iscus verliest groot eel van voorrecht in èillissementsuitkering Koor Watergraafsmeer imponeert ambassadeur Engeland gaat zijn economie stimuleren inbeveling commissie aan Van Agt: imantverkoop recordhoogte ÏSO: minder, mar (te) glge inflatie Aanleg fietspad kost anderhalf miljoen gulden Valutamarkt: opwaardering gulden niet ver Jeugdkoor drie weken te gast in Canada Kernreactoren leveren Shell verliezen op Oldambt-waterschap uit verontrusting na Dollard-besluit Officier eist jaar cel en tbr voor diefstal en geweld Pseudo-zenuwarts betaalt zijn hotelrekening niet FAMILIEBERICHTEN ilTC'/KW'ARTET WOENSDAG 24 JUU 1974 -s r; FIN AJN CIëN'/ECONOMIE Kil een onzer redacteuren ÏTERDAM Een faillissement is voor de direct betrokkenen ERKlaarde een privé persoon is, raakt bij de mooie spullen uit zijn eft, staan beel vaak de werknemers op straat. De ondernemer, opgebouwd, ziet zijn droom in rook opgaan. een tragedie maar toch zeer ten op 't vermogen in het algemeen, 27 end kan een faillissement zijn een lange lijst, waarbij de wetge- ind degenen, die wat op de failliet ver in verleden en heden vaak zeer i- T7"yAwillekeurig te werk is gegaan. Voor een deel zijn die algemene privileges historisch te verklaren, zoals die van de arts. Een doktersrekening moet uit de opbrengst eerder worden voldaan dan de vordering van de gewone le veranciers, een regel die nog uit de tijd stamt dat een arts ver verheven a arde te vorderen hebben. Zelden 'ORfe zij hun hele vordering terug, g3?Jiemand gaat nu eenmaal niet zon- s iden bankroet De algemne regel da dat alle schuldeisers naar even- ,ia leid uitgekeerd krijgen, dus is 't ik van de schulden in een faillis- :ht twee miljoen gulden en bren- 'a,p Ün bezittingen bij verkoop nog stond boven de koopman. een tragedie. Wanneer de failliet inboedel kwijt en als het een zaak die deze zaak misschien wel zelf Waarom zou de vrouw dan na een echtscheiding plotseling bevoorrecht worden boven andere crediteuren? Belastingen alf miljoen op, dan krijgt ieder een kwart van zijn vordering het principe, maar in de prak- ==4rijgen de schuldeisers uit het staande voorbeeld vaak veel •|r dan de helft De wet heeft |ijk privileges geschapen en wan- s al degenen, die uit hoofde van .^privilege wat te vorderen heb eisamen tot het half miljoen ko- o32 dat de failliete boedel nog op- ?i: t, dan krijgen de gewone offi- 2'; de 'concurrentie') schuldeisers 54 vkan bijvoorbeeld als de failliet 35,'rJarde al enkele jaren met han- •j n wurgen het hoofd boven water gehouden en uiteindelijk op het nt va nhet faillissement een for- 23 fclastingschuld heeft. De fiscus ln zo'n geval toch wel aan zijn ;n. Uit de opbrengst van de tchte boedel moeten eerst de fail- _^nentskosten betaald worden, on- nderen het salaris van de cura- lat is de functionaris (meestal dvocaat) die met de uitvoering iet failliszement belast is. Maar ijpeede komt dan de fiscus boven andere privileges, die op hun weer boven de concurrente cre- :en komen. a ileges Jl'iive hier spreken over 'andere i9.a|eges' tussen fiscus en gewone 7.] leisers in, gaat het eigenlijk om ".groepen. Ten eerste zijn er de irs van pand of hypotheek. Het 8. ijn, dat 'n leverancier de financi- Taagkracht van de klant niet hele- vertrouwde (naar achteraf bleek ^•ht) en in ruil voor zijn levering nderpand vroeg. Ook gebeurt het een fabriek nieuwe machines }5-t, maar de leverancier als zeker de eigendom behoudt. Deze schuldeisers heeft voorrang O Is mensen of ondernemingen, oorrecht kunnen uitoefenen op epaald goed, bijv. een waarborg- g dat ze hebben ontvangen van die later is failliet gegaan, atste groep zijn er nog voorrech- 1: De huidige regeling bij een faillisse ment is enerzijds zeer gecompliceerd, anderzijds zitten er bij de privileges maatschappelijke onrechtvaardighe den. In 1968 heeft daarom de toenma lige minister van justitie een commis sie van deskundigen benoemd die hem van advies moest dienen inza ke een hervorming van het faillisse- mentsrecht. Deze commissie, onder voorzitterschap van mr. Ph. A. N. Houwing, oud-raadsheer van de Hoge Raad, heeft dezer dagen haar rapport gepubliceerd. