lijdelijke onderbreking behandeling gevangenen Figurantenleger geeft filmers hoofdbrekens Relatie milieuhinder-ziekte reëler bezien Keurmerk valhelmen van (levens)belang j Jlaags conflictcentrum krijgt andere opzet VALHELM NOODZAAK *9 Personalia Den Haas boos Italië en Irak sluiten verdrag Vergunning tweede centrale Borsele direct van kracht Concert in Andreaskerk Specialisten op EG-congres eensgezind over onderzoekingen Lijk scholier gevonden in duinmeertje Kom naar het Dolfinarium {j™ Harderujljk show Telefoonnummers in België worden allen gewijzigd POUW/KWIARTET DONDERDAG 18 JULI 1974 BINNENLAND K7 Van een onzer verslaggevers JEN HAAG Nadat vorige week de bij bet NVV aangesloten Algemene bond van ambtenaren (AJB- eFA) ruchtbaarheid had gegeven aan moeilijkheden bij het Penitentiair centrum in Den Haag, is dins dag de conflict-interventie-afdeling van dit centrum ontruimd. Van de vijf gedetineerden die er nog uerhleven, zijn er drie overgeplaatst naar een andere afdeling en twee teruggebracht naar het lluis van "'^ewaring waaruit ze afkomstig waren. Maandag zal de afdeling onder gewijzigde omstandigheden weer an functioneren, Is gemeld, maakte ABVA-bestuur- ler J. Jacobs gewag van onrust onder bewaarders, die voor een deel "Overspanning zouden zijn. Het cen- um kampte volgens hem met een kort aan personeelsleden, die zich •vendien bedreigd voelden, zowel loor de gedetineerden als van buiten- [f. De directeur van het centrum, de 'Usycholoog drs. J. A. M. Dorpmans, >nde zich gisteren nogal geërgerd :er de uitlatingen van de ABVA- bestuurder. Hij ontkende niet dat er problemen zijn, maar naar zijn zeggen zijn die minder groot dan de heer Jacobs het heeft doen voorkomen. He beslissing de behandeling van de gedetineerden enige dagen op te schorten, is ook niet genomen, zei de ZlGKlH heer Dorpmans nadrukkelijk, 'onder druk van vakbonden.' In overleg met de directie gevangeniswezen van het ministerie van justitie werd al gerui me tijd naar een oplossing van de problemen gezocht. Volgens de heer Dorpmans is het toeval dat de afde ling ontruimd werd, nadat een paar uur eerder een gesprek met de heer Jacobs was gevoerd. Behalve een conflict-interventie-afde ling zijn in het Penitentair centrum ondergebracht een afdeling klinisch psychologisch onderzoek, een therapie- Handtekeningenjagers lopen door opnamen Vierdaagse ran een onzer verslaggevers IIJMEGEN Het grootste aan- ^'jal figuranten dat ooit in een Ne- erlandse speelfilm is opgetre- en. het wandelleger van de Vier- aagse, bezorgde de opnamelei- ing van de film 'Vijf van de 'ierdaagse' wel hoofdbrekens, oewel hun aantal sinds gister- vond met vijfhonderdéén (uit- allers) is gedaald. nthousiaste wandelaars lopen her- aaldelijk door het beeld alle aarschuwingen ten spijt om een andtékening van Johnny Kraaykamp Leen Jongewaard te bemachtigen, at betekent steevast dat sommige ipnamen moesten worden overge- laakt. 'Je kunt nu niet één scène in ■n studio overmaken', zegt René van e Kerkhof, de perschef van de film- neg, die met acteurs en operateurs •dere dag om half zes op de been is. e film-équipe, met twee camera's werft voorafgegaan door een motor- •scorte van de rijkspolitie over de iarcoursen waar verregende tippelaars "rrukt roepen: We gaan op de film is van tevoren gewaarschuwd te- n zwaa.en naar verwanten en het oet gezegd worden dat het wandelle- oen in dit opzicht een goede disci- .ne aan de dag legde. De acteurs nden het een bijzonder vermoeiende eboorte van een film. Het weer erkt met mee en men moet langer an de lopers in Wychen, in Mook en ijmegen of waar dan ook in het Rijk an Nijmegen in actie blijven om de ace tegen de tijd te kunnen winnen, en heeft namelijk maar vier dagen, en bijkomstigheid natte voeten en i de namiddag kleine oogjes van de aap maar toch veel enthousiasme bij e filmploeg, want de sfeer van de iternationale Vierdaagse werkt ïnspi- trend. 