Oprichting van een alternatieve wereldraad zal misschien nodig zijn Pater uit orde gezet voor kritiek op kerk Uit de kerkbladen LAUSANNE Seoul} Korea Vandaag Op Explo- '74 (in Seoel) half miljoen Korean en Trouw Kwartet Milieudefensie wil verbod tot lozing radio-actief afval Gedach ten wisseling van religies over de vrede Ambtserkenning: wijding nodig Tsjechische jeugd leest meer religieuze lectuur Schooljeugd pro kerkgang bisschop in Ovamboland Europees kerkelijk jongerencongres naar ons land Profieltekening van het schaap met vijf poten Meer maatregelen!' tegen priesters in K Tsjechoslowakije 'e fllaillfill Nieuwe boeke TROUW/KWARTET MAiAMDAJG 22 JULI 1974 KERK/BINNENLAND Tijl Duitse stem in Lausanne: LAUSANNE Op het wereldevangelisatiecongres te Lausanne is in scherpe bewoordingen stelling genomen tegen 'de neiging tot syncretisme' welke de wereldraad van kerken zou bedreigen: Zelfs is de mogelijkheid geopperd, over te gaan tot de oprichting van een 'alternatieve' wereldraad. Nadat eerder de Japanse theoloog Su- sumu Uda de politieke theologie van de wereldraad van kerken had aange vallen, was het nu de Duitser dr. Gerhardt Bergmann, die de wereld raad van kerken syncretisme ver weet, <Lw-z. een oecumenische toena dering ten koste van het eigen geloof. Dr. Bergmann is een vooraanstaande figuur binnen de Westduitse Bekennt- nisbeweging. Hij deed een beroep op de wereldraad van kerken terug te keren tot zijn eigen basis. Wanneer de wereldraad dat niet doet, dan zul len 'wij daaruit smartelijke conse quenties' moeten trekken. Deze conse quenties zijn volgens dr. Bergmann terugtrekking uit de wereldraad en de oprichting van een eigen wereldom vattende evangelische vergadering. Hij voegde eraan toe, dat de vergade ring van Lausanne een duidelijk nee moet laten horen tegen de 'ideolo- gisch-humanistische van het evangelie. vervreemding' Poging Een poging de groeiende spanning Het Palais de Beaulieu te Lau sanne, het gebouw waarin het wereldevangelisatiecongres houden wordt. ge- ROME (CIC) De voormalige aht van het Benedictijnerklooster 'St. Paulus buiten de muren' in Rome en leider van een kritische gemeente, Giovanni Franzoni, is uit de Benedictijnerorde gezet. Hem was reeds iedere uitoefening van zijn priesterlijke functies verboden. Hij mag echter wel in Italië blijven en proberen bij een of andere bis schop in Italië te worden aanvaard. Wanneer een bisschop hem in zijn diocesane clerus opneemt, mag Gio vanni Franzoni weer als priester func tioneren. De maatregelen zijn tegen Giovanni Franzoni genomen vanwege zijn strijd tegen de banden der katholieke kerk in Italië met de heersende kapitalisti sche structuren van het land, maar vooral vanwege zijn krachtige inzet voor het behoud van de echtschei- dlngswet in Italië. De beslissing over zijn toekomst werd Giovanni Franzoni zaterdag meege deeld in de loop van een bespreking in het vicariaat-generaal van het bis dom Rome. Aan deze bespreking na men deel kardinaal Ugo Poletti, die als vicaris-generaal namens de paus het bisdom Rome bestuurt, verder de secretaris van de Italiaanse bisschop penconferentie mgr. Bartolettl, en de president van de Benedictijnercongre gatie. waartoe Giovanni Franzoni be hoorde, abt Mifsud van de abdij van Monte Cassino. Het verzoek van Franzoni om ontsla gen te worden van de jurisdictie van de abt van Monte Cassino en recht streeks gesteld te worden onder het gezag van de abt-primaat der Benedic tijnerconfederatie, de Amerikaan Dom De Rotterdammer Nieuwe Haag9e Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie. Irig O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859. Adam Telefoon 02U 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768) Gem airo X 500. Weakland, werd afgewezen. Abt-pri maat Weakland, die op het ogenblik in Zuid Amerika vertoeft, had