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat zo- langzamerhand teveel van de gelijkheidsgedachte bij uitke ring was afgeweken. Uitgangspunt bij de herziening was daarom, dat een privilege alleen op zijn plaats is als er duidelijk redenen zijn om de hoofdregel van de gelijkheid van alle schuldeisers te doorbreken. Het voor recht gaat aldus de commissie nu eenmaal ten koste van de andere schuldeisers. Heel wat voorrechten zouden daarom moeten worden opge ruimd en er zouden er maar enkele bij mogen komen. Daaronder vallen de gemeentelijke en provinciale belas tingen. Men ziet geen duidelijke rede nen, waarom die geen voorrecht zou den krijgen en de rijksbelastingen wel. Voor de meesten onzer is echter inte ressanter, dat voortaan ook pensioen fondsen een privilege krijgen. Dit is gedaan, omdat gepensioneerden in be langrijke mate van dat pensioen af hankelijk zijn. Wellicht hebben de commissieleden ook gedacht aan enke le recente gevallen van verlies lijden de bedrijven, die in het laatste stadi um van hun bestaan verzuimden de door het personeel betaalde pensioen premie aan het pensioenfonds door te geven. Er is ook discussie geweest, om dege nen die een alimentatie krijgen een voorrecht te geven. Maar daar is de meerderheid van de commissie tegen. Zij redeneert: als man en vrouw sa men leven zijn vrouw en kinderen ook afhankelijk van de schommelin gen in het inkomen van de man. SCHT De Zuidafrikaanse Company heeft in het eerste ir 1974 de diamantverkopen tot 7*ecordhoogte van ruim twee mil- 'sgulden opgevoerd, wat 12 procent is dan in dezelfde periode van en zelfs 21 procent boven het halfjaar 1973. directie van de diamantairs Citroen en Van Gelder, die gegevens heeft gepubliceerd, con- iiert hieruit dat deze verkopen ïgewoon hoopgevend zijn en sti- 8 trend zullen werken voor de ver- 6 waardeontwikkeling van diamant j eiegging. Zij projecteert deze re- 5 erkopen tegen de achtergrond huidige wereldsituatie, waarbij alle grondstoffen in de loop lit eerste halfjaar sterk in prijs 4 [edaald. In tegenstelling tot een aantal andere grondstoffen de hoge diamantprijs tot dusver- sn enkele nadelige invloed gehad verkoop in diamant, hetgeen verdere toekomst de verwach- alleszins rechtvaardigt, dat de ïtprijs zich verder in opgaande blijven begeven, aldus Schaap, en Van Gelder. Door verlaging van de BTW LONDEN In Engeland wordt de BTW van tien tot acht procent verlaagd om de consumptieve bestedingen aan te moedigen en zullen de prijzen van benzine en andere brandstoffen voor het wegvervoer dienovereenkomstig omlaag gaan. Minister van financiën Denis Healey heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat het de bedoeling is de stagnerende economische bedrijvigheid te stimuleren zonder de in flatie aan te wakkeren. 