Eant Tien vingers Wereldzeeën nog niet voldoende in kaart Even puzzelen Dagrecepi Schout-bij-nacht H. H. Weelde: NS profiteert van slechte weer Politie ontdekt kapitale diefstal Weer klacht tegen Sunair Tenniswedstrijden rechtstreeks op tv Nederland-Zweden trok meeste kijkers Kans op herstel van betrekkingen Perzië Ontmoedigende wantoestanden Brush Out Hahspray Ml Bant komt als bcsti debus. te uit Paul Brand Chirurg in India RTV-programma's 'Hier en Nu' over 2 sportevenementen fc TROUW/KWARTET DONDERDAG 18 JULI 1974 Van een verslaggever HOEK VAN HOLLAND 'In feite zijn alle wereldzeeën nog on voldoende in kaart gebracht. Zelfs onze Noordzee vertoont op som mige plaatsen nog witte plekken. BINNENLAND/RADIO-TV Er zal dus meer, zowel militair doel gericht als wetenschappelijk, onder zoek moeten worden verricht. Het is toch een lacher, dat de mens in feite meer afweet van de achterkant van de maan dan van de zeebodem, die 70,8 procent van de aardbol beslaat.' Aan het woord is 6chout-bij-nacht H. H. Weelde, chef van de afdeling hydrografie van het ministerie van defensie, die honderd jaar bestaat. Ter gelegenheid hiervan ging gisteren in het maritiem museum Prins Hen drik in Rotterdam de tentoonstelling 'Met lood en lijn' open, die tot 30 september duurt. Volgens schout-bij-nacht Weelde, be vindt het hydrografisch en oceanogra- fisch werk, waarbij het handlood nog niet zo lang geleden vervangen werd door het echolood, zich in een ontwik keling die revolutionair mag worden genoemd. Met het echolood wordt de tijd gemeten, die geluidstrillingen er over doen om naar de zeebodem te gaan en terug naar het schip te komen. Daaruit volgt met vrij grote nauwkeurigheid de diepte. 'De grote vraag voor een zeeman is nu eenmaal steeds: wat zit er onder mij?', aldus de chef der hydrografie HERHALING Op het ogenblik is men op de grote scheepvaartroute voor dè Nederlandse kust van Straat pover tot aan de Duitse Bocht bezig aan een herha lingsonderzoek, die voor een deel een nieuwe route oplevert In de loop van de jaren zijn op het continentale plat voor de Nederlandse kust ongeveer twaalfhonderd scheepswrakken in kaart gebracht. Toch is een wrak, wanneer het eenmaal met een boei is aangegeven, nog niet permanent als bron van gevaar uitgeschakeld, meent de schout-bij-nacht. Al vier eeuwen geleden is de hydro grafie ontstaan en steeds is het de voornaamste taak geweest, betrouwba re zeekaarten te realiseren. Vooral in de Indonesische archipel hebben de Nederlanders veel zeegebieden in kaart gebracht. In 1860 werd in het toenmalige Batavia een afzonderlijk bureau voor de hydrografie opgericht. Volgens schout-bij-nacht Weelde zijn in de zeven generaties dat Nederlan ders in 'de Oost' werkzaam zijn ge weest, ruim 350 zeekaarten van de archipel verschenen. De huidige Noordzee-opnemingsvaar- tuigen van de marine, de Buijskes èn de Blommendal, kwamen vorig jaar in dienst nadat eerder dat jaar de Luij- mes en de Snellius uit de vaart waren genomen. Eind 1976 zal de marine beschikken over een nieuw onderzoe kingsvaartuig voor oceaanwerk, de Tydeman. Behalve militair-oceanografische waar nemingen, zal de Tydeman voor der tig procent van de vaartijd civiel- wetenschappelijk onderzoek verrich- UTRECHT Het slechte weer is gunstig voor de spoorwegen. De NS hadden gisteren althans een zeer gro te toeloop, waardoor \ele treinen ver lengd moesten worden. Volgens een woordvoerder van de NS zijn het vooral dagjesmensen die de trein pakken naar plaatsen 'waar iets te doen is'. Extra druk zijn de treinen In Noord-Holland, op de lijn Roosen- daal-Vlissingen, tussen Zwolle en Amersfoort en in Zuid-Limburg. ten. Momenteel beschikt de hydrogra fische dienst voor het 'grote' werk over de Onversaagd, een voor dit doel aangepaste oceaanmijnenveger. Dit schip, waarmee de periode