Westelijke oever Jordaan wordt mandaatgebied madurodam! Turkse vloot op weg naar Cyprus Juristen van het Congres adviseren afzetting Nixon Zeerechtconferentie: strijd van rijk tegen arm madurodam! Engeland praat m< EG over energie Gevechten na mislukking gesprek Portugal-Frelimo Egyptische minister Fahmy verwacht: Rimpels glad tussen Perzië en Nederland Relaties tussÉ Bonn en Pra^ genormalisee Spanje en Vatika[, zijn het bijna eei TROUW/K. WsAfflllET Z.lTERilMG 20 JUiLl 1974 BUITENLAND GAJIRJO (Reuter, AFP, AP, UPI) De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmy heeft gisteren verklaard dat Jordanië naar zijn mening de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan ziet als een mandaatgebied, zoals de strook van Gaza tot de oorlog van 1967 gold als trustge- bied van Egypte. Samen delen Noordzee-olie? PARIJS (AP, AFP, Reuter) Engelamld is bereid zioh meit d< partners te wijden aan een gezamenlijk energiebeleid. Dit is ken na een gesprek vain de Engelse premier Harold Wilson in Franse president Vaiéry Gisoard d'Estaing in Parijs. Premier Wilson van Engeland was gisteren na de ambtsaanvaarding van president Giscard d'Estaing van Frankrijk voor het eerst bij hem op bezoek. De bereidheid van Londen komt na officiële kritiek van de Franse rege ring op wat men noemde de Engelse beperkingen bij het exploiteren van de reusachtige gas- en olievoorraden voor de Engelse kust. Frankrijk vindt dat Engeland als loyaail lid van de Europese Gemeenschap wegen moet kunnen vinden, om de bondgenoten mee te laten profiteren van de grote vondsten aan gas en olie. Londen heeft daarop laten weten dat het bereid is met de partners een 'gezamenlijk energiebeleid' op te stel len. Dit gaat echter veel verder dan In het licht van de feitelijke ersen- ning van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie door koning Hoessein van Jordanië zou dat een belangrijke Jor daanse concessie zijn aan de rest van de Arabische wereld, zo meent men in Cairo. In het gemeenschappelijke communiqué over de besprekingen tussen Hoessein en president Anwar Sadat van Egypte stond dat beide staatshoofden de Palestijnse organisa tie zien als de wettige vertegenwoor digster van de Palestijnen, met uit zondering van die in Jordanië. In het communiqué wordt niet gezegd of Jordanië de westelijke oever, die het toenmalige Transjordanië 'over nam' na de Arahisch-Israëlische oor log van 1948, maar bezet werd door Israël in 1967, nog steeds beschouwt als een deel van het hasjemitische koninkrijk. Het recente standpunt van Hoessein is dat logischerwijs de wes telijke oever weer in Arabische han den moet komen, waarna de bewoners zelfbeschikkingsrecht moeten krijgen. Het staat echter te bezien of de Palestijnen, wier leider Yassir Arafat binnenkort voor besprekingen met president Sadat in Cairo wordt ver wacht, met de matiger geworden hou ding van koning Hoessein genoegen neemt. Uitleg Alle andere Arabische landen erken nen de Palestijnse bevrijdingsorganb satie al als enige wettige vertegen woordigster van het Palestijnse volk. Dat gebeurde op de 'Arabische top' in november in Algiers, waar Jordanië niet aanwezig was. Volgens de verkla ring van Fahmy in het dagblad Al Ahram >in Cairo vertegenwoordigt de Palestijnse organisatie alle Palestijnen op de westelijke Jordaanoever, Gaza en daarbuiten en ziet Jordanië deze (ADVERTENTIE) Luister naar concert Residentie Orkest in MERSIN (Turkije) (AP, AFP, Reuter, UPI) Een Turkse oor logsvloot is gisteren uit de Turkse liaven Mersin vertrokken in de richting van Cyprus. De bestemming van de vloot is niet bekendge maakt. Verslaggevers telden bij het vertrek van de vloot uit Mersin 20 landings vaartuigen. vijf leime landingsvaar tuigen, vijf oorlogsschepen en twee grote troepentransport-schepen. De landingsvaartuigen vervoerden tanks, vrachtauto's en troepen. Er stonden zeker 30 tanks op de schepen. De vloot vertrok uit Mersin kort voor 10.00 uur onze tijd. De schepen ver trokken met tien minuten tussentijd en zetten koers in zuidwestelijke rich ting richting Cyprus. Turkse