Brandweer versterkt voor bestrijden rampen Heksenjacht op Cyprus geopend Explosie in vakantiedorp: dode en twaalf gewonden Nederlander eet de meeste patat i Keus van Marker voor vliegveld houdt nog geen inpoldering in egering wil infectie eun geven deze krant Nota halveert BB en beperkt vredestaak Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS essein: Palestijnen t eigen delegatie ar Genève Droog ;e -jken en keren laken kleren Onder aanhangers van Makarios Landelijk nummer: 0011 Ook Nixon heeft vakantie BungalowsinDronten zwaar bschadigd Van Rijckevorsel lid Raad van State Rood is rood Nieuwe leMse Couramt RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoett" VRIJDAG 19 JULI 1974 55ste jaargang no. 90 Stille HIJn 11 Leiden - Tel. 20868. Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12.02 per maand, per kwartaal 3t\05 Aid. Bezorging vanat 08.30 uur pstraat 37 STERDAM De regering is be- de confectie-industrie te steunen, r een beperkte tijd zal de overheid I ter beschikking stellen, waarmee Itructuur van de confectie-industrie jetprd moet worden, ministers Lubbers en Boersma heb- I dit meegedeeid aan een stuur- |p, waarin belanghebbenden in de jectie-industrie zitting hebben. De irgroep had in een op 10 mei in- jende nota orti steun gevraagd. 'twee ministers hebben de stuur- jp gevraagd hun zo snel mogelijk rertcllen welk bedrag men nodig kt te hebben. RO (UPI, Reuter) Jordanië :t zich er mee verzoend, dat de ïstijnse bevrijdingsorganisatie (de met een eigen delegatie mag nemen aan de vredesconferentie het Midden-Oosten in Genève. blijkt uit een communiqué, dat eren in Egypte is uitgegeven na op van de onderhandelingen tus- koning Hoessein van Jordanië en lident Sadat van Egypte. In de laans-Egyptische verklaring staat, de Palestijnen zelf over hun toe- ïst mogen beslissen. Maar er wordt toegevoegd, dal de PLO-delegatie ?alcstijnen, die in Jordanië wonen zal vertegenwoordigen, ng Hoessein heeft zich lange tijd et tegen een zelfstandige Pales- se delegatie in Genève. Hij stond iet standpunt, dat alle Palestijnen r de Jordaanse afvaardiging zou- kunnen worden vertegenwoor- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Officiële statis- tieken hebben in één klap een forse streep gehaald door een groot deel van de Belgenmoppen. Onze zuiderburen blijken name lijk helemaal niet de kampiöen- patat-eters te zijn, waarvoor ze jarenlang werden uitgemaakt. Als men de cijfers van de Belgi sche en Nederlandse aardappel- verwerkende industrie naast el kaar zet, zijn dat de Nederlan ders, die vijf keer zoveel indus trieel frite per jaar naar binnen werken dan de Belgen. Daarbij moet echter wél worden aangetekend, dat het hier alleen gaat om de consumptie van voor gebakken frite. Waar Belgische patatbakkers veel meer dan hun Nederlandse collega's zelf hun patat produceren zal de verhou ding dus niet helemaal juist ziln maar afgezien daarvan, meent di recteur E. Lodewijk van de vere niging van aardappelhandelaren, blijft Nederland nog met kop en schouder boven België uitsteken. Wat de cijfers van de industrie LrV betreft: Nederlandse fabrikanten leverden vorig jaar 68.000 ton voorgebakken patat aan de bin nenlandse fritehande! (de totale produktie was 118.000 ton, waar van 50.000 ton naar West-Duits- land ging), de produktie van de Belgische industrie bedroeg maar 10.000 ton. nenland ■d humeur lijdt onder dit weer itenland over-Nixou 6 chman en de boycot 6 rk edkope weggeef-Bijbel 2 lort n ouderwetse ontsnapping 9 daagsr meniaar HblJ cn verder r. oproep toeristen onieutvs illieberichte» Droog en vooral aan zee zonnig, maar landinwaarts ook stapel- wolken. Matige wind uit noord lot noordwest. Maximumtempe ratuur omstreeks 18 graden Cel- hl Mi lus. lorgen en overmorgen: Vrij zonnig en overwegend droog. Iets horerc temperatu ren. Zon op: 04.33 onder: 20.48 Maan op: 06.08 onder: 20.59 Het laatste verzet tegen het nieuwe bewind van Nicos Sampson werd de kop ingedrukt met <le val van Paphos, het enig overgebleven bolwerk van Makarios. Op het platteland worden nog schoten gehoord maar de nieuwe machthebbers hebben daarvoor een verklaring: het zijn uitingen van vreugde van de nationale garde. 