tussen het uit de vaart nemen van de Luijmes en de Snellius en het operationeel worden van de Tydeman wordt over brugd, neemt nu deel aan het interna tionale meteorologische waarnemings programma GARP op de Atlantische Oceaan. Van een verslaggever ALMELO Twee weken verhoor door de Almeiose politie heeft aan het licht gebracht, dat drie Duitsers die probeerden in te breken bij een modehuis in Almelo, inbraken hebben gepleegd waarbij voor meer dan een miljoen gulden is buitgemaakt. De Duitsers werden in de nacht van 1 op 2 juli op heterdaad betrapt. Twee van de verdachten hebben een beken tenis afgelegd. De drie mannen zijn afkomstig uit Hamburg. Het zijn de 35-jarige H. J. T. H., de 21-jarige P. W. R. W. en de 28-jarige A. B. De laatstgenoemde is het brein achter de reeks inbraken. Hij is een goede bekende van de Duitse politie. De 35- jarige H. is al eens in Nederland veroordeeld voor inbraken in Almelo gepleegd. De meeste inbraken zijn door de ver dachten in Duitsland gepleegd. In Ne derland hebben zij alleen in het Noordhollandse Hypolitushoef en in Almelo geopereerd. In Hypolitushoef maakten zij een hoeveelheid koffers en tassen ter waarde van veertigdui zend gulden buit. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Opnieuw heeft een teleurgestelde vakantieganger een klacht ingediend tegen de Brabantse touroperator Sunair: de Utrechtse ^vis handelaar Gerrit Moret, die tijdens zijn verblijf in Tunesië niet het toe gezegde dieet kreeg en daardoor een voedselvergiftiging opliep. De geschil lencommissie van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus en de Consumentenbond onderzoekt de zaak. Volgens de heer Moret haa de verte genwoordiger van het bureau in Utrecht hem voor vertrek beloofd, dat voor zijn dieet, dat hem door zijn huisarts was voorgeschreven, zou wor den gezorgd. Bij aankomst bleek dit echter onmogelijk. Er was zelfs geen een hostess van Sunair. Zo goed als dat ging, heeft hij toen zelf een dieet geïmproviseerd met het gevolg, dat hij een voedselvergiftiging opliep. Deze bleek zelfs zo ernstig, dat hij bij terugkomst op Schiphol met een ambulance moest worden afge haald. Vorige week kwam Sunair eveneens in het nieuws toen er een stroom van klachten binnenkwam van toeristen, die pas in Spanje te horen kregen, dat hun hotel nog niet klaar was. Met de schadevergoeding aan de gedupeer den is het reisbureau inmiddels be gonnen. HILVERSUM De AVRO-televisie geeft zaterdag en zondag rechtstreekse reportages van de internationale ten niskampioenschappen van Nederland op de banen van 't Melkhuisje in Hilversum. Zaterdag is van 16.02 tot 17.30 uur via Nederland 1 een rechtstreeks .verslag van de halve finales heren enkel- en heren dubbelspel. Zondag is er van 21.10 tot 22.15 uur, eveneens via Ne derland l een samenvatting van de 's middags gespeelde finales in het he ren enkel en heren dubbel. Commen tator is Willem Duys. HILVERSUM Tijdens de eerste twee weken van de wereldkampioen schappen voetbal in West-Duitsland heeft de televisiereportage van de wedstrijd Nederland-Zweden op 19 ju ni de grootste kijkdichtheid gehaald, nl. 65,2 procent. Dat komt overeen met ruim 6,5 miljoen kijkers van twaalf jaar en ouder. De eerste wedstrijd in de halye fina- legroep tussen Nederland en Argenti nië deed daarvoor niet veel onder. De kijkdicstheid bedroeg 64.9 procent, wat neerkomt op bijna 6,5 miljoen kijkers. Beide wedstrijden werden hoog gewaardeerd: 82. Dit blijkt uit de resultaten van het 'continu programma-onderzoek' van de NOS, waarvan thans de gegevens tot 29 juni bekend zijn. De eerste wedstrijd ,ran het Neder lands elftal, op 15 juni tegen Uru guay, werd door 4,7 miljoen mensen op de televisie gevolgd. Hierbij moet echter wel in aanmerking worden ge nomen, dat deze wedstrijd 's middags werd gespeeld en uitgezonden. De