ioed humeur lijdt >nder slechte weer lluiten klinieken 'onbehoorlijk bestuur' Popfestival terug van weggeweest Vierdaagse-acteur het ziekenhuis in Brandweer jvoelige klap voor het toerisme Zonnig summerconcert '74 in Hilversum DUJARDIN vieux extra snelle accelleratie bij iedere snelheid, dank zij deVariomatic IIIMIIH gebouwd uit veiligheid Touristen uit Cyprus komen vandaag terug JSVH: zo komt abortus weer in criminele sfeer terecht ^yfW/Tv\U\iRTET VRIJDAG 19 JULI 1974 BLNiNJiNLAA'D T3/K5 pr Jan Brokken !ngt u volgend jaar weer uw vakantie in Nederland door? maak me nu niet boos. Ik heb zes dagen hier in mijn tentje in Zandvoort zitten te ver- pten van de kou. Eergisteren hebben we twintig minuten in een duinpan gelegen. Maar toen zijn chovlug opgestapt, want we liepen blauw aan. En u vraagt of ik volgend jaar weer drijfnat wil wor p1!? Ik kijk wel link uit. Ik ga naar Spanje'. binnenlands toerisme heeft de ipen dagen weer een gevoelige opgelopen. De 700.000 Neder- ^Ulers en 300.000 buitenlanders, die ogenblik de kampeerterreinen, .lowparken, de hotels en pensi- "bevolken, hebben de zon zelden De harde wind. de gietbuien igft elk vakantiegenot verloren Zelfs de toeristen die niet van (baden en strandliggen houden, ndtit het nu toch te gortig. Het humeur is al lang verloren Wat wil je, wanneer je ver in bent en het in twee dikke en nog koud hebt. De werkers Üe toeristenindustrie hebben de ïtste moeite om het geduld te m. Een kelner: 'Over de klein- getjes maken de mensen moei- Zo erg heb ik het nog meegemaakt'. lendaal-strand. Camping De La- g_B. Mag ilk even op het kampeer- j^ein rondkijken? 'Waarom', gt de receptionist wantrouwig. •leg hem uit dat ik het moreel de kampeerders in deze barre n eens wil pijlen. Voor de it. 'Geen sprake van. U kunt op het hoofdkantoor aan de taire Weg vervoegen'. Hoezo, is ©i een militair strafkamp? 'Mijn- ^r: u komt het kamD niet op. Gaat aar naar het hoofdkantoor, daar "e kampleider'. Et wordt nog getelefoneerd. De kampleider t dezelfde instructies. De orgami- is dus perfect. Het humeur alle records. endig eerder Melchers van de camping endaal is heel wat vriendelij- Toch zit hij diep in de zorgen, zit hier nu zeventien jaar. Een er zcals deze heb ik nog nooit gemaakt. Natuurlijk, in Neder- regent het wel eens, waait het tijd tot tijd. Maar dat het in en juli vier weken achter el- grauw weer is, nee dat heb ik niet eerder meegemaakt. Andere moest ik zo'n honderd mensen dag afwijzen. Nu staat veertig cent van de camping leeg. Van- vond een ware uittocht j its. Vooral de Duitsers vertrok- in groten getale. Wat wilt u, na die gietbuien van vannacht (woens dag). Ik hoop dat het volgende week beter wordt. Dan pikken we de Duitse bouwvakvakantie nog mee. Maar het blijft een ellendig seizoen'. Mag ik even op de camping rondkij ken? 'Ga gerust uw gang'. In de caravan heerst een gezellig sfeertje. 'Wilt u een glaasje fris?', vraagt mevrouw. Mijnheer presen teert een sigaretje. 'Volgend jaar ga ik weer naar deze camping. Ik hou niet van Spanje. Hier is het wat te koud, daar sterf je van de hitte. Ach, het weer zit wat tegen. Maar we zitten hier toch lekker. Moet je dat uitzicht eens zien.' We kijken de Kennermerduinen in. Het ziet er groen en fris uit. 'Uw klanten zijn best tevreden', ver tel ik Melchers opgelucht. 'Ach, mijnheer, de ontevredenen zijn al lang verdwenen. De volhouders blij ven'. Even op het strand kuieren. Mooi najaarsweer. Hoge golven met witte koppen, een stevige bries, een grijze lucht, zand tussen de tanden. Een kop koffie om op te warmen. In strandtent de Hartgring ben ik de enige klant. 