taliaanse democratie eidt kwijnend bestaan AMERAAD-DIRECTEUR WEET OOK VAN WANTEN Arbeiderszelfbestuur in Joegoslavië erlangen naar sterke uitvoerende macht _F/KiWlVRTCT ZATERDAG 20 JUiLI 1974 BUITENLAND Tll/Kll or Jaap den Boef is geen land in West-Europa, waar de parlementaire democratie zo'n kwijnend bestaan leidt als in ilië, dat er duidelijk onder lijdt. Het is dan ook geen wonder dat velen - niet alleen neo-fascisten en n sympathisanten - het in deze vonn van democratie niet meer zien zitten. Zij verlangen naar een irke uitvoerende macht, maar het verleden van Italië leert hun, dat er geen alternatief is. r beweegt zioh steeds meer in vicieuze cirkel. Aanvankelijk be- l na de tweede wereldoorlog de tocrazia Cristiana (partij van de sten-democraten) zich in een po- die het haar mogelijk maakte coalitie-partners zelf uit te zoe- Haar voornaamste zorg was te komen dat de Communistische ij (PCI) haar zou overvleugelen dat een volksfront van commu- en en linkse socialisten de lei- van het land in handen zou ,en. lusver is zij hierin geslaagd. De bevindt zich nog in een tame- geïsoleerde positie, ook al doet veel moeite zich als regerings- tner aan te dienen. Zij boekte ings flinke winst op Sardinië, eiland waar partijleider Enrico linguer vandaan komt. Bij de ementsverkiezingen van enkele in geleden was er evenwel van ruitgang geen sprake geweest De rt op Sardinië wordt dan ook (esdhreven aan de persoonlijke ulariteit van Berlinguer. cialisten j feit dat de PCI. ondanks haar eidheid om regeringsverantwoor- jjkheid te dragen in een coalitie de Democrazia Cristiana, haar itie in het parlement in Rome in loop der jaren niet opvallend i verbeteren, heeft de leiding van PSI (partij van de linkse sodalis- I ervan weerhouden haar sterke rkeur voor samenwerking met de imunisten te doen gelden. Om i da concurrentie van de PSDI rtij van de sociaal-democraten)] het lijf te houden trad zij zelfs tot de door de Democrazia Cris ta beheerste regerings-coalitie. laatste werd de PSI mogelijk laakt door de 'apertura sinistra', opening naar links di® vooral mogelijk was gemaakt door de acti viteiten van de christen-democrati sche senator Amintore Fanfani. En kele jaren geleden is er ln deze samenwerking de klad gekomen, na dat tien jaar lang van alles en nog wat was geprobeerd om de coalitie bij elkaar te houden. Zander de PSI bleek het echter niet meer te gaan en vorig jaar werd de samenwerking hersteld onder leiding van de chris ten-democraat Mariano Rumor. Het is sindsdien opnieuw duidelijk geworden dat het ook mèt de mede werking van de PSI niet langer gaat De economische chaos is dit jaar compleet geworden. Er bestaat een enorm tekort op de betalingsba lans, dat tot het nemen van nood maatregelen leidde. Bij een toene mende consumptie als gevolg van relatief sterk gestegen lonen, liepen de prijzen snel op. Zij hadden nieu we looneisen tot gevolg en het uit blijven lokte staking op staking uit Vakbonden Saneringsmaatregelen, enkele weken geleden door premier Rumor be kendgemaakt, stuitten op verzet bij de voorzitter van de PSI, Francesco de Martino, die met de PCI van Berlinguer moet concurreren om de gunsten van de drie belangrijkste vakbonden en alleen al om die re den voorstellen moet afwijzen, waar van de vakbondsleiders zeggen dat zij 'de armen harder treffen dan de rijken'. De Martino meent dat ook nu de economie nog gezond kan worden gemaakt, 'zonder de offers van recessie en werkloosheid'. Niemand minder dan Giorvanni Ag nelli, de grote man van het Fiat- concern en voorzitter van het Itali aanse Werkgeversverbond, steunde De Martino in diens opvattingen met de opmerking dat de Industrie moet worden gestimuleerd om de werkgelegenheid te bevorderen. Ag nelli was het vooral eens met de stelling van De Martino dat krediet beperkingen niet het juiste middel zijn om de economie uit het moeras te halen, waar zij steeds verder in weggetrokken dreigt te worden. Het verzet van De Martino, dat tot een nieuwe kabinetscrisis had