longeren komen moeilijk |an een geschikte baan p Scheveningen rijdt elk half ur weer een paardetram Weekendpuzzel ,let draait bij de overheid om groepen a niet om de individuele mens' Grote werkloosheid onder jongeren AW/CTIWHET ZATERDAG 20 JOU 1974 BINNENLAND T9/X.9 ge»r Noud van Iperen 'gJSTERDAM De belangrijkste punten die naar voren komen in gesprekken met werkloze jongeren r!jral in het land zijn: iiet is moeilijk aan geschikt werk te komen, ook e'Jhus'. De indruk is, dat arbeidsbureaus te weinig personeel van bedrijven binnenkomen. al zoek je je, zoals een jongen het uitdrukt, de actief zijn en teveel afwachten of er aanvragen 4 werklozen vinden dat met de sociale diensten van gemeen- weinig kunnen of willen doen Wordt in het midden gelaten) aan Qlonlijke omstandigheden. Er zijn tren die van de uitkering de fjrhuur niet eens kunnen betalen. Ht vermoeden bestaat dat, ingeval lange tijd in de WW moet lopen, ip werklnstelling 'gemakkelijker' 'M waardoor minder bereidheid zal aan ora een niet-helemaal-'jofele' luij te accepteren. Anderzijds leeft vaiin het algemeen ook het gevoel, •icMiet een geestelijke belasting zou c, hen lange tijd van 'het geld van ;n' te profiteren, lensen, die je spreekt, voelen zoals ouderen vaak wel, niet ikkig en schamen zich niet dat •kloos zijn en van een uitkering leven. Wel hebben sommigen ■oei 'vrij nutteloos' te zijn, en in sollicitatie zeggen ze bij voor niet, dat ze in de WW lopen. vordt vaak als i kneusje gezien meisje (22), dat nu vóór de w Se keer werkloos is, zegt daaro- f ï'Je wordt, vooral door ouderen, ■liJVn situatie als een kneusje ge- ihei ik vind het bovendien niet no- i- im dat te zeggen. Daarnaast heb- jovsommige wericgevérs zo'n supe* ioOe houding, terwijl ze zelf stom- >k lasd zijn als ie zegt óók meer a op jo boog te hebben'. haar het meest steekt is echter, A Ie bij een sollicitatie ('ik heb in se^ee maanden, die ik nu zonder Jdj zit, zeker vijftien brieven ge- oVven') vaak zo lang op antwoord et-l wachten en na een sollicitatiege- k vaak nog eens een lange tijd. dat, terwijl iedereen toch kan i Bpen, dat je bij een leuke baan ft |le uitslag zit te springen'. (Ze nog twee sollicitaties lopen en :t me een kaart te sturen als het Let een baan). eurstelling fjn jongeren die na het verlaten üe school geen baan 'kunnen vin- illn de overige gevallen blijkt de loosheid vaak het gevolg te zijn {teleurstelling óf over de inhoud jde baan ('ik kan niet tegen dat me, onbevredigende werk en de j die ik wil kan ik niet krijgen'), rer de onmogelijkheden met een kld diploma werk te vinden, ftij het Havo-diploma veel wordt plificeerd als het papiertje van pleiding waarmee je in de prak- ïiet veel meer kunt doen, dan |een kantoor gaan'. Bitkering in geval van werkloos- I blijkt soms gemakkelijk, maar I ook moeilijk te krijgen of te pden. Een van d- mensen die ik vertelt, dat hij heeft moeten ideren om weer een uitkering te en. "Dat was b»eri ik keurig in pak waarvoor ik geld had ïgen maar zonder stropdas en zonder mijn haar te hebben laten kortwieken, met een adres van het arbeidsbureau op zak ging sollicite ren. Mijn open boordje en lang haar waren waarschijnlijk de redenen dat de man, met wie ik sprak, liet weten dat ik, zoals hij het noemde, 'geen interesse toonde'. Maar ik heb toen een tijdlang erg mijn best gedaan om aan de slag te komen; zeker In de tijd dat ik met mijn vriendin ging sa menwonen' Wat jeugdige werklozen (maar zeker niet alleen hen) dwars zit, is het minimum-jeugdloon. Dat wordt veelal onrechtvaardig gevonden en de alge mene wens is dat dit zou moeten gelden vanaf het acnttiende jaar. Wat .flarden Na deze algemene indrukken is het zinnig, dit artikel aan te vullen met fragmenten van gesprekken met een aantal werkloze jongeren uit verschil lende plaatsen in het land. Jaap (22). 