zes weken geleden in een uitvoerige ver klaring te kennen gegeven, dat hij het niet eens was met de maatregelen, die tegen Franzoni genomen werden, respectievelijk voorbereid werden. Hij zocht naar een oplossing, welke het mogelijk zou maken, dat Franzoni zowel als priester kon verder werken en lid kon blijven van de Benedictij ner-confederatie. Er is tijdens heit onderhoud van zater dag niet meer gesproken over een verbanning van Franzoni naar Frank rijk voor 'een periode van naden ken'. Het voorstel, dat Franzoni zou kunnen proberen in een of ander Italiaans diocees te worden geincardi- neerd (opgenomen bij de diocesane priesters), betekent, dat Franzoni in ieder geval Rome zal moeten verlaten. Romeinse deskundigen zijn van me ning, dat er bijzonder weinig kans op is, dat kardinaal Ugo Poletti, als be stuurder van het bisdom Rome, hem zou willen accepteren. Dit betekent, dat Giovanni Franzoni niet langer zijn kritische gemeente in Rome zal kunnen leiden. Giovanni Franzoni zelf heeft de nieuwste ontwikkelingen rond zijn persoon en werk bijzonder terughou dend becommentarieerd. Voor de kri tische gemeente in Rome sprak hij van een 'gematigd gebaar van het vatikaan'. Hij maakte voorts bekend, dat hij zelf om ontslag uit zijn orde had gevraagd, toen in april de drei ging van het verbod zijn priesterlijke functies uit te oefenen boven zijn hoofd hing. In het verloop der discussies met zijn gemeenteleden liet Franzoni doorsche meren, dat het hem persoonlijk min der gaat om de disciplinaire maatrege len, welke tegen hem genomen zijn, als wel om de theologische discussie over het functioneren van de kerk in deze tijd De kritische gemeente heeft er daarom van afgezien besluiten te nemen DEN HAAG De Vereniging Milieu defensie vindt, dat de Nederlandse regering lozing in zee van Nederlands radio-aktief afval moot verbieden. Ook moet ons land getn medewerking meer verlenen aan nef transport van buitenlands radio-aktief afval via Ne derlands grondgebied. Milieudefensie zegt dit in een verkla ring naar aanleiding van de lozing van een hoeveelheid radio-aktief afval uit diverse landen deze week in de Atlantische Oceaan. tussen de conferentie van Lausanne enerzijds en de wereldraad van ker ken anderzijds te verminderen deed de voorzitter van de raad der evange lische kerk van Duitsland, bisschop D. Helmut Class. Als gast voor het con gres uitgenodigd, verklaarde de West duitse bisschop, dat hij in de eerste dagen van dit congres had menen te constateren, dat de 'wil tot een hard conflict' afneemt. In plapts daarvan treedt thans volgens hem 'de wens tct een kritische communicatie'. Bisschop Class verklaarde verder van mening te zijn, dat de wereldraad van kerken er kennelijk nog niét in ge slaagd is duidelijk zijn bedoelingen over te brengen, wanneer de wereld raad spreekt over de dialoog met de andere godsdiensten en over de chris telijke zendingsopdracht Daarom kan een congres als dat van Lausanne een positieve uitwerking hebben op de situatie rondom de wereldraad van kerken, aldus bisschop Class. Volgens de Westduitse bisschop heb ben de congressisten van Lausanne overigens met dezelfde problemen te kampen als de Wereldraad van kerken, zoals bijvoorbeeld de verhouding evangelie-cultuur. In verband hiermee wees bisschop Class op verklaringen van Billy Graham en anderen, die grotere aandacht hebben gevraagd voor de maatschappij-politieke proble men. ROME Niet lang voordat het- we reldcongres der religies voor de vrede in Leuven een aanvang neemt op 28 augustus, heeft het Vaticaan in de Osservatore Romano zich er van ge- distancieerd. 