Jeugdwerkloosheid heeft omvang van stadje als Assen I Drie weken feest van muziek en verbroederini Een op de drie werklozen jonger dan 25 jaar FAMILIEBERICHTEN Wereld Muziek Concours in Kerkrade Calcium light night zonder veel diepte Ook volgend jaar van de provincie geld voor Proloog Ook landen uit Oostblok doen nu mee TROOP/KWARTET MAlAlNIDAG 22 JULI 1974 BINNENLAND T6/Kpuvi B'-lSpisEj door Piet Hagen De veertigduizend werkloze jongeren onder de 25 jaar zouden samen een klein stadje van de omvang van Assen kunnen bevolken. Het be langrijkste gebouw in die stad zou ongetwijfeld het arbeidsbureau zijn. Elke dag zou een lange rij jongens en meisjes zich in alle vroegte voor de deur opstellen in de hoop eindelijk werk te vinden, 's Middags en 's avonds zou het straatbeeld beheerst worden door doelloos rondslenterende jonge mensen die hun tijd doden met het zoveelste glas bier. Totdat op een dag de vlam in de pan zou slaan en de werkloze jeugd zou besluiten tot aktie over te gaan. La ten we het ons nog maar vreedzaam voorstellen: een lange stoel van veer tigduizend bromfietsen op weg naar het Binnenhof in Den Haag, om daar de politici voor eens en altijd duide lijk te maken, dat ook jongeren recht hebben op werk. Maar die veertigduizend wonen niet samen in één stad. Ze kennen elkaar niet. Zelfs in de hal van het nieuwe, kale arbeidsbureau in Tilburg, waar je dagelijks een aantal lotgenoten te genkomt, heerst de rust van een cre matorium. Zwijgzaam zitten ze naast elkaar. Wat voor boodschap heeft een voordat ze iets terug doen'. Werkloosheid is als een sluipende ziekte die je moeilijk onder controle krijgt en waartegen de individuele slachtoffers tamelijk weerloos zijn. Af en toe lijkt een therapie even aan te slaan: wat aanvullende werkgelegen heid, een nieuwe leerlingwerkplaats, een bedrijfssluiting die op het nip pertje voorkomen kan worden. Een jaar geleden nog zei premier Den Uyl, geneesheer-directeur van de werkloosheid: 'De vooruitzichten voor de schoolverlaters lijken weer wat gunstiger te worden'. De toestand van de patiënt giflg vooruit Maar nog geen jaar later waarschuwt specialist Boersma: 'Er is een lichte tendens tot toename van de werkloosheid met name onder de 15- tot 17-jarigen. En wel meer bij de meisjes dan bij de jongens. De situatie is het ergst in de winkel- en kantoorsector en in de confectie'. Nog een maand later spreken de sta tistieken duidelijke taal: de Jeugd werkloosheid rukt op naar de veertig duizend. Het wordt tijd om een diag nose te stellen. Sprongen meisje van vijftien, dat nog pas enke le weken solliciteert en merkt dat haar Mavodiploma ook niet alles is, aan een jonge bouwvakker van twin tig die twee maanden geleden voor de derde keer werkloos is geworden? Wat weten ze in Tilburg van de werkloosheid in Klazienaveen? En dan is Tilburg nog een plaats, waar van de duizend werkloze jonge ren, een paar honderd komen opdagen als de KWJ op een zaterdagmiddag vlak voor de vakantie een demonstra tie organiseert onder de leus: 'Stop jeugdwerkloosheid'. Die opkomst valt Henk Wijninga, districts-vrijgestelde van de KWJ, nog mee. 