en westerse journalisten die probeerden het vertrek te filmen werden door de politie gearresteerd. Hét is ook mogelijk dat de schepen positie zullen kiezen verder westelijk langs de Turkse kust om dichter bij Cyprus te zijn. Luchtdoelgeschut De militaire activiteit in en rond Mersin was gisteren zeer groot Lucht doelgeschut en tanks staan bij' de haven opgesteld en de hoofdweg naar Adana was vol met militaire konvooi en. Intussen staan de Grieken tot de tanden gewapend aan de grens met Turkije om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, zo is van betrouw bare zijde in Athene vernomen. Sonds de staatsgreep heeft Turkije een grote leger- en marinemacht sa mengetrokken langs de kust, slechts 80 kilometer van Cyprus verwijderd. Ook buiteai de haven van Mersin Portugese militaire vertegenwoordi gers en partizanen van het Frelimo waren voor hun gesprek bijeengeko men op twintig kilometer van de Rhodesische grens, aldus het commu niqué. De dag na het begin van het overleg haalden de Frelimo-vertegenwoordi- gers de wapens tevoorschijn en na men de commandant van het Portuge se garnizoen gevangen. Er volgde eén korte schermutseling waarbij zes do den en vele gewonden vielen. De Portugezen heroverden het verloren terrein. Dienstweigeraars Het aantal soldaten dat in Mozambi que dienst weigert, is volgens de jongste berichten verder gestegen. De in Johannesburg verschijnende krant 'The Star" meldt uit Lourenco Mar ques dat 2.000 zwarte en blanke solda ten na afsluiting van hun opleiding in het kamp van Boane bij de hoofd stad hadden geweigerd naar het front te gaan. De hogere officieren zouden vergëefs een beroep hebben gedaan op het plichtsgevoel van de soldaten. Guerrolleros van het Frelimo hebben de spoorlijn van Beira naar Tete vrijdag op 74 plaatsen opgeblazen. De lijn is van vitaal belang voor het transport naar de in aanbouw zijnde Ca bora Bassadam. Nog maar enkele uren voor de aanslagen een record voor Mozambique hadden de spoor wegen bekend gemaakt dat de maan dag aangerichte schade was hersteld en het verkeer 'hervat. Sinds 11 juli heeft de spoorlijn het nu drie maal moeten ontgelden. Het Frelimo wil voorkomen dat de dam, die van grote strategische en economische waarde zal worden, ge reed komt voordat Portugal Mozambi que zijn onafhankelijkheid verleent De spoorwegen in Beira hebben toege geven dat de situatie op de lijn 'chaotisch' is. Soares optimistisch De Portugese minister van buiten landse zaken, Mario Soares, heeft verklaard dat er goede vooruitzichten zijn voor het spoedig bereiken van resultaat wat de onderhandelingen over Guinee-Bissau betreft. In een verklaring in een uitzending van de Franse radio en televisie-omroep ORTF die bestemd is voor Afrika, zei hij helaas niet meer inlichtingen te kunnen geven. Op de spectaculaire fase van de onderhandelingen, ontr moetingen, dialogen met de PAIGC (Afrikaanse partij voor de onafhanke lijkheid van Guinee-Bissau en de Kaapverdische eilanden), de MPLA (volksbeweging voor de bevrijding van Angola) en het Frelimo is een nieuwe fase gevolgd van vertrouwelij ke onderhandelingen. westelijke oever als een mandaatge bied. Dit mandaat moet duren tot 'het volk vrij over zijn eigen lot heeft beschikt en zijn rechtmatige nationale rechten heeft herwonnen'. Egypte heeft overigens de Gazastrook vóór de overname door Israël in 1967 nooit zo ingelijfd als Jordanië met de westelijke Jordaanoever deed. Fahmy deelde het blad ook mee, dat hij de Syrische en Jordaanse ministers van buitenlandse zaken en het hoofd van de politieke afdeling van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie zal uitnodi gen voor een bijeenkomst, voorafgaan de aan een topconferentie van de staatshoofden. In dit verband heeft Faroek Kaddoemi, hoofd van de poli tieke afdeling van de PBO, verklaard dat 'verzoening met Jordanië prac- tisch onmogelijk is'. