Weer kabinet in Portugal Israël: overleg met Jordanië 'WIJ MOETEN WEL 900RVECHTEN' Geen Britse actie op Cyprus Onderzoek schietpartij in Vietnam De Spinola: meer gedisciplineerd Sadat voorkwam liquidatie van schip met joden Kelner had succes als strafpleiter Echtscheiding waarom? Voorzichtiger benadering Nu ook 'bekentenis' in Australië Portugezen ook nu nog halt toeroepen, vindt Frelimo-leider Pachman verhuist naar West-Berlijn Pil en condoom blijven verboden in Ierland mOLW/KiWlAiRTET DOMDERIDAjG 18 JULI 1974 BUITENLAND T7/DLT LISSABON AP( Reuter, UPI) President Antonio de Spinola van Portugal lieeft gisteravond de samenstelling bekend gemaakt van een nieuwe regering van centrum - tot linkse samenstelling. Zeven ministers zijn militairen. In een radio- en televisie toespraak zei De Spinola dat de kabinetscrisis die acht dagen heeft geduurd nu een kabinet heeft opgeleverd dat 'meer gedisciplineerd' is dan het vorige. Van de vijftien leden zijn er acht LONDEN (UPI) President Sadat van Egypte heeft onthuld, dat hij vorig jaar door persoonlijk ingrijpen heeft kunnen voorkomen, dat een Brits sohap met aan boord 590 joden tot zinken werd gebracht. Het schip, de Queen Elizabeth II. voer vorig jaar met een groot aantal Amerikaanse joden naar Israël ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van deze staat. President Sadat heeft nu aan een Brits interviewer verteld, dat toen een 'Arabisch ledder' op het idee kwam om het schip te laten torpede ren. De man, wiens naam niet wordt genoemd, gaf de opdracht daartoe aan de gezagvoerder van een Egyptische onderzeeër. 'De kapitein moest zijn orders uitvoeren en hij koos zee om de Queen Elizabeth te onderschep pen', zo vertelde Sadat. 'Be werd hier van om half twee 's nachts op de hoogte gebracht. Ik ben tot half vier opgebleven om mijn kapitein een an dere opdracht te geven'. Het interview, waarin Sadat dit ont- hulde, werd hem afgenomen door Lord Chalfon, een vroegere staatsse cretaris van buitenlandse zaken. Chal fon zei. dat Sadat weigerde om de naam van de opdrachtgever te noe men. Toen een commentator van de Britse televisie aan Lord Chalfon vroeg of het de Libische leider Khad- daffi geweest kon zijn, antwoorde hij: 'Daaraan zullen de meeste mensen denken'. HAMBURG (DPA) Een 34-jarige kelner uit Hamburg heeft zich lange tijd uitgegeven als strafpleiter. Hij trad zeker honderd maal met succes op in strafzaken. Volgens de politie beroemt de nu gearresteerde kelner er zich op, dat hij 'maar drie processen verloren had'. Dat de man niet eerder ontmaskerd is wijt de politie aan zijn zelfverzekerd optreden. Daardoor kwam niemand op het idee eens naar zijn papieren te informeren. Ten huize van de man zijn 73 dossiers gevonden. Waarschijnlijk heeft hij ook nog een groot aantal persoonsbewijzen en chèques vervalst Chèque zoek Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Eerste ontwapeningsstapje is al te veel Wordt de jeugd rechtser? De film als taboe breker Zelfs de kerk presenteert alcohol Multinationals voeren bananen oorlog Oecumene mislukt ook wel eens proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21.per half jaar; 42,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogen blik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag officieren, van wie enkelen behoren tot de Beweging voor de Strijdkrach ten die achter de omwenteling van 25 april zaten. Leden van de communisti sche, socialistiscne en democratische partij zijn in de nieuwe ploeg terug gekeerd. De leider van de