eveneens 's middags uitgezonden re portage van Nederland-Bulgarije haal de een kijkdichtheid van 52,9 procent (bijna 5,3 miljoen kijkers). Ook deze wedstrijd werd met 82 gewaardeerd. Van een onzer verslaggevers TEHERAN Diplomatieke waarne mers achten het niet uitgesloten, dat de in maart verstoorde betrekkingen tussen Nederland en Perzië binnenkort zullen worden hersield en er weer een ambassadeur naar Nederland komt Normalisatie van deze betrek kingen is onder meer het doel van het bezoek, dat minister Van dei- Stoel op het ogenblik aan Perzië brengt. De relaties tussen beide landen wer den, zoals bekend, verbroken na de bezetting van de Perzische ambassade door Iraanse studenten. De Sjah riep toen zijn ambassadeur terug omdat hij verbolgen was over de milde straf fen, die de Nederlandse rechter de bezetters had opgelegd. Minister Van der Stotl heeft gisteren een onderhoud gehad met zijn Perzi sche ambtgenoot Abbas-AIi Ohalatba- ri. Verwacht wordt, dat hij vandaag of morgen door de Sjah in audiëntie zal worden ontvangen en. dat deze hem een boodschap zal meegeven voor koningin Juliana. Voor zijn bezoek aan zijn ambtgenoot heeft de minister gisteren een krans gelegd bij het graf van sjah Reza^de Grote, de vader van do huidige Sjah. Kijken naar documentaires als die van Bob Uschi over hulpbehoevende doofstomme kinderen in Thailand en de film over verpauperende Corsicanen, die door Frankrijk brutaalweg gekolonialiseerd worden, kunnen er oorzaak van zijn, dat je ontmoedigd raakt. Zeker, wanneer je bedenkt dat er op de wereld honderdduizenden van dergelijke zielige omstandigheden en wantoestanden bestaan. Voor het ene geval wordt de milddadigheid geactiveerd, in een ander geval zijn ingrijpender middelen nodig om de zaak recht te trekken. Je bent geneigd te denken: wat heb je dan nog helemaal bereikt? Op duizend en één andere plekken blijft het toch altijd een puinhoop. Een puinhoop waarvoor de eigen overheid van een land soms geen poot uitsteekt om er iets aan te veranderen; of een puinhoop die door een buitenlandse mogendheid wordt gesanctioneerd of zelfs verergerd, omdat men er profijt van heeft. Dat laatste mag Frankrijk worden verweten ten aanzien van de wijze, waarop het Corsica discrimineert. Het was in de door de KRO uitgezonden filim bijna griezelig voelbaar dat Franikrijlks houding wel moet leiden tot explosie op het uitgebuite eiland. Dan ontstaat er de zoveelste bevrijdingsbeweging. Gebeurt dat dan nog onder het bewind van minister Pronk dan zal hij moeten overwegen of tot steunverlening dient te worden overgegaan. Ondertussen vinden de Fransen zelf dan wel een paar andere projecten in de wereld om liefdadigheid te bedrijven. Een mens wil tenslotte best wat geven aan zijn minder bedeelde naaste. Het probleem is slechts wie je op een goed moment als je naaste wenst te beschouwen. De reportage in Van gewest tot gewest over de in Hoorn vergade rende stoom-enthousiasten was bijzonder attractief. Vooral de drijfveren van de 'machinisten' werden met succes aangeboord. De van stoom bezeten architect G. v. d. Pol bleek daarbij een kostelijk verteller te zijn. Hij wist ook de kern raak te typeren. 'Stoom-gek zijn', zei hij, 'is een koorts waar je nooit meer vanaf komt'. En dat werd sfeervol ondersteund door de meezinger van de gebroeders Bever: 'Als mijn manometer goed staat'. De regionale rubriek liet ook nog een schuchtere poging zien om momenten uit de vaderlandse historie tussen allerlei dingen van de dag tot leven te brengen. Gecostumeerde studenten doen dat in het Delftse Prinsenhof, waar zij de aanslag op Willem de Zwijger reconstrueren op de historische plek, een voorbeeld dat navolging verdient Leerzaam was de NOS-reportage over de honderd jaar bestaande afdeling hydrographie van de koninklijke marine. Niet dat je als leek meteen de werking leerde snappen van de ingewikkelde apparatuur voor zeebodem-onderzoek, maar wel omdat het iedereen duidelijk moet zijn geworden dat de marine voor het algemeen belang uitermate nuttig werk doet. Daar hebben we met z'n allen waarschijnlijk nooit zo bij stil gestaan als wet het hébben over de bezuiniging op defensie. TON HYDRA Mary Perkins (ADVERTENTIE) Waarom zou u teveel betalen? 