'Ik ben een prima stoffeer der (wat te zien is aan de meubels die in de kamer staan) en ik heb alle diploma's cp dat gebied. Maar ik heb een paar jaar geleden een 'beslissen de' fout gemaakt door in te breken bij mijn werkgever. Om een lang verhaal kort te maken, ik kreeg ont slag en moest naar de bijstand. Daar van kreeg ik destijds iets meer dan zeventig gulden per week, wat nog jiiet eens genoeg was om mijn kamer huur te betalen, Ik ben nu al een paar jaar zonder werk, want als je solliciteert naar een toffe baan, nemen ze je niet aan. Waarom? Misschien wel om die in braak van destijds., ik weet het niet. Ik heb een ontzettend groot ideaal en dat Is een zaakje beginnen voor antiek-restauratie, fijn stoffeer- derswerk en binnenhuisarchitectuur. l?r zijn bedrijfspanden genoeg te huur, maar ik heb geen geld daar voor, Bij de bank hoef ik niet aan te kloppen en bij dó sociale dienst is dat ook geen. haalbare kakft. zelfs een renteloos voorschot niet. Ze hebben gewoon geen vertrouwen in je. Ik heb het eens een keer gevraagd en het antwoord was nee, met de opmerking 'dan kunnen we iedereen wel geld geven'. Van de uitkering dieik elke week krijg, kan ik niet rondkomen. Daarom doe ik er als dat mogelijk is, wat bij: auto's wassen, een schoorsteen slopen Het is geen pretje om steun te vragen en verder alles wat voor mijn voeten komt. Maar, wat je ook doet, je kunt nooit iets overhouden om zo'n zaakje te beginnen. Trouwens, toen ik via mijn ouders eens een advertentie voor stoffeerderswerk in de krant had la ten zetten, hadden die binnen de kortste keren de kamer van koophan del op hun dak. Je voelt dan dat je Niet ZiGÜQ niets bereiktniet verder kunt dat je vrij nutteloos bent. In dat kleine kamertje hiernaast kan ik niets beginnen, want dan zouden de buren hinder ondervinden van het timmeren. Ik zou loopjongen of sjou wer op een fabriek kunnen worden dat ben ik al eens geweest maar dat kan ik niet maken, want ik ben erg op mijn vak gesteld. Mijn vrien din snapt mijn probleem wel; mijn ouders niet zo, want die denken dat alles te wijten Is aan mijn lang haar*. Zelfstandigheid De meeste jongeren hebben een grote behoefte aan zelfstandigheid, al wordt die door iedereen persoonlijk 'uitge werkt'. Piet (20) en met korte onderbrekin gen al een jaar of twee werkloos. 'Ik wil wel werken, maar niet voor een baas. Daar kun je Je Ideeën niet kwijt. Zijn opleiding «rordt niet dui delijk; wel zijn animo om met een groepje mensen zelfstandig te werken, het verdiende geld ln één pot te stoppen en vervolgers eerlijk samen te delen. Zelf zou hij het liefst willen organiseren. Els (22), die al een keer eerder door reorganisatie werkloos was en nu al weer twee maanden ln de WW 'loopt', wil eveneens zelfstandig werken. Ze heeft het Havo-diploma ('Als je ver-, der wil in een baan, heb je aan dat diploma niets. Die opleiding geeft helemaal geen goede ondergrond, want je kunt er niet veel mee doen. Mijn ouders wijten alles aan lans haar Voor meisjes is die opleiding goed voor het huwelijk', voegt ze hier aan toe). Zij is het meisje dat de afgelo pen maanden al zeker vijftien sollici taties heeft geschreven Ze nam ont slag omdat ze werd weggepest, ze tachtig uur per week moest werken en onenigheid kreeg met haar chef. De meeste mogelijkheden mot haar opleiding liggen in de administratieve sector, zo heeft ze ervaren. Maar ze zegt: 'Ik ben niet geschikt voor admi nistratief werk, dat is voor mij te stom en te onbevredigend. Ik ben een enorm vrije vogel en ik kan niet de hele dag cp een stoel zitten. Wat ik wil is zelfstandig werken, en dan kijk ik niet op een paar (over)uren. Het liefst zou