5 de *11 Jen w5 JS De inflatie zal het komen- ter geleidelijk verminderen. Het iepercentage blijft niettemin aan e) hoge kant, aldus schetst de rg lisatie voor Economische Samen- ng en Ontwikkeling (OESO) het mische beeld van het voor ons 1 ide jaar. De OESO omvat 24 ommunistische, geïndustrialiseer- nden. middelde stijging van de consu- r nprijzen in zeven grote geïndus- leerde landen, die nu rond 15 nt per jaar bedrasgt, zal tegen 1975 tot ongeveer 10 procent aldus het OESO-rapport. Maar «ijiikele landen, met name Japan, rijk, Italië en Groot-Brittannië e geldontwaarding ruimschoots de 10 procent uitkomen. De waarschuwt dat behalve de for- ian jging van de olieprijzen ook de r 3 en prijsspiraal de inflatie nog 100j extra zal kunnen aanwakkeren, i vooruitzichten op economische 0 in de OESO-landen zijn onzeker |en produktiedaling in de eerste van dit jaar. was een bescheiden tcn el met 3 tot 3.5 procent voor- voor de komende twaalf maan- 491 maar zelfs deze verwachting zal hei timistisch blijken, zo meent de 7 Lil De Britse regering heeft verder beslo ten nog vijftig miljoen pond sterling te reserveren om de prijzen van le vensmiddelen te verlagen. Op de nati onale begroting van 26 maart was daarvoor 500 miljoen pond uitgetrok ken. Dat bedrag is nog niet helemaal uitgegeven. De BTW-verlaging gaat aanstaande maandag in. De kosten van het levens onderhoud in Engeland kunnen daar door met naar schatting één procent omlaag. Verwacht wordt dat de prij zen van een groot aantal goederen en diensten zal worden verlaagd. Om het bedrijfsleven wat meer vertrouwen te geven worden do dividendbepalingen verruimd: de uitkeringen mogen nu met maximaal 12.5 procent worden verhoogd in plaats van met vijf pro cent. Minister Healey deelde mee dat de regering van Iran een krediet van 1.2 miljard dollar heeft aangeboden aan de staatsbedrijven in- Engeland. Hij zei te hopen dat de eerste van drie leningen waaruit dat krediet zal be staan spoedig kan worden opgenomen. De kredietovereenkomst werd maan dag in Teheran ondertekend. Iran wil Engeland op die manier helpen met het hers1 el van het evenwicht van zijn betalingsbalans en bovendien een deel van de enorme bedragen die het aan de uitvoer van olie verdient op nieuw in omloop brengen. Minister Healey schat de toeneming van de consumptieve vraag als gevolg van de maatregelen op niet meer dan 200 miljoen pond sterling. In finan ciële kringen in Londen was op 500 k 600 miljoen pond gerekend. De minis ter deelde in het Lagerhuis mee dat hij van plan is de inflatie bij de wortel aan te pakken. De prijsverla gingen die het lagere BTW-tarief mo gelijk maakt zullen er naar hij hoopt toe bijdragen dat de lonen minder snel omhoog gaan. In Engeland zijn de lonen gekoppeld am het indexcij fer voor de kosten van het levenson derhoud. De minister verklaarde dat de Britse regering de industrie wil helpen met het bijeenbrengen van geld voor nieu we investeringen d e van belang zijn voor de toekomstige werkgelegenheid en de concurrentiepositie van dc fa brieken die voor export werken. De Stad Rotterdam optimistisch ROTTERDAM Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 is optimis tisch over de resultaten die in 1974 kunnen worden bereikt. In het eerste halfjaar is de winst met ten minste 15 pet gestegen t.o.v. het eerste halfjaar 1973 (na voorzieningen voor het twee de halfjaar). De produktie van nieu we individuele levensverzekeringen steeg met ruim 55 pet. Ook de pro duktie van nieuwe schadeverzekerin gen was zeer bevredigend en de reac tivering van het Rohyp-hypotheekbe- drijf verliep naar wens. Het concern zal dit jaar. ondanks de problemen op de kapitaalmarkt, naar verwachting circa 100 min nieuwe hypotheken op woonhuizen gecombineerd met le vensverzekering verstrekken. De pro duktie levensverzekering uit dien hoofde zal circa 20 pet van de totale produktie individueel bedragen. De omzet-premie en andere inkomen steeg in de eerste zes maanden van dit jaar