|/linister Vredeling overdrijft e tienpuntige ster Karpow doet aan Capablanca denken u Schotanus doet v. d. Hoek de das om „eger heeft rust nodig om orde op zaken te kunnen stellen Dienstplichtigen willen geen verantwoordelijkheid |t piekeren maar puzzelen §>6e opgave voor de ladderwedstrijd) ra opgever valt or de mand: t terecht Man gooit giftige spuitbussen buiten Man verongelukt Prostituee in 'werkkleding' naar politie Zwaailicht verplicht op landbouwvoertuigen Subtiele prestatie van secretaris KNDB Pro-Indonesische Molukkers organiseren zich Europees comité voor levensmiddelen ff fjf/K'WIAlRlTET Z.ArITETü(>AG 20 JDM 1974 BINNENLAND T15/K15 bit nr Sj nop onze militair medewerker hoeksteen van het personeelsbeleid van minister Vredeling is de vervlechting vam de militaire ïst met maatschappelijke onUvikkelingen. Het antwoord dat de Defensienota geeft op de vraag [3S hoe ver hij hiermee wil gaan, is vaag: 'Gereclitvaardigde verlangens op 't gebied van de demo- lisering moeten worden afgewogen tegen noodzakelijke militaire eisen. 'Sommigen aldus de I dndsman zullen zich bij bun streven naar vernieuwingen moeten beperken, van anderen idt een betere omschakeling op nieuwe ontwikkelingen verwacht. belang van dit onderdeel van bberi>eleid blijkt o.a. uit de aandacht de pin de defensienota wordt ge in flnken aan democratisering en uiterschap. De opzet is, door een iel. luiming van de individuele ont- ard flngsmogelijkheden te komen tot dee re verhoudingen in de werk- en mee sfeer; lier j tregelen in dit verband zijn: ver ing van de kwaliteit van de voor- [amelbig, versoepeling van de regels an r de leefsituatie, aanpassing van gehstraf- en tuchtrecht, versnelling len. bouwprogramma's, taakverrui- a roulatie van taken. In het van vermaatschappelijking ook: een regeling werk- en ij den (de militair is niet meer mur in dienst), een systeem van J^tleg vergelijkbaar met dat van 32jbedrijfsleven (onder andere on- njemingsraden) en meer vrijheid 2f het uitoefenen van politieke 'jjlten als het betogings- en demon- i08Éierecht en 't vergaderingsrecht. 35Ï 'Siltimisme 15 24.' deze en andere maatregelen ho nied® bewindslieden in de behoefte 5"de militair aan medeverantwoor- 79ikheid beter te voorzien. Ook in fideel van de defensienota toont 37jninister zijn optimisme. Hij wil- 30geloofwaardigheid van de krijgs- 3jht behouden, de vervlechting 54 de maatschappij bevorderen en de diensttijd voor het merendeel van de dienstplichtigen, gefaseerd en. voor wat betreft de landmacht, gekoppeld aan de resultaten van de NBFR-besprekingen, in de periode 1975 tot 1977 terugbrengen tot 12 maanden. Veel militairen delen dit optimisme niet De algemene verwachting is, dat de democrataseringsmaatregelen gekoppeld aan een verkorting van de diensttijd, het commandanten vrijwel onmogelijk zal maken om hun eenheden op een geloofwaardig worden aangetrokken. Het kan zelfs wel in 'n nog kortere tijd, bijvoorbeeld als we de oplei ding en een deel van de onderdeels vorming laten plaatsvinden in Cana da. Niet te verenigen Wat echter niet samengaat, zijn diensttijdverkorting én bevordering van meer democratische verhoudin gen waarin aan het individu steeds Zij zijn er niet op voorbereid om zich thuis te voelen in een krijgs macht met ondernemingsraden waar in gedemonstreerd mag worden. Twijfel is er ook aan de bereidheid van het merendeel van de dienst plichtigen om medeverantwoordelijk te willen zijn. De