioot aantal voor bereidende bijeenkomsten vooraf. De internationale vereniging 'wereldcon ferentie van de religies voor de vrede' heeft haar zetel in New York in het kerkcentrum van de Verenigde Na ties. Zij wordt door de VN als een niet-gouvernementele organisatie er kend. wereld- evangelisatie congres, dat morgen ge sloten wordt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de Amsterdamse Jellinek-kliniek voor verslaafden aan drugs zijn onlangs heroïne-patiënten overleden. Het is echter niet met zekerheid vast te stellen of deze sterf gevallen direct zijn te wijten aan de moeilijkheden, waarmee de kliniek heeft te kampen. Het ontbreekt' 'de kliniek momenteel met name aan ex- tra-opvangmogelijkheden. Minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft dit geantwoord od schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Voogd en Haas-Berger (beiden gvdA). Volgens minister Vor rink is er geen sprake van een patiën te nstop in de Jellinek-kliniek. WpI bestaat er sinds enige maanden een wachtlijst voor drugsverslaafden. De wachttijd bedraagt gemiddeld enkele weken. Naar aanleiding van de moeilijkheden heeft het bestuur van de Jellinek- kliniek bij het ministerie een aan vraag ingediend voor principiële goed keuring van uitbreiding van de capa citeit van de kliniek en voor verbete ring van de accommodatie. Minister Vorrink zal hierover op korte termijn Van een onzer verslaggevers LAUSANNE Het internationale evangelisatiecongres in Lausanne bespreekt vandaag de slotverkla ring, die 'de boodschap van Lausane' wordt genoemd. In de boodschap wordt gesteld, dat twee miljard mensen wachten op de verkondiging van het evangelie en dat zij voor het einde van' deze eeuw nog gewonmen moeten worden. De evangelicals schuwen voor de uit voering van deze omvangrijke taak niet gebruik te maken van moderne middelen. Aan de 2.700 congresgan gers werd bijvoorbeeld e enheel boek werk uitgereikt, waarin gedetailleerd wordt aangegeven wie nog op evange lisatie wachten. In Nederland behoren hiertoe aLleen nog de Ambonezen, die in de catego rie animisten thuis schijnen te horen. In de boodschap wordt niet gesproken van de oprichting van een eigen 'e- vangelical' wereldraad, hoewel de Duitse professor Beyerhaus zich nog steeds met kracht daarvoor blijft uit spreken. Hij heeft voor zijn wens een kleine meerderheid van de congres gangers achter zich, maar de Ameri kaanse evangelist Billy Graham zou zich met kracht hiertegen verzetten. Zo speelt zich achter de gesloten deu ren van de congresleiding een discus sie af, die grotendeels aan de deelne mers aan het congres lijkt voorbij te gaan. Deze wisselen onderling ervarin gen uit op het terrein van evangelisa tie en zending. Dit lijkt niet alleen erg zinvol, maar is bovendien gezellig en bemoedigend. UIT VAN LEZERS Zuid-Afrika (5) Van 1930 tot heden heb ik zes keer een uitgebreid bezoek aan Zuid-Afrika gebracht Op grond daarvan ben ik het volkomen eens met briefschrijver Jan van der Meer. De armoede in Oost-Afrika, waar ik ook geweest ben, is veel groter dan in Zuid-Afrika, Toen ik in 1930 voor het eerst in Zuid-Afrika kwam, waren de Engelsen daar nog de baas. In een deel van Johannesburg woonde de zwarte be volking toen in onvoorstelbare meest blikken krotten. Nu de blan- ka die werken wil, heeft het even goed genomen, zijn er duizenden vier-ka- merwoningen gebouwd, met een tuin erom heen. Ook hierop werd destijds vanuit Holland gescholden, omdat die woningen buiten de stad lagen. Maar is hetzelfde niet in Amsterdam en Rotterdam gebeurd, waar ook vele burgers buiten de stad moesten gaan wonen? De niet-blanke bevolking in Zuid-Afri ka die werken wil, heft het evengoed als dc blanke. Ze heeft