ik een baan hebben in de reissector of in de reclame. Ik heb de afgelopen drié jaar genoeg gewerkt, ook bij een reclamebureau, maar ik heb niet genoeg ervaring kunnen op doen. Ik heb dus wel een Havo opleiding maar geen beroep. Maar onder de huidige omstandigheden zou ik geen gerichte (vak)studie kunnen gaan volgen, want ik vind het niet prettig het handje op te houden. Daarom heb ik toch maar liever een baan, ook al is die niet helemaal naar wens, zodat Ik zo'n opleiding zelf kan bekostigen. Maar ik ben niet zielig. Ik kan mezelf best amuseren en bovendien woon ik Soms niet genoeg om huur te betalen thuis en ik kan het daar best vinden. Wat anderen van mijn werkloosheid vinden, interesseert mij bijzonder weinig. Ze weten trouwens dat ik graag weer aan het werk wil. Het arbeidsbureau heeft geen baantjes; ze hebben er mij althans nog geen aan geboden. Uitzendbureaus hebben meestal uitsluitend administratief werk. Overigens, ergens wórdt het je met die WW 'veel te gemakkelijk gemaakt'. Ook Rob (20), die th2ns twee maan den werkloos is na korte tijd militair te zijn geweest, is bepaald niet en thousiast over de mogelijkheden van zijn Havo-opleiding en diploma. 'Het diploma stelt niks voor, je kunt hele maal niets (op het arbeidsbureau stoppen ze je bij de administratieve beroepen) en niemand kan je gebrui ken. Bovendien moet je op school te vroeg je pakketten kiezen. Mij spie gelden ze voor, dat Ik met Havo naar de universiteit zou icunnen om En,gel6 te gaan studeren. Maar dat was mooi niet waar. Het wordt in september de MO-opleiding Engels. Toen hij (vervroegd) uit militajre dienst kwam, ging hij naar het ar beidsbureau. 'Dat viel me reuze mee', vertelt hij. 'Ze zeiden dat ze geen baan voor me hadden en dat ik maar naar de sociale dienst moest gaan. Daarvan leef ik nu, maar-ik zal blij zijn als ik in september aan mijn part-time studie kan beginnen en te gen die tijd ook een leuke ook part-time baan zal hebben gewon den. Maar toen ik een paar maanden gele den uit militaire dienst, kwam, wist Ik helemaal niet wat ik moest aanvan gen. Die WW is op dit moment de enige oplossing. Als ik een 'eoht' baantje zou hebben gezocht of zou zooken, loop ik de kans dat ik er niet meer weg kom. En ik wil Engels doen, via de middelbare opleiding naar dc universiteit als dat lukt. Ik heb al twee jaar (gedwongen) ge wacht met dlc studie en ik wil het hu niet meer uit de klauw laten lopen. Bert (17) zit zonder werk en inkomen - omdat hij ontslag heeft genomen. Hij heeft Mavo en boekhou den, maar hij vindt kantoorbanen 'lul lig". Hij staat ingeschreven voor de MEAO, maar is niet van plan weer naar school te gaan. Hij wil straten maker worden. 'De cursus duurt vier jaar, dat wil zeggen een dag school per week en de rest praktijk ('lekker buiten en een hoop geld'). Als het heim niet zou bevallen, dan gaat hij misschien toch nog 'iets' met zijn Mavo-diploma ondernemen. Om te kunnen leven, leent hij bij zijn ou ders. Pieter (18) zegt van de Mavo 'afgetrapt' te zijn en van de Lts weg te zijn gegaan zonder de opleiding af te maken. Hij loopt momenteel in de ziektewet, maar is niet van plan naar zijn baas terug te gaan. 'Ik heb de afgelopen jaren zo'n zeventien bazen gehad', zegt hij, 'op het abattoir, bij een koeriersbedrijf, als glazenwasser, als winkelbediende en noem maar op'. Als hij zijn ontslag heeft genomen gaat hij werk zoeken wat hem Jeuk lijkt, waarbij hij denkt aan een boe tiek of schoenzaak. Onrechtvaardig Jan (17) wil best wee' aan de slag, al vindt hij het jeugdloon heel laag en onrechtvaardig. Maar zijn ervaring is, dat het moeilijk is cm aan werk te komen. 