BURGERKABINET IN ATHENE Slasaus] Clerides nieuwe president Cyprus nu Militaire regering treedt af Juigende Grieken wachtefi op Karamanlis Kunstbisschop redde Makarios het leven In deze krant WASAUTOMATEN 499.- Ommekeer in Athene m Cyprus poedzitting van eiligheidsraad i. ogezegd Regen oe zelf ook wat ■oor de kost Weer bus met toeristen verongelukt Drie Nederlanders in Oostenrijk bij ongeluk omgekomen Vliegvelden in Griekenland zijn weer open Voorstander van zelfstandigheid fles 0,75 liter Turken namen 600 Griekse gevangenen mee Atlu'ne 4>n een kiwi lioohl Hl LeMse Cowan! „Stantvastich ia ghebleven ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in t.ghen.poet!" istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v B V De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12.02 ppr maand, pei kwartaal R »5 WOENSDAG 24 JULI 1974 55ste jaargang no. 94 HAARLEMMERSTRAAT j 250 LEIDEN Alle bekende merken AM Be/oi .'ing vanaf OS 30 uur )e crisis, die op Cyprus is litgcbroken, heeft recht sreeks geleid tot de machts- ivergave van de Griekse junta lan een burgerregering. Deze al wellicht door Constantin taramanlis worden aange roerd. Karamanlis is uit zijn jallingschap in Parijs naar kthene' teruggekeerd. Hij ïeeft Griekenland destijds noeten verlaten wegens felle kritiek op het kolonelsregime. ïet gevolg van de machtswis- ieling in Athene is dat het rredesoverleg over Cyprus op djn minst korte tijd zal wor den uitgesteld nu in Grieken and een geheel nieuwe (of ivel een oude) situatie is ont daan. Een nieuwe situatie is ook op Cyprus ontstaan. Daar is giste ren juntaleider Nicos Samp- vervangen door Glafoos Clerides, die zich nu dc nieu- president van Cyprus noemt en zijn macht nog deeds baseert op d e vorige veek gepleegde staatsgreep. Op Cyprus begint de rust reer te keren na een dag van larde gevechten tussen Griek en Turkse Cyprioten. Het VN-vrcdeskorps besloot erdoor de luchthaven van Nicosia te bezetten. Er Zijn diverse mel dingen gemaakt van gruwelda den van de Cyprische nationa le garde. Op grote schaal wordt gewerkt aan de evacua tie van buitenlanders van het iiand. Zo heeft een Westduits schip onder meer 14 Nederlan ders naar Beiroet overge- bracht. ATHENE (AP, AFP, Reuter, UPI) Athene barstte spontaan in vreugde uit toen bekend werd dat de militaire regering van premier Adamtrios An- droutsopol was afgetreden. Een uit burgers bestaand kabinet met aan het hoofd de vroegere premier Constantin Karamanlis zal het bewind overnemen. De Griekse president Phaedon Gizikis heeft hem verzocht uit zijn balling-:, schap in Parijs terug te keren. Gister-' avond al zou Karamanlis in de Grieks- se hoofdstad terugkeren, waar een duizendkoppige luidjuichtende menig te hem opwachtte op het vliegveld. Terwijl het nieuws van het aftreden van de regering zich als een lopend vuurtje door de stad verspreidde stroomde de bevolking massaal de straat op. In het centrum van Athe- nen verzamelden zich tienduizenden merendeels jonge mensen, die leuzen riepen als 'Weg met het fascisme', 'Het fascisme is dood en Weg met de folteraars. Vrijheid voor de mensen op Jaros, 'De junta is gevallen, 'Leve Karamanlis. Leve Makarios en 'Weg met de Amerikanen. Zwaaiend met de blauw-witte Griekse vlag renden juichende Grieken 'door de straten terwijl autos luid toeterend door de straten snelden. =fc p YORK (AFP) Griekenland ft verzocht om een spoedzitting de veiligheidsraad, Een VN-woord- Irder heeft meegedeeld dat de Vei- jieidsraad mogelijk dinsdagavond f bijeen zal komen cle woorden van vice-presi- dc nt Truman te herhalen toen hij orde dat president Roosevelt is gestorven, zeg ik u: bidt voor i Toenemende bewolking, gevolgd door regen. Tot matig of krach tig aanwakkerende wind tussen zuid en west. Maximumtempera turen omstreeks 18 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend wisselvallig en maxi mumtemperaturen omstreeks 19 graden. Morgen zon op: 04.50 zon onder: 2(1.42 maan up: 13.04 maan onder: 22.51 Zelfbeheersing Via radio en televisie liet president Gizikis de bevolking oproepen haar rust en zelfbeheersing te bewaren. De politie waarschuwde met luidsprekers dat het militaire bestuur nog steeds van kracht is. De