resultaten van een in 1973 gehouden onderzoek het defensierapport 'Dienstplichtigen spreken' zijn weinig bemoedi gend. Vijfenvijftig procent vindt een leger overbodig; 67 procent acht het onredelijk, dat maar vier van de tien moeten dienen; het werk is onbelangrijk (53 procent), terwijl 30 procent het belang niet kan aange ven. Nu mag men aan de uitslag van een eenmalige enquête niet te veel waarde hechten. Maar zeker is dat de betrokkenheid van de dienst plichtigen bij het militair gebeuren niet groot is. Dat kan ook bijna niet anders, omdat hij op de vervulling van de dienstplicht nauwelijks is voorbereid. Wat hij, eenmaal in de krijgsmacht tenslotte wil, is zo kort mogelijk dienen, zoveel mogelijk thuis zijn en zo weinig mogelijk problemen hebben. En als het niet anders kan, maakt hij er het beste van. verzuim en onwettige afwezigheid toenemen. De grotere vrijheid wordt meer dienstbaar gemaakt aan het eigen dan aan het algemene belang. De minister wil teveel ineens. Een verkorting van de diensttijd is onaf wendbaar en kan als een gegeven in het beleid worden beschouwd. Op het stuk van de vervlechting met de maatschappij zouden wij de minister willen raden, een pas op de plaats te maken. Dat'deed in het begin van de jaren zeventig ook de huidige bondskanselier. Helmut Schmidt, toen de ontwikkelingen op perso- neelgebied in het West-Duitse leger uit de hand dreigden te lopen. Tot ieders verbazing bracht dat alleen maar opluchting. Rust nodig peil van gevechtswaarde te houden. Deze geloofwaardigheid wordt o.a. bepaald door de mate waarin de militair z'n functie beheerst, in team verband weet te werken, de func tie van anderen kan overnemen, ge routineerd is in het gebruik van wapen, voertuig en terrein en dat alles onder uitermate moeilijke om standigheden. Laatstgenoemde kwaliteiten zijn een dienstplichtige in twaalf maanden bij te brengen, maar dan moeten de lijnen in de werksituaties strakker meer ter beslissing wordt overgela ten. Wij mogen niet vergeten, dat de dienstplichtige van huis uit vreemd tegen een heleboel militaire zaken aankijkt en een bepaalde druk nodig heeft om zijn vak te leren. Het gaat hier niet alleen om de relatie tussen vermaatschappelijking en diensttijdverkorting. Hoe rea geert de mens? De vele veranderin gen die zich nog steeds voltrekken over de hoofden van de vrijwillig dienenden heen, hebben hun geloof in de eigen organisatie aangetast. Vraagteken Bij het uitgangspunt van de minis ter dat de militair er behoefte aan heeft om medeverantwoordelijk te zijn, plaatsen wij een groot vraagte ken. De praktijk bewijst het tegen deel. De maatregelen die in het kader van de democratisering wor den doorgevoerd, zijn er mede de oorzaak van, dat, om maar wat te noemen, de saamhorigheid onder het personeel en de betrokkenheid bij het werk verminderen en ziekte- Ook in ons leger is, na -alle veran deringen in het verleden, een perio de van rust nodig o m weer wat vrijer adem te halen, orde op zaken te stellen en om noodzakelijke voor bereidingen te treffen voor de orga nisatorische veranderingen die ons wachten. Van die rust kan de minis ter gebruik maken om te onderzoe ken, wat de eis van geloofwaardig heid die hij aan de krijgsmacht stelt, betekent voor het gedrag en de opleiding van het individu en de oefening en uitrusting van eenhe den. Dat onderzoek is onmisbaar om de grenzen te bepalen, die aan het proces van vermaatschappelijking moeten