'Het arbeidsbureau heeft geen werk voor je of alleen slecht betaalde baantjes als nugazijnknecht of schoonmaker. Daarom kijk ik zelf el ke dag de kranten na op een baan'. Hij kent jongens die het 'lollig' vin den om zolang ze kunnen in de WW te zitten, maar zelf *11 hij best weer beginnen. G-eert (21) i6 de man die zich de 'typhus' zoekt naar een baan. Hij zegt vier keer per week naar het arbeids bureau te gaan en elke dag speciaal een krantje te kopen om de adverten ties door te snuffelen. Hij heeft twee jaar Lts-opleidlng en ls timmerman, maar hij werkt nu via een uitzendbu reau sinds twee maanden bij een bank 'om aan centen te komen'. Hij had ooit een leuke baan als verkoper van technisch speelgoed. Maar omdat hij na de vakantie weg bleef om zijn vader gezelschap te houden die in het buitenland met een hartinfarct in het ziekenhuis lag, werd hij bij terugKomst door zijn werkgever, ontslagen. Hij kon toen van de (sociale) uitkering zijn kamer niet betalen. 'Maar dat Interesseerde ze bij de sociale dienst niets', zegt hij. Als het hem lukt, wil hij verkoper worden in leer ('dat materiaal leeft'). Hij denkt dat hij het zelf zal moeten doen 'want het arbeidsbureau wacht te veel op aanvragen die binnenkomen en ze hebben daar tegen me gezegd dat ik over twee maanden nog maar eens terug moet komen'. Als !hij een baan krijgt, wil hij wel ln zijn woonplaats of directe omgeving blijven wonen om iedere avond thuis te kunnen zijn. 'Mijn vrouw, mijn móeder en mijn vrienden en vriendinnen zijn belangrijker dan een baantje', zo licht hij toe Evenals Jaap vindt Geert, zij het uit een andere invalshoek, het be paald geen pretje om aan te klop pen om 'steun'. Geert zegt: 'Ik heb ooit van pure wanhoop bijna een ambtenaar door het loketje getrokken. Als je geen duidelijk ontslagbewijs kunt laten zien, weigeren ze je een uitkering, ook al weten ze dat je in de knoei zit'. Jaap stelt: 'Het is een ontzettende burocratie. Bij de overheid draait het naar mijn gevoel om groepen en niet om de individuele mens.' iGEN. Volgende maand is Scheveningen iractie rijker. Vanaf 1 augustus zal de "Eerste Nij- iSf Paar(letram" tussen 's morgens tien en 's avonds rdlur door het dorp rijden. Elk half uur vertrekt de 'ulJanaf liet VW-kantoor op het Gevers Deynootplein. W. die ondermeer over de Boelevard rijdt biedt aan ongeveer dertig mensen. Een kaartje kost twee terwijl kinderen tot twaalf jaar voor een gulden 0j|n opstappen. en eeuw geleden, rond 1 eed er in Scheveningen paardetram. Een ritje toen dertig cent en dan 'n in een eerste klasse en kon men van Sche- m naar de Kneuterdijk Haag rijden. De tram prachtig mahoniehout VsD Edith Witzleb zitplaatsen waren met Lfluweel bekleed. ielaas, noch de Hage- noch de Scheveningers in die tijd veel belang- om een rit met de door garden getrokken tram te Men wandelde liever o Haag naar Schevenin- om gekeerd. De mensen vonden het toen ten eerste vre selijk lui, om voor die "korte afstand', in een tram te gaan zitten en ten tweede vond men het nogal duur. Ontsporingen Onze voorouders haden het er wel vóór over, op hun wande ling naar Scheveningen, feeri half uur bij de bocht te staan wachten tot de tram kwam. Het gebeurde namelijk nogal eens, dat de tram ontspoorde en dat was een vermaak dat niets kost te. De koetsier op de bok had het zodoende niet, gemakkelijk en ook de hoornblazer, die op het achterbalcon stond en de rit met luisterrijk getoeter bege leidde, moest zich menig maal stevig vastgrijpen. Later bleek pas, dat het euvel van de ontsporing aan de dissel boom tussen de twee paarden lag. Zodra die te dicht bij el kaar kwamen en tegen de dis selboom stootten, wat vooral in bochten gebeurde, werd de dis selboom omhoog gedrukt en wipte de wagen uit de rails. Sabotage De Dutch Tramway Company, die met buitenlands geld was opgericht —de Nederlanders en ook de Haagse gemeenteraad hielden zich afzijdig had het niet gemakkelijk. Direct na de eerste ritten werd de lijn gesa boteerd door koetsiers van rij tuigen en de zgn. 