kun nen leiden, heeft tot gevolg gehad dat de kredietbeperkingen niet zul len gelden voor de zeer kwetsbare kleine industrieën en het econo misch (nog meer) achtergebleven Zuiden. Fonmeel wordt deze afge dwongen wijziging in het regerings beleid toegeschreven aan een ver moedelijk lichte verbetering van de Italiaanse betalingsbalans. Het argu ment dat het toerisme deze zomer voor een meevaller zal zorgen, gaat echter in dit verband niet op. Dat wist men van tevoren ook. Daar komt bij dat net de vraag is of de vakbonden (de communistische CGIL van Luciano Lama, de chris ten-democratische CISL en de soci aal-democratische UIL) de andere sanerings-maatregelen van de rege ring aan hun leden kunnen verko pen, zoals: bijna een verdubbeling van de BTW, auto-belasting (een éénmalig bedrag variërend van 25 tot 850 gulden, binnen een maand te betalen) verhoging van de prijzen van benzine, elektriciteit, gas, water, en vervoer. Alleen buitenlanders krijgen nog 'goedkope' benzine op speciaal te verstrekken bonnen. Ook de communistische CGIL is be reid, rekening te houden met de moeilijke positie, waarin de econo mie van het land zich bevindt. Luci ano Lama heeft toegezegd het niet op een algemene staking te zullen laten aankomen, die de metaalarbei ders hebben geëist. Maar Lama is nu eenmaal niet machtig genoeg om alle stakingen in alle bedrijven te gen te houden. Daar zorgen de aan hangers van de extreem-linkse groe peringen voor, die in de fabrieken aanhangers proberen te vinden voor hun naar anarchisme leidende idee- De uiterst-linkse groeperingen, die zich fel afzetten tegen de Commu nistische partij (PCI), waarvan ook Lama lid is, dwingen de vakbonden achter vrijwel elke 'spontane' sta king te staan om te voorkomen dat zij hun gezicht verliezen. Vandaar dat er nu wel geen algemene sta king is uitgebroken, maar het werk 'regionaal' wordt neergelegd volgens een tevoren vastgesteld schema. Het zal echter duidelijk zijn dat de scha de van deze stakingen bij toerbeurt bijna even groot zai zijn als die van een algemene staking. Niet best En zo blijft de vicieuze ciikel be staan zonder dat werkelijke pogin gen worden gedaan, er uit te bre ken. Christen-democratische politici blijven stuivertje wisselen in de elkaar opvolgende kabinetten. Zij weigeren plaats te maken voor jon gere parlementsleden, die volgens Flaminio Piccoli (leider van de dhristen-democraten in de Kamer van afgevaardigden) 'veel betere mi nisters zouden zijn dan degenen die elkaar al zo lang hebben afgelost' Piccoli zegt dat de Democrazia Cris tiana niet haar beste mensen in de regering heeft. Het zijn intussen wel de leden van de 'oude garde' die de dienst in de Democrazia Cristiana blijven uitma ken. Zij verzetten zich fel tegen de gedachte aan samenwerking (ook buiten de regering) met de commu nisten. Opvallend is dat niet alleen de leden van de relatief kleine lin kervleugel van de Democrazia Cristi ana voor deze samenwerking Ijve ren. Antonio Gullotti, een vertegen woordiger van het sterke 'midden' Overal in Italië wordt gestaakt tegen de komende prijs- en belastingverhogingen. Op de Piazza Santi Apostoli in Rome ziet men één van de demonstraties die het leven in de Italiaanse hoofdstad lam hebben gelegd. van de partij, pleitte onlangs op een congres van Jonge christen-democra ten in Palermo voor een 'ontwikke- lingspacf tussen de politieke en so ciale krachten in het land. Hiermee zou hij zich vóór samenwerking met de PCI hebben uitgesproken. De leiding van de Democrazia Cristi ana is sinds vorig jaar in handen van Amintore Fanfani, de man die 'in het begin van de jaren zestig de •opening naar links1 mogelijk maak te, maar in het voorjaar zijn partij dwong, akkoord te gaan met het door actiegroepen uitgelokte refe rendum, dat tot afschaffing van de nog vrij nieuwe echtseheidingswet zou moeten leiden. Een flinke meer derheid sprak zich echter voor hand having van de wet uit en bracht daarmee niet alleen Fanfani, maar ook zijn partij in grote moeilijkhe