'Ze moeten eerst honderd keer geschopt worden Eerst de cijfers. In 1970 leek de jeugdwerkloosheid nog een randver schijnsel. Bijna veertienduizend werk loze jongeren onder de 25, ongeveer een kwart van het totale bestand werklozen in die dagen. De eerste interim-nota van de regering over de jeugdwerkloosheid constateerde, dat we de problemen van een paar Jaar tevoren de baas waren. Maar sinds 1970 gingen de cijfers met sprongen omhoog. Het aantal jeugd werklozen steeg met achtduizend per jaar tot 39.000 nu. De werkloosheid onder jongeren steeg naar verhouding het snelst, zodat deze groep nu al eenderde van de totale groep werklo zen uitmaakt Een op de drie werklo zen is jonger dan 25. Net zoals de 'volwassen' werkloosheid zit de jeugdwerkloosheid vooral in het noorden, oosten en zuiden van het land. In de randstad valt het nog wel mee. Volgens mevrouw M. H. P. Ringeling-Coesel van het arbeidsbu reau in Amsterdam hoeven we nog niet wakker te liggen van die duizend werkloze jongeren onder de 22 die in Amsterdam staan ingeschreven. Een kwart van die groep behoort tot de categorie 'minder geschikten' en de Dv kaart laat zien hoe de werkloosheid eind juni over Nederland gespreid was. Voor de jeugdwerkloosheid geldt hetzelfde beeld. In de witte gebieden is minder dan twee procent van de afhankelijke beroepsbevolking werkloos. In de witte gebieden met dikke zwarte stippen (zuid-oost Drente bijvoorbeeld) is een op de zestien of zelfs een op de twaalf beroepsbeoefenaren werkloos. UIT VAN LEZERS Zuid-Afrika (3) Toen ik het ingezonden stukje van J. v. d. Meer uit Erica over Zuid-Afrika las, zag ik voor de persoon van J. v. d. Meer slechts twee mogelijkheden. Of J. v. d. Meer is een goedmoedig persoon die zich de nonnen van het land van inwoning zo snel mogelijk eigen maakt, teneinde zijn eigen kan sen toch vooral niet te bederven door 'onaangepast gedrag' (eer de overheid e.d. kreten). Of J. v. d. Meer is iemand die ze weinig tot enige gezon de kritiek in staat is. dat het enige land waar hij kan aarden Zuid-Afrika is. Ik hoop voor hem het eerste (de ogen kunnen iemand toch opengaan, nietwaar), getuige de inhoud van zijn stukje vrees ik het laatste. Warnsveld J. M. de Geus Zuid-Afrika (4) Graag wil ik even de aandacht vesti gen op het schokkende boek: 'Het Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. huis van mama Pondo' van Aster Berkhof, gebaseerd op de werkelijke gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Schiedam mw. Munnik Luns Dat uw redactie meer waardering heeft voor het huidige als voor de vorige kabinetten, is bekend. Het is uw vrijheid hier voor uit te komen. Uw commentaar over een onschuldige opmerking van onze zeer bekwame en uitermate humorvolle ex-minister van buitenlandse zaken geeft de indruk dat u geen mogelijkheid ongebruikt wil laten tegen lieden aan te trappen die een andere mening hebben dan de uwe. Uw waardering gaat uit naar 'humoristen' die de bijbel tot onder werp nemen. Arnhem „Veilig in Jezus' armen'-' Heden nam do Heere tot Zich, na een langdurige doch geduldig gedragen ziekte, onze geliefde Broer, Zwager, Oom, Neef en Huisvriend Adam Jacobus Diersman in de ouderdom van 02 jaar. Lelden: J. B. Diersman W. Diersman-do Roode A. Diersman C. Diersman-de Roode B. A. Diersman A. M. van der Vlist- Dlersman S. van der Vlist M. van der Reijden- van Dissel nichten en neven Leiden. 20 juli 1974. Schimmelstraat 22. Correspondentie-adres: Charlotte de Bourbonhof 27. (Thuis geen bezoek) De overledene is opgebaard in de rouwkamer ..Eenvoud" Van Ingen Schenau. Hogewoerd 84. Bezoek aan de rouwkamer dinsdagavond a.s. van 7.008.