menigte werd ver zocht zich te verwijgderen, anders zou geweld worden gebruikt. De juichen de mensenmassa trok zich van de waarschuwing amper iets aan. Pas na herhaald aandringen verwijderde de menigte zich aarzelend van het Omo- nia-plein in het midden van cle stad en trok in de richting van het oude parlementsgebouw dat ongeveer an derhalve kilometer van het plein ligt. Vergadering (Constantin Karamanlis, gister avond vlak voor hij uit Parijs naar Athene vertrok, ingesprek met journalisten.) Keramanlis is als nieuwe premier aan gewezen tijdens een vergadering die Gizikis gstermiddag met vooraan staande politici hield, waaronder vier oud premiers. Tegelijkertijd liet de president ook de leden van het mili taire opperbevel naar zijn woning ko men. onder wie Ioennis Davos die bevelhebber is van het Derde Griekse Legerkorps dat in het noorden is gelegerd. Zijn naam werd de afgelo pen dagen voortdurend genoemd in verband met een staatsgreep die op handen zou zijn. Gistermiddag nog ontkende minister Constantijn Rallis in een onverwachte radio- en televi- Zes ernstig gewonden BAD NEUENAHR DPA, UPI) Bij het Westduitse Weidenbach in het dis trict Ahrweiler. er.kele tientallen ki lometers ten zuiden van Bonn, is giste ren een bus met 36 Nederlanders ver ongelukt. Door nog onbekende oorzaak raakte de bus met toeristen van de weg en stortte neer op een vier meter lager gelegen talud. De bus kantelde en kwam ondersteboven te liggen. Zes inzittenden liepen ernstige verwondin gen op en negentien mensen raakten licht gewond. Alle gewonden zijn over gebracht naar ziekenhuizen in Neuen- ahr en Altenahr. Volgens dc politie verkeert geen van de zwaargewonden in levensgevaar De Nederlandse toeristen behoorden tot een reisgezelschap dat een gecom bineerd boot/bus-rit maakte. Ze wa ren met een Rijnschip naar Boppard (Rijnland-Palts) gegaan en maakten van daaruit een bustocht door de Eifel. De toeristen komen volgens de Duitse politie onder meer uit Rotterdam, Am sterdam. Groningen en Den Haag. Gis teravond laat was over de herkomst en de identiteit van de inzittenden nog niets bekend. Na in een ziekenhuis behandeld te zijn konden gisteravond de vijf gewonden, samen met hun reisleider in een htoel in Adeau worden ondergebracht. Hun namen zijn mevrouw Geurts (51) uit Dodewaard, mevrouw Hoogenberg (60) uit Oosterwolde, mevrouw Wiegertjes (53) uit Nieuw-Pekela en de heer Pop ping (59) uit Heerenveen en mevrouw Van Straten (79( uit Nijmegen. De overige leden van het gezelschap, dat een VARA-reiseje maakte, keerde terug naar hun Rijnschip. De zevendaagse Rijnreis die afgelopen zaterdag begno, wordt gewoon voortgezet. Constantino Karamanlis vlak voor zijn vertrek in gesprek met jour nalisten. 'Ik wil eerst in Athene de balans opmaken', zo zei hij. sierede met nadruk alle geruchten over een coup of een regeringswisse ling. 'Er is geen greintje waarheid in deze georganiseerde leugencampagne' Van een verslaggever DEN HAAG Bij een verkeersonge luk in de buurt van Villach in Oosten rijk zijn drie Nederlandse toeristen omgekomen en één zwaar gewond. Vol gens de politie heeft de bestuurder van de Nederlandse auto geen voor rang gegeven aan een vrachtauto. De omgekomenen zijn de 47-jarige me vrouw H. Reinen uit Arnhem, haar 17- jarige zoon Paul en diens 16-jarige vriend Paul. De 52-jarige echtgenoot van mevrouw Reinen, die de auto be stuurde, is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Villach. van de bekende vijfde kolonne', aldus de bewindsman. Slechts enkele uren later werd de val van de junta en het instellen van een burgerregering bekendgemaakt. Het oude kabinet blijft in functie zolang er geen nieuw kabinet is. Het was gisteravond nog onduidelijk hoe 'de mocratisch' de nieuwe regering wordt. Oud-minister Garoufalias verklaarde bij het verlaten van de ambtswoning van de president échter: 'Er moet nu hoop zijn'. In Londen had koning Contantijn geen onmiddellijk commentaar op de gebeurtenissen in Griekenland. 