communis tische partij Alvaro Cunha blijft mi nister zonder portefeuille en de socia listische voorman Mario Soares krijgt opnieuw buitenlandse zaken. Ook en kele niet partijgebonden politici ma ken deel uit van de nieuwe ploeg. De Spinola ontsloeg vorige week de regering van premier Adelini da Pal- ma Carlos, enkele dagen nadat de minister-president zelf ontslag had ge nomen omdat hij vond dat hij te weinig bevoegdheden kreeg. Zelfde sfeer In zijn toespraak zei De Spinola ver der dat de nieuwe reegring zal operen in dezelfde sfeer van vriendschap als tevoren en dat zij het programma van de Beweging voor de Strijdkrachten trouw zal zijn. 'Concalves was één van de opstellers van dat programma, al dus De Spinola. Dit land zal een ander gezicht krijgen met meer disci pline om het vertrouwen in de toe komst te verstevigen, zo hield De Spinola de radioluisteraars en televi siekijkers voor. Belangrijke punten uit het program ma zijn economische hervorming en beëindiging van de oorlogen in de overzeese gebiedsdelen. Een militair heeft 't ministerie van arbeid gekregen, dat nauw betrokken is bij de stakin gen waarmee Portugal de laatste we ken te maken had JERUZALEM, CAIRO (UPI, Reuter, AP) De Israëlische regering! is druk bezig met het uitwerken van niauwe voorstellen voor eenl overeenkomst met Jordanië, zo meldden de kranten in Israël. \Tan Vrachtauto's met Turkse soldaten rijden hier door dep laats Adana op weg naar havens in het zuiden van Turkije. De afstand tussen deze havens en Cyprus is slechts 80 kilometer. Vervolg van pagina 1 Over de aanval op zijn paleis, dat vroeger werd bewoond door de Britse gceverneur toen het eiland nog niet onafhankelijk was, zei de aartsbis schop: 'Zij trachtten mij te doden door het paleis aan te vallen met mortieren en andere zware wapens. Het gebouw werd verwoest. De rebel lerende militairen dachten dat ik ge dood was. Dit werd zelfs door hen voor de radio meegedeeld. De aanval geschiedde maandagmorgen toen ik mij onderhield met een delegatie uit Cairo. Na tien minuten besloot ik heen te gaan. Ik zag dat het hele paleis was omsingeld. Ik ben alleen weggegaan. Later vernam ik dat mijn persoonlijke staf ook had kunnen vluchten. Be ging eerst naar een klooster en toen naar Paphos.' Makarios zei Cyprus te hebben verla ten omdat hij niet ii^. de handen Wenste te vallen van de Griekse jun ta. 'Ik daaht dat mij te verbergen niet het ware antwoord was. Het was mij duidelijk dat ik door buiten Cyprus te zijn mijn volk met meer succes kon helpen in~ zijn strijd tegen de dictatuur en voor zijn democratische rechten. De militaire junta heeft door zijn verschrikkelijke interventie niet al leen de souvereiniterit van het eiland geschonden, maar toestanden gescha pen die tot een ramp zullen leiden', aldus Makarios. De sterk Grieksngerichte nieuwe lei ders op Cyprus hebben gisteren de Turken op het eiland gerust trachten AcUlVal te stellen met de belofte dat zij 'niets te vrezen hebben'. Het uitgaansverbod werd gedeeltelijk opgeheven. De Cyprioten hebben bevel gekregen alle wapens in te leveren. Het vliegveld van Nicosia is nog gesloten en de telefoon- en telegraafverbindingen zijn nog niet hersteld. De nieuwe minister van buitenlandse zaken, Di- mis Dimitriou, maakte bekend dat de vertegenwoordiger van Cyprus bij de Verenigde NaJties, Zenon Rossudes, van zijn functie ontheven is. Rossides heeft het ontslag echter naast zich neergelegd en ook secretaris-generaal Valdheim beschouwt hem nog als de rechtmatige vertegenwoordiger van Cyprus. MELBOURNE (Reuter) De waar nemend premier van de Australische staat Victoria, Lindsay Thompson, mist een chèque. Hij vermoedt dat het pa piertje bij de post verloren is gegaan. De chèque was door de federale rege ring in Canberra verzonden en be droeg 12,5 miljoen doUar voor land aankopen. Ophanging in Z.