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden woensdag 24 juli a.s. in de aula van de Algemene Begraaf plaats „Rhijnhof". aanvang 11.00 uur. waarna de begrafenis aldaar zal plaatsvinden. Na de begrafenis gelegenheid *ot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. rest vindt doorgaans binnen enkele maanden werk. Zelfs voor de groep vijftienjarige schoolverlaters, die van af augustus nog twee dagen per week leerplichtig zijn, ziet het er niet zo somber uit. 'Als u vreselijke ver'" wilt horen, moet u echt niet b' zijn'. Tweehonderd kilometer verdero. Assen, meldt een treurig gesu hoofdinspecteur-directeur van dt ar beidsvoorziening, R. A. Roozendaal, dat in Drente bijna achthonderd jon gens en bijna vierhonderd meisjes onder de 19 werkloos zijn. 'Ik wil niet bijvoorbaat bang maken', zegt hij, 'maar schoolverlaters kunnen in Dren te steeds moeilijker werk vinden'. De regionale verschillen tonen aan dat de vraag naar en het aanbod van arbeids krachten kennelijk niet goed op el kaar zijn afgestemd. De werkloosheid is ook ongelijk ver deeld als je kijkt naar de verhouding tussen jongens en meisjes. Het aantal werkloze jongens Is minstens twee maal zo hoog als het aantal meisjes. Dat is des te opvallender, omdat meis jes doorgaans jonger de school verla ten en eerder gaan werken dan jon gens. In 1972 kwamen 95.000 meisjes van school, van wie een derde deel zonder diploma. Dat het aantal werkloze meisjes toch verder onder het cijfer van de manne lijke werkloosheid blijft, komt o.a. doordat meisjes (op steeds jongere leeftijd) trouwen en dan vaak (tijde lijk) van de arbeidsmarkt verdwijnen. Maar dat verklaart niet alles. Een niet te bewijzen, maar veel ge hoorde stelling ds, dat meisjes die werkloos worden, vaak onzichtbaar blijven. Ze gaan een poosje thuis helpen en laten zich niet meer regis treren bij het arbeidsbureau. Ze gaan toch trouwen. Een andere verklaring kan zijn dat meisjes, meer dan jon gens, erg in trek zijn voor eenvoudig werk. Ze staan bekend als vlotte rou tinewerksters, handige inpaksters, die nog makkelijk bang te maken zijn, zegt Frank Kloosterman van het NW-J ongeren-Kontakt Dat laatste zou ook kunnen verklaren waarom de jeugdwerkloosheid in de oudere leeftijdsgroepen (19-24) erger is dan voor de jongsten. Daar komt dan bij, dat de ouderen vaak al zijn gaan werken toen ze veertien waren en over het algemeen een minder goede opleiding hebben gehad dan de groep van 15 tot 19. Bij fusies en afvloeiingen zijn de ouderen ook gauwer de klos. Mensen onder de 25 hebben vaak nog geen gezinsverantwoordelijkheid en komen daardoor eerder voor ontslag in aan merking dan hun oudere collega's. En in de groep jongeren worden dan de jongsten vaak gespaard om hun oplei ding niet in gevaar te brengen. De werkloosheid onder jeugdigen zit ongeveer in dezelfde sectoren als die onder ouderen. Voor jongens is dat vooral de bouw, de metaal, de (de tail) handel en de kantoorsector. Voor meisjes is dat de textiel en eveneens de winkel- en kantoorsector. Tenslotte een democratisch trekje van de jeugdwerkloosheid. Zij treft zowel lts-ers als gediplomeerden van Mavo of Havo. Zelfs een universitair diplo ma vrijwaart jongeren niet meer te gen werkloosheid. Je zou zelfs van een soort 'positieve discriminatie' kunnen spreken in die zin, dat het voor ongeschoolden vaak nog makke lijker is werk te vinden dan voor hoger geschoolden. Wie bij wijze van spreken bereid is het werk van een