'Het is een unieke operatie', dus producer René van Nie, die de :teurs in kleding heeft gestoken, die ch niet onderscheiden van de vier- aagse wandelmode. 'eel bekijks In het Vierdaagseleger liep ook een muzikale groep tri* West-Irian mee. mdat drie-Aderde deel van deze speel- lm in oktober in de bioscopen komt en rondom de Keizerstad wordt igenomen, is de filmploeg een vast ummer op de wandeldagen, dat ui- raard veel bekijks trekt. De onder- emer kan er nu al van overtuigd jn dat een groot deel van de der enduizend sportieve voetgangers in it najaar naar de bioscopen zal gaan n te ervaren of hij en zij erop aan. Men heeft reeds opnamen ge- aakt in Amsterdam, Doorn en Leeu- arden en was gisteren onder meer szig op de brug over het Maas- 'aalkanaal bij Neerbosch. Er wordt lkens op twee locaties gefilmd, e acteur Jan Bloeming is de enige e weet heeft van het wandelfeest: j heeft in het verl#den een keer de erdaagse gelopen. 'Het zijn hele gek- maar boeiende dagen. Ik geloof et dat er ooit een Nederlandse leelfilm in een dergelijke entourage opgenomen', aldus de perschef, die dere avond doodmoe met de ploeg het Esso Motorhotel in Velp neer. rijkt. Een handicapt in dat Kraay- amp last heeft van maagpijnen. Ver- fugend is echter dat de actrice Jessi- Benton (Elisabeth uit de Onedin- ne) het Londense ziekenhuis heeft •rlaten, waarin ze voor een lichte •edselvergiftiging was opgenomen, li is één van de hoofdrolspeelsters. lomisch duo verigens voorspellen deskundigen at Johny en Jan Blaaser als een euw komisch duo in opmars is. urgwal-films, die straks 'Vijf van de ierdaagse' uitbrengt, als de amusan- i belevenissen van vijf zwaar gestraf- in die uit een oogpunt van reclasse- aan het Nijmeegse wandelfestival ogen deelnemen, heeft de dertien- uizend wandelenden gevraagd, zo en bezwaar zou maken op een film- eeld voor te komen, dit aan de arsleiding te melden. Er bleken ech- sr geen bezwaarden op de been te jn. De zevenduizend militairen in et kamp Heumensoord en elders iltijd goed voor één miljoen gulden nzet in Nijmegen vormde als Bnouds weer de meest internationale ederzetting in het linnendorp van iim vijfhonderd tenten en met al en al een voedselbrigade van bijna honderd man. De buitenlandse contin genten, die voorheen voor een prikje gastvrijheid van het Nederlandse le ger ondervonden, moeten nu 7,50 per dag betalen. Er is per saldo niet voor niets een defensienota ter bezui niging verschenen. De tachtigduizend sneden brood die dagelijks in de lunchpakketten gaan, de zesduizend avondmaaltijden en de drie tien-tonners met afval die dage lijks dit kamp verlaten geven een duidelijk beeld van de massaliteit De patat frites-caravan op het terrein wint het in deze dagen glansrijk van de ijstent. De PTT zorgt ervoor dat de buitenlanders naar alle delen van Europa kunnen telefoneren en de VW-stand heeft al een slordige vijf tienduizend stadsgezichten van Nijme gen verkocht De omzet van het ABN- bijkantoor in het militaire kamp is de twee ton al ver overschreden. Vrouwelijke militairen zijn op tal van andere plaatsen in de stad onderge bracht; Heumensoord is streng verbo den voor dames. In totaal zijn dat er driehonderdvierendertig. In deze geü niformeerde wereld overtreft de per soonlijke zorg die welke voor de bur gers aanwezig is verre. De Amerika nen alleen al hebben vier verzorgers op tien lopers, zogezegd de butlers van het buitenspoor. Het aantal van vijfhonderd uitvallers was voorspel baar gezien de slechte weersgesteld heid en betekent dat