'Onze revolutie is een volledig succes. Er is geen verzet meer.' Over het aantal slachtoffers van de laatste dagen is niets bekend maar de nieuwe regering geeft toe dat het er 'veel' zijn. Een verpleegster in het ziekenhuis van Nicosia zei dat daar alleen al 200 doden zijn gemeld. Een Turks radiostation had het gisteren zelfs over tweeduizend Vliegveld Militairen met machinegeweren pos ten op controlepunten in Nicosia en staan langs de wpg naar het vliegveld, «aar de afgelopen 24 uur drie Griekse vliegtuigen met hoge functionarissen uit Athene zijn aangekomen. Het uit gaansverbod is opgeheven. Onder de 120.000 inwoners van Nicosia heerst een ware hamstcnvoede. De super markten en kruidenierswinkels zijn al door nun blikvoorraden heen. Boeren hebben opdracht gekregen melk te leveren. Voor de politiebureaus staan rijen mensen om hun wapens in te bindt men nog weinig voor knqeit men nog lustig door) |f|Jk goed wat de plaatjes voorstellen, '•fcbruik <le letters van de drie ge- Inden woorden om daar een kleding- -tak van te maken. Het rijmpje brengt mede in de goede richting. Oplos- >8 tot morgen bewaren. Van onze Ilaagse redactie DEN HAAG Een beslissing over de inpoldering van de Mar kerwaard zal geheel onafhanke lijk worden genomen van een eventuele vestiging van een nati onale luchthaven in de Marker waard. Indien dus wordt besloten die luchthaven in de Marker waard aan te leggen, betekent dit niet automatisch dat de Marker waard ook zal worden ingepol derd. Overigens Leeft de regering, zo zei gisteren minister De Gaay Fortman, nog geen standpunt be paald ten aanzien van de Mar kerwaard. Er is zelfs nog niet over gesproken. Zoals bekend io de Markerwaard volgens een binnenkort te ver schijnen rapport van de plan- groep-Segers de gunstigste plaats voor de eventuele vestiging van een tweede nationale luchthaven. Dc Turkse premier Bulcnt Ecevit flinks) begroet de Amerikaanse onderminister Joseph Sisco, met wie hij gisteren in Londen een ge sprek had over de toestand op Cyprus. LONDEN/NICOSIA AP, APF, Reuter, UPI) Op Cyprus is een ware jacht geopend op aanhangers van de afgezette president Maka rios. Er worden huiszoekingen gedaan en er zouden meer dan dui zend arrestaties zijn verricht. leveren. hadio-Nicos.a heeft gewaar schuwd dat mensen bij wie wapens worden aangetroffen een proces voor de krijgsraad te vvanhlen staat. Perscensuur Het bewind heeft een slrenge perscen suur ingevoerd, ook voor üe bericht geving van buitenlandse correspon denten. In principe mogen alleen be kendmakingen van de president en de nieuwe regering gepubliceerd worden. De regering zal foto'* en films ver strekken, omdat een volledig verbod op het maken daarvan geldt Twee Oostenrijkers maakten gisteren met het verbod kennis toen ze het platge brande paleis van president Makarios wilden fotograferen. Leden van de nationale garde smeten hun fototoes tellen stuk. Inmiddels heeft de Turkse premier Bulent Ecevit Griekenland, ervan be schuldigd dour de lucht en over zee versterkingen naar Cyprus te zenden. Teder uur wordt Je betrokkenheid van Griekenland duidelijker', aldus Ecevit. 'De situatie is /eer ernstig.' In Londen sprak hij gisteren behalve met premier Harold Wilson ook met de Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken, .Joseph Sisco. De Vervolg pagina C, eerste kolom Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor het melden van grote branden, ongevallen en andersoortige rampen in vredestijd zal het lan delijke telefoonnummer 0011 worden ingevoerd. Dit wordt aangekondigd in de nota 'Hulpverle ning bij ongevallen en rampen', die minister De Gaay Fortman (binnen landse zaken) gisteren Voor advies naar een aantal instanties heeft gestuurd. De brandweer krijgt de belangrijkste taak bij de bestrijding van dit soort rampen. De Bescherming Bevolking zal daarbij geen directe taak hebben. De BB-organisatie zal voor zijn werk in oorlogstijd drastisch worden gere organiseerd en tot de helft worden ingekrompen. Hierdoor zullen enkele miljoenen guldens worden bezuinigd. Volgens de nota moet ernstig met rampen in vredestijd rekening worden gehouden, gezien de ontwikkelingen in do industriële sector en (liet ver voer van gevaarlijke stoffen. Als voor beeld van de risico's in de industriële sector kan gewezen worden op de recente ontplofte chemische fabriek Nypro in Engeland. Dit soort Rampen zal met name door de brandweer, in samenwerking met politie en ambu lancediensten, bestreden moeien wor den. De huidige organisatie en uitrus ting van de brandweerkorpsen is ech ter onvoldoende om doeltreffend te kunnen optreden, constateert de nota. Daarom wórdt een geleidelijke uit breiding van het aantal beroepsbrand weerlieden met 200 man aangekon digd. De korpsen zullen ook met be ter verbindingsmateriaal en met speci ale apparatuur voor het bestrijden van ongevallen met gevaarlijke stof fen worden uitgerust. Gewesten Bestuurlijk gezien krijgen de nog in te stellen gewesten de verantwoorde lijkheid voor de rampenbestrijding, dit onder toezicht van de minister van binnenl.ndse zaken. De gewesten moeten precies nagaan waar eventueel rampen kunnen optreden en plannen klaarmaken voor de bestrijding daar