'snorders*, die door de stad reden in de hoop een menselijk vrachtje te vin den. Die koetsiers reden zo langzaam mogelijk voor de tram uit en waren soms niet van de rails af te krijgen. Ook hadden ze er een handje van, om hun rijtuig op de rails te parkeren. Ze doken dan een café in en zaten geniepig lachend vanach ter de gordijntjes te gluren hoe de tram niet verder kon. In de paardentram trachtte men de passagiers zo goed mogelijk te verdelen, want als er teveel aan de rechter- of linkerkant zaten wankelde de tram weer uit de rails. De pasrdestram op de Groenmarkt in Den Haag. De directeur van de trammaat schappij, de Engelsman James Ripley, deed er alles aan om de wagens te verbeteren. Zo liet hij grotere wielen uit Londen komen. Maar de bevolking bleef de paardentram saboteren waar ze maar kon. Toen ging het directeur Ripley de keel uithan gen en beklaagde hij zich bij de gemeenteraad. Of dat iets hielp, vermeldt de historie niet. Maar het ligt voor de hand, dat de gemeenteraad zich oök nu wéér afzijdig hield. De paardetram bleef echter met horten en sto ten rijden. In de nacht Bij Klein Zorgvliet werd de eer ste wissel aangelegd. Directeur Ripley, wijs geworden door de vele slechte ervaringen, Liet die in het donker van de nacht van zaterdag op zondag aanleggen. Maar dat bleef toch niet onopge merkt. 's Zondags werden er welgeteld 54 kerkgangers ge- singnaleerd, die met stevige boomtakken de wissel omlegden en tevreden glimlachend hun kerkgang vervolgden. Toch kwam er langzaam maar zeker meer animo voor de tram en op zomerse dagen telde men wel 2000 pasagiers. Tóch werd er nog steeds gesaboteerd en directeur Ripley kreeg het steeds moeilijker. Hij kreeg niet genoeg materiaal uit Lon den, moest met oude paarden werken en hij werkte met ver lies. Toen het geld op was nam hij ontslag als directeur maar bleef zich met de tram bemoei en, en sprong zelf op de bok als een koetsier een ongeluk kreeg. De ongelukken zaten toen in een klein hoekje. Zo botste een koetsier toen hij zich te ver uit het voertuig boog, met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal. Een ander werd door een laag hangende tak van de bo.t gesla gen en een derde overleed na een soortgelijk ongeval. De paardentram, die volgende maand in Scheveningen zal rij den is zo nauwkeurig, .nage bouwd, dat ze de toets van de strengste historische kritiek kan doorstaan, en het zal nu wel anders gaan dan een eeuw gele den. Dc Jeugdwerkloosheid rukt op. Sneller nog dan de totale werk loosheid. Volgens de Laatste cij fers zijn al bijna veertigduizend Jongeren onder de 25 werkloos. Voor schoolverlaters ziet het er steeds slechter uit. Hoewel in de afgelopen jaren het aantal Jongeren dat van school kwam daalde (steeds meer Jongeren volgen steeds langer onderwijs) steeg het aantal werkloze schoolverlaters. Diploma's zijn geen garantie meer dat je werk vindt. En zo begint een groei end aantal jongeren zijn loop baan met een uitkering van de werkloosheidwet of de bijstand. Vandaag beginnen wij een serie artikelen over de jeugdwerk loosheid. Vandaag doet Noud van Iperen verslag van een se rie gesprekken met werkloze Jongeren. In de volgende artike len zal Piet Hagen nader ingaan op de oorzaken en gevolgen van de jeugdwerkloosheid en de mo gelijkheden pm dit maatschap pelijk kwaad terug te dringen. Foto Frans Kuypers Horizontaal: 1. gezamenlijk verteer, 6. ontvangkamer, 11. tam, 12. bloeiwijze, 14. duikereend, 16. rund, 18. ternau wernood, 20. voertuig, 21. inkeping, 22. keelziekte, 23. voorvoegsel, 24. mu zieknoot, 26. stoomturbine, 27. meis jesnaam, 28. turks bevelhebber, 30. schrobnet. 