degenen die er twee dagen op hebben zitten ook wel morgen de tocht over de zeven heuve len van Groesbeek en vrijdag de laat ste van Cuyk zullen kunnen volbren gen. afdeling en een detentie-afdeling voor langgestraften die zich in andere in richtingen niet kunnen handhaven. Het centrum, dat in mei in gebruik is genomen, is gevestigd in de vroegere gevangenis De Oosthoek aan de Pom- stationsweg. u Volgens directeur Dorpman s zijn de moeilijkheden op de conflict-interven tie-afdeling te wijten aan de omstan digheid, dat er 'te snel te veel con- flictgevallen binnengekomen' zijn. Van de 22 bewaarders met wie ge werkt zou worden, vielen er al onmid dellijk een paar wegens ziekte af. Daarna werden steeds meer bewaar ders ziek (volgens de heer Dorpmans eveneens aan het toeval toe te schrij ven), waardoor een nijpende onderbe zetting vap het personeel ontstond. Op de nog gezonde bewaarders moest in toenemende mate een beroep wor den gedaan; tenslotte waren er, zei de heer Dorpmans gisteren, die al zes weken geen vrij weekeinde meer had den gehad. Om aan deze onhoudbare situatie een eind te maken, werd dinsdag tot tijde lijke sluiting van de afdeling beslo ten. Het aantal gedetineerden was toen al geleidelijk tot vijf terugge bracht Maandag zullen er twaalf be waarders beschikbaar zijn en in over leg met hen zal worden bepaald hoe veel gedetineerden od de afdeling ge plaatst zullen worden. Volgens de heer Dorpmans doen zich op de andere afdelingen van het cen trum geen problemen voor, al werd onlangs tot tweemaal toe de hulp van de Haagse politie ingeroepen, toen een bewoner van de detentie-afdeling verzet pleegde. Op deze detentie-afde ling verblijven gevangenen die afke ring van zijn behandeling ('niet van plan zijn', aldus de heer Dorpmans, 'al te veel naar hun ziel te laten kijken'). Overhaast De moeilijkheden op de conflict inter ventie-afdeling lijken mede te zijn veroorzaakt doordat directie, staf en personeel zich niet voldoende op hun taak hebben kunnen voorbereiden. Dat wat overhaast te werk is gegaan, blijkt bijvoorbeeld hieruit dat ook een aantal gedetineerden uit De Oost hoek bij de afdeling werd 'ingelijfd', zonder daarvoor geselecteerd te zijn. Bij de heropening van de afdeling zal, om het oneerbiedig te zeggen, wat minder onbesuisd te werk worden gegaan. In de wijze van benadering van de gedetineerden zal geen veran dering komen, wat betekent dat zal worden doorgegaan met het 'zinnig werken aan en met mensen', zoals de heer Dorpmans het uitdrukt. Anders dan op de detentpe-afdeling draagt het verblijf van een gedeti neerde op de confLict-interventie-afde ling een tijdelijk karakter. De gedeti neerde die op deze afdeling wordt geplaatst kan zowel uit een gevange nis als uit een huis van bewaring afkomstig zijn. Ondanks de problemen die er gerezen zijn, stelt de heer Dorpmans dat de afdeling, waar straf- cellen en medicijnen als ontoereiken de therapieën worden beschouwd, haar waarde nadrukkelijk heeft bewezen. Tekort Hoe waardevol het Penitentiair cen trum in de toekomst zal zijn zal voor een belangrijk deel afhangen van de resultaten die met de personeelswer- ving worden geboekt. Hoe meer be waarders er zijn, zo is wel gebleken, hoe beter het centrum kan functione ren. De heer Dorpmans waagde zich gisteren niet aan een voorspelling omtrent het toekomstige aantal be waarders. Vastgesteld kan slechts wor den dat er maandag op de conflict- interventie-afdeling 12 bewaarders (opnieuw) beginnen, waar er eigen lijk 32 zouden moeten zijn. Beweringen als zouden de bewaarders zich willen bewapenen, met het oog op hun kleine getal en de agressivi teit van de gedetineerden, zijn vol gens de heer Dorpmans uit de lucht gegrepen. Naar zijn