'De conferentie zal zich voltrekken in een vormloze gedach- ten wisseling tussen de vertegenwoor digers der verschillende religies', al dus de spreekbuis van het Vaticaan. Als deelnemers aan het Leuvense con gres noemt de Osservatore Romano met name de Belgische kardinaal Sue- nens. de Panamese aartsbisschop Mar cos G. McGrath, de Braziliaanse aarts bisschop Helder Camara en de Indiase aartsbisschop Angelo Fernandez. De laatste is voorzitter van de internatio nale commissie van voorbereiding. De Leuvense conferentie, is een voort zetting van de conferentie van Kyoto in Japan in 1970. De bedoeling van de bijeenkomst Is de bevordering van dc dialoog tussen de godsdiensten, niet zozeer op theologisch gebied, alswel op het terrein van ontwikkelingshulp, ontwapening, milieuvervuiling, de rechten van de mens. Er neemt ook een aanzienlijke Neder landse delegatie aan deel. zoals minis ter dr. J. P. Pronk van ontwikkelings samenwerking, Carel ter Maat, secre taris van Pax Christi, Th. van Boven, dr J van Goudoever en prof. dr. H. van der Linde. De Belgische koningin Fabiola zit in het welkomstcomité. Van een onzer verslaggevers ROME (CIC) Dezer dagen verschijnt een studie van een pauselijke theologencommissie over het ambt. Daarin wordt vast gehouden aan de 'Sacramentele ambtsopvolging' als voorwaarde voor de erkenning van het ambt in andere kerken. De tekst verschijnt in het komende nummer van het Italiaanse jezuïten- tijdschrift La Civilta Cattolica. Voor de Vaticaanse radio heeft een van de leden van de internationale theologen commissie, G. Medina Estevez, de hoofdpunten van de studie uiteenge zet. De sacramentele ambtsopvolging Is de kerk gegeven om de trouw aan het evangelie in leer en leven op authen tieke wijze te verzekeren, aldus Este vez. Hij voegde hieraan toe, dat in de r.k. kerk de enig bekende wijze van overdracht van de apostolische succes sie de wijding is, die als zodanig van het begin van de kerk af zcu zijn gepraktiseerd. Estevez zei, dat hij hiermee raakte aan het hete hangijzer in de discussie tussen Rome en de Reformatie, want, zo zei hij. de wijding biedt de norm, waaraan de gelijkwaardigheid van het ambt in de niet-katholieke gemeen schappen getoetst wordt aan het ker kelijk ambt in de oer-kerk en zoals die bewaard gebleven is in de r.k. kerk. de orthodoxe kerken en soortge lijke. 'Of het ambt in de protestantse ker ken gelijkwaardig is aan het ambt in de r.k. kerk is geen juridische vraag", aldus Estevez. 'Op de basis van een geloofsgemeenschap, waarvan wij on danks bepaalde werkelijke toenaderin gen nog ver verwijderd zijn, zal de wijding noodzakelijk zijn, omdat de kerk in het algemeen niet naar belie ven over de sacramentele structuur beschikt, welke van Christus afkom stig is en het charisma van het ambt leidt'. MASOTH Ook worden van het maal ii Campus Crusade, een van de wereldwijde organisaties van de evan gelicals, met de Verenigde Staten als bakermat, zal in Seoel, Korea, van 13 tot 18 augustus een massacongrts houden. Enerzijds als op- wekkingsmanifestatie, anderzijds om de training van jonge christe- (TJ-ppri "f"WPPflp nen te stimuleren die het evangelie verder willen uitdragen in dit VJvUll LttCCvIC land, waar op vele plaatsen al trainingscentra bestaan, waarin de meeste kerken participeren. Ongeveer 25 jaar geleden begon Cam pus Crusade in Amerika zijn activitei ten en wel op campussen van univer siteiten. Geleidelijk is dit evangelisa tiewerk uitgegroeid en beperkte het zich niet alleen meer tot studenten. Buiten Amerika is Campus Crusade in veertig landen, waaronder Neder land, actief. Aanpak ROTTERDAM: Stadhuis: kamer 113: PRAAG (KNA Het Praagse week blad Polityka klaagt, dat de versprei ding van godsdienstige lectuur onder jongeren in Tsjechoslowakije toe- _T neemt. Volgens het blad heeft deze lec- Nederland tuur een negatieve invloed op de jeugd. 