gastarbeider te doen vindt nog wel werk. Dat illus treert duidelijk wat er aan de hand is. Nog nooit heeft de jeugd zoveel onderwijs gehad. Steeds meer jonge ren krijgen een steeds langere oplei ding. Maar voor schoolverlaters wordt het vooruitzicht steeds somberder. Ie dere gediplomeerde heeft een redelij ke kans dat hij voor zijn vijfentwin tigste een of meer keer werkloos zal zijn. Dit is het tweede artikel over de jeugdwerkloosheid. Het eerste staat in de krant van zaterdag. Twee van de Golden Grils van de Purdue Band, die Kerkrade veroverden. door R. N. Degens KERKRADE 'Het voornaamste is dat je je hoofd koel houdt, anders loopt zo'n organij helemaal fout'. Dat is het devies van Frans Dohmen,. bestuursvoorzitter van het Wereld Mif Sj*' Concours (WFM) Kerkrade. En uitgezonderd* de momenten waarop het onvermijdelijk mis dreifese lopen, houdt iedereen die bij het WFM betrokken is zich daaraan; het goede voorbeeld van Jv^c men volgend, die altijd vor iedereen tijd schijnt te hebben, met een al dan niet alcoholisch drajTur i van Itenla de 1 Ec I vore (zi< bane Cyp ichu uit de stalen archiefkast op het secretariaat de Hans W. Ledeboer AM: 1DAM De tweede premire in h?» balletfestival van het Neder lands Dans-Theater is ook de tweede choreografie, welke Don Asker voor dit ensemble heeft gemaakt: 'Calcium light night' op zeven muziekstukken, die Charles Ives in 1913 en 1915 heeft gemaakt. Don Asker is danser bij het Neder lands Dans-Theater en tot verrassing van velen ontpopte hij zich enige tijd geleden ook nog als choreograaf met zijn 'Into shadows' als eerste werk stuk. Met 'Calcium light night' duikt Asker in het bekende thema <-an de mense lijke verhoudingen, van aantrekken en afstoten, van agressie en communi catie. En bij het uitwerken daarvan blijft hij nogal aan de oppervlakte. Asker volgt de langzamerhand klas siek wordende patronen: een solist tegenover een ensemble, een duet, wisseling van danspartners. Wat chli- ché-matig en daardoor weinig boei end, interessante spanningen ontbre ken. Ook de overigens goed opgezette dans bewegingen en choreografische lijnen tonen weinig verrassends, alsof Asker uiteindelijk het net nog niet heeft aangedurfd zich volledig te laten gaan. Even is er de indruk of Asker, gedreven door de zo boeiende muziek van Ives, niet zozeer de spanningen van zijn thema wil overbrengen maar de richting van een muziekbqllet uit- wil. Daarvoor is 'Calcium light night' toch te weinig muziakaal, is er niet altijd de voor een muziekballet zo bepalende aansluiting tussen bewe ging en muziek. Interessant zijn de costuums en het decir van Walter Nobbe: heel sober, met enkele prachtige kleur-accenten. EINDHOVEN G.S. van Noord-Bra bant willen toneelwerkgroep Proloog ook in het seizoen 1975-1976 subsidie eren. Het college van G.S. zegt in een desbetreffend voorstel bereid te zijn 60 procent van het exploitatietekort te willen dekken op voorwaarde dat het rijk de resterende 40 procent voor zijn rekening neemt. G.S. zijn van mening, dat de wijze van functione ren van Proloog en de schoksgewijze ontwikkeling van het vormingstoneel in het algemeen rechtvaardigen, dat een voortzetting van de subsidie vanaf 1 september 1976 van jaar tot jaar wordt bezien. In dit kader wil het college regelmatig overleg plegen met het ministerie van DRM. Nationaal jeugdkorps weer eerste geworden DOETINCHEM Het Nationaal jeugdkorps van de