een smet op mariniers Veel betere beveiliging bankgebouwen Werkloosheid in bouw kan snel worden weggewerkt Tros stadion in Nicosia 3f vol gevangenen Tweede slachtoffer gasontploffing Laat *ns wat van je Grens toelaatbare soms wel bereikt 1 erlandse toeristen terug op Schiphol: Politie zette vliegtuig met Arabieren opzij Onder druk van vakbonds acties: __^W/1KWAiRTET ZAHERlöAiG 20 JUILI 1974 BINKENLA1MD T3/K5 Idersoek naar vermeende mishandelingen afgerond *•1 onze Haagse redactie it HAAG Het onderzoek van de marechaussee naar beweer- biskandelingen in het korps mariniers heeft geen strafbare fei- ppgeleverd. Minister Vredeling, die opdracht gaf tot het onder- I naar aanleiding van het rapport 'Schoon schip bij de man- van de WDM en de defensiecommissie van de PvdA over ndelingen bij het korps, ziet daarom geen aanleiding strafver- ngen in gang te zetten. nimandant van het korps mari- generaal A. C. Lammers consta- glsteren verheugd dat zijn hiermee van alle smetten vrij emaakt. Overigens ziet de gene- n het marechausseerapport wel lijding zijn ondercommandanten ens tot extra waakzaamheid aan i jl ten. omdat er bepaalde gevallen roorgekomen, die alhoewel niet laar, toch de grens van het toe- iS ire dicht benaderden of over ig ien. Na een diepgaande analyse het marechausseerapport zullen ondercommandanten hierover e instructies krijgen. italiteit De voorzitter van de PvdA-defensie- commissie, drs. H. van den Bergh, reageerde gisteren: 'Ik ben blij dat uit het marechaussee-onderzoek toch een positiever beeld van het korps naar voren komt dan wij verwachtten. Maar het is niet zo, dat je uit het feit dat er geen strafbare feiten zijn aan getoond, mag opmaken dat er hele maal niets aan de hand is.' "f ter Vredeling meent op basis iet marechaussee-onderzoek, dat it gesproken kan worden van ictureel verkeerde mentaliteit korps mariniers. PvdA-commis- VVDM hadden er in hun op gewezen 'dat het niet in .te plaats ging om het registre- deze afschuwelijke gebeurte- Zij vormen een uitvloeisel van ntaliteit en daar ging het ons pj aldus het rapport. De opstellers laafden ook gisteren hun mening ten gedragswetenschappelijk on- ek naar die mentaliteit geboden Minister Vredeling is daar ech- toe bereid. Realistisch Het onderzoek van- de marechaussee toonde aan dat in een aantal gevallen, tot de grens van het strafrechtelijk toelaatbare werd gegaan. Die gevallen deden zich voor bij het streven naar realistische oefeningen, waarbij het uithoudings- en incasseringsvermogen werd getest. Een verder marechaus see-onderzoek naar strafbare feiten in deze zaken leverde overigens geen strafzaken op, omdat er ook geen klachten over waren ingediend. Generaal Lamers zei in dit verband: 'Gezien de speciale taak van de mari niers moeten we de oefeningen zo [IPHOL De nieuwe machthebbers op Cyprus hebben het voet je tadion van Nicosia als gevangenis ingericht. Er zouden al 2000 isen worden vastgehouden. vertelde gistermiddag de heer J. m Olffen uit Smeermaes in Lim- één van de enkele tientallen rlandse toeristen, die met het e lijntoestel van de KLM van us op Schiphol terugkeerden, aantal van 2000 hebben we van a zeggen, maar we weten zeker -ar gevangenen zitten. We hebben n<J lf zien binnenbrengen'. °?