worden gesteld. Wat wij tot iedere prijs moeten voorkomen is dat de vermaatschappelijking een ei gen leven gaat leiden. Als dat ge beurt, daalt de geloofwaardigheid en wordt de krijgsmacht gedegradeerd tot een speeltuin voor de hobbyisten. a i 25) 72] UIT """""Ie boekwerken zijn geschre- FC()ver magische sterren en Mne figuren. Een psycholoog ««vellicht kunnen verklaren, 150de aantrekkingskracht van 410fen is. Een feit is, datw ij ^faars ons er volijverig op in als we er een zien. nuiimui waar we ons thans mee uilen houden bestaat uit een et tien punten en een binnen- eveneens van tien punten. int (hier aangeduid met een e) dient gevuld te worden met ïtai. Twee der getallen zijn üet ingevulde cirkeltjes van de kring komen de getallen 1 tot 9, zodat dn de oplossing in die st«l met tien élkring. 96.8 punten en een binnenkring elk der cijfers 1 tot en met 8 één keer voorkomt en de 9 twee maal. De tien punten worden eveneens voorzien van getallen. Negen van die tien getallen zijn opeenvolgende getal len (zoals bijvoorbeeld 6, 7, 8, enz) het getal in cirkeltje A valt daarbui ten. Van die negen getallen is er een gegeven (namelijk 10). In cirkeltje B komt het hoogste der opeenvolgende getallen, in cirkeltje C het laagste. Elk der tien getallen van de sterpun- ten is gelijk aan de som van de twee getallen in de binnenkring waarmee het is verbonden. En nu is het aan u, de ster geheel in te vullen. Het zal duidelijk zijn, dat u dit tien punten oplevert. Deze punten zijn bestemd voor onze doorlopende ladderwedstrijd, waaraan u op elk gewenst ogenblik kunt gaan deelne men. Uw punten worden op uw per soonlijke kaart genoteerd en bij elke inzending stijgt het totaal op die kaart. Dit gaat door totdat het totaal door geen der andere ladderklaute- raars wordt overtroffen. En dan wint u de ladderprijs. Wilt u voor dit niet al te moeilijke vraagstuk een waarderingscijfer geven (1 als laagste en 10 als hoogste waar dering)? De oplossingen dienen uiterlijk 17 augustus binnen te zijn op het adres van mr. G. van Vorden, postbus 58, Eerbeek. Op briefkaart of briefomslag dient Niet Piekeren maar Puzzelen te staan, terwijl in uw schrijven uw volledige naam en adres in blokletters dienen te zijn geschreven of getikt. Wilt u vooral eventuele adres- en/of naamsveranderingen uitdrukkelijk vermelden opdat geen onnodige kaar- Wij, puzzelaars werpen ons op een tienpuntige ster. ten worden geschreven en u punten zoudt verliezen (die op een oude kaart blijven 'slapen'). Gaarne ontvang ik commentaar, kri tiek en eigen nieuwe puzzels voor de binnenkort beginnende lezersserie. U weet, dat daarin uw eigen probleem kan worden geplaatst, uiteraard met naam en toenaam en met uw portret, dat onze geestdriftige tekenares gaar ne van u vervaardigt. En indien u vragen heeft, dan wil ik deze gaarne beantwoorden, mits een klein postportretje van 40 cent wordt ingesloten. mr. G. van Vorden :M Een week, nadat inbre- t een villa in Oosterbeek voor •^gulden aan kostbare goederen >2 weggehaald, heeft de politie *fever kunnen arresteren en vrij- gehele buit weten te achterha- gestolen spullen: bestek, klok- ^rcelein, antiek en voor ruim ulden aan geld. trof de politie een oud pakhuis in het Arn- Spijkerkwartier. De tipgever ie echtgenoot te zijn van een werksters van de villa, raak werd gepleegd toen de rs met vakantie waren. In het lagen ook andere gestolen opgeslagen, die bleken te ggehaald uit een villa in Arn- ij een nader onderzoek van het vond men ook de voorwerpen 1. Oosterbeek afkomstig zijn. tie verwacht drie Arnhemmers len arresteren in verband met ik in Oosterbeek. olie uit superpomp EDE Automobilisten, die iagavond bij een benzinepomp grensovergang te Poppe (Over- tankten, ontdekten na een .dat hun auto het niet zo best Jze1eed. Hun auto's wilden name- 51 op de dieselolie rijden die ze 4 getankt uit de superpomp. 