Nederlandse Feder atie van Christelijke Muziekbonden werd in Kopenhagen tijdens het 'In ternational Kopenhagen Youth Festi val' eerste. Het orkest eindigde vorig Rid n Dat is gevestigd in de enorme Roda- hal; die nu al bijna twintig jaar het centrum is van dit gigantische vier jaarlijkse concours, dat internationaal in hoog aanzien staat Blaasorkesten over de gehele wereld vinden het een eer naar Kerkrade te mogen komen. Hoe dat allemaal steeds weer voor elkaar komt is weieens 'het wonder van Kerkrade' genoemd. Wat dat 'alle maal' omvat is een heel lang verhaal dat de bewoners van Kerkrade (een kleine 47.000) in de loop van enkele tientallen jaren hebben helpen ma ken. Dat ze er bijzonder onderstebo ven van zijn, kan niet gezegd worden. Extra carnaval Voor de meesten is het een soort extra carnaval van drie weken. Maar wie er het dichtst bij betrokken zijn; hebben er in feite doorlopend werk aan. Als drie maanden na het feest de financiële zaken afgewikkeld zijn, be ginnen ze weer aan de voorbereidin gen voor vier jaar later; rustig aan, maar met taaie volharding, en veel plezier. Want het gaat allemaal als vrijetijdsbesteding, vrijwillig en pro deo. Op een paar betaalde vrouwelijke krachten van het secretariaat na. Het geld moet er komen van de recettes, de vrijwillige particuliere bijdragen en subsidies van CRM (150.000), pro vincie (100.000) en gemeente (25.000). Bij een totale begroting van ruim een miljoen, bleef men vorig jaar'met een tekort van 500 gulden zitten. Een te verwaarlozen bedrag bij een organisa tie die met zulke grote getallen werkt. Ook wat het aantal te 'verwer ken' mensen betreft. In de drie we ken, die het feest duurt, komen en gaan er alleen al tienduizend muzi kanten in Kerkrade, dat geen hotelac commodatie van betekenis heeft Gratis logies jaar ook tijdens het Wereld Muziek festival in Wenen als eerste. Het jeugdkorps onder leiding van Pie- be Bakker maakt in de komende we- OntrOÖNng ken een korte toermv.i door Denemar ken vanuit Odensc. 29 juli va 1 het jeugdkoeps weer in Hengelo (O) arriveren. Die muzikanten, die tenminste een weekend blijven, worden gratis ge huisvest wanneer ze vanv erder dan 250 kilometer komen. In hoofdzaak bij Kerkraadse gastvrouwen, huismoe ders die daarvoor van het WFM ƒ20,- (vorig jaar 15.-) per muzikant krij gen. Voor hen dus ook een soort vrijetijds besteding ten bate van de muziek, waarmee hun mannen en zonen ook bijna dagelijks bezig zijn. Want in Kerkrade en omgeving behoort het muziekmaken, net als het bierdrinken tot de eerste levensbehoeften. Het werkt bovendlende verbroedering in de hand zegt men, en gezien de enorme vriendelijkeheid en gastvrij heid, waarmee iedereenin het stadje wordt bejegend en ontvangen, moet er wel enorm veel geblazen en ge dronken worden. Dat helpt waarschijnlijk beter dan het monument dat Tajiri voor Kerkrade maakte, en dat in de Nieuwstraat op een paar meter afstand staat van* de miniatuur-Berlijnse-muur die tussen de trottoirs van die straat de grens met Duitsland markeert 'Alle Men- schen werden Brüder" is het opschrift van dit monument Maar in die straat komen de feestgangers van het WFM meestal niet. De grootste drukte con centreert zich op de Markt metomlig- gende straten, waar iedere winkelier wel een toeter of een vlaggetje of een trommel in zijn etalage heeft tussen de kruidenierswaren, de panties of de 'vlaaien'. Schrijven over de