-Afrika PRETORIA (Reuter) Twee blanke mannen zijn in de centrale gevange nis van het Zuidafrikaanse Pretoria opgehangen omdat x-e vorig jaar okto ber een blanke politieman in Kaap stad hadden vermoord. Tot nu toe zijn dit jaar twintig gevallen van ophanging in Zuid-Airika gemeld. (ADVERTENTIE) WELLINGTON, CANBERRA (AP, Reuter) Zowel in Aus tralië als in Nieuw-Zeeland stelt het ministerie van defensie een onderzoek in naar berichten, dat Australische en Nieuwzeelandse militairen Amerikanen in Viet nam hebben gedood. In Nieuw-Zeeland vertelde een man. die onbekend wil blijven, aan een verslaggever van een radiostation, dat hij samen met drie landgenoten twee jaar geleden in Vietnam zes Amerikanen had gedood. Zijn relaas is op de bancl opgenomen. De Nieuwzeelandse minister van de fensie, Arthur Faulkner zei nadat hij dit bandje had beluisterd: 'Ik geloof niet, dat iemand zo lang kan doen alsof. Als dit een verzinsel is, dan was het uitstekend ingestu deerd'. Hii beloofde, dat er een nauwgezet onderzoek zou worden in gesteld. De man, die het verhaal vertelde, heeft gezegd, dat hij alle gegevens wil verstrekken als de.minister hem wil beloven, dat hij niet juridisch vervolgd zal worden. Minister Faulk ner zei, dat hij de betrokkene deze gevraagde onschendbaarheid niet kan geven. De Vietnam-veteraan zei, dat hij met het verhaal over de moordpartij voor de draad was gekomen, omdat hij 'er niet langer mee leven kon'. Hij vertelde, dat de Amerikanen, die zij hadden gedood, geen onderschei dingstekens op hun uniformen droe gen, zodat hij niet kon zeggen tot welk onderdeel de mannen behoor den. In kringen van het Nieuwzeelandse leger is erg sceptisch gereageerd op het verhaal. De chef van de generale staf noemde het voorval ondenkbaar en de officier, die van 1970 tot 1972 het commando voerde over de Nieuwzeelandse troepen dn Vietnam, verklaarde dat in die periode in elk geval een dergelijk incident niet was gebeurd. Er hebben ruim 3000 Nieuwzeelanders gediend in Vietnam. De Australische minister van defen sie, Lance Barnard, heeft gezegd, dat hij een onderzoek heeft inge steld naar aanleiding van een soort gelijk bericht, dat dinsdag in Au stralië werd gelanceerd. Een man, die zei als korporaal in Vietnam gediend te hebben, belde een jour nalist van de televisie in Melbourne op. Hij vertelde dat Australische soldaten eens onder vuur waren ge nomen toen zij een dorp in de Mekong-delta naderden. Het vuur bleek afkomstig te zijn van Ameri kanen. De Australiërs vernielden de hut, waarin zijzaten met een anti- tankraket. In de hut hadden zij vervolgens een aantal dode Amerika nen en drie dode Vietnamese vrou wen aangetroffen. De vrouwen wa ren gemarteld, zo vertelde de Au stralische ex-korporaal aan de jour nalist Deze laatste heeft het verhaal doorverteld aan een senator, die er de minister op attent gemaakt heeft. Regeringsfunctionarissen zeiden, dat het relaas onwaarschijnlijk was om dat hei door de man genoemde ba taljon nooit >in de Mekong-delta was ingezet Het Tuiiks-Cyprische radiostation Bay- rak riep om dat het opstandelingenre gime van Nicos Sampson een aanval voorbereidt op de 100.000 Turken op Cyprus. De plaatsvervangend gouver neur van Girne