met 13 pet De kostenstijging bleef hierbij fors achter. Het eigen vermogen steeg, door herwaardering onroerend goed, met 10 min. Al in het begin van dit verhaal werd verteld, dat de fiscus momenteel zeer bevoorrecht is en niet zelden zoveel inpikt, dat de anderen er zeer bekaaid afkomen. De commissie vindt dit niet rechtvaardig ten opzichte van de an dere schuldeisers. Er kunnen gevallen zijn, waar aan de vordering van een lager geplaatste crediteur een sociaal aspect verbonden is, zoals bij de pen sioenaanspraken van werknemers. In het nieuwe stelsel krijgt de fiscus een aanzienlijk lagere plaats op de sterk vereenvoudigde ranglijst. Voor op als allerhoogste bevoorrechte blijft degene, die de boedel heeft verkocht en het faillissement heeft afgewikkeld, de curator dus. De rede natie is, dat hij kosten heeft gemaakt voor alle schuldeisers gezamenlijk. Als de faillissementskosten uit de op brengsten betaald zijn volgt de hou der van hypotheek of pand en daarna degene, die een voorrecht heeft op een bepaald goed. Als laatste catego rie bevoorrechten volgt dan de groep met een privilege op alle goederen en in deze categorie is door de commis sie de fiscus ondergebracht. Binnen die groep heerst onderlinge gelijk heid, zodat naar evenredigheid wordt verdeeld met ondermeer het pensioen fonds. Na alle bevoorrechten volgen tenslotte als laatsten de 'concurrentie' crediteuren. Tot slot nog even en cijfervoorbeeld, waaruit blijkt hoe de fiscus wordt teruggezet, als de plannen doorgaan. Eerst de huidige toestand. Stel de opbrengst uit verkoop van de boedel is 500.000 en de belastingschuld is 400.000. We veronderstellen, dat de curator 25.000 aan kosten heeft ge maakt. Voor de houders van pand en hypotheek en degenen met een voor recht op bepaalde goederen, die naar we in het voorbeeld veronderstellen samen 200.000 te vorderen hebben, blijft maar 75.000 over. In het nieuwe stelsel krijgt de cura tor zijn 25.000, dan de houders van het pand ene hun 200.000, waarna voor de algemene bevoorrechten 275.000 overblijft. Nu kan de fiscus die immers een vordering had van vier ton niet zeggen: ik neem in ieder geval die resterende 275.000, waarschijnlijk moet hij die delen met andere algemeen bevoorrechten, bijv. het pensioenfonds. Van een onzer verslaggevers HEERHUGOWAARD De dienst openbare werken heeft na overleg met het actieco mité 'De Noord' en de rijkspoli tie een plan ontworpen voor de aanleg van een bijna 2 km lang fiets-voetpad, langs het verkeersgevaarlijke deel van de Middenweg. Met de uitvoering van het plan is anderhalf miljoen gulden ge moeid. omdat particuliere gron den dienen te worden aange kocht De verwachting is, dat in 1975 met de werkzaamheden kunnen worden begonnen. Provinciale staten van Noord Holland antwoorden dit op wa gen van het CDAJid drs A. van der Mark, die wijst op verkeers ongevallen op dit weggedeelte, dat door ongeveer 350 school kinderen wordt gebruikt. De onveiligheid heeft geleid tot ac ties van het comité 'De Noord'. verruiming van de mogelijkheden voor dividendverhogingen zal volgens de minister ook ten goede komen aan gepensioneerden en aan pensioenfond sen. AMSTERDAM Op de Amster damse valutamarkten heersten gisteren aanhoudende geruchten over een spoedige opwaardering van de gulden. Volgens handelaren hebben deze ge ruchten wel enige grbnd. De Neder landse betalingsbalans vertoont een zeer gunstig beeld, op grond waarvan een revaluatie van de gulden kan wor den verdedigd. Sommige handelaren verwachten bin nen afzienbare tijd een opwaardering van onze munteenheid. Volgens hen behoeft in dit geval niet te worden ge wacht op