'Een klok voor mensen, die naar het eind van hun werkdag verlangen? 26 Maar het einde van de oorlog log bracht toch minder nieuwe pro blemen dan zegeningen: zo kwam Pauls moeder terug naar Engeland. Zij was bijna tien jaar achtereen in India geweest. Paul dacht zich dit maal goed te hebben voorbereid op de wijzigingen die de tijd kon hebben veroorzaakt, maar Evelyn Brand bleef onbereikbaar. Al die jaren hadden haar niet veranderd. Zij was wel leef tijdloos geworden. Ze had er ook zo uitgezien toen zij vijfenvijftig was schraal, benig, kort grijs haar, met een band bijeen gebonden, en jeugdige onderzoekende ogen en als zij vijfentachtig was zou ze er naar alle waarschijnlijkheid nog zo uitzien. Een en ander bracht het zendingsge nootschap in verlegenheid. Zij had nu de leeftijd bereikt om met pensioen te gaan, en men meende niet anders dan dat zij die gelegenheid dankbaar zou aangrijpen. Maar neen! Integen deel: zij stelde juist voor dat zij haar werk zou voortzetten. Maar meer dan dat zij wilde haar post. in het laagland, gebruiken om vandaaruit een nieuw project te starten, uitgere kend bovenop een woeste berg! 'Stuur me nog een jaar!' smeekte zij. 'Ik geloof dat ik- dan niet méér zal vragen'. En aangezien zij enige jaren achter een haar karige inkomsten had gere tourneerd en had geleefd van de klei ne erfenis die haar vader haar had nagelaten, en daarvan ook haar werk had gefinancierd. ,zag het genootschap wel in, dat de gebruikelijke argumen ten in de trant van: 'een prece- cent', 'zoiets is nog nooit gebeurd' niet ter zake waren. Evelyn Brand was immers als zodanig al een prece dent. Zij had haar hele leven lang Dorothy Clarke Wilson Vertaling: If. A. Schrcudcr Uitgave: Boekencentrum BV regels overtreden en dingen gedaan die nog nooit waren geschied. Schoorvoetend stemde men in. 'Je vader en ik', legde Evelyn aan Paul uit, 'zijn begonnen het evangelie te brengen aan de mensen in vijf verschillende bergstreken. De Kolli's waren het éérst 2an de beurt. Toen volgde de Kolaryans. Daarna de Pa cha's. En als God mij de tijd gunt zal ik ze allemaal bezoeken. En doe maar geen poging mij tegen te houden'. Paul deed dat ook niet. Anders dan de tantes en ooms en sommige andere verwanten, en anders ook dan de meeste leden van het genootschap, begreep hij precies hoe zijn moeder erover dacht. Hij had immers ook In de Kolli's gewoond. Hij had zijn va ders droom gekend, als deze uitzag over de vijf bergkammen. Eigenlijk benijdde hij zijn moeder, die zo pre cies wist wat ze wilde, en wat ze ging doen. Hij wilde, dat hij zijn eigen levensdoel even duidelijk voor zich zag! Toen kwam, op het onverwachtst, een telegram. 'Er is dringend een arts nodig om onderwijs te geven in Vellore. Kunt u onmiddellijk komen? Het betreft een contract voor korte tijd. Cochrane'. Te verbaasd zelfs om commentaar te geven overhandigde Paul het tele gram aan Margaret. 'Cochrane?' vroeg ze, haar wenkbrau wen optrekkend. Paijl pijnigde zich het hoofd. 'De naam komt me bekend voor. Ik weet het al! Het Livingstone-ziekenhuis. Het moet die dokter Robert Cochrane zijn; ik heb nog les van hem gehad. Hij is expert in de een of andere tropische ziekte. Maar we hebben in geen jaren iets van elkaar gehoord'. 'Vellore?' hield Margaret aan. Paul bleef vaag. 