bovendien de vole vrijheid te vertrekken, maar Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publfkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. maakt d^ar geen gebruik van. Wel komen er niet-blanke Afrikanen vrij naar Zuid-Afrika toe. Ten slotte: de apartheid onder de verschillende stammen is veel groter dan die tussen blank en zwart. Van een medewerker AMSTERDAM Eerst nu is in het westen bekend geworden, dat 26 juni in Cluj (Roemenië) de schrijver Zoltan Kallos gearresteerd is. De reden is onbekend. P. D. Siellng Zuid-Afrika (6) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.iike Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Met grote ergernis heb ik kennis genomen van wat alweer een vergif tigde Hollander over Zuid-Afrika schreef. Vergiftigd, zei ik, en wel door de zich noemende experts als dr. Roskam, ds. Van der Veen en niet te vergeten dr. Verkuyl, de VARA, ra dio, tv van elke kleur, ja zelfs kerkelij ke denominaties. Als u werkelijk wilt meepraten, gaat u dan eens met va kantie naar Zuid-Afrika en verkrijg objectieve informatie, dan geneest u wel. Wist u trouwens, dat Nederland een land van criminaliteit wordt ge noemd? Als je na een jaar of twintig in Nederland terugkomt, kom je in een grote troep, een land zonder enig gezag en fatsoen, vol luiheid en vol mensen die de wijsheid in pacht me nen te hebben en vult u maar in. Apeldoorn P. v.d. Steen Zoltan Kallos is een jonge Hongaars sprekende Roemeen, die onderzoek doet op het gebied van de folklore. Reeds als scholier en later als student van de muziekacademie van Cluj no teerde hij oude liederen. Hij werd dorpsonderwijzer en stak al zijn vrije tijd in het verzamelen van cude over leveringen en folkloristisch materiaal in Zevenburgen en Moldavië, waar nog twee miljoen Hongaren leven. Enkele jaren zat hij om politieke redenen gevangen. Na zijn vrijlating zette hij zijn werk voort. In 1970 was het hem mogelijk een eerste boek in het Hongaars uit te geven, een verza meling van 259 oeroude volksballaden, waarvan 162 met melodie. In 1973 verscheen een nieuw boek met Hon gaarse volksliedjes en balladen, dit maal opgetekend op Moldavisoh ge bied uit de mond van oude Hongaarse boeren. Binnenkort zou een derde boek verschijnen, waarin ook zigeu- ner-poëzie zou worden opgenomen. Oostenrijk, Hongarije en de Verenig de Staten nodigden Kallos uit, lezin gen te houden. Bij zijn arrestatie is al zijn materiaal (geluidsbanden, films en dia's) in be slag genomen. ROME (KNA) De archeologen Corbo en Loffreda hebben aan de westelijke. oever van het meer van Tiberias de resten ontdekt van Magdala, de woonplaats van Maria Magdalena. In de nieuwtestamentische tijd was Magdala, dat in de bijbel ook Magadan ge noemd wordt, een stad van betekenis. In dc nabijheid van de vermoede plaats stichtten de Joden in moderne tijd dc plaats Migdal. Ook in een ander opzicht mengen zich hier als het ware twee congressen dooreen. Van de deelnemers is de overgrote meerderheid afkomstig uit de derde wereld. De sprekers uit de rijke landen, met name uit de Vere nigde Staten leggen evenwel hun stempel op de bijeenkomst. Deze blan ke sprekers uiten zich herhaaldelijk tegen een politieke opstelling van kerk, zending en evangelisatie. Maar zij worden daarin weinig gevolgd door de mensen uit de derde wereld. Carlos Padiila, de tweede secretaris van de internationale broederschap van evangelical studenten, die zich bezighoudt met Latijns-Amerika, ver weet de Noord-Amerikanen maandaga vond dat zij met hun zending tevens doen aan cultureel imperialisme en riep op tot steun aan het moratorium. Padiila riep de aanwezigen op zich te verzetten tegen het samenbrengen van het christelijk geloof en de westerse cultuur op een noemer. 