een Duits voorbeeld. Op de meeste Europese valutamarkten was de gulden dinsdag vast, zelfs in Ame rika was dit het geval. De geruchten zorgden voor toene mend aanbod van andere valuta, zo dat de stemming voor de gulden vast was. Dit gold vooral ten opzichte van de Zweedse kroon, de Duitse mark en de dollar. De Nederlandsche Bank heeft volgens geldmarktkringen zelfs 46 min. Zweedse kronen en 2 min. Duitse marken moeten verkopen om te voorkomen dat deze valuta's door hun vloer zouden zakken. De tegen waarde van deze transacties beliep cir ca ƒ30 min. De koers van de dollar zakte vrij scherp tot ƒ2.5950 tegen maandag 2.6150. Na sluiting van de officiële handel werd 2.5930 laten op gegeven. Dc koersen van Wall Street slaan vandaag op pagina 6. Yan een onzer verslaggevers AMSTERDAM W. Tliorii Leeson, ambassadeur van Nederland in Canada, kan binnenkort bij offi ciële gelegenheden tenminste een mooi 'Wilhelmus' laten horen. Tot nu toe moest liij het Neder landse volkslied via, naar zijn oordeel, niet al te fraaie geluidsbanden ten gehore brengen, 110 zan gers en zangeressen uit de Amsterdamse Watergraafsmeer zullen er voor zorgen dat hij een opname krijgt die hij wel mooi vindt. ROTTERDAM De Koninklijke Shell Groep wil een aanvullende voor ziening van 52 min pond sterling opnemen in de groepsresultaten over het tweede kwartaal 1974. Deze voor ziening is nodig in verband met te verwachten verliezen op contracten voor de levering van het nieuwe type kernreactor dat Shell samen met Gulf Oil ontwikkelt. In deze 'hoge tempera tuur gasgekoelde reactoren' (HTGR) wordt in de kem ontwikkelde warmte niet door heet water of stoom overge dragen, maar door heliumgas. Dit maakt het werken bij hogere temperaturen mogelijk, waardoor de installatie efficiënter werkt dan de nu gebruikelijke kernreactoren. De HTGR verkeert nog in het stadi um van een prototype van bijna com merciële omvang. Deze installatie, met een vermogen van 330 megawatt, moet binnenkort in Colorado in be drijf komen. Intussen zijn 'van de tekenplank' al tien grotere reactoren verkocht, met vermogens tot 1160 MW, voor levering in de periode tot 1984. In verband met de ontwikkeling in het karakter van de activiteiten zijn er verliezen op contracten die de partners hebben gesloten altijd al voorzien en per 31 maart 1974 be droeg de cumulatieve voorziening van de groep hiervoor 44 miljoen pond sterling. Het is nu noodzakelijk geworden vooral met het oog op de snelle stijging van bijna alle kosten die een dergelijke onderneming met zich brengt om niet alleen deze voorzienin gen maar ook de voorwaarden van de contracten zelf opnieuw te bekij ken. Volgens algemeen aanvaarde ad ministratieve beginselen is het vereist dat schattingen van verliezen bij vast stelling daarvan worden verantwoord. De mogelijke veranderingen in con tracten mogen daarentegen niet wor den verantwoord voordat deze van kracht zijn geworden. Derhalve zal een additionele voorziening van 52 min pond sterling worden opgenomen in de groepsresultaten over het twee de kwartaal van dit jaar, aldus Shell. Van onze correspondent WINSCHOTEN Het waterschap Old- ambt zal schriftelijk haar grote ver ontrusting kenbaar maken over het door het kabinet genomen Dollard besluit. De voorzitter van het water schap verklaarde, dat het er soms op lijkt dat Den Haag zich van de geva ren die Oost-Groningen vanuit zee bedreigen, niet veel aantrekt. Men moet echter goed weten dat de produktieterreinen van de NAM on der water komen te staan en de produktie van aardgas stil komt te liggen bij een eventuele overstroming. Dit gevaar zal zeker de komende ja ren