Leiïdse Cbramnt Turkije is nu bereid tot gesprek over Cyprus v 9 MakariosA thene Ankara bewust in speelde de kaart Griekenland dreigt met oorlog lode Kruis wil helpen jj zenden van bloed Merckx wint saaie Tour agüÉ !n deze krant ogezegd Kom naar het D°MnariwiifSjr.n EEG keert zich eensgezind tegen Griekse junta MAANDAG 22 JULI 1974 55ste jaargang no. 92 STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37, Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v BV. De Christelijke Pers. /^msterdaui „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Abonnemt'nt 12.02 per maand, pel kwartaal u. '05 LEIDEN'. Zoclcrwoudsewec 23. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJeveltstraat 372. telefoon 19221. Aid. Bezorging vanal 08 30 uur BEIROET (AP, UPI) Aartsbis schop Makarios, de verdreven, pre sident van Cyprus, heeft volgens het Libanese dagblad Al Anwar gezegd dat de Turkse invasie op Cyprus is uitgevoerd volgens een plan van de Turkse en Griekse regeringen met het doel hem als president opzij te schuiven en het i"d te verdelen. In een telefonisch interview dat de krant met Makarios had zei i'.7e: 'Ik geloof dat de invasi» op C'werd ondernomen met in stemming van de Griekse regering. i doe! schijnt te zijn het eiland onderling te verdelen', i de vraag of hij dacht dat de Tv '"kso t>o"pon uiteindelijk van het eiland zullen worden terugge- zei Makarios: 'Ik zeg u dat het gevolg van dit alles is het eiland te verdelen en een gedeelte door Turkije en het andere door Oiekenland te laten annexeren'. 'De Turkse invasie was niet noodza k-lijk, zo vervolgde de aarlsbis- schop, 'maar de domme, door Grie kenland op touw gezette staats greep stelde de Turken in staat het te doen. Ik hoop dat de Tur ken de situatie nu niet zullen uitbuiten'. In New Vork, waar Makarios zater dag verbleef in verband met de behandeling van de kwestie Cyprus !n de Veiligheidsraad, heef' de aartsbisschop de Griekse militaire Junta ervan beschuldigd Cyprus in een tragische en rampzalige situa tie' te hebben gebracht. De Turken hebben 'gebruik ge maakt van de situatie die door de Griekse junta is geschapen'. Zij had den dit niet mogen doen, omdat alle diplomatieke middelen om de zaak vreedzaam te regelen nog niet waren uitgeput, aldus Makarios. huizen werden beschadigd toen ze werden beschoten door aan- ;ers omdat er Grieks-Cypriotische militairen in zouden zitten. een verslaggever 11AAG Het Nederlandse Rode Kruis i» in principe bereid te werken aan liet zenden van bloed van Turkse gastarbeiders Ir liun land, bestemd voor landgenoten die medische hulp nodig liben door de gevechtshandelingen op Cyprus. ANKARA, ATHENE, NEW YORK (AP, AFP, Reuter, UPI) Turkije heeft laten weten bereid te zijn over vreedzame en redelijke aanbiedingen te onderhandelen om een eind te maken aan de strijd op Cyprus. De Turkse politieke en militaire leiders zijn gisteren beraadslagingen begonnen over eventuele bestandsvoonvaarden. v doen dit als er behoefte aan at en we kunnen hetzelfde doen Cypriotische slachtoffers', aldus woordvoerder van het Rode Kruis jravond. Dit naar aanleiding van voeren geen oorlog maar een desactie. De Turkse -premier Bulent Ecevit Bewolkt V ir >n. i]W ccl bewolking met voorname- lk ln het noorden van het land laatselijk wat lichte regen of lotregen. Matige, aan de kust rij krachtige wind. krimpend west naar zuidwest, iaximuni temperaturen van 17 r. vlak aan zee tot 22 in het innenland. lorgen en overmorgen: het algemeen veel bewol- ing, maar ook perioden met on. Plaatselijk regen of mot- :eu en maximum tcmpcratu en omstreeks 20 gr. Morgen zon op: 04.48 onder: 20.44 Maan op: 10.25 onder: 22.05 plannen van Turken in Nederland urn bloed af te slaan voor Turkse slacht offers van de strijd op Cyprus. De woordvoerder van het Rode Kruis wees erop, dat iets soortgelijks in 1967 is gebeurd. Nederlanders hebben toen bloed afgestaan uitsluitend voor Israël of ook wel voor de Arabische landen. Een volledige garantie is nooit moge lijk. De ontvangende landen kunnen het bloed ook gebruiken voor gewon den van andere nationaliteit op hun gebied, aldus deze woordvoerder. Het Nederlandse Rode Kruis heeft verder op dringend, verzoek uit Genè- .ve dit weekeinde 100.000 Zwitserse (francs (bijna 90.000 gulden) overge- Imaakt aan het internationale Rode Kruis voor een bijdrage in de kosten van dë uitzending van een