zou volgens de radio hebben gezegd: 'Nu we de strijd on der ons Grieken hebben beslecht, zijn jullie aan de beurt'. De Cyprische nationale garde schijnt de situatie op Cyprus nu geheel mees ter te zijn en de laatste haarden van verzet te hebben gedoofd. Goedinge- lichte kringen in Athene zeiden dat de gevechten kennelijk zijn geëindigd. Volgens radio-Nicosia hebben de laat ste Makarios trouw gebleven militai ren zich overgegeven. Volgens het Griekse dagblad Estia zijn er de afgelopen twee dagen op Cyprus ongeveer 300 doden gevallen, ''uitsluitend bij gevechten tussen ge wapende eenheden'. Het blad had nog geen informatie over het aanital slacht offers onder de burgerbevolking. SANTIAGO (Reuter) In de afgelo pen vijf weken is het geboortencijfer in Chili aanzienlijk gestegen. Een woordvoerder van bevolkingszaken in Santiago legde er woensdag de nadruk op dat iets meer dan negen maanden geleden de strijdkrachten de regering Allende ten val brachten en een nach telijk uitgaansverbod afkondigden voor alle grote steden. In de berichten is sprake van een 'nieuwe benadering' van het geschil met Jordanië. De kranten citeren een regeringsfunctionaris, die heeft ver teld. dat het kabinet zondag de nieu we koers ten aanzien van Jordanië zal bespreken. 'Er zal een voorstel wor den besproken voor een nieuwe po ging om met Jordan! tot een gesprek te komen', aldus het avondblad Ma'ar- iv. Volgens deze krant zal de Israëli sche regering daarbij in overweging nemen, dat een al te harde houding de Jordaanse regering in de richting van het Paldstijnse verzet zal drijven. 'Als Jordanië zichzelf te kort gedaan voelt, kan dat dit land dichter bij de Palestijnse verzetsorgacsatie brengen', aldus Ma'ariv. Land afstaan De Israëlische minister van handel, Halm ar-Lev, zei in een gesprek met journalisten dat Israël bereid is om het grootste deel van het bezette gebied westelijk van de Jordaan af te staan. Dit zou dan onderdeel moeten zijn van een meer omvattende vredes- regeling. Maar Israël zal nooit het bezette deel van Jeruzalem opgeven. Wij zullen nooit toestaan dat Jeruzalem weer een verdeelde stad zal worden, zoals voor de oorlog van 1967, aldus minister Bar-Lev, de vroegere chef staf van de Jsralische strijdkrachten. Wel zou Is rael Jeruzalem een speciale status wik len geven. Hoeveel Israël van de westelijke Jor- daan-oever zou willen afstaan zei Bar- Lev niet, maar hij had het steeds over het 'grootste deel.' Hij voegde er aan toe, dat Jordanië in, dat geval bereid moet zijn om Palestijnen als burgers van het larfd te aanvaarden. De minister zei dit tegen journalisten die de Amerikaanse minister van fi nanciën William Simon op diens reis door het Midden-Oosten vergezellen. Hij leverde ook nog kritiek op het Amerikaanse besluit om Egypte een kern-reactor te leveren. De grote ken nis, die Egypte hiermee krijgt noem- door Nico Kussendrager 'Wij moeten wel doorvechten, zolang. Mozambique niet vrij en onafhankelijk is', zegt José Oscar Mon- teiro. Hij is secretaris internationale betrekkingen en lid van het uitvoerend comité van Frelimo, de bevrijdingsbeweging voor Mozambique.'De Portugese onderdrukking gaat door. Wij moeten ons zo sterk mogelijk maken om de vrijheid en onafhankelijkheid van Mozambique zo snel mogelijk te ver wezenlijken'. Hij heeft begrip voor de kritiek dat Frelimo de strijd niet zou moeten voortzettenin afwachting van een overeenkomst met de Portugezen. Alleenhet is niet mogelijk. Zij gaan door, dus kunnen wij ook niet stoppen De afgelopen weken