'Onopvallend en geraffineerd worden zaken vanuit een godsdienstig gezichtspunt gesteld, waardoor de toe wending naar God verdiept wordt', al dus het blad. De aanpak bleek buitenslands vooral in Korea aan te slaan, waar volgens Campus Crüsade het aantal christenen in tien jaar is verdubbeld, namelijk van zeven tot 14 procent van de bevolking. Toen Billy Graham er ver leden jaar een 'crusade (kruistocht) hield kwamen op een zondagavond meeting naar schatting ruim een mil joen Koreanen op de been. Het aantal deelnemers voor het komende massa- congres, dat aanvankelijk op 300.000 Koreanen werd geschat (er arriveren bovendien ongeveer 5000 vertegen woordigers van Campus Crusade uit andere landen) blijkt volgens de nu beschikbare gegevens op een half mil joen te komen. Juistheid Deze ontwikkelingen onderstrepen de juistheid van de naam die het congres heeft gekregen: EXPLO '74, waaraan 'strategie' (strategisch) is toegevoegd omdat de leiding van Campus Crusade in Korea een springplank ziet om het evangelie verder Azië in te dragen. Enthousiaste zendelingen uit Korea zwermden al uit naar Japan en Chi nees sprekende delen van dit wereld deel. Op het congres wordt een heel pro gramma van wat bijbelfcraining- ge noemd wordt afgewerkt. Verder zijn er natuurlijk de grote meetings, waar onder meer, behalve de oprichter van Campus Crusade, dr Bill Bright ook dr Graham en de nationale directeur van Campus Crusade in Korea dr Joon Gon Kim zullen spreken. Voor de buitenlanders, hoofdzakelijk Ame rikanen maar toch ook nog zo'n 250 Europeanen, onder wie eenkele tien tallen Nederlanders, zijn speciale chartervluchten georganiseerd. In Nederland is Campus Crusade, dat als familie van Youth for Christ kan worden beschouwd, onder meer werk zaam onder studenten van de TH in Twente en in het algemeen in een aantal andere plaatsen. Steeds wordt samenwerking met kerken gezocht. Voor belangstellende gemeenten is een 'opbouwplan' ontworpen, dat in vier fasen de kerkleden wil mobilise ren tot het zijn van actievere christe nen, die niet alleen binnen, maar ook buiten de plaatselijke kerken zich gaan tpeleggen op verschillende vor men van -opbouw-, respectievelijk evangelisatiewerk. Nadere inlichtin gen daarover geeft het Instituut voor evangelisatie, postbus 81, Driebergen» telefoon 03438-7491. BREDA De meerderheid! van de schoolkinderen in de hoogste klassen van de r.k. basisscholen in Breda staat positief tegenover het zondagse kerkbezoek. Negen en twintig procent gaf op de vraag, waarom ze wel of niet naar de kerk gaan, het volgende antwoord: 'Ik ga vrij vaak naar de kerk. Ik vind dat als je bij de kerk hoort, je dit ook moet laten zien. Je bent niet op je eentje; je hoort bij elkaar*. Zes en twintig procent van de kinde ren antwoordde: 'Ik vind het niet fijn om naar de kerk te gaan, want meest al vind ik het saai. Toch heb ik het gevoel dat je er naar toe moet. Als je niet gaat, maakt het je armer". Deze antwoorden komen het meest voor op de vragen, die aan 468 school kinderen van 11-12 jaar waren gesteld door de katecheten van het bisdom. Volkomen negatief tegenover het kerkbezoek staat vijf procent. De ze kinderen zeggen: 'Als ze morgen alle kerken zouden sluiten, zou ik dat niks erg vinden. Het zegt me allemaal niks'. Zeven procent is ook nogal negatief: 'Ik ga nooit naar de kerk, want het interesseert me -niet; wat ze daar allemaal zeggen, heb ik al zo vaak gehoord'. Vijftien procent is van mening: 'Ach, als je naar de kerk gaat om te bidden, kun je dat net zo goed thuis doen. God is toch overal?' Een andere uitspraak komt van acht procent, die zegt: 'Ik ga vaak naar de kerk. Ik moet met mijn vader en moeder mee, want die zeggen, dat het een gebod is. Je moet, dus ga ik maar*. Het ant woord van de resterende tien procent luidt: 'Ik zou wel naar de kerk willen, maar het komt thuis dikwijls niet zo goed uit.' KAAPSTAD De Zuidafrikaanse re gering heeft de toegang tot Ovambo land ontzegd aan twee anglicaanse bisschoppen. Het zijn