mening zou slechts één procent van de bewaarders bevestigend antwoorden op de vraag of zij met gummistokken en revolvers bewapend willen worden. Het Penitentiair centrum verkeert tot 1 november in een experimenteel sta dium. De heer Dorpmans zegt er het volste vertrouwen in te hebben, dat op die datum de conflict-interventie afdeling niet alleen haar waarde, maar ook haar bestaansrecht bewezen zal hebben. wettig gedeponeerd CECtl>3Nti.wo VANAF 1 NOVEMBER 197A IS HET DRAGEN VAN EEN VALHELM DOOR BROMFIETSERS EN DUOPASSAGIERS VERPLICHT. GOEDGEKEURDE VALHELMEN Z'JN AAN DE BINNENZUDE VOORZIEN VAN ÉÉN VAN DE HIER AFGEBEELDE KEURMERKEN. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het ls van levensbelang, aldus Veilig Verkeer Neder land, op motor en bromfiets uitsluitend goedgekeurde valhelmen te dra gen. Hierop wordt nog eens de aandacht gevestigd, niet alleen omdat de valhelm voor berijders en duo-passagiers per 1 november wettelijk ver plicht wordt, maar ook omdat wordt aangenomen dat er ook nog niet goedgekeurde valhelmen in de handel zijn. Op bijgaand plaatje staan de goedgekeurde vignetten. Het linker keur merk is het officiële bromfietsvignet. Benoeming: Binnenkort is de benoe ming te vemvaohten vap mr. J. Knep- pelhout (56) tot buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur van Neder land in de hongaarse hoofdstad Boe dapest. De heer Kneppelhout is thans consuil-fgeneraal in Hong Kong. ROME (Reuter) Italië en Irak heb. ben een overeenkomst voor economi sche samenwerking met een looptijd van tien jaar gesloten. Italië moet Iran technische, landbouwkundige en in dustriële hulp geven in ruil voor olie. Irak zal de Italiaanse hulp direct met olie betalen, zo hebben welingelichte kringen verteld. Hiermee zou Italië zich hebben verzekerd van de levering van tien miljoen ton Iraakse olie. Vo rige maand sloot Italië een vergelijk bare overeenkomst met Iran. MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de n.v. Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) vergunning verleend, op grond van de wet inzake luchtveront reiniging, voor de bouw van een twee de conventionele elektriciteitscentrale in Borsele. Ook ls wijziging gebracht in de vergunning voor de eerste con- vpntionele centrale. Aan de vergun ning is wel een aantal voorschriften verbonden, waarvan de belangrijkste de bepaling is dat in principe door beide centrales niet meer dan in totaal 3100 kilo zwaveldioxyde per uur in de buitenlucht mag worden gebracht De PZEM had een verzoek ingediend voor 4200 kilogram. De vergunning is terstond van kracht Tegen de inwilliging van het verzoek van de PZEM hadden het bestuur van de vereniging milieuhygiëne Zeeland, het actiecentrum Borsele van de PPR en de stichting Natuur en milieu schriftelijk bezwaar gemaakt Wel ander geluid De Haagse gemeente- en gewestbe stuurders weerleggen tenslotte de me dedeling van de bewindslieden, dat de huidige regering dezelfde opvattingen over het spreidiiigsbeleid heeft als het vorige kabinet. Zij doen dit onder meer met het argument, dat in het eerste deel van de derde nota over de ruimtelijke ordening (van dit kabi net) staat, dat naast het noordelijko stimuleringsgebied en het herstructu reringsgebied van zuid-Limburg nu ook de grote steden in het westen probleemgebied zijn geworden. De vormgeving en kwantificering van de spreidingsplannen dienen dan ook. volgens de nota, aan de nieuwste tendensen en inzichten te worden aangepast. 