muziek in Kerkra de, waar het tenslotte allemaal om is begonnen, is nauwelijks te doen. De plaatselijke pers houdt het bij 'rand- verhalen' over de muzikanten en waar zo vandaan komen, over de tranen die worden gestort bij het afscheid van een harmonie- of fanfarecorps uit ver re landen, over instrumenten die zoek raakten en over de aantrekkelijke ma jorettes die steeds weer Kerkrade ver overden. Het is dan ook wel een feest dat niet te beschrijven is, en dat je zelf gezien en geproefd moet hebben, en waarvan je de eigen charme pas ondergaat als je het intens kunt me» beleven. Het vierjaarlijkse Wereld Mu ziek Concours (WFM) van Kerk rade is wel een internationaal gebeuren. Het wordt dit jaar voor de zevende maal gehouden en er nemen ruim tweehonderd orkesten uit twintig landen aan deel. Voor het eerst zijn ook de ver schillende landen van het oost- blok flink vertegenwoordigd: Roemeense, Bulgaarse en Tsje chische ensembles dingen in do concertwedsrijden mee naar de internationale wisselprijs (een beeld voorstelden Orpheus met de Lier). Zij moeten het daar voor opnemen tegen orkesten uit de Verenigde Staten, Cana da, Israël, Joegoslavië, weden, Denemarken, Duitsland, Enge land, Frankrijk, Italië, Oosten rijk, Noorwegen, Zwitserland, Portugal, België, Argentinië en Nederland. Voor de Nederlandse deelne mers is er nog een wisselbeker te'verdienen. Het gaat hier om uitsluitend amateur-orkesten die in acht secties zijn onder verdeeld, waarin kunnen wor den ondergebracht Brass Bands, Fanfare Orkesten, Harmonie Or kesten, Symfonie Orkesten (gro te en kleine bezetting), Strijk- Drkesten, Mandoline Orkesten en Accordeon Orkesten. Naar kwaliteit zijn deze ensembles weer in drie divisies onderver deeld. Een in 9e praktijk beproefd systeem van beoordelingsrubrie ken en puntentoewijzingen wordt gehanteerd door drie jury's (voor de verschillende soorten ensembles) van elk drie leden. Voor alle acht orkest- soorten met hun drie divisies zijn drie werken verplicht ge steld: in totaal dus 72 verschil lende composities, waaronder 19 van Nederlandse componisten. Op het concours laat de jury een van de verplichte werken spelen. De ensembles hebben zolf twee werken naar eigen keuze opgegeven; daaruit kiest de jury er ook één. Elk ensem ble speelt dus twee 'nummers'. Het lijkt erg ingewikkeld en dat is het ook. Het programma boek, waar het allemaal in staat, telt 191 pagina's. Daaruit kan men leren dat deze concert- wedstrijden nog maar één on derdeel zijn van het WFM. Zij worden zaterdags en zondags vanaf 's middags twee uur in de grote Ro da-hal gehouden. Op die dagen zijn er 's morgens vanaf 10 uur in het gemeente lijk sportpark de Mars- en Showwe<lstrijden, met een eigen reglementering en beoordeling. En daartussendoor zijn er dan van maandag tot en met vrij dag, drie weken lang koor- en orkestconcerten solo-recitals en kamermuziekconcerten. Een overvol programma, dat zondagavond 28 juli wordt be sloten met een concert door de 'Musique de la garde républicai- ne' uit Parijs. Tu :t 1 be lai id« pre 'asie van ontroering en enthousiasme ten schilderen, die het Gemeent Sportpark met 25.000 bezoeki beweging bracht bij de show 'golden girls' van de Ameriki Purdue University Band daar vtnü ven. Hier moest de jury zich vef nen om vanwege al dat vroui schoon niet te diep in de punf te tasten. En wat zou je met min of kritisch geschrijf kunnen afdoi het