hebben wij dui delijke bewijzen in handen gekregen dat een deeï van de Portugezen wel degelijk Mozambique en de andere koloniën wil behouden. Alles wordt in het werk gesteld om dat te bereiken. Niet alleen machtsvertoon door bom bardementen maar oo door het doen opleven van de rassen- en stammente genstellingen in het land. Als het de Portugezen lukt om de zwarte bevol kingen van Mozambique te scheiden en onlusten uit te lokken is het voor hen des te makkelijker om een blij ven in Mozambique goed te praten. De Portugezen doen dat op verschil lende manieren. Zo zijn er de afgelo pen weken troepen verschenen in ver schillende dorpen van het land ge kleed in Frelimo-uniformen en bewa pend met Frelimo-wapens die harde acties hebben uitgevoerd. Daarmee moet bij de bevolking een afkeer van Frelimo worden gekweekt. Er zijn duidelijke indicaties dat via Spanje en Zuid-Afrika gevluchte PIDE-agenten (de Portugese geheime politie) hier achter zitten. Ook zijn PIDE-agenten vanuit het zuiden Mozambique binnengekomen. Ook bestaat er een blank privé-leger van zo'n duizend man. Dit alles is alleen mogelijk met stilzwijgende goedkeuring van Portugese autoritei ten', aldus Monteiro. Absolute eis 'Wij stellen als absolute eis dat Mo zambique een vrij, onafhankelijk en democratisch Mozambique wordt. Dat José Oscar Monteiro is een gegeven feit waarover niet kan worden onderhandeld. Wij willen geen volkstemming over de toekomst van Mozambikue onder een Portugese paraplu en in Portugese aanwezigheid omdat dat nooit vrije verkiezingen kunnen zijn. Mozambique is daarvoor te zeer van het kolonialisme doortrok ken. Bij de besprekingen met Protu- gal hebben wij het in principe recht streeks overdragen van de macht geëist en Frelimo als vertegenwoordiger van het Mozambikuaanse volk en niet aan door de Portugezen in het leven ge roepen kunstmatige organisaties die de bevolking van Mozambique niet representeren. Dat aan die eis niet is tegemoet gekomen ondanks de vreugde en het optimisme na de val van de Portugese dictator Caetano, komt omdat er in Portugal krachten zijn die wel de val van het fascisme toejuichten maar niet de ondergang van het kolonialis me willen. Velen dachten dat dat bij elkaar hoorde maar in Portubal blijkt dat anno 1974 toch niet zo te zijn. Er zijn onder en in het nieuwe bewind krachten die het kolonialisme willen moderniseren. Daarvoor hadden zij een schijndemocratie nodig die onder het vorige regiem niet mogelijk was. De Spinola bijvoorbeeld wil 'zelfbe schikking' voor de overzeese gebieds delen door ze op te nemen in de Portugese republiek. Wij wijzen dat zonder meer af. Ook blanken In een vrij en onafhankelijk Mozambi que kunnen óók de blanken een plaats hebben. Zij zullen daar kunnen leven en worden niet vermoord zoals de Portugezen ons zo graag willen doen geloven. Ieder zal daarbij dezelf de rechten hebben. Wij bepleiten een omgekeerde assimilatie: niet de zwar te bevolking zal gedwongen worden ingebracht in de blanke samenleving maar de blanken kunnen vrijwillig een plaats vinden binnen onze over wegend zwarte samenleving. Voor Frelimo is dat altijd duidelijk geweest en wij hebben dat ook onmiddellijk gesteld bij het begin van onze bespre kingen met Portugal. Lissabon was, niet helemaal onbegrijpelijk, nogal verontrust over de toekomst van de blanken in Mozambique maar na onze verzekering is daar althans door de Portugese regering verder geen punt meer van gemaakt'. Dat de blanken door alle propaganda in een dergelijke assimilatie nauwe lijks