32. zwaardvis, 34. onbeken de, 35. familielid, 37. afnemend getij, 38. oude lengtemaat, 40. brilslang, 41. oorzaak, 42. putemmertje, 43. voorzet sel, 44. maanstand, 45. sportterm, 47. landbouwwerktuig, 49. waterplant, 51. behoeftig, 53. vod, 56. spil van een wiel, 58. afk. van editie, 59. overbluf- sel bij verbranding, 61. per expresse (afk.), 62. brugschuit, 64. inwendig, 65. en personne (afk.), 66. gewolg, 69. deel van de bijbel, 70. telwoord, 72. vaarwel, 73. kleinigheid (Z.N.), 75. eetketeltje, 76. sein. Verticaal: 2. eminent (afk.), 3. moei lijk, 4. algemeen kiesrecht (afk.), 5. snuiftabak, 7. reeds, 8. vaartuig, 9. voorzetsel, 10. foedraal, 12. In het jaar der wereld (afk. Lat.), 13. muziek noot 15. wijze, 17. plaaggeest 18. bergweide, 19. knaagdier, 20. van elk evenveel, 25. pers. voornaamw. 26. afk. van senior, 28. steekwapen, 29. waterstand, 31. bestelling, 32. rivier in Rusland, 33. peulvrucht, 34. door weekt 36. woonboot, 37. bouwland, 39. vogeleigenschap, 44. boom, 46. aard rijkskundige aanduiding. 48 vlinder, 50. vertrouwelijk, 51. tot 52. familie lid, 54. omgeving, 55. interest. 57. zeepwater, 58. plaats in de N.OP. 60. verlegen, 61. voor, 63. verzoek, 67. bergplaats, 68. waier in Friesland, 70. en anderen (afk.), 71. scheik. ele ment 73. lidwoord. 74. pers. voor naamw. Oplossingen Leun. woensdag as. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, postbus 859, Amsterdam. Linksbo ven vermelden: Weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VOIUGE WEEK. Hor.: 1. game, 4. rat, 6. pari, 9. me. 10. ante, 12. raam, 14. n.m. 16. Emma, 18. Oeral, 20. anti, 22. makker, 24. eender, 26. e.k. 27. standaard. 30. Rr. 31. les, 32. eed, 33. tel, 35. nel, 36. kunde, 38. las, 40. rad. 41. dor. 42. elk, 43. rak, 44. ren. 46. loens, 48. tip, 50. rap, 52. S.I.D. 53. moe, 55. er, 57. delegatie, 60. fa, 61. Selene, 63. ekster, 65. spar, 66. noren, 69. toer, 70. Ee, 71. Edam, 73. stee, 75. a, 76. leng, 77. ast 78. slot. Vert: 1. gemak, 2. maaksel, 3. en, 4. ree, 5. tra, 6. pa, 7. amandel, 8. inter, 9. memel, 11. to ra, 13. Alea, 15. mirre, 17. mk, 19. reden, 21. n.d. 23. ets, 25. ert, 28. neurose, 29. addenda, 31. le der, 34. larie, 35. nar, 36. kol, 37. els, 39. sap, 45. naderen, 47. Eiger, 48. toested, 49. Lesse, 51. pen, 53. mik, 54. tarra, 56. repel, 58. Lena, 59. tent 60. feest, 62. la. 64. To, 07. oma. 68. Est 72. dg. 74. es. Prijswinnaar zijn: Mevr. J. M. Bol-Nieuwenhout, huize Dc Schutse Hemsterhuisstraat 123, Amsterdam; W. Kokmeijer Irenelaan 15, Ede; mevr. Meindersma-Brands, C. F. v. Sljtzamastraat 7, WLnsum. Met het oog op het herdenkingsfeest van de onafhankelijkheid van de Ver. Staten in 1976 kwam weer een emissie uit gewijd aan de geschiedenis van die onafhankelijkheid. Deze keer een blokje van vier zegels naar aanleiding van het tweede eeuwfeest van de eerste vergadering van het oongres in Philadelphia (1774). Op de zegels staan afgebeeld de Carpenter's Hall ln die stad waar van 5 sept tot 26 okt 1774 het eerste congres bijeenkwam. Voorts Independant Hall eveneens in Philadelphia waar in 1776 de onafhan kelijkheidsverklaring werd uitgespro ken. Deze en andere verklaringen staan op beide andere zegels. Bij de uitgeverij Joachim Zle- genrücher, Solittidestr. 6 te Flensburg (2390) in \y.Duitsland is een docu mentatie verschenen onder titel '100 Jahre Postkarte'. Het boekje van 26 pagina's bevat uitgebreide informaties over de briefkaarten die nu al 18 landen ter gelegenheid van hun jubi- reprodukties van ce eeuwfeestbrief- reproduketies van de eeuwfeestbrief kaarten opgenomen. Prijs ongeveer DM 0,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9