'Ik geloof dat het een of ander groot instituut annex zieken huis is, in het zuiden van India, waaraan allerlei verschillende richtin gen bijdragen. Maar hoe kwam hij nu op het idee om uitgerekend mij te vragen?' Paul zou dat beter hebben begrepen, als hij getuige was geweest van het gesprek dat enkele maanden daarvoor had plaatsgehad tussen zijn moeder en dokter Cochrane. 75. Met een vragende en verwonder de blik in zijn verstokte ogen was de kleine Asmar opgestaan. Hij begreep er niets van, het schurkje. Hij had daarnet toch met eigen ogen het spook gezien, waarvan smidje 'Verho len hem gesproken had. En nu was dat spook nergens meer te bekennen. Asmar keek nog eens goed rond, want hij vertrouwde het zaakje maar half. Nee Bloedeloze Diederic, de Rade loze Ridder zonder Graf was inderdaad nergens te zien. De keuken had ook niets spookachtigs meer en zag er zo rustig én vriendelijk uit als altijd. De lamp brandde héél gewoon en de koffie stond rustig te pruttelen op het FERDINAND comfoortje. 'Ik snap er geen biet van', gromde Asmar. 'Ik weet wel haast zeker, dat ik het nare spook heb gezien en nu is er niets aan het handje. Zou ik het me dan toch maar verbeeld hebben? Ik zal alles eens aan de baas gaan vertellen en kijken wat die ervan zegt'. Zo sprekende en rondprutsende had Asmar een potje suiker, een kannetje melk, een twee tal kopjes en de koffiepot op een blad gezet. Vervolgens wandelde hij met/ dat blad de deur uit Doch toen hij in de gang liep, bemerkte hij helemaal niet, dat het spook Verholen hem nakeek van tussen de kieren van het gordijn uit, waarmee de opbergnis wasafgesloten. Nog nadenkend over al het vreemde, dat hem ovei men was, liep Asmar de brede tl pen op en boven aangekomen z( hij zijn blad op een fraai, anl wandkastje. Toen maakte hij zich reed om met de knokkel van rechterwijsvinger een bescheiden beschaafd, maar toch duidelijk h( baar roffeltje te slaan op de deur zijn meesters slaapvertrek. Nauwel hadden de vingertjes van de schai de deur evenwel aangeraakt, of d klonk weer die holle en sinist spokenlach, die op scheen te wel uit een lugubere en verdroogde rit kas. Met een gil van angst stol Asmar zich de kamer van zijn meei binnen. 'Hebt u er misschien belang bij mijn zoon te vragen naar Vellore te ko men?' 'Beslist niet', was het antwoord, 'als hij niet gespecialiseerd is'. 'Maar", had mevrouw Brand triomfan telijk uitgeroepen, 'dat is hij wél!' 'Ik veronderstel.India verandert heel snel', mijmerde Paul. 'Het be reidt zich voor op de onafhankelijk heid. Het medisch peil moet omhoog en de medische colleges van de zen ding schijnen er erg aan toe te zijn. Ze hebben vermoedelijk dringend art sen nodig. Margaret sloeg hem gade, terwijl hij door de kamer ijsbeerde, en zijn wat brokkelige toespraak kracht bijzette door zijn vuisten te ballen in zijn zakken. 'Heel dringend', herhaalde hij met nadruk. Toen hij zich naar haar omwendde zag zij dat de blik in zijn ogen niet, als gewoonlijk, warm en vrolijk was, maar donker en starend, alsof ze wa ren gericht op verre verten. 'Je wilt gaan, nietwaar?' vroeg ze zacht Nu was het of hij pas goed zag. Een beetje bedremmeld grinnikte hij. 'Het is een onmogelijkheid'. 'Waarom?' 'Om zoveel redenen. Om maar eens iets te noemen: we krijgen toch im mers weer een baby'. 'Ik krijg een baby', corrigeerde zij. 'En het zal vermoedelijk niet veel uitmaken of dat in Londen gebeurt, in het Verre Oosten of in India.' 'Nu ja, hoe dan ook het vormt geen punt van bespreking' zei Paul abrupt. 'Het is eenvoudig niet mogelijk'. 'Tenzij het Gods wil is', gaf Margaret kalm ten antwoord. (Wo/dt vervolgd) TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.25 Rep. Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19 05 Camping'74 NOS 20.00 Journaal VPRO 22.00 Man achter de film NOS 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Ver v.d. bewoonde wereld (2) NOS 20.00 Journaal AVRO 20-21 Botsing 21.40 AVRO's Sport- panorama: O.S. 72 (deel 2) NOS 22.45 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.10 Wielrennen: Tour de France. 