'Wanneer de kerk zich teveel laat opnemen in de wereld om haar heen, dan verliest zij haar zicht op het onrecht in de maat schappij, zoals een kleurenblinde, die alleen maar een beperkt aantal kleu ren kan onderscheiden'. Deze roep om de derde wereld geheel onafhankelijk van blanke hulp te ma ken was ook een van de steeds terug kerende punten in de assemblee van de Afrikaanse kerken in Lusaka, dit voorjaar. Voor de zorgvuldige waarne mers is er niet veel verschil tussen Lausanne en Genève. Indien er verschil is, dan lijkt dat voornamelijk neer te komen op een chronologisch verschil. Lausanne is niet ongenegen om de maatschappelij ke en politieke gevolgen van het evangelie in de besprekingen te be trekken, maar men heeft een nog te beperkt zicht op de zondigheid van talrijke maatschappelijke structuren. Een groot deel van de in totaal 3.3 miljoen dollar die dit congres gekost heeft, is besteed aan de reiskosten WELLINGTON (Reuter) —De groot ste kerk van Nieuw-Zeeland, de angli caanse kerk, heeft de wereldraad van kerken opgeroepen, het mandaat van het program tot bestrijding van het racisme niet te verlengen. De synode, die te Wellington bijeen was, aanvaardde een motie, waarin steun afgekeurd werd aan 'organisa ties, wier acties geweld en terreur insluiten'. Bisschop Norman van Wel lington zei, dat de gedachte, dat on recht bestreden kan worden door de toevluchte te nemen tot geweld, voor hem onaanvaardbaar is'. Verleden week heeft ook het mode- ramen van de evangelische kerk in Duitsland zich uitgesproken tegen voortzetting van het anti-racismepro- gram van de wereldraad. van de talrijke vertegenwoordigers uit de derde wereld. Het pleit voor de evangelicals, dat zij bereid zijn ge weest zoveel geld te besteden om te luisteren naar mensen, die vaak din gen beweren, die een Amerikaanse of Europese evangelical nog vaak lang niet zo ziet. t UTRECHT 'Halfway^house' is de Engelse naam voor een nieuw stuk werk, dat de jongerenbeweging Youth for Christ in september gaat begin nen. Vanuit het pand Weerdsingel O.Z. 30 te Utrecht wil Youth for Christ jonge mensen opvangen, die konkrete hulp nodig hebben. Jongeren die de aan sluiting missen met thuis, hun omge ving en de maatschappij. Een soort doorgangshuis dus. 'Zo'n opvangcentrum hebben we hard nódig', zegt Peter Stoker (24), voorzit ter van de Youth for Christ groep in Utrecht, die de leiding van dit Half- way-house op zich gaat nemen. Hij is van beroep psychiatrisch verpleger. Stoker ziet dit advies- en hulpcentrum voorlopig vooral als een dienstverle ning aan het landelijke en plaatselijke werk van Youth for Christ. Medewer king aan dit nieuwe project is al toegezegd door enkele artsen, psychia ters en predikanten. NOG MEER RADIO? Aanstaande vrijdag schijnt er ser» gepraat te zuilen worden over uitbreiding van de radio-zendtijd zo'n vijftig procent. Kosten: één twintig miljoen. De grote vraag wie vraagt daar eigenlijk om? nu, in de zomermaanden welisw wel eens meer naar de radio lui: dan anders, komt moeilijk tot vraag naar meer uitzendingen. 1 dat ze niet goed verzorgd zijn of zij die ze maken er niet al hun op zouden doen, maar wat moet e vredesnaam dan nog meer uitge den worden? Goed, er is een gi lieden die meer klassieke muziek len horen. Een rechtvaardig vei gen tegenover de overdosering allerlei popgeweld en 'ik heb je en 'waarom heb je mij verlaten' kweel. Maar waarom dat dan me( van 's morgens negen uur tot 's na twaalf uur moet, wie vertelt 1 Duidelijk is dat ondanks alle res< op den duur toch het kijkgeld ra hierdoor omhoog moet. Intussen i ten de Nederlandse Hartstichting' het Rheuma-fonds als bedelaars li de straten gaan, maar in de NOS is maar liefst