kunnen geloven blijkt wel uit het volgende verhaal van Monteiro: 'Wij ontvingen aanvragen van blan ken in Mozambique om foto's en films te sturenwaaruit blijkt dat in bijvoorbeeld Kenia en Tanzania blank en zwart als gelijken naast elkaar kunnen leven. Voor hen is dat onge looflijk'. Economie Mocht Mozambique vrij worden, dan zal hét te kampen krijgen met grote economische problemen. Monteiro: In de bevrijde gebieden gaat de produk- tie op het ogenblik snel omhoog, maar over het algemeen Is de econo mische situatie bijzonder moeilijk. (ADVERTENTIE) STEUN BLIJFT NODIG! hulp aan de bevrijdingsbeweging in Angola. Mozambique, Guinee-Bissau GIRO 1.884.800 t.n.v. Mondlane-Stichting, Amsterdam Dat is een logische .gevolg van een koloniale periode. De rijkdom is weg gehaald door de Portugezen. Eén voorbeeld: Zuid-Afrika betaalt voor de arbeid van Mozambiquanen in dat land miljoenen conto's aan goud. Maar dat goud gaat naar Lissabon, niet naar Mozambique. En nog durft men te spreken van het tekort op onze betalingsbalans De transportsector van het land een belangrijke toegangsweg naar Centraal Afrika moet volgens de Frelimo-leider worden gehandhaafd, maar nog veel belangrijker is de groei van bijvoorbeeld gezondheidszorg en onderwijs. Dat het opblazen van we gen en stukken spoorweg onder andere de belangrijke Tete-lijn naar de Cabora Bassa dam die Mozambique en vooral de omliggende landen enor me hoeveelheden energie zou moeten leveren daarin niet past, gelooft hij niet. 'Een spoorlijn in onze han den in een vrij Mozambique. Op het ogenblik worden de wegen alleen maar gebruikt om het land leeg te halen en voor troepentransporten, dan zullen ze worden gebruikt voor de ontwikkeling van Mozambique'. Enthousiasme Zowel in de bezette als in de bevrijde gebieden heerst op het ogenblik vol gens Monteiro een sfeer van enthousi asme. 'De strijd die Frelimo voert heeft resultaat afgeworpen. De macht sovername in Portugal van de 25e april is uiteraard niet alleen te dan ken aan de activiteiten van onze orga nisatie, maar het verzet van Frelimo heeft zeker tot de coup bijgedragen. De dingen gaan nu sneller dan voor heen. Wanneer de besprekingen met Portugal over de toekomst van Mo zambique weer zullen worden voortge zet weet ik niet. Wij staan open voor iedere uitnodiging van Portugese zij de; alleen onze eis is duidelijk. De nieuwe Portugese regering heeft de kans een historische beslissing te ne men'. de hij een 'groot risico, een gevaaripiy voor d3 wereld.' Sim on voerde giste-P ren besprekingen met zijn Israëlische*A j ambtsgenoot Rabinowitz. Volgens rege-| a ringsfunctionarissen heeft Rabinowitzf daarbij uitgelegd, dat Israël meer danrerr twee miljard dollar per jaar aan Ame-L„v rikaanse hulp nodig heeft. taai Hoessein en Sadat Lal; per Koning Hoessein van Jordanië en debe Egyptische president Sadat hebbentver, gisteren besloten een aantal commis-turr sies op te richten om een gezamenlij-Ljjo ke Arabische koers voor de vredesbe-iUye sprekingen met Israël uit te stippelen, Lor Hoessein is momenteel in Egypte, if j Over zijn. besprekingen met presidentj,syc Sadat zijn verder geen bijzonderhedenL)0n bekend gemaakt. Ker BERLIJN (AP) De Tsjechoslowaak-| se schaakgrootmeester Lu dek Pachman' wil zich in West-Berlijn vestigen en daar lid worden van de schaakclub Kreuzberg, aldus heeft een woordvoer der voor Pachman bekendgemaakt. Pachman verhuist uit Solingen naar, West-Berlijn omdat hij verleden week WIJ' werd uitgesloten van een sohaaktoer- L nooi in die stad, nadat