1 itomobilisten zijn de dupe ge- i van deze vergissing. De be- dè tank is inmiddels leegge- 1 De schade aan de auto's zal |e benzinemaatschappij worden BUSSUM De politie vanBussum heeft de vijftigjarige marktkoopman A. L. G. uit Bussum aangehouden. De man heeft bekend ongeveer 2.500 spuitbussen met levensgevaarlijke in houd op verschillende plaatsen in Ne derland langs de openbare weg te hebben gedeponeerd. De zaak kwam aan het rollen, toende politie van Bussum honderd spuitbus sen in een container aantrof. Intussen heeft ook de districtsrijkspolitie van De Bilt in een sloot te Renswoude zestig van deze bussen gevonden. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft een inwoner van Hilversum nog ruim honderd bussen bij de politie gebracht. Deze man had de bussen gevonden in het gras bij zijn woon boot. Bij de koopman thuis zijn nog 400 bussen aangetroffen. Er zijn er echter nog altijd ruim 1.700 zoek. Ze kunnen zich in bennen en sloten langs de wegen bevinden. De koopman zegt zijn handelswaar te hebben gekocht van een Amsterdam mer, naar wie nu nog gezocht wordt. Ook tracht men de fabrikant van de bussen op te sporen. De (afgekeurde) spuitbussen, bevatten een insectenbe strijdingsmiddel (Lindae). WONSERADEEL De 25-jarige O. Postma uit Exmorra (Fr), is in de nacht van donderdag op vrijdag om het elveln 1 gelkolmeln.l 1 toeln hij het leven gekomen, toen hij op de Zuiderlaan in Wonseradeel met zijn auto uit de bocht vloog en in een sloot terechtkwam. ARNHEM Een ruzie over het ver breken van samenwerking met haar beschermer, heeft er donderdagavond toe geleid dat e envrouw uit Arn hemse rosse buurt zich op het poli tiebureau meldde. De vrouw wasl slechts, 'gekleed' in een laken. Dat was het enige aan katoen dat haar overbleef na de one nigheid met haar beschermer, die uit woede over het staken van de samen werking al haar kleding had afgepakt. Twee politiemannen ontfermden zich over de vrouw en togen naar de beschermer, die na enige overredings kracht bereid bleek wat kleding terug te geven. De jonge vrouw reisde daar na onmiddellijk terug naar Amster dam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Brede landbouwvoer tuigen moeten voor het rijden op de weg een geel knipper- of zwaailicht gaan voeren Volgens het ministerie van Landbouw geldt dit voor motor voertuigen, (bestemd voor het ge bruik buiten de wegen), die breder zijn dan 2.60 meter. Het voorschrift houdt in, dat zelfrij- dende landbouwmachines, zoals maai dorsers, bietenrooiers e.d. een zwaai licht, of, als dat niet uit alle verkeers- riohtingen voldoende zichtbaar Is, twee zwaailichten moeten voeren, die geel van kleur zijn. VAN LEZERS Dollard Het principe-besluit van de regering om het Dollardslik te sparen komt onze bevolking te staan op verlies van 1400 ha kostbaar bouwland en van 44 miljoen guldens, vermeerderd met de indirecte kosten voor verplaatsing en uitkopen van de landbouwers. Maar voor het behoud van prachtige kerken (in Amsterdam en Rotterdam) uit het begin