*j gezin Van Olffen heeft de op- -rA van dichtbij meegemaakt. Uit rï aam van hun hotel Ledra Palace et centrum van Nicosia waren zij ge van straatgevechten en zagen dat daarbij mensen sneuvelden. was een enorme ravage. Overal hulzen en kogels, tanks reden af an en er waren duizenden solda- .amengetrokken. Meest erg jonge en van zo'n 17, 18 jaar. Er lie er tussen, die nog maar drie we- van school waren. Daarom noem- we het ook de opstand van de toeristen in het hotel werden lorgen vroeg door lucht en geweerschoten gewekt. "We ;n eerst, dat de Grieken en Tur- weer slaags waren geraakt. Maar .iiJmw hoorden we wat er werkelijk de hand was'. De eerste twee da- ïldl len*- 'P ig mochten we ons hotel niet uit, rijn. iter, 4 szonderd een paar uur 's middags, '- 4 niemand had daar veel zin in, buiten was het een puinhoop. indien werd er nog steeds gescho- j. Zelfs in de hotelhal drongen ko- binnen. Het hotelpersoneel toon- r~ ch ontredderd, vooral toen bekend gemaakt, dat Makarios gedood Het eten werd met de dag vooral omdat er geen toevoer verse levensmiddelen meer was.' het aantal doden bestaat, volgens eer Van Olffen, weinig zekerheid. 1 cdële berichten spreken over 728, volgens het hotel personeel zijn ir meer dan duizend'. leer Van Olffen was niet de enige, zijn vakantie (hij maakte een in- luele reis) voortijdig moest afbre- 'jj] De Hagenaars Martin Rikken en lerik Damen: 'wij hebben er maar dagen gezeten, waarvan we drie Ji binnen moesten blijven. We wa. blij dat we er vandoor konden.' ter egenstelling tot Nicosia is het in ng agusla aan de oostkust, waar de illejste toeristen zaten, rustig gebleven, pol heer C. Robert uit Overveen: 'er - ons wel gezegd ons niet op straat egeven, maar niemand belette ons het strand te gaan'. Generaal A. C. Lamers De heer Van Olffen: puinhoop. Toen de opstand uitbrak was de heer Robert met zijn vrouw en 12-jarige zoon Menno juist met een huurauto op weg voor een trip naar Nicosia. 'Halverwege viel het ons op, dat de tegemoetkomende automobilisten voortdurend waarschuwend met hun lichten knipperden. Ik wist toen nog niet wat er aan de hand was, maar toen ik andere automobilisten, die voor me reden haastig zag omkeren, ben ik ook maar teruggegaan. Weer in Famagusta hoorden we felle marsmu ziek uit radio's over de straat schette ren en zagen we overal groepjes men sen geagiteerd discussiëren'. De heer Robert zegt niet te geloven in de berichten over honderden doden en gewonden. 'Er werd ook gezegd, dat er gevechten bij Famagusta gaande zouden zijn, maar we hebben zelf ge zien, dat dat niet waar was. Er werd wel eens een schot in de lucht gelost, maar dat werd gedaan door heethoof dige operettesoldaten, die waarschijn lijk Makarios-aanhangers wilden pes ten. Ook het bericht, dat het vliegveld ernstig zou zijn beschadigd, was on juist. De enige schade bestond uit een paar gebroken ruiten.' Telefoneren was onmogelijk. De fami lie Robert is gisteren op goed geluk naar het vliegveld gereden, waar in derdaad een KLM-machine klaar stond. 'Het veld stond trouwens vol met vlieg tuigen, die allemaal vakantiegangers kwamen afhalen.' realistisch mogelijk maken. Het is moeilijk daarbij te bepalen, wanneer precies de grens van het toelaatbare is bereikt. In een aantail zaken zijn we daarmee in gevaarlijk vaarwater te recht gekomen. We zullen het mare chausseerapport diepgaand analyseren en de onder-commandanten instructies geven op deze punten bijzonder waak zaam te zijn.' Als voorbeeld noemde generaal La mers hierbij het zijn inziens onzinni ge gooien van traangas in manschap- pententen, het veelvuldig schelden en vloeken in het korps, en het pesten van mariniers die te kennen hebben gegeven het korps te willen verlaten. Op grond van een ander voorval waarr bij een met eau de cologne ingesmeer de