'We spelen nooit meer quitte', zegt de kelner. 'De Neder landers die dit jaar vanwege de oliecrisis in ons land gebleven zijn, nemen volgend jaar weer de benen. Een gemiste kans, zullen we maar zeggen. Vier weken duurt dit nu al. En van deze acht weken moeten wij het hebben. We halen de kosten cr nog niet eens uit. Ik denk dat ik maar eens op het strand ga graven. Misschien vind ik nog wat dubbel tjes'. Een Engelsman op het strand. 'Beautiful this country. The sea, the wind'. Ja, ja. Even zon In Egmond aan Zee breekt de zon even door. Honderden mensen snel len naar de strandtenten. Op een terrasje is het best uit te houden. Een kelner: 'Van die paar koppen koffie zullen we niet rijk worden'. De moed is uit de schoenen verdwe nen. In het dorp is het ronduit gezellig. De winkeliers doen goede zaken. Net zoals in Zandvoort, waar de eigenaar van een fritestent deze zomer als 'een gouden seizoen' beti telt. De één z'n dood is de ander zijn brood. Op de paardentram in Bakkum ver dringen tientallen ouders zich. 'Zit je goed, Saskia. Over een uur komen we je weer ophalen'. 'Zo', constateert een vader tevreden, terwijl de tram vertrekt, 'nu hebben wij weer even rust'. Gaat u volgend jaar weer hier kamperen, vraag ik hem. 'Natuurlijk, wij zitten hier op de camping Bakkum, midden in de bossen, vlak bij zee, met kleine kinderen moet je geen verre reizen maken. We zitten hier nu zes dagen en de jongens hebben zich nog geen minuut verveeld'. Zelfde vraag aan een echtpaar. De man vindt het best gezellig in Bakkum. De vrouw 'pie kert er niet over om nog een jaar kou te lijden in Nederland'. Een echtelijke ruzie volgt. Ik maak me vlug uit de voeten. Naar de zon In het reisbureau in Haarlem staat een lange rij mensen. 'Waar wilt u naar toe', vraagt een juffrouw. 'Geeft niet. Waar zon is', bromt een man van middelbare leeftijd. Het is toch jammer dat die zon in ons land niet wil doorbreken. Want aan onze kust zijn talloze schitteren de plekjes te vinden die niet in het niet zinken bij de kust van Spanje, bij de rijen torenflats la Costa Brava. Wanneer die Nederlandse kust bo vendien nog eens door de zon wordt overgoten verandert zij in een dora- io. 'Ik ben geen zonaanbidder', zegt een buurman op het terrasje in Egmond, 'maar er zijn grenzen.' Hoe denkt onze weerkundig mede werker over die zon. 'Dit weekeinde zal beslissend zijn' zegt hij. 'Op het ogenblik stevent een depressie naar de Britse eilanden. Wanneer deze de pressie dit weekeinde naar ons land trekt, zitten we de komende weken nog in de regen. Maar mocht de depressie bij Engeland blijven han gen, dan kunnen de komende weken mooi weer brengen. Het oude gezeg de is dus van toepassing: Wanneer het regent op Sint Margriet (20 juli), zes weken verdriet'. Laten we hopen dat het verdriet uitblijft. Een onderdeel van de menigte in het Hilversumse sportpark. HILVERSUM Het openlucht popfestival is er weer. Na het succes volle Pink-popfestival in Geleen trok het Summerconcert '74 gisteren in een zonovergoten gemeentelijk sportpark in Hilversum zo'n 20.000 popliefhebbers. Een concert met verrassingen en variatie. (ADVERTENTIE) VAN WENNEKER ROOSENDAAL Allereerst natuurlijk toch het eerste optreden in Europa van The Allman Brothers Ban dna de afgelaste toer- nee. De VPRO-radio zorgde drie we ken geleden al voor een voorproefje met de uitzending van een Oudejaars- optreden van deze groep in het thuis land, de Verenigde Staten. Als afslui ter van het popgebeuren dat gisteren van elf uur 's morgens tot diep in de avond duurde, maakte de groep haar populariteit