Rode Kruisteam naar Cyprus. Dit team. dat al is geformeerd, wacht op toestem ming van de autoriteiten op Cyprus om naar het eiland te komen. Het is de bedoeling het gironummer 777 open te stellen voor humanitaire hulp aan de slachtoffers van de ge vechten op Cyprus, als blijkt dat daar behoefte aan bestaat. Dit gebeurde terwijl op Cyprus de volkomen onoverzichtelijke strijd on verminderd voortduurde, Griekenland had gedreigd Turkije/de oorlog te verklaren als niet binnen 48 uur een eind kwam aan de gevochten op Cyprus en nadat er in de Veiligheids raad van de VN eenresolutie over Cyprus was aangenomen. In deze, met algemene stemmen aan vaarde, resolutie wordt opgeroepen hel vuren te staken, onmiddellijk vre desbesprekingen te beginnen en de Griekse officieren van het eiland te rug te trekken, die ervan worden beschuldigd de leiding te hebben ge had bij de coup tegen aartsbisschop Makarios. Dc Turkse president Koruturk heeft gisteren een beroep gedaan op de VN en alle 'machtige mogendheden in het gebied van het Midden-Oosten om te bewerkstelligen dat de kwestie Cyprus in het stadium van onderhandelingen zou komen. 'De Turkse republiek is altijd bereid om over vreedzame en redelijke aanbiedingen te onderhande len. Niemand kan daaraan twijfelen', aldus de president. De Griekse radio heeft gisteren in een bericht, dat aan diplomatieke zegslieden werd toegeschreven, be kendgemaakt dat Athene Turkije met oorlog heeft bedreigd als de Turkse strijdkrachten niet binnen 48 uur van Cyprus worden weggehaald. Verdere bijzonderheden werden niet door de zen de.' gegeven. In Griekenland, waar een algemene mobilisatie is afgekon digd, blijven militaire .versterkingen naar dc Grieks-Turkse grens in bet noordoosten stromen. Sisco Uit Ankara is vernomen dat de Ame rikaanse onderhandelaar Joseph Sisco de Turken heeft gewaarschuwd dat het de Grieken ernst is en dat zij niet van plan zijn lang te wachten met de aanval. Wellicht minder onder de indruk van de Griekse dreigementen dan wel van de diplomatieke druk van de grote mo gendheden heeft Turkije zich inschik kelijk getoond. Uit Ankara is uit goed ingelichte bronnen vernomen, dat de Turkse leiders wel bereid zijn de Veiligheidsraadresolutie te aanvaar den omdat Ankara meent dat met de Turkse operatie op Cyprus de beoogde doelen zijn bereikt. De Griekse mobilisatie, die al een paar uur na de Turkse invasie op Cyprus werd afgekondigd, zal, zo is vernomen, vandaag voltooid zijn. Griekse eilanden ter hoogte van de westkust van Turkije zijn verduisterd evenals de openbare gebouwen op het gehele Griekse vasteland. Grieken die onder de wapenen zijn geroepen zijn massaal op komen dagen en worden met treinen en schepen naar hun mobilisatiebestemming vervoerd. Athene lag er zaterdagavond verlaten bij doordat de bevolking aan radio en tv gekluisterd zat. Bussen en taxi's reden bijna niet omdat de bestuur ders inmiddels militair hadden moe ten \Vorden. Ook is vernomen dat Athene de elitedivisie (de Tiende) die voorheen aan de grens met Bulga rije lag naar de Turkse grens heeft Kissinger >e zelf ook wat Jor de kost gaan deze laatste puzzelwcek zien twaalf mensen voor de kost doen. Iers gezegd: aan de hand van teke- ;en hun beroep raden. Twee van JINwier tekeningen horen bij elkaar en nen een beroep. dag vindt u er dus twee. aar ze tot zaterdag, met de volgen- ipgaven. Voor goede oplossingen is tnaal dertig guiden beschikbaar. r deze prijsvraag wordt geen cor. •ondentle gevoerd. A Eddy Merêkx knuffelt zijn dochter Sabrina na de vijfde Tour zege van de Belg. Van onze sportredactie PARIJS Eddy Merckx. de Bel gische supercoureur, is weer win naar geworden van de Tour de France. Zijn vijfde overwinning sinds 1969. Maar zeker ook de overwinning met de minste glans. Bij gebrek aan andere wielrenners van klasse (Ocana en Zoetemelk ontbraken, de Spaanse klimmers durfden of konden de strijd niet aan) werd deze Tour de France misschien wel de saai ste uit de geschiedenis. Alleen in het begin is tijdens de enkele etappes durende 'secon- denstrijd' waaraan ook Gerbcn Karstens deelnam, is er even sprake geweest van spanning: Daarna voerde Eddy Merckx de boventoon. En zo nadrukkelijk was de overeenkomst tussen zijn ploeg en de andere Italiaanse ploeg waarin Patrick Sercu rijdt, dat geen enkele andere equipe daar een spaak tussen kon krij gen. De Haarlemse Honkbalweek