een reserve die 1 bedrag wel even op tafel kan tove Merkwaardige toestanden die me een aan 't vragen zal zetten. W' hier soms op een andere wijze de van Parkinson en hebben de herei Hilversum een soort uitbreiddingsa neel. Ik heb nu zoveel mei' onder mij zeiden ze vroeger i' We zullen hopen dat vrijdag 't gez verstand aanwezig zal zijn en men veel geheven geld niet zomaar e gaat uitgeven zonder de kijkers-luis aars daarnaar gevraagd te hebben, zou het zo heel vreemd zijn om o tollig geld, als het dan per se uitg ven moet worden aan radio -of 1 visiezaken, om dat overtollige geld eens royaal weg te schenken ten 1 van de een of andere educatieve der in een arm land? Op velen deze zendtijdvermeerdering als vorm van egoïsme overkomen. I NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee: Evers te Leerbroek; te N.O.P. gem. Bant-Rutten): D. Brandhorst!' Ootmarsum. j. Bedankt voor Bruinissen: J. B. <je te 's Gravendeel. J. GEREF. KERKEN (Vrijg.). I Beroepen te Siegerswoude Duursn,, de en te Heerenveen Mildam: kt, H. de Vries te Enschede. g Bedankt voor Monster: Q. Bruiniut Leens. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Charlois vens als schipperspredikant groot Rotterdam): D. J. Klein stenk te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Gouda: M. J. Gelder te Enkhuizen. VRIJE GEMEENTE Aangenomen naar Amsterdam (m 1 jan.): J. H. Ritzema Bos te Doeï: chem. St)FIA (Kathpress) De laatste rooms-katholieke bisschop van Boelga rije, Simeon Kokov, is op 78-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. In Boelgarije leven naar schatting nog 50.000 rooms-katholieken van de latijnse ritus. Helemaal zeker is het niet, dat Kokov de laatste bisschop was. In het pauselijk jaarboek staat ook nog steeds bisschop Eugen Bossil- koff vermeld. Maar deze werd in 1952 ter dood veroordeeld. Men heeft sindsdien niets meer van hem ge hoord. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De kerken en groe pen in Indonesië, die aangesloten zijn bij de internationale raad van christe lijke kerken (ICCC), houden volgende week in Djakarta hun eerste nationale conferentie. -Sinds 1971 heeft de ICCC vanuit Sin gapore activiteiten in Indonesië ont wikkeld. In 1973 werd de 'Indonesi sche raad van christelijke kerken' of ficieel door de regering erkend. Een van de sprekers op de conferentie in Djakarta zal de Nederlandse secreta ris-generaal van de ICCC, dr. J. C. Maris uit Amstelveen zijn. Welkom op aarde' door Eric Russ Uitg. Meulenhoff te Amsterdam, blz. Prijs 7.50. De twaalf verhalen die MeulenL voor deze science-fiction-bundel hr uitgezocht, behoren tot de oervei len van dit genre. Ze hebben alle ruimtevaart tot onderwerp. Dit b kent dat er aan de uitwerking h eisen moeten worden gesteld. Het geven is immers niet bijster origin eigenlijk geheel uitgekauwd, en daarom een behoorlijke dosis fantiE en spitsvondigheid nodig om (ruimte)vaart er in te houden. Ni Russel geenszins in de beschrijf van voor de hand liggende avontu van eenzame ruimtevaarders op rieuze planeten blijven steken. Idjj! gendeel. In al zijn verhalen laat zich kennen as een spits en humo tisch verteller. Verhalen als 'Diabij" gica'. 