volikomen waar. Met een op de bkies geënte muziek in een eigen stijl gebracht vormde het lange optreden laat in de avond, terecht de uitsmijter. De groep met in gitaarsoli uitblinken de Dicky Betts, met organist en zanger Gregg Allman, prima gesteund door drummers Jaimoe en Butch Trucks, bassist Lumer Williams en pianist Ohuck Leavell, toonde met haar op treden de klasse waarmee na Amerika nu ook definitief Europa veroverd zal worden. Nummers als 'Rambling Man' en 'One Was Out' zorgden voor groot enthousiasme onder de toehoorders. Variatie was er in het programma met het oiptreden van het Mahavishnu Orohestre vroeg in de middag. De (ADVERTENTIE) groep van ster-gitarist John McLaugh lin met onder meer violist Jean-Luc Ponty (een van de drie strijkers in de groep) lijkt echter met zijn breeddra- dige free-jazz-achtige muziek niet di rect geschikt voor een festival als dit. Ondanks de slechte installatie was het spel van de groep wel hecht, met technisch uiterst bekwame soli. De geluidssterkte van de grote instal latie viel overigens ook tijdens de andere optredens regelmatig terug en dit was vrij hinderlijk voor de toe hoorders. Op sommige delen van het veld was de echo van de muziek, veroorzaakt door de krakkemikkige tribune recht tegenover het podium, ook nog een hindernis voor die toe hoorders. Een verrassing was de aankondiging van Tim Buckley in het programma. Het eerste optreden van deze Ameri kaan met zijn groep stond aanvanke lijk geprogrammeerd voor de herha ling van Hilversum morgen in de buurt van Londen, De primeur was edhter voor Hilversum. Tim en zijn band hielden het na een korte set echter voor gezien en verlieten het podium. Toen werd het wachten na meer dan een uur eindelijk beloond met de Doobie Brothers, swingende rook, die niet onder deed voor plaatopnamen van deze groep. Nummers als 'Listen to the music' en 'Long train running' swingden de pan uit, om het met een oud cliché te zeggen. Na Kralingen van enkele jaren terug was het popfestival haast vergeten. Sinds gisteren is het in ons land definitief terug. Cor Groencweg RITA Vervolg van pagina 1 Met deze reorganisatie worden enkele miljoenen guldens bezuiningd. Hoe veel precies is niet bekend. Dit jaar is voor de BB een bedrag van 74,5 miljoen uitgetrokken, waarvan ruim 5 miljoen aan personeelskosten. De taak van de BB-'nieuwe-stijl' blijft in de eerste plaats hulpverlening in oorlogs tijd. Pogingen van het BB-beroepska- der om deze organisatie ook in vre destijd meer inhoud te geven, blijken mislukt te zijn. Een bittere pil voor de BB zal ook zijn dat de brandweer in oorlogstijd volgens de nota niet meer onder de BB valt. Volgens de huidige regeling is dat nog wel zo, maar hierop is steeds veel kritiek geleverd van brandweerzijde waar men er niets voor voelde onder bevel van die BB- 'amateurs' te moeten werken. Het valt daarom te verwachten dat deze nota vooral van BB-kant veel kritiek zal oproepen. De kritiek kan nog tot wijziging van de voorstellen leiden, maar dit wordt niet verwacht. De ministerraad heeft gisteren al een eerste maatregel genomen om het risi co van rampen in vredestijd wat te beperken. Gemeenten rijgen de be voegdheid voortaan speciale routes aan te wijzen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg. Hier voor zullen speciale verkeersborden worden ingevoerd. De vervoerders van gevaarlijke stoffen zijn verplicht zich aan deze routes te houden. In enkele gemeenten zijn dit soort routes al uitgezet AMSTERDAM Een dag later dan in het programma stond, maar toch nog onverwacht snel, komt vanmiddag de eerste groep