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Black Beauty. 19.25 Film klucht 19.45 Journaal. 20.15 Wielrennen: Tour de France. 20.25 Gouden Leeuwen. 22.25 Kortweg. 22.40 Première. 23.10-23.30 Nws en wetstraat. DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Operette. 12.05 Ekon. kron. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 18.20 Inf. progr. 17.05 Kinderprogr. 17.30 Kinder dok. 17.45 Zwitserse folklore. 17.55-18.00 Journaal. iReg. progr.: NDR: 18.00 ,Rep. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 Dok. progr. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.05 V.d. kinderen. 18.15 Dr Marcus Welby. 18.40 Akt. 19.20 Verv, TV-serie.) 20.00 Journaal. 20.15 Beelden uit de wetensch. 21.00 Los Angeles 1937. 21.45 Disk.progr. 22.30 Journaal, komm. en weerber. DUITSLAND II 16.30 Rep. 17.00 Journaal. 17.10 Kinder progr. 17.35 Akt. en muz. Speciaal In de serie 'De man achter de fihn' richt de VPRO schijnwerpers op Alfred Hitchcock, grootmeester in het opvoeren van spanningen. Uit circa achttien befaamde thrillers worden fragmenten vertoond. Ned. 1/22.00 AVRO's Sportpanorama bestaat uit het tweede deel van 'Visions of Eight', een film die bestaat uit de visies van acht vermaarde regisseurs op de Olympische Spelen van München In 1972. Ned. 2/21.40 Over ruimtevaart en de medicijnen handelt het Magazine van Günter Sie- farth. Beelden o.a. van spanningen in de cockpit, plastische microbeelden en toepassingsmogelijkheden van de ras- ter-electronenmicroscoop. Duitsl. 1. 20.15 De AVRO maakte opnamen van 'Ariadne auf Naxos', een opera van Richard Strauss, zoals deze op 26 mei werd uitgevoerd in de Stadsschouw burg van Amsterdam. Hilv. 2/20.10 In het radioprogramma van de NCRV is te luisteren naar een con cert van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Vladimir Ashkenazy is de solist in het pianoconcert nr. 3 van Rachmaninow. Hilv. 1/23.05 Jan van Herpen tart weer twee teams om hem op fouten te betrappen in de pseelse culturele hersenkraker 'Dat zit goed fout'. Hilv. 2/22.35 reg Radio-vandaag HILVERSUM I mil AVRO: 7.00 Nws. 7.IX Ochtendgymn, jp, (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijd. 9.00 hnj pers van toen. (9.35 Waterst.) 10.00 (S) f kleuters. 10.10 (S-M) Arbeldsvitamiiar (11.00 Nws. XI.03-11.05 Radiojournaal.) II (S) Rondom twaalf, met 11.55 BeursPS 12.30 Mod. plattel. 12.35 (S) Sportreioc 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 i Kamerork. v.d. ORTF: klass. en mod. n 14.00 (S) Operetteconc. 15.00 (S) Aspecfn kunstkron. 16.00 Nws. 16.03 Radlojourri 18.05 (S) Jumbo-Set. 17.00 (S) Mobiel. tfU. Med. flat AVRO: 18.00 Nws. 18.11 RadiojournT" 18,20 (S) Lichte orgelmuz. IKOR: Aee Kleur. NCRV: 19.00 (S) Leger des Hf kwart. 19.15 Kerk vandaag. 19.30 Veel «ra gewijde muz. 20.00 (S) Zomaar zomers. (S) Klass. orgelmuz. 22.20 Avondoverdful 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 22.50^ vakantie in een dictator, geregeerd 1 f 23.05 (S) R'dams Filh. Ork. met solist: klltri muz. 23.55-24.00 Nws. U HILVERSUM II Per NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord.»,., (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hierf6' nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 Te Deum laudamp 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gjfr. v.d. huisvr. 8.45 (S) Podium v.d. vrouw.Dei (S) Onder de hoogtezon 10.00 (S) A'dL Kamerork.: klass. muz. 10.30 Nws. 10.33FC1 Radio Kamerork.: mod. en klass. muz. ®e] Hier en nu - special. 11.55 Med. l. Zingen met Cecilia. 12.15 (S) Meisjeskooi pianobegel. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuleil 12 30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.531 Herv. middagpauzedst. 