'Hobbyist' en 'Allamagoosa' horen tot de meesterwerkjes van SF. Met het laatste verhaal won de Hugo Award-pnijs. In deze s< j zijn al eerder van hem verschei" 'De grote uittocht' en 'Mensen, ma anen en machines'. DEN HAAG Zoals elk jaar is het paleis Huis ten Bosch in deze vakantietijd tot en met 16 augustus voor het publiek te bezichtigen. Het huis met zijn monumentale Oranjezaal en de prachtige Chinese en Japanse zalen, kan terug zien op een drie eeuwen oude geschie denis. Huis ten Bosch werd in 1647 gebouwd in opdracht van stadhouder Frederik Hendrik, zoon van Willem van Oran je, de stamvader van het Huis van Oranje, naar een ontwerp van Pieter Post. Na de dood van Frederik Hen drik werd de 'Oranjezaal', zoals het buitenverblijf werd genoemd, door zijn weduwe Amalia van Solms inge richt tot mausoleum. Op de rmiren werken allegorische tekeningen aange bracht uit het leven van de grote veldheer, die 'de Scheveninger' ge noemd werd. In 1572 werd het paleis door Willem IV met twee vleugels uit gebreid. De Tweede Wereldoorlog beroerde ook Huis ten Bosch. Toen de bezet ters in 1943 hun beruchte tankgracht groeven, eisten zij de algehele ver dwijning van het paleis. Na hartstoch telijke protesten van de Inspectie Kunstbescherming werd de vernieling beperkt tot de beide Pieter Posthui zen, die met de grond gelijk werden gemaakt Huis ten Bosch geraakte ge durende de oorlog hoe langer hoe meer in verval. In 1956 was het Huis ten Bosch echter in oude glorie her steld. Dit was het werk van architect G. Stomps van de Rijksgebouwen dienst. De herstelwerkzaamheden eis ten vier jaar en begonnen onder lei ding van architect Dok, die in 1953 overleed. Door bekwaam vakmanschap blinkt Huis ten Bosch nu de bezoekers weer tegen. Het paleis is op elke werkdag (behalve zaterdag) van 10 tot 16 uur ter bezichtiging geopend. De VW heeft de busexcursie 'In de voetspo ren van Oranje' uitgebreid met een excursie naar Huis ten Bosch. Het is het hoogtepunt van de rondleidingen langs de vele koninklijke paleizen en andere bezienswaardigheden, die rechtstreeks met het Koninklijk Huis te maken hebben of hadden. GRONINGEN Dr. Frantisek Fadrhonc is niet ingegaan op een aan bod van de eerste divisieclub FC Gro ningen als jeugdtrainer te komen wer ken. Fadrhonc, die tot 1 oktober nog bij de KNVB in dienst is, acht de financiële situatie van FC Groningen te riskant. ODOORN In Odoorn is een perso nenauto met twee inzittenden bij het inhalen tegen een linksaf slaande au to gebotst. De bestuurder van de inhalende auto, de 19-jarige H. Bos uit Exloërmond, was op slag dood. De eveneens 19-jarige S. de J. uit Val- thermond liep verwondingen op. HELDEN De achttienjarige Maria Henriëtte Ambagtsheer uit Diemen, is in het Limburgse Helden door een vrachtauto geschept en ter plaatse overleden. Zij liep onverwachts de weg op. AMSTERDAM De STEMRA, de- stichting die de reproductie-rechten van auteurs van grammofoonmuziek exploiteert, wil opnieuw, samen met andere belanghebbenden, pogen de au teurswet zodanig te wijzigen, dat voor het copiëren van platen op geluids banden een billijke vergoeding be taald moet worden. In haar jaarver slag 1973 schrijft de stichting, dat door de steeds grotere omvang van het co piëren van grammafoonplaten op ge luidsbanden de artiest en de grammo foonplatenproducent veel inkomsten derven. Volgens de STEMRA is geble ken, dat een vergoeding ineens, hetzij bij aankoop van de opnameapparatuur, hetzij bij aankoop van onbespeelde banden, een eenvoudige en zeer doel treffende oplossing biedt om de be langhebbenden schadeloos te stellen. De toekomst van het chrlstcnd Thema van het retlnistencongres SSR, vrijdag en zaterdag 25 en l oktober op de Blije Werelt te Luie ren. Sprekers prof. mr. dr D. Mulder, prof. dr. mag. E. Schi a beeckx en de ministers Van Agt1 Gruijters. Hervormd evangclisatorisch raad. Toerustingsweekend aan het gin van een nieuw werkseizoen, 14 [c 15 september op Kerk en Wereld n Driebergen, m.m.v. ds. J. Vuyst, w predikant te Zeist, en dr G. Dekl»] socioloog. Bestemd voor kerkeli ambtsdragers die belast zijn met geïnteresseerd zijn in de apostolair taak van de gemeente. Informatie opgave Kerk en Wereld (tel. 03431® 2241).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2