de Russische grootmeester Boris Spassky en an de- rer ren hadden geprotesteerd tegen zijn flen deelname. |aa; an Nadat -hij uit Tsjech oslowakije was i linf DUBLIN (UPI. AP) De verkoop van voorbehoedsmiddelen blijft voor lopig verboden in de Ierse republiek. Terwijl tegenstanders van geboorten- beperking voor het parlementsgebouw demonstreerden verwierp de Ierse Tweede Kamer het wetsvoorstel dat de handel in voorbehoedsmiddelen op bescheiden schaal mogelijk zou heb ben gemaakt. Het voorstel, dat de Ierse gemoederen danig in beroering had gebracht, werd met 75 tegen 61 weggestemd. Tot de tegenstanders be hoorde premier Liam Cosgrave. Volgens het voorstel zouden winkels met een speciale vergunning amti-con- ceptie-midldelen mogen verkopen aan gehuwden. De leiding van de zeer machtige rooms-katholiieke kerk in Ierland had zich er krachtig tegen verzet. De regering had het voorstel moeten indienen omdat het hoogste gerechtshof in Ierland had vastge steld, dat het nu geldende volledig verbod op bezit van voorbehoedmidde len in strijd is met de grondwet. geëmigreerd naar het Westen had Pachman zich in SoJingen gevestigd en was hij daar lid geworden van de boe plaatselijke schaakclub. |voi Tegen zijn uitsluiting van het toer- U\\ nooi in Solingen heeft Pachman in eeh open brief geprotesteerd bij de fentl wereldschaakbond. laai Westmoreland verliest COLUMBIA, VS (AFP, AP) De vroegere Amerikaanse opperbevelheb ber in Zuid-Vietnam, generaal Willi am Westmoreland, neeft een gevoelige nederlaag geleden in de verkiezingen voor de republikeinse kandidatuur voor het gouverneurschap van de staat Zuid-Carolina. De man die bij de verkiezingen de republikeinse partij zal vertegenwoordigen is James Ed wards, een senator van de staat, die ruim zestig procent van de uitge brachte stemmen verwierf. Chinese vuiligheid OTTAWA (Reuter) De Chinese kernproef in de atmosfeer van vorige maand heeft de radio-actieve stra ling boven Winnipeg, Manitoba, op 2 en 3 juli 16 maal verhoogd, aldus een geleerde van het Canadese ministerie van gezondheid, dr. A. K. Das Gupta. Hij zei met nadruk dat dit geen gevaar opleverde. Spanjaard ontvoerd MADRID (Reuter) De 26-jarige Madrileense zakenman Juan Antonio Astarloa is door een anarchistische beweging uit zijn huis ontvoerd. Vol gens welingelichte kringen werd As tarloa van bed gelicht door drie man nen, van wie er één als politieman was gekleed. De ontvoerders ihebben een brief ach tergelaten die was ondertekend met 'Gar-5', de naam van een ondergrond se anarchistische beweging. Het mo tief voor de ontvoering is niet be kend, maar de politie vermoedt dat zij in verband staat met een reeks bomaanslagen in Frankrijk en Andor ra, uitgevoerd door anarchisten die tegen het bewind van Franco ageren. Veroordeling CHANEA (Reuter) Een krijgsraad in de Griekse plaats Chanea heeft oud-minister Constantine Miteotakis veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf wegens overtreding van de bepalingen van de krijgswet. De 56-jarige Mitsotakis was ervan be schuldigd zijn persen en drukinstaila- ties aan een uitgever ter beschikking te hebben gesteld zonder vergunning van de autoriteiten. Aardschokken BOGOTA, C0L0MBL4 (AP) In de Columbiaanse provincie Choco zijn ten gevolge van tientallen krachtige aardschokken tenminste elf personen om het leven gekomen, zo heeft het Rode Kruis bekend gemaakt Onge veer dertig woningen werden vernield door de aardschokken die zich dagen lang voordeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6