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De juristen van het Amerikaanse congres die een half jaar lang een onderzoek hebben ingesteld naar de mogelijkheden tot afzetting van president Nixon, hebben gis teren deze afzetting aanbevolen aan de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden. Opstand? Volgens een bericht in het pro-Iraak- se dagblad Beiroet in de Libanese hoofdstad zou onlangs een opstandige beweging van hoge officieren in het Egyptische leger zijn ontdekt. Acht officieren zouden zijn gearresteerd en er zouden commando-wisselingen zijn geweest. Sadat zou hebben afgezien van een bezoek aan een legeronder deel bij wijze van protest tegen kri tiek van militaire zijde op zijn poli tiek. De Egyptische inlichtingendienst zou een diepgaand onderzoek instel len. Israëlische troepen hebben gisteroch tend vroeg drie huizen in het zuiden van Libanon in de lucht laten vliegen nadat zij de bewoners er uit hadden gehaald. De huizen zouden als schuil plaats hebben gediend voor Palestijn se guerrilla-strijders. Volgens Libanon hebben meer dan 50 Israëlische mili tairen aan de operatie deelgenomen. Zij namen na afloop een boer en een herder mee. Leden van. de commissie verklaarden dat de speciale adviseur John Doar aandrong op afzetting op grond van één of meer mogelijke beschuldigin gen wegens Nixons rol in de Waterga te-affaire. De aanbevelingen werden gedaan in een mondeling betoog tij dens een besloten zitting van de com missie. Verwacht wordt dat Doar zijn betoog vandaag zal afsluiten. De com missie, bestaande uit 21 democraten en 17 republikeinen, zal eind volgen de week haar eigen onderzoek afslui ten met een stemming. Een republikeins lid van de commis sie voorspelt dat ook het Huis van afgevaardigden zijn goedkeuring zal hechten aan tenminste één van de beschuldigingen die tot afzetting kun nen leiden. Dit zou betekenen dat de Senaat uiteindelijk met een tweederde meerderheid moet uitmaken, of Nixon al dan niet. uit zijn ambt zal worden gezet. De republikeinse afgevaardigde Robert McClory uit Illinois verklaarde dat er slechts 5 van de 17 republi keinse leden van de commissie tegen afzetting zijn en dat er vier vóór zijn. Hij verwacht dat het aantal vóór stemmers tenslotte meer dan. vier zal zijn. lagen marine-eenheden Jclaar voor een mogelijke invasie op Cyprus. Het is niet bekend of deze schepen ook zijn vertrokken. Toeristen De Turkse autoriteiten hebben toeris ten en buitenlandse journalisten ge last twee aan de Middellandse See grenzende en tegenover Cyprus gele gen provincies te verlaten. Het zijn de provincies Ice! en Iskenderon. De gouverneur van Icel zei dat de vakan tiegangers begrip zullen tonen voor deze maatregel, die in de huidige crisis rond Cyprus echter noodzakelijk is. In Ankara zijn stadsbussen gevor derd voor troepenvervoer. Op Cyprus verlieten Griekse Cyprio ten hals over kop hun werk toen het gerucht de ronde deed dat Turkije elk moment tot de aanval zou overgaan. Auto's snelden door de straten en de inzittenden riepen 'de Turken komen'. Radio Nicoasia zond een waarschu wing uit tegen het verspreiden van valse geruchten en zei dat dit straf baar was. Op het eiland hebben de Turkse Cyprioten hun stellingen met artille rie en machinegeweren versterkt en de verdedigingsposten langs de 'groe ne lijn', die hen van de Griekse Cyprioten scheidt, bemand. Overigens is het op het gehele eiland rustig. De nationale garde heeft de macht volle dig in handen. Tegenwerking John Erhlichman Minister Fahmy Het republikeinse congreslid Wylie Wayne uit Iowa zei dat Doar in diens pleidooi in de eerste plaats verwees naar een beschuldiging van 'tegenwer king van de justitie door Nixon'. Deze beschuldiging betreft het betrokken zijn van de president in het in de doofpot stoppen van. de inbraak op 17 Juni 1972 op het hoofdkwartier van de Democratische partij, dat toen nog gevestigd was in het Watergate-ige- bouiw 'in Washington. Nixon kan ook worden beschuldigd van: misbruik van macht, het nalaten om er op toe te zien dat de wetten van het land eerlijk worden uitgevoerd, de weige ring om te reageren op verzoeken van de Juridische commissie van het Huis van afgevaardigden, het knoeien met zijn persoon!ijike financiën, belasting gelden inbegrepen. Uit