blijven dreigen als de dijken niet worden verhoogd, aldus de voorzit ter. Uit voorarrest ontsnapt HAARLEM De 22-jarige J. W. K. uit Utrecht die voor een misdrijf in het arrondissement Utrecht in het Haarlemse huis van bewaring in pre ventieve hechtenis was, is maandaga vond ontsnapt. Met anderen was hij bezig in de spoelkeuken. Hij moet met een kar met gamellen naar de binnenplaats zijn gereden. Via een muur moet hij op het dak zijn ge klommen en via een tuin zijn ont snapt Dit is een van de gevolgen van de reis van het Interkerkelijk Jeugdkoor Watergraafsmeer, die vorige week ein digde met de landing op Schiphol. Van 28 juni tot en met 18 juli bracht de groep een bezoek aan diverse ste den in Canada in het kader van het project 'Voices across the sea*. In die drie weken viel de ontvangst door de heer Thorn Leeson van de Amster dammers, die behalve religieuze mu ziek en speciale Amsterdamse liedjes ook het nationale volkslied zongen. De ambassadeur toonde zich verrukt over de weergave van het Wilhelmus en verzocht de groep na de terugkeer in Amsterdam een bandopname te maken en hem die op te sturen, zodat hij die kon draaien bij ontvangsten op de ambassade. Het koor uit de Watergraafsmeer on der leiding van Peter Dogger deed natuurlijk meer dan alleen een be zoek brengen bij de Nederlandse am bassadeur. Zang en muziek vormden de hoofdschotel in de reis, die plaats vond op uitnodiging van The Chancel lors, een jongerenkoor uit Toronto, dat vorig jaar te gast van de Araster dammers was en toen in Nederland diverse concerten gaf. VEEL TOEHOORDERS Peter Dogger en zijn pupillen concer teerden in Canada acht keer en trok ken een verbazend hoog aantal toe hoorders. Een optreden in het O'- Keefe Centre in Toronto bijvoorbeeld georganiseerd door de plaatselijke Rotary Club werd bijgewoond door 2900 bezoekers, in de Metropolitan Church in Toronto doer 700 bezoe kers. Verder waren er concerten op het plein Dominion Centre en het Onta rio Place in Toronto, in Ottawa in het parlementsgebouw en in de Natio nal Art Gallery en een buitenoptre den bij de Niagara Falls. Twee keer werd medewerking verleend in een kerkdienst in de Central United Church te Weston. Worden buitenlandse koren, die op bezoek zijn in Nederland, meestal al leen door gemeentebesturen ontvan gen, de Amsterdammers drongen door tot de hoogste politieke kringen van Canada. Niet alleen de burgemeesters van het district York (Philip White) en Toronto (David Crombie) toonden hun belangstelling, op 11 juli was Mitchell Sharp, minister van buiten landse zaken, de gastheer namens de Canadese regering, geflankeerd door enkele senatoren en de Nederlandse ambassadeur. Later op de dag vond zelfs toevalligerwijs een ontmoeting plaats met mimister-president Pierre Trudeau, die duidelijk geïnteresseerd bleek in het bezoekende koor. OPEN HUIS De trip van het IJW heeft de band binnen de groep duidelijk versterkt. Hans Niemantsverdriet, lid van het koor en deelnemer van de reis, vertel de na de terugkeer: 'In Canada zaten we 's avonds vaak met groepen bij elkaar, praatten veel en zongen liede ren. Het was een soort Open Huis, dat we nu in Nederland willen voort zetten. Dirigent Peter Dogger heeft zich al als eerste bereid verklaard om bij hem thuis op de Stadionweg iets dergelijks te doen.' De rol die Peter Dogger, een vijftiger, in de groep vertolkt, blijkt van bij zonder groot belang te zijn. Dogger, vroeger een verdienstelijk solo-zanger en ln Canada sinds lange tijd weer eens optredend in een solo-partij, 'maakt het of breekt hef, zoals zijn koorleden zeggen: 'In Canada heeft hij er alles aan gedaan om de onder linge sfeer zoveel mogelijk te bevor deren', aldus Hans Niemantsverdriet. 