dezer eeuw is geen paar mil joen over. Nu het gaat om het be houd van een uitstervende mosselcul tuur gooit men er nog maar eens 2.5 miljard extra tegen aan. Wanneer on ze grootouders zo sentimenteel over vogels, vissen en slakken hadden ge dacht zou de Haarlemmermeer nog een bedreiging voor Amsterdam vor men, onze vruchtbare polders geen huisvesting bieden voor onze land bouw, tuinbouw en veeteelt Nochtans zijn de watervogels niet uitgestorven. Deze extra miljarden kunnen aan be tere zaken besteed worden, bv. ont wikkelingshulp, bevloeiing Sahara of dergelijke. Ook voor verbetering van het handwerk en veredeling van het milieu in het kader van 'de club van Rome' zouden deze bedragen beter besteed zijn. Rotterdam J. J. de Visser Discriminatie In een artikel van Ciska Dresselhuys (Tr.-Kw. 17 juli )lees ik, dat het een discriminatie van de werkende gehuw de vrouw is, wanneer zij premie be taalt voor ziektekosten omdat zij gra tis is meeverzekerd met haar man. Maar een ongehuwde betaalt eenzelfde premie als een vader van zes kinde ren. Evenzo met AOW; eenzelfde pre mie voor een veel lagere uitkering bij 65 jaar, om nog maar niet te spreken van vroegtijdig overlijden, wat bij een ongehuwde de ui tkering teniet doet in tegenstelling tot de gehuwde, die weduwe en meestal wezen nalaat Dit is ergere diserminatie. In dit licht bezien zou ik het dan ook onredelijk vinden wanneer een werkende gehuw de vrouw geen premie zou betalen. Zij betalen tenminste nog voor hun eigen kinderen. Lcidschcndam M. v. Ast Jos Hendriks Het artikel van Ciska Dreselhuys over de verlamde student Jos Hendriks, is volgens mij een voorbeeld van slechte berichtgeving. Dit artikel is gericht tegen mr. Brandsen, wethouder van Utrecht die weigert om van bijstands- geld 30.000 gulden. Inrichting van huis en de kosten van auto en ver pleegsters te geven aan de student omdat hij ook in een verpleegtehuis behandeld kan worden. Dit is weer zo'n schoolvoorbeeld van linkse ver slaggeving. Alleen tegenstanders van mr. Brandsen komen aan het woord, maar de man die wordt aangevallen krijgt geen enjcele kans om wat terug te zeggen. Als Jos Hendriks recht heeft op een eigen huis enz. dan hebben alle Invaliden het Zijn die miljoenen op te brengen? Wat ge beurt er als zijn vriendin-verpleegster de band verbreekt? Moet de totaal verlamde man 2 k 3 verpleegsters hebben van de bijstand (minimum verpleging)? Santpoort Hans van Emden Koopvaardij (2) Ik behoef het stukje van dhr. Boo gaard in Tr.-Kw. van 17 juli niet te releveren, maar inderdaad is de koop- vaardijmensen verteld, dat degenen die in de oorlog hun ^aarplicht naar behoren hadden verv^d, vanaf hun Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. 60e levensjaar een oorlogspensioen zouden ontvangen van 150 per jaar. Dat is gebeurd, maar nimmer is dit bedrag aangepast aan de inflatie. Ve len met mij die in de jaren 1940-1945 van huis zijn geweest en in zeer moeilijke omstandigheden hun plich ten hebben moeten doen, zullen met mij en dhr. Boogaard eens zijn, dat dit een niet te verteren zaak is. Rotterdam A. v. d .Ent De waarschijnlijke tegenstander van wereddkampioen Robert Fischer heet Karpow, wanneer Fischer althans zijn afstand-doen van de FIDE-wereldtitel weer ongedaan maakt, wat zeer te wensen ware! Om deze reden werd juist het spel van Karpow in Nice door alle deskundigen scherp onder de loep genomen. De reeds eerder bekende kijk daarop werd daar trou wens bevestigd: Karpow speelt een actief positioneel spel, dat in vele opzichten herinnert aan Capablanca. 