Richard Wood en Frederick Amoore. Ovamboland ligt in het noorden van Nabibië (Zuid west-Af rika). Aan bisschop Wood was reeds vorig jaar, kort na zijn inwijding aJs bis schop van Damaraland, de toegang tot zijn diocees geweigerd. Omdat de kerk 28 juli vijftig jaar bestaat, wilde bis schop Wood zijn collega Frederick Amoore hem tijdens de feestelijkhe den laten vertegenwoordigen. Op 28 juli zullen 2.400 kinderen belijdenis van hun geloof afleggen. Volgens de verklaring van bisschop Wood is de Zuidafrikaanse regering erop uit om het werken en het leven van de anglicaanse kerk in Ovairabo- land zoveel mogelijk lam te leggen. 'Men kan nu niet meer beweren, dat alleen tegen individuele personen maatregelen genomen worden', aldus bisschop Wood. Volgens de bisschop zijn er aanwijzingen, dat met name de Zuidafrikaanse radio de anglicaanse kerk als doelwit heeft gekozen voor zijn kritiek. Zo is de Anglicaanse kerk verantwoordelijk gesteld voor de emi gratie van jonge Ovambo's naar Ango la. DRIEBERGEN De Europese oecu menische jeugdraad (EYCE) houdt volgend voorjaar van 23 maart tot 3 april in Driebergen een Europese jon- gerenconferentie over de hedendaagse betekenis van het geloof. Aan de conferentie zullen afgevaardigden uit de Europese kerken meedoen. De con ferentie geldt tevens als voorberei ding voor de jeugddeelnemers aan de assemblee van de wereldraad van ker ken in Djakarta. De EYCE brengt mensen samen uit Oost- en West-Europa, uit verschil lende kerken. De EYCE onderhoudt een relatie met de conferentie van Europese kerken (KEK), waarin de Europese kerken op ambtelijk niveau elkaar ontmoeten. Ter voorbereiding van het jeugdcongres van het komend voorjaar werkt de EYCE aan een map met werkmateriaal. Als er een nieuwe dominee moet worden beroepen, gaan steeds meer kerkeraden ertoe over, de gemeentele den een 'profiel' te laten ontwerpen van de gewenste man. In het Alge meen Doopsgezind Weekblad plaatst ds. Sjouke Vooistra kritische kantte keningen bij deze 'ogenschijnlijk zo sympathieke' procedure. Ds. Vooistra: Een democratisch geschetst profiel vertoont steeds de trekken van een ideaaltype: de overbekende "kermisat- poten. Het zo uook een Sterreclame- poten. Het zou ook een Sterreclames- spot kunnen zijn: het beeld van de ideale predikant als de man tussen de 30 en de 40, gelukkig gehuwd en indien mogelijk niet kinderloos om de huwelijkse moeilijkheden binnen de gemeente beter te kunnen taxerend); medelevend met noden, met kijk op het leven, met een goed en betrouw baar karakter (sems lijkt het ook op een huwelijksannonce!) een open type met dienstfantasie. En wat zijn werk betreft: een marathonloper, rennend van huisbezoek (doch geen koffie- praat!) naar jeugdwerk, van de open bare school naar de zus terkring. De kans is groot dat welke gemeente in onze Broederschap ook die dezelfde procedure zou volgen, tot een soortge lijk tot karikatuur gedeformeerd pro fiel van een nieuw te beroepen predi kant zou komen. Want het beeld van een predikant (en niet alleen dat!) ligt altijd in het verlengde van per soonlijke wensen en verlangens. Op deze wijze wordt van hem verwacht dat hij alles kan en wil wat de afzonderlijke gemeenteleden vragen. Een democratisch tot stand gekomen profiel dreigt de predikant te reduce ren tot een oor dat moet luisteren naar persoonlijke problemen en tot een mond die op maat gesneden troost en bemoediging moet spreken. Het maakt hem tot de motor die de gemeente in beweging moet houden of bombardeert hem tot de manager van het geestelijk bedrijf. Wat vrijwel nooit tot uiting komt is dat de predi kant in de eerste plaats een en al oor moet zijn om te horen wat Christus vraagt en dat zijn mond in de eerste plaats de functie heeft deze vraag aan de gemeente dcor te geven om vervol gens samen met die gemeente te zoe ken naar