'En dat is een heel ander geluid dan dat van de vorige rege ring', aldus de brief. ROTTERDAM In de Andreaskerk aan de Heer Vrankenstraat wordt za terdag 27 juli een concert gegeven door het koor van de Werkweek voor kerkmuziek. Solisten en instrumenta listen staan onder leiding van dr. Willem Mudde en Meti Smit Duyzent- kunst Het programma vermeldt werken van Praetorius. Schütz, Eccard, Distier, Reda e.a. Het concert wordt besloten met een vesper. De aanvang is 17 uur, de toegang is vrij. De uitvoering gebeurt onder aus- picin van de Stichting Lutherse werkgroep voor kerkmuziek. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het rijkelijk van voetangels en klemmen voorziene probleem, welke invloed milieuverontreiniging nu precies heeft op de gezondheid (en waar je dus de normen moet leggen), lijkt naar volwassen antwoorden toe te groeien. Die indruL wekt in ieder geval een kort verslag dat de Commissie van de Europese Ge meenschappen heeft opgesteld van een mede door haar georganiseerde conferen tie, eind vorige maand in Parijs. Niet alleen zullen de resulta ten van de conferentie het opstellen vergemakkelijken van criteria voor afzonderlijke verontreinigingen zoals cadmi um, kwik, lood, zwaveloxiden. zwevende stofdeeltjes enzo voort. Maar een van de belang- 'jkste ontwikkelingen was het bijna eenstemmige inzicht onder de zevenhonderd deel nemende specialisten, dat het onderzoek vanuit een nieuw oogpunt moet worden opgezet, dat meer met de werkelijk heid overeenkomt. De nadruk werd gelegd op de noodzaak om verder te gaan dan geïsoleerde onderzoekin gen naar het effect van afzon derlijke stoffen op de gezond heid. De problemen moeten uit een globaal oogpunt wor den gezien, want het gaat nu eenmaal om de gezondheid van mensen die aan alle soor ten milieuhinöèr tegelijk blootstaan. Het verslag noemt luchtverontreiniging, medicij nen, aan voedingsmiddelen toegevoegde stoffen, cosmetica, huishoudelijke produkten, la waai en door verschillende factoren veroorzaakte psychi sche spanning ('stress'). Het zijn niet die afzonderlijke factoren waar de mens mee geconfronteerd wordt, maar het is het effect van al die dingen samen dat hem al dan niet ontoelaatbaar hindert. Daarom moet die hinder ook in haar geheel worden bestu deerd, en niet brokje voor brokje. Opeenstapeling: De opeenstapeling van de ef fecten van verontreinigende stoffen, en de combinaties daarvan die schadelijker kun nen zijn dan de som der de len, zijn voor de toekomst misschien wel het meest zorg wekkend. Het onderzoek, al dus de conferentie, zal dus meer moeten worden gericht op een systematische analyse van bepaalde milieus die door verontreiniging van uiteenlo pende oorsprong zijn aange tast en die daardoor een com binatie van schadelijke invloe den voor het menselijk orga nisme opleveren. Zo mag men niet uit het oog verliezen dat er naast de effec ten van verontreiniging ook uit de natuur voortvloeiende gevaren bestaan. Er is bijvoor beeld veel gepraat over het kwikgehalte van vis. maar een belangrijk deel van dat kwik is afkomstig van vulkaanlava die op een natuurlijke manier in de bodem van zeeën en oceanen wordt geloosd. Indus triële afvalstoffen komen daar extra bij. Risico's De deelnemers aan de confe rentie onderstreepten ook dc noodzaak om een preventie apparaat tot stand te brengen. Er moeten strikte methoden worden ontwikkeld om de'risi co's van nieuwe produkten en nieuwe technieken te bekijken voordat ze op grote schaal worden gemaakt en toegepast. De conferentie in Parijs was gezamenlijk georganiseerd door de Europese Commissie, de Wereldgezondheidsorganisa tie en het Amerikaanse Bu reau voor milieubescherming EPA, het uitvoeringsorgaan van de Amerikaanse milieu wetgeving. Voor de Europese Commissie betrof het een stra tegisch onderdeel van het eind vorig jaar rangenomen actie programma voor het milieu. Europese nonnen voor de kwaliteit van het milieu zul len alleen op basis van ge meenschappelijk aanvaarde wetenschappelijke gegevens haalbaar zijn. Het actiepro gramma voorziet daarom in de vaststelling van de preciese ef fecten van een groot aantal vervuilende stoffen, in het ka der van een vrij strak tijd schema. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR In een afgelegen meertje in de Wassenaarse duinen is gistermorgen het lichaam gevonden van de 16-jarige Haagse scholier Mar- tien Nijkamp. De jongen die geheel ontkleed werd aangetroffen, was sinds vorige week woensdag spoorloos. Hij was enig kind. De politie is er vrijwel zeker van, dat hier geen sprake is van een misdrijf, maar van een ongeval. Waarschijnlijk is de jongen, die niet kon zwemmen, in het meertje (een spaarbekken van de Haagse duinwa terleiding) gaan pootje baden en daarbij in diep water terecht geko men. De kleren van de jongen lagen met een badtas met brood en een aantal boekjes nog langs de water kant Martien was vorige week woensdag per fiets van huis vertrokken met de mededeling dat hij naar de duinen zou gaan. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Een opspo ringsbericht in de kranten leidde dinsdag tot de vondst van de fiets die tegen een boom in de Wassenaarse duinen stond. Gistermorgen werden bijna 150 manschappen van de Haagse en Wassenaarse politie ingezet voor een grootscheepse speuractie door de duinen. Nog voor de actie begon meldde echter de bemanning van een helikopter van de marineluchtvaart dienst dat zij het lichaam in het water had zien drijven. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Het meest verbolgen zijn ze echter over het feit, dat de heren Gruijters en Polak van mening blijken te zijn, dat aan de gestelde eisen van open baarheid en inspraak omtrent de eer ste 'tranche' van het spreidingsbeieid t.en'volle is voldaan. De briefschrij vers menen, dat de uitwisseling van gegevens (op 19 maart), besilist niet mag worden aangemerkt als overleg. Het betrof hier, zo vindt men, niet meer dan een mogelijke onderbouw voor overleg omtrent de doelstellin gen van de spreidingspolitiek. Zolang er geen overleg dm openheid, met de nodiiige inspraak over zulke doelstel lingen, is geweest, is er geen sprake van overleg. In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINRRIUm Morgenavond 8 uur Van een verslaggever DEN HAAG Morgenavond om acht uur zal blijken of een gigantische operatie van de Belgische PTT zal slagen, dan wel mislukken. Op dat tijdstip zullen in Betgië namelijk alle 1.7 miljoen telefoonabonnees een an der netnummer krijgen, of wanneet het netnummer niet verandert, een ander abonneenummer. De Nederlandse PTT heeft zo haar zorgen over de operatie van onze zuiderburen. Weliswaar wordt een ie der, die na het uur u een oud mum mer in Belgi ëkiest, voor zover moge- lijk van daaruit via beantwoordingsap- paratuur ingelicht over de wijziging; wanneer dit op grote schaal gebeurt worden stagnaties in het telefoonver keer met België bepaald niet uitgeslo ten. Nederlandse abonnees met veel Begisehe relaties zijn inmiddels door de PTT ingelicht Verder beschikt de informatiedienst voor internationale gesprekken (0018) over de nieuwe gegevens. Per jaar worden vanuit ons land rond tien miljoen telefoongesprekken met België gevoe-d, dat \vi: zeggen één op de drie internationale gesprekken heeft een bestemming in België. Met de^wijziging van de nummers wil de Belgische PTT meer uniformiteit in de veertig retnummprs brengen, even als in de abonneenummers, die na acht uur morgenavond, zes- of zeven- cijferig zullen zijn. ADVERTENTIE Maillots a a a «JBRSSGÜ ZWOLLE - DIEZERSTRAAT 32 RITA 'Pap heeft juist vanochtend uw portret weer opgehangen, tan te.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7