'Kleine combinaties' zijn, net als vroe ger bij de grote Cubaan, zijn speciali teit Spaanse partij. K A RPO W-W ESTERI N'EN. Nice, 1974. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lb5 a6 4. La4 d6 5. 0-0 Ld7 6. d4 Pf6. Zoals bekend is de pionwinst 6. b5 7. Lb3 Pd4: 8. Pd4: ed4: 9. c3! en ingeval d3, dan 10 a4! en ingeval 9dc3:, dan 10. Dh5 voor zwart tamelijk gevaarlijk. 7. c3 Le7 8. Pb2 0-0 9. Tel Te8. Benr moderne opstelling, maar zoals we straks zullen zien niet aan te bevelen. Op de 7de zet komt 7. De 7 met g6 in aanmerking, nu misschien de oude voortzettingen ed4: of Le8. 10. Pfl h6 11. Pg3 Lf8 12. Ld2 b5. Hier verdient g6 de voorkeur. Het is beter, de damevleugel niet te ver zwakken. 13. Lc2 Pa5 14. b3 c5 15. d5. Het is interessant vast te stellen, dat derge lijke stellingen door zwart met een tempo meer te bereiken zijn, bijvoor beeld in de 'normale' variant 4. Pf6 5. 0-0 Le7 6. Tel b5 7. Lb3 d6 8. c3 (M> 9. h3 h6 10. d4 Te8 11. Pbd2 Lf8 12. Pfl Ld7 13. Pg3 Pa5 14. Lc2 c5 enzovoort. 15. Ph7 16. h3 Le7. Op Pg5 zou 17. Pg5: hg5: 18. Dh5 Le7 19. Pfö volgen. 17. Pf5 Pb7. Misschien was hier Lf5: beter Wit heeft dan echter het loperpaar en de controle over het veld e4. 18. a4! ba4:? Een interessante positio nele fout, die direct uitgebuit wordt. Ook hier moest Lf5: gebeuren. Ook Dc7 was beter dan de tekstzet. 19. b4! a5 20. La4: ab4: 21. cb4: Lf8. Karpow moest bij de 18de zet al zien, dat zwart niet alle pionnen op de damevleugel kan afruilen. Bijvoor beeld 21. ob4: 22. Ld7: Dd7: 23. Pe5:! de5: 24. Dg4 en dit bekende motief kost zwart de dame. Of 22. Tal: 23. Dal: Dd7: 24. Da7 Pc5 25. Dd7: Pd7: 26. Lb4: en wit wint de pion op d6. Nu komt echter voor zwart een onaangename actie op de damevleugel. 22. Lc6! Merkwaardig, maar waar. Na Lc6:? 23. dc6: is het paard verloren! 22. Dc7 23. b5 Pf6 24. Dc2 Teb8 25. Pe3. Wit kan nu zijn druk makke lijk versterken, want zwart kan niet op c6 ruilen en daardoor is zijn damevleugel lam gelegd. 25. Lc8 26. Pc4 Le7 27. b6. De witte figuren staan ideaal. De vrijpion gaat nu beslissen. 27. Dd8 28. Ta7 Pd7 29. Da4 Ta7: 30. ba7: Ta8 31. Da6 Dc7 32. Ld7: Dd7: 33. Pb6 Pd8 34. Dal!. Opgegeven, Daar is niets tegen in te brengen. Karpow speelt eenvou- Hoe zou dat tegen De rayon-wedstrijden zijn al weer eni ge tijd afgelopen en er komen weer wat nieuwe gezichten in de halve finale, zoals oud-studentenkampioen Jaap Riesenkamp en de thans in Gro ningen gesitueerde Haitiaan Paul Ger main. Opmerkelijk is het grote ver schil waarmee de secretaris van de KNDB, Anton Schotanus, eerste is geworden in het rayon Noord, terwijl de halve finalist van vorig jaar Ben Stenekes in dit rayon niet verder wist te komen dan een zesde plaats. Hoe Schotanus naast zijn functie bij de KNDB nog tijd weet te vinden om als actief speler zo op de voorgrond te treden, mag Joost weten. In elk geval zijn z'n prestaties nog steeds erg goed. Ik verwacht, dat hij in de halve finales weer hoge ogen gaat gooien. De kracht van Schotanus schuilt onge twijfeld in zijn grote theoretische kennis, opgedaan door zelfstudie en training. Hoe hij deze kracht weet te gebruiken, laat onderstaande partij overduidelijk zien. Hij maakt hierin korte metten met de Groninger v. d. Hoek, die bij de ereklasse-club De Goede Zet uit Groningen toch altijd goed is voor het derde of vierde bord. Het is prachtig te zien, hoe Schotanus het voordeel dat hij in de opening behaalt, subtiel zó uitbouwt, dat hij gewonnen komt te staan. Wit: Schotanus; zxcart v. d. Hoek 1. 