marinier, als 'geintje' in brand werd gestoken, constateerde generaal Lamers dat de controle van het kader toch soms onvoldoende is. Krijgsgevangenen Volgens het rapport van de mare chaussee hebben gemelde mishande lingen bij het ondervragen van zoge naamde krijgsgevangenen niet daad werkelijk plaats gevonden. Deze mis handelingen, zoals het met gebonden handen voortgetrokken- worden met een jeep of hard slaan op een emmer die op het hoofd van een krijgsgevan gene wordt geplaatst, werden uitslui tend door vrijwilligers ondergaan om de mariniers te demonstreren wat hen in krijgsgevangenschap kan overko men. De generaal ontkende nadrukke lijk dat deze technieken ook worden aangeleerd voor het geval mariniers zelf krijgsgevangenen maken. 'Zij wor den zorgvuldig onderricht over het geen in de conventies van Genève over de reahten en plichten van krijgsgevangenen staat', aldus gene raal Lamers. Desondanks blijkt uit het onderzoek van de marechaussee dat er tijdens de verhoren van 'krijgsgevangenen' vreemde dingen gebeuren. Een WDM-beschuldiging luidde: 'Een lui tenant legde een bajonet onder de buik van een jongen zodat deze bij het doorzakken in voorligsteun gesto ken zou worden'. Onderzoek mare chaussee: 'Tijdens het verhoor werd een bajonet op de buik gelegd. Na blinddoeken en in de voorligsteun brengen werd een lepel of ander hard voorwerp eronder gelegd.' Dit soort handelingen zijn volgens het krijgsge- vangenenrecht in ieder geval verbo den. De marechaussee heeft 164 getuigen ondervraagd over de 64 door de VVDM genoemde gevallen. Deson danks bleek het niet mogelijk 25 gevallen na te gaan. Een aantal ge roemde mishandelingen, waaronder het uittrekken van nagels bleek on juist. Andere gevallen werden als niet geheel onjuist of niet strafbaar om schreven. Generaal Lamers zei giste ren er weinig voor te voelen de WDM nu wegens leugens over mis handelingen te gaan vervolgen. "Voor mij is de zaak afgedaan', aldus de generaal. 'Toen de WDM met het rapport over martelingen kwam voel de ik mij persoonlijk geraakt. Ik zei toen dat we ze, indien de beschuldi gingen niet waar zouden zijn, zouden vervolgen. Ik heb nu besloten geen actie meer te ondernemen. Van veel feiten die moeilijk na te gaan waren, is het juridisch even moeilijk te be wijzen dat ze gelogen zijn. Dan zou er weer een hele justitiële touwtrekkerij komen.' Generaal Lamers vond wel dat de WDM wat zorgvuldiger en voorzichti ger met de gegevens had moeten omspringen in plaats van er direct de publiciteit mee in te gaan. "Men heeft de conclusies teveel naar zich toe getrokken. Deze affaire zal overigens geen negatieve invloed hebben op on ze verhouding met de WDM; we beschouwen het als een incident', al dus generaal Lamers. Drs. Van den Bergh tenslotte, ge vraagd of het niet wat onverstandig is geweest dat de PvdA-defensiecommis- sie mede verantwoordelijkheid voor het WDM-rapport heeft gedragen, zei: 'Bij dit soort zaken moet je risico's durven nemen om door een soort schokeffect positieve resultaten te bereiken. We hebben onze nek uitgestoken en daar heb ik geen spijt van.' Na het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in vakantiehuisjes in het bungalowpark in Pron- ten, gisteren gedurende de hele dag, door een technisch team van de rijksrecherche, is definitief vast komen te staan dat lekken in de gasleiding onder de huisjes oorzaak zijn van de fatale ontploffing. In middels overleed in de nacht van donderdag op vrijdag een van de gewonden, waardoor het aantal do den op twee is