de documenten die de commissie publiceert is nu gebleken dat volgens John Ehrlichman (de vroegere mede werker van Nixon, die zelf terecht moet staan) de president de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniël EllsJberg (de man van de Pen- tagon-papieren) achteraf heeft goedge keurd. Nixon houdt nu staande, dat hij de inbraak 'ten zeersite afkeurde'. Kissinger Voorts zou minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger in de periode dat hij nog adviseur van Nixon was in het Witte Huis, bij tenminste drie gelegenheden toestemming hebben ge geven voor het afluisteren van de telefoongesprekken van verslaggevers en regeringsfunctionarissen. Kissinger ontkent dit en heeft om een Onder zoek gevraagd, zodat hij kan worden vrijgesproken. TEHERAN (Reuter) De be trekkingen tussen Nederland en Perzië zijn weer genormaliseerd. Perzië zal op korte termijn een ambassadeur naar Nederland zenden. Ook de ambassadestaf zal naar ons land terugkeren. Dit zed de Peraische minister van Buitenlandse Zaken, Ghialatbari, op de luchthaven van Teheran waar hij af- saheid nam van minister Van der Stoel, die een tweedaags bezoek aan Perzië heeft gebracht. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken heeft daar besprekingen gevoerd met de Sjah, met premier Amir Abbes Hovey- da en met minister Ohalatbari. De heer Van der Stoel noemde zijn gesprekken in Perzië 'openharitig, nuttig en vruchtdragen'. De samen werking tussen Perzië en Nederland op verschillende terreinen» gebaseerd op de traditionele vriendschap tussen beide landen, zal voortgezet en ver sterkt worden» De betrekkingen tussen ons land en Perzië waren verkild, nadat Perzische studenten in Nederland het gebouw van de Perzische ambassade hadden bezet en daarvoor volgens Perzië niet voldoende waren bestraft Drie maan den geleden verlieten zowel de ambas sadeur als de ambassadestaf Neder land. Op de vraag welke maatregelen de Nederlandse autoriteiten voorbaan zul len nemen om betogingen tegen be vriende landen te voorkomen, ant woordde minister Van der Stoel: -'Wij achten het onze plicht voor voldoende bescherming te zorgen'. ADVERTENTIE Ook is er een héél goed restaurant in LISSABON (AFP, DPA, Reuter) Het overleg tussen het Portugese leger in Mozambique en het bevrijdingsfront van dit gebied, het Frelimo, over een staakt-het-vuren is mislukt en tussen beide par tijen zijn prompt gevechten uitgebroken, zo heeft het leger gisteren in een communiqué in Beira bekendgemaakt. Er zouden aan beide kanten drie man zijn gesneuveld. De internationale wedloop om de rijkdommen van de zee is de voornaamste reden voor de conferentie van de Verenigde Naties in Caracas, waar tra geprobeerd wordt wat orde in de toestand te brengen. Vorige week hebben de Verenigde Staten op deze zeerechtconferentie formeel verklaard, dat zij bereid zijn enkele van de eisen, die de armere landen al jarenlang hebben, te aan vaarden. Ook de Sowjet-Unie is zover gekomen onder druk van die arme landen. Maar dit is alleen nog maar het begin van de strijd tussen rijk en arm, niet het einde. Zowel de VS als de Sowjet-Unie gaan er nu mee akkoord, dat de grens van de territoriale wateren van een land, die tot nu toe zwierf tussen de drie en twaalf mijl, definitief wordt vast gesteld bij twaalf mijl. Zij aanvaarden ook, dat kustlanden een 'economische zone' hebben, die zich tot 200 mijl op zee uitstrekt Maar zij hebben deze con cessies alleen nog maar voorlopig ge daan, onder de voorwaarde, dat ande re landen enkele van hun eisen inwil ligen. Dit heeft niet alleen China, maar ook andere landen er toe gebracht, de twee supermachten ervan te beschul digen, dat zij samen een bende vor men tegen de rest van de wereld. Een tv-commentator uit Panama gaf de stemming in veel ontwikkelingslanden goed weer toen hij beide supermach ten, zonder onderscheid, veroordeelde. Voor hem bewees de conferentie in Caracas 'hoe de belangen van de rijke geïndustrialiseerde landen samenval len als het er om gaat hun handen vrij te houden voor het exploiteren van de grondstoffen