33-29 17-22 2. 39-33 11-17 3. 44-39 6- 11 4. 50-44 1-6 5. 31-26 19-23. Zwart v. d. Hoek, durft zich niet in te laten op 5. 16-21 6. 32-28 19-23 7. 28x19 14x23 8. 35-30 10-14 9. 30-24 23-28 enz. Ik kan hem geen ongelijk geven, daar Schotanus behoort tot de spelers die dankzij de top-training erg veel van deze opening afweten, omdat deze door Sijbrands erg uitvoerig behan deld is. Toch wil dit niet zeggen, dat Schotanus erg in het voordeel zou zijn, omdat er nog steeds varianten zijn, die niet kloppen en/of onvolle dig uitgewerkt zijn, maar door zelfstu die kom je ook een heel eind. Ikzelf ben nog dagelijks met deze opening bezig en verbaas me keer op keer over de vele mogelijkheden. 6. 32-28 23x32 7. 37-28 16-21 8. 41-37 11-16 9 37-32 20-25. Een ander idee is 9. 20-24 10. 29x20 15x24 en zwart staat bevredigend. 16. 46-41 21-27 11. 32x21 16x27 12. 38- 32 27x38 13. 43x32 13-19 14. 36-31 14- 20. Het nut van deze zet zie ik niet in, want hoewel zwart de ontwikkeling van de witte korte vleugel verhindert, laat hij wit bij de volgende zet weer een gunstige ontwikkelingsruil ne men. 15. 42-38 9-13. Inconsequent! Hier is 15. 10-14 de aangewezen zet. 16. 29-23 18x29 11. 34x14 10x19 18. 40- 34 13-18 19. 41-36 19-24. Zwart speelt een doorzichtig spelletje. De bedoe ling is 7-11, gevolgd door 24-29, maar wit kan dit gemakkelijk verhinderen. 20. 47-42 7-11 21. 34-29. Natuurlijk. 38. 14-20. Wit wint nu door 39. 39-34 28x30 40. 19x28 22x42 41. 27-21 16x27 42. 31x2 42x31 43. 2x35 31-39 44. 35-19 17-22 45. 19x41 5-30 46. 41-3. Uit. Een door Schotanus sterk gespeelde partij. In de diagramstand zit na 38. 14- 20. ook nog een andere verrassende winst, nl. 39. 26-21 23x14 (A) 40. 31-26 22x42 41. 33x2 42x44 42. 43-39! 44x33 43. 48-43 16x27 4. 2x7 A. 39. 17x26 0. 39-34 28x30 41. 19x6 en de rest is een kwestie van techniek. FRANK DROST dig en sterk. Fischer gaan? MODERNE TWEEZETTEN In de tweezetten van tegenwoordig geeft de oplossing niet de volledige inhoud van het probleem weer. Men moet dat alleen maar bekijken in samenhang met de mogelijkheden die 'achter de coulissen' blijven. Een goed voorbeeld daarvan is het volgende probleem, dat bij het Sowjet-kampi oenschap als beste tweezet bekroond werd. Het gaat hier vooral om de zwarte verdedigingszetten 1. Pdl en 1. Kf3. In de beginstelling zou na Pdl 2. Ld5 volgen en na Kf3 2. Pg5 mat. Waarom zou zwart echter zulke zetten doen? Om hem daartoe te dwingen, moet writ met zijn eerste zet dus iets dreigen. Laten we nu als sleutelzet eens 1. Pc2 proberen, met de dreiging De3: mat Na 1. Pdl volgt 2. Lb7: mat (Pc3 is nu gepend!) de beginstelling!) en na 1. Kf3 volgt 2. Ld5 mat (Pc3 is nu gepend!) dat is dus eveneens weer een nieuwe wending. Zwart zet echter 1. Pd5! en dan is er geen mat meer. Bij de werkelijke oplossing zullen de varianten, die na Pdl en Kf3 ont staan, gelijken op de reeds genoemde. Maar de zetten worden 'verwisseld'. Dit thema heet dan ook 'matverwisse- ling*. W. RUDENKO 11de Sowj et-kampioenschap. Eerste prijs. Mat in twee zetten. De nieuwe dame wordt gevangengezet In- onze eindspelstudie wordt een te genwoordig veel voorkomend thema verwerkt: wit kan de promotie van een zwarte pion tot dame niet verhin deren. De nieuwe dame wordt echter opgesloten en zwart kan daardoor niet winnen. In de jaren twintig was dit thema nog geheel nieuw. De uitwer king iis in dit geval zowel eenvoudig als boeiend. I. TERCHO Helsingin Sanomat, 1925. De witte positie is nu superieur en onaantastbaar. 