gekomen. De slachtoffers zijn mevrouw E. Bos (73) uit Amersfoort en de heer H. van der Craats uit Veenendaal. DEN HAAG De uitzonderlijk hoge werkloosheid in de bouw zal in de jaren 1975 tot en met 1978 in betrekkelijk snel tempo kunnen worden weggewerkt, namelijk van gemiddeld 30.000 werklozen thans tót ongeveer 10.000 in 1978. Na die datum is de kans groot dat de werkloosheid weer zal toenemen. SCHIPHOL HSen KLM-toestel is donderdagmiddag op een lan dingsbaan van de luchthaven Schiphol geïsoleerd en door poli- tie-agenten omsingeld. Het vlieg tuig kwam uit München. Aan boord bevond zich een groep Arabieren. Nadat alle passagiers grondig gefouil leerd waren, kon het vliegtuig naar één van de aankomstpieren geloodst worden. Noch de KLM, noch de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie Schiphol wensten gisteren nadere uit leg van het voorval te geven. Majoor Gerritsen van de rijkspolitie wilde alleen bevestigen dat 'er donderdag enige politie-activiteiten rond een vliegtuig uit München hebben plaats gevonden'. Volgens een woordvoerder van 't ministerie van justitie in Den Haag gingen 'er bepaalde geruchten die het nodig maakten dat er een onderzoek werd ingesteld'. Aan boord werden geen wapens gevonden. 'Het bleek dat er niets aan de hand was.' Minister Gruijters (volkshuisvesting) zegt dit in de nota 'Verkenning van de bouwproduktie in de periode 1974 tot en met 1978'. Overigens meent de minister dat ook op wat langere ter mijn over de toekomst van de bouw nijverheid 'niet al te somber" behoeft te worden gedacht. De behoefte aan bouwwerken van velerlei aard is nog lang niet verzadigd. Bovendien zal aan de bestaande gebouwenvoorraad, en niet in de laatste plaats de wo ningvoorraad, in kwalitatief opzicht nog zeer veel verbeterd moeten wor den. Belangrijk is volgens de minister ook dat het op wat langere termijn moge lijk zal zijn schommelingen in de investeringen in bouwwerken af te vlakken. Onderzoek naar de behoefte aan bouwwerken, verbreding en ver dieping van de informatiestromen en verbetering van de prognose-techniek zijn hiervoor de aangewezen instru menten. Een programmering op mid dellange termijn voor de bouwop drachten diie van de centrale overheid uitgaan, vormt de laatste etappe op de weg die moet leiden tot een goed inzicht in de te verwachten continuï teit in het verloop van de bouwpro duktie en de werkgelegenheid in de bouw, aldus de bewindsman. Minister Gruijters baseert de opleving van de bouw in de jaren 1975 tot en met 1978 op produktiestijgingen die zich zullen voordoen In de burgerlijke en utiliteitsbouw, de grond-, weg- en waterbouwkundige werken. Hiertegen over staat een daling van de woning- bouwproduktie. Deze daling van ge middeld 5000 woningen per jaar tot een niveau van 120.000 woningen zal echter grotendeels worden gecompen seerd door het accent dat de woning- bouwver betering in de komende jaren zal krijgen. De overigens met de nodige voorzich tigheid omklede prognoses leveren het volgende beeld op van het verloop van de werkgelegenheid in de bouw: woningbouw: in 1973 waren in de ze sector 85.700 man werkzaam. Dit aantal zal dalen tot ongeveer 70.700 in 1978; overige gebouwen: 50.700 in 1973 tot 56.900 in 1978; herstel verbouw: 12.800 in 1973 tot 21.300 man in 1978; onderhoud en kleine werken: 98.800 man ln 1973 oplopend tot 111.000 in 1978; grond-, weg- en waterbouw: 50.900 in 1973 tot 56.800 in 1978. Het totaal levert daarmee het beeld op dat de werkgelegenheid in de bouw van 298.900 man in 1973, 