immense plezier dat duiz< huisvrouwen en jonge meisjes b den bij het optreden van de gel Duitse TV-ster Max Gregor metenge: dansorkest (40 langspeelplaten ze toernees door de gehele wereldfcari in de drie weken tevoren uitverk 0f Rodahal speelde wat men wlldfa te: ren, en daarna de menigte aaij eil dansen zette. Schön war es Serieuze concerten Dat en heel veel meer speelt zi<T de doordeweekse dagen in Kerï af. Ook de meer 'serieuze' concd zoals van het Concertgebouwij dat het feest opende, het Symfonie Orkest en de Philhan Hungarica, waarvoor, zo wordt I zichtig gezegd, de belangstelling groter had kunnen zijn. Ook vo t 'd, eigenlijke concertwedstrijden, q. hoofdzaak door supporters worde [cht, zocht, en waarbij de leden van h nie- en fanfare- en van accordeo jjdk mandoline-orkesten, op de ra rseh, van hun stoelen zittend, de verp «tzt werken en de keuzenummers s| han In de hoop dat het de jury welf de lig mag zijn, en dat ze in hun j met de hoogste eer kunnen gaan t m ^en- iche Maar zij spelen in wezen tóch ,ï)er hun eigen plezier. En ze zijn nri0 wel zo sportief bij het luisteren Icjeil betere prestaties van anderen, d«en gul met hun bewondering en ap zijn. Zoals bij de modeluitvi fr gen die vrijdagavond werden gefuu door twee van de beste Engelse I dat bands: The Fairey Band en de ,ten house and Rastrickband, die n pauze zelfs gecombineerd optrade Ï6V der de nestor van de Engelse 1 muziek Eric Ball. een Hij zit ook in een der jury's, ei sla h, begrijpelijk dat men van zo'n ken riteit met ruim vijftig jaar erv irna elk oordeel aanvaardt. Ook al Pa teleurstellend. Maar ook dan nog gaan de mui tel ten met de beste herinneringen g 1 uit Kerkrade. weg, want ze h< cosi ook volgens het devies van Bar Dohmen het hoofdkoel. En ze kjligl graag terug in Kerkade. Zoals een. nva >r c Want wie kan de ontroering beschrij ven. die bijvoorbeeld het Bulgaarse Jeugdorkest uit Sofia vorige week teweegbracht met de vertolking van de 'Simple Symphony' van Benjamin Britten. Zelfs de jury ging plat, en zat met een waardering van 351 en een halve punt, plus lof, bijna tegen het plafond van 360 punten. Kenners beweren, dat dit niet kan worden overtroffen en dat de Bulgaren straks de 'Gouden Lier' wel zullen toege stuurd krijgen. En hoe zou men in woorden de golf ar Aanduiding 'mild' in Br glnj sigarettenadvertentie na klacht ontraden trf Van een verslaggever hd i ck i UTRECHT Na een klacht vai b03 L. Meinsma heeft de code-comn st, de British-American Company a lUW vol en de tekst 'Mild maakt vrie£an niet meer in haar advertentie gebruiken. Dr. Meinsma had in rde een klacht bij de commissie tot 1 Tu having van de Nederlandse code ig het reclamewezen ingediend tege t f gebruik van het woord 'mild' ii iap' vertenties voor Gladstone-sigarett d Hij meent dat het woord 'mild' b ^n{ gebruiker de indruk wekt, da aangeprezen sigaret een laag tee^j nicotinegehalte heeft en daa minder schadelijk voor de gezon< jng zou zijn. De sigarettenfabrikant )rjc echter dat 'mild' een smaakaa ding is (in tegenstelling tot 'sch !e en dat het woord niet is gebruikte te suggereren, dat er in een Gla ne-sigaret minder teer en nicotinL.i. zitten. De code-commissie achtt""- klacht van dr. Meinsma toch geg De mogelijkheid bestaat, aldu 7^ commissie, dat de consument min het woord 'mild' in de minder schadelijk voor de zal opvatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6