2111-16 22. 49-43 3-9 23. 35-30 25 x 23 24. 28x30 9-13. 25. 32-37. Wit heeft nu een gunstige hekstelling en de toekomst ziet er voor zwart somber uit 25. 4-10 26. 30-25. Wit dwingt zwart een slecht tempo te maken, want a-s hij sluit met 26. 10-14, is het na luttele zetten gebeurd met hem, omdat zowel 13-19 als 20-24 ver hinderd is. 26. 6-11 27. 25x14 10x19 28. 44-40 15-20 29. 40-34 5-10 30. 42-37 10-14 31. 45-40 19-23 32. 40-35 23-28. Sterker lijkt mij 32. 20-25 om te proberen op de lange vleugel nog wat over wicht te houden. Na de tekstzet gaat zwart snel ten onder. 33. 35-20 20-25. Beter is hier nog 13-19, al zal dit ook wel verloren zijn. 34. 30-24! Gedwongen, maar wel win nend. 34. 13-19. Tja, iets anders is er niet meer. Op 34. 14-19 was 34- 30 gevolgd met doorbraak. 35. 24x13 8x19 36. 34-29! 19-23 (gedw.) 37. 29-24! 2-8 38. 24-19!Met enige krachtzetten heeft Schotanus zijn te genstander alle hoop ontnomen. Zie diagram. Wit speelt en maakt remise. Oplossingen. PROBLEEM: 1. Pe3xg4. Dreigt 2. De3 mat. 1. Pdl 2. Pg5. 1. Kf3 2. Db7: 1. Kd3 2 Lf5: mat EINDSPEL: 1. Lgl hg3: 2. Kh4! h2 3. Pg5! hlDt. (Natuurlijk niet hgl:D wegens 4. Pf3t). 4. Kg3:! (echter niet eerst 4. Ph3, omdat zwart dan met Dh2! wont). Kf6. (Nu kan de dame wegens een paardvork niet vluchten: Dh6 of Dh8 5. Pf7t). 5. Ph3! remise. LUDEK PACHMAN Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Molukkers, die de Indonesische nationaliteit wensen te behouden, hebben een belangenorga nisatie opgericht. De organisatie, die zich Rukun Maluku noemt, stelt zich ten doel als spreekbuis op te treden van de Ambonese ex-Knil-militairen en voor hun belangen op te komen bij de Nederlandse regering. Boven dien wordt als doel genoemd het gecoördineerd voorbereiden van terug keer naar Indonesië. Het secretariaat van de organisatie benadrukt, dat Rukun Maluku mede is opgericht om zich duidelijk te kun nen onderscheiden van de groep Mo lukkers, die zich Zuidmolukkers noe men en zich beschouwen ai s staats burgers van een onafhankelijke, anti- Indonesische republiek. Bij de Indonesische ambassade in Den Haag staan thans 12.000 Molukkers ingeschreven als Indonesisch staats burger. Het secretariaat van Rukun Maluku is. gevestigd in de Diederik Vijghstraat 6 te Tiel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De EG heeft een 'Wetenschappelijk comité voor Levens middelen' ingesteld, dat tot taak heeft objectief wetenschappelijk ad vies te geven over het gebruik van levensmiddelen in verband met de gezondheid. De functie van het comité kan worden vergeleken met die van de Nederlandse Adviescommissie Wa renwet. De Commissie van de Europese Ge meenschappen, die dit comité heeft ingesteld, kan het raadplegen over alle kwesties rondom de volksgezond heid, die de voeding raken. Deze za ken omvatten onder njeer de samen stelling van voedsel, productieproces sen, het gebruik van hulpstoffen en verontreinigingen. Tot Nederlandse leden van het comité zijn benoemd drs. G. J. van Esch, hoofd van het Laboratorium voor Toxicologie en dr. P. L. Schuller, hoofd van het Laboratorium voor Chemisch Levensmiddelenonderaoek, beiden van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15