'Wan neer ik mijn mening geef hangt af van de loop der gebeurtenissen', zo liet hij via een woordvoerder weten. Kringen rond de verbannen koning zeiden dat Karamanlis hem telefo nisch van het verzoek dat hem vanuit Zie verder pag. 6 4e kolom Van een verslaggever SCHIPHOL De meeste Griekse vliegvelden zijn gisteravond weer opengesteld voor burgerluchtverkeer. De grote DC-10 van Martinair zal van ochtend daarom circa 180 vakantie gangers die hun vakantie er al op hebben zitten uit Athene en Rhodos ophalen. Overigens maken de meeste Nederlanders hun vakantie in Grie kenland gewoon af en keren niet voor tijdig terug. De KLM heeft inmiddels haar lijnvluchten op Athene hervat. Bij Martinair wordt vanaf morgen weer het normale vluchtschema uit gevoerd Met bloemen, vlaggen en hoog geheven handen, waa rvan de vingers het V-teken vormen, vieren deze Griekse jongeren bij de Polytechnische Schooi, waar vorig jaar oktober nog studenten om het leven kwamen bij gevechten met militairen, het einde van zeven jaren overheersing door de Griekse junta. (ADVERTENTIE) Van der Stoel: twee toetsstenen voor Griekse regering BRUSSEL (ANP) Dc Neder landse minister van buitenland se zaken, mr. M. van der Stoel, heeft gistera/oml laat in Brus sel een 'zeer toorlopig' com mentaar gegeven op dc rege ringswisseling In Griekenland. Ik ken persoonlijk een aantal mensen, die volgens bepaalde berichten voor deze regering uitgezocht vJjn, maar ik moet wachten met een definitief oor deel tot een volledige samen stelling van de nieuwe regering bekend is, ald"s de Nederlandse minister. Voor hem zijn er voor de nieu we Griekse redering twee toets stenen: wat het regeringspro gram zal zeggen over het her stel van de democratie in Grie kenland en «at de nieuwe Griekse regering mede te delen zal hebben ovei de kwestie- Cyprus. Een ontdooiing van het associatieverdrag, dat de Euro pese Gemeens-Tiar met Grieken land heeft, zal, aldus minister Van der Stoel, volledig afhan gen van een herstel van het democratisch sieisel in Grieken land NICOSIA (AP, AFP, DPA, Reuter, UPI) - De Cypriotische president Nicos Sampson is gistermiddag vervangèn door Glafcos Clerides, een vooraanstaande figuur tijdens de regering Makarios. TEL AVIV (Reuter) Grieks-Cypriotische aanhangers van aartsbisschop Ma karios menen dat hij in de staatsgreep van vorige week ontsnapte door gebruik making van een levensgrote pop toen hij vluchtte uit het klooster waarin hij een toevlucht had gezocht.. Dit vertelde gisteren Israëlische geëvacueerdcn uit Cyprus in Tel Aviv. De 37 Israëli's, dit uit Londen kwamen, vertelden dat Griekse Cyprioten tegen hen hadden gezegd dat de als Makarios aangeklede pop geplaatst werd in de auto van de president die van het klooster naar Nicosia reed. De auto werd door de Griekse nationale garde aangevallen en vernield. Zij meende klaarblijkelijk dat zij de aartsbisschop had gedood, wat leidde tot de berichten over zijn dood in de eerste uren na de staatsgreep van maandag. Intussen was dc aartsbisschop uit het klooster gesmokkeld en overgebracht naar een Britse militaire basis, van waar hij naar Londen werd gevlogen. De Griekse Cyprioten hadden tegen de Israëli's gezegd dat de pop speciaal was gemaakt voor gevallen als liet onderhavige. ek aan dc hand van vier illustraties beroepen. Bewaar deze tot zater- g. u kunt er dertig gulden mee ver enen. ANKARA (AFP) De Turkse minister van buitenlandse zaken Turen Guncs heeft gisteren in het parlement bekendgemaakt dat hij het Turkse offensief legen de Cypriotiwchc havenstad Kyrcnia, fiftü Griekse Cyprioten zijn gevan gen genomen die momenteel wor den overgebracht naar de Turkse havenstad Mersin, van waaruit dc Turkse invasicvloot naar Cyprus opstoomde. De minister sprak een bericht te gen dat 10.000 Turkse Cyprioten in Faniagusla door de Grieken gevan gengenomen zouden zijn. Volgens hem heeft de invasie op Cyprus slechts één gewonde aan het Turk se leger gekost. Dc oppositie in bet Turkse parlement schenkt hier weinig geloof aan Premier Bulent Ecevit van Turkije heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim, opgebeld met het verzoek ceu ein de te maken aan de mishandelin gen waarvan de Turkse Cyprioten het slachtoffer zouden zijn. Wald heim heeft volgens Ecevit toege zegd dat hij zijn best zal doen Makarios verwacht binnen enkele we ken als president naar Cyprus te kun nen terugkeren. Hij noemde Clerides een 'interim-president