van de wereld, zonder zich te bekommeren om de belangen van de ontwikkelingslanden'. Maar zo eenvoudig is het niet. Vrije zee De rijke zeemachten, geleid door de VS, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Japan, begonnen met een gemeen schappelijk standpunt met verschil lende nuances net als de arme landen. De rijke landen wilden de scheepvaart zo vrij mogelijk houden. Een territo riale zone van twaalf mijl kon, zoals sommigen het uitlegden, de kustlan den de zeggenschap geven over 116 zeestraten, waaronder enkele van 's werelds belangrijkste waterwegen. De ontwikkelde landen wilden boven dien volledige vrijheid voor hun voor aanstaande technologie om de bron nen van de oceanen te exploiteren. Tegen 1980 zal de oliewinning op zee niet veel minder zijn dan de totale olieproduktie van nu, en speciaal ge bouwde schepen zullen wellicht brok ken mangaan, cobalt, nikkeil en koper zo groot als aardappels, van de zeebo dem schrapen. Dit zal nog niet te becijferen rijkdommen naar de ont wikkelde landen brengen. Maar waar om zouden alleen de landen, die al rijk zijn, profiteren van wat in 1970 in een resolutie van de Verenigde Naties werd omschreven als 'het ge meenschappelijk erfdeel van de mens heid?' Toen de VS en de Sowjet-Unie hun opsporingsschepen over alle oceanen uitzonden om zich klaar te maken voor de grote greep, begonnen de arme landen te hameren op hun rech ten die echter volstrekt niet duide lijk zijn bepaald. Ze wilden op de zeeën geen herhaling van de grote verdeling, die de Europese staten op land de grote imperiums en koloniale rijken van vorige eeuwen bezorgde. Zij wilden een internationaal orgaan, dat de exploitatie van de zeebodem zou regelen, de exploitanten zou be lasten en de opbrengsten op basis van gelijkwaardigheid zou verdelen. Lippendienst De VS hebben een tijdje welwillend tegenover sommige aspecten van deze benadering van internationale verde ling gestaan, maar hebben zich er langzaam aan van verwijderd en wil len nu alleen nog maar een internati onaal orgaan, dat licensies uitgeeft. De Sowjet-Unie bewijst eveneens lip pendienst aan het internationale con cept, maar wil niet dat het haar eigen plannen zou doorkruisen. Sommige kustlanden hebben eveneens vastgesteld, dat zij met het opeisen van een grote economische zone en het rechtstreeks maken van afspraken met de geïndustrialiseerde landen meer kiulnen verdienen dan met een internationale verdeling. In Caracas roept China, dat zichzelf heeft benoemd tot woordvoerder van de ontwikkelingslanden, het luidst om internationalisatie. De rijkdommen van de zee, zo zegt China, zijn het gemeenschappelijk bezit van de volk-e ren van alle landen. Het wil een effectief internationaal bestuur met een apparaat om de bronnen te kun nen beheren én te exploiteren. Het veroordeelt de 'exclusieve' controle of de 'aanvechtbare' exploitatie van de grondstoffen in de diep-zee door 'één of twee supermachten op grond van hun vooraanstaande technologie'. Egoïsme Maar de Sowj et-pers veroordeelt Chi na's optreden als de kampioen van de onderliggende partij als een vorm van egoïsme. De Chinezen, zo beschuldigt de Sowjet-pers, willen de 'vrijheid van de open zee om hals brengen' en een of ander supranationaal orgaan op richten, dat hen in staat zou stellen de andere landen te dicteren hoe de zee gebruikt zal worden. De Chinezen zullen hun gang niet kunnen gaan in Caracas, hoewel zij misschien genoeg stemmen zullen kunnen verzamelen om wat zij de 'machinaties van de supermachten' noemen te kunnen blokkeren. Het samenvallen van de belangen van de VS en de Sowjet-Unie hebben de vrees voor een 'condominium' van deze twee machtigen, dat sommige landen bij andere aspecten van inter nationale politiek zien, nieuw leven De sterk geïndustrialiseerde landen hebben de macht om him wil op te leggen aan de ontwikkelingslanden. Maar als zij dat doen, roepen zij misschien voor zichzelf soortgelijke problemen op als die, welke plotse ling uitbraken toen de Arabieren lie ten weten, dat zij, en niet de interna tionale olieconcerns, de