den. Linkervleugel Fanfani leeft nu op gespannen voet met iedereen die hem in het partij bestuur de voet wil dwars zetten. Carlo DanaftCattón, een Mider van de linkervleugel, werd er uit gezet toen hij weigerde een door Fanfani opgesteld document te tekenen. Deze stap lokte In het kamp der socialis ten de waarschuwing uit, dat de PSI uit het coalitie-kabinet zou treden, als nog meer leden van de linker vleugel uit de partijleiding zouden verdwijnen. Om Fanfani te dwingen de partijlei ding uit handen te geven, hebben invloedrijke christen-democraten ge probeerd hem over te halen, het premierschap over te nemen van Mariano Rumor. Fanfani, een oude vos in de Italiaanse politiek, liet zich echter niet zo gemakkelijk uit het partijvoorzitterschap manoeuvre ren, dat hij vorig jaar met zoveel moeite in de waoht had gesleept Hij gaf zelfs geen toestemming om zijn naam te noemen in verband met een eventuele opvolging van pre mier Rumor. Toch is het de vraag, of Fanfani zich nog lang kan handhaven als partijvoorzitter (en Rumor al6 pre mier). De nederlaag bij het echt scheidingsreferendum, gevolgd door een gevoelig verlies bij de verkiezin gen op Sardinië, vraagt om een nieuwe positle^bepaling ln de Demo crazia Cristiana. Vervroegde verkie zingen ln het najaar kunnen geen uitkomst brengen. Onder de huidige omstandigheden kunnen zij slechts verlies brengen voor de DC en winst voor de PCI. De afstand tus sen beide partijen zou daardoor voor het eerst belangrijk verkleind kunnen worden. Heroriëntering Geen verkiezingen dus, maar wat dan wel? Deze vraag moet niet al leen aan de christen-democraten ge steld worden, maar ook aan de soci aal-democraten en de linkse socialis ten die ook nog niet aan een verjon gingskuur toe blijken te zijn. Voor de Democrazia Cristiana als verre weg de grootste partij begint de tijd echter te dringen. Het uitstel dat zij zichzelf steeds heeft gegeven, heeft niet kunnen verhinderen dat zij vol ledig is vastgelopen. Een grondige heroriëntering is onvermijdelijk ge worden. Wat de communisten betreft: zij hebben hun taiktiek gewijzigd. Zij willen niet samenwerken met de Democrazia Cristiana, zolang deze de ernst van de situatie niet wil begrij pen en in haar fouten blijft volhar den. Hoe deze houding ook wordt uitgelegd, duidelijk Is dat zij de druk op de christen-democratische leiders nog zwaarder maakt. - een delegatie van Nederlandse vakbondsbestuurders enkele I geleden in Joegoslavië het arbeiderszelfbestuur bestudeerde keerde dat in het rapport Baas in eigen bedrijf Simpel sa- (etaf stond er in dat rapport: tyErg leuk dat zelfbestuurmaar wet nog eens nader worden bestudeerd. recent verschenen boek 'Auto- democratie' bedienen de soci- Joop Ramondt en Rob Boonza- s de Nederl andse vakbeweging wenken. Er bestaat weliswaar ;enkast vol theoretische be- ige-n over het onderwerp, dit boek wordt aan de hand ijkvoorbeelden nagegaan hoe jiderszelfbestuur nu op het van de onderneming functio- Centraal staat daarbij de vraag ïverre een onderscheid kan wor- jemaakt tussen rijke en arme nemingen. Uit het onderzoek - en dat was ook wel te ver en - dat de tekortkomingen van ïlfbestuur vooral aan de opper- komen in bedrijven die het k hebben. Wie hieruit conclu- iat het dn de rijke ondernemin- lemaal koek en ei is met de ■atie heeft het mis. De Joego- ihe kameraad-directeur - alle zelf- ttr ten spijt - weet van wanten er het er om gaat arbeiders in ireel dan wel aan het werk te S. Hdt en Boonzajer Flaes hebben liet geringe hoeveelheid werk Van vijf ondernemingen lazen e verslageh en notuelen. die i '69 en '73 door de arbeidersra- vraagd of de revolutionaire elite wanneer aan de voorwaarden vow de socialistische samenleving is voldaan de morele moed zal hebben om over te gaan tot de verwerkelijking van het zelfbestuur, dat wil zeggen zich zelf stap voor stap als machts-elite af te schaffen. In de Sowjet-Unie - waar mondjesmaat met zelfbestuur wordt geëxperimenteerd - ds dat bijvoorbeeld niet gebeurd Nog niet