'De trip heeft weer eens bewezen dat zijn angst om eigenlijk te oud te zijn Van een verslaggever UTRECHT De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank mr. A. Herstel heeft gisteren tegen de 21- jarige A. van K. één jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering ge- eist wegens diefstal met geweld en 'n 6erie autodiefstallen. Het zwaarst rekende de officier Van K. de beroving aan van een man, die homofiele contacten zocht. Hij nam hem onder bedreiging zijn auto af en dropte de man in de bossen bij Soes- terberg. De volgende dag liet hij het kentekenbewijs van de wagen op zijn naam overschrijven. Van K. was al eerder veroordeeld voor een soortge lijk misdrijf. De uitspraak is op 6 augustus. NIEUWESCHANS In hotel Leeu- werik aan de Oudezijl in Nieuwe- schans logeerde kort geleden de 35- jarige Amsterdammer Van der P. Bij zijn vertrek 'vergaf hij de rekening te betalen. De man had geboekt onder de naam van een Amsterdamse zenuw arts. Hij vroeg de hotelier of hij even naar Duitsland mocht om zijn voor een jongerenkoor volstrekt on juist is. Hij staat niet op een voetstuk bij ons, maar is gewoon lid van de groep.' Het Interkerkelijk Jeugdkoor heeft het korte verblijf in Noord-Amerika benut om een indruk op te doen over de Canadese opvatting over muziek en vooral kerkmuziek. Hans Niemants verdriet: 'Spirituals worden daar wei nig gezongen, maar de manier waarop wij ze zongen met eigen arrange menten sloeg enorm aan. Hun kerkmuziek is populairder getint dan bij ons. Dat merk je bij het optreden van The Chancellors duidelijk. Een opmerkelijke tegenstelling met het dagelijks leven, waarin men veel vas ter zit aan tradities.' 100 GR. FAHRENHEIT Een duidelijk voorbeeld gaf de predi kant in de kerkdienst waarin de Am sterdammers zongen, die zijn preek maar achterwege liet, toen de tempe ratuur langzamerhand tot honderd graden Fahrenheit was gestegen. Het koor uit Watergraafsmeer behaal de ook nog een politiek succesje, toen de groep te gast was bij burgemeester David Crombie van Toronto, die in oktober een bezoek aan .Amsterdam zal brengen. Crombie, die van de Nederlanders een boek en een per soonlijke brief van burgemeester Sam- kalden overhandigd kreeg, onderbrak de vergadering van de gemeenteraad om de Hollanders te ontvangen. On- derwerp van de vergadering was de definitieve verandering van de Young- street, een soort Kaiverstraat, die als verkeersader zou worden afgesloten. De proef met marktjes, terrassen en stands had volgens sommige raadsle den ook gezorgd voor nogal wat last en herrie van hippies. Willem Smits, voorzitter van het Amsterdamse koor, verklaarde in zijn speech dat de groep uit de Watergraafsmeer juist de uit de Watergraafsmeer juist vond dat de Youngstreet zo gezellig was en dat Toronto deze situatie zo moest laten. Later bleek dat het voorstel om de Youngstreet tot een definitieve Kai verstraat te maken het met een kleine meerderheid had gehaald. TOP-HITS Topper tijdens de concerten van het IJW was 'Aan de Amsterdamse grach ten' en het lied 'This Land is Your Land' dat Trini Lopez eens gezongen heeft, maar dat in Canada een soort volkslied is geworden met een licht religieuze betekenis. Peter Dogger sprak in zijn afscheidstoespraak over vrouw te halen, om dan gezamenlijk dit lied: 'Hopenlijk heeft onze uitwisse- de laatste nacht in het hotel door te brengen. De ochtend daarop zou hij dan de rekening betalen. De man kwam ech ter niet meer opdagen. De Amster damse politie, die door de rijkspolitie van Nieuweschans inmiddels was in gelicht, wist aan de hand van foto's de ware naam van deze flessentrekker op te sporen. Van de man ontbreekt nog elk spoor. ling er toe bijgedragen dat de inhoud van dit lied in de toekomst wordt 'This World is Your World, This World is My World.' Het optreden in het O'Keefs Centre, dat op de band is vastgelegd, zal vermoedelijk via een grammofoon plaat worden uitgegeven. Een teken dat het bezoek van de Amsterdam mers in Canada bijzonder gewaar deerd werd- Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT oor. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet, alsmede de gewenste breedte. IN PLAATS VAN KAARTEN Zo de Here wil hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders J. de Dreu en C. D. de Dreu-Korteweg op woensdag 7 augustus a.s. de dag te herdenken waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Honselersdijk: M. M. J. Vlielander-de Dreu W. Vlielander Jan, Kees, Hans, Janny, Corry, Ronny Zoetermeer: J. P. de Dreu J. A. de Dreu-Koornneef Cocky, Jeannet, Marja, Ellen Naaldwijk, 24 juli 1974. Rozenhof, Anjerlaan 49. Op de leeftijd van 78 jaar nam de Here tot Zich onze beste Broer. Zwager en Oom Airy van der Keemel weduwnaar van Gerharda van Lummel. Genua: N. A. Bollero- van der Keemel Rotterdam: H. van der Keemel 's-Gravenhage: M. J. van Lummel- van der Keemel C. W. J. van Lummel H. H. J. van Lummel M. van Lummel van der Perk Delft: M. E. H. ten Cate- van Lummel Rijswijk: S. J. P. van Lummel A. G. van Lummel van der Hooven Neven en nichten Heden behaagde het de ttee- re van leven cn dood. nog vrij onverwacht van onze zijde weg te nemen, mijn ge liefde Man. onze zorgzame Vader. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Broer, Zwa ger en Oom. de heer Leendert Westerman Dc bedroefde familie: J. Westerman-Versluli L. Westerman L. J. Westerman- Kardinaal Zwijndrecht. 22 Juli 1974, Bejaardentehuis ,De Lindonk". Rotterdamseweg 137b. Geen bloemen. De overledene ligt opgebaard in dc aula van ..Dt Lin donk". Gelegenheid tot bezoek cn condoleren, donderdagavond a.s. van 7 tot 8 uur. De begrafenis zal plaatsvin den vrijdag 26 juli a.s. om 3 uur op de Algemene Be graafplaats aan dc Jeroen Boschlaan te Zwijndrecht. Henk Riliijnsburger weduwnaar van Elisabeth van der Zeeuw, in de leeftijd van 82 jaar. Leiden. 22 Juli 1974. Corr.adres: Ververstraat 18. Luit, Haagweg 31 te Leiden. Gclegejiheid tot bezoek don derdag van 7-7.30 uur n.m. De begrafenis Is bepaald op vrijdag 26 Juli a.s. om 12.30 uur op de begraafplaaU „Rhljnhof" te Lelden. Thuis geen bezoek. 'In het Huis mijns Vaders zijn vele woningen'. Heden nam de Heere tot Zich, voor ons nog on verwacht onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Jannetje van der Ende-Van der Stoel weduwe van Willem van der Ende in de ouderdom van 77 jaar. Familie Van der Stoel Familie Van der Ende Nootdorp, 22 juli 1974 Molenweg 24 De overledene is opgebaard in één der rouw kamers van het Rouwcentrum, Oostsingel 146, Delft, alwaar gelegenheid is tot condoleren donderdagavond van 78 uur. Bezoekuren dage lijks van 34 en van 78 uur njn. De rouwdienst zal worden gehouden in de Her vormde Kerk te Nootdorp vrijdag 26 juli a.s. om 2 uur, waarna de bijzetting in het familie graf zal plaatshebben op de Hervormde Begraaf plaats aldaar om ca. 2.30 uur. Het bestuur van de christelijke gymnastiekver eniging D.O.S. te Leiden geeft met leedwezen kennis van het overlijden van Mevrouw C. M. E. Teske-Sclioltes In leven bestuurslid van onze vereniging. Haar nagedachtenis zullen wij eren. Namens het bestuur: Mej. E. van Houten, secretaresse

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11