le verde de verwachte elnJzegc op voor het ongeslagen gebleven Cu ba. Nederland zakte door twee nederlagen naar de vierde plaats. Meer nieuws op de sportpagina's. Harderuiyk show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. Twee Grieks-Cypriotische militairen hebben zich geposteerd achter zandzakken voor het ministerie van defensie in Nicosia. In Washington is meegedeeld dat mi nister van buitenlandse zaken Henrv K'ssinger zich nu ook persoonlijk met de kwestie Cyprus is gaan bemoeien Kissinger heeft gisteren de premiers van Griekenland en Turkije opgebeld om hen tc verzoeken de resolutie van de veiligheidsraad over Cyprus te eer- b'.edigen. Kissingers onderminister Joseph Sis co heeft na zijn bezoek aan Ankara gisteren Athene bereikt om te pogen een bestand op Cyprus tot stand tp brengen. Uit Athene is gemeld dat Sisco enige vooruitgang heeft geboekt. Aangenomen wordt dat Washington maximale druk op de Griekse junta uitoefent om zich te matigen en de crisis, die nu binnen de NAVO is ontstaan, weg te nemen. De VS hebben inmiddels schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot laten opstomen ten zuiden van Cyp'rus. /vangenomen wordt dat deze schepen onder meer Amerikaanse burger-eva cuees van Cyprus zullen moeten weg halen. Minister Kissinger had zaterdag mee gedeeld dat de VS een eenheid lucht- ADVERTENTIE) landingstroepen in Europa in staat van paraatheid hebben gebracht en dat de Zesde Vloot zich naar de onmiddellijke omgeving van Cyprus hèeft begeven om zonodig Amerika nen daar te evacueren. De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft gisteren voor het eerst zelf commentaar gegeven op de gebeurtenissen in Cyprus. Breznjew verklaarde in de Poolse hoofdstad Warschau dat Griekenland verant woordelijk was voor de crisis op Cyprus. Hij eiste de beëindiging van de militaire agressie daar en terug keer van de onafhankelijkheid van Cyprus. Breznjew noemde echter ner gens Turkije met name, waaruit wordt afgeleid dat de partijleider de Griekse 'agressie' bedoelde en de Turkse interventie tussen de regels door goedkeurde. Het persbureau TASS heeft gisteren geëist dat alle vreemde troepen van Cyprus worden weggehaald en dat de Zie verder pag. 7, 6e kol. Dozorgdli4»i«l om oorlog Da afschuwelijke oorlog op Cyprus geeft alom bezorgdheid, vooral onder de mensen die duur nauw bij zijn betrokken. U leest er alles over in deze krant; ook over de Turkse ambassadeur in Nederland die de nerveuze gastarbeiders heeft laten vragen kalm te blijven. Wij zijn ook bezorgd, maar blijven kalm om u het nieuws objectief te kunnen brengen. Abonneer eens iemand. NIEUWE AliONNEE NAAM: STRAAT CIRO: MAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE IIAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGKLAD (aankruisen a.u.b.) Een postzegel Is niet nodig. Die Schrijf op de enveloppe: De Chr. Betaalt per niaandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. II. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraalmap briefpa- papier en pen). betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. PARIJS (AP) De negen landen van de EEG hebben de Griekse regering er formeel van beschuldigd dat zij de aanzet heeft gegeven tot de staats greep op Cyprus. Dit heeft de West- duitse minister van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher te kennen gegeven. Genscher heeft verklaard dat de EEG in een gemeenschappe lijke verklaring aan de regeringen van Griekenland en Turkije het belang zullen onderstrepen dat de EEG hecht aan het herstel van de grondwette lijke situatie op Cyprus zoals die be stond voor de coup van vorige week maandag. De EEG-ministers van buitenlandse zaken komen vandaag te Brussel bij een om de toestand op Cyprus naast andere kwesties van gemeenschappe lijk belang te bespreken. Aangenomen wordt dat de EEG-minister dan hun verklaring zullen bekrachtigen, waar in Athene voor de crisis op Cyprus verantwoordelijk wordt gesteld. Binnenland Skütsjesilen ook buiten Friesland ruime aandacht Jeugdwerkloosheid zeer omvangrijk Buitenland Ooggetuigeverslag van gevechten Turkije beschikt over meer troepen Kerk Alternatieve wereldraad? Pater uit orde gezet Kunst Kerkrade: drie weken feest van muziek en verbroedering Nieuwe boeken Commentaar Even puzzelen Radio en tv Weer Brieven van lezers

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1