Nederlandse toeristen van Cyprus terug. Het is een tiental vakantiegangers, die een tweeweekse reis bij het Rotterdamse reisbureau Eurotours hadden geboekt. Ze worden afgehaald door een KLM machine, die gisteren van Schiphol voor een normale lijnvlucht naar Aba- dan vertrok en legen de verwachting in toestemming kreeg op het vliegveld van Nicosia te landen. De toeristen worden op de terugweg meegenomen en rond vier uur op Schiphol ver wacht. De rest van de ongeveer 45 Neder landse toeristen, die ten tijde van de staatsgreep op Cyprus waren, zal waar schijnlijk dinsdag met Transavia te rugkeren. 'Wilt u alstublieft niets zeggen. Ze zijn mijn gasten.' een onzer verslaggeefsters •'n ST HAAG 'Wanneer de overlieid doorgaat met het tegenwerken van liet werk ,"je e Nederlandse abortusklinieken, zoals zij sinds kort doet, getuige de sluiting van endiniek aan de Saipliatistraat in Amsterdam en de dreigende sluiting van de kli- GiBloemenliove in Heemstede, zal de abortus weer net als vroeger in de crimi- sfeer belanden. Dat zou een uiterst bedenkelijke zaak zijn, die tot elke prijs rkomen dient te worden. Vandaar dat wij nog deze maand een kort geding tegen staat der Nederlanden zullen aanspannen wegens onbehoorlijk bestuur.' de mening van het dbestuur van de NVSH, deze gisteren naar voren n op een persconferentie en Haag, waar het besluit de NVSH om de Neder- se staat te dagvaarden in kort geding nader werd elicht. i bekend werd enkele we geleden de Sarphatikli- in Amsterdam gesloten erzoek van de officier van tie. Deze handelde weer pdracht van minister Van van Justitie. De aanlei- tot deze sluiting was een geval in de kliniek. Ver is een procesverbaal opge- ct tegen de leiding van de ek Bloemenhove in nstede, de enige kliniek lederland waar ook zwan- chappen die al langer dan veken duren, worden on- roken. Ook hier dreigt sluiting op korte termijn. NVSH s van mening dat overheid zich door deze lelwijze te buiten gaat aan 'hoorlijk bestuur. Zij wil de overheid door middel van de rechter tot de orde roepen en een verbod laten opleggen in deze en soortgelijke zaken te interveniëren. 'De NVSH als emancipatiebe weging is van mening dat de mondigheid en het zelfbeslis- singsrecht van mensen, zowel van de vrouwen die een abor tus willen, als van de hulpver lenende artsen, gerespecteerd dient te worden. Verder is zij van mening dat de overheid zich op het ogenblik op een ongeoorloofde wijze opstelt tussen de hulpverlener en de hulpvrager: een relatie waar niemand tussen mag komen', aldus NVSH-ihoofdbestuurslid mevrouw Jeanne Tromp-Mees- ters. Politiek Het steekt de NVSH des te meer dat de overheid opeens een andere, minder tolerante houding aanneemt ten opzich te van het abortusvraagstuk, omdat men van mening is dat het hier gaat om een politieke zaak. Immers enkele weken geleden zei minister Van Agt in de Eerste Kamer nog dat het op het ogenblik eigenlijk niet meer mogelijk en haal baar is een strafvervolging in te stellen wegens abortus. In feite wordt het artikel 251bis Wetboek van Strafrecht, op grond waarvan vervolging mo gelijk is, al enkele jaren niet meer van toepassing geacht op de huidige situatie. Aan een nieuwe wetgeving op dit, ge bied wordt al geruime tijd gesleuteld. Maar vlak na deze uitspraak van minister Van Agt (waar mee de NVSH erg blij was) zei staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid voor de Regionale omroep Zuid dat er in Nederland sprake was van een overcapaciteit op het ge bied van abortusklinieken. Hij zei dit in verband met de bestaande abortuskliniek in Maastricht, waartegen in Lim burg nogal veel bezwaren zijn gerezen. Vlak daarna kwam de sluiting van de Amsterdamse kliniek en het onderzoek in de kliniek in Heemstede. 