gebeurd, zeg gen sommige optimisten. Uit het boek van Ramondt en Boonza jer Flaes blijkt in Joegoslavië het doel van zelfbestuur: een samenleving scheppen die zichzelf bestuurt, in te genstelling tot een (kapitalistische) samenleving die door een boven haar staande macht wordt bestuurd, nog lang niet is bereikt. Met andere woor den: de nieuwe elite voelt er daar bar weinig voor om de touwtjes uit han den te geven. Joegoslavië is overigens wel het enige land ter wereld dat het experiment met het arbeiderszelfbe stuur heeft aangedurfd. De huidige onvolkomenheden mede als gevolg van een economische achterstand - en de vooralsnog dubieuze vooruitzichten doen daar niets aan af. Voorgekookt r Huub Elzerman feerden geproduceerd. Om een k te geven: één arbeidersraad in één jaar een stapel docu- (tie op van een halve meter. Agens werden er intervieuws. Bids- en partij documentatie en entelijke rapporten aan toege- L Aan de hand van deze berg Bentatie plozen de auteurs na I procedures in de ondernemin- Berden gevolgd ten aanzien van (mg, middelenbeheer, fusies en Aststellen van de toonhoogte. Het feat van al die arbeid is een zeer pilleerd, praktisch gericht boek, Bl van aanknopingspunten biedt teen vergelijking met de Neder- p situatie. Jwe elite pteurs spreken geen oordeel uit het zelfbestuur, en voor een [een kader verwijzen ze naar al Inde literatuur. Nu is het geheel jsken van theoretische achter- pnformatie eigenlijk wel jam- [Vooral omdat in dit boek funda tie, soms heel bange, vermoedens marxistische theoretici worden jtigd. zou een wat bredere inlei- pp zijn plaats zijn geweest, pi voorbeeld t" noemen: Marxis- J denkers hebben zich wel afge- Geheel tegen de bedoelingen in - dat nemen we ten minste aan - blijkt het arbeiderszelfbestuur vaak te fungeren als een fopspeen. Formeel vormen de arbeidersraden het hoogste gezag in de onderneming. Zij stellen het beleid vast Dat beleid is evenwel voorbereid door de bureaus (economische, com merciële afdelingen etc.). Bij de di rectie is de bewaking van de uitvoe ring ondergebracht Op papier heeft de directie dus een louter administra tieve functie. Dat de directie in de praktijk toch veel macht aan zich weet te trekken is voor een deel het gevolg van de tweeslachtige positie van de bureaus. Deze beleidsvoorbereidende afdelingen hebben namelijk een dubbele op dracht Tegenover de organen van zelfbestuur bestaat hun functie uit het aandragen van materiaal voor het door die organen te formuleren be leid. De dienstverlening aan de direc tie bestaat uit het verlenen van assis tentie bij de bewaking van de uitvoe ring van het beleid. Deze scheiding van verantwoordelijkheden is lang niet altijd effectief. In de eerste plaats blijken de bureaus - met de daarin samengebade deskun digheid - een grote invloed uit te kunnen oefenen op de gang van zaken via de beleidsvoorbereiding. Boven dien heeft de directie bij deze bu reaus een gemakkelijke entree. Bu reaus en leiding bereiden in de prak tijk vaak samen he* beleid voor; zijn beschikken over alle informatie. In feite hebben de arbeidersraden - ook al kunnen ze bijvooorbeeld een De Joegoslavische arbeider: alleen op papier de baas? directeur ontslaan - tegen deze voor gekookte beslissingen weinig verweer. Vooral ook omdat zij niet op elk gewenst ogenblik de hulp kunnen in roepen van in- of externe deskundi gen. Daar komt nog bij dat de direc tie beleidsfouten gemakkelijk in de schoenen kan schuiven van de arbei dersraad, die immers de hoogste ver antwoordelijkheid draagt. Op een gegeven moment laten de auteurs bijvoorbeeld een directeur aan het woord, die de volgende op merkingen maakt: 'Als u me nu vraagt hoe de situatie is, de situatie is buitengewoon moeilijk, moeilijker dan de grootste pessimist zou kunnen denken, maar we houden haar toch wel in de hand; zoals het er nu voorstaat geloof ik wel dat we uit de fuik zullen zwemmen'. De moraal van zijn verhaal is dat er harder moet worden gewerkt Ook wat dat betreft is er dus weinig