van. De gewesten krijgen hiervoor extra geld van het rijk. Zolang de gewesten nog niet zijn ingesteld, zal dc organisatie van de rampenbestrij ding berusten bij speciaal in te stel len regionale brandweerkorpsen. Bij de rampenbestrijding in vredestijd zal de Bescherming Bevolking geen directe taak hebben. Zonodig zal deze organisatie wel aanvullende hulp moe ten geven met snel inzetbare red- dings- en geneeskundige eenheden. Het probleem bij het inzetten van BB-eenheden is dat deze voor het grootste deel bestaan uit part time noodwachters die eerst van hun werk gehaald zouden moeten worden. Door een drastische 'stroomlijning* van de BB zal het aantal noodwachters (men sen die wel goedgekeurd zijn voor militaire dienst, maar niet in dienst zijn geweest) verminderen van 80000 tot 45.000 man. Ook het aantal be roeps BB-ers zal daardoor verminde ren. De noodwachtplicht wordt wel gehandhaafd. Zie verder pagina 5, kolom 7 President Nixon speelde gisteren met zijnd ochtcr Tricia een par tijtje golf. In een elektrische 'golfcart' rijden zij hier tcsamen (Tricia gaat op de foto gedeeltelijk schuil achter haar vader; naar de vol gende 'hole'. Achter hen aan tuft Tricia's echtgenoot Eddie Cox. Van een onzer verslaggevers DRONTEN Door een gasontploffing in een van de vakantiehuisjes in het bungalowpark in Dronten is gisteravond een vakantieganger om het leven gekomen en werden twaalf anderen gewond. Drie bungalows werden compleet de lucht ingeblazen, terwijl een vierde ernstig werd beschadigd. Zo groot was de kracht van de explosie, dat bomen in dc directe omgeving van de bunga lows werden ontworteld. De gewonden, van wie er enkeje ern stig aan toe zijn, zijn naar ziekenhui- DEN HAAG Binnenkort valt de benoeming te venvachten van mr. K. van Rijckevorsel tot lid van de Raad van State. Hij volgt mr. A. L. de Block op. Mr. Van Rijckevorsel is lid van de KVP en zat voor deze partij van 1952 tot 1966 in de Tweede Kamer. Daarna was hij onder meer voorzitter van de zogenaamde commissie-Van Rijckevorsel, die het kabinet-Biesheu vel moest adviseren over de hoogte van de defensie-uitgaven. Het advies was verdeeld. De meerderheid van de commissie kwam op een percentage van 4,25, de minderheid op een per centage van 3,9 dat de defensie-uitga ven van het nationaal inkomen zou den moeten uitmaken. Mr. Van Rijcke vorsel koos na grote aarzelingen voor het minderheidsstandpunt. De Raad van State, waarvan hij nu lid wordt, is het belangrijkste adviescolle ge van de regering bij de wetgeving en behandelt geschillen tussen burgers en overheid. zen in Zwolle en Harderwijk vervoerd, waarvoor ambulances uit de wijde omgeving moesten worden' ingescha keld. In het 200 huisjes tellende park, waar op het moment van de explosie ruim duizend vakantiegangers aanwezig wa ren, ontstond grote paniek. Tot tien tallen meters van de getroffen bun galows kwamen de brokken terecht. In het park noemt men het een won der, dat niet nog meer mensen zijn getroffen. Dit komt vermoedelijk doordat veel vakantiegangers tijdens de ontploffing niet in hun huisjes zaten. Hoe de explosie, die geen brand tot gevolg had, is ontstaan, was gister avond laat nog niet duidelijk. Aan genomen wordt, dat er een lek heeft gezeten in de gasleidingen onder de bungalows. De verwoeste bungalows vormden een blokje van vier. Dat rapport, een kosten-baten analyse van vijf mogelijke vesti gingsplaatsen, kemt waarschijn lijk tegelijkertijd (vermoedelijk eind deze maand) uit met een studie van het Centraal Plan Bu reau. Deze studie gaat in op de vraag of zo'n luchthaven inder daad noodzakelijk is. Volgens de minister zijn er te veel onzekerheden om nu reeds op toekomstige ontwikkelingen vooruit te lopen. Eerst krijgt de regering nog tiet' advies of een tweede Schiphui noodzakelijk is. Daarna pas, als eventueel is be sloten tot de aanleg van deze luchthaven, kan de vraag worden beantwoord welke van de vijf plaatsen het gunstigst is. Bovendien is de aanwijzing van die plaats een zogenaamde plano logische kernbeslissing, en dit vergt langdurige procedures. Volgens Gedeputeerde Staten van Overijssel mag je best met een rode ballpoint stemmenhoewel er in de Kieswet heel duidelijk *potloo(T staat. Een ruim hartig standpunt waar wij begrip voor hebben. Ons dagelijks verkiezingsformulier hierondermocht altijd al tvorden ingevuld met alles wat leesbaar schrijft. Abonneer eens iemand. Zomaar iemand. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de enveloppe: De Chr. Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. H. J. van Zutbem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brief pa- papier en pen). betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1