'Het gaat hier louter om een politieke zaak. Klaarblijkelijk is de achterban van minister Van Agt nogal geschrokken van zijn uitspraken in de Eer ste Kamer, die dan ook pijl snel teruggedraaid moesten worden door andere uitlatin gen en handelingen. Maar ab ortus is geen politiek vraag stuk, absoluut niet. Wij willen dan ook dat dit vraagstuk weer helemaal uit de politieke sfeer gehaald wordt en terug gebracht wordt naar waar het hoort: in de medisch-sociale sfeer. Daarom doen wij ook een beroep op de rechter', al dus mevrouw Tromp. Goedgekeurd Dat de eventuele sluiting van Bloemenhove alleen maar een politieke en geen medische zaak zou zijn, blijkt volgens de NVSH uit het feit dat deze kliniek pas in goedgekeurd door de inspectie van het mi nisterie van volksgezondheid. De officier van justitie geeft als aanleiding voor de drei gende sluiting van de kliniek het feit dat de abortussen worden verricht op vrouwen die meer dan 12 weken zwan ger zijn. 'Er is nooit een grens gesteld aan de tijd, waarbinnen nog een abortus mag worden ver richt. Dat is wel een paar jaar geprobeerd, maar het is niet gelukt, juist omdat het hier gaat om een probleem met zoveel verschillende kanten. Ik vind dat wij er van uit moeten gaan dat de hulpverle nende artsen de beslissing moeten nemen in welk geval er nog wel en welk geval niet meer geaborteerd mag wor den. Juist de gevallen van al langer durende zwangerschap pen, die m Bloemenhove wor den behandeld, eijn vaak de moeilijkste. Het zijn veelal jonge meisjes, die te lang gewacht hebben met het openbaar maken van hun zwangerschap uit angst voor ouders en omgeving. Wanneer deze kliniek zou sluiten zou je die gevallen weer naar Engeland moeten sturen. Dan zou die heilloze stroom naar het buitenland weer beginnen. Wij helpen in Bloemenhove zo'n 2000 vrou wen per jaar. In Engeland aborteert men tot ongeveer 18 weken. Daarna gebeurt het meestal niet meer', aldus mr. B. Wijnberg, directeur van de stichting directe hulpverle ning van de NVSH. Klimaat Verder is de NVSH van me ning dat de overheid zelf de schuld is van het grote aantal abortussen in ons land (zo'n 20.000 legale per jaar). Omdat zij, na enkele jaren geleden wel de anti-conceptionele mid delen vrij beschikbaar te heb ben gesteld, nagelaten heeft een klimaat te scheppen, waar in inderdaad voldoende ge bruik gemaakt wordt van deze middelen. Wanneer ddt name lijk zou gebeuren, zou een abortus niet nodig zijn. Ook de NVSH ziet abortus als een noodoplossing, maar wel een noodzakelijke, die er moet zijn wanneer de andere geboorte beperkende middelen gefaald hebben. Men hoopt dat het aantal ab ortussen zal afnemen, nu men een nieuwe vorm van geboor teregeling gevonden heeft: de over-tijdmethode. Voor 50 gul den kan elke vrouw, die nadat zij geslachtsgemeenschap ge had heeft maar een paar da gen over tijd is met de men struatie en die dus eventueel zwanger zou kunnen zijn, ge holpen worden door de NVSH. Dit is een eenvoudige behan deling die een eventuele late re abortus overbodig maakt. Het ministerie van justitie had gisteren geen commentaar op de mededeling van de NVSH dat er een kort geding tegen de staat zou aanspan nen. Ook minister Vorrink van volksgezondheid geeft, hangende het onderzoek van justitie en het komende kort geding, geen commentaar. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Bij de 377 uitval lers op de derde dag van de Vier daagse was één niet geregistreer de. Arnie Breedveld van de film ploeg Vijf van de Vierdaagse raakte bij een gevechtsscene met een journaliste, gespeeld door Patricia Orlow, dusdanig in de onderbuik gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De opname van 'liefdesscenes' moesten worden uitgesteld. Die 377 zijn er 50 meer dan op de donderdag van 1973. De 24 man en vrouw tellende massageploeg in het Rode Kruis^iekenhuis van de vier daagse was gisteren zeven heuvels van Grocsbeck! intensief in actie. De afgelopen nacht verbleven er drie patiënten in het wandelziekenhuis waar niet voor het ziekenhuisbe- stel een permanente bewaking aan wezig is. Het betrof overigens buik en keelklachten. Wat de veerkracht van het Nederland se leger betreft: gisteravond hadden 65 van de 1600 militairen de strijd gestaakt, een laag percentage dus. Het aantal uitvallers opde 50 kilometer bedraagt thans 10 procent, dat op de 40 kilometer 5.5 procent en op de 30 kilometer 1.5 procent. Het totale uit vallerspercentage van gemiddeld tien procent moet voor een deel worden gezien als een mentaliteitskwestie. Vandaag wordt op de autoriteitentri bune de Nijmegenaar minister Van Agt verwacht. Tot de naamloze wandelgeuzen op de thuismars behoort opa Van der Wal, de 88-jarige Rotterdammer en de nes tor van het vrolijke voetvolk, die tijdens de marsdagen zijn gouden kruisje heeft verloren. De vierdaagse- leiding haastte zich deze wandel-Me- thusalem een nieuw kleinood aan te bieden, terecht omdat opa in een rijk wandelleven ihij was al van de partij bij de Olympische Spelen van 1908 in Londen vandaag de 247.840 kilometer heeft volgemaakt ,De dag van de zeven heuvelen, de ups en downs van Groesbeek. Na de verre gende marsdagen was gisteren het verkeer in de uitlopers van het Rijs- woud in alle opzichten een verade ming. Zon en fleurigheid, volop een blij gebeuren waaroij de Dorpsstraat van Groesbeek in een internationale avenue was herschapen, waarin alle wandelregisters werden uitgetrokken. Weg alle irritatie, weg de natte sfeer van de eerste dager.; de Vierdaagse ging over de toppen van haar bestaan. Deskundigen in gala keurden het pas- senwerk, spirit en iempo overheer sten, het liep allemaal lekker en wie Groesbeek had gehaald zou vandaag al zou het wenkbrouwenwerk moe ten worden de pontonbrug van Cuyk halen. Vanmorgen voor de laatste maal de 'Bedoeïnen', de behoedzamen die zich op de rustplaatsen in dekens hullen om afkoeling te voorkomen en als schilderachtige oosterlingen rond gin gen. Vanmorgen is het gebied van de Molenhoek aan de zuidgrens van Nij megen weer het grote 'make-up'-cen- trum van het Westelijk halfrond. Vooral het vrouwelijk deel van de anonieme hardnekkisen zullen zich zo gunstig mogelijk presenteren bij de zittende klasse, die urenlang op banken en stoelen, op balcons en bordessen het huldebetoon zal rea liseren. Jongeren en ouderen die straks weer in de grijze massa onder gaan, krijgen de bloemen en het ap plaus. De grootste show der bewondering zal zich andermaal voordoen langs de langgerekte intochtsroute waar de toe schouwers weer te talrijk zullen zijn om beide nationale stadions van ons land te kunnen bevolken. De laatste voetstappen worden gezet, die deze vierdaagse naar de geschiedenis voert Voor de laatste maal wordt er afge meld, waarna familiegroepen, uit alle delen van het land naar Nijmegen gestroomd, omhelzingen plegen en hun heldin of hun held in glorie met zich meevieren. Deze vrijdag zal Nij megen nog eenmaal uit zijn voegen zijn gerukt, maar dan in het mid daguur is de roes ten einde. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5