nieuws onder de zon. Interessant is de positie van de vak bonden en van de partij in het zelfbe stuur. Idealiter dienen zij beide het zelfbestuur. De partij als politieke voorhoede, de vakbond als bewaker van de sociale belangen van de arbei ders. Beide organieaties zijn ook bij de minste of geringste aanleiding be reid om de loftrompet over het arbei- derszelfbestuur te steken. In de dage lijkse praktijk evenwel doet de be drijfsleiding vaak met sukses een be roep op de partij en de vakbonden wannecer het er om gaat, een moei lijk verkoopbaar standpunt door te drukken. Rustig doorwerken Zowel de partij als de vakbond zijn er ook in conflicten op uit, eventuele onrust zo snel mogelijk tot bedaren te brengen. Stakingen worden zo snel mogelijk bedwongen. Het feit dat vooral hoger geschoolden - van de 100 functionarissen is 85 procent partijlid - in de politieke organisaties zijn oververtegenwoordigd zal daaraan niet vreemd zijn. Overigens hoeft een in grijpen van partij en vakbeweging niet altijd ten nadele van de arbei ders uit te vallen. In de partij bestaat weliswaar weinig animo om zich met elk conflict in te laten, maar anderzijds wil zij - op haar beste momenten - wel iets waar maken van haar functie als maat schappelijke voorhoede. Voor de vak beweging geldt dat zij niet is te vergelijken met de Nederlandse vak beweging. De Joegoslavische vakbon den hebben bijvoorbeeld de neiging om tegenover de arbeidersraden 'har der werken', langere werktijden of loonbevriezingen te bepleiten. Dat hangt samen met de omstandigheid dat zowel de lonen als de investerin gen onderhevig zijn aan schommelin gen in de winst. De arbeidersraden zullen er, vooral in de magere jaren, veel aan doen om hun loonaandeel veilig te stellen, de vakbeweging daarentegen ziet kenne lijk scherper het belang van voldoen de investeringen, en waarschuwt dan voor een al te grote inhaligheid op het vlak van de lonen. Dat de partij en de aan haar gelieer de vakbonden vaak een twijfelachtige rol spelen, staat buiten kijf. Vooral de manier waarop stakingen worden aangepakt ds opmerkelijk. Zowel par tij als vakbond deinzen er niet voor terug om de helpende hand te bieden wanneer het gaat om ontslag van stakingsleiders, het ontheffen van sta kers uit functies in ba-drijf, partij of vakbond, of het opleggen van boetes. Ramondt en Boonzajer Flaes merken hier over op dat het verrassend is, dat de onderdrukking van stakende arbeiders zo sterk is in een maat schappij die nadrukkelijk het primaat van de arbeidersklasse aan de orde stelt Remedie? Inmiddels zijn in Joegoslavië grond wetsamendementen in voorbereiding die onder meer voorzien in een aan vullende structuur op het zelfbestuur, de organen voor arbeiderscontrole. De controlerende functie van deze orga nen - er wordt onder aanmoediging van de communistische partij al mee gewerkt - bestaat in het kritisch vol gen van de leiding en de deskundigen in de bedrijven. De organen zijn voornameLijk bedoeld om de groeien de kritiek op managers en Tiureau- craten' te kanaliseren. Toch werpen de auteurs in hun slot beschouwing de vraag op 'of het ar beiderszelfbestuur nog wel een toe komst heeft wanneer het niet een organisatie op politiek en maatschap pelijk terrein achter zich heeft die voldoende vrijheidsgraden heeft om zie hals organisatie van de arbeiders beweging te presenteren'. De auteurs raken hier een probleem, waarop veel marxisten zich tot op de dag van vandaag aftobben. Marx zelf immers waarschuwt in zijn beschrijving van de Parijse Commune al voor een nieuwe onderdrukking als gevolg van elitevorming en baantjes jager ij onder de (proletarische) machthebbers. Hij beval twee oplossingen aan. In de eerste plaats moesten de gekozen be stuurders direct afzetbaar zijn en in de tweede plaats mocht er geen ver schil zijn 'in inkomen. Als Marx hier in gelijk heeft dan gaat Joegoslavië met zijn scheve inkomensverhoudin gen nog een lange strijd tegemoet

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11