13.13 (S) DraalscFOt 15.00 (S) Pianorecital. 15.30 Nws. 15.33L- Pianorecital: klass. muz. 16.00 Uur natr met 16.30 (S) Hier en nu. .17.00 Kinderen 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz*nC vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorai 18.53 Zojuist verschenen. AVRO: 19.00 Ik punt - Knipperlicht Special. 19.30 (S) F Jaar IJsl. Muz. NOS: 19.50 Den %ai vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radiojr naai. 20.10 (S) Ariadne auf Naxos. 22.20ten Klass. gitaarmuz. 22.35 Dat zit goed (L 22.55 (S) Dichter bij de muz. 23.20 ful Essay. 23.50 Radiojournaal. 23.55-2fcar Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham, met i verkeersinf. KRO: 9.03 Pep op drie. 11.03)^ Drie draait op verz. 12.03 (S) Dfie tussel». middag: Pauzeprogr. Van twaalf tot tf 18.25 Hier kocht der Chef. 19.00 Journaal. 19.30 Dali-Dall. 21.00 Journaal. 21.15 Kontro vers. 22.00 Kunstprogr. 22.45 Journaal. DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Turkse gastarb. 19.15 Akt. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Fury van Frank fort. 21.45 Journaal. 22.05 Voordracht. 19.02 (S) Drie ioopt ach Ter. 20.02 (S) Po»cr 21.02 (S) Sesjun. 22.02 (S) Hugo van G ren Show met Nederlandstalige Top 1 23.02 (S) Tros-Sport-Tijd. 0.02 Aktua. (S) Jazz-Sir. 1.02 Nachtwacht. NOS: Sate-saus Show. EO: 6.02-7.00 (S) Mat/' 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 5 4 S 6 7 8 9 Horizontaal: 1. toornig, 2 opgeld, vod, muzieknoot. 3. ovenkrabber, oudste bijbelvertaling. 4. water in Utrecht, mand, vorm. 5. toespraak, familielid, wiel. 6. godin van de toorn, stuk stof, eer. 7. boek met kaarten, grondsoort. 8. papegaai, Europeaan, voedsel. 9. schade, nauw. Verticaal: 1. zenuwsLUend middel. 2. ik (Lat.), lof, basn voor balspel. 3. gordel, val'ei, tot. 4. platvis, water blaasje, vaarwel. 5. vette vloeistof, twaalf gros van knopen, water in Friesland. 6. loterijbriefje, houten bakje, huid. 7. gewicht, muzieknoot, een zekere. 8. meisjesnaam, vlakte maat, voegwoord. 9. wijzer van een kompas, uniek. Oplossing van gisteren: 1. kar, 2. woe de, 3. ink, 4. koket, 5. sober, 6. traan, 7. anker, 8. ark, 9. reder, 10. tol. KWIKSTAART HILVERSUM De NCRV-radioru- briek 'Hier en Nu' van vandaag om 11.30 uur op Hilversum 2, gaat over twee sportieve gebeurtenissen die de ze week in ons land de aandacht trekken. In de eerste plaats is dat de vierdaag se van Nijmegen. Erik Boshuijzen maakte een impressie van dit wandel festijn en interviewde onder meer het AR-karaerlid Schakel, al sinds 1933 deelnemer. In de tweede plaats wordt de micro foon gericht op de Haarlemse honk- balweek, door middel van interviews met spelers en coaches. Uiteraard kan men door de deelname van Cuba ook niet heen om de relatie politiek-sport. Met de Cubaanse coach wordt dan ook over deze materie gesproken. yai vo< blo tel Aubergines met hamragout 4 kleine aubergines water, zout boter, paneelmeel 100 gr. hain 2 dl. bouillon 20 gr. boter 20 gr. bloem De aubergines wassen, ze overli doorsnijden en het vlees eruit halL^ Kook de aubergines in wat water n* zout in ongeveer 3 minuten en laatpel uitlekken. Voor de ragout de boVai smelten, de bloem toevoegen en g<bvi roeren tot er een samenhangend L heel ontstaat Dan do bouillon efh (gemaakt van water en bouillonbi jes) en laat het mengsel opniain goed koken. Dan de blokjes gesneO ham erdoor roeren cn vul de aube nes met deze hamragout. Zet de 1 bergines op een vuurvaste schofte giet wat kookvocht van de aubergi erbij; strooi er wat paneermeel c en leg hier en daar öén klontje bo| Het gerecht in een oven met bo1 warmte zetten tot een mooi b: korstje is ontstaan. sta Menutip: Aubergines met hamragé gebakken aardappelen, bietjes met peltjes, kwark.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4