eigenaars van de olie zijn. ihi alleen het delen van de Noo voorraden. Een gezamenlijk es. beleid omvat in de conceptik t 'Brussel' ook het samen deleH beschikbare voorraden gas en fl j noodgevallen, het gezamenlijk 1 pen van olie uit bijvoorbeel( Midden Oosten, het deelnemen i exploitatie van nieuw ontdektej raden en wellicht zelfs een ge* lijk verkoopbeleid. Frankrijk en Engeland hebbej beginsel akkoord bereikt over drni duktie van de Concorde, het gefö lijk project van het superscLo verkeersvliegtuig. Beide f1 hadden het plan 16 van deze L len te bouwen. Frankrijk ha<q.6l aangedrongen op uitbreiding aantal tot 19, maar het gehele werd in Londen opnieuw bi met het oog op de enorm produktiekosten. BONN (DPA) De Westduij te Tsjechoslowaafcse ministers vaain tenlandse zaken, Hams Dietricliiet scher en Bohuslaw Chnoupek, 1 gisteren dn Bonn de ratificatie- den van het normalisatieverd] sen de Bondsrepubliek en Tsje wakije uitgewisseld, waardoor 1 drag officiéél in werking is t Het was op 11 december in (c ondertekend, van Duitse zijde toenmalige bondskanselier Brandt. In de preambule van het vi wordt het Pact van München' t september 1938 gedesavoueerd i... stand gekomen onder bedreiging' geweld'. Aan de hand van dit vi j annexeerde Adolf Hitler SudefceJ n Breznjew in Polen L. WARSCHAU (AP) De Rui me partijleider Leonid Breznjew |e Warschau aangekomen waar lpje deelnemen aan de feestelijk voor het zesde lustrum van faejik monistische bewind in Polen. %n er drie dagen blijven. Breznjenson op het vliegveld begroet dooie v Poolse collega Edward Gierde iasc dere hoge functionarissen, a o] 'luu te l ROME (AP) De Italiaanse (vee ter van buitenlandse zaken Ald( zi zal van 24 tot 29 juli een ofcver bezoek brengen aan de Sowjet-j we Jumbo vleugellam CYDNEY (Reuter) Een Bpe kaans Jumbo-vliegtuig heeft j" Syndey een vier meter lang stil een vleugel verloren. Delen djft kwamen terecht op huizen in j voorsteden van Sydney. Er iSL melding gemaakt van slachtoffeg(j toestel landde veilig. Italië staakt ROME (AFP) Gisteren redi}11 tien tot vier uur geen treinfe. Italië door een staking van hetlr neel, die door de bonden isre schreven. r,-' De staking was een protest te* 'weigering van de regering bedrijf te investeren, wijziging|L. personeelsstatuut aan te breni.A de diensten zo te verbeteren daL matig openbaar vervoer Eventueel zal opnieuw won staakt Vliegtuig op VN-k: CAIRO (Reuter) Een toestel van de Egyptische li is gisteren neetgestort op eenLp, bij Cairo van het hoofdkwart'* de VN-macht. Hierbij verloor de vijf bemanningsleden vliegtuig het leven. 'Niemand VN-personeel heeft verwondii gelopen, Sojoez terug1 MOSKOU (AP) De Ru: mon auten Pavel Popowitsj en Artjoechin hebben 'gisteren mi ruimtecapsule Sojoez 14 een landing gemaakt in de steppi Kazachstan waarmee een dinde komen aan hun veertien daag sie aan boord van het ruimtela rium Saljoet 3. Popowitsj en sin zijn door een grondteam i de' conditie aangetroffen. Hun capsule werd na het ongeluk va opnieuw ontworpen. Kapers retour HELSINKI (Reuter) Finland! Sowjet-Unie zijn overeengekom tri pers die in hun landen hun to<e t nemen, terug te sturen. Volgens Helsinki ondertekende akkoord kapers 'automatisch', zonder juf procedures, worden overgedragf ide ral VI ur tan toe !ln< VATIKAANSTAD Er is eet overeenkomst voor een nieuw eei daat tussen Spanje en het Va Q Er moet echter nu nog worden tc handeld over de bevoegdheden bisschoppen als gesprekspartne de Spaanse regering. De bisschoppen hebben de laatij j herhaalde malen gepleit voor dej^ tische rechten, zoals vrijheid v gaderen en het toelaten van partijen. In het voorjaar leidde een conflict tussen de staat en b: Anaveros van Bilbao. De Spaanse regering wil afzi< zj haar recht bij bisschopsbenoea - een kandidaat te stellen. Ook volgens het dagblad Ya de straf lijke privileges voor de clerus ven. Dit betekent sluiting va, priestergevangenis van Zamoi name door jonge priesters her lijk geëist. Het katholicisme z j langer de officiële staatsgodf zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8