een gemeenschappelijk ver staan en een gemeenschappelijk ant woord van lof, dank en daad. Het mogen niet in de eerste plaats de vragen en verlangens van de afzonder lijke gemeenteleden zijn die het pro fiel van de predikant bepalen - het zijn de woorden van de Heer zelf. Zaan Ds. P. Oussoren, bekend van de' IKOR-vespers. vertelt In Woord en Dienst over zijn gemeente Koog-Zaan dijk. Aan het slot: Er wordt mij buiten de Zaanstreek nog wel eens gevraagd of het nu wel te harden is in zo'n rode omgeving. Ik kan alle liove lezers gerust stellen. Om te beginnen zijn noordhollanders vriendelijke mensen, tegen vriend en vijand. Niemand is echt 'vijand'; het zaandljkse voetbal niet, de kerk ook niet. Ze mogen er allemaal zijn van de zaankanten ook de grootste kapita list van Duyvis, Honig of Albert Heyn zal op straat gegroet worden als 'me neer Gerrit' of 'de jonge Erik'. Ver der twijfel ik wel eens aan de rood heid van de Zaanstreek. Revolutionair is Zaanstad in elk geval niet. De revolutie zal eerder in Tilburg of Groningen beginnen dan bij ons. Ten zij de Geest gaat werken in de kerk. Mondig Er gaan de laatste jaren nogal wat mensen van de gereformeerde ge meenten over naar de hervormde kerk. Hierover schrijft in het week blad van de gereformeerde gemeenten De Saambinder hoofdredacteur ds. K de Gier uJt Den Haag: Het gezag van Gods Woord en van de Belijdenisgeschriften der Geref. Vade ren is voor velen, waar het bij de ouders nog wel te vinden was, te benauwend geworden. Men wil een vrijere binding hebben, men wil naar eigen inzichten geloven en leven, men .3 toch 'mondig1 geworden. Daarvoor biedt de Herv. Kerk die begeerde ruimte, want daar kan men 'geloven en leven', zoals men zelf denkt dat goed is en men zelf wiL Ook de Schriftuurlijke-bevindelijke prediking die in onze Geref. Gemeenten te ho ren Is, is voor sommigen te ouderwets en te bekrompen. Het preken van het noodzakelijke werk van de Heilige Geest, Die het ware geloof werkt en de geestelijke eigenschappen dat het waar zaligmakend geloof openbaart, zou veranderd moeten worden in een meer aangepraat en zelfgewerkt ge- .loof, waarmee men dan denkt weder geboren en bekeerd te zijn en waar mee men dan ook als een ware avond* maalsganger aangemerkt wil worden. Maar voor deze personen is er dan altijd plaats in de Herv. Kerk, daar kan men zelf kiezen bij welk soort predikers men ter kerk wil gaan. waar men hoort zoals men het zelf denkt dat het is en men in eigen meningen wordt versterkt en opge bouwd. Hervormd is tenslotte een ver zamelnaam van oud-gereformeerd tot vrijzinnig toe. Juist die predikers die een voorwerpelijke rechtzinnige waar heid preken zonder de noodzakelijke bevindelijke en praktikale genadeken nis hebben aanvankelijk dan nogal aantrekkingskracht Hoewel velen het daar op den duur ook niet houden en dan doorschieten in de grote ruimte van de Herv. Kerk. In dit opzicht heeft een overleden predikant, die in zijn leven nogal een belangrijke plaats In de Ger. Bond heeft ingeno men, eens gezegd dat hij 1" doorsnee niet blij was met mensen die uit de Ger. Gemeenten overkwamen naar de Herv. Ker, omdat de Bond er meest al meer nadeel dan voordeel van ondervond. paasnacht speciaal de masoth, d«Pn gezuurde broden genoemd. Voiyj sommigen zou dit wijzen op een feest, dat ouder zou zijn dan|e Pascha, nl. een feest van Landbouw e Ongezuurd brood is dan het efcei brcod van de nieuwe oogst ongeaite omdat er niets van het oude deej u mag zijn. Het moet helemaal iets; d van de nieuwe oogst. Hoe dit ooii. dit teken kan ook hier zeer zigc zijn. Wat de Israëlieten nu gaan [op maken is iets totaal nieuws, lie oude is daarbij totaal voorbijgeèet Het verleden heeft afgedaan, het' c leden van slavernij en angst. fti< nieuwe dat komt, een gedachte dj'u heel dc bijbel van belang is, kst met dat