namens mij'. Op een persconferentie in Washington zei Makarios verder 'zeer verheugd' te zijn over de regeringswisseling in Grieken land. Clerides heeft gisteren reeds een ge sprek gehad met de leider van de Turks-Cyprioten Rauf Denktash. Ver tegenwoordigers van de Verenigde Naties woonden het overleg bij. Vorr- naamste punt van gesprek was hoe het breekbare bestand wat steviger te maken en een werkelijk staakt-het- vuren te bewerkstelligen. Aangenomen wordt dat Sampson het veld heeft moeten ruimen om de kansen voor een vredesregeling met Turkije te vergroten. Zijn bewind stuitte op grote internationale vijan digheid. Sampson kwam vorige week maandag aan de macht door een staatsgreep, waarbij president Makarios moest vluchten. Clerides is onmiddellijk na zijn benoeming beëdigd. Beter in staat In een radio-uitzending zei oud-presi dent Sampson gisteravond dat Cleri des. 'wegens zijn ervaring, beter in staat was het land te leiden'. 'Maar', aldus Sampson, 'ik treed af met een zuiver geweten'. Zijn handelingen sinds de staatsgreep van 15 juli wa ren, zo zei hij, 'gemotiveerd geweest door de wens een burgeroorlog te voorkomen'. 'Ik ga uit vrije wil. Onze heldhaftige strijd is in het stadium van onderhandelingen gekomen', al dus Sampson. Radio Nicosia verklaar de dat de nieuwe president komt op Binnenland NOS: radio-zendtijil in één keer verdubbelen 4 Ruilverkaveling lieerde moet doorgaan 5 Buitenland Athene stoort overleg 6 Kerk Congres over vrede 2 Sport Weer record voor Enitk Brigitlia 9 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Strips, feuilleton 4 Puzzel 1 4 Radio en tv 4 Familieberichten 11 een mrment dat 'uiterst belangrijk is voor de geschiedenis van Cyprus'. Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen heeft verklaard dat de benoeming van Clerides, 'althans ten dele', een terugkeer betekent van de constitutionele orde op Cyprus en dus beantwoordt aan de wens van Groot Brittannië en de Europese Gemeen schap. alsmede aan de eisen van de Veiligheidsraad. Clerides, een gema tigd politicu^ en voorstander van zelf standigheid voor Cyprus, is volgens het Foreign Office in een positie de vrede op het eiland te herstellen. Ook binnen het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is Clerides verwelkomd, hoewel het departement zich gisteravond van een officiële re actie onthield. Turkije staat eveneens positief tegenover Clerides, maar vooral ook tegenover het vertrek van Sampson wiens aanwezigheid één van de belangrijkste redenen voor de Turkse invasie zou zijn geweest. De 54-jarige Clerides werd in Nicosia geboren. Hij studeerde aan de univer siteit van Londen rechten. Hij onder brak zijn studie om tijdens de tweede Glafkos Clerides wereldoorlog dienst te nemen bij de Britse luchtmacht. Hij nam deel aan bombardementsvluchten in Duitsland en werd tijdens een van deze vluch ten neergeschoten. Met een parachute kwam hij gewond bij de Duits-Neder landse grens neer. Hij kwam terecht in krijgsgevangenkampen in Duits land. Na de oorlog vervolgde hij zijn stu die. In 1951 werd hij advocaat en in 1959 minister van justitie in het over gangsbewind dat voorafging aan de beëindiging van het Britse bewind op Cyprus. Vier weken geleden nog nam Clerides deel aan de besprekingen van de Grieks-Cyprische gemeenschap met de Turks-Cyprische bevolking. Het lijkt niet helemaal onwaarschijnlijk, dat Nederlandse ministers binnenkort, behalve in Por tugal, ook in Griekenland weer met goed fatsoen met hun tentje op vakantie kunnen. U merkt het: Athene mag dan op zijn al weer gedeeltelijk demo cratische) kop staan, maar wij houden het hoofd koel. Daar ben je voor, als krant. U mag best hoera roepen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AUONNEE NAAM: STRAAT: CIIÏO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DOKDIS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: - Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. 11. J. van Zulhem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brlefpa- papicr en pen). Een postzegel is niét nodig. Die betalen wij. Schrijf np de enveloppe: 1)" Chr. 1'crs, antwoordnummer 2792, A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1