299.200 in 1974, 317.800 in 1975, 318.500 in 1976 en 319.000 in 1977 zal oplopen tot 316.800 man in 1978. In de nota is ook getracht een raming te maken van de regionale ontwikke ling van bouwvergunningen, bouwpro duktie en werkgelegenheid. De be schikbare gegevens lieten slechts een zeer globale benadering van de regio nale bouwactiviteiten toe. In de uit- komsten van de berekening kan daar om niet meer gezien worden dan een aanduiding van tendenties. Opvallend in die uitkomsten is dat de toeneming van de bouwproduktie en werkgelegen heid zich alleen in het westen voor doet. In de andere regio's blijft het niveau vrijwel onveranderd op het peil van 1973. Minister Gruijters ziet op grond van de thans beschikbare gegevens geen kans om aan te geven of het huidige hoge niveau van de werkloosheid van structurele (blijvende) aard is dan wel van conjuncturele aard. In de nota zegt de minister ook dat de afnemende bevolkingsgroei pas heel geleidelijk in de bouwactiviteiten tot uitdrukking zal komen. Op het ogen blik is de invloed daarvan merkbaar in de bouw van scholen voor het kleuter- en basisonderwijs. ADVERTENTIE Nieuwe plaat gekocht Da's dan óók weer een aanleiding om een verre vriend of vriendin weer eens te bellen. Je kunt dan zelfs een stuk van die nieuwe plaat laten horen. Elkaar gewóón eens opbellen voor een gewoon gesprek.dat is toch prima En niet duur. Want na zessen en in 't weekend hel je voor half geld door heel Nederland. ADVERTENTIE OURVOISIER Le Cognac de Napoléon De enigeicognac diè/je over een Waterloo'heen helpt. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De vakbondsacties voor be tere beveiliging van bankgebouwen begin nen duidelijk vruchten af te werpen. Op 31 december van het vorig jaar waren er van de 5.392 kantoren, die voor beveiliging in aanmerking kwamen, 4096 bevei ligd, terwijl het jaar daarvoor nog geen tweeduizend bankkantoren waren beveiligd. Het aantal beveiligde kantoren is dus in een jaar meer dan verdubbeld. De BVA, de bond voor werk nemers in bank- en verzeke ringsbedrijf en administratie ve kantoren, die deze cijfers publiceert, constateert dat er met de beveiliging goede voor uitgang is gemaakt Maar an derzijds zijn er nog enorm veel overvallen en zijn ook nog lang niet alle kantoren van een beveiligingsinstallatie voorzien. De bond eist dat dat laatste alsnog in snel tempo zal moeten gebeuren. De bond wijst erop, dat de bankiers destijds hebben be loofd kantoren met een bezet ting van minder dan vijf man te zullen voorzien van een pantserglas-afscheiding tussen personeel- en publiekruimte. Grotere kantoren zouden een met pantserglas beveiligde kassierruimte krijgen en alle kantoren zouden met stil alarm beveiligd worden. Zoals het er nu uitziet zullen de bankiers hun toezegging binnen de gestelde termijn van vijf jaar nakomen. Camera's Momenteel wordt het gebruik van camera's en buizenpost als beveiligingsmethode bestu deerd. Wat de bewaking met camera's betreft, zegt de BVA, dat er voor moet worden ge waakt inbreuk te maken op de privacy van het bankpersoneel zelf. Het buizenpostsysteem houdt in, dat de kas in een goed beveiLigde en voor het publiek ontoegankelijke ruimte wordt geplaatst en dat de verbinding met de balie door middel van de buizenpost wordt onder houden. Dit systeem is thans bij dertig kantoren in ge bruik. Nog dit jaar zullen er ongeveer honderd kantoren bijkomen. De BVA gaat ervan uit dat de veiligheidsmaatregelen preven tief werken. Uit de cijfers valt volgens de bond af te leiden