oude niets te maken. Hflo een nieuwe schepping, het is ici verrassende zaak, die niet aankii bij het oude, een wedergeboorte,^ opnieuw en nu van boven gebP zijn, een toekomst die alles wat aan ervaring van het leven kei^l tart. Ook dat element is in het Pa vertegenwoordigd. Ons Pascha is j ons geslacht, zegt Paulus later. voor hem en voor de kerk was geen Jezus tot stand gebracht hadj volstrekt nieuwe zaak. Een zaakjei 'nieuwe dingen', zoals Jesaja er a|je sprak, een zaak die zou uitloper een nieuwe hemel en een niiej aarde. Dat staat wel loodrecht op (a] ervaringen. Wij brengen moei%_ soms iets anders op gang en danh'a omringd door veel twijfels en Lt veel schampere opmerlringen, dair ies toch gelijk blijft Het water ïe: op precies dezelfde wijze door, v rivieren stromen. Opnieuw Is er en zonneschijn. Maar dat zijn slew de décors. Voor wie door deze k gegrepen eil meegenomen is, ii werkelijkheid principieel veraiL baar geworden. En 'moetende vfo, derd werden'. Het oude gaat vooyj Het rijk van God is in aantocht, p mogen het verwachten en tegelijtyjr 'naderbij brengen'. Wij weten jd het van God komt en dat het gelijk onze opdracht is. Want dfch bijbels verwachten, nooit passiefje! ten wachten, maar gelovig zich ld strekken, met hart en voeten en z: den. (Exodus 12,8). (ei f PRAAG (Kathpress) Steeds priesters in Tsjechoslowakije kri0 van de regering een verbod hun s uit te oefenen. Nu heeft weer,., groep priesters in Hradec Kralove verbod gekregen, omdat zij melli aangezet hadden, de mis te bezote Een priester in het diocees Zips :i zijn ambt niet meer uitoefenen, ;e dat hij zich schuldig zou hebbenr maakt aan 'hetze tegen de vooti gang'. Hij had gezegd, dat ook n gelovigen zich voor God zullen me verantwoorden. j, Het is tot nu toe eenmaal tot rechtszaak gekomen. De 39-jarige I ter Josef Kazda werd tot drie ra den gevangenisstraf veroordeeld, f dat hij ondanks het verbod toch priesterlijke functies had uitgeoeJ Verwacht wordt, dat Tsjechoslow; een groot, priestertekort zal kri, Naast het feit, dat vele priesters ambt niet mogen uitoefenen, ii ook weer een numerus clausus steld voor de seminaries. Per jaar gen daar niet meer dan twintig i we studenten worden aangenomei Hans Dorrcstljn, Bofkont en an liedjes. Igor Streepjes, Weer een zicht dat met de billen vloekt, gang Jansen, Mijnheer Van wacht op antwoord. Uitgaven val J. Aarts tc Amsterdam 1974. 3,-. De bundels zijn te bestellen de uitgever, giro 1475466, of bij goede boekhandel, verkrijgbaar. Al eerder in deze kolommen is dacht besteed aan en aandacht vraagd voor het fonds van uitg Aarts te Amsterdam. Hij is een ne) uitgever die een randgebied de uitgestrekte Nederlandse poi weide verzorgt met curieuze uitj jes, die altijd wel het luttel bedra de moeite waard zijn. Het betreft twee debuten en een tweede bu van de liedjesmaker, en - zanger restijn. De laatste schrijft samen Willem Wilmink liedjes voor de 5 temakeropzeeshow. Bij Aarts is hem al eerder verschenen 'Als balken gaan verzakken'. Daarvan k in het najaar een derde druk, tege met zijn derde bundel liedjes die bent een liegbeest' gaat heten. Van Igor Streepjes zou men vei kunnen kennen uit De Revisor ei eerder uit PC. Dit alter ego van befaamde vertaler en detectlvesc! ver Peter Verstegen maakt ironisei de en parodiërende gedichten waai men wel lachen kan. Vooral het ti gedicht zouden heel wat gespijl broekte meisjes zich kunnen aanti ken, voorts bevat de bundel een a tal verzen met een aardige poii Een sterke bundel is het overig niet, de :raeht ervan ligt in do zw heid der pretenties. Pretentieuzer is de bundel van W gang Jansen. Zijn verzen ademen i landelijke sfeer die ietwat verrat lijk is. Aardig is zijn vers 'Een gebruik', dat het queesten of vens vrijen tot onderwerp heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2