dat de sterke stijging van het aantal overvallen op banken, PTT-kantoren etc. die in de Jaren '70 tot en met 72 kon worden gesignaleerd, in 1973 nagenoeg tot stilstand is ge bracht. In 1970 werden nog 'slechts' 85 overvallen geturfd, in 1971 maar liefst 187 (buit: 2.7 miljoen) en in 1972 steeg het aantal overvallen tot 247 (buit: 4.5 miljoen). In 1973 was de sterke groei eruit. Toen werden 269 over vallen geregistreerd, een stij ging van nog 'slechts' 22. (buit 5.5 miljoen). Het percentage opgeloste over vallen was vorig jaar 43. Vervolg van pagina 1 De pogingen om de zcezender Veroni ca legaal te kunnen laten voortbe staan, begonnen vorige zomer. In de Tweede Kamer werd im juni de zoge naamde Veronica-wet aangenomen, die het onmogelijk maakt de dan al der tien jaar draaiende piratenzender in de lucht te houden. Alle medewerking vanaf het vasteland aan het zendschip wordt bij in werking trediing van de wet verboden. Nog diezelfde maand werd de Veroni ca Omroep Stichting (VOS) opgericht, die het programma van Veronica le gaal wilde voortzetten op een te stich ten Hilversum 4. Een maand daar na werd de Veronica Omroep Organi satie (VOO) opgericht, die met beta lende leden de stichting steun zou gaan bieden. Kort daarna had de VOO 100.000 leden en werd een aanvraag ingediend als C-lid tot de ether te worden toegelaten. In december werd het 200.000ste lid aangemeld. Een telling van de Dienst Omroepbij dragen van de PTT maakte duidelijk dat een groot deel van deze (hoofdza kelijk jeugdige) leden geen omroep bijdrage had voldaan en daarom niet als lid van de Vereniging kan worden beschouwd. Het verzoek van de VOS om op Hilversum 4 te mogen uitzen den, werd in februari door minister Van Doorn (erm) afgewezen. De TROS is sinds eind vorig jaar bezig de status van A-omroep te ver krijgen. Op 27 november meldde de omroeporganisatie 487.200 leden te hebben, 87.200 meer dan is vereist voor een A-omroep. Eind maart was dit aantal, volgens de TROS, reeds opgelopen tot 513.752 leden. Het eer ste onderzoek naar het ledenbestand duurde zes weken, aanzienlijk langer dan gebruikelijk. Omdat er nogal wat twijfel bestaat of inderdaad het ver eiste aantal leden de omroepbijdrage heeft voldaan, wordt een tweede on derzoek noodzakelijk geacht Dat on derzoek heeft niet plaatsgevonden, zo dat de Tros heeft aangenomen dat het met het ledenbestand wel goed zat Een tweede knelpunt bij de aanvraag van de TROS, was het al dan niet naleven van de bepalingen van de Omroepwet. Volgens die Omroepwet moet een gevarièerd pakket program ma's worden geboden en minister Van Doorn trok ernstig in twijfel of dit bij de TROS het geval is. De TROS brengt veel verstrooiende pro gramma's maar zou te weinig aan dacht hebben voor educatieve, cultu rele en informatieve programma's. Met name het ontbreken van een actualiteitenrubriek viel erg zwaar. Het uitblijven van een beslissing heeft de omroep voor grote proble men geplaatst. Nadat op 5 juni de Omroepraad zijn eindadvies had uitge bracht, heeft minister Van Doorn tot gisteren gewacht met zijn beslissing. Premier Den Uyl wees onlangs de bezwaren van de TROS tegen deze lange procedure van de hand met de opmerking dat 'er sprake is van een nauwkeurige toepassing van de wet, iets waar de TROS moeilijk bezwaar tegen kan maken'. Ook voor de ande re omroepen rezen problemen in ver band met de zendtijdindeling, het af sluiten van contrachten en het plan nen van faciliteiten en programma's. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5